Voorzitter KNLC oefent ernstige critiek uit op Landbouwpolitiek Amerika zou zijn bemiddeling aanbieden aan Egypte Roofmoord staat nog niet vast Sport in 't kort v°°r'°p<9 Nederlands eihai Sukarno verbaasde zich over de goede wil van Indonesië Miss Liberty" Zondag 65 jaar Rijnmaquette van 185 meter in hoofdstedelijk RAI-gebouw Vele bezwaren Export van vee stopgezet Meer tegenwerking Delegatie Wereldbank naar Suriname Ruim 25.000 Belgen willen naar Rotterdam Van de Pol komt in vorm r HC hield zich afzijdig van andere gasten De Bondsdag aanvaardt bijzondere begroting Protest aan dr Drees over vertoningsverbod VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 Jaarlijkse wijzigingen schokken het vertrouwen Tijdens de in Den Haag gehouden jaarvergadering van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité heeft de voorzitter, ir. C. S. Knotterus ernstige critiek uitgeoefend op de landbouwpolitiek. De landbouw heeft behoefte aan een beleid, dat voor een reeks van jaren is uitgestippeld en kan moeilijk ver trouwen stellen in regelingen, die ieder jaar worden gewijzigd, aldus spreker, die vervolgens een protest liet horen tegen het feit, dat minister Mansholt niet met de georganiseerde landbouw over de nieuwe begroting noch over de me thode van prijsgarantie voor de melk heeft gesproken. En dit, waar de mi nister herhaaldelijk de klemtoon op het belang van dit overleg heeft gelegd. D« minister maakt het de organisaties op deze manier uiterst lastig om met heim samen te werken, zo verklaarde de heer Knotterus. zich hiervoor dan het meest inspan- Voorts merkte de voorzitter op, dat hoewel de oorspronkelijke landbouw politiek gebaseerd was op garantie van een redelijke beloning in een goed boerenbedrijf, men hiervan door het steeds wisselen van het prijsbeleid is afgeraakt. De landbouw heeft het ge voel, dat deze uitwerking kariger wordt, naarmate het gevaar van hoge prijzen afneemt. De thans voorgestane regeling om voor producten, waarvoor de regering in het belang van de con sumptie geen maatregelen nodig acht, slechts de productieprijs („kale kostprijs") te garanderen achtte spre ker onaanvaardbaar. Ir. Knotterus besteedde ook aan dacht aan de positie van de eigenerfde boerenstand, die tegenwoordig, zelfs met de opbrengst van een boerderij van 50 HA niet meer kon rondkomen, zodat velen ouderen zich genoodzaakt zien hun bedrijf verder te blijven uit oefenen. Dit is de reden, dat veie boe renzoons emigreren. Zij komen im mers toch niet aan de beurt. Verder ontwikkelde ir.' Knotterus bezwaren tegen de oudedagsvoorziening door middel van fondsvorming. Alle ge praat over bestaanszekerheid heeft zin, als men de productie niet opvoert en de consumptie beperkt. Hoewel hij uitkering van wachtgeld en werkloos heidssteun onontbeerlijk achtte, vond spr. het onjuist seizoenbedrijven zwaarder te belasten met premies dan bedrijven, die het gehele jaar door werken. De hoogste productie in Nederland kan naar het inzicht van spreker wor den bereikt als men de boer het best beloont voor die producten, welke na tionaal het meest gewenst zijn. Hij zal nen, aldus ir. Knotterus. Op de vergadering werd tevens het woord gevoerd door ir. J. S. Key- ser, directeur van de coöperatieve centrale Raiffeisenbank te Utrecht over het onderwerp financiering en in vestering in de landbouw. Tijdelijke maatregel wegens mond- en klauwzeer De veeartsenijkundige dienst heeft in verband met het optreden van mond en klauwzeer in ons land besloten, na vandaag. Vrijdag 26 October, de keu ring van vee voor de export naar alle landen stop te zetten. Zoals bekend, hebben Italië en Zwit serland de doorvoer en invoer van her kauwende dieren en varkens uit Ne derland verboden. Ook in Frankrijk Be staat het voornemen hiertoe over te gaan. Volgens het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening betreft deze stopzetting van de export slechts een tijdelijke maatregel. De opheffing kan worden tegemoet gezien, zodra men erin is geslaagd een vaccin te be reiden, waarmee het thans