Accoord bereikt te Pan Moen Djon Congres van KVP te Utrecht Britten bezetten Adabyah Drie jeugdige Nieuwediepers imiteerden de „joy-rider" Manus Oly Congres aanvaardt Trumans hulpprogram voor buitenland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ramp inZuid-ltalie Labour-aanhang neemt toe Ko-hi E.eAJteJk bokken ;cheiden Maandag 22 Oct. 1951 ,148e Jaargang No. 249 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Besprekingen over wapenstilstand zijn thans weer mogelijk geworden nunumilnun Belgische regering willigt eisen in KONING GEORGE MAAKT HET GOED Neutrale zones rondom drie plaatsen W&el&eUcdt Nog steeds schietpartijen in Port Said Trtocf anrl hliilt nocnannpn Inzittenden van Britse pantserwagens Van Den Helder over^Hoorn naar Roermond in vijf gestolen auto's Twee politiemannen aan de dood ontsnapt DE-trein te Doetinchem uit de rails gelopen Geallieerden overwegen tegenmaatregelen I I '1 t grote nieuws al jngen?" En wan- t begrijpend aan- woedende Billie ontsnapt, sufferd. eens een oogje Ja, maar jij sliep eitje verontwaar- 1 een neger op de weet Billie zo >p te geven, want lijk ook! rste klassers acht erde van de com- ■dstrijdcn bestaat, okken" inmiddels mogelijk dat een formidabele serie een van de toon- llen. Het wil ons rier de afdelingen DWS, Enschedese Wilem U, NAC) t dat van de vijf >etekenis zal gaan lemmers konden aan Enschede wel tSV daarentegen weken van zijn n. Een overwin- :s lijkt ons daar- ïistische voorspel- Leeuwarden ver- :rnemen uit de antaarn te gera- een redelijke kans :eft in de uitwed- zullen de Rotter- ;tanders toch niet Willem II krijgt lakkeiijker, ADO >n verrassing zor- tegen het bezoe- V verwachten wij gelijkspel tegen de resultaten van l steeds onder de Hen wij MW een Schiedam. Quick •laag incasseren in jittardia en Eind en zijn tegen DHC de weken de har- ballievend Neder- it die van zijn te- d. Verwacht' mag islagen leider van strijd tegen NOAD ning gaat boeken, echter ook nood- voorsprong van lideren. Het is na- i dat Hermes DVS NEC en Maurits KOREA TERUG. ndigheden voorbe- ovember a.s. 26 NDV per troepen- Nederland arrive- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. nUn. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen Se hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Loonconflicl afgewend De voorzitter van het Belgische Christelijke Vakverbond heeft ver klaard, dat de regering heeft toege stemd in een loonsverhoging van een halve franc nc uur. Ue regering zou voornemens zyn de ,oonsverhoging in de vorm van een wet op te leggen, in dien de werkgevers een weigerende houding zouden aannemen. Ook de andere door het verbond ge stelde eisen zijn aangenomen. Dit be treft een verhoging der ouderdoms pensioenen tot 25.000 franc per jaar, een verlenging van de wet op de huis huren tot eind 1952 en 13 dagen wet telijk verlof, waarvan zes dagen dubbel betaald zouden worden. Bovendien be sloot de regering bij het parlement een wet op de overwinsten in te die nen. Koningin George van Engeland maakt „zeer bevredigende vorderin gen" na zijn longoperatie. Hij is in de afgelopen week in zijn kamer uren op geweest. enige Voorzitter W. J. Andriessen ziet drie taken Drie taken hebben wij, zo heeft de voorzitter van de KVP, de heer W. J. An driessen, Zaterdagmorgen gezegd in een rede, waarmee hij het door zijn partij in Utrecht gehouden congres heeft geopend. De eerste is de grootst mogelijke krachtsinspanning op moreel en economisch gebied. De tweede is het betrach ten van de soberheid en de plicht tot sparen. De derde het aanvaarden en het eon amore medewerken aan de bouw van een nieuw Europa en het brengen van offers daarvoor. Spr. deelde mede, dat in het ontwerp-algemeen staatkun dig program van de KVP een passage ls opgenomen, waarin het streven naar internationale samenwerking alle stenn wordt toegezegd. DE BESPREKINGEN 'usseu de verbindingsofficieren van de verbondenen en die van de communisten te Pan Moen Djon hebben Zondag tot een accoord geleld over de voorwaarden, waarop de besprekingen over een wapenstilstand in Korea zullen worden hervat. De overeenkomst, die hedenmorgen door admiraal Joy is getekend, bevat