Ongeregeldheden in geheel Egypte Pakistans premier vermoord VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuw Noordelijk voorstel wil de neutrale zone uitbreiden Twee L.S.K.-lesvliegtuigen boven Oosterhout. tegen elkaar gebotst Woetttekg 17 Oct, '951 148e Jaargang No. 245 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Doden en gewonden in hei Land der Pharao s Briise iroepen openden het vuur op grote volksmenigte te Port Said Garnizoen aan het Suez Kanaal Wordt versterkt DODENCIJFER IN JAPAN TOT 448 GESTEGEN Geen herbenoeming van Velsens burgemeester? Mossadeq dreigde naar huis te gaan Moordenaar door het publiek gelyncht Liaquat Ali Khan was de architect der vrijheid Ook vliegtuigrampen .in Japan en Zuid-Afrika KoAt ReóJbeJü Cyprus hoofdkwartier van Midden-Oosten-commando? Nederlands dorp in Israë Zeventien personen door instortend huis gedood Twee Britse geleerden zouden verdwenen zijn Senator Taft wil zich candidaat stellen Prins bij Truman BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A, KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mun. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd„ f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. VRIJWEL geheel Egypte is gisteren het terrein geweest van ongeregeldheden, anti-Britse demonstraties, straatgevechten en stormachtige huldebetuigingen aan premier Nahas Pasja. In Port Said namen de relletjes zo n omvang aan, dat een Engels legercommuniqué verscheen, waarin werd gemeld, dat Britse man schappen en Egyptische politie-agenten het vuur geopend hebben toen een grote menigte een Brits kamp te Port Said aanviel. „Een klein aantal opstande lingen werd gedood en gewond en een Engelse soldaat liep verwondingen op bij de incidenten", aldus het communiqué. Als noodzakelijke voorzorg zal Engeland zijn garnizoen in de Suez-kanaalzone versterken. Minister Morrison deelde gisteren te Londen mede, dat hjj het geschil liever door vriendschappelijke onderhandelingen dan langs andere wegen wil bijleggen, doch dat het zijn plicht en die van de regering is er op toe te zien, dat de Britse onderdanen voldoende beschermd worden. „De noodzakelijke stappen zijn ondernomen", aldus Morri son Diplomaten bij de V.N. verklaarden gisteravond, dat Engeland misschien de crisis met Egypte aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. De ongeregeldheden van gisteren in Egypte, op een ogenblik van grote spanning in het Midden- Oosten worden door sommige leden van de Veiligheidsraad beschouwd als een duidelijke bedreiging van de internationale vrede. De Egyptische minister president, Nahas Pasja, heeft in een radiotoespraak een beroep gedaan op het volk, kalm te zijn en alle onlusten te staken. De incidenten bezorgden hem „veel verdriet en zorg". „Ik spaar u voor de toekomst en zal niet aarzelen u te rechter tijd uit te nodigen tot actie over te gaan een tijd waarin offers van ons ge- vraagrd zullen worden", zo voegde h|j er aan toe. Een Britse wachtpost sommeerde een £jE versterking van de Britse troepen in de Suez-kanaalzone is een uit vloeisel van een opdracht van de Egyp tische regering aan de staatsspoorwe gen geen vervoer van militaire aard te verzorgen en aan de P.T.T. om militaire aanvragen door telefooncentrales te weigeren. De telefoon- en telegraafver binding tussen de Britse ambassade te Cairo en het hoofdkwartier te Tayid is verbroken. Het Engelse ministerie van oorlog heeft een volledige censuur in gesteld op de berichtgeving over Britse troepenbewegingen. Naar A.F.P. meldt, Is de zestiende Britse brigade val- zchermtroepen ter sterkte van driedui zend man, in de Suez-kanaalzone aan gekomen. Ter vervanging van de veer- bootdienst tussen Cyprus en het Britse hoofdkwartier zou tegen het einde van deze maand een luchtbrug worden in- gesteld. Lt.