Russisch sprekende piloten in de Noordelijke toestellen MP1 I f r Lugubere vondst in tuin van een villa te Laren Demonstraties in heel Egypte VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tachtig Nederlanders gingen met vissersbootjes naar Argentinië iiïg in de eek NWAGONS ORD Woensdag 24 Oct. 1951 148e Jaargang No. 252 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vreemde mededeling fe Washington Verbonden verliezen relatief gering Strenge straffen geëist tegen nachtclub-raiders Mossadeqte Washington Was erfeniskwestie een aanleiding tot roofmoord? PSECK Bij GOTTWALD s ll ,w Oliebrand in Oostenrijk begint te minderen KaU B&ilefc Werkloosheidswet 1 Jul i in werking? Hervatting besprekingen over wapenstilstand Ook Rusland zou nieuw atoomwapen hebben Vrouw doodde haar beschonken echtgenoot lij het nummer en zei: „Burge- Brown spreekt u. lelijk vervelende en. De hele die- en en ik zou u v gehele politie- brengen tenein- r, zwijg maar", lurgemeester zeg- ommedarissen is kendeur te force- ïist een lama en ijn studeerkamer i feit, zonder naar ïen te hengelen, ij was ontdaan en n voor, hoewel ze 3. il prettige dingen, het waarschijnlijk andere meisjes", het onderwerp af „U woont niet in d, is het wel? Ik »it eerder gezien", j de Chelfords en dig mogelijk weer k hen heb leren heb ik zo'n haast neer en toen ie ophief, zagen epe blik in de n, Daphne?" Er in zijn stem en lar blonde hoofd ig", zei ze met ters arm drukte aan toen hij haar plotselinge vreug- keek, was dolge- Dahpne. Arme 1 eens aan een zou heerlijk zijn is zijn naam ook ssiter verliefd op uwden. Nan was lat Daphne niet haar jonge luite- et kwam doordat meelevend was ;ame hartje ver- id van haar eigen 3, en naar iemand ir dit. dacht Nan. „Dat e en deze Rossi- r elkaar. Hij lijkt ials Peta zei, ik ef voor haar zou in's blik toevallig bij het zien van in harde, opge- reeg ze een bang Wordt vervolgd) •ijwel in het ge- een einde geko- 'eer, dat op vele weken aanhield, stgebied, met de ir af en toe flin- 'laatselijk gingen r vergezeld. Gis- sn Helder elf en imeter regen ge- is over West stijgen, doordat hoge drukgebied Westen van ler- osten uitbreidde, wind naar noor- ■andaag en in de lier in de kust- ien te verwach- ind kwam vrij enkele stations ledenmorgen 2 in de komende koud en af en r houden. :ht zijn op de i bij Oosterbeek van een goede- lardoor het trein- »en en Arnhem rs worden tijde- bussen. AR uur !RT 'ianoconc. ieethoven bel. inb. a. d. zaal BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCm COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mm. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 et. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Generaal Hoyt Vandenberg signaleert: De MIG-straaljagers, die de Chinese communisten, voorzien van hun ken tekenen, boven Korea gebruiken, worden bestuurd door Russisch sprekende personen, heeft de chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf, generaal Hoyt Vandenberg, op een persconferentie te Washington verklaard. Hij voegde hier aan toe: Een ieder kan zijn eigen conclusies uit mijn mededelingen trekken. Rij zei dit in antwoord op de vraag, of deze toestellen door Russen worden bestuurd. Omtrent de resultaten van de strijd zei Vandenberg, dat de Amerikaanse ttraaljagers van de vijftien geleverde gevechten er veertien winnen. Het feit in aanmerking genomen, dat de geallieerde luchtmacht boven Korea aanzienlijke steun aan de grondtroe pen verleent door de vijandelijke le gerscharen van geringe hoogte te bom barderen en te mitrailleren, zijn de verliezen van de verbonden luchtmacht gering, zo deelde de generaal verder mede. Er heeft zich boven Korea een lucht gevecht ontwikkeld, waarbij volgens Reuter veertien tot zeventien Noorde lijke MIG's zijn vernietigd of bescha digd. Het gevecht wordt een aer zwaarste van de oorlog genoemd. Het ontstond, toen superforten het vlieg veld bij Namsi bombardeerden. MIG's vielen hen en de begeleidende jacht vliegtuigen aan. Superforten en straal jagers van verschillende typen wier pen zich in de strijd. GENERAAL HOYT S. VANDENBERG Tragedie uit de bezettingsjaren ontdekt Polilie groef lijken van twee Duitse joden op IN DE TUIN van een villa aan de Rijksweg te Laren heeft de politie de stof felijke resten opgegraven van twee joden, die tijdens de oorlogsjaren in deze villa gewoond hebben. Een erfeniskwestie