Tentoonstellings-rapport opnieuw in bespreking Tricot Gostuums... Plannen voor woningbouw r GERARD WORM GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De Raad in hei teken van de woningbouw Reclamewagens blijven rijden Ingekomen stukken Subsidiëring van hef foneel Lening onder de burgerij wordt overwogen Reclame of progaganda op de openbare weg J Warmenhuizen Burgerlijke Stand VRIJDAG NOVEMBER 19S1 Niet op alle punten slaagden B. en W. er gisteren in de raad er toe te bewegen zijn fiat te verlenen aan de door hen gedane voorstellen. Met name het verzoek om de algemene politieverordening zodanig te wijzigen dat het maken van reclame met behulp van grote wagens, met borden, doeken of op andere wijze voortaan gebonden zou zijn aan de testemming van B. en W. ondervond veel tegenstand. De raad was van mening dat de overheid zich niet met alles moet bemoeien en verwierp het voorstel met veertien tegen zeven stemmen. Ook over de huidige, onoverzichtelijke subsidieregeling voor het toneel was men niet goed te spreken. Algemeen werd de noodzaak gevoeld dit probleem binnen afzienbare t(jd onder de loupe te nemen. De belangrijkste agendapunten welke aan de orde kwamen, waren gewijd aan de woningbouw. Na uitvoerige discussie werd beslo ten tot toetreding tot de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten waarvan we in een afzonderlijk verslag melding maken. Bij de eerste stemming werden uit gebracht op de heer De Zeeuw 11 stemmen, op mevrouw Holzmiiller 11 stemmen en 2 op de heer Torenvlied, zodat een tweede vrije stemming moest volgen. Bij de tweede stemming verkreeg de heer De Zeeuw 13 stemmen, me vrouw Holzmüller 9 stemmen en de heer Torenvlied 2 stemmen, zodat de heer De Zeeuw benoemd werd. Bij stemming over de tweede vaca ture verkreeg de heer Sietsma 10 stemmen, mevrouw Holzmüller 11 stemmen en de heer Torenvlied 3 stemmen, zodat opnieuw een vrije stemming moest volgen. Daarbij verkreeg de heer Sietsma 9 stemmen, mevrouw Holzmüller 13 en de heer Torenvlied 2 stemmen, zodat be noemd verklaard werd mevrouw Holz müller. De andere candidaten werden be noemd zoals zij door B. en W. waren voorgesteld, waarbij de eerst aanbevo- lenen werden gekozen. Gistermiddag om twee uur verga derde de Alkmaarse raad onder voor zitterschap van de burgemeester. Afwezig was de heer Woldendorp. Reden van verhindering was diens tweede huwelijk. Op voorstel van de burgemees- ter werd de memorering van dit heugelijk feit door de raad met hand geklap begroet. Na vaststelling der notulen werd overgegaan tot kennisneming van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een adres van het bestuur der Ver. „St. Joseph" voor de R.K. jongensscholen, waarbij ingetrok ken werd de aanvraag van 25 Septem ber ten behoeve van de St. Laurentius- school voor zoveel betreft vitrage- en overgordijnen, schrijfmachines en aan brengen van een lichtpunt boven de buitendeur, waarna verzocht wordt de aanvraag betreffende de fietsenrekken te wijzigen in die zin, dat daaronder wordt verstaan „verplaatsbare over dekte fietsenrekken". Het zelfde schoolbestuur verzocht gelden voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfmethode ten behoeve van de St. Aloysiusschool. Beide verzoeken werden in handen van B. en W- gesteld om bericht en raad. De Alkmaarse Vereniging tot be strijding der tuberculose vroeg een subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1952, welke aanvrage zal behan deld worden bij de bespreking der begroting voor dat dienstjaar. Een zelfde besluit werd genomen t.a.v. een verzoek van de afd. Alkmaar van „Het Witte Kruis" om toekenning van een subsidie voor 1952 voor de on derafdelingen Wijkverpleging, Kraam- verpleging, Gezinsverzorging en Ge zinshulp. Om advies werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van de heer K. Rus .exploitant van ,,'t Wapen van Heemskerk" om de