optredende mond- en klauwzeer-type doeltreffend kan worden bestreden. Cairo wenst handelsaccoorden met Oost-Europa Volgens het Egyptische blad El Ahram heeft de Amerikaanse ambassadeur te Cairo opdracht gekregen, Egypte de bemiddeling van zijn land in het con flict met Engeland aan te bieden. Naar verluidt is Salah el Din Pasja, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, bereid tot onderhandelen, op voorwaarde dat de Britse troepen tevoren het land verlaten. De berichten heb ben te Cairo grote verrassing veroorzaakt. Ze worden zelfs ongegrond geacht. De Egyptische regering is voorts van plan, handelsbesprekingen aan te kno pen met Rusland en met de Oosteuropese landen. Deze hebben al wapenen en munitie en ander strategische materialen aangeboden in ruil voor voedsel en katoen. Steeds groter wordt de tegenwer king. die de Engelsen in Egypte onder vinden. Meer en meer blijven de ar beiders. die voor hen werken, weg. Zij verlaten de Kanaalzone, naar van Britse zijde wordt beweerd onder bedreigin gen van de politie en met beloften van vrij reizen naar Cairo. Alle Egyptische scholen in de Kanaalzone zijn heden ge sloten. Arbeiders in de havens van Port Said en Suez weigeren Britse schepen te behandelen. De handel met de Sowjet-Unie is tot dusverre beperkt van omvang geweest. Moskou probeert thans gedaan te krij gen, dat Egypte grote hoeveelheden katoen levert. Cairo heeft reeds een ontwerp-verdrag opgesteld, dat basis zal zijn voor de komende besprekingen. De Egyptische minister van economi sche zaken heeft kortelings een reis langs verschillende Europese hoofd steden gemaakt en op een co»ferentie van handelsattachés te Parijs bespre kingen gevoerd, welke ten doel hadden de handelsbetrekkingen met andere lan den te verbeteren ingeval Egypte aan een economische blokkade zou worden blootgesteld. De gruwelijke vondst te Laren Naar aanleiding van de gruwelijke vondst van de stoffelijke overschotten van twee Joodse fabrikanten uit Keu len in de tuin van een villa te Laren, heeft de off. van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, die de leiding van het onderzoek op zich heeft ge nomen, verklaard, dat nog niet zonder meer vaststaat, dat hier van een roof moord kan worden gesproken. De stoffelijke resten zijn negen jaar op een diepte van drie meter onder de aarde geweest, zodat nauwelijks meer dan de geraamten zijn teruggevonden. Het feit, dat beide lijken in dezelfde kuil begraven waren, is een sterke aan wijzing in de richting van misdrijf. Dat Economisch onderzoek zal worden ingesteld De Bank voor Herstel en Weder opbouw heeft Donderdag bekendge maakt, dat zü op verzoek van de Neder landse regering een delegatie naar Suriname zal zenden voor het instellen van een economisch onderzoek. De assistent van de vice-president der bank, Richard Demuth, zal de leiding van de delegatie hebben. Een onderzoek zal worden ingesteld naar het program ma voor economische ontwikkeling dat is voorbereid door de „planning", commissie van Suriname. JONGETJE TE DELFT VERMIST. „7* Delft, ™01\dt de 6-jarige Koos van f™-- Woensdagmiddag 12 uur is hy niet meer in de woning van zijn pleegouders teruggekeerd. De poli tie heeft een onderzoek ingesteld, dat tot nu toe zonder resultaat is gebl°- ven. in de oorlog dë lijken van Joodse on derduikers in de tuin werden begraven, kwam overigens wel meer voor. De officier van Justitie acht het niet on waarschijnlijk, dat Duitse bezoekers van het huis de bewoonster was zelfs een Duitse de beide oude man nen in een opwekking van woede om het leven hebben gebracht. Wel goudgeen nooiens De nieuwe goudvelden in de Oranje Vrijstaat trekken steeds meer mensen, materiaal en de aandacht. Hoewel er goud genoeg wordt gevonden worstelt men in vele opzichten met tekorten. Een tekort, waarvan de uitwer king nog wel het zwaarst 'wordt gevoeld is de „skaarste aan nooiens" (huwbare dochters). Honderden trekken naar de streek tussen Welkom en Odendaals- rust. Nieuwe huizen verrijzen er bij dozijnen, maar het schone ge slacht