Stad en Omgeving Wat wij niet te eten en drinken hebben gekregen AGENDA Geen voe^ op De Keuringsdienst voor waren is actief Wij lusten geen banket dat naar zeep smaakt wakers over onze gezondheid Vergadering van het Hoogheemraadschap Zaterdagmiddagcompetitie Dronken autobestuurder en een meinedige Nederlandse Stichting het gebrekkige kind Nieuws uit de Langedijker Dorpen Nationale Singelloop jaarvergadering Partij van de Arbeid Burgerlijke Stand Noord-Scharwoude Hervormingsdienst Alkmaarse Schaakclub VW INGEZONDEN STUKKEN Gerard Walschap en Marsman Langendijk Moedige redder kreeg medaille Broek op Langedijk St. Pancras Gekocht- en niet betaald Weinig belangstelling voor blindenavond Egmond aan Zee Jaarvergadering van „Het Witte Kruis" Zal doorlichtii volgend jaar be MARKTBERIC WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 Men is er wel eens minder verheugd over, dat de mensen tegenwoordig oud worden. De oudjes zelf hebben daar natuurlijk niets tegen, maar er wordt daar door een nieuw probleem, dat van de oudeliedenzorg geschapen, dat in de krin gen van overheid en van maatschappelijke werkers allesbehalve gemakkelijk oplosbaar is, omdat het schatten geld kost. Niet alleen de nieuwe geneesmethoden, welke de ziekteverwekkers met steeds groter succes bestrijden, ook de vooruit gang op het gebied van hygiënische fabrieken en werkplaatsen is oorzaak van een bestrijding van ziekteverwekkend bederf en de laatste tientallen jaren is daarbij een speciale gezondheidsdienst gekomen, de zogenaamde Keuringsdienst van Waren, die er op toeziet, dat wat wij eten en drinken van goede kwaliteit is, dat de bakker geen kiezelsteentjes op de weegschaal legt als hij het brood weegt, dat wij niet meer haastig de dokter moeten roepen als wij eens een ijsje of een broodje met garnalen hebben gegeten. de hoge prijzen van cacaopoeder naar Wij hebben gisteren het verslag ovei 1950 van de Keuringsdienst voor Wa ren uit Alkmaar ontvangen, een dienst die zich in dit keuringsgebied uitstrekt over niet minder dan 87 gemeenten, met een totaal aantal inwoners van 445.259 en die een oppervlakte van niet minder dan 185.700 ha beslaat. Wij treffen daarin allereerst een be schouwing aan over het streven van de melkhandel tot sanering van de be treffende bedrijven, waardoor de dwergbedrijfjes langzamerhand ver dwijnen. In 1949 waren er 642 melk- verkopers ingeschreven en het vorig jaar nog maar 607. De huisvrouwen hebben wel eens geklaagd over de door de melkboeren ingevoerde wijkverdeling en het blijkt nu wel dat daarover meerdere klach ten zijn ingekomen. Men is daardoor vaak op een en dezelfde melkleveran- cier aangewezen, die in sommige ge vallen omdat hij zeker is van zijn klanten wat autoritair optreedt en zijn afnemers goed laat voelen, dat zij geen andere keus hebben. De keuringsdienst erkent deze in perking van de vrije leverancierskeuze en meent, dat op den duur de wijkver deling wel zal moeten plaats maken voor een zogenaamde sectoren-indeling waardoor de klant een grotere keuze van leveranciers heeft. Voor de naar het aantal inwoners gerekend kleine gemeenten, welke dik wijls zeer uitgestrekt zijn, is een wjjk- indeling nog wel te verdedigen. Onderzochte monsters Het in het laboratorium onderzochte aantal monsters was ditmaal 14737 te gen 14731 in 1949, wat inderdaad heel weinig verschil maakt. Van deze mon sters werden er 1535 afgekeurd tegen 2034 een jaar tevoren, wat dus op voor uitgang in de kwaliteit der verkochte levensmiddelen kan wijzen. Het is trouwens opmerkelijk, dat het aantal partijen dat de dienst jaarlijks aan de consumptie moet onttrekken in sterk dalende lijn gaat. Het was in 1947 nog 1759 en thans slechts 795, waarbij 211 processen verbaal werden opgemaakt. Hoe er geknoeid werd Het is een zeer lange lijst van over tredingen welke het jaarverslag dit maal wederom demonstreert en wij kunnen er, met het oog op onze plaats ruimte maar enkele noemen. Er