Winston Churchill wenst een vredesconferentie N.V.V. uit zijn verlangens VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dienstplicht van zes maanden voor alle achttienjarige Amerikanen Verzet tegen de plannen tot samenvoeging van gemeenten Mohammedanen guerrilla in bereiden een Egypte voor Maandag 29 Oct. 1951 148e Jaargang No. 255 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Drie initiatieven van de Briise premier Na oplossing van geschillen met Perzië en Egypte en bespreking met Truman Labour voelt niets voor een coalitie In een ketel kokend vlees gevallen De nieuwe Britse regering Resolutie op congres te Utrecht KoaI ReA.teJk Koemsong is verwoest Toch kans op regeling van het oliegeschil? Shell en .Koninklijke weer leggen geruchten Voorstel ziekenfondsen door artsen verworpen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN AARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct, p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. rugtrekken. Sir Walter Monckton, een bekend advocaat, was de juridische ad viseur van de Hertog van Windsor. De minister van koloniën, Oliver Lyttelton, was in de oorlog minister van handel. Meerderheid van 18 zetels j'HANS zijn de uitslagen binnen van 622 van de 625 kiesdistricten. De re sultaten zijn: conservatieven 320 ze tels (nettowinst 23); socialisten 293 ze tels (netto verlies 20); liberalen 6 ze tels (netto verlies 3); andere partijen 3 zetels. De absolute meerderheid der conservatieven in het Lagerhuis be draagt thans 18 zetels. VOLGENS kringen, die in nauw contact staan met Churchill, zal de Britse premier het initiatief nemen tot het houden van een bijeenkomst van de „Grote Drie" (Truman, Churchill en Stalin), waarop de internationale toestand, factoren die de huidige spanning veroorzaken en middelen, waardoor een alge meen vreedzaam herstel kan worden bespoedigd, zouden worden besproken. Ten einde zijn gezag bij internationale besprekingen te vergroten, zou Churchill echter eerst de geschillen met Perzie en Egypte wensen op te lossen. Vervolgens zou hij trachten een spoedige bijeenkomst met Truman te hebben om de Brits- Amerikaanse problemen te bespreken, waarna hij de weg geeffend zou achten voor het initiatief tot een vredesconferentie. Reeds Zaterdagavond heeft Chur chill Koning George, die uit bed was, een lijst van negen nieuwe ministers voor gelegd, welke in de komende dagen nog zal worden aangevuld. In verband met de critleke toestand op buitenlands en economisch gebied traden de ministers onmiddellijk in functie. Anthony Eden, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, begaf zich direct na zijn beëdiging door Koning George in de conferentie zaal van Buckingham Palace, naar het Foreign Office. Een poging van Churchil om zich van de steun der liberalen te verzekeren door hun leider Clement Davies In de regering op te nemen, mislukte. Davies wees het aanbod van de hand De Britse minister-president had na zijn bespreking met Davies een onder hond met de Britse stafchefs, t.w. veldmaarschalk Sir William Slim (leger), Sir John Slassor (luchtmacht) en Lord Fraser (vloot). i. neer deze zich uit de politiek zou te- rvE politieke medewerker van 't linkse Britse Zondagsblad „People" meldt dat Churchill binnen enkele weken zal verklaren, dat de toestand van Enge land zo ernstig is en zijn meerderheid zo klein, dat hij om een nationale re gering moet vragen. Herbert Morrison, de tacticus van de Labourpartlj, had volgens de medewerker van People ver klaard, „er zeker van te zijn, dat La bour het standpunt zal innemen, dat aanvaarding van een dergelijk aanbod tegen het algemeen belang gericht zou zijn." De liberalen hebben hun steun toegezegd als het maatregelen betreft die ontworpen zijn in het belang van het land. Russische reactie t/AN de zijde der Russische delegatie bij de V.N. is vernomen, dat Chur- chills verkiezingszege voor het Krem lin een aanmoediging zal zijn om op korte termijn een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" voor te stellen. De „Prawda" schrijft, dat de Britten on der de nieuwe regering niet kunnen rekenen op een verandering in de po litiek, daar de Labour-regering zelf een conservatieve politiek volgde. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft gister avond te Metz verklaard, dat Engeland zou kunnen rekenen op algehele Franse steun bij elke poging om een bestand tussen de tegenover elkaar staande blokken en overeenstemming tussen alle naties te bereiken. Egyptisch oordeel JJET te Cairo verschijnende onafhanke lijke blad „Akhbar El Jom" heeft over de nieuwe Britse regering gezegd dat Churchill „zijn eigen graf en dat van zijn land zal graven, als hij ge weld tegen Egypte gebruikt". De onafhankelijke „Al Ahram" zei: „Egypte zal ten opzichte van de con servatieven een zelfde standpunt inne men als het tegenover de Labourrege- ring heeft gedaan". Churchills team yERSCHILLENDE ministers in Chur chills nieuwe kabinet zijn oude be kenden uit de tweede wereldoorlog. Eden was reeds eerder minister van buitenlandse zaken. Generaal Lord Is- may was Churchills voornaamste mi litaire raadgever in de tweede wereld oorlog. Lord Woolton is voorzitter van de conservatieve partij. Hij was ook van 19401945 minister voor levens middelen en landbouwzaken. De mar kies van Salisbury was onder Neville Chamberlain als Lord Cranborne onder minister van buitenlandse zaken. Hij trad als zodanig af uit protest tegen Chamberlains „sussingspolitiek" ten aanzien van de nazi's. De markies zal speciale opdrachten vervullen, welke tot nu toe niet nader zijn omschreven. Sir David Maxwell Fyffe, die tevens belast is met de zaken betreffende Wales, was indertijd plv. aanklager in het proces te Neurenberg. De nieuwe minister van financiën, Richard Butler, was in de tweede wereldoorlog minister van onderwijs. Hij wordt beschouwd als de voornaamste ontwerper van de conservatieve politiek en is vaak ge noemd als opvolger van Churchill, wan- 1Me&»£eAicPit Verwachting tot Dinsdagavond. Overwegend droog weer met wis selende bewolking en in de na nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later zwak ke, veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: zon op 7.30, onder 17.17; maan op 7.31, onder 16.42. De vierjarige H. Robben uit Barger- oosterveld is in een onbewaakt ogen blik in een wasketel met kokend vlees gevallen. Het knaapje werd met zware brandwonden naar het Diaconessen- huis te Emmen overgebracht, waar het aan de bekomen verwondingen is over leden. £)E nieuwe Britse regering is tot nu toe als volgt samengesteld: CHUR CHILL: premier en minister van landsverdediging; ANTHONY EDEN: vice-premier en buitenlandse zaken; RICHARD BUTLER: minister van financiën; LORD ISMAY: Betrekkingen met het Gemenebest; OLIVER LYTTELTON: minister van koloniën; SIR DAVID MAXWELL FYFFE: minister van binnenlandse zaken; SIR WALTER MONCKTON: minister voor arbeidsaangelegenheden: LORD WOOLTON, minister van levensmid delen en landbouwzaken, tevenvoorzitter van de ministerraad; MARKIES VAN SALISBURY: Geheimzegelbewaarder en leider van de conservatieve liogerhuisfractie. Voorstel aan het Amerikaanse Congres Per jaar 800.000 jonge mannen in opleiding De in Juni door het Amerikaanse congres ingestelde commissie voor de militaire dienst in verband met de nationale veiligheid heeft het congres een militaire opleiding van zes maan den voor Amerikanen van achttien jaar oud aanbevolen. Voorts verzoekt zij zonder verwijl een wet in te voe ren, waarbij een algehele militaire op- RANGEERDER VERONGELUKT Zaterdagmiddag is op het spoorweg emplacement nabij de Borneokade te Amsterdam een 60-jarige rangeerder onder een vrachtrijtuig geraakt. De man was op slag dood. Militaire Willemsorde voor Tweede Kamer-lid Bij Koninklijk Besluit is de heer J. M. Peeters te Roosteren, die als lid van de K.V.P. deel uitmaakt van de Twee de Kamer, benoemd tot Ridder der vierde klasse in de Militaire Willems orde. Dit ereteken is hem verleend, daar hij zich in de jaren 1943 en 1944 in de strijd heeft onderscheiden door uitste kende daden van - moed, beleid en trouw, eerst als leider en organisajor van een verzetsgroep en later als com mandant van de daaruit samengestelde O.D.