houdt zich tot nu toe af zijdig van dit oord van bedrij vigheid. Het interessante ver schijnsel doet zich voor, dat som mige huizen, waar dan wèl aan trekkelijke „nooiens" gesigna leerd zijn, er uit zien als de boe renplaatsen in lang vervlogen dagen, toen de ,jong kérels" te paard van heinde en ver kwamen opdagen. Hoewel niet met juistheid vastgesteld kan worden, waarom het aantal vrouwen nog zo gering is in het nieuwe dorado, neemt men toch aan, dat de duurte, de beperkte gelegenheden tot ont manning en de geringe hnisves- tingsmogelijkheden voor een groot deel de oorzaak zijn. Bij de Kon. Belgische Voetbalbond zijn ruim 25.000 aanvragen binnengeko men om plaatskaarten voor de wed strijd Nederland—Belgie op 25 Novem ber te Rotterdam. Aangezien er slechts ongeveer een derde van dit aantal be schikbaar is voor Belgie staat ook de Belgische bond wederom voor het moei lijke probleem van eeh juiste verdeling. Leden van clubs en commissies en scheidsrechters hebben voorrang. Wereldkampioenschap47\2 Van de Pol heeft tijdens de wereld kampioenschappen te Buenos Aires met zijn Franse rivaal Galmiche afgerekend. Onze landgenoot maakte de 400 caram boles vol in dertien beurten. Zijn hoog ste serie bedroeg 224. Van Hassel deed het tegen Navarra nog beter. De Belg had elf beurten nodig, hoewel zijn hoogste serie „slechts" 177 bedroeg. Ook de Belg Gabriels moest in Van de Pol, die langzamerhand zijn vorm be gint te hervinden, zijn meerdere er kennen. Het was overigens een zeer spannende partij. Toen van de Pol in zijn negende beurt de vierhonderd vol maakte stond Gabriels op 390. De stand is thans: car. brt. gm. 1. Carrera (Arg.) 2. Gabriels (B) 3. Van de Pol (Ned.) 4. Van Hassel (B.) 5. Navarra (Arg.) 6. Galmiche (Fr.) 7. Delvecchio (Braz.) 8. De Ruyter (Ned.) De hoogste serie werd tot dusver gemaakt door Gabriels met 265 caram boles. 2000 1990 1735 1175 1030 1414 1060 771 47 60 70 50 48 74 63 48 42.55 33.16 24.78 23.50 21.45 19.10 16.82 16.06 ATHLETIEK NEDERLAND—BELGIE. Op 6 Juli 1952 zal de landenwedstrijd Nederland—Belgie voor heren worden gehouden, een generale repetitie voor de Olympisch athletiekwedstrijden. r - komt uit tegen orentford Als oefening voor de interland voet balwedstrijd NederlandBelgie, welke 25 November in het Feijenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld, speelt het voorlopig Nederlands elffal op 14 November in het Olympische Stadion te Amsterdam een wedstrijd tegen de Engelse tweede divisieclub Brentford. De wedstrijd zal om 3 uur beginnen. Aanvankelijk waren door de KNVB pogingen gedaan de eerste divisie club Blackpoolvoor een dergelijke ontmoeting naar Nederland te krij gen. Blackpool deelde echter mede de invitatie niet te kunnen accepteren, waarna de F.A., die als onderhandelaar optrad, Bren+ford bereid vond. Toch geen kwaad hart jegens Nederland Ter gelegenheid van de zesde dag der Verenigde Naties heeft president Sukarno in zijn paleis in het Engels een radiorede uitgesproken, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de positie van Indonesië, toen de Verenigde Naties als organisatie in werking traden. De Indonesische onafhankelijkheid was toen juist geproclameerd, aldus Sukarno, maar ondanks de beloften van de leiders der geallieerden werd onze onafhankelijkheid niet alleen niet erkend, doch werden er zelfs pogingen ondernomen ons met geweld daarvan te beroven. D-e steeds grotere aanvoer van Nederlandse troepen maakte het duidelijk, dat er een aanval voor de herovering van Indonesië werd voorbereid. Zondag zal het 65 jaar geleden zijn, dat het Amerikaanse vrij heidsbeeld icerd opgericht. De Franse kolonie in New-York en de bond van vrouwelijke vrijwil ligers uit de beide wereldoor logen hebben besloten deze dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. Het Vrijheidsbeeld, een ge schenk van het Franse aan het Amerikaanse volk, werd in 1886 door president Cleveland ont huld. Deze koperen reuzin, die op een granieten voetstuk staat, heft de vrijheidsfakkel meer dan 81 meter boven de