Stad en Omgeving Zotste toneelavond sinds vele jaren Kellner benadeelde zijn collega Hoofdinspecteur D.U.W, plotseling overleden AGENDA „Sevilla, de parel van Spanje, de stad van m'n hart" Verdienstelijke kegelprestaties in het jubileumtournooi van W.I.K. Peter Heemskerk heeft 1300 namen en getallen in zijn geheugen LAATSTE NIEUWS Alcoholvergiftiging in Atlanta Reeds 21 doden DSS gaf goed partij tegen het Helderse IVA INGEZONDEN STUKKEN Het vastrecht van G.E.B. Bromfietsen-probleem WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 „WAAROM JOK JE, C HÉR IE?" Mengsel van zang, dans en toneel De Haagse Comedie had gisteravond Elisabeth Andersen, Jan Retel, Bob de Lange en nog 'n stuk of wat dansende, zingende en acterende toneelspelers naar Alkmaar afgevaardigd, om bin nen de muren van het Gulden Vlies de zotste toneelavond van de laatste tien jaar te scheppen met het volsiagen gek ke blijspel: „Waarom jok je, Chérie?" Een rijke, beroemde toneelschrijver vestigt zich in een nieuwe villa op Fontainebleau, krijgt bezoek van een mislukte, hongerige dichter en van een (als inbreekster, later als verpleegster gecamoufleerde) toneelspeelster, die de hoofdrol wil hebben in zijn nieuwe werk. Een volmaakte butler, een be diende en vier als Don Kozakken zin gende politie-agenten verbazen zich om de ontwikkelingen, die daaruit ontstaan Het zijn er de ontwikkelingen dan ook Op de leeftijd van 54 jaar is plotse ling overleden de heer dr. ir. W. M. van Rossum du Chattel, hoofdinspecteur Van de Rijksdienst Uitvoering Werken (D.U.W.) Het overlijden van de heer Van Rossum du Chattel heeft in de ge hele provincie veel ontroering verwekt, want door zijn veelvuldig contact met gemeentebesturen en waterschappen was hij in Noord-Holland een bekend en gezien persoon. Groot was zijn activiteit in velerlei commissies, die zijn werk raakten, maar ook daarbuiten in het verenigingsle ven nam hij een voorname plaats in. Het behoud van oude cultuurmonumen ten lag hem na aan het hart, wat o.a. moge blijken uit zijn lidmaatschap van de vereniging „Oud-Alkmaar", het „Westfries genootschap", de vereniging „De Zaanse molen" en de ver. „Menno van Coehoorn". De heer Van Rossum kwam in 1938 naar Alkmaar als inspecteur van de Werkverschaffing, de vooroorlogse naam van de Dienst Uitvoering Wer ken. Ondanks zijn drukke werkzaam heden zag hij kans zijn studie verder te voltooien en in 1948 promoveerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft op een proefschrift over technisch-eco- nomische wetenschappen. In vele ver enigingen en commissies laat ir. Van Rossum een lege plaats achter. De her innering aan deze figuur, die alom ge waardeerd werd om zijn prettige wijze van samenwerken zal nog lang blijven voortleven. Het stoffelijk overschot wordt Vrijdag ter aarde besteld te Drie- huis-Westerveld. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus J., z. van N. M. Kuiper en A. M. Heine. Jan, z. van L. Spierings en G. de Jong. Hendrik, z. van A. C. Burgering en f. J. van Roon. Gehuwd: Johannes R. P. Willemse en Catharina C. van Eijk. Jan de Jonge en Catharina J. Liefting. Her- manus C. Boots en Veronica Roodt. Petrus J. Boots en Helena J. Janssen. Cornelis van Urk en Margaretha A. Bijtjes. Overleden: Hendrina J. T. Schoen maker, 85 jaar, wed. van F. J. H. Net- tenbreijers. OPENBARE VERGADERING E.V.C. Op