Er zijn weinig wezen in ons land LAATSTE NIEUWS Bewoners van Uruguay leden een aangenaam leven Sch uman dient een nieuw plan in Beschermde jeugd II Weeshuizen herbergen ook voogdij-jeugd vrijheid hem leider van een onderdeel van het Gebondenheid en DAl, Oudorp Nieuwe wethouder en raadslfd benoemd Ex-koningin Amelia van Portugal overleden Perzische kwestie is nog steeds slepende 's Werelds spaarbank in Zuid-Amerika Uniformen zijn er niet in aanzien Stabiele toestanden „PRESIDENT ROBERT" OP WEG NAAR TANGER Matroos van de .Karei Doorman" verdronken De Britse verkiezinaen Attlee verloor stemmen Noordelijke voorstellen zijn onaanvaardbaar Het gevecht in het café te Heerhugowaard Frans schip op mijn bij Terschelling VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Links: Twee oud-veteranen van het leger werpen hun stembriefje in de bus. Rechts: Deze vrouw, die met haar costuum de Tories ver persoonlijkt, was een niet alle daagse verschijning in Fleet- Street (Londen). TIIIE DE OUDERWETSE, stijlloze weeshuizen sombere kinderpakhuizen zon der sfeer en gezelligheid vergelijkt met de tegenwoordige gebouwen, waarin wezen verzorgd worden, ontdekt een hemelsbreed verschil. Althans wan neer hfl het oog heeft op het Diaconiewceshuis van de Ned. Hervormde Ge meente in de Volkerakstraat in Amsterdam, een ruim en fris, modern ingericht gebouw met huiselijke warmte. In het algemeen is het aantal wezen in ons land sterk afgenomen. Men mag van een geluk spreken, dat de tehuizen, die zich oor spronkelijk uitsluitend met de verzorging van wezen bezighielden, met het verlopen van het tij de bakens verzet hebben en nu ook kinderen verplegen, die om verschillende redenen uit hun milieu weggehaald moesten worden. kwam men toen tot de oplossing de jongen ruimte te geven door hem zelf .1 met gezag te bekleden. Men maakte kampwerk. Dat ging voortreffelijk en hij ontwikkelde zich verder gunstig. ZIJN zéker niet de gemakke lijkste jongens en meisjes. De di recteur, de heer G. J. Visser, een man met 'oor uit strevende denkbeelden, een opvoeder, die wat durft te wagen en daarbij risico's aanvaardt, heeft ons er het een en ander van verteld. Na de oorlog het weeshuis is in 1657 aan de Amstel gesticht en telde daar on geveer 600 plaatsen, verhuisde daarna enkele keren en werd in 1932 met 120 plaatsen in de Volkerakstraat geves tigd is aan de kinderen een grotere mate van vrijheid gegeven. De direc tie wilde hun leren verantwoordelijk heid te dragen. De jongens en meisjes reageerden daar fijngevoelig op, totdat het nieuwtje eraf was. Toen moest naar het juiste midden gezocht wor den. Men heeft dat thans vrijwel ge vonden, doch dat had nog wel wat voeten in de aarde. Zo besloot men drie jaar geleden in het tehuis groepen van oudere jongens te vormen en die zichzelf te laten be sturen. Er moest dus een soort grond wet gemaakt worden. Eerst stonden de knapen er wat onwennig tegenover doch ten slotte besloten zij de zaken dan maar grondig aan te pakken en zij kwamen aandragenmet boeken als „Problemen der democratie" van prof. Bonger en meer van dergelijke gewichtige werken! Een geoorloofd slippertje £)E GRONDSLAG kwam er. De direc teur kreeg het veto-recht over de toelating van nieuwe leden. Het slui tingsuur, dat altijd op tien uur 's avonds bepaald geweest was, lieten zij open! Met argwaan keken zij naar de direc teur. Wat zou hij doen? Hij liet het uur open. Onmiddellijk werd hij door de heren getest. De eerste avonden ver trokken zij om vijf minuten vóór tien en kwamen pas weer tegen twaalf uur binnen.... Het bleek, dat zij met hun tijd eigenlijk niet goed raad geweten hadden en maar wat hadden rond gelopen! In één van de groepen ontstond eens een hevig conflict tussen één der leden en een andere jongen, die steeds dwars tegen alles inging. Laatstgenoemde knaap was altijd door zijn vader ge terroriseerd en hij lag tengevolge daar van voortdurend met elk gezag over hoop, bang om doodgedrukt te wor den. Langs de weg van het case-work (individueel psychologisch onderzoek) Hjj vroeg om huisarrest Een andere jongen had eens wat uit gevoerd, waarvoor hij eigenlijk een week-eind huisarrest verdiend had. Maar juist in dit week-eind zou hij naar de Mattheus Passion gaan. Hij zou dus wel zeer zwaar getroffen zijn en de directeur zat met het geval ver legen. Hij liet de knaap bij zich komen en zei hem: „Bepaal zelf je straf maar"Moeilijker had hij het hem niet kunnen maken. De jongen liep alle leden van zijn groep af om raad; hij kon er niet goed uitkomen en stel de de directeur eindelijk voor: een week-eind thuis blijven. „Nu zie je eens, hoe moeilijk jullie het me maken, als je dingen uitvoert, waarvoor straf opgelegd moet wor den", zei de heer Visser hem. „Ik vind, dat je, nu je dit zelf eens goed ondervonden hebt, al voldoende ge straft bent en we zullen het hierbij dus maar laten" Deze behandeling heeft niet alleen op de desbetreffende jongen, maar ook op de anderen een ongelooflijke in druk gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat zulke din gen niet met alle kinderen mogelijk zijn. Steeds moet de grootste voorzich tigheid betracht worden, want zulke lieverdjes zijn de meeste jongens nu ook weer niet. Er is in het Diaconie-weeshuis een poging gewaagd met moeilijk opvoed bare kinderen, doch daarmede nam men te veel hooi op zijn vork Het is van belang de jongens en meisjes zo kort mogelijk in de inrichtingen te houden en het contact met de buiten wereld te bewaren, teneinde ze later niet onvoorbereid tegenover de maat schappij te plaatsen. De wijze, waarop in het tehuis met hen omgegaan wordt, kan daarvoor reeds een belangrijke voorbereiding zijn. Een tegenwoordig veel daarbij toegepast middel is het zogenaamde case-work, het instellen van een individueel onderzoek naar de karaktereigenschappen en de omstan digheden van het kind Op grond van de resultaten daarvan worden de kin deren in een bepaalde groep geplaatst. Daarin moeten het individuele werk en het groepswerk op elkaar afgestemd worden. De ontwikkelingsmogelijkhe den van het kind worden er duidelij ker door. Meestal onttrekt het leven van wat men vroeger met de kille naam ge stichtskinderen placht aan te duiden, zich aan de waarneming van buiten staanders. Niettemin vertoeven onge veer 25.000 jongens en meisjes in in richtingen en genieten er nog een goe de 10.000 gezinsverpleging. Hieruit blijkt wel, hoe belangrijk de zorg voor deze jeugd is en hoezeer zij de steun nodig heeft van ieder die het wel met de Nederlandse jeugd meent. HET JAPANSE VREDESVERDRAG De speciale commissie van de Japan se nationale vergadering heeft met 42 tegen 6 stemmen het vredesverdrag van San Francisco en met 39 tegen 9 stemmen het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten goedgekeurd. De pariementsdebatten over de rati ficatie der verdragen zijn thans be gonnen. Onder voorzitterschap van burge meester Bakker kwam de raad gister avond in vergadering bijeen, waarbij de beëdiging van de heer G. Zwaan (P.v.d.A.) plaatsvond, die wegens ver trek van de heer Van der Post als raadslid was aangewezen. De voorzit ter bood de heer Zwaan zijn geluk wensen aan en hoopte op een vrucht bare samenwerking. Vervolgens had de verkiezing plaats in de vacature van wethouder wegens vertrek van wethouder Van der Post (P.v.d.A.). Bij stemming bleken zes stemmen te zijn uitgebracht op de heer Visser en één blanco, zodat tot wethouder was ge kozen de heer Visser (P.v.d.A.) De voorzitter verheugde zich over de eensgezindheid, waarmede de heer Visser was gekozen. Hij hoopte op een goede samenwerking in het college van B. en W. De heer Visser dankte voor het vertrouwen aan hem geschon ken; hij geloofde echter, dat het voor hem moeilijk zou zijn, zijn voorganger de heer Van der Post te vervangen. Hij zal alles in het werk stellen om een goede, vruchtbare samenwerking in het college te bevorderen. De voorzitter deelde mede, dat de ontwerp-begroting werd aangeboden om in de volgende vergadering