niet alleen een omschrijving van de neutrale zones rondom Kaesong, Pan Moen Djon en Moensan en langs de weg, welke deze plaatsen verbindt, maar ook afspraken aangaande de handhaving van veilig heid en orde in deze gebieden. Voorts zou een protocol worden toegevoegd aangaande het optreden van guerrillatroepen en de wijze waarop een onder zoek naar beweerde neutraliteitsschendingen zal worden ingesteld. De eigen lijke onderhandelingen kunnen dus nu worden voortgezet. tijen zullen in het gebied, waar de be sprekingen worden gevoerd, veilig heidspatrouilles handhaven. Elke partij zal verantwoordelijk zijn voor de hand having van de veiligheid achter haar eigen linies. Het was Zondag nog moeilijk een be vredigende formulering te vinden voor het punt, waarin het overvliegen der neutrale zones werd besproken. De communisten stemden echter in met de geallieerde opvatting, dat het ver mogen van beide partijen, om dit over vliegen tegen te gaan, in technisch opzicht beperkt is. Wat de strijd in Korea aangaat: van het Westelijk front wordt slechts ac tiviteit van patrouilles gemeld, zo bij Pan Moen Djon, waar het tot gevech ten kwam. Deze eindigden met de af tocht van de communisten. Aan het centrale front dringen de verbondenen verder op in de richting van Koem- song, een knooppunt van de Noorde lijke verbindingslijnen. Zij staan thans op ongeveer drie kilometer van de stad. WOLGENS het accoord zullen rond om Moensan, het verblijf van de onderhandelaars der verbondenen, en Kaesong, waar de delegatie der com munisten is ondergebracht, neutrale zones worden afgebakend met een straal van bijna vijf kilometer. Een soortgelijke zone, met een straal van ongeveer één kilometer, zal worden ge trokken rondom Pan Moen Djon, de plaats der besprekingen. Langs de 35 km lange weg, die deze drie plaatsen verbindt, komt een neutrale strook van vierhonderd meter breed. Beide par- Spr. wees er in dit verband op, dat de katholieken bij dit streven een be langrijke taak hebben. Bij deze nieuw bouw moeten de fundamenten op de beginselen van het christendom steu nen. Over de polemiek met prof. mr. F. J. E. M. Duynstee zei spr., dat er bespre kingen gaande zijn met een delegatie van de groep, waartoe deze behoort. Reeds zijn verschillende voorstellen ten aanzien van het verkiezingsprogram uitgewisseld en naar de betreffende commissie gezonden. De plannen van de Partij van de Arbeid voor een practisch uitvoerbare politiek in socialistische geest wees spr. af, omdat de K. V. P gebonden is aan pauselijke encyclieken en herder lijke brieven. Voorts drong hij aan op begrip voor de door de K. V. P. be pleite gezinspolitiek. Het niveau van het grote gezin behoeft niet gelijk te zijn aan dat van het gezin met weinig kinderen, maar het verschil moet ook niet te schril worden. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft voorts in een rede op de slotzitting van het congres een overzicht gegeven van de resultaten van het parlemen taire werk in de afgelopen periode. Wenselijkheden. Er zijn dit weekend vier sectieverga deringen gehouden. Het resultaat der besprekingen is vastgelegd in enige resoluties. In die van de sectie sociale politiek wordt om aangedrongen op een definitieve kinderbijslag voor zelf standigen, op een definitieve ouden- dagsverzekering en op gedifferentieer de kinderbijslag evenredig met inko men en kindertal. De sectie Onze Eman cipatie voltooid achtte een specifiek katholieke aanpak van allerlei vraagstukken noodzakelijk. De derde resolutie, die van de sectie Onze Europese Taak, vroeg steun der partij aan het streven naar een fede rale ordening in Europa. Ten slotte wordt in een resolutie van de sectie Financieel-Economiscb Beleid gevraagd om de bevordering van eco nomische welvaart en de rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen op te dragen aan de PBO's Consump tie- en investeringsbeperkingen moeten worden aanvaard, de woningbouw zo hoog mogelijk opgevoerd, het inkomens en prijspeil gecontroleerd en de pro ductie bevorderd. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enke le buien vooral in de kustprovin cies. Meest matige wind tussen Z.W. en N.W Hier en daar lich te nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op 23.37, onder 1512 Treinoverval op Java Alle passagiers beroofd Een toevallig langs de spoorlijn opererende, sterkgewapende bende heeft Vrijdagmiddag nabij Djatibarang een overval gedaan op de sneltrein Dja kartaSurabaja. Vier meereizend» militairen werden gedood en twee leden van de Marine, die zich in de trein bevonden, werden ontvoerd. De tweehonderd passagiers moesten uit- s'appen en werden van alles geroofd. Enige uren na de overval kreeg de treinbestuurder verlof om verder te rijden. Meer dan honderd doden door overstromingen Een geweldige regenval, gepaard gaande aan hevige stormen en overstro mingen heeft in het gebied van Zuid- Italie gedurende de afgelopen vijf da gen grote schade aangericht. Meer dan honderd personen kwamen om het leven en honderden steden en dorpen zijn ernstig gehavend. Op Sardinië zijn gehele dorpen geëvacueerd. Plaatsen, die door overstromingen van de bui tenwereld zijn afgeslo'en, worden uil de lucht van voorraden voorzien. Het zal maanden duren eer de totale scha de geraamd is. De regering heeft voor directe hulp de beschikbaarstelITBg van een bedrag van 2 milliard lire goedge keurd. Zoals men weet hebben de Engelsen Vrijdag alle belangrijke punten in Port Said en Ismailia in de zone van het Suezkanaal bezei, nadat er zich schietpar tijen met de Egyptische politie hadden voorgedaan. Vrijdagavond echter wa ren zij reeds weer bezig, het beheer in deze steden aan de Egyptische autori teiten over te dragen, nadat zij er zich van hadden overtuigd, dat alles rustig was. Inmiddels zijn de Engelsen begonnen, hun strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal in snel tempo te versterken. De toestand blijft gespannen- Herhaaldelijk worden nog schietpartijen gemeld. Britse soldaten hebben Zon dag het douanegebied van Suez bezet. Adabyah is in hun handen. i oestana diijh gespannen zouden Zaterdag op EgyptiSChe mmtai- Britse militairen waken bij een ren te Port Said hebben gevuurd. Er NAAFI-cantine, die onlangs door zou een dode zijn gevallen. Egyptenarep geplunderd en in In 4e laatste dagen zijn ettelijke dul- brand gestoken werd. zenden Britse soldaten van Cyprus naar Egypte overgebracht. Uit Triest is voorts een eenheid naar de Soedan vertrokken. Ook heeft een infanterie» brigade in Engeland aanzegging gekre gen, dat zij zich moet gereedmaken voor dienst in het Midden-Oosten. De vertrekdatum en de juiste bestemming zijn nog niet vastgesteld. Dan zijn ook verscheidene eenheden van de Britse marine van La Valetta naar de Kanaal zone vertrokken. De gouverneur-generaal van de Soe dan heeft de Egyptische inspecteur- generaal van het onderwijs de toegang tot zijn gebied geweigerd. Toen hij Za terdag met een vliegtuig in Khartoem arriveerde, werd hij met het zelfde toe stel teruggezonden. De commissie voor de grondwetsherziening in dit gebied heeft aan de VN om toezending van een bestuurscommissie verzocht. Roekeloos avontuur vond spoedig einde Ten kosie van de liberalen: Op 17 October heeft het Engelse Gallup-Instituut weer een enquête voltooid over de komende verkiezingen in Engeland. Hoewel de Con servatieven nog steeds de leiding hebben, neemt het aantal kiezers, dat van plan is op de Arbeiderspartij te gaan stemmen, sterk toe. De uitkomsten van dit laatste opinie-onderzoek en van de enquêtes van een, twee en drie weken geleden zijn als volgt: Conserv. Labour Liberalen drie weken geleden twee weken geleden een week geleden nt pet. 50 49V= 49 50 QNDER DE HOEDE van een paar wetsdienaren, dat niet met zich laat spot ten, zijn vanmorgen drie jeugdige Nieuwediepers in Roermond op de trein gestapt, met bestemming Den Helder. Daar zullen zij op het politiebureau haarfijn uit de doekjes kunnen doen, wat zij sinds Donderdagavond hebben uitgevoerd en waarom zij zo roekeloos met anderer leven en eigendommen zijn omgesprongen. Waren zij misschien vervuld van een diepe bewondering voor een man als Manus Oly snelheidsduivel en wetsovertreder bij uitnemendheid? Zij hebben dan wel een uitstekend voorbeeld voor ogen gehad, toen zij Don derdagavond uit toeren gingen met een geleende