Donderdag, houdt de EVC, afde ling Alkmaar, een openbare vergade ring in café Tom, Waagplein. Spreker is de heer B. v. d. Heul, lid van het Verbondsbestuur. Het onderwerp: Onze strijd voor vrede en welvaart. GEZINSWEEK De Ned. Herv. kerk geeft in de laat ste helft van October alom in den lande aandacht aan het gezin. In het verband van deze gezinsweek zal nu Donderdag avond om 8 uur ds. Dikboom in de con sistoriekamer van de Grote Kerk een lezing houden over „Het Huwelijk", waar op bespreking mag volgen. Er zal daar ook een boekenstand aan wezig zijn van allerlei gezinslectuur. naar! Niemand weet ten slotte aan het geval nog een touw vast te knopen, maar de ontknoping is een kus en dat is vrij geruststellend na veel onrust barends. Een gezellig, nonsensikaal, luchtig, geestig (en vlot gespeeld) allegaartje van ballet toneel, solo- en koorzang met begeleiding van twee vleugels. Eliza beth Andersen was bijzonder goed op dreef, ook al horen wij liever Jo Vin cent als het om zingen gaat. Bob de Lange, die al zoveel gekke mannetjes creëerde, maakte weer 'n prachtig type van de uitgehongerde, verliefde en ten slotte sensatieromans producerende dichter. De befaamde schrijver was Jan Retel en hij maakte er, dansende en zingende, nog 'n aannemelijke figuur van. Johan Valk zette een gave butler (Horatio Cromwell) op de planken en Brenda Lindbergh was volop hysterisch als Hongaarse actrice. Het politiekoor zong klankrijk, gevoelvol en met dui delijke overgave het Prinsemarijlied. Er waren goede decors van Willem Deering; Cees Laseur had de kapitale onzin met vaart en verve geregisseerd en de naam van de vertaler werd in het programma wijselijk niet genoemd, want de vaerzen waren niet om aan te horen. Maar dat mocht 'm tenslotte de pret niet drukken. INSLUIPERS TE ALKMAAR De beide insluipers, die vorige week in Uitgeest door de Rijkspolitie wer den gearresteerd en daarbij bekenden, zij veertig inbraken hebben ge- (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Met de kip- pfen op stok (tot 10 jaar o.g.)Cinema Americain, 8 uur: Song of the Islands (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrouw van mr. Craig (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Taxi 85 rijdt voor (18 jaar). Alle bioscopen 2.30 uur matinée. Harmonie, 8.15 uur: Genootschap Nederlandc,..geland. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: HOV, soliste Henriette Faure. Café Tom, 8 uur: Openbare vergade ring EVC-afdeling. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 24 October 10.32 11.11 Donderdag 25 October 11.55 12.10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 10.37 11.16 4.37 5.16 Donderdag 12.00 12.15 6.00 6.15 dat pleegd, zijn overgebracht naar Alk maar. Het is namelijk vast komen te staan, dat beiden zich ook schuldig hebben gemaakt aan de onlangs op de Westerweg gepleegde inbraken, waar van één plaats vond in de gemeente Alkmaar en één in Heiloo. Lezing Volksuniversiteit De heer v. d. Leeuw over het Iberisch Schiereiland Spanje is een land rijk aan tegenstellingen, geografisch, in aard en gewoonte en niet in het minst in sociaal opzicht. Maar overal treft men een hartstochtelijk heid, een romantiek, een hoffelijkheid en een driestheid aan die verbluft. Een schat van schitterende paleizen, kathedralen, moskeeën en bouwwerken uit de Romeinse tijd maken