is de aanleiding tot deze opgraving geweest en in verband met deze lugubere ontdekking zijn een inwoner uit Naarden en een uit Laren, die inmiddels weer op vrije voeten is gesteld, aan gehouden. Er wordt aan roofmoord gedacht. Reeds vijf jaar voor de boeg wegens andere overvallen Voor de Haagse arrondissementsrecht bank stonden gisteren terecht de 32- jarige buffetchef R. de W. uit Amster dam en zijn 25-jarige vriend, de ma troos W v. d. W. uit Den Haag, die te zamen met twee anderen in April de „Jockeyclub" aan de Laan van Meer- dervoort te Den Haag hebben overval len en de totaal overblufte spelers ruim vierduizend gulden lichter wisten te maken. De twee andere verdachten werden reeds enige tijd geleden tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. De W. en V. d. W. hadden echter nog meer op hun kerfstok: twee roof overvallen op Amsterdamse taxichauf feurs en een op een Haarlemse manu- facturenhandelaar. Nadat de Amsterdamse rechtbank hen nu onlangs ieder tot vijf jaar ge vangenisstraf had veroordeeld, eiste de Haagse officier van justitie gistermor gen bovendien een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek tegen hen voor de overval op de „Jockeyclub". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Voor besprekingen met Truman en Acheson De Perzische premier, dr. Mossadeq, is Dinsdag uit Philadelphia te Washing ton aangekomen, waar hij met presi dent Truman, minister Acheson en an dere Amerikaanse leiders niet-officiële besprekingen over het Perzische olie geschil zal voeren. Mossadeq heeft Trumans persoon lijke uitnodiging, volgens welke hij te Washington verblijf zal houden in het Amerikaanse militaire ziekenhuis, al daar, aanvaard. ]N DE VILLA woonde gedurende de oorlog 'n Duitse dame, die als dienst meisje naar ons land was gekomen en zich als verpleegster uitgaf. Zij nam een welgestelde man in pension, met wie zij op zijn sterfbed trouwde. Hier door kwam zij in het bezit van een groot vermogen. Na het overlijden van haar man nam zij twee joodse landgenoten in pension, die echter op een gegeven moment ver dwenen waren. Destijds werd hier slechts weinig aandacht aan geschon ken, omdat in die dagen meer joden onderdoken of werden weggehaald. Naar verluidt zou de dame, die enige jaren geleden door een autobus werd overreden, nadat zij tevoren vier keer bijna het slachtoffer van een aanrijding was geworden, in het bezit zijn ge weest van een acte waarin haar het vermogen van de twee joden zou zijn geschonken. Dit geld was echter op een bank geplaatst en zij heeft het nooit gekregen. Uit het onderzoek, dat met kracht wordt voortgezet, is reeds gebleken, dat een inwoner uit Naarden in 1942 in de tuin aan het graven is geweest. Dit zou geweest zijn om koper te ver bergen. De officier van justitie te Am sterdam heeft meegedeeld, dat op de stoffelijke resten sectie zal worden verricht teneinde sporen van een even tueel misdrijf vast te stellen. De Ocstduitse president Wilhelm Pieck is op uitnodiging van president Clement Gottwald van Tsjechoslowa- kije voor een officieel bezoek naar Praag vertrokken. Hij wordt o.m. ver gezeld door vice-premier Otto Nuschke, minister van buitenlandse zaken Deer- tinger en minister van binnenlandse zaken Steinhoff. VREDESCONGRES IN ZAGREB Te Zagreb, in Joegoslavië, is op Joegoslavisch initiatief de „conferentie voor vrede en internationale samen werking" begonnen. Aan de besprekin gen wordt deelgenomen door ongeveer 160 delegaties uit vijftien niet-com- munistische landen, w.o. Nederland. De Franse minister-president Vincent Auriol heejt te Saint Caudens een monument onthuld ter nagedachtenis van de overleden generaals Foch, Jojjre en Gallieni. Auriol tijdens zijn herdenkingsrede London News Chronicle VERKIEZINGEN IN ENGELAND: Gedreungeraas en veel gekrijs... Millioenen liters dreven in lichterlaaie de rivieren at De enorme oliebrand, die Maandag avond uitbrak bij Zistersdorf in de Russische zone van Oostenrijk, is gister avond uit zichzelf gedoofd. Men had de brandende oliemassa geheel ingedamd en moest nu wachten tot ze was opge brand. In totaal stond op een zeker moment vijf millioen liter olie in vlammen. De substantie, die afgeleid werd naar de rivieren Thaya en Zister, vloeide vele kilometers met de stroom mee, voordat zij was uitgedoofd. De brandende massa heeft echter geen schade aange richt. Het stadje Zistersdorf en