werden „boerenmeisjes" aange troffen, die te weinig alcohol bleken te bevatten, wat minder verheugend is dan bet er uitziet omdat het hier niet over echte boerendochters gaat maar over een alcoholproduct, dat men goed koop op de markt trachtte te brengen. Van de 215 monsters jenever bevatte niet minder dan 40% te veel water waardoor in 16 gevallen tot strafver volging moest worden overgegaan. Van de 51250 onderzochte broden werden er 228 afgekeurd. De kleine producenten van chocola destrooisel en smeersel zochten door Op een hedenmorgen gehouden ver gadering van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier werd besloten tot' een herziening van de overeenkomsten met de gemeenten Akersloot en Uitgeest, inzake de aan leg van de weg AkerslootUitgeest. Bij besluit van de Provinciale Staten van Noord-Holland is een wijziging van de verdelingsverordening provin ciaal wegenplan vastgesteld, waarbij het bedrag, dat door de onderhouds plichtige van een op dat plan voor komende weg daaraan jaarlijks ten koste moet worden gelegd, alvorens deze onderhoudsplichtige in aanmer king kan komen voor een bijdrage van de provincie, is verdubbeld. Het bedrag dezer uitkering zal in onderling overleg tussen de colleges van dagelijks bestuur van het Hoog heemraadschap en van de gemeente telkens worden herzien of bevestigd. Verder, indien de colleges van dage lijks bestuur omtrent een herziening van het bedrag der uitkering niet tot overeenstemming kunnen komen, zal op verzoek van de meest gerede partij het bedrag dier uitkering door Gede puteerde Staten worden bepaald. De beslissingen van Ged. Staten dienaan gaande zijn voor de contractanten Deze wiizigingen gelden zowel voor de gemeente Akersloot als voor de ge' meente Uitgeest. Tijdens de vanmorgen gehouden ver gadering deelde de voorzitter, de heer Kamp, nog mede, dat de heren Blauw boer en Dirkmaat bij Koninklijk Be sluit als heemraad zijn herbenoemd. een veilige manier om toch wat te ver dienen, wat evenwel niet zo veilig was als zij verwacht hadden. Niet minder dan 56 monsters waren muf of schim melig en van 89 chocolade-artikelen waren er niet minder dan 30 onvol doende. Het ligt dan ook in het voor nemen de controle op cacao en choco lade met kracht te handhaven om de bona fide fabrikanten te steunen en het publiek te beschermen. IJs en gebak Het is verheugend, dat het percen tage consumptie-ijsmonsters met te hoog kiemgehalte van 27% in 1949 te ruggelopen is tot 15% in 1950. Andere levensmiddelen Er waren wormstekige erwten en bonen, kazen met een verkeerde aan duiding op de verpakking in een enkel geval schimmelig en rot grut terswaren met mijt, worm en spinsel, worst en pastei met afwijkingen, be dorven eende-eieren die een bron kunnen zijn van paratyphus was- poeders en zeepvlokken, die niet aan de eisen voldeden, cacaovet, die voor 25% uit smeerolie bestond. Wij doen hier maar een greep in de uitkomsten van vele onderzochte monsters, o.i. wel voldoende om aan te tonen, dat deze keuringsdienst in het belang der volksgezondheid weer zeer nuttig werk verricht heeft. Melk en melkproducten Melk is een belangrijk volksvoedsel dat voor een niet gering deel aan ba- bies en kinderen wordt gegeven er daarom niet streng genoeg gecontro leerd kan worden. Er werden dan ook niet minder dan 7309 monsters van melk en 1116 van melkproducten onderzocht en de keur meesters verschenen vaak op het mo ment dat de melk op straat aan de klanten werd afgeleverd, zodat de ver kopers onverwacht gecontroleerd ble ken. Met waardering wordt melding ge maakt van het in diverse fabrieken aanschaffen van nieuwe zuivelappara- ten en het aanbrengen van hygiënische verbeteringen in fabrieksgebouwen. Ook vele melkslijters zijn tot verbete ring van hun inrichtingen overgegaan. Ontstellend was 't evenwel in vele ge vallen gesteld met de reinheid der gecon troleerde melkbussen waardoor de melk direct na het melken in ongunstige omstandigheden