vermakelijkheids belasting voor de dancing te willen verlagen. De heer Ho 1 sm 11 e r (WD) zeide dat een dergelijk adres reeds een half jaar geleden was ingekomen zon der dat de heer Rus daarop antwoord had ontvangen. Nu de toestand ver ergerd is drong hij op bekwame spoed aan wat de burgemeester toezegde. Ten slotte was ingekomen het ver zoek van het raadslid A. Sietsma om te mogen interpelleren inzake het standpunt van B. en W terzake het door de accountantsdienst ingediende rapport van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", welke inter pellatie wij in ons nummer van Woens dag gepubliceerd hebben. De raad besloot de heer Sietsma toe te staan zijn interpellatie te houden aan het einde der agenda. Bestuursleden van rust- of verpleeghuizen Overgegaan werd tot verkiezing van de raadsleden, die zitting hebben in het bestuur van de instelling tot het stichten en/of beheren van één of meer rust- en verpleeghuizen voor bejaar den. Voorgesteld waren thans als vertegenwoordiger der diaconie van de Ned. Herv. Kerk de heren K. Vel- linga en A. van de Wetering, als ver tegenwoordiger van de diaconie der Ger. kerk de heren A. J. C. Huisman en G. B. Noordanus, als vertegenwoor digers van het R. K. charitatief cen trum mevrouw J. C. Andriesma Boom en de heer W. Koopmeiners,. als vertegenwoordigers van de Afd. Alkmaar van de Stichting voor maat schappelijk werk op humanistische grondslag de heren G. J. N. Reinders en J. W. du Pont en als vertegenwoor digers van de Raad van overleg van de plaatselijke vakcentrales de heren A. C. Wallast en J. van Aalst. De heer Venneker (KVP) ver zocht als besturend raadslid de heer De Zeeuw aan te wijzen en de heer Kirpenstein (Arb.) beval de heer Sietsma aan.. De heer H o y t i n k (A.R.) concludeerde hieruit dat de rest van de fracties geen kans krijgt en verzocht schorsing der vergadering teneinde zich te kunnen beraden, waaraan voldaan werd. Na de schorsing noemde de heer Hoy tink als candidaat mevrouw H o 1 z m 11 er en de heer K n u i s- ting Neven CCPN) beval zijn fractiegenoot de heer Torenvlied aan. Tijdelijk Ieraar benoemd Tot tijdelijk leraar aan de Handels school werd voor het leervak Engels benoemd de heer J. P. C. van Bijle- velt te Rijswijk. Wijziging der gemeentebegroting, Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot wijziging van de gemeente begroting voor 1950 in verband met de instelling van het financieringsfonds. Crediet voor 1952. De raad besloot met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten overeen te komen, dat het in Juni gesloten cre diet voor 1952 wordt vastgesteld op f 500.0000. Zoals wij reeds meldden stelden B. en W. de raad voor van het subsidie bedrag van f 5000. dat voor het jaar 1950 voor toneeluitvoeringen was uit getrokken als volgt te verdelen. Een bedrag van f 426.94 aan de Commissie voor goede toneelkunst, gevormd uit en door de besturen van de Alkmaarse Bestuurdersbond en de plaatselijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een be drag van f 159.07 aan de schouwburg exploitant de heer, W C. Mooy en °en bedrag van f 4.213.99 aan het Centraal Coördinatie-bureau voor het toneel, ten behoeve van de vijf landelijk ge coördineerde beroepstoneelgezelschap pen. De heer Ve n n e k er (KVP) ging hiermede accoord maar vroeg zich af of hier voldoende geld was op het ver zoek van de raad om goedkope voor stellingen. Indien de commissie een uitvoering annonceert kan iedereen daar komen maar de katholieken ach ten zich niet gerechtigd voorstellingen van bovengenoemde organisaties te bezoeken. Krijgen de katholieken de zelfde rechten en is het niet beter bij elke voorstelling goedkope plaatsen voor een minder draagkrachtige cate gorie der bevolking te garanderen. Spr. verzocht tijdige mededeling oij volgende subsidieverdelingen. De heer HolsmüIIer (WDi zeide, dat de vijf gezelschappen tot dusver gesubsidieerd