vooral in het Zuiden het Iberisch schiereiland met zijn bloemenpracht tot een oord van grote lieflijkheid en schoonheid. In deze zin sprak gisteravond de heer H. P. M. v. d. Leeuw in een „uitverkocht" Landbouw- huis voor de Volksuniversiteit. Van de oude Romeinen zijn enige grote bouwwerken bewaard gebleven, o.a. enkele aquaducten, maar veel meer herinnert nog aan de tijd van de Moren, die van 711 tot 1492 in Spanje vertoefden. Zij hebben niet al- DeheerJ.C. Olietotheden hoogste korpsgooier Het jubileum-concours van de dames kegelclub W.I.K. is succesvol begon nen. De banen zijn in goede conditie, hetgeen uitstekende prestaties in de hand werkt. Vooral in de korpswed- strijden-heren klasse C en D werden Maandag- en Dinsdagavond verdienste lijke resultaten geboekt. Zo wierp de beer J C. Olie in klasse C voor zijn korps 150 hout. Hij staat momenteel als hoogste korpsgooier genoteerd. Ook in Jubileum C heeft hij met 111 hout de leiding. In de komende vijf dagen zal de stand nog vele wijzigingen onder gaan. De uitslagen tot en met gisteravond zijn: Invitatie wedstrijd (dames): 1. Nooit Mis, A'dam 636; 2. Raak, A'dam 635: 3. Ophouden Wint, Alkmaar 613; 4. EVA, Haarlem 585; 5. Vredelust, Schagen 574; 6. Blijf Sportief, A'dam 568. Hoogste korpsgooister mevr. De Haas. Schagen 140. Vrije baan (dames): Geldig alleen voor Zondag j.l.: 1. mevr. Kaasembrood, Haarlem 4544; 2. mevr. De Haas, Scha gen 44 (3x); 3. mevr. Haantjes, Haar lem 4441 (3x); 4 mevr. Boeltjes, Haar lem 4439 (2x); 5. mevr. Kelderman 4338; 6. mevr. v. Schaik 4337. Korps A (dames): 1. W.I.K. 614. Korps B (•lames): 1. Rollend Raad sel 568; 2. Onder Ons 522; 3. Rollend Raadsel II 511; 4. W.I.K. II 478. Korps drietallen (dames): 1. W.I.K. III 278 Korps B (heren): 1. Schagen I 634: 2. Houthalers I 616; 3. O.K.A. II 585; 4. C.C.P. I 581. Korps C (heren): 1 Scherpschutters I 642; 2. Onder Ons 632; 3. Op en Om 632; 4. De Club I 597; 5. De Club II 524; 6. Scherpschutters II 489. Korps drietallen (heren): 1. O.K.A. 335; 2. Schagen 322. Jubileum A (dames): Mevr. Bosch 83. B (dames: 1. mevr. Prins 102; 2. mevr. A. de Boer 83; 3. mevr. Nieuwedijk, Bergen 74; 4. mevr. W. v. Linge, Bergen 70. De Alkmaarse dames-kegelclub „Willen Is Kunnen", welke momenteel vijf- en-twintig jaar bestaat en haar zilveren jubileum met een groot kegel concours herdenkt. Zittend v.l.n.r.: mevr. Eickholt, mevr. Winder, mevr. Bosch (voorzitster), mevr. Witte en mevr. Metselaar. Staande v.l.n.r.: mevr. Van Linge, mevr. Hoogland, mevr. Dijkman, mevr. De Boer, mevr. Prins, mew. Van Spanje, mevr. Vlaar, mevr. Stavenuiter en mevr. Nieuwendijk. Jubileum A (heren): J. de Jong 122. B (heren): Brugman, Schagen 92. C (heren): 1; J. C. Olie 111; 2. N. Dekker, Schagen 89; 3. Schmalz, Scha gen 74. D (heren): 1. A. C. Smit 104; 2. Vol ger 94; 3. P. de Boer 88; 4. Ort 88. Vrije baan A (dames): 1. mevr. Bosch 44. B (dames): 1. mevr. Kokkes 42—39 (2x); 2. mevr. Swier 4035; 3. mevr. v. Linge 36; 4. mevr. Prins 33. Vrije baan A (heren): 1. W. v. d. Bosch 4544 (4x); 2. A. Winder 4443 42; 3. G. v. d. Post 44—43—41; 4. J. de Jong 43 (2x). B (heren): 1. G. Bosch 4544; 2. Bon- sema 43 (2x); 3. A. de Boer 42; 4. C. Vlaar 38; 5. ngedijk 37. C (heren): 1. M. Witte 44(2x); 2. mr. Schuurman 4138; 3. C. Kleen 41; 4. K. v. d. Pol 40; 5. Th. de Visser 3938; 6. J. C. Olie 39—36. D (heren): 