de andere voorraadtanks werden gedeeltelijk door de harde wind, gedeeltelijk door het heldhaftige optreden van vijftig brand weerbrigades en duizenden vrijwilli gers gered. Vele van hen hebben brand- brandwonden opgelopen. FBI onderzoekt Tass- kantoren in Amerika De Amerikaanse veiligheidsdienst, de F.B.I., is momenteel bezig aan een on derzoek in de Amerikaanse hoofdkanto ren van het Sowjetrussische persbureau „Tass", te Washington en New Vork. Volgens het ministerie van Justitie be treft het een „periodieke controle op grond van de wet op de registratie van buitenlandse agenten". Tass staat reeds lang als buitenlandse agent bekend, is als zodanig verplicht alle dossiers ten minste drie jaar te bewaren voor een eventueel FBI-onderzoek, dat alles van de boekhouding tot nieuwsberich ten, correspondentie en eventueel ge bruikte codes toe omvat. krasse maatregelen Regering dreigt met Spoorwegverkeer naar Kanaalzone gestaakt In de grote Egyptische steden zijn gisteren grote demonstraties gehouden. Te Alexandrie kwam het tot botsingen met de politie, waarbij een betoger werd doodgeschoten en vier werden gewond. In Cairo werden betogende studenten met traangasbommen uiteen gedreven. Hier vielen veertig gewon den. 's Morgens werd in alle steden een stilte van vijf minuten in acht ge nomen, als teken van rouw voor de Uit Oostende vertrokken Gistermorgen hebben acht Belgische vissersvaartuigen, met aan boord een 80-tal Nederlanders en 70 Belgen, de haven van Oostende verlaten en koers gezet naar Argentinië, naar welk land een aantal Belgische en Nederlandse vissersgezinnen zullen emigreren. Oe ruimen der schepen zijn volgepropt met huisraad en levensmiddelen voor de twee weken durende reis. W.eeA.^eï.'.cdt Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar och tendmist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. DONDERDAG: Zon op 7.21, onder 17.27. Maan op 2.08, onder 15.41. JTEN AANKOMEND filmoperateur in een nette bioscoop in Londen, zal voor de komende week een andere werkkring moeten zoeken. Er wordt namelijk een film vertoond, die alleen toegankelijk is voor personen boven de achttien jaar. De leerling is pas ze ventien jaar oud. D In Hannover was bijna een actrice, die de rol van jaloer se dame moest vertolken, het slacht offer geworden van een aanval, die een dronken zeeman plotseling op haar uitvoerde. De man was door haar magnifieke spel zo kwaad op haar ge worden, dat hij in zijn benevelde brein waarlijke moordplannen koesterde. Jalouzie maakt meer slachtoffers dan de griep. Een Parijse dokter heeft Theodoors bijzondere aanhankelijkheid verworven, omdat hij zegt een therapie tegen de afgunst te hebben uitgevon den. Jaloerse vrouwen, zegt hij, moe ten geen meelspijzen eten, niet drin ken, niet roken, terwijl ze elke morgen en avond een wandeling van een half uur moeten maken. Het antwoord van de Parijse vrouwen luidt: „Wij blijven jaloers!" D Een New Yorkse fabrikant van reukwerken begrijpt iets van de vrouwelijke aard. Wanneer hij een nieuwe employé op zijn geurige fabriek tewerkstelt, krijgt deze na de eerste werkdag een briefje mee naar huis, waarop geschreven staat: „Mevrouw. Koester alstublieft geen boze gedachten als de kleding van uw echtgenoot naar f Ik vind die Russische nieuwtjes altijd even fan„tas(s)"üsch! parfum ruikt. Hij heeft op zijn werk namelijk direct contact met dit reuk werk. "Om dit baantje zal wel gevoch ten worden", denkt Alida argwanend. Mede door de afgunst van hun ega's willen vele mannen scheiden. In Stock holm doen zelfs lijsten de ronde, waar op teleurgestelde mannen hun hand tekening kunnen zetten, teneinde met andere dames in contact te komen. Bo ven die lijsten kan men lezen: „Wan neer u uw vrouw moe bent vraag haar dan te schrijven aan de man, wiens naam bovenaan deze lijst prijkt. Als u de ketting niet wilt breken en een af schrift van deze brief aan zes uwer vrienden stuurt, met uw eigen naam onderaan de lijst, dan ontvangt u bin nen drie maanden brieven van vijftien duizend vrouwen.." Het vreemdste is, dat dit verhaal waar is. Een meneer in Monaco, monsieur Blanchair gehe ten, zei een middel tegen liefdesverdriet te hebben gevonden: een zalfje, dat men op het hart en het voorhoofd moest smeren. Zevenhonderd mensen liepen al met vette voorhoofden en nog im mer gebroken harten rond, toen de politie het heerschap arresteerde. Zijn