-groep Roosteren, die ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen en pilo ten over de Belgische grens bracht waarbij hij herhaaldelijk onder vijan delijk vuur kwam. Hij verwierf hier voor verscheidene loffelijke getuige nissen van de geallieerde bevelhebbers in dit gebied. De heer Peeters weiger de de ontrüiming van Roosteren, waar door het dorp in handen van de ge allieerden bleef. leiding wordt ingesteld, „daar dit van het eerste belang is om de strijdmacht op te bouwen, die Amerika nodig heeft voor zijn pogingen tot handhaving van de vrede". Alleen de lichamelijk of geestelijk onvolwaardigen zouden van de dienst vrijgesteld moeten worden. Het rap port stelt voor 50 pet door het leger, 28 pet door de vloot en 22 pet door de luchtmacht te laten opleiden. Verder worden aanbevelingen gedaan voor het bevorderen van ,.de veiligheid, de ge zondheid, het welzijn en het moreel" der recruten. Per jaar zouden een 800.000 jonge mannen opgeleid worden. Regering moet leiding geven aan nationale krachtinspanning en verdeling van de lasten In een te Londen ontvangen be richt van het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau Tass wordt gezegd, dal de bezoeken van allerlei Amerikaanse deskundigen aan Zweden de (aat'te tijd een massale omvang hebben ge kregen. Aan het slot van een demonstratief congres van het NVV in Utrecht, waar ruim 5000 kaderleden bijeen waren, is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht leiding te geven aan de nood zakelijke krachtsinspanning en de so ciaal rechtvaardige lastenverdeling. De regering kan aan de verlangens van het NW tegemoet komen door: a. Met alle ten dienste staande midde len de bouw van tenminste 50.000 wo ningen per jaar, waarvan zoveel mo gelijk woningwetwoningen, te verze keren. b. Door investeringen in de particu liere sector aan rechtstreekse contro les te onderwerpen, om langs die weg de noodzakelijke en toegezegde beper king met vijf en twintig procent te be werkstelligen; c. Door de in Maart 1951 toegepaste verlaging van het levenspeil der loon- trekkenden tot maximaal vijf procent te beperken, door verdergaande stij ging van de kosten van het levens onderhoud door prijs- en subsidie maatregelen tegen te gaan of de geld- lonen aan eventuele verdere prijsstij gingen aan te passen; d. Door in nauwe samenwerking met de werkgevers- en werknemersorgani saties alle sociaal-toelaatbare maatre gelen te treffen, welke een snelle ver hoging van de productiviteit kunnen bewerkstelligen; e. Door de werkloosheidswet in het voorjaar van 1952 in te voeren, daar toe onverwijld de nodige voorberei dende maatregelen te treffen en de door de werknemers te dragen premie door loonstijging te compenseren; f. Door een wetsvoorstel inzake de definitieve regeling van de oudedags voorziening op de grondslag van de door de raad van vakcentralen ont- PraJdent Truman en Dr. Mossadeq waren zeer goed gemutst toen zij in het portaal vafi Blairhouse even voor de fotografen poseerden. Comité van actie gevormd Tegen de plannen tof. samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland be gint verzet te rijzen in een aantal ge meenten, dat voor samensmelting in aanmerking zou komen. Tot bundeling van dit verzet heeft men een voorlopig comité gevormd, bestaande uit de bur gemeesters van Barsingerhorn, Cal- lantsoog, Wieringerwaard, St. Maarten, St. Pancras, Wieringermeer, Haren karspel, Warmenhuizen en Koedijk, Deze burgemeesters hebben zich in een schrijven gewend tot de colleges van B. en W. van alle Noordhollandse gemeenten met minder dan 5000 inwo ners. Het is de bedoeling een grote commissie in het leven te roepen, ge vormd uit de dagelijkse besturen van de Noordhohandse gemeenten welker bestaan door een tenuitvoerlegging van het rapport der Provinciale Commissie wordt bedreigd. Deze gemeentelijke commissie zal tot opdracht krijgen het rapport te bestu deren, teneinde hiertegen gefundeerd stelling te kun; en nemen. Zoals -onze lezers weten, heeft de Provinciale Commissie