Beide vredesplannen op de agenda Protest-nota van Sukarno over kwestie-Nieuw Guinea VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Begin volgend jaar oprichting van commando Midden-Oosten Sluipschutters beschoten het Britse militaire ziekenhuis te Ballah Maandag 12 Nov. 1951 148e Jaargang No. 267 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oost en West waren hei eindelijk eens Peking-China wordt niet tot de Verenigde Naties toegelaten Dr.Graham verricht goed werk in Kasjmir Overeenstemming te Panmoendjon? Eden en Schuman zijn het eens Dronken plezier-rijders reden tegen een boom Zuid-Afrika stemt in met de voorstellen Volkspolitie arresteerde twee Amerikanen Dr Mossadeq zond een minister naar Teheran FAO ziet toekomst met vertrouwen tegemoet Exportquota van kaas naar de VS blijven gelijk Onbekend scheepje mettwintig koppen voor de Deense kust gezonken Churchill gaat in Januari naar Truman Kalt ï3.eAie,& Pontecorvo zou gearresteerd zijn Fransen veroveren 600 km2 in Indo-China bureau: administratie Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; j. BIJLSMA en C. krak Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per xn.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den I.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. HE agendacommissie van de algemene vergadering van de V.N. heeft zonder V stemming besloten zowel het door Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voorgestelde ontwapeningsplan, als het vijf punten omvattende vredesplan van de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, op de agenda te plaatsen. De kwestie van vertegenwoordiging van Peking-China in de V.N. werd op initia tief van Thailand met elf tegen twee stemmen (Rusland en Polen) en één ont houding (Joegoslavië) verworpen. De agendacommissie besloot voorts met twaalf tegen twee stemmen een Joegoslavische klacht inzake „vijandige activiteit door landen van de Kominform tegen Joegoslavië" op de agenda te plaatsen. Voor de eerste maal gedurende deze zitting van de Assemblée der Verenigde Naties is de Veiligheidsraad bijeen gekomen ter bespreking van de kwestie-Kasjmir. Met negen stemmen voor en twee onthoudingen (India en de Sow jetunie) werd een Rrits-Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin werd gevolg gegeven aan de wens van de bemiddelaar, dr. Frank Graham, om zijn pogingen om overeenstem ming inzake de demilitarisatie van Kasjmir nog zes weken voort te zetten. grenswachters van naburige landen. Protesten van Joegoslavië waren zelfs niets eens beantwoord, aldus Bebler. De commissie beval het instellen van eer), commissie-ad-hoc aan ten einde het werk van de politieke commissie te ver lichten. Daarna begon de agendacommissie de 67 punten van de agenda te verdelen r\E Amerikaanse afgevaardigde, Gross noemde het een hoopvol teken, dat India en Pakistan vastbesloten zijn om zich aan vreedzame onderhandelingen te houden en een staakt-het-vuren als mede een vrije en onpartijdige volks stemming te aanvaarden. Volgens de Nederlandse afgevaardig de, D. J. von Balluseck, schenen ver dere onderhandelingen onvermijdelijk. Dr. Graham had het conflict „inge perkt" en een verbetering bewerkstel ligd. Tlto beschuldigd TN de vergadering van de algemene vergadering heeft de Russische afge vaardigde, Malik, tevoren een hevige aanval gedaan op de „kliek van Tito" wegens „haar leugens, laster en provo caties". Manfred Lachs (Polen) beschuldigde „zekere kringen" er van er belang bij te hebben „gevaarlijke punten" in Eu ropa te scheppen. Zij waren verant woordelijk voor de huidige positie van Joegoslavië. De vertegenwoordiger van Joego slavië, Alex Bebler, zei, dat de siuatie in zijn land verergert. Op Joegoslavisch grondgebied hadden twee „moorden" plaatsgevonden, die