1. S. Schaaf 43; 2. L. Plas 39; 3. Godiin 36—35; 4. Volger 36. Verrassingsbaan (heren) 40 hout: S. Schaaf lx; K. v. d. Pol lx. DE MOORDZAAK ABC Op 9 November geeft het ABC-Caba- ret een voorstelling in 't Gulden Vlies met ,.De moordzaak ABC". Hieraan werken mee: Corry Vonk, Pam Hen- ning, Teddy Scholten, Fransje Hart, Guus Hoek, Wim Kan, Gerard Rekers, Henk Scholten, Piet van der Meulen, Joop Vischer Jr., Bill Blok. Na 29 jaar siudie Voornamen doen dienst als codewoorden Als peuter van vijf jaar onthield Peter Heemskerk reeds de nummers van passerende wagens, nu, veertig jaar later, is hij deze hobby nog steeds trouw gebleven, al bedient hij zich thans van een burgerlijke stand met 1300 namen. Negen en twintig jaar lang is hij bezig het door hem verzamelde materiaal (namen, geboortedata, woonplaatsen, data van huwelijken of echtscheidingen en gironummers in zijn hoofd te stampen. Iedere Piet is weduwnaar Avonden achtereen zit hij over de lange lijst van namen gebogen en hot resultaat is, dat als men thans de naam Jacobs noemt de heer Heemskerk haar fijn de voorletters, de geboortedatum en nog andere bijzonderheden uit het leven van de deken van Alkmaar ver telt. Alleen de voornaam is gefingeerd. In de burgerlijke stand van Peter Heemskerk heet deken Jacobs gewoon maar Doris. Het is slechts een code woord. Men kan er van op aan, dat iedere Doris, die op de lijst voorkomt een deken is van de R.K. kerk, zoals alle Jozefs overleden zijn en alle Pieten weduwnaars. Rinus is een bisschop, Arie een gescheiden man en Leo een leraar, 't Is maar dat ge het weet, want Peter Heemskerk gaat na zijn 29 studie jaren in November voor het eerst met zijn geheugenschat op tournee. Van de 1300 mensen in zijn burgerlijke stand kent hij er 800 min of meer persoonlijk, van de andere 500 heeft hij de gegevens verzameld uit krantenberichten. Zodra hij weet, dat de heer Berkhout, die als Chris (vrijgezel) in zijn register voor komt, in het huwelijksbootje is gestapt, verandert Heemskerk de voornaam in Karei en wijzigt hij het codegetal, om dat hierin ook de datum van het hu welijk moet voorkomen. Er komt dus af en toe nog wel eens een verandering in het register. Wat Peter Heemskerk op het toneel brengt heeft niets te maken met telepathie. Het is slechts een geheugen-oefening, een gedegen studie, die 29 jaar heeft geduurd. En iedere avond nog scherpt de heer Heemskerk zijn herinnering. Alleen al het doorzettingsvermogen van deze geheugen-kunstenaar is het vermelden waard. Het is misschien een typisch beroep wat hij zich heeft op gebouwd, maar dat het iets bijzonders is daar kunt ge van overtuigd zijn. leen talrijke bouwwerken geschapen, maar tevens een geweldige invloed op de gewoonten van het Spaanse volk gehad. Naar hun trant bouwden ook de koningen, de grote edelen en de kerkvorsten. De Spanjaarden, zo vertelde de hr. Van der Leeuw, hebben in alles de tijd. Hun werktempo is dan ook niet bijzonder hoog. De bevolking is gezel lig en vriendelijk, is bekend om haar buitengewone hoffelijkheid, die zien bij het mannelijk gedeelte op karak teristieke wijze uit in de vorm van de z.g.n. piropos, complimentjes aan passerende bekoorlijke meisjes. Door de invloed van de Moren is de afstand tussen meisje en jongen vrij groot. Een andere, bijzondere uiting van het volksleven is te vinden in de z.g.n. coplas, korte