ENGLEN Stad en Omgeving GERARD WORM NYLONS Bedrijfszwemavond ook dit jaar een groot succes f Op een mooier ogenblik... AGENDA cïtivi De aarde is rijk, doch zij dient beter geëxploiteerd te worden Charles Weniinck sprak over moderne beeldhouwkunst .Ringers" won estafette S 2 Naar de betere wereld van „Het jaar 2000" Hond met gebonden pootjes CLUBKAMPIOENSCHAP D.A.W. Rode Kruis-korps gaf een bonte avond De kaasmarkt Nieuw padvinders- troephuis BOEIENDE LEZING VOOR HET K.C.B. Over het „etaleren" van abstracte kunst „Pro Juventute" gaf een geslaagde filmavond Langendifk Prüzen lager dan bij wie ook VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 Fraaie demonstratie figuurzwemmen van mejuffrouw Cornelisse en haar leerlingen Jlct jaarlijkse zwemfestjjn van de Alkmaarse bedrijfsvoetbal verenigingen, dit jaar voor het eerst in samenwerking met het bedrijfshandbal georganiseerd, is «en succes geworden. Het aantal deelnemers was nog groter dan het vorige jaar en de publieke belangstelling was van dien aard dat de laatkomers nauwelijks een behoorlijke plaats konden veroveren vanwaar men de verrichtingen van bedrijfsgenoten kon „bewonderen". ge Huys 18.9; 3 D. Bakker, Povay 19. Schoolslag (25 tot en met 35 jaar): 1 E. De Wandeler, Alkmaarsche Cou rant 18.3; 2 W. v. d. Horst, APSV 19.7; 3 H. J. Jansen, Ringers 20.2. Schoolslag (35 jaar en ouder): 1 H. Coerman, Ringers 18.8 sec.' 2 J. C. Madderom, APSV 19.4; 3 Th. C. Schot BBC 19.4. Vrije slag (tot 25 jaar); 1 J. Schreu- der, Ringers 14.1; 2 F. Baas, Lichtbe- drijven 14.5; 3 C. Vasbinder, Telefonia en J. Krab, Ringers, beide met 15 sec. Vrije slag (25 tot en met 35 jaar: 1 E. De Wandeler, Alkmaarsche Courant 16.3; 2 H. J. Jansen, Ringers 16.9; 3 G. Godijn, Stoel 17. Vrije slag (35 jaar en ouder): 1 L. H. C. Coerman, Ringers 14.3; 2. Th. C. Schot, BBC 18.9; 3 A. J. Willemse, Te lefonia 19.2. Hinderniszwemmen (tot 35 jaar): 1 P. Jol, Telefonia 15.4; 2 J. Schreuder, Ringers 18.4; 3 H. Groot, BBC 19.5. Hinderniszwemmen (36 jaar en ouder): 1 Th. Schot, BBC 21.5; 2 T. van 't Veen, Lichtbedrijven 24.8; 3 J. H. de Vet, Hoge Huys 29.4. Estafette: 1 Ringers, 1 min.; 2 Hoge Huys, 1.10.4; 3 Nagengast, 1.11.3. Overigens zijn de prestaties, de tij den dus, niet het belangrijkste van de ze zwemavond. Van veel groter be lang is dat zowel de goede als de slechte zwemmers aan de start ver schijnen en zich met laaiend enthou siasme in het water wierpen. Dat heeft tot gevolg dat de zgn. „warm water-zwemmers", de mensen die al leen zomers bij een hittegolf aan een zwembad denken, zich enkele weken te voren op de zwemwedstrijden be gonnen voor te bereiden en zonder twijfel zal de kennismaking met de Overdekte velen zo goed zijn bevallen, dat zij ook in de komende winter maanden regelmatig in het verkwik kende nat zullen springen. Het hoog tepunt van de avond was de demon stratie figuurzwemmen die mej. Cor nelisse met haar leerlingen gaf. De fi guren worden ieder jaar fraaier en in gewikkelder en men staat verbaasd ovèr de prachtige resultaten welke mej. Cornelissen door deze min of meer ongeoefende zwemstertjes be haald. In het slotnummer van de de monstratief iguurzwemmen werd op aardige wijze de samenwerking tussen het bedrijfshandbal en voetbal gesym boliseerd. Omringd door de meisjes, met haar verlichte badmutsen, reikten Koning Voetbal en Koningin Handbal, gezeten op een vlot, elkaar de hand. Van geheel andere aard was het op treden van de pantomimespelers. In tegenstelling tot de figuurzwemsters werkten deze medewerkers aan de zwemavond, met grof geschut. Iets te grof naar onze smaak, vooral in het eerste nummer. Hierbij dient men echter te bedenken dat de mogelijk heden in een Overdekte zeer beperkt 2ijn. Over de zwemnummers kunnen wij kort