wordt gebracht. In kleine bedrijven staan de bussen vaak veel te lang met melkresten en het in specteren van de bussen zal dan ook uitgebreid worden. Vele kleine tuinders met een of twee koetjes en primitieve stallen leveren een slechte kwaliteit melk. Verblijdend is, dat het aantal geval len van watertoevoeging terugliep van 0.54% tot 0.14%. Men kan veilig aan nemen, dat de wetenschap, dat er een keuringsdienst bestaat daarvan de gro te oorzaak is geweest. De aan de fa brieken afgeleverde melk bleek het vorig jaar van betere kwaliteit te zijn. De bewaring in de fabrieken liet niet veel te wensen over, maar de gesteri liseerde melk bleek niet steeds steriel. Karnemelkse pap bevatte nog al eens gisten en schimmels. De afwijkingen in vetgehalte van 142 monsters room wa ren in het algemeen gering. De werke lijke inhoud der flessen was vaak in afwijking van wat op de verpakking vermeld was. Een zeer nuttige instelling Het verslag bevat een overzicht van de genomen monsters uit alle gemeen ten in het keuringsdistrict, van de In de lagere elftallen van de Zater dagmiddagcompetitie wordt fel voor de eer gestreden. Wij laten hier enige standen volgen. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 u.: Louise-Lotte (14 jaar); Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: Politie-dossier 301 (18 jaar); Ci nema Americain, 2.30 en 8 uur: Ik zoek vergelding (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Goudtransport (14 jaar). DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lot te (14 jr.); Harmonie Theater, 8 uur: Politie-dossier 301 (18 jr.); Cinema Americain, 8 uur: Ik zoek vergelding (18 jr.): Victoria Theater, 8 uur. Goud transport (14 jr.) H.S.C.S. 6 6 0 0 34— 3 12 Z.C.F.C. 6 4 1 1 19—10 9 B.O.L. 1 6 4 1 1 13—17 9 Zwaluwen 2 6 3 2 1 21—11 8 Dindua 2 6 2 0 4 16—19 4 E.V.C. 1 6 2 0 4 6—20 4 J. Holland 2 5 0 0 5 6—19 0 Gouw Zee B. 5 0 0 5 8—21 0 2e klasse. H.C.S.C. 2 4 4 0 0 16— 5 8 D.E.K. 1 4 3 1 0 11— 4 7 BI. Wit 2 S 1 2 2 10—12 4 Vrone I 5 1 2 2 9—12 4 J. Holland 2 5 1 1 3 15—20 3 Z.C.F.C. 2 5 0 2 3 5—13 2 3e klasse,. Reiger Boys 1 5 5 0 0 27— 3 10 I.V.V. 1 6 4 0 1 17— 7 8 B.O.L. 2 7 3 1 3 28—20 7 Dindua 3 5 2 2 1 18—16 6 Z.C.F.C. 3 4 2 0 2 6—15 4 BI. Wit 3 5 1 1 3 7—18 3 Zwaluwen 3 2 0 0 2 3—12 0 Gouw Zee B. 5 0 0 5 7—23 0 daarbij bevonden resultaten alsmede van de diverse straffen die op bekeu ringen gevolgd zijn. Het eindigt met een formidabele' staat van afgekeurde waren in 1950, een zo omvangrijke voorraad levens middelen, dat men er een pakhuis mee zou kunnen vullen. Wanneer er in Alkmaar geen Keu ringsdienst van Waren was geweest zou al die rommel in de magen van de Noord-Hollanders boven het Noordzee kanaal terecht gekomen zijn. De knoei ers zouden er een zoef winstje mee ge maakt hebben, de doktoren zouden er wat aan verdiend hebben bedorven levensmiddelen worden nu eenmaal niet ongestraft gegeten en de consu menten zouden in elk geval de dupe zijn geworden. Laten wij het waarderen, dat deze instelling die ook op verzoek mon sters neemt en keurt zo goed over onze gezondheid gewaakt heeft. De chemicus kan ons eten en drinken nu eenmaal beter beoordelen dan wij, die alleen op de reuk of de smaak moeten afgaan. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gistermorgen terecht de Alkmaarder Jacob B. Deze verdachte werd ten laste gelegd dat hij achter het stuur van een auto had gezeten, niettegenstaande hij een aantal bor rels had gedronken. Twee maanden gevangenisstraf eiste de officier en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van een jaar. Een andere Alkmaarder, Dirk M., moest zich ter zake van meineed ver antwoorden. Tijdens 'n echtscheidings procedure verklaarde deze verdachte, dat hij had gezien dat een man zijn vrouw had geslagen en een duw had gegeven. Gistermorgen kwam verdach te gedeeltelijk op die verklaring terug. Hij had slechts gezien dat de man zijn vrouw een slag of een duw had toe