gezegden met kernach tige waarheden, in de geest van: Al was de gehele zee van inkt, en de aoier, dan kon ik het nog niet beschrijven. Aan de hand van lantaarnplaatjes liet spreker het Spaanse land en volk zien. Allereerst Avilla, een conglome raat van vestingwerken; „het stenen testament" van Filips II, het El Es- corial nabij Madrid, één van de groot ste gebouwencomplexen ter wereld en „de dichtst bij de hemel gelegen" hoofdstad ter wereld, Madrid. Langs Cordoba, eens een belangrijke Moorse ■j.ad, met haar enorme moskee, de grootste na die in Mekka, trok de spreker naar het romantische Sevilla, dat hij de parel van Spanje en een stad van zijn hart noemde, waar de tango is geboren en de castingnetten klinken tussen de bloemenweelde. Namens het bestuur van de Volks universiteit bracht de heer R. Wiarda hartelijk dank voor de deskundige en van humor tintelende lezing van de heer v. d. Leeuw. (Ongecorrigeerd) In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia zijn reeds 27 personen overle den na het gebruik van methyl-alcohol (houtgeest). Ongeveer 20 personen zijn in ziekenhuizen opgenomen, van velen van hen is de toestand ernstig. De meeste slachtoffers zijn negers. De politie van Atlanta heeft 12 ne gers gearresteerd, die beschuldigd wor den van verkoop van clandestiene alco hol. Volgens de politie heeft één der gearresteerden bekend 280 liter clan destiene alcohol te hebben verkocht, die hij van een niet geïdentificeerde blanke had gekocht. Toen hij hoorde, dat mensen ziek werden na gebruik van alcohol was de neger er in ge slaagd 160 liter weer terug te kopen. In sommige gevallen ondervonden gebruikers van de clandestiene alcohol pas 48 uur na het gebruik nadelige ge volgen, anderen werden bijna onmid dellijk blind of ziek. Men heeft slacht offers op straat, thuis in een stoel en in auto's aangetroffen. De politie heeft de inwoners van Atlanta gewaarschuwd geen alcohol te gebruiken, die niet in bekende zaken is gekocht. De Alkmaarse tafeltennisclub DSS I heeft in een spannende strijd tegen het Helderse IVA een gelijk spel we ten te behalen al leek het in het be gin, dat onze stadgenoten de ontmoe ting gingen verliezen. De Alkmaarders slaagden er echter in een 53 achter stand in te lopen tot 55, welke uit slag de verhouding goed weergaf. Pie- deriet van DSS won al zijn partijen. Het tweede team van IVA moest te gen DSS het onderspit delven met 73. IVA 3 leed in Alkmaar een onver wachte, gevoelige nederlaag tegen het zeer sterk spelende DSS 2, dat dit sei zoen ongetwijfeld hoge ogen gaat gooien. Bij de dames won DSS I van IVA I. Ook in deze partijen ontbrak het niet aan spanning, want de meeste werden eerst in de derde game beslist. Meervoudige kamer Garagehouder kocht gestolen banden van militairen Heler erger dan dé steler Het was de derde maal, dat de Alk maarder Hendrik van V. gistermorgen met Vrouwe Justitia in aanraking kwam. Deze recidivist had op 5 Au gustus uit het colbertjasje van een collega kellner een portefeuille inhou dende f 62.50 weggenomen. Tijdens de behandeling van de zaak kwam naar voren dat Van V. zichzelf in financiële moeilijkheden had ge bracht. De officier van Justitie, mr. Holsteijn, noemde het feit dat ver dachte zijn collega had bestolen, zeer ergerlijk en typerend voor 's mans ka rakter. Verdachte was, aldus de offi cier, in