werden door het Rijk en de grote steden waarin ze zijn gevestigd. Het Rijk trok zich wat te rug en in een rapport van de Ver. van Ned. Gemeente werd voorgesteld f 700 per uitvoering te geven. Geen enkele andere gemeente doet dit en waarom moet Alkmaar dan voorgaan? Het Amsterdams Toneelgezelschap had een tekort van f 50.000, dat ge heel door de gemeente Amsterdam bij gepast is. Er is dus geen aanleiding dit gezelschap nog te subsidiëren. Het is noodzakelijk bij de komende begro ting een principieel besluit te nemen hoe wij moeten subsidiëren. De thans genoemde gezelschappen hebben hier bijna twee jaar geleden al gespeeld. Het is veel beter dat ze van te voren weten of ze al dan niet subsidie zullen krijgen. Op welke wijze zal het Coördinatie Bureau het thans toegekende bedrag verdelen? Zal dat rekening houden met de meerdere of mindere tekorten? Het moet een duidelijk omschreven opdracht krijgen het geld te verdelen naarmate de gezelschappen hier meer of minder voorstellingen hebben gege ven. De heer H o y 11 n k (AR) had ook gemeend dat de practische uitvoering geheel anders zou zijn. Nu laten wü een ander ons geld verdelen. Voor 1952 moeten wij de zaak opnieuw be zien en thans het voorstel van B. en W. niet aannemen. Voldaan moet wor den aan wat allen wilden, namelijk het verstrekken van gelden aan de verenigingen die hier werkzaam zijn. De heer Koot (Arb.) was dank baar voor de voordracht. Het doel was iets bij te passen op de prijzen der goede voorstellingen om deze voor allen toegankelijk te maken. Er ko men niet alleen leden van de ABB en het Instituut voor Arbeidersontwikke ling. In Alkmaar moet men evenwel de stukken kiezen en de gezelschap pen uitnodigen. Wethouder Van Slinger land (KVP) zeide, dat destijd al leen gedacht was aan subsidiëring van het beroepstoneel zodat iedereen daar van kon profiteren. Spr. was lid van de Coördinatie Commissie geweest en vroeg daar naar de mogelijkheid van goedkope voorstellingen wat evenwel steeds op practische bezwaren stuit te, daar er overal een tekort was. Als men geannonceerd ziet dat de ABB of het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling de uitvoeringen organi seert is het begrijpelijk dat b.v. vele katholieken daar niet heen gaan. De heer Mooy had tevergeefs getracht ook katholieke organisaties hiervoor te in teresseren. Hij is bereid telkens een vijftigtal plaatsen goedkoop beschik baar te stellen en daarmede moeten wij voortaan rekening houden. Het is niet erg, dat Alkmaar niet langer op het Rijk en de grote gemeenten blijft parasiteren. De langdurige besprekingen in de Commissie waren oorzaak, dat B. en W. eerst nu met een plan komen. Hoe er verdeeld moet worden hangt vol gens spreker samen met de in Alk maar gegeven voorstellingen, want er kunnen wel gezelschappen zijn, die maar één of twee maal hier komen. De heer Mooy nodigt de gezelschap pen uit en moet er nu vaak geld bij leggen. Wellicht kan hij bewerkstelli gen, dat door onze subsidie de uit koopsom lager wordt gesteld. Thans moeten ook de initiatiefne- mende Alkmaarse organisaties schade loos gesteld worden. De heer Koot merkte op dat zijn organisaties een rouleersysteem heb ben. zodat iedereen eens een goede plaats krijgt en de goedkope rangen niet altijd achteraan zijn. De heer Holsmuller (WD) vond dit laatste ook weinig democra tisch. Men moet een aantal voorstel lingen geven die door goedkope prij zen voor ieder toegankelijk zijn. Laat het College er op letten, dat het In stituut voor Arbeidersontwikkeling wel organiseert, maar dat de heer Mooy de gezelschappen al eerder hier ge bracht heeft. De subsidie moet voortaan uitslui tend aan de gezelschappen zelf wor den gegeven en niet aan de organisa ties. Het Coördinatiebureau moet met de gemeente overleggen op welke wij ze de subsidies thans verdeeld moeten worden De heer H o y t in k gaf toe, dat het hier