ILCKMANN 3 15 6 Stad en Omgeving „Het grootste avontuur van het blanke ras'' AGENDA Het Balboekje YLotcehi U emen? In gevecht met jachtopziener Voor 100°/0 geslaagd... E. H. HOFSTEDE GROTE WINKELPANDEN...,. Reclame of propaganda op de openbare weg Een goedekans voor Dames E. H. HOFSTEDE Gevonden voorwerpen Nutsspaarbank DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 Den Doolaard over Amerika Wonderlijk land van de uiiersie contrasten £EN REUSACHTIG en ontzagwek kend, maar tevens een verschrikke lijk angstaanjagend land noemde de «wervende schrijver A. den Doolaard de Verenigde Staten van Noord-Ame rika, waarover hjj gisteravond in de geheel ge\ulde zaal van het Gulden Vlies een boeiende voordracht hield. Op deze uitstekend georganiseerde avond, die werd gehouden onder aus piciën van de Volksuniversiteit in samenwerking met het I.V.A.O., de N.R.V. en de Ver. van Huisvrouwen, vertelde Den Doolaard, die de zoon is van een Friese dominee en achter wiens pseudoniem zich zijn ware naam C. Spoelstra verbergt, aan de hand van dikwijls zeer mooie gekleurde en zwart-wit diapositieven van door hem zelf genomen foto's voornamelijk over de twintigduizend kilometer lange autotocht, die hij het vorig jaar dwars door dit eindeloze en meedogenloze land maakte. Bovendien ging hij op vele details Van zijn reisrelaas dieper in en ver telde naar aanleiding van zijn persoon lijks ervaringen tijdens zijn anderhalf jarig verblijf in de Verenigde Staten, waar alleen getallen en quantitatieve waarden gelden, interessante wetens waardigheden over de Amerikaanse samenleving, die zich in talloze con trasterende, bekorende en ontstellende facetten aan de geïnteresseerde be zoeker voordoet. De schrijver, wiens stoere kop de drang naar verre horizonten verraadt, sprak over de werkkracht en de grootsheid van dit land van superla tieven en van de democratie, die daar beleden wordt in een vorm, als wij in Europa haar waarschijnlijk nooit zul len leren kennen en begrijpen, doch hij verzweeg evenmin de onverbiddelijke levenslange concurrentiestrijd, de po litieke corruptie en hysterie, de jeugd criminaliteit, de technocratie, de echt- scheidingswoeker en de standaardisa tie, die daar oppermachtig heersen, noch de weinig democratische behan deling, die de negers, de indianen en ook het handjevol communisten er on dergaan. Adembenemend en wreed is het tempo van dit land, waar alleen plaats schijnt te zijn voor de sterken. Typerend is hier, dat een stad als bent U, indien U voor een bril gaat naar Hofstede. Met de grootste en beste collectie brillen, in prijzen vanaf f 5.40 Werkelijk, U kunt nergens beter terecht. Midden in de Langestraat. (Advertentie, Ing. Med.) Vernielzucht Van de zijde van de NACO bereikt ons de klacht, dat de dienstregelings tabellen aan de haltebordjes van deze onderneming dikwijls aan een zinloze vernielzucht ten prooi vallen. Zij wor den afgerukt en ergens neergeworpen of zelfs onherstelbaar beschadigd. Niet alleen de NACO wordt hier door steeds weer benadeeld, doch ook voor de busreizigers, die deze tabellen voortdurend raadplegen, is het ont breken ervan een grote handicap. Het zal weinig zin hebben uitvoerig te schrijven over de mentaliteit, die tot deze handelwijze voert, of van deze plaats af de schuldigen terecht te wij zen. Slechts een krachtig optreden te gen de op heterdaad betrapten is hier op zijn plaats. Tien maanden wegens heling De garagehouder C. V. uit Heiloo werd hedenmorgen door de Alkmaar- se rechtbank wegens heling veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek. V. werd er van beschuldigd autobanden te hebben gekocht van twee dienstplichtige militairen, die deze uit een legerdump bij Sostduinen hadden gestolen en hoorde dientenge volge veertien dagen geleden door de officier van