zijn. Zoals gezegd werd met veel enthousiasme gezwommen, waarbij net de aandachtige toeschouwer moet zijn opgevallen dat er aanzienlijk meer dan de dertien, officieel bekende, zwemslagen bestaan. De belangrijkste uitslagen zijn: Dames. Schoolslag (tot 25 jaar): 1 T. Beek man. Hoge Huys 2.5 sec.; 2 H. Drost, Ringers 22.2 sec.; 3 A. Logger, HVB 22.6 seconde. Vrije slag (tot 25 jaar): 1 H. Drost, Ringers 16.9; 2 G. v. d. Velde, Huls kamp Girls 17.8; 3 J. Bolweg, Nagen gast 18.7. Hinderniszwemmen: 1 E. van Gooi, Ringers 22.4; 2 G. de Waard, Lastina Girls 24.6; 3 N. Verspaandonk, Hoge Huys 27.2. Estafette (4 x 25 m.): 1 Telefonia 1.32.5; 2 Hoge Huys 1.39. Heren. Schoolslag (tot 25 jaar): 1 S. Hof- statter, SOVA 18.4; 2 J. Admiraal, Ho- hadden wij deze artikelen niet binnen kunnen krijgen. Want.... nog ruim drie weken, en dan is het al weer Sint-Nicolaas. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Erop óf eronder (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur: Ellen (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Morgen ben ik rijk (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur; ABC-Cabaret met „De moordzaak ABC". ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Louise- Lotte (14 jaar); Harmonie Theater. 7 en 9.30 uur: Er op of er onder (14 jaar) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur Ellen (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Morgen ben ik rijk (alle leeftij den) Zaal Tom, Waagplein, 8 uur: Propa ganda feestavond van Overijselse Ver. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 9 November 0.14 12.45 Zaterdag 10 November 1.09 13.33 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 0.19 12.50 6.19 18.50 Zaterdag 1.14 13.38 7.14 19.38 Jongen te water geduwd Toen de 8-jarige Hans Duin dezer dagen voor zijn zieke moeder naar de apotheek moest, kreeg hij op het Ver- dronkenoord een zo harde duw in de rug van een hem op de fiets passeren de zestienjarige jongen, Jat hij in de gracht terecht kwam. In plaats van te trachten zijn laffe daad goed te maken, koos de fietser het hazenpad. De aan het Verdronkenoord wonendb mej. Overtoom, die het ongeluk zag gebeuren, toonde over meer moed te beschikken. Ogenblikkelijk sprong zij te water en slaagde er met behulp van omstanders in de jongen op het droge te brengen. Hiervoor brengen wij iets bijzon ders: een vrolijk geruit Tafel kleedje, dubbel geweven met leuk Tiroler-motiefje, wasecht, 120x120 cm; een buitengewoon lage prijs f 2.90. En dan een handweef Sprei van van 170x215 cm, voor slechts f 6.95, in diverse frisse kleuren, wasecht. Voorts deze week als attractief koopje: pracht kwaliteit Cretonne, mooie dessins in een stevig weef sel, 120 cm breed. Een uitzonder lijk voordelige prijs: f 3.90 p. mtr. LANGESTRAAT 7 g TEL 2983 g (Advertentie, Ing. Med.) Bijeenkomst van Bellamianen en verbruikscoöperafors IN VOLMAAKTE onderlinge samenwerking hebben de Internationale Vereniging „Bellamy" en de Centrale van Nederlandse Verbruikscoöperaties gisteravond in het Wapen van Heemskerk een propaganda-avond georganiseerd, waarvoor een ruime belangstelling bestond. Nadat de heer Zuidmeer uit Haarlem, de propagandaleider van „Bellamy" voor Noord-Holland, die op deskundige wijze steeds de sprekers en de vertoonde films inleidde, een kort openingswoord had gesproken, werd de boeiende film „De aarde is rijk" vertoond. Uit deze leerzame rolprent, die de onbarmhartige realiteit van het leven toonde, kreeg men een duidelijk beeld van de ellende en hongersnood, die in vele landen heersen. Op andere plaatsen echter werden tonnen graan en ander voedsel vernietigd, een tragisch contrast met de opnamen uit India, waar de mensen langs de straat stier ven (de film werd vervaardigd in 