Gemeentebestuur van St. Pancras voert straatbelasting in Ursem Tekort van f9000.- op gemeenterekening 1950 De Rijp Kunst na Arbeid jubileerde Heer-Hugowaard Hof eist een maand voor mishandeling van agen Relletje in raadszaal te Beverwijk Hensbroek Verkwikkende zonne stralen Woonhuis door brand geheel verwoest Uitgeest Motorrijder van zijn bed gelicht WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 Een verhoging van de grafrechten Zoals wij reeds dezer dagen in ons blad mededeelden, stelden B. en W. van St. Pancras de raad voor over te gaan tot invoering van straatbelasting hetgeen in de raad van Maandag werd aangenomen. Deze belasting zal in gaan op 1 Januari 1952. Geen der le- »en kon het voorstel toejuichen, doch zij waren allen van de noodzaak over tuigd. In het bijzonder werd welkom gehe ten de heer De Vries, die wegens ver blijf in het ziekenhuis, korte tijd af wezig was geweest. De voorzitter deelde mede dat het bevolkingsonderzoek een zeer vlot verloop heeft, terwijl hij dank bracht aan de huisbezoekers(sters) voor het vele werk door hen gedaan. Dezer dagen zal in de gemeente een circulai re worden verspreid aangaande het bouwen van woningen door leden van de Bouwkas Noord-Nederlandse ge meenten. Over dit onderwerp is voor 1 November a.s. een vergadering belegd ten gemeentehuize. Bij voldoende deelname zal de raad worden voorge legd zich aan te sluiten bij genoemde Bouwkas-onderneming. De suppl. begroting aangaande het onderhoud van de Twuyverweg had de goedkeuring van Ged. Staten verkre gen. De verordening op het heffen van verlofrecht verkreeg de Kon. goed keuring. Hierdoor wordt het verlof- recht verhoogd van f 25.tot f 40. Aangeboden werden de begroting dienst 1952 en de rekening dienst 1950. De rekening sluit, althans voor lopig, met een nadelig saldo van f 8000.wat hoofdzakelijk komt door het grote tekort bij het Gem. Gasbe drijf te Noord-Scharwoude. De heren Burger, Bruin, Timmer, De Vries en Kloosterboer werden ter herbenoe ming voorgedragen als leden van de adviescommissie woonruimte, waar mede de raad volkomen accoord ging. Bjj de behandeling van de Veror dening op de Grafrechten, sprak de heer Duif zijn goedkeuring uit over het onderhoud van de beide begraaf plaatsen. Alle lof in deze aan de heer P. de Vries, de gemeente-werkman. De raad ging accoord met de voor gestelde verhoging. Ook ging de raad aceoord, zonder hoofdelijke stemming, met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het invoeren van de straatbelasting met ingang van 1 Januari 1952. Naar de raming zal deze belasting ongeveer f 3500.opbren gen, terwijl de ongebouwde percelen vrijgelaten zijn. Er zal slechts 6% worden geheven van de belastbare op brengst der gebouwde percelen. Dit voorstel leverde echter nog wel wat stof tot discussie. Weinig belangrijke raads vergadering Tot de ingekomen stukken voor de dezer dagen gehouden raadsvergadering behoorde een verzoek van de heer P. Witte, voor het koper van een stuk grond van de gemeente. B. en W. zul len zich echter daarover nog nader be raden. Toekenning van een vergoeding in gevolge art. 13 der L. O. Wet 1920 aan G. Broertjes werd goedgevonden De toekenning van een subsidie, groot f 25, aan de commissie voor de Land en Tuinbouwtentoonstelling werd even eens goedgekeurd. Herbenoemd werden de leden van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim voor de jaren 1952 tot en met 1954. Voorts werd behandeld een drietal bezwaarschriften tegen de definitieve aanslagen van schoolgeld; een wijziging van de regelen met betrekking tot de controle op de met geldelijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren, alsmede tot het onderzoek naar de deugdelijkheid dier rekeningen en een wijziging van de verordening tot ver haal van bijdragen wegens inkoop van pensioen. Ook