justitie, mr. H. W. Hol- steijn vijf maanden met aftrek en ze ven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Burgerlijke stand Geboren: Tine, dochter van A. van Vliet en P. Bakker. Nicoline M. L. T., dochter van N. J. van Leeuwen en O. Thomassen. Josephus F., zoon van E. C. Bilars en C. M. Krouwer. Gehuwd: Cornelis van Leijen en Cornelia F. Aubertijn. HANS EN GRIETJE. Woensdagmiddag komt in het Gul den Vlies het Rotterdams Kinderto neel een opvoering geven van het al lermooiste en vrolijkste sprookje „Hans en Grietje". Het Rotterdams Kindertoneel heeft op het gebied V3n kinderamusement al heel wat gepres teerd, zodat het jonge volkje weer een bijzonder leuke middag tegemoet gaat. New-York niet minder dan twintig duizend psychiaters rijk(?) is. Met bezieling verhaalde Den Doo laard over zijn kampeertocht langs de eindeloos rechte, door reclameborder geflankeerde snelwegen van het Midden-Westen, streek van fabelach tige oogsten en verdorrende droogte perioden, de kleine stadjes, die ver warring stichten door eikaars even beeld te zijn, de Grand Canyon met zijn wonderlijke kleurschakeringen en grootse lichteffecten, de grillige film- stad Hollywood als kleine onderdeel van de industriële metropool Los An geles, de steeds weerkerende feesten van Amerika's oerbewoners, de india nen, met hun oude religieuze dansen en prachtige klederdrachten, en Reno en Las Vegas, de centra van de be ruchte echtscheidingsindustrie, stad jes vol hotels, avocatenkantoren en geestelijken, waar per dag duizenden echtscheidingen wegens „mental cruel ty" worden uitgesproken. Land der rode rotsen PJET boeiendste van deze voordracht was ongetwijfeld de beschrijving die de auteur gaf van zijn bezoek aan de eindeloze „Monument Valley", zo genoemd naar haar wonderlijke forma ties van rode rotsen, het hart van het reservaat der Navarro-indianen. Ook hier deed Den Doolaard zijn verhaal vergezeld gaan van een serie zeer mooie lichtbeelden. Een nacht in de grote eenzaamheid van dit gebied vormde het slot van deze interessante voordracht over Amerika, dat de schrijver ten slotte „het land van nooit genoeg" noemde, en het grootste avontuur van het blan ke ras. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater 8 u.: Schipper naast God (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het wonder der klokken, speciale voorstelling van Schola Publica; Victoria Theater, 8 uur: De dochter van Rosie O'Grady (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar). Harmonie, 8 uur: Lezing over ,Pyra- midenbouwers in Oud-Egypte" van ge nootschap „Ex Oriënte Lux". WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Schip per naast God (14 jaar); Cinema Ameri cain, 2.30 en 8 uur: Het balboekje (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van Rosie O'Grady (alle leeftijden)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar). Valks lunchroom, 8 uur: Openbare psych.avond van „Harmonia". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 6 Nov. 8.45 v.m. 9.20 n.m. Woensdag 7 Nov. 10.07 vm 10.50 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 8.50 21.25 2.50 15.25 Woensdag 10.12 22.55 4.12 16.55 grote onkosten. Die worden in de prijzen verrekend. Bij HILCKMANN betaalt U wat U koopt meer niet! Een billijk man is voor confectie en manufacturen Langestr. 