te be handelen. Hij kon nu reeds mededelen dat ontvangsten en uitgaven in even wicht zijn en rond 110.000 zouden bedragen. Bij de rondvraag sprak wethouder Tuijnman enige woorden tot de nieuw gekozen wethouder. Hij hoopte op een zelfde goede samenwerking met de heer Visser als met diens voorganger het geval was. Het nieuw benoemde raadslid Zwaan dankte de voorzitter voor diens vriendelijke woorden. Hij zeide te zullen trachten, ofschoon hij op dit terrein een onbekende is, zijn taak naar beste vermogen te vervullen. Hierna volgde sluiting. IJmuiden in de aether De Vara zal Woensdag onder de titel „Sluizen naar groter welvaart" een klank beeld uitzenden ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van het Noord zeekanaal en van IJmuiden. Ex-koningin Amelia van Portugal is in Versailles op 87-jarige leeftijd aan angina pectoris overleden. Zij was reeds een maand ernstig ziek. Het stoffelijk overschot van ex- koningin Amelia zal naar Portugal worden overgebracht, waar het zal rusten in de koninklijke graftombe, naast dat van haar echtgenoot. Er zal een nationale begrafenis worden ge houden. Geen verdere voorttellen De Perzische plaatsvervangende mi nister-president, Fatemi, heeft Donder dag verklaard, dat Amerikaanse noch Perzische afgevaardigden tot nu toe voorstellen hebben ingediend tot her vatting van de EngelsPerzische olie besprekingen. Mossadeqs besprekingen met Ameri kaanse funotionarissen te Washington hadden meer het karakter van een voorbereidend onderzoek, aldus Fatemi. Mossadeq zal tot de volgende week te Washington blijven. Hij is nogal vermoeid en heeft rust nodig. (Van onze correspondent te Montevideo) ¥}E „Avenida van de 18e Juli" doorsnijdt diagonaal de overigens vierkante plattegrond van de 800.000 inwoners tellende stad Montevideo; zij is tevens een doorsnede van het leven in Uraguay: Jookey-club, ministeries, universi teit en particuliere villa's liggen aan deze Avenida vredig naast elkaar. Een flatgebouw van veertien verdiepingen staat naast gelijkvloerse bungalows; daar tussen bloeit de betoverende ceibo. Een agent zet een waarschuwingsbord dwars over Montevideo's verkeersader en ook de wildste automobilisten rijden dan stapvoets. Het veelbesproken jacht „President Robert", dat een paar maanden geleden ons land heeft verlaten met o.m. nota ris Quaedvlieg uit Maastricht aan boord, is thans volgens de laatste be richten van Lissabon naar Tanger ver trokken. De huishoudster van de in tussen uit zijn ambt ontzette notaris heeft zulks dezer dagen in een brief aan haar familie in de Limburgse hoofd stad medegedeeld. Oud-notaris Quaedvlieg, zijn vrouw, de huishoudster en haar dochters zou den nog dit jaar willen terugkeren. Het echtpaar Quaedvlieg zou zich in Brus sel willen vestigen. Omtrent de plan nen van de andere opvarenden van het jacht is nog niets bekend. Gisteravond is een matroos van de „Karei Doorman", W. Soerland uit Rotterdam, in de haven van Rot*er- dam uit een motorboot van het vlieg- dekschip gevallen. Men neemt aan, dat hij is verdronken. De ma'roos stond achter in de boot en hanteerde de bootshaak. Door een plotselinge beweging, die het bootje maakte, verloor hij het evenwicht er, verdween in het water. Reddingpogin gen met boeien e.c. mochten niet baten. Later viste men de muts van het slach'offer en de bootshaak uit het water op. Er wordt nog steeds gedregd Het Diaconieweeshuis van de Ned. Hervormde Gemeente in de Volkerak- draat in Amsterdam is een groot, fris en goed geoutilleerd gebouw, dat niets meer heeft van de vroegeresombere gestichten. LIET rund en de zon zijn, tezamen met enkele andere symbolen, in het wa pen van Uruguay opgeilomen. Inder daad schijnt de ene helft van de twee millioen Uruguayers zich met veeteelt, vleesconserven of vleeshandel bezig te houden, terwijl de andere helft zich aan het strand 'n de zon koestert. Hon derden kilometers lang is het sprook jesachtige strand van Uruguay. Ner gens ter wereld vindt men elegantere badplaatsen, jontere