gebracht, waardoor de vrouw door een ruit was gevallen. De officier eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger was echter van mening dat hier geen sprake was van opzette lijk afleggen van een verkeerde ver klaring. Pleiter meende dan ook dat hier slechts vrijspraak kon volgen. Te Alkmaar is opgericht een plaat selijk comité van de „Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind". In de oprichtingsvergadering, die de zer dagen gehouden werd, vertelde de heer Larsen uit Amsterdam over het doel en streven der Stichting. Speci aal slachoffertjes van kinderverlam ming moeten geholpen worden. Ont wikkeling en ontspanning zijn van zeer grote betekenis voor het herstel en noodzakelijk is het, internaten en lagere scholen op te richten waar de patientjes alle zorg en toewijding kun nen krijgen, die zij zo dringend nodig hebben. De Stichting kreeg het vorig jaar het landgoed „Vogelenzang" ten geschenke. Met verbouwing en instu- mentarium is ruim 100.000 gulden ge moeid, die grotendeels uit giften moe ten worden bijeengebracht. Begin Maart zal de opening plaats hebben. In het plaatselijk comité hebben ver schillende vooraanstaande stad- en streekgenoten zitting genomen onde„- voorzilterschap van dr Kerssemakers. Dokter Westerkamp is voorzitter van het werkcomité, secrearesse mevrouw C. M. KrakEntken, terwijl mr A. Josephus Jitta bereid is gevonden als penningmeester te fungeren. Niet minder dan 23 verenigingen heb ben toegezegd te zullen deelnemen aan de derde nationale Alkmaarse Singel loop, welke de RK AAV „Olympia" Zondag 4 Nov. organiseert. Is het aan tal verenigingen reeds een record, ook het aantal deelnemers is deze keer bui tengewoon hoog. Zestig senioren en 28 junioren zullen de strijd aanbinden om de fraaie prijzen. Bij de senioren zijn dat o.a. de A-klassers Bobeldijk van MFC uit Medemblik, J. de Boer van AV '23 uit Amsterdam, Adrichem van DEM uit Beverwijk, terwijl ook Miner va uit Rotterdam, Holland en de Bata ven (de Rode Duivels) uit Leiden, zich fel zullen verweren. Speciaal Amsterdam is vertegenwoor digd door een groot aantal verenigin gen. Hierbij zijn de allerbekendste o.a. AV '23, AAC, Blauw-Wit, de Volewij- ckers, de Meteoor en nog vele anderen. Tussen al deze cracks zullen de B-klas- sers J. Hoogschagen van AVA en P. Tromp van „Olympus" de Alkmaarse kleuren zo goed mogelijk verdedigen. Bij de A-junioren komen de bekende AV '23 lopers Keesom en Klomp uit Amsterdam en Mak van DEM uit Be verwijk aan de start, terwijl P. Schou ten van „Olympus", die dit jaar kam pioen werd op de 1500 meter in Noord- Holland-N., samen met G. Fransen, eveneens van „Olympus", die tweede werd, zullen trachten de Alkmaarse kleuren hoog te houden. De politie zal voor de afzetting van het parcours zorg dragen. Dokter Nij- man is wederom bereid gevonden met zijn medewerkers de EHBO-posten te bezetten. Start en finish zijn bij hotel Ceres" op de Helderseweg. De junioren starten om kwart voor één. De senioren om kwart over één. De route der junioren is als volgt: Start Helderseweg, Geestersingel, links af Bergerbrug en langs de Vest terug, Helderseweg. De senioren: start Helderseweg, Gees tersingel, Kennemersingel, bü de tweede Kneppelbrug linksaf en langs de Vest terug, richting Helderseweg. A.B.C.-CABARET „DE MOORDZAAK A.B.C." Het bekende A.B.C.-Cabaret van Wim Kan en Corry Vonk komt Vrij dag 9 November in het Gulden Vlies met Wim Kan's nieuwste creatie „De Moordzaak A.B.C." Naast Wim Kan en Corry Vonk werken aan deze ge zellige geschiedenis nog mede Pam Henning, Teddy en Henk Scholten, Fransje Hart, Gerard Rekers, Piet van der Meulen en Joop Vischer Jr. Het geheel wordt muzikaal omlijst door Cor Lemaire. Kaartverkoop en plaatsbespreking beginnen morgen ochtend (Donderdag) om 11 uur. De afdeling van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond onder goede belangstelling haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van de heer