deze zaken konden de goedkeuring der Raad wegdragen. De raad kon zich eveneens verenigen met een aanvulling van de algemene politie-verordening in verband met het gebruik van luidsprekers op de open bare weg, waarbij dit verboden kan word.n. Het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de R.K. St. Bavoschool, voor een bedrag van f 1225 werd goed gevonden. De inspecteur van het L. O. had hieromtrent gunstig geadviseerd. In verband hiermede was het noodza kelijk de begroting voor 1951 met bo venstaand bedrag te verhogen. Aangeboden werd de gemeente-reke ning over 1950 met een nadelig saldo van ruim f 9000. De benoemde com missie zal deze rekening nazien. Het raadsbesluit van 8 Augustus be treffende een geldlening groot f 20000 aan R.K. Kerkbestuur alhier, werd gewijzigd en de rente vastgesteld op 4 pet. Een verzoek van de LTB om de cursus niet meer in de R. K. school maar in de O. L. school te geven, werd eveneens goedgevonden. Wethouder Joh. Langerius vroeg of deze cursus geen afbreuk doet aan de Landbouw school, welke "Vraag door de heer Seijts werd beantwoord. De raad- besloot om evenals in 1951. voor 1952 wederom een rekening courant-overeenkomst met de Neder landse Middenstandsbank. De bij de rondvraag door de heer De Vries naar voren gebrachte vraag omtrent de uithuis-zetting van mevr. de wed. D. Groen, zal nader in comité vergadering worden besproken. Wel wilde de heer Duif in de openbare vergadering opmerken dat naar zijn mening het laten staan der meubels aan de openbare weg, als een soort demonstratie moet worden gezien. Hierna ging de raad in comité. St'. Nicolaas komt reeds half November Maandagavond kwamen de leden van de middenstandsvereniging „Ons Aller Belang" in het lokaal van de heer N. Hes te St. Pancras bijeen. In zijn ope ningswoord betreurde de heer De Pee de geringe opkomst. Het was jammer, dat steeds weer dezelfde gezichten op een vergadering aanwezig zijn. Zullen de andere middenstanders in deze moei lijke tijden een goede bespreking van belangrijke zaken niet nodig hebben, of stellen zij zulk een vertrouwen in het bestuur, dat zij het besluiten ge heel aan hen overlaten? Het belangrijkste punt, de bespreking van de a.s. St. Nicolaas-actie, werd spoedig ter tafel gebracht. Besloten werd ook dit jaar wederom de bonnen actie té voeren. Ditmaal zal er echter niet een zeer grote noofdpriis beschik baar worden gesteld. Er zullen meer dere kleinere prijzen komen. De actie zal worden ingezet met een rondrit van St. Nicolaas op 17 November a.s. door het gebele dorp. Tijdens de rondvraag werden nog enkele woorden gewijd aan interne zaken, w.o. ,e plaatselijke zwarte lijst en het ontwerp der nieuwe Winkel sluitingswet. Zondagavond werd in Hotel „De Een dracht" van mevr. v. d. Vliet-Luder, op feestelijke wijze het 30-jarig bestaan gevierd van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid". De grote zaal van „De Eendracht" was geheel gevuld met belangstellenden, toen voorzitter Bart Visser zijn vreugde uitsprak over de getoonde belangstelling. In zijn feest rede memoreerde de voorzitter verschil lende fasen uit de dertig jaren van het bestaan van de muziekvereniging. Onder leiding van haar directeur, de heer Veenman, werden door de fanfare een viertal muzieknummers uitgevoerd. Een en ander vormde een waardige opening voor deze schitterend geslaag de feestavond. Nadat bestuur en leden zich hadden opgesteld op het toneel en het meer of ficiële gedeelte werd ingeluid door de voorzitter met een huldiging van de di recteur, de heer D. Veenman, en een waard van dank aan enkele medewer kers van buiten, werd gelegenheid ge geven om bestuur en leden te felicite ren. In totaal 18 sprekers boden de jubi lerende vereniging hun gelukwensen of cadeau aan. De voorzitter dankte voor zoveel blijken