waren begaan door De subcommissie, die de wapenstil- standslime in Korea moet vastleggen, schijnt tot een overeenkomst geko men te zijn, zo verluidt uit welinge lichte bron. De commissie zou het standpunt van de delegatie de V.N. aanvaard heb ben. Volgens dit standpunt zou de definitieve vaststelling van de demar catielinie en de gedemilitariseerde zone pas na afloop van de wapenstil standsonderhandelingen moeten ge schieden. De communisten zouden niet langer staan op de onmiddellijke vast stelling van een demarcatielinie en zich met een geallieerde verzekering tevreden stellen, dat gedurende de verdere onderhandelingen geen grote offensieven uitgevoerd worden. Aan de andere kant zouden de communis ten Kaesong mogen behouden, aldus A.F.P. De Britse minister van buitenlandse zaken Eden heeft te Parijs aan de pers meegedeeld, dat over alle wereldvraag stukken die h(j met zijn Franse collega Robert Schuman heeft besproken, overeenstemming bestaat. Uit gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat de ministers o.m. hebben gesproken ver de politiek ten aanzien van Duitsland, het Midden-Oosten en de Sowjetunie Eden zou volgens deze kringen in nog duidelijker termen dan zijn voorganger Herbert Morrison heb ben verzekerd, dat de Britse regering Frankrijk zal steunen bij zijn plannen voor de totstandbrenging van grotere eenheid in Europa. RUSSISCHE RECHTER IN DEN HAAG Door de VN is bekend gemaakt, dat de 57-jarige Russische jurist Sergei Goloensky door de Russische nationale groepen is voorgedragen als opvolger j van de Sowjetrussische rechter bij het internationaal gerechtshof, S. B. Kry- Rit werd m&t dood bekocht j^CHT BORRELS en glazen bier ver klaarde de 18-jarige bestuurder van een Zaterdagnacht bij Neede veronge lukte auto te hebben gedronken. Voorts bleek, dat het reeds de vierde maal was, dat hij en zijn vriend, de 19-jarige L. N. uit Almelo, die dit „plezierritje" met de dood moest bekopen, een auto wegnamen om een tochtje te gaan ma ken. Met grote snelheid reed hun wagen in de nacht van Zaterdag op Zondag in de omgeving van Neede op de Rijks straatweg Neede-Zutphen tegen een boom en werd vrijwel geheel vernield. L. N. werd zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval overleed, doch de bestuurder G. R. liep slechts lichte verwondingen op. Hij trachtte te vluch ten, maar omstanders grepen hem en leverden hem over aan de politie, waarbij bleek, dat hij sterk onder de invloed van sterke drank verkeerde. Achteraf kwam uit, dat de auto was gestolen uit een garage in Almelo. R. heeft reeds drie veroordelingen voor dit „plezierrijden" achter de rug. over de zes hoofdcommissies van de al- lof, die zich om gezondheidsredenen gemene vergadering. niet herkiesbaar stelt. JN WELINGELICHTE KRINGEN te Washington wordt verwacht, dat het ge allieerde commando voor het Midden-Oosten begin volgend jaar zal worden opgericht. De geheime besprekingen, welke de Arabische landen Zaterdagavond te Parijs zouden houden over de voorstellen van Frankrijk, Engeland, de V.S. en Turkije inzake de verdediging van het Midden-Oosten, zijn opnieuw uitgesteld. Het is echter waarschijnlijk, dat de besprekingen zeer binnenkort zullen worden gehouden. betrokken regeringen mogen worden verplaatst. De drie landen van het Britse Ge menebest, die bij het plan betrokken zijn, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, hebben de verklaring niet mede-ondertekend, in verband met moeilijkheden tengevolge van de wens van Australië om op dit tijdstip geen troepen beschikbaar te stellen voor dienst overzee. Zuid-Afrika heeft in middels reeds een afzonderlijke ver klaring uitgegeven, waarin het accoord gaat met de gedane voorstellen. DE REGERINGEN Van Frankrijk, Engeland, de V.S. en Turkije hebben Zaterdag