-generaal Sir George Erskine, al gemeen bevelhebber van de Britse troe pen in Egypte, heeft zijn manschappen opgeroepen „gereed te zijn om uzelf te beschermen en uw' kameraden te hulp te komen, indien zij worden aange vallen". „Ik wens dat u zoveel mogelijk menigten, demonstraties en optochten mijdt. Wij vragen niet om moeilijkhe den, maar zullen er het hoofd aan bie den als wij ze krijgen. Wij laten ons niet wegjagen". Incident te Ismailia. 1 QISTERMORGEN te 'ien uur kwa- men Britse troepen in Ismailia, dat halverwege tussen Port Said en Fayid, het Britse hoofdkwartier in het f, Midden-Oos'en, is gelegen, in actie. politieagent, die het Britse kamp naderde, om stil te staan. De agen' liep door, waarna de soldaat, die hem voor een dief hield, het vuur opende en de agent doodschoot. Een volksme nigte plunderde daarop de legercan- tine en stak deze in brand. Een regi men' van bet Egyptische leger vertrok in allerijl naar Ismailia om de politie te helpen de orde te handhaven. Een compagnie Britse infanterie bezette een pompstation, het Champollionplein en de aangrenzende s'raten en bracht machinegeweren in stelling nadat drie Britse vrachtauto's door een menigte waren aangevallen en vernield. De chauffeurs liepen verwondingen op en konden zich met grote moeite in vei ligheid brengen. Het hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten heeft bericht ontvangen dat een gebouw van de NAAFI te Port Said is geplunderd en In brand gesto ken evenals de garage van de sous-chef der militaire politie. Een Icgercompag nie heeft één der voornaamste haven poorten bezet en is de stad binnenge trokken. Cordon rond ambassades. JN de buurt van het Britse consulaat te Alexandrië braken relletjes uit tussen politie en betogers. Vijftig per sonen werden gearresteerd. Een auto bus en een personenwagen werden ir, brand gestoken. Meer dan tienduizend studenten en arbeiders hebben gister middag bij het centraal station van Cairo premier Nahas Pasja bij zijn aankomst uit Alexandrië toegejuicht. In verband met de wanordelijkheden zijn zowel te Cairo, als te Alexandrië de scholen geslo'en. De politie Jrok een cordon rond de Britse en Ameri kaanse ambassades en belette duizen den demonstranten om de gebouwen te dicht te naderen. (Zie verder elders in dit blad) Volgens de laatste berichten van de Japanse politie zijn door de wervel storm 448 personen om het leven ge komen en 1755 gewond. 37 personen worden nog vermist. 1113 Japanse Kust vaartuigen zijn gezonken en bijna 8000 beschadigd of losges.agen. De wervel storm heeft naai schatting een scnade van ongeveer honderd millioen gulden aangericht. Dit is de ergste wervel storm in Japan sedert verscheidene ja ren. Kamerleden laken gedrag en karaktereigenschappen gLIJKENS het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken hebben enige Tweede Kamerle den er op aangedrongen, dat de minis ter nauwkeurig zou nagaan of de bur gemeester van Velsen in 1952 aan het einde van een zesjarige periode wel voor herbenoeming in aanmerking komt. Er zijn h.i. in de gemeente Vel sen vele moeilijkheden, welke voor een niet onbelangrijk gedeelte aan de ge dragingen en karaktereigenschappen van de burgemeester zijn te wijten. Sommige leden wensen te weten of zijn houding ten aanzien van een tweetal politiemannen is beïnvloed door een mi nisterieel bevel. Ook het optreden* van de burgemees ter van Zandvoort, rond zijn pogingen om in die gemeente een ambtswoning te verkrijgen, werd weinig gelukkig ge noemd. Sommige leden waren van oor deel, dat o.a. de burgemeester van 's- Gravenhage de grondrechten der bevol king niet erkent door het optreden te gen colportage en openluchtbijeen komsten zonder debat. V.N. iroepen vorderden Premier Mossadeq dreigde gisteravond in de Veiligheidsraad naar huis te zuilen gaan, nadat hij Engeland ervan had be schuldigd de besprekingen van het oliegeschil in de raad te gebruiken om druk op Perzie uit te oefenen. Mossadeq zei niet bereid te zijn onbepaalde