van waardering. De heer J. Rij- kes zorgde voor een humoristisch over zicht. Te ruim elf uur was het de beurt van „Het Langedijker Cabaret Gezel schap". De dames en heren zorgden voor een schitterend programma. In een keurige volgorde en vlotte opeenvol ging brachten zij een gaaf programma vol amusement en vrolijkheid. Een enthousiast applaus klonk op uit de aanwezigen toen om ongeveer 1 uur de vier Noordscharwouders voor het laatst voor het voetlicht verschenen. Een uurtje gezellig samenzijn en ver loting van een serie schitterende prij zen was het slot van een buitengewoon goedgeslaagde avond. Samenkomst van de NKJB Vrijdagavond kwamen de leden van de NKJB bijeen in hun clubgebouw. Voor deze avond was als spreker uitgenodigd mej. Tsience, een Surinaamse, die iets zou vertellen van Suriname. De voorzitter deelde mede, dat voor een door de heer Alblas te geven boek- houdcursus minstens twaalf personen zich moesten opgeven. Hierna kreeg mej. Tsience het woord. In een interessante toespraak beschreef zij een reis naar dit mooie land, waar men alvorens men voet aan wal zet heel wat ervaringen heeft opgedaan. Zij ver telde over de grote steden waar het leven veel overeenkomst heeft met dat in de steden van Europa. Verder vertelde zij veel over de levens wijze van de bevolking. Door velen werd van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik gemaakt. VERGADERING VAN DE JONGEREN VAN DE K.V.P. In café Grasboer kwmen Zaterdagavond de Jongeren van de K.V.P. weer voor het eerst bijeen. De heer Jac. Noè betreurde het dat de opkomst niet beter is. Even werd stil ge staan bij de kermis-actie. De uitslag van de enquête leverde een overweldige meerderheid op van de voorstanders voor verkorting van de duur van de kermis. Binnen enkele dagen zal het verzoek schrift verzonden worden aan de raad. De heer De Jong sprak over de ontwik keling, in het bijzonder op politiek ter rein, van het katholicisme vanaf de pa triotten tijd tot nu. Vrageh werden door de spreker tot volle tevredenheid be antwoord. Voor het Amsterdamse Hof stond gisteren in hoger beroep terecht de 27-jarige landbouwer J. G. uit Heer hugowaard. Verdachte had tijdens d< feestvreugde op 5 Mei een politieman geslagen. Het was er in het café na sluitings tijd nogal rumoerig toegegaan ei verdachte was reeds tweemaal ver wijderd, toen het tot een explosie kwam. In een weinig weloverwogen woordenkeus duidde hij de rijkspoli tieagent J. B. aan als een bewoner van de jungle van Afrika. Voorts ont glipten hem enige andere betitelingen, weliswaar van eigen bodem, maar daarom niet minder onheus. Maar wat hem het zwaarst kwalijk werd geno men, was, dat hij de politieman met een stok had geslagen. De overheids dienaar had zich genoodzaakt gezien tevoren reeds de wapenstok te han teren. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man taxeerde verdachte's slagvaar digheid op een maand hechtenis, over eenkomstig het vonnis van de Alk- maarse politierechter. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, vroeg een voorwaardelijke strat, mede, omdat uit de getuigenis van de mishandelde was komen vast te staan, dat verdachte zijn leven aanzienlijk gebeterd had. Uitspraak volgt over veertien dagen Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus, z. v. J. Kluft en C. Kroonenburg. Gerard, z. v. N Klercq en B. Muurling. Andreas, z. v. J. J. Dekker en A. M. van Kleef. Rosa M., d. v. G. Groot en E. Pater. Geer- truida Th. M. d. v. Th. Berkhout en Th, D. Schaap. Henk H. A. P. z. V. H. A. Wolfsen en A. Kaag. Petrus C. z. v. A. Smit en G. van der Gragt. Roelof, z. v. P. den Hartigh en A. de Graaf. Jan z. v. C. Pluister en J. Paarlberg. Arie J. z. v. D. Hoogland en A. Groen. Simon N. M. z. v. N. A. Vlaar en K. A. Kruijer. Willemina, d. v. A. Anker en J. C. R-oon. Maria