moeilijkheden gekomen daar hij veel geld uitgaf voor cafébezoek en andere geneugten. De eis luidde vier maanden gevangenisstraf met af trek van de tijd in voorarrest doorge bracht. In de middaguren verscheen de (Buiien verantwoordelijkheid van de redactie) Onder dit opschrift vroeg in de Alk maarse Courant van 19 October een „Opmerker" om nadere inlichtingen ever een z.i. dwaze methode, die het GEB in Bergen volgt om het vastrecht van de aangeslotenen op het electrici- tei'snet vast te stellen. Wij krijgen de indruk dat de anonie me inzender een discussie wil uitlok ken, want men behoeft niet eens een opmerker te zijn, om te weten dat na dere inlichtingen over aangelegenhe den van het GEB over het algemeen ten kantore van het GEB worden ver strekt. Discussiëren ligt echter niet op onze weg, maar wij willen graag van de gelegenheid gebruik maken de door het GEB gevolgde methode toe te lichten. Mogen wij uit de niet al te stijlvolle vraagstelling van „Opmerker" conclu deren dat hij wel als basis voor het vasfrecht voor woonhuizen de bewoonde vloeroppervlakte accep teert? De gemeenteraad van Bergen heeft hier in ieder geval wel mee in gestemd en „Opmerker" zal ongetwij feld uit raadsverslagen gelezen heb ben, dat de raadsleden niet zo maar accoord gaan met alle s'ukken, die hun ter goedkeuring worden voorgelegd. „Opmerker" weet dus ook dat het vastrecht dient, om de vaste lasten van het s'roomleverende bedrijf te dekken. Lasten dus, die opgebracht moeten worden, of er nu één of duizend kWh per aansluiting worden afgenomen. Wij moeten hier denken aan de lasten die voortvloeien uit het op peil hou den van het ondergrondse net. Dit ondergrondse net moet van dien aard zijn, dat een ieder als het moet. of niet moet, al zijn lampen, electrisch? kacheltjes, hoogtezonnen enz. gelijk tijdig kan inschakelen. Dat mensen In grote huizen daardoor ervoor zorgen dat in hun buurt de kabels zwaarder moeten zijn (en meer geld kosten) dan in kleine huizen (die minder lasten veroorzaken) zal „Opmerker" onge twijfeld moeten toegeven. Populair uitgedrukt vindt het vastrecht voor ieder perceel zijn diepste basis in het mogelijke (maximale) verbruik. Behalve de bewoonde vloeropper vlakte voor huizen, spelen dus bij be drijven, étalages en opgestelde moto ren nog een rol. En waar moet het GEB deze gege vens, die een rechtvaardige verdeling van de vaste lasten mogelijk maken vandaan halen? Uit de percelen zelf natuurlijk. Of, en daar heeft „Opmerker" mis schien aan gedacht: tekeningen van kadaster, berekening van de waterlei ding, gegevens van huisvesting en hoe de instellingen alle mogen heten, die tegenwoordig interesse hebben voör huizen en hun bewoners. De bezwaren hiertegen kan men nu zelf aanvoeren: de door het GEB benodigde gegevens beeft nog niemand verzameld en al zou den bovengenoemde instellingen kun nen helpen, dan nog zou het meer tijd kosten de nodige correcties aan te brengen dan het perceel zelf op te temen. En voor het geval „Opmerker" twij felt aan het juiste inzicht van het GEB, dan brengt misschien de weten schap nog troost, dat alle stroomleve- rende bedrijven ook het PEN het zo doen. Is het gekste van het gekke er af, „Opmerker"? En denk erom, geen discussie! Bovendien kan het GEB geen tijd uittrekken om ons antwoord in te zenden aan alle bladen, die bereid zijn uw „gekker dan