toi bestudering van de ge meentelijke indeling van Noord-Hol land, onlangs het tweede deel van haar rapport gepubliceerd, dat betrekking had op de samenvoeging van een aan tal gemeenten in de kop van Noord- Holland en West-Friesland. Een der richtlijnen waardoor deze commissie zich liet leiden was deze, dat een ge meente niet te klein mag zijn en daar om tenminste ongeveer 5000 inwoners moet tellen. Het gevolg daarvan is ge- ^DVERTEREN doet verkopen, zeggen de reclamebureaux, en daar zeggen ze een waar woord. Maar men moet maat houden. In een tweedehands auto zaak in Mount Bernan hing een gewel dig aanplakbiljet met de woorden: woorden: „Afblijven, ik heb er in ge spuugd". Teruggekeerd zijnde las hij in een ander handschrift op hetzelfde gebeurd zijn, dat iemand die even kaarti®: "Ik ook". De vereniging zijn maaltijd had moeten onderbreken v00r vrouwelijke geheelonthouders in een kaartje neerzette bij zijn (sma- ^ew York is van een ander kaliber. „Voor elk kind dat u heeft geven wij kelijk opgemaakte) bordje met de °nIanSs heeft de vereniging vele kis. PDh VOflu otio TTin f i z-iv-i zlnllnn Uii nnvt J 4j. ii3 j.i een reductie van tien dollar bij aan koop van een auto!" Een zekere me neer Clerk was er gauw bij om zijn tien spruiten te laten zien. Hij kocht een wagentje van 100 dollar en reed zonder te betalen weg. Als zaken man is het oppassen, ook als men niet adverteert. Dat zegt Theodoor met na druk, omdat hij pas gelezen heeft van die winkelier Lepanto, in Genua, die even zijn winkel alleen moest laten. Aangezien hij echt Zuidelijk zijn pappenheimers kende, legde hij een briefje op de toonbank met de woor den: „Bedien u zelf maar even. ik ben zo terug". Toen hij weer in zijn win keltje kwam was de kassa geledigd. En bij Ruteck in Amsterdam moet het Het N.V.V. in de ring ten met gesuikerd vruchtensap gestuurd naar de soldaten, die in Korea strijden. Van een der Amerikaanse onderdelen kwam een dankbrief, waarin echter ook stond: „Stuur ons asjeblieft ook brandewijn. Als je het vruchtensap warmt en er een flinke scheut brande wijn bij doet, krijg je een heerlijke vruchtenwijn! O Op de groene hellin gen van het eiland Sicilië, waar die heerlijke wijn andaan komt, doen de mensen soms toch ook wel vreemd. Dezer dagen is daar Anna Nicosia, tachtig jaar, in het huwelijk getreden met de negentienjarige Rocco Palermo. Nu moet de clientele weten, dat Anna '-"i voorbaat haar (nogal dikke) nala- "nschap aan Rocco had beloofd. weest, dat de commissie voorstelde tal van kleine gt neenten te doen opgaan in een groter geheel. Het thans gevormde comité van actie verwacht, dat een voldoende aantal ge meentebesturen met de zienswijze van het comité zal instemmen. Het is de bedoeling binnen afzienbare tijd een vergadering te houden in Alkmaar. Dat het in het voornemen ligt om spoedig tot resultaten te komen blijkt wel uit het feit dat de antwoorden reeds vóór 15 November worden tegemoet gezien. De strijd in Korea Het achtste leger heeft vandaag de verovering van vier heuvels aan het Oostelijk deel van het centrale front in Korea bekend gemaakt. Infanterie, gesteund door tanks, vernielde 80 bun kers in de buurt van Koemsong. De verliezen der noordelijken waren zwaar. Voorts is gemeld, dat het communis tische bolwerk aan het centrale front. Koemsong „geneutraliseerd" is. De stad is Zondag verwoest, dat zij nauwelijks meer als een miltair object kan worden beschouwd. De gealliee- den hebben zich verzekerd van heu- velsteillngen, van waar uit zij Koem song beheersen. wikkelde denkbeelden in te dienen en in afwachting hiervan de noodwet ouderdomsvoorziening dusdanig te her zien, dat de eigen inkomsten tot een zeker bedrag niet op de uitkering in mindering worden gebracht; g. Door een alle werknemers omvat tend systeem van bezitsspreiding in te voeren, waardoor de factor arbeid een aandee] in het bezit van de omvang rijke en voor de handhaving der werk gelegenheid noodzakelijke bedrijfs investeringen wordt gegarandeerd; h. Door een evenwichtige industria lisatie-politiek, die in het bijzondér is