E. Th. d. v. E. A. Beste man en Th. M. A. van Diepen. Johanna A. M. d. v. J. Rood en A. M. Rusques, Maria A. d. v. A. W. van der Molen en A. Beers. Herman Th. z. v. R. Meesters en A. Siegersma. Cornelia N. d. v. S. Mooij en A. Zuurbier. Ondertrouwd: Franciscus H. Da- nenberg (Harenkarspel) en Ursula C. Hoogland. Getrouwd: Jacobus A. Groenveld en A. M. Jak. Nicolaas Schouten en Catharina M. Brink. Simon Jout en Eli sabeth G. Vries. Overleden: Maria Koopman, echt genote van J. Laan, oud 79 jaar. Jakob Ursem, echtgenoot van A. de "Wit, oud 70 jaar. Sijtje Wittebrood, echtgenote van J. Hoogeboom, oud 76 jaar. Loop der bevolking Ingekomen: Elisabeth C. Groot van Ursem naar Rustenburgerweg 39. Trijntje Meijer van Heiloo naar Hasse- laarsweg 30. Johannes Schoorstra van Bergen naar Stationsplein 1. Margare- tha M. Mak van Ursem naar Midden weg 52. Geertruida Ursem van Alkmaar naar Middenweg 545. Nicolaas Jong van Zwaag naar Middenweg 264. P. J Oostrom van Zaandam naar Stations plein 2. Lamberta M. Koster van Zaan dam naar Stationsplein 2. Elisabeth M, Veul van Oosterblokker naar Molen weg 31. Jacobus Rood van Berkhout naar Middenweg 544. Vertrokken: Anna U. Oudeman van Middenweg 472 naar Bergen. P. P. Oudeman van Middenweg 472 naar Voorhout. Nicolaas J. Tromp van Mid denweg 244 naar Hoorn. Wilhelmus H. Borst van Middenweg 499 naar Heem stede. Wolterus S. Beers van Midden weg 566 naar Soest. Cornelia D. Bakker van Middenweg 259 naar Grootebroek. Mercellinus P. Veldman, van Midden weg 455 naar Beverwijk. Petrus M. Vlaar van Jan Glijnisweg 121 naar Vel- sen. Jacobus A. Laan van Middenweg 257 naar Beverwijk. Johannes J. Geer- lofs, van le Kil 6 naar Wellington NZ. Johannes Poel, van Veenhuizerweg 49 naar Australië. Anna H. Weel, van Rus tenburgerweg 65 naar Alkmaar. Jan A Kooij, van Hasselaarsweg 18 naar Bloe- mendaal. Petronella A. van Wonderen, van Jan Glijnisweg 41 naar Eindhoven. P. Th. Sneekes, van Rustenburger- weg 47 naar Rotterdam. Willem de Vries, van Rustenburgerweg 71 naar Oterleek. Derk de Groot, van Stations plein 2 naar Zaandam. Harry C. Stam- mis, van Middenweg 130 naar Obdam. Johannes Biersteker ven Veenhuizer weg 5 naar Heiloo. ONVERANTWOORDELIJK Eén onzer dorpsbewoners kwam Zondagmiddag vanuit H. Hugowaard- Zuid in de richting Heerhugowaard- Noord aangereden met zijn auto. Bij de Voddenweg gekomen meende de bestuurder iets te hebben vergeten en draaide zodoende zijn auto ach teruit. Hierbij geraakte de auto van de weg en kwam de achterkant van de auto over de sloot te hangen. De kraanwagen van garage De Groot heeft de auto wederom op de weg getrokken, waarna de bestuurder van plan was wederom weg te rij den. Omstanders beletten hem dat gelukkig, waarna één van hen de auto met bestuurder naar zijn woon plaats heeft gebracht. Deze bestuur der had reeds meerdere malen een ongeluk gehad, door het niet nuchter zijn tijdens het besturen van een auto. Een proces-verbaal was hier wel op zijn plaats geweest, daar zo iemand niet alleen een gevaar voor zich zelf is, doch ook voor de andere wegge bruikers. De studentenvereniging der Ver. Naties organiseerde ter gelegenheid van de herdenkingsweek der Ver. Naties een Internationaal Dans-F estival in de Royal Albert Hall te Londen. Spaanse danseressen demonstreren een volksdans. NIEUWS UIT BERGEN Gezinsweek 1951 oer be angstellmg Bij punt 5. besprak ds. Bekius de ver houding tussen kerk en gezin. De kerk doet een beroep op het gezin om mede te werken aan de verkondiging van Gods rijk, aan de verkondiging, dat Christus de Heer is. Spreker gaf voorbeelde van moeilijkheden in het het gezin door kerkelijke verdeeldheid Hiernaast werd betoogd, dat de kerk het gezin ten zegen kan zijn. Bij bespreking van de functie van de predikant in het gezin wees spreker er op, dat predikant