22-23, Alkmaar Sinds 1887. (Advertentie, Ing. Med.) Rijdend postkantoor op 14 November in Alkmaar Ter bevordering van de verkoop van kinderpostzegels zal het rijdend post kantoor op Woensdag 14 November onze stad bezoeken. Een bijzondere tilm in Cinema Americain In het kader der herdenking van Louis Jouvet, de kort geleden gestorven Franse acteur, heeft de directie van de Cinema deze week een tweetal films op het programma gebracht waarin men Jouvet ook als filmartist kan bewonde ren. De film die hier gisteravond gedraaid werd en ook Woensdagmiddag en -avond, alsmede Donderdagavond wordt vertoond, is ,Het balboekje" een film onder regie van Julien Duvivier, die er ook het scenario voor heeft geschreven. Juist in een vooroorlogse rolprent als deze die destijds de onderscheiding s werelds beste film" kreeg, doorleeft men niet alleen de charme van de Franse film maar leeft men ook volko men mee met alle typen en toestanden welker gemoedsgesteldheid en sfeer men door de beste kunstenaars heeft laten uitbeelden. De geschiedenis zelf is heel een voudig. Christine, een nog jonge vrouw (Marie Bell) die uit bere kening met een schatrijke oudere man trouwde, vindt na zijn dood bij het op redderen van haar papieren een bal boekje waarin de namen van zeven jonge mannen staan. Zij was zestien jaar toen die ïamen werden geschreven, het was haar eerste bal en als zij de ogen sluit ziet ze dat alles weer voor zich, de prachtige zaal, de meisjes in haar witte japonnen en de jonge man nen in hun avondkleding die haar on der het dansen in jeugdige overmoed eeuwige liefde beloven. Zij hoort in ge dachten weer de muziek van een wals uit die tijd die voor haar nog niets van haar betovering heeft verloren. Dan besluit zij die zeven jonge man nen op te zoeken om te zien wat er van hen geworden is en natuurlijk verliest zij hen op 't moment dat zij hen terug vindt. Wie willens en wetens terug treedt in de droomtuin van zijn jeugd vindt er slechts verlepte bloemen en verliest een herinnering die dierbaar had kunnen blijven. De aankomende jurist is een verlopen gérant van een nachtkroeg geworden de creatie van een cynische zwakkeling wordt door Louvet gegeven de musicus is een Dominikaner pater die een knapenkoor heeft en zich geen wereldse zaken wil herinneren; de dichter is berggids en heeft al zijn liefde aan de bergen ge- Gecompliceerde aanrijding Gistermorgen om 8.10 uur vond op het Ritsevoort een gecompliceerde aanrijding plaats tussen enige auto's. Op dit moment reden daar namelijk drie auto's achter elkaar in de rich ting van de Koorstraat. Toen de voor ste wagen moest stoppen, waren ook de twee daarachter rijdende genood zaakt even te stoppen voor een tegen ligger. Een vrachtauto, die op dit mo ment achter de drie aankwam, kon niet remmen, omdat zijn reminrichting defect was. De bestuurder van deze auto probeerde toen nog in een wan hoopspoging tussen de achterste van de drie wagens en de passerende te genligger door te komen, hetgeen niet gelukte. Er ontstond een botsing waarbij de rijdende vrachtauto, tegen de achterste van de drie wagens, eveneens een vrachtauto, reed. Hierbij werden beide wagens beschadigd. Door de schok echter reed de stil staande vrachtwagen tegen de voor hem staande personenauto op, waar door hiervan de bagagekoffer werd ingedrukt. Als gevolg van een defecte reminrichting werden hier dus drie wagens beschadigd. schonken; de jongen die député wilde worden heeft het tot dorpsburgemeester gebracht en trouwt zijn huishoudster op de dag dat Christine hem terugvindt. De medische student is een verlopen dokter, een delirium-figuur en de jon gen, die zo aardig kon goochelen, da meskapper, goedig en dom zonder enige charme. Eén jongen is dood en Christine vindt slechts een krankzinnige moeder (de bekende Franse actrice Frangoise Rosay) die haar vertelt dat de knaap zich om haar heeft doodgeschoten. Eén bleef er dan nog over. Het is Gerard, die vijftien jaar ongeweten haar buur man is geweest. Zij vindt na zijn over lijden slechts zijn zoon, die zij adopteert en op zijn zestiende verjaardag naar zijn eerste bal vergezelt. Een filra, die vooral in het spel van de dokter, de burgemeester en Vader Dominique van een beklemmende realiteit is. Zij verdient zeker nog eens in het teken der