tijd in Flushing Meadow te blijven teneinde getuige te zijn van „een voorstelling, ais de Britse delegatie deze zomer in Teheran gaf". Voorts zei de premier, dat Perzie door woord en daad getoond had gaarne te willen onderhandelen. Sir Gladwyn Jebb verklaarde na af loop van Mossadeqs rede teleurgesteld te zijn over de inhoud ervan. Vervol gens diende sir Benegal Rau drie ge meenschappelijke amendementen van India en Joegoslavië in, waardoor de vermelding van de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in de En gelse resolutie zou worden geschrapt. Sir Gladwyn Jebb en een Perzische woordvoerder hebben echter reeds bij voorbaat deze voorstellen, welke een compromis wilden bewerkstelligen, van de hand gewezen Hedenmorgen komt de V.-raad weer bijeen. Ul&e^j-eA'.adt Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en morgen ochtend minder koud, morgenmid dag dezelfde ot iets lagere tempe raturen dan vandaag. weer eniqe kilomeiers De Noordelijke verbindingsofficieren hebben gisteren een nieuw voorstel ge daan om een einde te maken aan de impasse, welke omtrent het gebied van de wapenstilstandbesprekingen heerst. Volgens dit voorstel zou ook een strook van 2400 meter aan weerszijden van de weg MoensanKaesong tot neutrale zone moeten worden uitgeroepen. Deze weg loopt door Pan Moen Djon, waar thans de voorbereidende besprekingen worden gevoerd. Generaal Ridgway heeft gisteren te Tokio verklaard, dat de geallieerden overwegen om te Pan Moen Djon een licht- en radiobaken te bouwen om in de toekomst schendingen van de neu traliteit te voorkomen. Voorts zei de generaal, dat de verbondenen zouden aandringen op een bestandslinie langs het bestaande front, hoewel de front linie sinds het onderbreken van de be standsbesprekingen veranderd was. Van het front wordt gemeld, dat de landstrijdkrachten van de V.N. giste ren weer enkele kilometers dichter bij de Noordelijke verdedigingslinie zijn gekomen. Een aantal hevige tegenaan vallen van de communisten werd af geslagen. MIS VOOR EEN SPOEDIG HERSTEL VAN EVA PERON Vandaag zal de Argentijnse legatie in Den Haag in de kerk van het St. Wil- Iibrordusgesticht een Mis laten opdra gen voor een spoedig herstel van de ge zondheidstoestand van mevr. Eva Perón Twee pistoolschoten klonken in Rawalpindi gAFIC, een extremistische Mohammedaan, heeft gisteren te Rawalpindi in de westelijke Pendsjaab, ongeveer zestig kilometer van de grens van Kasjmir, met twee pistoolschoten de eerste premier van Pakistan, de 56-jarige Liaquat Ali Khan, van het leven beroofd. De minister-president zou op een bijeenkomst juist het woord nemen, toen de aanslag werd gepleegd. Hij zeeg ineen en werd in allerijl naar een ziekenhuis gebracht. Onmiddellijk toegepaste bloedtransfusie mocht echter niet meer baten. De moordenaar, die deel uitmaakt van de Khak- saren, een militante en fanatieke Mohammedaanse beweging, werd volgens een ooggetuige door het publiek letterlijk aan stukken gescheurd. 2^EVEN maanden, nadat hij de ont dekking van een samenzwering tegen de staat bekend maakte, is Lia quat Ali Khan door moordenaarshand gevallen. Hij werd, evenals Gandhi, beschouwd als een van de architecten van de onafhankelijkheid van het In dischPakistanse subcontinent. Meer dan twintig jaar streed hij aan de zijde van Mohammed Ali Djinnah voor de vorming van Pakistan, waarvan hij op 15 Augustus 1947 de eerste premier werd. Voordien had hij nimmer in het gebied van het tegenwoordige Pakistan gewoond. Hij werd geboren te Karnel in India, waar hij voor de geboorte van Pakistan heeft vertoefd. De ver moorde staatsman was gegradueerde van de universiteit van Oxford en evenals tachtig procent van zijn volk Mohammedaan. Het stoffelijk* over schot van de premier is per vliegtuig naar Karatsji overgebracht, alwaar het hedenmiddag begraven zal worden. Het kabinet kondigde een officiële rouw van dertig dagen af. Van