gek"-opmerking te plaatsen. Als u meer wilt weten over maximale belastingen, piekuren, elec- trische verwarming, kooktarieven, kunstmoeders en de omschakeling van 127 op 220 volt en misschien wel groot verbruikerstarieven, dan weet u nu wie u kan inlichten. Loket open van 912 uur, Vrijdag en Zaterdag geslo ten. Denk vooral aan dat laatste, want het aantal overtreders wordt zo groot, dat we wat strenger moeten worden. INSIDER Mijnheer de redacteur, In uw blad van Woensdag stond een artikel over de ANWB, waarin deze Bond de wens te kennen gaf dat de minister de bromfietsen naar het rij wielpad zou verwijzen. Mag ik hier een ervarig naar voren brengen? Drie jaar geleden er was toen nog geen „bromfietsenprobleem" fietste ik op een warme zomerse dag van 's Hertogenbosch naar Heiloo. De toeït verliep zeer voorspoedig tot ik om streeks vijf uur Zaandam bereikte. Toen begon het leed. Het rijwielpad, dat daar evenwijdig aan de spoorlijn is gelegen, moet worden gebruikt door fietsers uit beide richtingen. Er reden er op dat ogenblik honderden, wel licht duizenden. Vaak moest ik tien tallen meters over de wegberm rijden, daar ik door meerdere fietsers eenvou dig van het rijwielpad werd gedrukt. Vooral de jongeren deden dat. Ik was blij toen het fietspad geëindigd was en ik het laats'e gedeelte tot Limmen, waar de weg naar zee afslaat, op de straatweg kon rijden. Er zijn in Nederland ongetwijfeld duizenden kilometers fietspaden die door wielrijders uit beide richtingen moeten worden gebruikt. Hoe denkt de ANWB daar op drukke dagen, spe ciaal Zaterdags en Zondags, nog brom fietsen te kunnen toelaten? Dan wordt het aantal ongelukken zeker nog veel groter. k. garagehouder uit Heiloo Cornelis V. voor de balie. De officier legde deze verdachte ten laste dat hij zeven auto banden had gekocht van militairen. Mr. Holsteijn was de overtuiging toe gedaan, dat verdachte bekend was met het feit dat deze banden van diefstal afkomstig waren. Tijdens het verhoor door de president, mr. Krabbe, zei ver dachte, dat hij aanvankelijk niet had geweten, dat de militairen de banden hadden gestolen. Zowel de officier als de president achtte dit zeer onwaar schijnlijk en zij vonden steun in de verklaring van de getuige C. N., die met een dienstkameraad de banden uit een dump in de omgeving van Soest- duinen had gestolen. Volgens deze ge tuige, die met verlof in Heiloo was, had verdachte gevraagd of er niets viel te „rommelen". Terug gekomen maak ten C. N. en zijn vriend J. v. d. S. een krijgsplan op. Van hun commandant kregen zij de beschikking over een in te rijden wagen. Het kostte weinig moeite twee banden met binnenbanden en velgen, uit het magazijn te halen en die met de wagen naar Heiloo te ver voeren. In de Rustende Jager belden zij V. op en vertelden hem, dat zij twee stel banden bij zich hadden. En kele, minuten later arriveerde ver dachte en spoedig was de koop geslo ten. Vóórdat de militairen terugkeer den merkte hij nog op: „Als jullie ge snapt worden, zijn jullie nooit bij mij geweest". Tweemaal werden hierna op dezelfde wijze nog een aantal banden gebracht. De vierde maal werden de landsverdedigers gesnapt bij hun po ging enkele banden van eigenaar te laten verwisselen. In zijn requisitoir sprak de officier woorden van lof tot de opperwacht meester Bierdrager die op voortreffe lijke wijze het