1947) en ook nu weer sterven. worden. Spreker verwees naar het be kende boekje van de denker en eco noom Bellamy „Terugblik uit het jaar 2000", waarin wordt uiteengezet, hoe deze eenheid er zou moeten uitzien. Bellamy had geen ijdel luchtkasteel ge bouwd, doch een levensvatbare en zeer zeker te verwezenlijken utopie. Er zou een distributiesysteem toege past moeten worden, dat voor alle be woners en rassen van deze aarde be stemd was, en hiertoe zou men via de groei van het coöperatiesysteem moeten en kunnen komen, aangezien alle fac toren voor de wereldwelvaart aanwezig waren. Nadrukkelijk zei de heer Van Amstel, dat de ruilhandel niet voorop gesteld wordt in het Bellamy-systeem, zoals velen denken. Tot besluit van deze interessante avond werd een fascinerende documen taire over het leven van de diepzee bewoners vertoond. De afschuwelijkste oorlog veroor zaakt minder armoede en verliezen dan de speculaties aan de beuzen. De na druk werd gelegd op het mooie werk, dat de door de V.N. ingestelde Voedsel- en Landbouworganisatie op dit gebied reeds heeft gedaan, bij haar pogingen om de voorraden van deze inderdaad rijke aarde beter te verdelen. Na deze film, die niet naliet grote indruk te maken, sprak de heer J, van Amstel uit Rotterdam over de coöpe ratiegedachte. Hij betqogde, dat de ver toonde rolprent bevestigde, dat handel en productie nog steeds worden geleid door het grofste egoïsme en dat het productie-apparaat nog steeds gericht was op het winstbejag van de onder nemers. De coöperaties werken volgens de heer VanAmstel volgens een idealistisch beginsel. Indien de coöperatieve ge dachte meer werd toegepast, ook bin nen het raam van het heersende eco nomische stelsel, zou een eerlijke ver deling van de rijkdommen van de aarde zeer zeker bevorderd worden. De slag zin van de coöperatie was: niet om het gewin, maar voor het gezin. Hier is de winst, of liever het overschot, het eigen dom van de leden der coöperatie, die zelf beslissen wat er mee zal gebeuren. Zo hebben vele coöperaties een moe derschapsfonds of een eigen vacantie- tehuis. Het kwam volgens de heer Van Amstel hierbij echter aan op de daad. Vele verbruikers bleven onbewust de paden van de winsteconomie volgen, zij zouden echter principieel daar moeten kopen, waar zij weten, wat er met het door hen bestede geld geschiedt. Vervolgens gaf de heer Boogaard uit 's-Gravenhage een uiteenzetting van de Bellamy-gedachte. Hij betoogde, dat de mensheid werd overheerst door het verlangen om uit de heersende chaos te komen en dat de Bellamianen het huidige stelsel, waarin ieder mens een dienaar van de Mammon was, wilden vervangen door een grote eenheid op economisch gebied. Dit zou niet vanzelf komen, maar diende met daden en of fers langzamerhand verwezenlijkt te Woensdag is op de Hoeverweg nabij de melkfabriek door een paar meisjes aangetroffen een donkere keeshond. Het dier, dat te Alkmaar thuis hoort, trof fen ze aan met gebonden poten en met kroos bedekt. Wie kan ons nadere in lichtingen verschaffen omtrent de da ders? De baas van een mooie grote donkere herderslv—id is overleden. Gevraagd ■vordt een rustig en lief tehuis. Het dier is enigszins schuw, 5 jaar oud. Het is een reu. In de Langestraat is zwervend aange troffen 'n mooi zwart langharig hondje. Halsband om, teef. Het wordt thans verpleegd ten huize van de inspecteur Adres: C. Verwer. Baanslraat 1, Alk maar. In de reeks van jaarlijkse zwemeve- nementen vormen de clubkampioen schappen in een vereniging steeds weer het hoogtepunt van het seizoen. Zo zal Zaterdag 10 November om half zes de strijd om de clubtitels weer plaats vin den op een der oefenuren van DAW. Dan zullen de zwemmers en zwemsters hun 50 m. rugslag, schoolslag en vrije slag moeten trekken om uit