smeerseltje mocht hij in de cel bij zich houden. Om zijn verdriet te stelpen. Een der scheepjes, het Belgische vaartuig „Christiane" begon de reis slecht. Ter hoogte van Grevelingen na bij de boei is het ten gevolge van te hoge zeegang gezonken. Doordat er te voren reeds moeilijkheden waren, was het grootste deel der opvarenden reeds aan boord van de andere vaartuigen ge gaan. Op de „Christiane", op welk schip de Urker Maarten Ruiten gezagvoer der was, bevonden zich toen nog drie man, die later eveneens door de andere vaartuigen werden overgenomen. Op de kleine vloot, die de grote reis waagde, bevinden zich twintig Urker vissers. Zij emigreren vooral, omdat hun bestaanszekerheid door concurrentie van de grote rederijen bedreigd werd. Ze zullen nu in Argentinië hun geluk in de visvangst gaan beproeven. Een aantal andere emigranten zal werk vin den in de rokerij, de conservenfabrie- ken en de vismeelfabriek die door de Belgische rederij Flandria te Mar del Plata geëxploiteerd wordt. Naar de Volkskrant meldt zal de wachtgeld- n werkloosheidsverzeke ringswet op 1 Juli 1952 in werking tre den. Over enige maatregelen voor de uitvoering v de wet zal nog overleg worden gepleegd met de Sociaal-Econo mische Raad. Het is niet onwaarschijn lijk, dat het bedrijfsleven de premie voor deze verzekering zal moeten op brengen, wat een prijsstijging van, naar verwacht wordt, een procent met zich zal meebrengen. „patriottische martelaren die door de imperialistische kogels zijn gevallen". Ook in Khartoem kwam het tot bot singen. Van de zijde der regering zijn krasse bedreigingen geuit tegen de de monstranten, die worden beschouwd als „verraders van de nationale veilig heid. De communisten ontplooien een grote activiteit bij de betogingen. De Egyptische regering heeft de Suezkanaalmaatschappij bevel gegeven te Port Said en te Suez loodsen en an dere faciliteiten te weigeren aan die Britse schepen, die niet eerst door de Egyptisch douane zijn vrijgegeven. Hoofdambtenaren van de maatschap pij zijn bijeen geweest om de toestand te bespreken. Vaartuigen van de Britse marine liggen in beide havens gereed om zo nodig in te grijpen. Britse troe pen hebben voorts het spoorwegempla cement te Suez bezet. Zij oefenen thans controle uit over alle toegangen tot de kanaalzone. Het spoorwegverkeer van en naar de zone is op hun bevel ge staakt, nadat de Egyptenaren hadden geweigerd, militaire treinen beschik baar te stellen voor het vervoer van de van Cyprus en elders aangevoerde Britse troepen. Na iwee maanden Na twee maanden van onderbreking zullen vanmorgen om 11 nur plaatse lijke tijd de besprekingen tussen de delegaties over een staken van het vu ren in Korea worden hervat. Dit is bekend gemaakt door generaal Ridgway, de opperbevelhebber der VN, nadat de communisten de overeen komst van Panmoendjon hadden gera tificeerd, hetgeen door de verbondenen reeds eerder geschiedde. De overeen komst bepaalt het instellen van neu trale zones en de voorwaarden voor de hervatting der besprekingen. Onmiddellijk nadat dit nieuws te Moensan was bekend gemaakt, vertrok een convooi van negen vrachtauto's met zoeklichten, ballons en tenten naar Panmoendjon De zoeklichten en ballons zullen gebruikt worden voor de afba kening van het neutrale gebied met een straal van negenhonderd meter om Panmoendjon. Conclusies uit jongste proefexplosie De Sowjet-Unie is thans misschien in het bezit van iets, dat verschilt van haar oorspronkelijke atoomwapen. Dit leiden welingelichte waarnemers te Washington als mogelijkheid af uit de verklaring van het Witte Huis over een derde atoomexplosie in de Sowjet-Unie. Indien de Sowjet-Unie werkelijk een tactisch atoomwapen zou hebben ont wikkeld, zou zij een geweldige presta tie hebben geleverd, daar de Ver. Sta ten pas onlangs proeven zijn begonnen met hun eerste tactische wapens. Moeder van twaalf kinderen Maandagavond heeft zich te Mier- lo Hout bij Helmond een echtelijk drama voorgedaan, waarbij de 50- jarige Pvan den B. door zijn vrouw werd gewurgd. Van den B. die vaak beschonken thuis kwam, was ook nu weer onder de invloed. Bij thuis komst van de man moet een ernstig handgemeen zijn ontstaan. De vrouw, moeder van 12 kinderen, is ingeslo ten op het politiebureau te Helmond. De officier mr. justitie te Den Bosch heeft persoonlijk het onderzoek in handen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1