onderzoek had geleid. De woorden, welke mr. Holsteijn tot de verdachte richtte, klonken geheel anders. „In dit geval ben ik van me ning, dat de heler erger is dan de stelers. Door zijn houding heeft ver dachte in de hand gewerkt, dat de twee overmoedige militairen van de rechte lijn afweken en straks voor de militaire krijgsraad terecht moeten staan. Overigens heb ik mij er sterk over verwonderd hoe het mogelijk is geweest dat zulke jonge knapen de be schikking kregen over een auto en dat de controle op de magazijnen in Soest- duinen zo slecht was, aldus de officier, die van mening was dat hier slechts een gevangenisstraf op haar plaats was. Vijf maanden met aftrek en zeven maanden voorwaardelijk met drie proefjaren was de eis. In een uitvoerig pleidooi schetste mr. dr. Berkhouwer de figuur van ver dachte, die volgens verdediger zeer veel spijt van zijn handelingen had. Mr. Berkhouwer meende, dat de voor lopige hechtenis reeds een zware straf voor zijn cliënt was geweest en sprak de hoop uit, dat de rechtbank een ge vangenisstraf gelijk aan de tijd in voor lopige hechtenis doorgebracht, zou opleggen. Over veertien dagen zal de rechtbank in bovenstaande zaken von nis wijzen. Zoals wij reeds blad mededeelden van St. Fancras gaan tot Invoerinj hetgeen in de raai aangenomen. De: gaan op 1 Janua: «en kon het voor zij waren allen va tuigd. In het bijzonder ten de heer De V blijf in het zieke wezig was gewee: De voorzitter c bevolkingsonderzo verloop heeft, ter aan de huisbezoek vele werk door h. dagen zal in de g< re worden verspr bouwen van woni: de Bouwkas Noo meenten. Over dit November a.s. eer ten gemeentehui deelname zal de r legd zich aan te t Bouwkas-onderner De suppl. begrc onderhoud van de goedkeuring van gen. De verordenii verlofrecht verkri keuring. Hierdoor recht verhoogd va Aangeboden wei dienst 1952 en c 1950. De rekening lopig, met een f 8000.wat hoo het grote tekort drijf te Noord-Sc Burger, Bruin, T Kloosterboer we ming voorgedrag adviescommissie mede de raad vol Bij de behandi dening op de Gi heer Duif zijn g het onderhoud v; plaatsen. Alle lof P. de Vries, de De raad ging a< gestelde verhogin accoord, zonder I met het voorste over te gaan tot straatbelasting Januari 1952. Na; belasting ongeve gen, terwijl de vrijgelaten zijn. worden geheven brengst der gel voorstel leverde stpf tot discussii Tot de ingeko dezer dagen gehi behoorde een ve: Witte, voor het grond van de ge len zich echter d raden. Toekenning ve gevolge art. 13 c G. Broertjes we toekenning van f 25, aan de con en Tuinbouwtent eens goedgekeur Herbenoemd w Commissie tot 1 zuim voor de j 1954. Voorts werd bezwaarschriften aanslagen van sc van de regelen controle op de r met boekhoudin alsmede tot het deugdelijkheid d wijziging van di haal van bijdrag pensioen. Ook d goedkeuring der De raad kon z met een aanvul politie-verordeni gebruik van lui bare weg, waarl word.n. Het verlenen het aanschaffen behoeve van di voor een bedrag gevonden. De in had hieromtreni In verband hier kelijk de begrot venstaand bedra Aangeboden v nlng over 1950 van ruim f 900 missie zal deze Het raadsbesli treffende een g( aan het RK. K< gewijzigd en dl 4 pet. Een verzc cursus niet mei maar in de O. L eveneens goed Joh. Langerius geen afbreuk d school, welke Au werd beantwooi

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2