G. W. de Jong. De jaarrekening van de penning meester, de heer K. Rempt, werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 6496,82, met een nadelig saldo van f 312,43. Het verkiezingsfonds vertoont een gestadige groei. Blijkens het jaarverslag van de se cretaris, de heer K. Piepenbroek, steeg het aantal leden van 419 mannen en 217 vrouwen tot resp. 418 en 225. Er werd een behoorlijke activiteit ont wikkeld. Verschillende bijeenkomsten werden belegd. De vrouwengroep telt 225 leden, de Nieuwe Koers 40 leden. Over beide stukken ontstond een uit gebreide discussie, inzonderheid over de Fakkeldragersactie. Deze zal nog nader worden bekeken. Tot leden van de controlecommissie werden benoemd de heren Abrahams, Blaauw en Edam, tot leden van het bestuur in plaats van mevrouw Marwitz en de heren O. Neef en "M. Radsma, die als zodanig hadden bedankt mevrouw C. Kesse- laar-Houtkoper en de heren C. Bakker en D. Post. Uit de vergadering werden enkele personen benoemd, die in aanmerking zouden kunnen komen voor plaatsing op de groslijst voor de a.s. Tweede- Kamerverkiezingen. Voorgedragen zul len worden de heren E. Meester en drs. J. M. den Uyl, Amsterdam, mevr. Steert-Brouwer, Purmerend en mevr. Kranenburg, Rotterdam. Geboren: Marjanne, d. van C. de Goede en C. M. Jol. Nicolaas M., z. van S. P. Pover en C. C. Weel. Getrouwd: Leonardus J. Rits en Geertruida Schoen. Henri J. J. Adams en Margaretha Klasing. Overleden: Antje Bras, wed van A. W. Zonderhuis, 80 jaar. D.A.W. II BEHAALDE FLINKE OVERWINNING DAW II heeft gisteravond in het Sportfondsenbad te Zaandam in een zeer snelle wedstrijd met 52 gewon nen van Neptunus II. De Alkmaarse doelpunten werden gemaakt door aan voerder De Jong (1 x), Ekkel (2 x) en Blankvoort (2 x). De twee tegenpun- ten ontstonden door dekkingsfouten in de achterhoede van DAW. In deze wedstrijd bleek duidelijk, dat de jeugd van de Alkmaarse Waterratten onder de serieuse leiding van de heer Van Es en Ir. Van der Horst aanmerkelijk is voortuitgegaan. WEGDEK BEZWEEK Een trekker met oplegger, die een wegwalsmachine met een gewicht van 24 ton vervoerde, manoeuvreerde gis termiddag over het Toornburg in de richting van de Sliksteeg. Door het enorme gewicht van het geheel be zweek het deksel van een rioolput on der één der wielen, zodat het wegdek ter plaatse beschadigd werd. Gisteravond werd in de Geref. kerk te Noord-Scharwoude een hervor mingsdienst gehouden, waarin voor gingen dr. M. R. Pliester, Ned. Herv. predikant en ds. K. Vegter, Geref. predikant. Na het zingen van de beide eerste verzen van psalm 105, verrichtte ds. Vegter de schriftlezing: Psalm 130 en Galaten 2 15 en 16. Nadat het koor „Du H>a Israels" ten gehore had ge bracht sprak ds. Vegter over de vrij heid, die de reformatie geeft. Gewe zen werd op de strijd van Luther om in een goede verhouding tot God te komen dor middel van medita'ie, boe te en zelfkastijding. Door de bijbel kwam hij tot klaarheid, n.l. dat onze rechtvaardiging niet door ons zelf moet worden gezocht of bewerk', maar dat die er reeds is door het offer van Christus. Daarom, zo zeide ds. Vegter, doen wij afbreuk aan de reformatie wanneer wij ook thans door goed te leven een goede verhouding met God denken te scheppen. Christus heeft ons reeds vrijgemaakt. Na het zingen van het bekende „Grote God, wij loven u", sprak ds. Pliester over de gehoorzaamheid, die In de competitie van de Kon. Ned. Schaakbond heeft VW I Zondag in Amsterdam gespeeld tegen Amst. Schaakclub II. Deze wedstrijd werd door VW I met 64 verloren. Maandagavond op de clubavond van VW werden vóór de aanvang van de wedstrijden voor de wintercompetitie door de voorzitter, de heer Schuurman, gevoelvolle woorden gewijd aan de na gedachtenis van de plotseling overleden eerste klas speler van WV ir. Van Rossum du Chattel, die steeds een toe gewijd lid was van de vereniging. De wintercompetitie. Bij de voortgezette wedstrijden voor de onderlinge wintercompetitie werden Maandag de volgende resultaten be haald: Hoofdklasse; J. VeisA. Beemster- boer 01, drs. P. VreekenW. Kwak V»P. SeewaldE. G. Kayser Vz Eerste klasse: G. v. BrenkA. Tegel (afgebr.); A. Haksteen—J. Maats 1—0; A. Vis—P. v. d. Struys 0—1. Tweede klasse: C. RusC. Meijer 1—0; A. Schaaps—C. Meijer 1—0; F. Bosch—D. Oudes 0—1; F. Helder—H. Dagelet 0—1; G. Groenewoud—P. Groe- nenberg 1—0; C. Rus—A. v. d. Tak 1—0. Derde klasse: C. van OorschotMej. Bouwman 0—1; J. v. Ekerèn—H. de Vries 1—0; J. 