Citroen. Het werd een uitstapje, dat aan agent Postmus van de Helderse verkeerspolitie bijna het leven heeft gekost en dat de eigenaren van vijf automobielen de nodige onaan genaamheden heeft bezorgd. Agent Postmus stond Donderdagavond op post aan de Rijksweg, ter hoogte van De Kooy. Kort tevoren was de Citroën van de Helderse visgroothandelaar Go- mes verdwenen uit de Californiëstraat bij garage Nelis. De motorbrigade was er op uit gestuurd om de wagen zo mo gelijk aan te houden. Agent Postmus had in zoverre succes, dat hij de Citroën bij de Kooy zag voorbijrijden. Bij dat suc ces kwam nog het grote geluk, dat hij precies op tijd opzij kon springen om de met een vaart van honderd kilome ter aansuizende Citroën te ontwijken. De bestuurder sloeg geen acht op het stopteken, dat agent Postmus, midden pet. 42 43 44 47 pet. 7 7 6 2Vï andere part. pet. 1 1 y» En Theodoor al blij, dat koning Fa- roek weer thuis is, omdat hij dan niet meer zulke enorme uitgaven kan doen. Laat hij nu lezen, dat het jacht waar mee de Egyptische koning zijn snoep reisje heeft gemaakt in de reparatie moet, hetgeen slechts drie milliard lire zal kosten. Het jacht moest trouwens toch gemoderniseerd worden, zegt de koning. Bestelde Farouk maar eens een goede voorraad levensmiddelen ten behoeve van zijn toch niet bepaald dichtgroeiend volk! En kocht hij het spul dan van die vlees-in-blik-industrie in Detroit, die op het punt staat failliet te gaan. Dank zij een gezond overleg hebben de arbeiders besloten te probe ren de zaak van de ondergang te red den. Ze zullen enkele weken lang zon der salaris werken, tot de fabriek weer voldoende liquide middelen heeft om zichzelf en zijn personeel te redden. De overeenkomst is gesloten voor negen weken en kan desgewenst worden ver lengd. Bij de Italiaanse regering we ten ze wel raad als er geldgebrek dreigt, zoals trouwens iedere regering op dat punt nogal handig is. Dat be wijst het geval van meneer Ferruccio Scaloo, een inwoner van Verona, die dezer dagen een dagvaarding thuis ont ving voor een verkeersovertreding, die hü twintig jaar geleden beging en waarvoor hq nog niet terecht heeft ge- op de rijweg staande, gaf met de be kende rode lamp. w Toen hij zijn motor met zijspan op toeren h»d, was de Citroën inmiddels al een (onzichtbare) stip in de verte. De wagen werd later op de avond on beheerd teruggevonden aan de Zand dijk, ten Westen van Julianadorp. De radiator was leeggelopen, zodat de de wegpiraten de auto met een warmge- draaide motor hadden moeten achter laten. Zij hadden kennelijk nog niet genoeg van hun Manus Oly imitatie. Toen zij in Den Helder terug waren, braken zij de garage van Hoveling achter de Kei zerstraat open en „leenden" daaruit een bestelwagen van de fa. His Wilms uit Hippolytushoef. Daarmee pleegden zij op de Balgweg in Anna Paulowna een aanslag op het leven van wachtmeester De Boer van de Rijkspolitie, die op de zelfde wijze als agent Postmus aan de dood ontsnapte. De wagen is Donder dagavond laat in de Breewaterstraat (een paar honderd meter van de garage) teruggevonden. (Zie verder elders in dit blad) itaan. Ferruccio had, aldus de dag vaarding: „met zijn motorvoertuig de levensgevaarlijke snelheid van twintig kilometer per uur gereden, aldus de an dere weggebruikers aan een vrijwel zekere dood blootstellend". Hoewel de tegenwoordige maximumsnelheid veel hoger is, kreeg de autoduivel honderd lire boete. Interessante dingen hoort uw lijfaap ook uit Canada. Volgens een Xn wordt de nieuwe Duitse bijbel nu de tweede druk van „Mein Kampf?" opgave van het emigratiebureau zijn er sedert 1 Januari van dit jaar niet minder dan 116.657 emigranten in dat land Dat is ongeveer de bevolking van een middelgrote Nederlandse stad. In de maand Augustus alleen werden 17.236 landverhuizers opgenomen tegen „slechts" ruim vijfduizend in Augustus 1950. De iiefhebberii voor emigratie is groter dan die voor het burgemees terschap van de stad Parijs. Meneer Pierre de Gaulle, een broer van de leider der R. P. F heeft verklaard geen candidaat mer te willen zijn naar de zetel der eerste burger van Parijs. T Als men het Theodoor eerlijk zou vra gen zou hij