algemene belangstelling te staan. VERKOOP BOUWTERREIN AAN DE MAURITSKADE B. en W. stellen voor te verkopen aan de firma De Haan en Reek alhier een perceel bouwterrein aan de Mau- ritskade ter grootte van 1731 m2 in totaal voor f 21.204,75. Op dit perceel komen 9 woningen, waarvoor het bouwvolume reeds is toegewezen. De laatste tijd verschijnen er steeds meer voertuigen op de weg, welke uit sluitend of in hoofdzaak gebezigd wor den voor het maken van reclame. Men brengt op deze wijze voorwerpen onder de aandacht van het publiek of er zijn dubbele borden aangebracht waarop aan beide zijden voor een groot aantal firma's reclames voorkomen. Deze handkarren hebben al een lengte van ongeveer 7 meter en een hoogte van 3 meter en zij worden vaak geplaatst op plaatsen waar veel publiek voorbij gaat in de binnenstad en bij voorkeur op drukke uren. Het voortdurende heen en weer rijden en stil staan van deze reclamewagens is hinderlijk voor het verkeer. B. en W. willen daarom in de politieverordening een bepaling opne men waarbij het maken van reclame of propaganda met borden, doeken of an dere middelen aan de toestemming van B. en W. wordt gebonden. Men wil de ze reclame niet onmogelijk maken, maar het College een middel verschaf fen regelend en ordenend te kunnen op treden. De vergunningen wopden niet geweigerd, maar er worden voorwaar den gesteld met het oog op hetv ver keer en B. en W. kunnen dan tevens waken tegen onaesthetische of onzede lijke reclame. Een uitzondering wordt dan gemaakt voor reclame of propaganda door het verspreiden van drukwerken of door voertuigen die niet uitsluitend of in hoofdzaak voor reclame of propaganda doeleinden zijn ingericht of worden ge bezigd alsmede van reclame of propa ganda gevoerd ten behoeve van de ver kiezingen. Uitneming van grond uit het grondbedrijf B. en W. stellen voor een terrein tussen de Hoeverweg en de Ferdinand Bolstraat ter grootte van 3030 m2 uit het grondbedrijf te nemen en dit be drijf daarvoor een bedrag van f39.057 toe te kennen. Het terrein wordt dan overgedragen aan de Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jongenscholen voor de bouw van een R.K. Jongensschool voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Eveneens wordt voorgesteld een terrein aan de Dr. Schaepmankade ter grootte van ongeveer 2217 m2 uit het grondbedrijf te nemen en over te dragen aan het bestuur der R.K. Meis- jescholeh voor het plaatsen van de z.g. Oostenrijkse school, waarvan de raad reeds eerder tot aankoop heeft besloten. Voor de toegezegde mede werking voor de bouw van een gym nastieklokaal wordt voorgesteld een neven liggend terrein van ongeveer 497 m2. uit het grondbedrijf te nemen. Voor deze terreinen wordt dan aan het grondbedrijf een bedrag van f 61.553.52 uitgekeerd en aan dit be drijf wordt bovendien vergoed de helft van de kosten van aanleg van de Von delstraat, geraamd op f 73.350. Het be treft hier een R.K. school voor ge woon lager onderwiis. et telefoonnummer van ^■iifiiqpgffnarfL te Alkmaar is voortaan zowel voor de Dameszaak Langestraat 31 als voor de Herenzaak Laat 143 (Advertentie, Ing. Med.) Benoeming bestuursleden rust- en/of verpleeghuizen Overeenkomstig art. 4 van het regle ment voor de instelling tot het stich ten en/of beheren van één of meer rust- en verpleeghuizen voor bejaarden worden twee raadsleden in het bestuur benoemd voor de duur van hun zit tingsperiode en vijf leden van diverse organisaties voor de duur van 5 jaar, waarbij elk jaar één lid aftreedt. B. en W. stellen voor over te gaan tot de benoeming -an 2 raadsleden. Voor de organisaties bevelen zij aan: le voor de diaconie der Ned. Herv. gemeente: I de heer K. Vellinga, en ten tweede de heer A. van de Wetering. 2e voor de diaconie der Geref. Kerk: I de heer A. J. C Huisman en ten twee- ae de heer G. B. Noordanus. 