'de Wolf—P. Holzmann afgebr.; W. Pijning—H. v. Minnen af gebroken. Vierde klasse: P. Dekker—K. v. Vliet 01; K. ZijpT. Zanen 01; N. Bree- baartM. Wolters 01; mevr. de Jong J. Bakker 1—0; F. Schutz—C. de Jong 10; B. VeltmanF. Faber afgebr.; mevr. Veis—mevr. Dagelet 0—1; H. LansenG. Molenaar 10. STREMMING VAN SCHEEPVAART VERKEER BIJ FRIESE BRUG De doorvaart door de over het Noordhollands Kanaal gelegen Friese brug te Alkmaar zaï van 19 November 1951 tot 9 December 1951, of zoveel langer als nodig of korter al3 mogelijk zal blijken, worden beperkt tot een breedte van 8.80 meter. Op 19 November 1951 zal de scheep vaart door voornoemde brug van 7 tot 18 uur, of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, volle dig zijn gestremd. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. W. van der Linden, predikant bij de Gereformeerde Kerk (art. 31 K.O.) alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Breukelen. ELFTAL GEMEENTE-POLITIE VOETBALDE IN VELSEN Het elftal van de gemeente-politie Alk maar heeft een competitie-wedstrijd ge speeld tegen een elftal van de gemeente politie te Velsen. De uitslag luidde 2—2. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeuring van de gewijzigde satuten voor de Fede ratie van Verenigingen voor Vreemdelin genverkeer boven het Noordzeekanaal, ge vestigd te Alkmaar. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) In het verslag van mijn lezing op 29 October voor de Alkmaarse Volks universiteit komen enkele onjuistheden voor, die een verkeerde indruk kunnen wekken. Dat Gerard Walschap in het niet-Rooms Katholieke kamp geprezen zou worden, omdat hij een open oog heeft voor de gebreken van de aparte wereld van 't Rooms Katholicisme, vooral zoals het zich voordoet in de ge- isoleerde sfeer van de kloosters, de kring der priesters enz., heb ik zo niet gezegd en bedoeld. De critiek van Wal schap op de geestelijkheid en de eer lijkheid van zijn realisme zijn voor dit andere kamp geen bezwaar om hem te waarderen. Of „vele" Katholieken Zuster Virgilia een symptoom vinden van Walschaps terugkeer tot het R.K.- geloof, weet ik niet. Mijn opmerking sloot aan bij een uitlating van Gerard van Eckeren in het Boek van Nu: „Ik hoorde al rooms-katholieken na de le zing van dit boek voorspellen: let op! hij komt tot de Kerk terug! Daar ik zorgvuldig getracht heb mij aan de feiten te houden en alle propaganda vóór of tegen welk geloof dan ook te vermijden, meen ik dat deze rectifica tie niet achterwege kan blijven. Een ander bezwaar van het verslag was, dat woorden van de dichter Mars man tussen aanhalingstekens worden geciteerd, die hij nimmer gezegd heeft. De door mij aangehaalde zin luidt: „Alle qualiteiten van schrijfvermogen, van sfeertekening, van verbeelding boeien en raken mij pas, als het niveau mij waarborgt, dat ik er niet stikken óf vervuilen zal". Sprekende over het niveaubegrip, kwam ik tot de conclu sie aan het einde van mijn rede, dat men zich als criticus en als lezer fat soenshalve van een oordeel heeft te onthouden, als men geen geestelijk contact met een auteur kan krijgen. Dat hierin „de gehele norm" voor de critiek zou liggen, is voor mij abraca dabra. Bedenkt een spreker, hoe moeilijk het is een verslag te maken, dan zal hij er zelden toe komen onjuistheden te corrigeren. Het is dan ook mijn ge woonte te zwijgen en erkentelijk te zijn voor de aandacht die de man van de krant aan mijn lezingen besteedt. In dit opzicht waardeer ik dan ook ten volle de artikelen van uw verslaggever. MAX B. TEIPE. de reformatie vraagt. Ds. Pliester ging met name in op onze verhouding tot Rome. Hij keurde het vrijlaten van de kinderen in de opvoeding af, omdat gehoorzaamheid aan God vraagt om ze voor het leven in de wereld weg te wijzen. Spr. riep op om trouw te zijn en in gehoorzaamheid te leven. De dienst werd besloten met het zingen van het Lutherlied door koor en gemeente. De collecte bij de uitgang werd be stemd voor het kerkewerk in Brabant en Limburg. REÜNIE OUD-LEERLINGEN U.L.O.