te maken wie een jaar lang kampioen zal zijn. Telkenmale komen er verrassingen uit de bus en ook dit jaar zal bij vele nummers een intense spanning heer sen, die er gedurende de gehele wed strijd blijft omdat pas na het samen stellen van de afzonderlijke tijden uit gemaakt zal zijn, wie een der wissel bekers heeft gewonnen. Bij de meisjes zal het voornamelijk gaan tussen Tiny Tenkink, Leida Spie renburg en Truus Schats, het laatste nummer, de vrije flag, kan de beslis sing brengen in het voordeel van eerst genoemde. Mej. Spierenburg kan ech ter op de schoolslag, die zij zeer snel vlindert, een dusdanige voorsprong ne men, dat zij voor D.A.W.'s snelste crawlzwemster niet meer te bereiken is. Jan Nierop Groot en Frits Bielfeldt, die het vorig jaar precies gelijk op de eerste plaats eindigden, zullen bij de jongens in Jaap Cloeck, Klaas Besse en Wim Luinge niet te onderschatten tegenstanders hebben. Doordat Ad Boxem bij de heren ver hinderd is, kan A. Slikker zijn titel zo goed als zeker prolongeren. Hans de Jong en Ab Blankvoort zullen hem niet serieus kunnen bedreigen. Bij de dames daarentegen is het niet mogelijk uit de drie voornaamste can- didaten de definitieve winnares aan te wijzen. De crawlzwemsters Gerda de Waard en Hennie Ouwehand zullen van de snelle schoolslagzwemster Jetty Piersma ernstige tegenstand ondervin den, Het zal hier om fracties van se conden gaan. Na afloop zullen de prijs- zijn in het restaurant van De Over dekte uitgereikt worden. In het Gulden Vlies gaf het Rode Kruiskorps gisteren een bonte avond, die in alle opzichten voor de leden en genodigden een zeer prettige is geweest. Want het programma dat gebracht werd, was afwisselend en de talrijke aanwezigen, gezellig aan tafeltjes ge zeten, hebben van hetgeen op het toneel gepresteerd werd genoten. Er waren tal van goed geslaagde nummers. Na de opening bracht de bekende conferencier Nico Akkerman er direct met een zeer gezellig praatje een goede stemming in. Genoten heeft men daarna van het uitstekende Vibrafoon Amuse mentsorkest, dat zich onder leiding van Wim Cornelissen hoe langer hoe meer ontwikkelt tot een zeer goed ensemble, dat zowel vóór als na de pauze een zeer groot en verdiend succes behaalde. De zanger Henk Borst als zingende zeeman en met liedjes uit zijn reper toire bracht een te waarderen afwisse ling. De operette-melodieën, die door Truus Schot en Tom de Munk zouden worden gezongen, werden solo's door Truss Scho.t, daar haar partner helaas verhinderd was. Dat Truus Schot voor haar optreden een dankbaar applaus verwierf spreekt bijna van zelf. De bekende turnster Tini van Heug- ten gaf een nummer acrobatiek dat er wezen mocht en met haar broer gaf zij opmerkelijke oefeningen die soepel en lenig werden uitgevoerd. Klaas Koomen was als imitator goed op dreef en zijn optreden als Charles Trenet, Danny Kaye en Betty Boop kreeg een luid applaus. De twee zingen de zwervers met één gitaar droegen eveneens op kranige wijze tot het suc ces van de avond bij en het nummer van Cornelissens orkest na de pauze verwierf zeer veel bijval en.verdiend. Zeer attractief was de Balletfantasie ontworpen en geleid door mevr. Jon ker-Jonker. De dames dansten keurig en Doortje Ris, die de solodans zou uit voeren, werd op uitstekende wijze ver vangen. Ger Visser zorgde ook nu weer voor de opmerkelijk mooie begeleiding. Toen het applaus na het slotnummer bedaard was, ging men over tot de ver loting, waarvoor een zeer groot aantal fraaie en nuttige prijzen beschikbaar was gesteld. Tot slot volgde het geanimeerde bal met muziek van P.O.V.A.Y. onder lei ding van J. Veenstra. Het Rode Kruiskorps en de genodig den hadden een zeer geslaagde feest avond. Op de kaasmarkt te Alkmaar werd heden aangevoerd 9500 kg