heden af zul len de vlaggen drie dagen halfstok hangen. Voor Rawalpindi is de noodtoe stand afgekondigd. Het leger is op alle eventualiteiten voorbereid. Over het recente verleden van de Khaksaren, de beweging, waarvan de moordenaar lid was, is weinig bekend, daar men van mening was, dat zij sinds de geboorte van India en Pakistan in ontbinding verkeerde. Tijdens de oor log verdacht men de leiding van de beweging van fascistische sympathieën. Beide jeugdige piloten kwamen om het leven De Iraanse premier Mossadeq kreeg in het ziekenhuis te New York bezoek van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. Rechts van Lie, de Iraanse ambassadeur in de Ver. Staten, Entezan. QISTERMORGEN omstreeks kwart vóór elf zijn twee Harvard-lesvlieg- tuigen van de vliegbasis Gilze-Rijen van de LSK boven de gemeente Oos terhout met elkaar in botsing gekomen en neergestort, waardoor de beide pi loten het leven verloren. De 'toestellen waren van de vlieg basis opgestegen om gezamenlijk een oefenvlucht te maken. Boven Ooster hout hebben zij elkaar met de vleugels geraakt, waarna één der toestellen in brand vloog. De piloot van het andere vliegtuig maakte nog gebruik van zijn parachute, doch hij was reeds te dicht bij de grond, voor zijn valscherm open ging. De tweede piloot werd verbrand in de cockpit aangetroffen. De slachtoffers zijn de 21-jarige re- serve-sergeant vlieger Y. P. van Nim- i wegen uit Breukelen, die zijn opleiding in Canada kreeg en de 22-jarige re serve-korporaal P. L. A. Struik uit Gelderingen. die in opleiding was voor zijn militaire brevet. Dakota vloog tegen berg Ook in Zuid-Afrika en Japan hebben zich twee ernstige vliegtuigongelukken voorgedaan. £JE ziekte van Koning George van Engeland houdt elke zoon van het eiland, die het hart op de rechte plaats heeft, bezig. Een Brit, die onbekend wenst te blijven tot zijn voorstel in overweging is genomen, heeft de Brit- Luigi Scalga, die steeds maar weer se koning een grote boerderij in het uitroept, dat de burgemeester van die gebied van Karroo (Kaap provincie) goede s'ad door de duivel is bezeten, aangeboden. Het klimaat is daar uit- Vertegenwoordigers van het geesten- stekend voor longlijders. Een geval. rÜ'5 zouden hem dat hebben geopen- dat een staartje zal hebben is de ont dekking van een nieuwe staartster in het sterrenbeeld der Vissen. Het ob servatorium te Ukkel ontdekte de nieuwe gast aan het firmament. Hoe fascinerend het werk der sterrekun- digen ook is, ze blijven toch altijd no? met twee voeten op de grond. Anders is het met hypnotiseurs en occultisten. In Perugia is de 54-jarige Panzieri Dante gearresteerd. Hij had zich aan boord van een schip begeven, bracht de eigenaar onder hypnose en vertrok me' medeneming van tienduizend lire C" En in Vèrona is men overstuur door de verklaringen van een spiritist, Kan de Britse leeuw nog klauwen? baard. Theodoor is zo vrij te twij felen aan de geestvermogens van weer een ander kind uit „De Tuin van Europa". Zij had er de „Puinhoop vaq Europa" van willen maken. Het twaalf-jarige kind Rosanna Be'tio heet het heeft niet minder dan der tig boerderijen in de omgeving van haar vaders woning in brand gesto ken. „Ik vond het zo leuk die vlam men te zien dansen", zei ze teder. U Volgens een officiële bekendmaking van de Amerikaanse regering zal de toekomstige onderzeeboot met atoom aandrijving een snelheid van 35 kno pen kunnen bereiken. Dit is tien kno pen sneller dan het tegenwoordige type bereikt. De Engelsen zouden ook graag zulke grote stappen willen maken. Doch toen onlangs de vlieg- 'uigfabriek Bristol een order voor vele geheime defensieprojacten van de regering ontving, moest de directie mededelen, dat men wegens gebrek aan werkkrachten de orders niet kon uitvoeren. Een Dakota van de Zuidafrikaanse luchtlijnen is bij mistig weer ten Wes ten van Kokstad tegen een berg gevlo gen, tengevolge waarvan