weinig animo hebben voor het aannemen van het Argentijnse staatsburgerschap. Niet om die herrie van laatst, maar omdat het leven daar zo weinig variatie heeft. Ieder ding van enige betekenis heet naar presi dent Perón of zijn vrouw, zelfs de pla neet, die enige tijd geleden door „La Plata"sterrenwacht werd ontdekt moet de Argentijn doen denken aan Perón. Het ding zal waarschijnlijk de naam „Justiciiiaista" krijgen, als „huiden- blijk aan Peróns leer, die alle Argen tijnen gelukkig heeft gemaakt". Een andere planeet, die twee jaar geleden werd gesignaleerd heet reeds „Evita" De hoffelijke Argentijnen laten de dames voorgaan. Deutschland über alles' als nieuw Duits volkslied Gisteren heeft het Partijcongres van de Christen-democratische Unie te Karlsruhe eenstemming besloten het „Deutschland, Deutchland über alles" als officieel volkslied te erkennen. In het vervolg zal het derde couplet van het „Deutschland über alles" worden gezongen, dit om wrevel in het buiten land te vermijden. Deze tekst luidt: „Einigkeit und Recht und Freiheit, sind des Giückes Unterpfand, blüh im Glanze dieses Giückes, biühe deut- sches Vaterland". (Eenheid, recht en vrijheid zijn het onderpand voor het ge luk. Gedij in de glans van dit geluk, gedij. Duits vaderland!" Het congres heeft voorgesteld, dat kanselier Adenauer president Heuss zal verzoeken het „nieuwe" volkslied af te kondigen. Drie licht gewonden, veel schade Op het spoorwegemplacement van Doetinchem is Zaterdagmiddag een wa gen van een Dieseltrein uit Terborg uit de rails gelopen en tegen de stilstaande stoomtrein uit Zevenaar gebotst. De wagen is daarna op het perron gelopen. Vermoedelijk werd de wissel verzet toen de binnenkomende trein de krui sing nog passeerde. De schade aan het ontspoorde wagenstel is zeer groot. De stilstaande locomotief werd aan de voorkant beschadigd. Van de treinrei zigers werd een tweetal licht gewond. Doordat de stoomtrein achteruit werd gedrukt greep de laatste wagen 'n juist achter deze trein lopende scholier. De ze geraakte onder de wagen doch liep slechts enkele lichte verwondingen op doordat hij tussen de rails ging liggen. Bezetting van Steinstücken Washington moei nog zijn tiai geven De Amerikaanse bevelhebber in Ber lijn, generaal Mathewson en de West- berlijnse burgemeester, Reuter, hebben plannen uitgewerkt voor tegenmaat regelen naar aanleiding van de bezet ting der Westberlijnsc enclave Stein stücken door de Oostduitse volkspoli- tie. Het wachten was nu op toestemming van Washington om de maatregelen van kracht te doen worden, aldus wel ingelichte kringen in Berlijn. Generaal Mathewson heeft tegenover journalisten verklaard, dat het „nodig is tegenmaatregelen te nemen en de autoriteiten van de Sowjet-zone te to nen, dat Wij niet bereid zijn hun proce dure te aanvaarden". Verder zeide Mathewson, dat de Geallieerde com mandanten het erover eens waren, dat de Sowjetrussische autoriteiten bui ten hun boekje waren gegaan door deze bezetting. „Mijn Britse en Franse col lega's hebben me verzekerd, dat zij de te treffen tegenmaatregelen zullen steu nen. Ik hoop, dat de beslissing binnen enkele dagen kan worden aangekon digd", aldus Mathewson. Ruim acht milliard beschikbaar Voordat het Amerikaanse Congres Zaterdag tot 8 Januari op reces ging, hebben de beide Huizen eerst nog een voorstel goedgekeurd, om 7.328 mil- Uoen dollar uit te trekken voor hulp aan het buitenland. Hiervan is honderd millioen bestemd voor Spanje. De Senaat heeft verder zijn goedkeu ring gehecht aan een fonds voor mili taire reconstructie ten bedrage van 4.128 millioen dollar en aan een aan vullend bedrag van 1.675 milioen dollar voor organen voor de defensie en de economische controle. Truman had oorspronkelijk een be drag van 8.5 milliard dollar aange vraagd. Dit werd door het Congres verlaagd tot 7.328 millioen. Daar echter nog ruim 816 millioen van het afgelopen fiscale jaar over-is, heeft hij in totaal toch meer dan acht milliard tot zijn beschikking. Hiervan is 4.818 millioen bestemd voor militaire en 1.022 millioen voor economische hulp aan Europa. ertentie, Ing. Me<3.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1