- SCHOOL De oudercommissie van de U.L.O.- school te Noord-Scharwoude heeft een circulaire verzonden aan alle oua- leerlingen, waarin het plan wordt ge opperd dat straks bij de opening van ae nieuwe school door de oud-leerlin gen een cadeau wordt aangeboden. Het is de bedoeling dat dan teven» een reünie van alle oud-leerlingen wordt gehouden. Voorzitter van de commissie is de heer J. Akkerboom te Noord-Schar woude, secre'aris is de heer C. Kout, Dorpsstraat 259, te Zuid-Scharwoude. De heer Jacob Kos ontving Maandag uit handen van burgemeester Schel haas de zilveren draagmedaille, die be schikbaar was gesteld door de „Maat schappij tot redding van drenkelingen". De heer Kos had op 29 Juli j.l. het 2- jarige zoontje van de heer Kuiper, dat nabij de Mosselbrug te Noord-Schar woude te water was geraakt, op moe dige wijze gered. Een zoontje van de heer Kos had het handje van de kleine drenkeling' boven het kroos zien uit steken en' had onmiddellijk zijn vader gewaarschuwd. De heer Kos sprong ge kleed te water en na enige malen te hebben gedoken vond hij, op bijna drie meter diepte, het reeds bewusteloos geworden kind. Toen de kleine op hei droge was gebracht, werd kunstmatige ademhaling toegepast. Gelukkig ble ken de levensgeesten nog niet geweken te zijn. Bij de uitreiking van de zilveren medaille was de vader van het gered de kind aanwezig. De heer Kos ont ving naast de medaille een bijbehoren de oorkonde en een geldbedrag. LEZING NED. CHR. VROUWENBOND In de kleine zaal van de heer J. de Boer te Broek op Langendijk werd een bijeenkomst gehouden, uitgaande van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Door dr. Prins van Amsterdam werd een cau serie gehouden over „De sexuele op voeding van onze kinderen". Op deze inleiding, die met grote aandacht werd gevolgd, volgde een belangwekkende discussie. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie gisteren tegen Cornelis de W. uit St. Pancras. Deze verdachte had op 3 Augustus van het vorige jaar bloembollen gekocht van een kweker. De bollen werden gele verd, maar het geld bleef uit. Daar de verdachte reeds meer dan eens met de justitie in aanraking was geweest en meer van soortgelijke praktijken had uitgeoefend, meende de officier dat een vrij langdurige gevangenisstraf op zijn plaats was. Uitspraak over veertien dagen. Maandagavond belegde de Blindenbond een propaganda-avond in het lokaal van de heeë Bouwstra. Oud-burgemeester Kroonenburg opende de bijeenkomst, die slecht bezocht was. Hierna vertoonde men de film „Een van ons", welke de bezoe kers gedurende lange tijd in een aan gename spanning hield. De film gaf een duidelijke weergave van de strijd en in liet leven van een blinde. Het programma werd afgewisseld met toepasselijke lie deren naar voren gebracht door „Zang- lust". onder leiding van de heer Groot uit Heiloo. Verder bracht de propaganda leider, de heer Van der Berg, een toepas selijke declamatie naar voren. Het geheel stond op een hoog peil. Bouw van badhuis mogelijk? De afdeling Egmond aan Zee der Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" hield Maandagavond om 7 uur haar jaar vergadering in het wijkgebouw, onder voorzitterschap van pastoor D. N. de Rijk. Na het openingswoord van de voorzit ter werd besloten de voorstellen van het hoofdbestuur voor de algemene vergade ring op 6 November a.s. te ondersteunen