en kerk, waartus sen zo'n nauw verband bestaat, vaak ten onrechte vereenzelvigd worden. Tussen kerk en gezin, tussen gezin en kerk, aldus eindigde ds. Bekies, moet een voortdurende wisselwerking zijn. Als laatste spreker nam mr. K. L. de Ronde plaats achter de lessenaar. De verantwoordelijkheid van de kerk voor het gezin in moeilijkheden noemde hij niet alleen een kwestie van naastenlief de, maar ook een kwestie van instand houding der kerk. Hij wees er op hoe sommige kerken verpleegsters in dienst hebben en hoe er commissies zijn ge vormd om te helpen bij gezinsmoeilijk heden, welke zouden kunnen leiden tot scheiding. De besprekingen van al deze gezins problemen werden door de talrijke aan wezigen met de meeste aandacht ge volgd. De heren G. Hop en J. A. Doorn zorg den met viool en orgel voor een muzi kale omlijsting. In de door de Gezinsweekcommissie der Nederlandse Protestantse Kerken tot Gezinsweek 1951 bestemde periode van 21-28 October werd ook te Bergen het gezin geplaatst in het middelpunt der belangstelling. Op een drietal bij eenkomsten in de Ruïnekerk zullen verschillende gezinsproblemen aan de orde komen. Dinsdagavond lieten een zestal spre kers hun licht schijnen over: Het ge zin in de maatschappij en de verant woordelijkheid van de maatschappij voor het gezin in moeilijkheden; 2. De lectuur in het gezin; 3 De huisarts en het gezin; 4. De vader in het gezin: 5 De kerk en het gezin en 6 De verant woordelijkheid van de kerk voor het gezin in moeilijkheden. Na een kort openingswoord van ds. A. B. Bekius, leidde mej. de Vries, maatsehapnelijk werkster, het eerste punt in. Zij begon met er op te wij zen, hoe de maatschappij is opgebouwd uit gezinnen, kleine gemeenschappen van ouders en kinderen, en bekeek hun onderlinge verhouding. De maatschap pij stelt normen vast, waaraan de kleinere gemeenschap zich heeft te houden. Was vroeger de verhouding ge zin en dorpsgemeenschap vrij eenvou dig, nu oefent de hele wereld haar in vloed uit en beïnvloedt het gezin zowe! ten goede als ten kwade. De maat- schappii dient door sociale wetten de ontbindende factoren, weg te nemen, is ook verantwoordelijk bij individuele moeilijkheden. Maatschaopeiijk werk besteedt hieraan zijn zorg. De heer D. L. Daalder, directeur HMS, gaf in de korte tijd die hem was toegewezen, enkele gedachten over 'iet lectuurvraagstuk. Waarom lezen wij eigenlijk, vroeg de ze spreker. In hoofdzaak om verveling te verdrijven, om ons te amuseren, om wat te leren, onze horizon te verrui men en tenslotte om er beter van de worden. Wat lezen onze kinderen graag? Dit hangt af van de leeftijd. Het jonge kind houdt van sprookjes met hun een voudige moraal, op 8-10 jarige leeftijd komt de tijd van het Robinsonverhaal, het schennen uit bet niet trekt bet, kind; op 11- a 12-inrige leeftijd open baart zich het verlangen naar avon tuur, naar lectuur, waarin helden voor komen; op 15- 5 16-jarige leeftijd vra gen ze probleemboeken. Dan komt de vraag: „Moeten we aan die verlangens tegemoet komen?" De beer Daalder meent van ja, doch maakt het voorbe houd. dat censuur wenselijk is. Er was een tijd dat men prijs stelde on lectuur vol deugdelijkheid en nuttige lering. Stichtelijk is goed. aldus de heer Daal der, maar hij bracht in dit verband de woorden van De Genestet in herinne ring: „Wat zich als stichtelijk aan komt melden, sticht ons maar zelden". Schrij vers dienen deugd in aangename vorm te geven, als „wormkruid met suiker". Om de aanwezigen een kijkje te ge ven in vele goede boeken, lag er op enkele tafels heel wat lectuur tentoon gesteld. Dokter van Gelder kwam als huis arts. Hij begon met te wijzen op de overal'heersende gewoonte om bij een ontmoeting te vragen: „Hoe gaat het er mee?" Spreker gaf toe, dat eezondheid een belangrijk goed is, maar waar schuwde