gericht op de bestrijding van de struc tuurwerkloosheid in bepaalde bedrijfs takken en gebieden van ons land. Voorts dringt de resolutie er bij de beide Kamers van de Staten-Generaal met grote klem op aan, de regering op korte termijn de nodige bevoegdheden te geven, om bovenbedoelde politiek te voeren, o.a. door de aanneming van de wet toezicht credietwezen. (Zie verder elders in dit blad) De Zaterdag te New York aangeko men Perzische oliedeskundige en on derminister van financien Kazem Has- sibi, die door premier Mossadeq is op geroepen, verklaarde bij zijn aankomst dat zijn reis mogelijk een kans bete kent op regeling van het oliegeschil tussen Perzie en Engeland. Hassibi verklaarde, dat Perzie de olievelden volledig kan exploiteren. Er zou echter slechts dertig procent van de vroegere capaciteit door de Perzen geraffineerd kunnen werden. Naar aanleiding van de berichten in Engelse bladen als zou de „Koninklij ke" of de Royal Dutch Shellgroep ge mengd zijn in het geschil en wel in dien zin, dat zij bij contract met de Perzische regering de exploitatie van de Perzische olie zou overnemen, ver namen wij van zeer bevoegde zijde, dat noch de „Koninklijke", noch de Royal Dutch Shellgroep ter zake door welke instantie ook is benaderd. Inzake de ouden van dagen Het voorstel van de gezamenlijke ziekenfondsen aan de huisartsen inza ke de honorering voor behandeling van de ouden van dagen, die ingevol ge de wet op de uitbreiding van het ziekenfondsbesluit per 1 Januari j.l. als verplicht verzekerden in het zie kenfonds zijn opgenomen, is Zaterdag middag in een te Utrecht door de lan delijke huisartsenvereniging gehouden vergadering met nagenoeg algemene stemmen verworpen. Aan het bestuur en de onderhandelingseommissie is de opdracht gegeven de onderhandelingen voort te zetten, zich daarbij richtende naar de in de discussie naar voren ge brachte gezichtspunten. Wederom een atoomexplosie te Las Vegas De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Zondag op de proefterreinen nabij Las Vegas in Ne vada opnieuw een experimentele atoomontploffing tot stand gebracht. Een explosief projectiel werd uit een vliegtuig geworpen. Men zag te Las Vegas een lichtflits, maar voelde geen schok. Engelse deskundigen werden ontslagen In de Suez-kanaalzone is het momen teel rustig. Volgens de Britse inlich tingendienst bereidt de „Mohamme daanse broederschap" echter een guer rilla voor tegen de Britse troepen. Een Egyptische legerafdeling met, naar ver luidt, ongeveer zestien Shermantanks, bevindt zich nog steeds enige kilome ters buiten Cairo op de weg naar Suez. De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson is officieel medege deeld, dat het Brits-Egyptische ver drag van 1936 en het verdrag betref fende de Soedan hebben opgehouden van kracht te zijn In een nota aan de Britse regering wordt de eis herhaald, dat de Britse troepen zich onmiddellijk terugtrekken. Een 150-tal Britse deskundigen, o.w. technici, hoogleraren en adviseurs is door de Egyptische regering ontslagen Het ministerie van oorlog en marine „bestudeert thans de staat van dienst" van Britse vlieginstructeurs, verbonden aan de Egyptische luchtmacht en Brit se deskundigen, die in Egyptische wa penfabrieken werker:. Het komt thans herhaaldelijk voor, dat Britse legerauto's door Egyptische vrachtwagens van de weg gedrongen worden. Bij een dergelijk incident werd de Egyptische bestuurder van een voertuig gesommeerd dit na te laten. Toen zowel de sommatie, als een waar schuwingsschot niet hielpen, werd de Egyptische auto beschoten. De bestuur der werd gedood. In de haven van Port Said raakten drie schepen op drift omdat het personeel verzuimd had de kabels aan de landingsboeien te bevestigen. De wetgevende vergadering van de. Soedan heeft met grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin de door Egypte voorgestelde grondwet voor de Soedan van de hand wordt ge wezen. Gezegd wordt, dat de Soedan het recht heeft zijn onafhankelijkheid te bewaren en een eigen regering te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1