parasols en scho nere strandnymfen. Arme mensen zijn hier even zeldzaam als buitengewóón rijke. Dit land heeft geen mijnen en geen reusachtige farms en landgoede ren. Deze soliditeit, gepaard aan een sta biele democratische wetgeving, is de oorzaak, dat dit kleine hoekje land tus sen de trage gele stroom van de La Plata en de blauwgroene golven va.i de Atlantische Oceaan de laatste maan den de spaarbank van de wereld ge worden is. Onder de invloed van de schok van Korea heeft veel geld, dat vroeger in Zwitserland of New York lag, hier een toevlucht gevonden Goud effecten, juwelen en deviezen komen in grote hoeveelheden binnen. Tussen de vijftig en honderd millioen per maand, zegt men in de bar van het Alhambra-hotel; want daar is men van financiële kwesties uitstekend op de hoogte. Bijna vier milliard dollar noo- tr in het eerste jaar van Korea naar Montevideo gestroomd zijn. Ook in de Ver. Staten schijnen er angstige en be zorgde mensen te zijn. In goede handen. „LIET geld is in goede handen", zegt Staatspresident Martinez Trueba. Hij kan het weten, want voordat hjj in Maart president werd, was hij bankdirecteur. Hij wil er ook voor zor gen, dat de peso steeds vaster wordt en dat er nooit beperkende bepalingen voor het buitenlandse kapitaal uitge vaardigd worden. Deze gastvrijheid geldt echter niet alleen voor het geld. Duizenden poli tieke vluchtelingen van de andere oever van de La Plata hebben in Montevideo eveneens een toevlucht ge vonden. Wie dit wenselijk acht, kan een eigen politie-escorte krijgen, zoals de vroegere uitgever en eigenaar van het Argentijnse blad „La Prensa", dr. Gainza Paz. Onder de Argentijnse emi granten, ex-afgevaardigden, ministers en gevluchte krantenmensen heerrte de laatste tijd hoog-conjunctuur. Met krantenartikelen en gesmokkelde blaad jes trachtten ze bij de Argentijnse ver kiezingen in te grijpen. Hun hoofd kwartier is de door emigranten opge richte nachtclub „El Refugio". De bewoners van Montevideo zijn sinds mensenheugenis gewend aan ge vluchte politici uit Argentinië. De poli tieke emigratie is hier zo ideaal een voudig: men neemt de nachtboot, 's Morgens om acht uur komt men te Montevideo aan. In de ondiepe wateren voor de mon ding van de La Plata liggen nog steeds de verroeste wrakstukken van het pantserschip „Graf Spee". Niemand ziet een waarschuwing of vermaning in het gezonken oorlogsschip. Van de bemanning hebben velen aan beide zij den van de La Plata hun hart voor anker gelegd. Geen uniformen. MERGENS ziet men minder uniformen en er is nauwelijks een land, waar deze minder populair zijn dan in Uru guay: Niet eens de paleiswachters van de president schijnen zich in hun bonte operette-uniformen thuis te voelen. De kleding der burgers is nonchalant. Een open boord wordt hier helemaal niet als revolutionnair beschouwd, zoals in de andere Zuidamerikaanse landen het geval is. De kranten, technisch uitstekend op gemaakt en veel gelezen, trekken par tij voor de „blancos" of de „colorados", die zich echter even weinig van elkaar onderscheiden als in de "er. Staten de Republikeinen van de Democraten. Te zamen maken ze grapjes over de ..spleen" van de Senorita Masilotti, die op grond van mededelingen uit het hiernamaals op het kerkhof van Mon tevideo naar geheimzinnige schatten mag graven. Zesduizend toeschouwers waren aanwezig, toen eindelijk een verroest hoefijzer opgegraven werd. Het is een sympathiek land, dit Uru guay: voetbal is belangrijker dan poli tiek. Bovendien is et 't enige land in Zuid Amerika, waar echtscheiding mo gelijk is. Wat de belastingen betreft, is het een waar dorado. De speelban ken van Carasco, Punta d' Este en San Rafael leveren de staat zoveel op, dat deze noemenswaardige bijdragen van zijn fanatiek- cmocratische landskinde ren niet nodig heeft. NOORDERMARKTBOND, 26 Oct. '51. 600 kg Blauwe Eigenheimers 9,50 9.80; 11.000 kg uien 24.30—25, grove 23.70 —24, driel. 