er toch voor om van de ge zondheid geen afgod te maken. Wat de plaats van de huisarts in het gezin be treft, gaf spreker als zijn mening te kennen, dat specialisten en chirurgen onmisbaar zijn, daar dat de huis arts minstens even onmisbaar is. Hij toch leert op den duur de geestestoe stand in het gezin kennen, die van zo grote invloed op de gezondheid is. Door wederzijdse sympathie ontstaat een band tussen huisarts en gezin tot heil van alle partijen. Punt 4. „De vader in het gezin" werd ingeleid door de heer J. Bijlsma. „Va der worden", aldus de heer Bijlsma, „is een gunst, een gugst des Heren. Vader zijn is een grote kunst". Vader (en moeder) toch zijn verant woordelijk voor de vorming van het kind, hebben het te leiden op de weg naar recht en gerechtigheid. De ouders zullen trachten het kind in hun rich ting te sturen, opdat het niet alleen uiterlijk op zijn ouders lijkt. Dat dit teleurstelling kan geven is niet te verwonderen: God immers schept nooit twee gelijke wezens. Voor al in deze tijden, waarin alles schijnt los te slaan van de morele waarden, is opvoeden een kunst. Vader en moeder moeten steeds openstaan voor hun kin deren, moeten het vertrouwen van hen genieten. Burgerlijke stand Geboren Adrianus G., z. van A. J. Wittebrood en W. J. Kaandorp. Johanna M., d. van A. J. Delis en J. Greuter. Ondertrouwd Derk J. Wolden- dorp (te Alkmaar) en Joanna G. Frederiks. Jan Kieft en Grietje de Hart. Getrouwd Eliza B. J. Vahl en Futh I. Schulz. Frans J. Leijsen en Francina J. Dijs (te Schoorl). Cornelis J. Bruin en Geertruida Vos. Overleden Aaltje Boon, 76 jaar, echtgen. van J. L. Broekhuis. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer A. Veen- huyzen, slaagde te Amsterdam voor het examen doctoraal medicijnen. Schreeuwende C.P N leden uit de vergadering verwijderd De vergadering van de Beverwijkse gemeenteraad nam gisteravond een sensationele wending, toen een voor stel tot wijziging van het Reglement van Orde in behandeling kwam. Een van de communistische raadsleden, de heer J. Zuidersma, die hierin een aan tasting van de autonomie van de Raad zag, wond zich dermate op, dat hij bij het uiting geven aan zijn verontwaar diging uitdrukkingen gebruikte, die door burgemeester mr. H. J. J. Schol- tens niet werden geaccepteerd. Hij ontnam de C.P.N.-afgevaardigde het woord, maar deze bleef doorspre ken en schreeuwde boven het luide ge hamer van de voorzitter uit: „Dit is 'n fascistische maatregel! U bent nu nog geen „Gauleiter" en kunt me nu nog niet 't woord ontnemen! Dit is moord op de democratie!" Ten slotte stelde de voorzitter voor, de CPN-afgevaardigde voor deze ver gadering de toegang tot de zaal te ontzeggen. Desondanks bleef de com munist doorschreeuwen, waarbij zijn twee fractiegenoten hem beschermden tegen de pogingen van de gemeente bode om hem uit de zaal te leiden. Toen de heer Zuidersma eindelijk buiten was, flakkerde het relletje nogmaals op, doordat een zijner fractiegenoten, de heer W. Swarts, in het algemeen het woord „schoften" gebruikte, het geen door 'n PvdA-afgevaardigde niet werd genomen. Deze eiste het terug nemen van dit woord, hetgeen na enig gepruttel geschiedde. De vergadering die inmiddels was geschorst, werd daarna heropend en zonder de com munisten voortgezet. In de zaal van de heer Kossen had het eerste optreden plaats van het revuegezelschap „De Zonnestralen". Gepresenteerd werd de cabaret-revue „Poeder je toet met zonlicht". De leider van het gezelschap, onze plaatsgenoot de heer M. Leegwater, bleek er in geslaagd te zijn een aan tal uitnemende krachten, o.a. uit Ob dam. Aartswoud, Hoogwoud en Heer- hugowaard. om zich heen te ver zamelen. Het waren alle jeugdige krachten, die zonder uitzondering met élan, frisheid en gedurfheid, de jeugd eigen, zijn opgetreden. De schetsen, zang, dans, muziek