zeventien per sonen om het leven zijn gekomen Dit was het eerste grote ongeluk in de ge schiedenis van de luchtvaartmaatschap pij, die in 1934 is opgericht. Een Amerikaans superfort, dat terug keerde van een opdracht in Korea, is bij het landen in Japan verongelukt. Negen personen kwamen hierbij om 't leven en vijf werden gewond. Volgens welingelichte kringen te Lon den is Cyprus uitgekozen als eventueel hoofdkwartier van het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten na de verwerping door Egypte van de uitnodiging van de Westerse Grote Drie en Turkije om toe te treden tot de nieu we verdedigingsorganisatie. Volle medewerking der regering De „Yakhin", een grote land- bouwmaatschappij in Israël, die zich o.m. bezig houdt met de exploitatie van citrusplantages en één der grotoste exporteurs van citrusvruchten is, heeft met toe stemming van de regering van Israël een plan uitgewerkt, waar door immigranten plantages kun nen kopen. De opbrengsten der plantages zullen tegen een door de regering vast te stellen prijs door „Yakhin" worden afgeno men. Degenen, die zulk een plan tage kopen, ontvangen van het Joods nationale fonds bijna voor niets nog een stuk land in erf pacht voor het bouwen van een woning etc., terwijl ook nog op vele andere wijzen hulp wordt verleend. Op deze basis wordt thans in Hadar-Am een Nederlands dorp gesticht. Enige van de daar ge vestigde families hebben het plan om naast hun boerenbedrijf een fabriek te stichten, waar een deel der vruchten verwerkt kan wor den. De Nederlandse regering heeft hieraan haar fiat gegeven door vergunning te verlenen tot de uitvoer van machines etc. LIAQUAT ALI KHAN gevallen voor Pakistan De Indiase premier Nehroe heeft naar aanleiding van de moord op de premier van Pakistan verklaard: „Ik betreur het gebeurde zeër en niet alleen om per soonlijke redenen. De kalmerende in vloed van Liaquat in Pakistan was groot" Siorm blies laxi Ie waier Te Catania (Sicilië) zijn 17 per sonen om het leven gekomen, toen gis teravond gedurende een hevige storm een oud huis instortte. Door de storm werd in het havengebied van Catania een taxi het water ingeblazen; de twee inzittenden kwamen om het leven. In het plaatsje Riposto, 30 km ten N. van Catania, sloegen de golven de zee wering aan stukken, waardoor het laag- liggende gedeelte van Riposto werd overstroomd: 70 huizen werden ver nield. Volgens de „Daily Mail" zijn twee Britse geleerden, beiden werkzaam aan het nationale instituut voor medisch onderzoek in de afdeling radio-isotopen, met hun gezinnen uit Engeland verdwe nen. Het zijn de 25-jarige Dennis O' Conner, die communist wordt ge noemd en William Campbell. O' Conner heeft geregeld bezoek gebracht aan het centrum voor atoomonderzoek te Har well om voorraden radio-isotopen af te halen, een product van de atoomoven, dat voor de geneeskunde en de indus trie wordt gebruikt. De mogelijkheid bestaat, dat nog een derde geleerde ver dwenen is. De republikeinse senator Robert Taft heeft bekend gemaakt, dat hij zich can didaat wil stellen voor de presidents verkiezingen van 1952 in de V.S. Senator Taft is 62 jaar, isolationist en deskundige van de republikeinen op het gebied van buitenlandse zaken. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New-York, heeft Zondag verklaard te geloven, dat generaal Eisenhower door de republikeinen candidaat voor het presidentschap zal worden gesteld. Koninklijk paar gaaf fien dagen naar Amerika Prins Bernhard is gisteren door pre sident Truman ontvangen. Het onder houd duurde twintig minuten. De Prins verklaarde, dat hij met de president de plannen had besproken voor de reis naar de V.S., die hij in April a.s. met Koningin Juliana zal maken. Hij weigerde bijzonderheden te ver strekken over het programma van het bezoek, dat naar hij meedeelde onge veer tien dagen zou duren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1