kaas, waar van 7 stapels boerenkaas a f 2.09, 2 sta pels fabriekskaas a f2.02 en 1 stapel vol vet k 1 2.22. De handel was goed. Op de markt te Bodegraven was er Dinsdag een aanvoer van 200 partijen le soort f 2.30f 2.50, 2e soort f 2.25 f 2.29, extra kwaliteit f 2.46. Woensdag waren er te Woerden 171 partijen le soort f 2.30f 2.37, 2e soort f 2.24f 2.29, extra f 2.50 met een trage handel. In Gouda waren er gister 247 par tijen, le kW. f 2.29—f 2.36, 2e kw. f 2.23 f 2.28, extra kwaliteit tot f 2.51. De handel was flauw. Buiten onze bekende Nylon-kwaliteiten, brengen wij U ook de laatste fantasie. Gerard Worm, het beste Nylon-adres. Uitsluitend verkoop van le keuze HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES (Advertentie, ing. Med.) Zaterdagmiddag om 3 uur zal de ope ning plaats hebben van een nieuw pad- vinderstroephuis voor de Zeeverken- nersgroep „Victorie" te Alkmaar, dat is gebouwd aan de Westerweg, achter het perceel no. 332. De opening zal geschieden in tegenwoordigheid van de ouders van de welpen en verkenners en verdere genodigden. De Victorie- groep wil echter ook gaarne padvin ders van andere groepen en verdere belangstellenden Zondagmiddag van 2 tot 5 uur in de gelegenheid stellen het nieuwe troephuis te bezichtigen. Het nieuwe troephuis is bijzonder geslaagd. Het zeeverkennerslokaal is omgetoverd in een schip, compleet met commandobrug, railing, mast, met een prachtig gezicht op de zee. Het wel- penhol is bepaald sprookjesachtig. Hier is nl. de wand van 7 x 4 m. geheel in rimboesfeer geschilderd. Het gehele verhaal van Rudgerd Kipling „Door wolven opgevoed" is uitgebeeld door de Alkmaarse kunstschilder Kees Baart, die volkomen belangeloos zijn medewerking aan de totstandkoming van dit buitengewoon mooie troephuis heeft gegeven. JEUGDDIENST Zondagavond om 7 uur is er weer een jeugddienst in de Kapelkerk. Ds. H. J. Kater van Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „Als de grondsla gen vernield zijnBij het einde van de dienst ontvangen alle bezoekers een enquêteformulier, dat thuis kan wor den ingevuld en ongefrankeerd kan worden verzonden. Zodra de kunst niet meer aan het goddelijke gebonden is, het goddelijke niet meer de „maszgebende" factor is, niet meer de bron van inspiratie voor de beeldende kunstenaar, dan zal de beeldende kunst ten slotte ten gronde gaan. Al zal veelal de grotere vrijheid aanvankelijk tot een schijnbare verrij king leiden, op den duur kan de kunst dan niet aan decadentie en verarming ontkomen. Zij loopt dan dood in een min of meer chaotisch formalisme. Aldus zou men de strekking van de lezing over „Moderne beeldhouwkunst" welke de heer Charles Wentinck, kunst criticus verbonden aan het weekblad Elsevier, gisteravond in de dancing van de „Rustende Jager'" voor het K.C.B. hield, kunnen samenvatten. Teneinde zijn toehoorders dit stand punt, van waaruit hij ook een waarde oordeel over de moderne beeldhouw kunst wilde trachten te geven, enigs zins te verduidelijken, gaf de heer Wen tinck als inleiding tot zijn eigenlijke lezing in korte trekken de ontwikkeling weer van de Apollo-figuur in de Griekse kunst. In den beginne een archaïsche hoge, onaantastbare godheid, tijdens de Peleponesische oorlogen geleidelijk overgaande in een ietwat menselijker en martialer figuur, werd deze god heid bij Praxiteles tot een weke, bij kans geslachtsloze knaap. Hoewel Winckelmann vele bladzijden hymnisch proza aan deze Apollo wijdde, kon de heer Wentinck er ondanks de bekoor lijkheid die ervan mag uitgaan in wezen toch niets méér in zien dan een mooie jongeling die steentjes naar een hagedis gooit. Tijdens een recent bezoek aan Luik had spreker op een expositie van kunst uit het Maasdal bij de Madonna-figuur een soortgelijke ontwikkeling