enz. hebben de uit verkochte zaal onafgebroken van acht uur tot half twaalf geboeid. Na het laatste nummer volgde een daverend applaus en sprak de heer C. Aaij uit Blokker, die te Hensbroek vijftig jaar geleden op de planken stond, een spon taan en hartelijk woord van dank en aanmoediging. De verlichting en ge luidstechniek waren in de zeer des kundige handen van onze oud-plaats genoot de heer C. Stapel, thans te Wij- denes. De décors van de heer Reek uit Oostwoud voldeden uitstekend. Mej. A. Kuiper uit Heerhugowaard, die als gast optrad, ontving van de leider een bouquet bloemen. Verder bracht de heer Leegwater hartelijk dank aan al len, die tot het welslagen van de avond hadden medegewerkt. Onze hooggespannen verwachtingen omtrent de prestaties van dit gezel schap, gezien de keur van medewer kers en grondige voorbereiding, zijn door deze avond ruimschoots overtrof fen. We zien de verdere prestaties van het gezelschap met vertrouwen en be langstelling tegemoet. In nachtgewaad gevlucht Vannacht om ongeveer kwart over twee werd in de woning bewoond door de heer A. van Leijen een sterke rook lucht waargenomen. Bij het onder zoek, dat de bewoners instelden bleek, dat er brand was ontstaan, die zich reeds zover had uitgebreid, dat aan blussen niet viel te denken. De bewo ners kregen zelfs niet meer de gele genheid hun kleren aan te trekken en moesten in nachtgewaad de vlucht nemen. De brandweer van Obdam, die met de gemeente Hensbroek een gemeen schappelijke regeling heeft, was zeer spoedig ter plaatse, maar er was niets meer te redden. Het huis is geheel verwoest en van de inboedel kon niets in veiligheid worden gebracht. Verze kering dekt de schade. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in een defecte schoorsteen. Het gezin, bestaande uit vier personen, is door buren opgenomen. Zaandammer gewond bij aanrijding Dinsdagavond omstreeks half tien is op de Provincialeweg, nabjj de boer derij Het Kooghuis, de heer Nauta uit Zaandam, die te voet op weg was naar zijn woonplaats, aangereden door een hem achterop rijdende mo torfiets, waarvan dè bestuurder niet in het bezit was van een rijbewijs. De wandelaar liep hierbjj een gebroken been en inwendige kneuzingen op. De motorrijder en zijn duopassagier vielen met de motor via het fietspad in de berm van de weg. Zij waren niet in het bezit van een rij- en nummer- bewijs en oordeelden het verstandig spoedig te verdwijnen. De heer Nauta is met een passerende auto naar Zaandam vervoerd. 's Nachts om 3 uur heeft de politie de beide motorrijders achterhaald. De bestuurder was de 19-jarige J. P. S. uit Limmen, die evenals zijn duo-rij der, J. Z., eveneens uit Limmen, lichte verwondingen had opgelopen. De mo tor is in beslag genomen voor een technisch onderzoek. Raad bespreekt korte agenda De raad dezer gemeente komt vol gende week Dinsdag bijeen ter be spreking van een korte agenda. O.a. wordt voorgesteld tot tijde lijke verhuur van een lokaal der o.l. school aan de Hogeweg aan de Neu trale Kleuterschool. Wederom zal ter tafel worden gebracht de wijziging der verordening tot regeling der jaar wedden en lonen van het gemeente- personeel. Dit voorstel is tot twee maal toe teruggewezen naar de com missie voor georganiseerd overleg. Een voorstel van B. en W. dat er zo op het oog nogal belangrijk uit ziet, n.I. een voorste] tot wijziging van de Al gemene Politieverordening in verband met de handhaving der openbare orde, blijkt te bestaan uit een voorstel om het gebruik der luidsprekersauto's te beteugelen en aan banden te leggen. Tenslotte vermeldt de agenda nog een voorstel om in principe te be sluiten medewerking te verlenen aan een door de gemeente Zaandam op te richten Volks-Credietbank voor de Zaanstreek.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3