27—28. nep 25—26; 4800 kg peen B 10.90—11,80, C 11,40—11,80; 3200 kg andijvie 57,10; 1800 kg bieten A 8,90—10. B 7,20; 17.000 kg rode kool 7,80 11,70; 7.000 kg groene kool 8.5011; 26.000 kg witte kool 44,80. Europese federatie Robert Scliuman heeft een nieuw plan In voorbereiding tot vorming van een Europese federatie, die, aldus de Franse minister van buitenlandse za ken, onontbeerlijk zal worden zodra het Europese leger een feit is. De Westelij ke Drie zijn het er over eens, dat een gezagsorgaan noodzakelijk is, dit een concrete Europese buitenlandse politiek' zal voeren. Het nieuwe plan Schuman zal op 26 November te Straatsburg wor den ingediend. Vandaag wordt in Brussel een Bene- lux-conlerentie belegd, waarop de mi nisters de houding zullen bepalen die op de internationale conferentie over de oprichting van een Europees leger, welke op 24 November te Rome wordt gehouden, moet worden aangenomen. Robert Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken in Frankrijk overhandigt de sleutel van Palais du Trocadero, het UNO-hoofdkwar- tier. aan Trvgve Lie. (Ongecorrigeerd) Attlee, die zoals gemeld in west- Walthamstow werd herkozen met een meerderheid van 11.574 stemmen, be haalde vorige maal een meerderheid van 12.107 stemmen op zijn conserva tieve tegenstander. 1 Ballons boven neutrale zone Vrijdagmorgen zijn de delegaties van verbondenen en Noordelijken voor de tweede maal in Panmoedjon bijeenge weest. De besprekingen duurden an derhalf uur. De Noordelijken stelden voor, dat de troepen der V.N. zich langs het gehele front 24 kilometer zouden terugtrekken en dat het door de verbonden strijdkrachten ontruim de gebied als gedemilitariseerde zone administratief onder beheer van de V.N. zou blijven, maar de verbondenen hebben deze voorstellen afgewezen. Het Noordelijke voorstel is overigens een aanzienlijke concessie vergeleken bij de vroegere eis. Op vierhonderd meter hoogte boven de neutrale zone zweven grote gele ballons, die 's nachts door sterke schijnwerpers worden verlicht en die tot op een afstand van dertig kilometer zichtbaar zijn. Uitspraak in hoger beroep Het Amsterdams gerechtshof heeft vanmorgen twee jongelieden uit Oter- leelt, de 20-jarige monteur W. B. van de B. en de 25-jarlge veehouder H. D., veroordeeld tot resp. vier maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd plus f 30.subs, tien dagen. De beide veroordeelden hadden op 28 Mei in een café te Heerhugowaard verzet gepleegd tegen twee wacht meesters der rijkspolitie. Veertien da gen geleden had de procureur-gene raal tegen Van de B. bevestiging ge- eist van het vonnis (drie maanden) van de Alkmaarse politierechter. Te gen D., die door deze rechtbank tot zes weken was veroordeeld, had de procureur-generaal een voorwaarde lijke straf van twee maanden geëist met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete. Het Franse s.s. „Rhuys" (2880 ton) heeft geseind, dat bij Terschelling door een ontploffing van een mijn bij het achterschip de machine onklaar is geraakt. Het Schip vraagt om een sleepboot uit Rotterdam om het naar Boulogne te slepen. SOWJET-AMBASSADEUR IN PRAAG VERVANGEN Anatoli Jossifowitsj Lawrentief, een Sowjetrussische onder-minister van buitenlandse zaken, is benoemd tot ambassadeur in Praag. Zijn voorganger, Michail Alexandrowitsj Silin. is vol gens „Tass" van zijn functie ontheven. „Tass" maakte geen melding van een nieuwe werkkring voor Silin. VIERDE KIND VAN PRESIDENT SUKARNO GEBOREN Hedenochtend is in Djakarta geboren Dyah Muniara Sukmawati Sukarna- putri, dochter er vierde kind van pre sident en mevrouw Sukarno. CONCERT VOOR NIET-AMSTERDAMMERS Ook in dit winterseizoen zal het con certgebouw te Amsterdam verschillen de concertavonden organiseren voor piet-Amsterdammers. Het eerste con-, eert is bepaald op Zondagmiddag 4 No vember. Onder leidipg van Eduard van Beinum zal het concertgebouworkest met medewerking van de Hongaarse pianist Geza Anda werken uitvoeren van Cherubini, Schubert, Liszt en Bar- tok.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7