uitsluitend alleen het beroeps toneel betreft. Spreker blijft ge hoord deze debatten tegen het voor stel van B. en W. Wethouder Van Slinger land beloofde de verdeling voort aan eerst in bespreking te brengen. Het voorstel werd daarna, met de stem van de heer Hoytink tegen, aan genomen. Delegatie van bevoegdheden. De raad besloot wederom de be voegdheid tot verpachting van lande lijke eigendommen der gemeente aan B. en W. te delegeren, waarbij geen tijdlimiet gesteld wordt. Gaat de com missie van bijstand voor het grondbe drijf niet met de opvatting van B. en W accoord dan wordt het desbetref fende besluit door de raad genomen. Eveneens verleende de raad delega tie aan B. en W. van zijn bevoegdheid van verhuur van met Rijkssteun ge bouwde gemeentewoningen en noodwo ningen aan de Noorderkade. Verkoop bouwterrein aan Mauri tskade. de Besloten werd tot verkoop aan de firma De Haan en Reek van een per ceel aan de Mauritskade, groot 1731 m2 tegen f 12.25 per m2. Daarop zullen negen woningen worden gebouwd. Aankoop van grond aan de Stationsweg. Met diverse eigenaren van strookjes grond aan de Stationsweg waren B. en W. overeengekomen deze grond voor f 1 per stukje in eigendom der ge meente over te nemen. De raad hechtte hieraan zijn goed keuring. Uitneming en overdracht grond. Besloten werd een perceel grond ter groote van 3030 m2 tussen de Hoever- weg en de Ferdinand Bolsstraat uit het grondbedrijf te nemen en daar voor aan dit bedrijf f 39.057 uit te ke ren teneinde deze grond in eigen dom over te dragen aan de Ver. Sint Joseph voor de bouw van een R. K. jongensschool voor U. L. O. Eveneens werd besloten een terrein aan de Dr. Schaepmankade ter groot te van 2217 m2 uit het grondbedrijf te nemen teneinde hierop een zogenaam de Oostenrijkse school te plaatsen voor het bestuur van de R. K. meis jesscholen, benevens een terrein groot 492 m2 voor de bouw van een gym nastieklokaal. Aan het grondbedrijfz al een bedrag van f 61.553.52 worden uitgekeerd en een bedrag van f 73.350 worden ver goed als helft van de kosten van aan leg aan de Vondelstraat. Recht van opstal op gedeelte van het woonwagenpark. Op verzoek van de R. K. Stichting voor Woonwagenwerken te Alkmaar werd recht van opstal op het woon wagenpark verleend voor een kapel aan de Noorderkade, zulks ter ver vanging van de kapel, die op het oude woonwagenpark stond en door oor logshandelingen is te niet gegaan. Het recht wordt voor 10 jaren gegeven te gen een jaarlijkse vergoeding van f 25. De heer Eriks (Arb.) vroeg of er op het woonwagenpark ook een paar denstal zal komen. De burgemeester zeide, dat B. en W. weinig termen aanwezig achten hier een paardenstal te bouwen daar het aantal paarden steeds klei ner wordt. Men zou daar beter een garage kunnen bouwen. Bouw van 24 woningen aan de Talmastraat Op voorstel van B. en W. werd be sloten over te gaan tot het doen bouwen van gemeentewege van 24 woningen op een terrein aan de Talmastraat, groot 4800 m2 waarvoor een crediet aan bouwkosten wordt verleend van f 283.228 en aan het Rijk een zo hoog mogelijke bijdrage voor de bouw van deze woningen te verzoeken. Gerekend moet worden op een bedrag van f 44.064 voor de grond. De woningen in drie typen zijn bij voorrang bestemd voor gemeenteambtenaren en onderwijzend personeel. Het is mogelijk, dat deze woningen gebouwd worden door de N.V. Bouw kas Noord Nederlandse Gemeenten. De premieregeling woningbouw 1950 zou dan toepasselijk zijn, krachtens welke de gemeente van het Rijk een bijdrage van f 85.200 zou ontvangen. De exploi tatiekosten en huren zouden bij deze bouw gelijk blijven. In dat geval moet een crediet van f 263.200 worden ver leend. Wanneer de Bouwkas wat mo gelijk is deze woningen voor haar spaarders bouwt kan de gemeente vol staan met het garanderen van rente en aflossing der door de bouwkas op deze woningen te verlenen hypotheken. In dat