begane grond. Het beeld staat op Bedloe's Island in de haven van New-York. Zeventig van de honderd be zoekers klimmen de 168 treden tellende wenteltrap van het mo nument op 'cm boven van het uitzicht te genieten. Door de jaren heen is „Miss Li berty" bedekt met een dikke laag kopergroen, die echter niet ver wijderd wordt, omdat zij haar tegen weersinvloeden beschermt en bovendien een prachtig effect geeft, wanneer het beeld des avonds met schijnwerpers ver licht wordt. Als het Amsterdam-Rijnkanaal geopend wordt (Van onze speciale verslaggever). QEBREK AAN FANTASIE zal geen sterveling onze nationale showman Carel Briels durven verwijten. Noch, dat h(j de dingen waar hij voor geplaatst wordt, kleingeestig bekjjkt. Integendeel, al wat uit zijn brein te voorschyn springt, is van een zodanige conceptie, dat het kleinere geesten wel eens even kan verbijsteren. Op dit ogenblik houdt hij zich bezig met de creatie van een rivier door het Amsterdamse R.A.I.-gebouw: een rivier van 185 meter lengte, acht meter breedte en 80 cm diepte, die de Rijn van Schaffhausen tot Tiel zal moeten verbeelden, begint met een waterval van 3Va meter hoogte, eindigt met een sluiswerk, en meer dan een millioen liter stromend, en als het maar even mogelijk is, verwarmd water. Langs de boorden van dit kronkelen de waterwerk zullen steden en dorpen als terrasjes tegen heuvels gevleid worden, van waar af 2000 betalende bezoekers een schoon gezicht zul len kunnen hebben op de waterpartijen, die hier onder kleurig licht gearran geerd zullen worden. Carel Briels ontwerpt indrukwekkende show r\E organisatie van dit opmerkelijke gebeuren is een opdracht van de Stichting Amsterdam—Rijnkanaal 1952. 21 Mei 1952 zal het Amsterdam—Rijn kanaal voor het scheepvaartverkeer officieel worden geopend. Dit feit wil men de kleur geven, die het verdient. Zestig jaar is het geleden, dat de Rijn mond in Nederland voor het laatst een wijziging onderging. Toen kwam het Merwedekanaal gereed, dat IJ en Rijn direct met elkaar verbond. De thans ge reed komende nieuwe Amsterdamse waterweg betekent onder meer, dat Amsterdam oortaan dichter dan enig andere Westeuropese zeehaven bij het industrie- en handelsgebied van Neder- en Bovenrijn komt te liggen. De weg RijnlandAmsterdam wordt de kortste waterweg van de Rijnoevers naar de wereldzee, en dank zij de enorme sluis- werken, die werdeij ingelegd, van een ongeëvenaarde capaciteit. Europees gebeuren. En zo wordt het feit van de opening in Amsterdam gezien als een Europees gebeuren. Men wil dit op waardige en indrukwekkende wijze laten blijken. Vandaar o.a. dat show-plan van Carel Briels in 't Amsterdamse RAI-gebouw. Maar dit zal niet de enige manifestatie zijn, waaruit de betekenis van de ooe- ning van deze waterweg zal moeten blijken. Het Stichtingsbestuur wil ver der een groot aantal binnen- en buiten landse gasten ontvangen, congressen or ganiseren, alsmede nationale en inter nationale wedstrijden en demonstraties. Zo is in voorbereiding een expositie van door hedendaagse kunstenaars ver vaardigde aquarellen, betrekking heb bend op het leven op de waterwegen van het Rijngebied, een nationale of internationale fotosalon rond een ge lijksoortig onderwerp, een rally voor rijwielen naar het Amsterdamse haven gebied. watersportdemonstraties op en rond het IJ. een journalistieke prijs vraag voor de beste publicatie over he- de^of verleden van het nieuwe kanaal, de uitreiking van een herinneringsge schenk aan alle Rijnschippers, die op de dag van de kanaal-opening Amsterdam aandoen, en nog tal van andere zaken. Voorwaar een waardige viering van dit openingsfeit. Een viering, waarin overigens de gehele Nederlandse school jeugd zal kunnen delen, omdat het na die 21ste Mei 1952 niet meer nodig zal zijn te stumperen met Vaartse Rijn, Kromme Rijn, of Oude Rijn. Als ze maar weet, dat er is één Rijnmond van Amsterdam naar de Waal: het directe, grote Amsterdam—Rijnkanaal. Het bleek, dat de Nederlanders dwang verkozen in plaats van samenwerking „Als ik aan deze tijd