3e voor het R.K. Charitatief Centrum: I mevrouw J. C. Andriesma-Boom en ten tweede de heer H. W. Koopmeiners. 4e voor de afd. Alkmaar van de Stichting voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag: I de heer G. J. N. Reinders en ten tweede de heer J. W. du Pont. 5e voor de Raad van overleg van de plaatselijke vakcentrales te Alkmaar: 1 de heer A. C. Wallast en ten tweede de heer J. van Aalst. Onze stadgenote Rensje Stoop, reeds sinds vele jaren ballet danseres in Rene Sleeswijks „Snip en Snap-revues", is mevrouw Bak ker geworden. Gisteren toog de gelukkige bruid aan de arm van haar toekomstige zwager, de heer W. Bakker, naar het stadhuis om in de echt te worden verbonden met de heer S. Bakker, die in Caracas (Venezuela) het ogenblik verbeidt, waarop zijn echtgenote zich bij hem zal voegen. Delegatie van bevoegdheid woningverhuur In 1947 machtigde de Raad het col lege van B. en W. tot 1 Januari a.s. de met rijkssteun gebouwde gemeentewo ningen en de noodwoningen aan de Noorderkade tegen een bepaalde huur prijs te verhuren. De minister van Wederopbouw stelt voor eerstgenoemde woningen de hu ren vast en heeft deze overeenkomstig de op 1 Januari j.l. in werking getre den huurwet verhoogd. B. enW. stellen de Raad voor hen wederom voor 5 jaren te machtigen de bovenvermelde woningen te verhuren tegen de thans geldende huurprijzen c.q. de huurprijzen zoals die door de betrokken minister worden voorgesteld. AANKOOP VAN GROND AAN DE STATIONSWEG Bij de uitvoering van de verbetering van het Stationsplein en omgeving is gebleken, dat het trottoir aldaar ge deeltelijk op particuliere grond ligt. De eigenaren hebben medegedeeld, bereid te zijn deze grond aan de gemeente in eigendom over te dragen voor de prijs van f 1 voor elk stukje grond. B. en W. stellen de Raad voor daar toe te besluiten. Liefdesavontuur voor de Rechtbank Verbalisant en getuige waren het niet eens Wellicht hebben Johannes N. uit Be verwijk de aloude woorden van Balzac „In liefde is niets meer overtuigend dan een moedige dwaasheid" door het hoofd gespeeld, toen hij op 22 Juli in de dui nen te Castricum zijn meisje de rug toe keerde om een tweegevecht aan te gaan met een jachtopziener. Deze verstoorde de idylle van het gezellig-samenzijn, door ten tonele te verschijnen op het ogenblik dat de twee geliefden zich buiten de rechte wandelpaden begaven om op een stil plekje ongestoord in elkanders ogen te kunnen blikken. De Alkmaarse politierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, had gisteren geen gemakkelijke taak toen hij trachtte te ontwarren wat er na de komst van de jachtopziener precies was gebeurd, daar verdachte en getuige het op ver schillende punten niet met elkaar eens konden worden. N. verklaarde dat de jeugdige jacht opziener W. hem had verzocht mee te gaan naar de weg, waaraan hij had vol daan. Toen hij tegenwerpingen had ge maakt, zou de verbalisant geantwoord hebben: „Je moet je s houden". De jachtopziener zou ook verder zeer ag- gressief zijn opgetreden en hem zelfs met een knuppel bewusteloos hebben geslagen. W. gaf een enigszins andere lezing van de zaak. N. zou de vijandelijkheden hebben geopend door te vragen: „Zijn jullie allemaal zo kinderachtig in Cas tricum?" Toen de verbalisant hem naar zijn naam had gevraagd, zou N. gewei gerd hebben deze bekend te maken. W. had zich toen genoodzaakt gezien de jongeman op te brengen, waarbij deze zich echter had verzet en in zijn rich ting had geslagen. Uit noodweer had de jachtopziener hem toen een slag met de knuppel op het hoofd moeter geven. De officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, achtte het ten laste gelegde, wederspanningheid, bewezen en eiste f 60 subs. 30 dagen. Hoewel N. bij voor baat verklaarde dat hij