geval wordt het bouwbesluit der ge meente niet ten uitvoer gelegd. Nader zal bekeken worden of het voordeliger is te bouwen volgens de woningwet- bouw. Blijkt de bouw met toepassing van de premieregeling woningbouw 1950 voordeel voor de gemeente op te leveren, dan zal men daartoe overgaan. De heer Berkhouwer (V.V.D.) vond het bedenkelijk dat men als de gemeente zelf bouwt hier voorrang wil geven aan gemeente-ambtenaren en het onderwijzend personeel. Deze men sen behoren geen voorrang te krijgen. Tijdens de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering zijn door de burge meester in het kort enkele belangrijke mededelingen gedaan over de woningbouw iu deze gemeente. In antwoord op vragen van de heer Venneker over de finan ciering, zeide de burgemeester, dat er diverse plannen ten aanzien van de woning- houw in voorbereiding zijn. In de eerste plaats heeft de vereniging R-ochdale plannen tot stichting van een complex van vijf en zeventig woningen. De bouw hiervan is thans verzekerd. Vijftig van deze huizen zullen een speciale bestemming krijgen. Dan is er het complex van vier en tachtig woningen voor gerepatrieerden, dat door de bouwstop en de investeringsstop werd getroffen, doch waarvoor waar schijnlijk geld beschikbaar zal komen uit de Rijkslening der levensverzekeringen. Vervolgens zijn er de plannen tot het bouwen van vier en twintig woningen aan de Talmastraat door de bouwkas en/of als woningwetwoningen of volgens de premieregeling 1950. Dan is er een plan ingediend voor de bouw van twee en dertig apartementen voor bejaarden door de vereniging „Volkshuisvesting". Deze instelling zal waar schijnlijk zelf over voldoende geldmiddelen kunnen beschikken. Voorts is er het plan van de R.K. bouwvereniging „Goed Wonen" tot de stich ting van negen en vijftig woningen en twee winkelhuizen (dertien één-gezins woningen, veertien benedenwoningen, twee en dertig bovenwoningen en twee winkels) aan de Spieghelstraat, Coornhertkade en Anna Bijnsstraat. De burgemeester zeide naar het voorbeeld van Amsterdam een premielening te hebben overwogen. Het is echter waarschijnlijk, dat ook het Rijk een derge lijke lening zal uitschrijven, welke dan voorrang heeft. Het enige dat dan over blijft is een lening onder de burgerij. Zodra daarvoor een reeële mogelijkheid is, zullen B. en W. een dergelijk voorstel ter tafel brengen. Men mag echter niet het gevaar lopen het crediet dat Alkmaar heeft, te verliezen. De reactie op deze plannen moet worden afgewacht. De heer Van der Borden (C.H.) wilde weten hoeveel woningen er van een bepaald type gebouwd worden. Is het niet mogelijk dat er ook anderen dan ambtenaren in deze woningen komen? De burgemeester wilde juist woningen scheppen voor hen die de du pe zijn van het tekort aan midden, standswoningen. De vorderingsbedrei ging wordt door de gewraakte bepa ling weggenomen. Laat men dit vooral niet te serieus opvatten Wij willen slechts woningen die oo het ogenblik in te geringen getale gebouwd worden. Wordt het voorstel aangenomen dan kan de beste woningpolitiek gevolgd worden. De heer Berkhouwer (V.V.D.) merkte op, dat er behoefte aan deze woningen ook voor niet-ambtenaren is. Ambtenaren moeten geen voorrechten hebben. De heer Van der Borden wilde wat meer ruimte door een bepaling, dat men in deze huizen ook ambtenaren wil huisvesten. Wethouder Bakker (Arb.) zeide dat benoemingen bij het onderwijs vaak stranden op het woningvraagstuk. De burgemeester wilde dit alles niet te tragisch opvatten. B. en W. voe len zich als werkgever verplicht iets voor hun ambtenaren te doen. De heer Berkhouwer laakte bet als men bU voorbaat gaat bouwen voor gemeentemensen. Een bedrijf heeft voor zijn personeel dezelfde belangen als de gemeente. Laat men hier lezen „onder anderen voor ambtenaren". Het voorstel werd daarna ongewijzigd met algemene stemmen aangenomen. Voorstel aan orde. De