een gezamenlijke verklaring over de verdediging van het Midden- Oosten uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de verdediging van dit gebied van vitaal belang is voor de vrije we reld en alleen kan worden verzeaerd door de samenwerking van alle betrok ken landen. Bovendien wordt de verzekering ge geven, dat het commando zich niet zal mengen in problemen en geschillen, die zich in het gebied zullen voordoen. In geval van oorlog zal de opperbevel hebber van de voorgestelde organisatie alle troepen leiden, die tot zijn beschik king staan. Niettemin zullen de natio nale troepen, die onder het opperbevel staan, slechts met toestemming van de Twee Amerikaanse soldaten, die gisteren door de Oostduitse volkspoli tie op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sector waren gearresteerd, zijn des avonds weer door de Sowjet russische autoriteiten vrijgelaten. Zij verklaarden een goede behandeling te hebben genoten. De reden van hun arrestatie is niet bekend. Evacuatie van vrouwen en kinderen begonnen Egyptische sluipschutters hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag net Brits militaire ziekenhuis te Ballah, ongeveer vijftien kilometer ten noor den van Ismaila, beschoten. Het vuur werd door Britse schildwachten beant woord. Er wordt geen melding gemaak van slachtoffers. Zaterdag zijn vier „Hastings"- transportvliegtuigen van de RAF met aan boord 107 vrouwen en kinderen uit de kanaalzone naar Engeland ver trokken. Totdat alle Britse gezinnen, Verwachting tot morgenavond: Zwaar tot half bewolkt met in de Oostelijke helft van het land aan vankelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Later weinig wind. Vannacht iets minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: zon op 7.54, onder 16.53 maan op 16.11, onder 8.00. die niet in bewaakte kampen kunnen worden ondergebracht, zullen zijn ge- evacueerd, zullen iedere dag vier vliegtuigen met evacuees uit Egypte naar Engeland vertrekken. De derde Britse infanteriedivisie, die Maandag aan boord van twee vliegdekschepen uit Engeland vertrok ken is, heeft Cyprus als bestemming Volgens persberichten zal de divisae de plaats innemen van de 6.000 man. die onlangs van Cyprus naar de Suez- kanaalzone is vertrokken. De Perzische minister van onderwijs Karim Sandjabi, die deel uitmaakte van de delegatie van premier Mossa deq, is Zaterdag per vliegtuig uit de Verenigde Staten te Teheran terugge keerd. De minister heeft de sjah rap port uitgebracht over de stand van de Amerikaans-Perzische besprekingen. Naar verluidt, zou zijn vroegtijdige terugkeer in verband staan met de onrust onder de Perzische studenten. De staking* van de Perzische ambte naren blijft beperkt tot een protest staking van een uur. De Voedsel, en Landbouw-organisatie van de V.N., de F.A.O., zegt in haar jaarverslag, dat het jaar 1950/51 een jaar van actieve vorderingen is ge weest, ondanks het feit, dat de voedsel situatie nog steeds „grimmig" genoemd moet worden. In dit rapport wordt de toekomst met vertrouwen tegemoet ge zien, aangêzien de landen zich eindelijk schijnen voor te bereiden op een oorlog op grote schaal tegen honger en gebrek. Steeds meer hulp wordt door de or ganisatie aan de verschillende regerin gen geboden door het verschaffen van technische adviezen. In September van dit jaar werkten 213 geleerden van 32 nationaliteiten aan meer dan 100 pro jecten in 35 landen. Thans worden ook opleidingscentra opgericht, waar mo derne methodes worden onderwezen tot voorbereiding van landbouw-ontwikke- ljngsprogramma's en projecten. In de nieuwe Kerk te Amsterdam is Zaterdag een dienst gehouden ter her denking van de gesneuvelden in beide wereldoorlogen. De Franse Ambassa* deur legde een krans bij de katafalk. Oplossing van geschil