in hoger beroep zou gaan, vonniste mr. Van de Wall Bake overeenkomstig de eis. Diefstal van snoepgoed. Pieter T., Cornelia R. en Jacoba H., drie jeugdige verdachten uit Amster dam, traden gezamenlijk voor de groene tafel om verantwoording af te leggen voor een bijzonder geval van diefstal. Deze drie jongelui kampeerden einde Juni in Castricum, waar zij zich, on danks hun vlotte kleding, weinig spor tief gedroegen. Toen zij zagen dat een verkoper van snoepgoed het erg druk had, probeerden zij hun slag te slaan. Zij begaven zich tussen dc drom kopers die rond de kar stond en probeerden ongemerkt wat weg te nemen. Pieter kocht twee zoute droppen en pakte meteen twee nougatblokken weg. Cor nelia nam twee repen weg en legde daar, toen zij merkte dat het gezien werd, één van terug. Jacoba ten slotte pakte een rolletje zuurtjes weg. De officier van Justitie was weinig te spreken over het optreden van de drie jeugdige kruimeldieven en eiste tegen ieder van hen f 10 subs. 5 dagen. De politierechter verminderde de straf tot f 7.50 subs. 3 dagen. Ruzie in café Toen Antonie V. en Pieter P., twee Alkmaarders, op 14 Augustus in Ber gen hun dorst wilden gaan lessen, deden zij geen verstandige keus door café De V. binnen te stappen. Niet om dat het daar minder goed zou zijn, maar omdat hun kleding niet in over eenstemming was met de aard van het café en vooral omdat V. en de eige naar van de lokaliteit nog een zuur appeltje met elkaar te schillen had den. Zoals te verwachten was, ont stonden er moeilijkheden, waarvan het gevolg was, dat P. en V. zich giste ren hadden te verantwoorden ter zake van huisvredebreuk en laatstgenoemde bovendien terecht stond wegens be lediging. De verklaringen, die de ver dachten en getuigen aflegden, waren niet geheel eensluidend. V. verklaarde, dat de eigenaar hun gelast had de zaak te verlaten nadat er beledigende woorden waren ge sproken. Ze zouden toen aan de eis hebben voldaan. Getuige De V. deelde echter mede, dat hij de beide mannen eerst de deur had gewezen en dat pas daarna V. was gaan schelden. De an dere verdachte, P., had zich gehouden, doch evenals zijn had ook hij verzuimd direct gaan. Mr. Meischke achtte ten aanzien van beide verdachten het ten laste gelegde bewezen. Tegen V., die reeds voor de achtste maal terecht stond, eiste de officier twee maanden gevangenisstraf en tegen P., die vijf veroordelingen achter de rug heeft, een maand. De politierechter verminderde de straf van V. tot twee weken en die van P tot ƒ50 subs. 15 dagen. Dronken gefietst. Dirk van B. uit Amsterdam, Marti- r.us K. uit Egmond aan Zee en Cor nelis van E. uit Hoofddorp, die zich dronken met hun fiets in het verkeer hadden gewaagd, werden allen over eenkomstig de eis veroordeeld tot ƒ100 subs, 40 dagen. Koint U Woensdagmiddag eens kijken naar onze nieuw ste modellen Rubbercorsetten. Deze worden U dan getoond en aangepast door de corse- tière die dan aanwezig is. U weet wel, zo'n corset zonder baleinen, dat U slanker maakt en dat geen veters in de rug heeft. Komt dus Woensdag en U zult zien dat HOFSTEDE de goeie Rubbercorsetten heeft. Langestraat 61, ALKMAAR. afzijdig vriend weg te (Advertentie. Ing. Med.) Gevonden over het tijdvak van 25 October tot en met 1 November 1951 en te verkrijgen aan het bureau van poli. tie te Alkmaar, op kamer 14, le etage, iedere werkc'ag van 17 tot 18 uur, be. halve op Zaterdag: ballpoint, klein sleuteltje, alpino, shawl, vulpen, alpi- no, sleutel, baby wantje, vulpen dames-1 handschoen, kindertasje, dameshand- schoen, wieldop, sleutel, hondenriem, contactsleuteltje, deksel van fiets mandje, bos sleutels, shawl, paar gym schoenen, rozenkrans, rozenkrans, paar dameshandschoenen, sleutels, zakmes, haarstrik, want, want, kerkboekje, wantje sleutel, achterlicht. Ais gevonden zijn