en de door het hoofdbestuur gestelde candidaten voor diverse functies te stemmen. Als afgevaardigde naar deze algemene vergadering werd gekozen mevr. Koeman —Prins, terwijl, wegens ziekte van het bestuurslid, de heer P. van der Schinkel, als plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen de heer J. Koopman. De aftredende bestuursleden, de heren J Koopman, secretaris en mr. J. J. Spit, penningmeester, werden als zodanig her kozen. Ten aanzien van de uitvoering dér plannen voor de bouw van een badhuis bleek men sceptisch gestemd, daar da regering momenteel alle bouw, behalve woningbouw, zoveel mogelijk weert. Nu de riolering dezer dagen gereed komt, zou wat dat betreft, de uitvoering der pknnen mogelijk worden. Vastgesteld werd de vergoeding voor de waarnemend-verpleegster, Zr. Oostinga. Hiermede betuigen wij c hartelijke dank voor de bltjken van belangstel na het overlijden van c lieve Moeder, Groot- Overgrootmoeder, Mevrc HEMKE—MEYER en voor de goede ver: ging in Westerlicht en Bloemhof f voor de mi woorden tot ons gesprol Uit aller naam, (3. HEMKE— HOOGWO NETTE HUISHOUDST 42 jaar (P.G.), bij man leen of klein gezin. Adres: D. DUIN, Mo weg, Schoorl. Meisje, 19 jaar, z.z. voor de Vrijdag en Za dag als HULP in een winkel. Event, tijdelijk. Br. or No. A 378 bur. v. d. bi: Raad Maandagavond kwam d< De RÜP bijeen. Burgeme. berg deelde mede, dat d( van beroepsvissers zovi medewerking zal verlener komen tot uitgifte van gen voor hengelaars. Een 1 aangaande zal echter niet wezenlijkt kunnen worde contract niet binnen kor kunnen worden gewijzi meende men dat door div bezwaren zullen worden De beide plaatselijke ganisaties verzochten de kermis te verkorten, me! 1952. B. en W. zullen vc van het jaar met een vo fende wijziging van de k( tafel komen. De commissie als bedo van de woonruimtewet, v hebben de heren D. Klii Middelkoop, J. B. Sassen en J. Tromp, welke comm heeft B. en W. van advi bij eventuele vordering ruimte, werd wederom v herkozen, evenals de pla: de leden. Hierbij werd e' tekend dat als eerste pl de heer G. Eger is aange Het voorstel van B. er het gemeentepersoneel ee verlenen in de kosten va verzekering ten bedrage het loon met een maxim per jaar, werd door he stemmen opnieuw veru raadsleden meenden dat gesteld diende te worde: genstelling met het voors W Het voors'el van de delkoop, in hetwelk ee werd gesuggereerd van i wijl het verder met het B. en W. overeenstemde, aangenomen. B. en W. stelden voor c algemene politieverorden vullen met een bepaling, verboden is op bepaalde werk, buskruit of enige plofbare stoffen bij zich te verkopen. Bij overtre gevangenisstraf tot een dagen worden opgelegd boete tot een max. bedra Het voorstel werd met al men aangenomen. De rekening-courant tot een bedrag van ƒ125. N.V. Bank voor Ned. G< PAARDENMARKT TE Op bovengenoemde mai 31 October in totaal aange^ den en veulens (vorig jaai De prijzen waren als paarden van f 700,— tot jarige paarden van f 600,- lVs-jarige paarden van f 50 werkpaarden tot 7 jaar vs 700,oudere werkpaarc tot f 600,—; hitten van f 700,slachtpaarden vj f 900,veulens van f 225 Handel: matig. LANGEDIJKER GROEN1: 31 Oct. 10.000 kg rode 10,60 en B 7,30—8,60; 7001 A 8,70—11,30 en B 7,70— groene kool 9,20—11,70; 1 kool 4—4,60; 47.000 kg Su 4,50—4,70; 2500 kg uien 25 lingen 25,80—26,80, grove nep 20,30; 4500 kg peen: C 8—11,50; 5400 kg biet en B 5,40—7,50; 8000 kg 1000 stuks bloemkoolBI 18—27. NOORDERMARKTBOIv blauwe Eigenheimers 9.7i 25.7029.40, grove uien 2 kg bieten A 10.50, 4000 kj peen C 13.30—14.30, 1200 7.20—11.30, 2000 kg gele 4700 kg groene kool 5— witte kool 4—4.30, 13901 witte kool 4.50—5.40. 10.000 kg witte kool. MEDEMBLIK, 30 Oct. biet I 9,70—10, II 8,20- 6,40; lange biet I 9,80— 6; uien, gewoon 27,20- 25,50, drielingen 25,40—J 26,20, stek 718,50; peer 15,20—16,20, II afw. 8—1 6,6010,20; gele kool t kool 6,60—8,40; witte

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2