heer Sietsma stelde met het oog op het late uur voor, de vol gende bijlagen aan te houden. De vo o rz i tt e r wilde wel het voorstel betreffende het openingsuur der kermis uitstellen maar niet het voorstel inzake de reclame-wagens. Zoals wij dezer dagen uitvoerig ge meld hebben stelden B. en W. de raad voor de politieverordening te wijzigen waardoor het voortaan, behoudens vergunning van B. en W„ verboden is op de openbare weg met borden, doe ken of met andere middelen of voor werpen reclame te maken. Het verbod is niet van toepassing wanneer er drukwerken worden ver spreid dan wel wanneer er vervoermid delen worden gebruikt welke niet hoofdzakelijk voor reclamedoeleinden zijn ingericht of worden gebezigd en evenmin wanneer reclame bij verkie zingen wordt gemaakt. De heer Eriks (WD) vond deze reclamewagens niet hinderlijk al denkt de politie er anders over. Spr. heeft de bijlage gelezen maar kent niet de daar genoemde bezwaren. Men moet weten waar men aan toe is. Laat men ook dit voorstel aanhouden en een betere motivering geven. De heer B e rk h ou w e r wilde zich niet te veel door de politie tot vergunningsstelsels laten drijven. Moe ten wij nu maar alles aanvaarden wat de politie wenst? Er zijn trailers die veel langer zijn dan 7 meter. Veroor zaken die soms geen verkeersstop- pingen? B. en W. moeten niet rege lend optreden op het gebied der rij dende reclame. Is het aesthetische of zedelijke oordeel van B. en W. maat gevend? De zedelijkheid wordt al be schermd door het Wetboek van Straf recht. Het verbod is niet van toepas sing bij het verspreiden van drukwer ken. Hier riskeert men een aantasting van de door de grondwet gewaarborg de vrijheid van drukpers. De heer Van der Borden vond deze reclame juist een aardig straatbeeld. Laat men liever op de grote trailers letten. Vandaag of morgen mogen we elkaar ook niet meer kwaad aankijken. De bur ge meester wilde het cosmopolitisch karakter der stad niet bestrijden, maar het maken van recla me op de openbare weg kan storend zijn voor het verkeer en de aesthetica. Men maakt bij voorkeur reclame op plaatsen waar veel mensen zijn. Daar gaat de reclame-maker stil staan. Men staat ook vaak op gevaarlijke kruispunten, b.v. bij een vluchtheuvel. Het is niet de bedoeling om het ma ken van reclame onmogelijk te maken. Er moet alleen bevoegdheid tot ingrijpen zijn. Wij willen alleen ordelijke toe standen scheppen en niet de put dem pen als het kalf verdronken is. Het Wetboek van Strafrecht wordt geen geweld aangedaan, noch artikel 7 van de grondwet. Trouwens de rechter zal hier uitspraak moeten doen. Er zit niet zoveel kwaad in dit voorstel. De heer Eriks vond ,zijn opvat tingen door de woorden van de voor zitter slechts bevestigd. Laat men dui delijk vaststellen wat de voorschriften zijn. Spr. drong op aanhouding en wijziging aan. De heer Berk ho uwer vrees de dat men op de duur ook etalage reclames met het oog op het verkeer zou verbieden. Als een wagen ergens verkeerd staat valt dan onder de Mo tor- en Rtjwielwet. Ieder die het ver keer in gevaar brengt is al strafbaar. Artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht, wakende voor de zedelijk heid, behoeft hier door de gemeente niet te worden aangevuld. Het verspreiden van drukwerk is door de Grondwet toegelaten. Daar aan moet men ook niet tornen. We moeten als gemeente niet alleen steu nen op het oordeel van de rechter. De heer Van der Borden zag door deze verordening een groep kleine mensen hun boterham ontno men. Wij brengen U in goede kwaliteit en modieuse modellen een tricot cos- tuum in vele kleuren. 