bij het bureau van politie aangegeven en op de daar be kende adressen te verkrijgen: crick, ketting kippenringen, glacé handsch., wollen hoofddoek, vulpen, een gulden, vulpotlood, broche, twee zilverbons, postwissel, haarborstel, wollen hand schoen, twee lipssleutels, rozenkrans, pr. dameshandschoenen, rozenkrans, vulpen, handdoek, vulpen, handwerk schaartje, cape met regenpijpen, heren handschoen, rozenkrans, vulpen, paar gymschoenen, vulpen, bankbiljet, muts je, netje met ballen, portemonnaie met inhoud. MAANDOVERZICHT OCTOBER 1951 In de loop van de maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 360. 597,88 v. j. f 332.956,53) en terug, betaald f 352.183,56 (v. j. f 368.167,23), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 8.414,32 (v. j. minder ingelegd dan terug betaald f 35.210,70). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij het begin van het jaar f 11.433.256,82, bedraagt thans 10.808.915,05 (v. j. f 11.315.528,18). Het aantal in de loop van October nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 345 (v. j. 259), Ingetrokken werden 166 boekjes, bij het begin van het jaar 27.800, bedraagt thans 27.764 (V. j. 27.419). Van dit aantal be horen 17.392 (V. j. 17.468) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6616 (v. j. 6589) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3696-(v. J. 3362) aan schoolspaarders. Onder de in October nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 25 (v. j. 30) boek jes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1,—). In October bedroeg het aantal posten van inleg 4392 (v. j. 4004), dat van terug betaling 2018 (v. j. 2103), tezamen 6410 (v. j. 6107). De lediging in de loop der maand Octo ber van 1038 (v. j. 1118) spaarbusjes leverde een bedrag van f 12.660,47 (v. j. f 11.832,48) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes, bij het begin van het jaar 5637, bedraagt thans 5548 (v. j. 5607). AMATEURGIDSENBOND HIELP De hulp aan buitenlanders in de maand October was, zoals te verwach ten was, zeer gering. Toch werden nog een paar buitenlanders geassisteerd, verdeeld over de volgende landen: (de tussen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal gevallen van rondleiding aan): Chili 1 (1), Columbia 1 (1), Duitsland 2 (1), U.S.A. 1 (1), Zweden 3 (2). Totaal 8 (6). De hulpverlening stond dus wel op hoog peij met 75 procent rondleidings- gevallen. In Juli b.v. was dit nog geen 20 procent van het totaal. VERDACHT VAN OPLICHTING. Gistermorgen is een 50-jarige verte genwoordiger uit Alkmaar aangehou den op verzoek van de politie te Den Helder. De man wordt namelijk ver dacht van oplichting. Hij is gisteren in de loop van de dag naar Den Hel der overgebracht. HARTAANVAL. Twee surveillerende agenten zagen gisteravond omstreeks 11.45 uur op het trottoir voor het stationsgebouw een man liggen. Hij bleek te lijden aan een hartaanval. Onmiddellijk werd dr. Degenaar gewaarschuwd. Later is de man vanuit een wachtkamer van de Nederlandse Spoorwegen door zijn kin deren naar huis overgebracht. BENOEMING TIJDELIJK LERAAR HANDELSSCHOOL Ter vervulling van de vacature van de heer J. J. Schilstra bevelen B. en W. als tijdelijk leraar in het Engels aan de Handelsschool aan de heer J. P. C. van Bijlevelt te Rijswijk. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgenomen: N. Klomp (E.), Koedijk, Kanaaldijk 219. Melkslijterij en kleinhandel in chqcplade- en suikerwerken, biscuits en bescnuit. Pepping's Meubelindustrie, Alkmaar, Ko ningsweg 25. Meubelmakers- en meubel- stoffeerdersbedrijf. Eigenaar: J. M. Pep- Ping- „Peria", Alkmaar, Kortenaerkade 5. Reclame advies- en advertentiebureau. Eigenaar: p. j. Bouman (H.V.). „Ac tief", Alkmaar, Baansingel 72. Eigenaar: C. J. Koopmeinders. J. Hollenberg, (E.), Alkmaar, Bierkade 19. Herenmaat-kleer- makersbedrijf. Onder leiding van burgemei bestuur van de L.G.C. In zijn van de leden witte kool hebbi C.C.D. is achterhaald. Ook de bi moeten verschijnen. Het is goed witte koolrcgeling door deze ha fabriek die deze kool heeft aff deiiger positie dan zijn bona fit Het dag. bestuur was aanwi •weest bij de jubilea van de he Herwijnen en P. v. d. Molen, i witte kool zal waarschijnlijk betaling komen van een guld 100 kg. Vanaf 27 October wc gemiddelde uitbetalingsprijs p( vastgesteld. Waar blijven de Over de houding van het van de Alkmaarse Exportveili het veilen voor or.ze leden is bestuur nog niet gerust. Tot blijkt nog nergens uit, dat zij de destijds gemaakte afspraal houden. Dan wordt uit het geklaagd over het tekort aai kratten, wat een handicap is leden te verplichten bij ons t( Het dag. bestuur zegt, dat vs 60000 groentekisten er nooit rr één- of tweeduizend thuis zijl 2 cent huur gebruikt de handel een half jaar of langer. Voor; koopprijs hoger gaat liggen statiegeld, is het hopeloos. Ui komt geen enkele kist meer t Belgische kist zou zeker het kosten van het geld, dat wij tiegeld mogen berekenen. Wat kratten betreft, hadden wij et gemaakt met een partij van 50' Deze zijn weggevlogen en er er niet meer dan enkele hc terug. Men schijnt nu bezig om het statiegeld te verhogen, overwogen moeten worden om van het fust voor de tuinder hogen. De heer Balder merkte op deze wijze de tuinder de door de handel veroorzaakt z ten betalen. Opgemerkt werd nog, dat de fruitkoelhuizen leeg kome fust weer terug komt. Er zuil 10000 groentekisten aangekoch den van de fa. Vroegop te B Langedijk, die de laatste ins was. Verder zal een inschrijvi houden worden voor nogmaa koolkratten. De heer de Nijs meende, dé het oprichten van meer fustc de omlooptijd van het fust we zou worden. De secretaris kr( dracht om over een en ander Centraal Bureau te schrijven. Om: De omzetcijfers zijn voor Se '51 368623,57 tegen 345900,30 October zal ongeveer 885000 gen, waarvan f440000 aan poo pelen. October '50 gaf ƒ630000. de secretaris worden de moeili uiteengezet, die men ondervind afzet van de Eerstelingen po' handel wil voor het oversorte de voor Frankrijk bestemde niets betalen, terwijl de ai zodanig stagneert, dat men vri een groot deel van de voorraa voorjaar zal moeten worden De marktsituatie is t.a.v. de ling zo verslecht dat men vre een aanzienlijk overschot, dat voorjaar moet worden ingenon bestuur is zeer ontstemd over dat de handel zich altijd op „DE RODE KOERS" WIL SC SCHIP MAKEN Daartoe uitgenodigd door Pi de Arbeid-, VARA. en NW-1 trad het politiek caharetgezelsc Rode Koers" Zaterdagavond in tende Jager t- Schoorl op revue „Alles moet weg!". De belangstelling was niet 1 groot, maar zoals de heer W. F. in zijn openingswoord meende gen opmerken, toch bevrediger in de 17e eeuw de grote dich! van den Vondel de gebeu rondom zich niet kon aanzie: lucht te geven aan zijn veron ging, zo zongen deze jongeren op hun manier. Ook zij zouder de wereld anders wensen en schip willen maken in huis, c en maatschappij. In hun 23 tellende programma brachten pakkende en amusante wijze tc wat er in hen omging en hoe z den te moeten strijden voor vr: voor recht. Het succes op de was te oordelen naar het appl; avond als de opkomst: niet ov gend, maar toch bevredigend. 1 overstemde Vaak het gesprokei Burgerlijke stand Geboren: Martinus Petrus Fr: z.v. T. P. Veldman en A. Moli Johannes, z.v. P. W. Schaaper Jong Tineke Elisabeth Theri P. J. Hopman en E. W. Bakker. Ondertrouwd: Egbertus Sche (Arnhem) en Grietje Bruin - drikus Jacobus Gerdes en Mé Ring. Getrouwd: Jan Kieft en Gi Hart Menso Willem Pijn; Leoni Brugman Wilhelmus en Barbara Jacoba Hillenius. Overleden: Simon Abbo, 49

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2