terugdenk, ben ik verbaasd over de omvang van onze goede wil, ons geduld en onze bereid heid om onder die omstandigheden nog besprekingen te voeren. Ten slotte sloe gen de Nederlanders toe en zetten zij wat zij noemden een politionele actie in, de grootste sinds Hitier een soortge lijke actie tegen Polen begon. India en Australië brachten de kwestie voor de Veiligheidsraad en van dat ogenblik af dateert onze relatie met de Verenigde Naties. Na het verdere verloop via de RTC naar de souvereiniteitsoverdracht te hebben aangeduid zei de president, dat Irian tot Indonesië behoort en naar In- denesie moet terugkeren. In plaats van met Indonesië inzake dit vraagstuk sa men te werken zijn de Nederlanders voortgegaan met hun eenzijdig gedrag. Sukarno betoogde verder, dat hij de Nederlanders op geen enkele wijze een kwaad hart toedraagt. „Indien eens en ik hoop spoedig alle geschillen tussen Nederland en Indonesië tot het verle den behoren, zal ik de eerste zijn hen als ware vrienden te begroeten". Ten slotte zei de president, dat Indonesië lid is geworden van de Verenigde Na ties om mee te helpen aan de opbouw van een betere wereld. In diplomatieke kringen was het op gevallen, dat de Nederlandse Hoge Commissaris en de aanwezige leden van diens staf na afloop van de rede van president Sukarno zich van de andere gasten afzonderden en zich niet bij de buffetten ophielden. Men meende, dat deze houding een gevolg was van hun ontstemming over de rede van de pre sident. Het Westduitse parlement heeft met de s'emmen der oppositie tegen de ge wone en de buitengewone begroting voor het lopende fiscale jaar goedge keurd. Evenals voorheen stemde het parlement niet over de gelden voor de bezettingskosten, maar nam het de bedragen voor kennisgeving aan. De begrotingen zijn in evenwicht op een bedrag van 15.36 milliard DM. Het parlement zal nog moeten stemmen over de dekking van de aanvullende begroting, die nog niet is ingediend. Binnenkort zal een voetbalelftal v/orden, geformeerd uit spelers, voor heen spelende in Nederlands Oost-In- die, dat een of meer wedstrijden zal spelen tegen een nader uit te nodigen vereniging. Een en ander gebeurt met instemming en toestemming van de KNVB, echter met dien verstande, dat de wedstrijden buiten bezwaar van de competitie worden gespeeld, op een dag midden in de week dus. De baten van de wedstrijden zullen geheel ten goede komen aan het Centraal Comité voor hulp aan Gerepatrieerden. Het congres van de internatio nale gewichtheffers federatie (Federa tion Internationale Halterophile et Culturelle) heeft besloten West-Duits- land tot het lidmaatschap toe te la ten. Het verzoek van Oost-Duitsland om toelating werd met 131 stemmen afgewezen. Het congres plaatste zich cp het standpunt, dat slechts één Duitse bond internationaal kan wor den erkend. Het besluit brengt mee, 'a* de beide Duitse gewichtheffers unz Schattner en Oswald Junkes, die reeds te Milaan zijn aangekomen, deel kunnen nemen aan de wereld- kampioeschappen van 2628 Octo ber a.s. Guilfy of Treason Het vertoningsverbod van de film „Guilty of Treason", die het proces van kardinaal Mindszenty behandelt, heeft van verschillende zijde protesten doen rijzen. De film werd voor verto ning in Nederland afgekeurd omdat zij in strijd werd geacht met de open bare orde en goede zeden. De stich ting Rijksbchoud heeft thans aan mi nister-president, dr. W. Drees een tele gram gezonden, waarin zij met klem protesteert tegen dit verbod en er o.a. op wijst, dat een kennelijk onder com munistische invloeden staande film als „Raad der goden" wel werd toegelaten. Door de centrale commissie voor de filmkeuring is aan de importeur mede gedeeld, dat herkeuring van de film wenselijk wordt geacht. Mocht ook dan de film niet worden toegelaten dan is er altijd nog de mogelijkheid haar in gewijzigde samenstelling te la ten keuren. Prinses Margaret van Engeland in gesprek met Air Commodore W. W. Straight tijdens een bal van de Royal Aero Club.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9