89.75, 94.75, 109.75 LANGESTRAAT 40 (Advertentie, Ing. Med.) De heer Vleugel (KVP) zag hier ook een bedreiging van propa ganda voor voetbalverenigingen, fan cy-fairs, enz. Steeds zal men daarvoor een vergunning moeten hebben. De heer Kirpenstein (Arb.) vreesde, dat op deze wijze alles van de straat geweerd wordt. De gehele zaak is z.i. een beetje klein. De heer Hioytink zag fn deze bijlage geen gevaar, maar vroeg zich toch af of de Commissie voor de Strafverordening een en ander wel ernstig bekeken heeft. Laat zij dit voorstel nog eens opnieuw bestuderen. De burgemeester was niet verantwoordelijk voor de opvat ting van de Commissie voor de Straf verordeningen. De Motor- en Rijwiel- wet gaat niet ver genoeg. Het gaat hier om het woord „noodzaak". Hier is een gemeentelijke vergunning zeker op zijn plaats. Artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht kan in de politieverorde ning worden aangevuld. Wie oordeelt over de toepassing van artikel 52 der politieverordening? Dat is de rechter. Het gaat hier niet om preventieve censuur maar om het stellen van be paalde voorwaarden, die niet indrui sen tegen de wetten. Met de grond wet komt men ook niet in strijd. Ook hier beoordeelt de rechter een over treding. Men treedt alleen op als een strafbepaling wordt overtreden en dat is volkomen veroorloofd. Spr. vond aanhouding niet nodig. Het protest van de raad gaat tegen de vrijheid en dat kan spr. wel eerbiedigen. Daarover kunnen we nu een stem ming houden. Het voorstel werd daarna met 4 te gen 7 stemmen verworpen. Tegen stemden de raadsleden Eriks, Van der Borden, Berkhouwer, Vleugel, De Boer, mej. Kamphuis, HolsmüIIer, Cou- wenhoven, Bos, mevrouw Holzmüller. Torenvlied, Venneker, Kirpenstein en Koot. Interpellatie Sietsma De heer Sietsma (Arb.) lichtte zijn reeds door ons gepubliceerde in terpellatie in verband met het rapport over „Van de Wadden tot het IJ", met enkele woorden toe. De burgemeester zeide zich in Mei te hebben geschaard achter de verklaring van de accountantsdienst. Sinsdien had geen contract met het be stuur der Federatie plaats gevonden. Spr. was dan ook verbaasd over de cou rantenberichten. Er is niets in de op vatting van B. en W. gewijzigd. Men mitiveert nu een andere houding door dat B. en W. niet een bericht demen teerden uit de Alkmaarsche Courant van 28 Me 1951. In een te Zaandam gehouden V.V.V.-vergadering op 23 Mei liet de voorzitter zich grievend over onze accountantsdienst uit. Er volgde daarna een conferentie tussen de burgemeester van de voorzitter en secretaris der Federatie. Deze leden van het dagelijks bestuur distancieer- den zich toen van de in Zaandam ge dane uitlating. Daarna werd gepubliceerd dat aller lei geruchten over verwerpelijke han delingen van de directeur elke grond missen en B. en W. spraken dit niet openlijk tegen. Mag men daaruit even wel concluderen, dat B. en W. van op vatting zijn veranderd? Spreker kan slechts gissén wat er gebeurd is. Men moet voorzichtig zijn met het publi ceren van uitlatingen die op een verga dering zijn gedaan. Het constateren van deze feiten be wijst wel dat B. en W. nog steeds ach ter de accountantsdienst staan. Zij kunnen dit rapport niet publiceren zo lang er niet enige rechterlijke uitspra ken over schuldvorderingen zijn ge daan. De heer Sietsma toonde zich hier mede tevreden gesteld. De directeur van de accountants dienst wordt dus niet gedesavoueerd. De verklaring over de uitlatingen van het Federatiebestuur welke spr. heeft gelezen waren vrijwel eensluidend. Spr. bracht ten slotte dank voor de hem geschonken gelegenheid hierover te mogen interpelleren. De vergadering werd daarna om kwart voor zeven gesloten. Geboren: Alida Margaretha, dv C. Schrijver en G. Kroon; Petrus Johan nes. zv J. de Groot en A de Nijs; Bar- tholomeus, zv N. Ligthart en Ch. van Duin; Godefridus Pieter, zv G. v. d. Molen en C. v. d. Diepstraten; Maxi- milianus. zv Jac. van Baar en M. van Lierop; Jacobus Hendricus, zv P. Jon ker en M. Sikkink. Getrouwd: Willem NIc. van de Vliet, 23 jaar, landbouwer te St. Maarten, en Elisabeth Vader, 22 jaar, te Warman- huizen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5