kunnen constateren. Van de „geladen" primi tieve „Madonna met kind" uit de Ro maanse tijd blijft ten slotte in de Barok slechts een uiterlijk volmaakte doch in vrezen spanningsloze „moeder en kind" over. Critiek. Na de pauze, waarin een aantal licht beelden van Griekse en moderne beeld houwwerken getoond werd, gaf de heer Wentinck een samenvatting van de gedachtengang die tot de abstracte op vatting in de beeldende kunst gevoerd Een vrij groot publiek, waaronder tal van personen uit onderwijskrin- gèn, heeft gisteren een door de Ver eniging Pro Juventute in het arron dissement Alkmaar georganiseerde filmavond bijgewoond. Drie films, beschikbaar gesteld door de nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid, werden deze avond vertoond. De secretaris van Pro Juventute, mr. H. Lesterhuis, sprak een inleidend woord, waarin hij wees op de belang rijke betekenis van de eerste film: „Waag het met vriendschap". Deze rolprent verhaalt de geschiedenis van een jongen, Bill Bernacki, die met zyn moeder woont in een huurkazerne in een grote Amerikaanse stad. Doordat de moeder de gehele dag moet wer ken, kan zij haar jongen niet opvoe den. Mede hierdoor komt Bill mét de justitie in aanraking en een toezicht houder ontfermt zich over hem. Kr groeit een hechte band tussen Bill en zijn oudere vriend, die hem het leven van een geheel andere zijde laat zien. Ten blotte vindt Bill de goede weg in de maatschappij. De twee andere films hadden een belangrijke psychologische strekking. In „Feeling of Hostility" werd de ge schiedenis van een jong meisje, Clare Scott, weergegeven. Uiterlijk gezien is ze uitstekend in de maatschappij geslaagd, doch tengevolge van de minder gunstige ervaringen in haar jeugd is ze niet tot de meest geluk kige ontwikkeling van haar persoon lijkheid kunnen komen. De laatste film „Over Dependency" behandelde het geval van een jonge man, die lichamelijk en wilszwak is, tengevolge van opvoeding en jeugd ervaringen. Een psychiater redt hem tén slotte, als hij wil vluchten in de beschermende liefde van zijn moeder, zuster en vrouw. Al met al bood Pro Juventute het publiek een waardevolle avond, die volledig geslaagd mag worden ge noemd. „HERWONNEN LEVENSKRACHT" In hotel „De Burg" te Noord-Scharwoude werd onder auspiciën van de K.A.B. een propaganda-avond gehouden voor „Her wonnen Levenskracht'. Dior acn lid van het hoofdbestuur werd op het belang van het werk gewezen en opgewekt om steun te geven aan „Herwonnen Levenskracht". Vertoond werd de propaganda-film „Wit wint". Een muziekclubje verleende mede werking aan deze geslaagde avond. POSTZEGELTENTOONSTELLING Op 17 November zal in hotel „De Burg" te Noord-Seharwoude een postzegelten toonstelling worden gehouden, welke voor het publiek zal zijn geopend van 36 uur. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door Philatelica, afdeling Langedijk. Voor de inzenders worden enige prijzen uit geloofd. h»d, om daarna het werk van enkele der bekendste moderne beeldhouwers aan een korte critiek te onderwerpen. Het burgerdom op zijn hoogtepunt en in z'n voldaanheid leidde als 't ware vanzelf tot het impressionisme. Men zou de impressionist kunnen vergelijken met de stedeling die Zondags naar bui ten gaat om van „de mooie plekjes te genieten". Het expressionisme kan als een reactie op deze passieve opvatting beschouwd worden. De Franse schilder Cézanne, die bü zijn pogingen weer tot een groter evenwicht en scherper be grenzing tot de drie grondvormen ku bus, kegel en bol kwam, werd, onge wild, de „vader" van het cubisme. Hoe wel deze drie grondvormen voor Cé zanne slechts middel waren en hij zelf in later tijd ook niet geheel tevreden was met zijn „stelsel", vonden de cubisten in zijn opvattingen een gerede aanleiding