moet voorrang hebben j^AAR aanleiding van de door de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta afgelegde verklaring van Nederlandse zijde over het voornemen tot wijziging \>an de Nederlandse grondwet, heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse Hoge Commissaris een presidentieel memorandum doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat het streven van Nederland tot opneming van Nieuw Guinea in de Nederlandse grondwet niet juist is. In het memorandum wordt tegen dit voor nemen een protest uitgebracht b|j de Nederlandse regering, waarbij nadrukkelijk wordt gesteld, dat de oplossing van het geschil omtrent het westelijke deel van Nieuw-Guinea voorrang moet hebben boven d« behandeling van de grondwets wijziging in Nederland. Drie problemen staan goede betrekkingen in de weg £)E Indonesische regering zegt, te ver wachten, dat op de agenda van de in November te houden Unie-conferen tie tevens de belangrijke kwestie over De Amerikaanse invoerquota voor kaas voor de eerste zes maanden van 1952 zullen ongeveer op de tegenwoor- Te omvang gehandhaafd worden. Voorzover een deel van een quotum aan het einde van dit jaar nog niet verbruikt mocht zijn, zal het in 1952 geldig kunnen blijven. Algemeen wordt verwacht, dat het congres, wanneer het in Januari weer bijeenkomt, de zaak van de invoerbe perkingen weer in behandeling zal ne men. Ook andere vaartuigen zonden noodseinen uit Een onbekend motorschip van onge veer 700 ton, met een bemanning van waarschijnlijk twintig koppen, is gis teren bij ruwe zee op een afstand van drie mijl uit de Deense kust gezon ken. Aan zich in de nabijheid bevin dende schepen is verzocht hulp te ver lenen. Ook een klein Nederlands of Duits schip heeft gisteren in de Oostzee t,er hoogte van de Zuidzweedse kust nood seinen uitgezonden, daar het niet meer bestuurbaar was. Het vaartuigje is de Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt, dat president Truman waar schijnlijk in Januari te Washington de Britse premier Winston Churchill zal ont moeten. Er is geen aanwijzing, dat aan de conferentie te Washington nog ver tegenwoordigers van andere landen zullen deelnemen. Trumans secretaris Joseph Short verklaarde op een persconferentie desgevraagd niets te hebben vernomen over een eventuele deelneming van maarschalk Stalin of de Franse premier Pleven aan de besprekingen. Men vraagt zich verder af, of Churchill wellicht een gemeenschappelijke vergadering van het Congres, dat begin Januari hijeen- komt, zal toespreken. haven van Sundishamn binnengesleept. Zaterdagmiddag seinde het Griekse schip „Georgios" (4.289 ton) in een po sitie ongeveer dertig mij] ten noord westen van Casablanca, dat het in oordoostelijke richting afdreef, daar de machines waren uitgevallen. Later heeft de Deense sleepboot „Garm" het schip op sleeptouw genomen en koers gezet naar Casablanca. Egyptisch gezant in Den Haag over de Soedan De Egyptische gezant in Nederland. Mohamed Alv Sadek Pacha, heeft tij dens een persconferentie te 's-Graven- hage verklaard, dat naar zijn mening de voornaamste reden, waarom Enge land de Soedan tot- elke prijs wil be houden, de katoen is. Hij zei, dat vrije handel en concurrentie in de Soedan voor Engeland het begin zou zijn van het verdwijnen van zijn imperiale ko lonisatie in dit deel van de wereld. Voorts herinnerde de gezant eraan dat Engeland van de Soedan uit druk kon uitoefenen op Egypte door te dreigen het water van de Nijl, dat voor Egypte bestemd is, te zullen vermin deren. TAE BEWONERS van een gevangenis in Cairo (waar hebben we die naam meer gehoord?) moesten zulks wegens een arbeidsplan van de gevan genisdirectie met een plaatselijke fa brikant van horloges, in hun cellen lichtgevende wijzerplaten vervaardi gen. Toen de