om „in hun schilderijen met hun geest te keer gaan". Abstrahe rend voortredenerend op dit éne aspect van Cézanne's stellingen kwam men weldra tot een volkomen abstracte op vatting, waarbij men er o.m. van uit ging dat abstracte composities in de schilderkunst evenzeer mogelijk en juist zouden zijn als in de muziek. „De „abstracte" kunst, aldus de heer Wentinck, „wordt zodoende tot een min of meer knap spel met lijnen, vlakken en kleuren. De kunstenaar die „ab stracte" opvattingen is toegedaan Is ■eigenlijk het beste te vergelijken met een étaleur. Een zekere spanning wordt dikwijls wel bereikt doch daarmede Is dan ook alles gezegd". Spreker legde er hierbij (evenals trouwens voordien cn nadien in zijn lezing) de nadruk op dat met deze kwalificaties niets denigrerends bedoeld was, doch dat de zaken zich nu eenmaal zo ontwikkeld hadden. Het oordeel van de heer Wentinck over enkele prominente beeldhouwers van deze tijd zou men in 't kort als volgt kunnen weergeven: Zadkine: een uitgesproken expressio nist. wiens werk (b.v. het bekende voor Rotterdam bestemde beeld „De ver woeste stad") bij een eerste ontmoeting weliswaar een hevige schok teweeg kan brengen, doch waarvan de ontroering niet blijvend is. Bovendien is in zijn werk steeds een discrepuntie aanwezig tussen zijn Oost-Europese afkomst enerzijds en de invloed die het Franse formalisme gedurende zijn langdurig verblijf in Parijs op hem heeft uitge oefend anderzijds. Aan deze laatste in vloed kan men o.m. het streven van Zadkine naar een „contrapuntisch" evenwicht tussen de verschillende „mas sa's" van zijn scheppingen toeschrijven. Bij de Engelse beeldhouwer Henri Moore valt duidelijk een typisch Britse moeilijkheid te constateren; n.l. het on vermogen het lichamelijke en het gees telijke in één conceptie te verenigen. In het werk van Moore, overigens een zeer knap vakman, ontbreekt dan ook elk spoor van ziel of geest, alleen het biologische, het vegetatieve bliift over. Nog sterker is deze tendenz in de „abstracties" van de Fransman Jean Arp. Diens uitingen hebben nog het meeste weg van „dingen zoals men die langs het strand vindt", zoals rolstenen en drijfhout. De vrouwelijke beeldhouwer Germaine Richer zoekt haar inspiratie in het ma gische. Haar meestal slechts van voch tig gips vervaardigde en dus onvervoer bare .schrikgestalten" maken een sprinkhaanachtige indruk. Zeer te waarderen vond de heer Wentinck daarentegen de scheppingen van Maillol. Het verwijt als zou Maillol een slaags navolger van de Grieken zijn, kon spreker niet onderschrijven.. Hii is een waarlijk klassiek beeldhouwer. Een verklaring hiervoor vond de heer Wen tinck in het feit dat Maillol is opge groeid in een oude Franse stad, welke oorsnvonkelijk een Griekse kolonie ge- weelt is. De enige hedendaagse figuur die als opvolger van Maillol zou kunnen gel den is de jonge Fransman Henri Lau rent, al legt deze soms een wat sterke nadruk op het erotische. De heer Wentinck werd bij ontsten tenis van mr. Kamp met een kort woord ingeleid door de heer Roggeveen. Een schilderij van Jaap Saks werd gewonnen door mevrouw Dijt en een houtsnede van Rijn Snapper door me vrouw Numans. De vorige week zijn we reeds begon nen met deze enorme verkoop van on gelofelijk lage prijzen. Het is een succes. Zuiver wollen heren kamgaren eostuums 119.50 95.—, 79.50 49.50 Zuiver wollen heren winterjassen 99.50 89.50 75.— 59.50 Heren en Dames Egypt, linnen regenjassen (dubbel) 59.50 47.50 42.50 37.50 Zuiver wollen beren tweedjassen 69.50 59.50 49.50 39.50 Zuiver wollen jongens flusfour- costuums 44.50 39.50 34.75 29.50 Zuiver wollen jongens winterjassen 44.50 39.50 34.50 27.50 PAYGLOP 15—18 hoek Breedstr. Ingang op de hoek. ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2