bestelling eenmaal klaar was, kwam de horlogefabrikant tot de ontstellende ontdekking, dat de wijzer platen geen spiertje licht gaven. De zaak werd grondig onderzocht, waarna bleek, dat de gevangenen de lichtge vende verf hadden gebruikt om hun speelkaarten mee te bestrijken. Dan konden ze na het uur waarop de lich ten uit moesten, nog een partijtje spelen. Theodoor wil toch niet ver zuimen oen weinig licht te laten schij nen op het geval van het echtpaar Clark, dat woont in Utah. Beide echte lieden scheidden 46 jaar geleden en woonden sedert 44 jaar dicht bij elkaar, zonder echter een woord te wisselen. Laten ze nu plotseling (hij als 69-jarige en zij als 67-jarige) her trouwd zijn! Aanvankelijk dachten de mensen in Los Angeles, dat de heer Al MacCarthy nimmer aan een echte lijke band gekluisterd zou worden, aangezien hij gekleed ging in het sobere habijt van priester. Hoe bedro- gen kwam men uit. Al is gearresteerd, aangezien hij in ruil voor vrije borrels Ik moet naar 't Bal-masqué in Parijs. Vermomd als „Vrede". in allerlei bars de biecht hoorde, die drinkebroers hem hadden te doen. U Hoe men zich ook in het mensdom kan vergissen. De 71-jarige Marius Larsen, een ingetogen inwoner van Seattle, werd op een liefelijke ochtend op een straathoek gekust door een vreemde, doch beeldschone vrouw. Ma rius' hart was direct op hol, evenals trouwens zijn portefeuille, waarvan de vrouw hem snel had weten te beroven Soms straft het kwaad zichzelf en wel onmiddellijk. Zoals in Nantes, waar enkele duisterlingen een in braak pleegden in een eierenwinkel Onder hun zondige werk kregen de dieven ruzie met elkaar en gingen over tot een gevecht, waarbij honderd dozijn eieren, die in een doos in de winkel stonden, als munitie werden gebezigd. De eigenaar van de winkel vond de volgende ochtend zijn halve huis vol eierenstruif. Maar de dieven hadden in de hitte van het gevecht vergeten testelen. In Hilleröd (Denemarken) ontving de heer Erie Nielsen van de huisbaas het ultima turn: „Verhuis, of laat uw hond afma ken!" Meneer Nielsen besloot te ver trekken, kocht een nieuwe woning en ondervond dat men zijn lievelingsdier had afgemaakt tijdens de verhuizing. Nieuw Guinea zal worden opgenomen. De Indonesische regering, aldus het memorandum, vertrouwt ten volste op de instemming hiermede van Neder landse zijde en verzoekt aan Neder land, op de genoemde punten ten spoe digste antwoord te willen dienen. Zo dra dit antwoord zal zijn ontvangen, zal de Indonesische delegatie zich naar Nederland begeven ter bespreking van vorengenoemde agenda. Rede van Sukarno gUKARNO sprak tijdens een rede voering te Surabaia ter gelegenheid van Heldendag de hoop uit, dat er goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zouden bestaan, doch hij achtte dit onmogelijk, zolang Irian in Nederlandse handen was, de Neder lands-Indonesische Unie niet vervan gen was door normale betrekkingen, en nog Nederlanders leiders of lid wa ren van gewapende benden. Sprekende over de binnenlandse toestand, zei de president, dat vele vreemdelingen een weelderig leven leidden, terwijl het volk in armoede leefde. Hij was van mening dat maatregelen genomen moesten worden, waardoor een zekere nivellering bereikt zou worden. Wegens spionnage voor Engeland Volgens een. bericht In het West- duitse blad „Algemeine Anzeiger" heb ben de Sowjetrussische autoriteiten de Britse atoomgeleerde professor Ponte corvo gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Het blad zegt, dat dit bericht door Finse vluch telingen uit de Sowjetunie naar Hel sinki was overgebracht. Eerder in dit jaar is prof. Pontecorvo op geheimzinnige wijze uit Engeland verdwenen. Volgens berichten, die een half jaar geleden de geallieerde ge heime dienst bereikten, was hij belast met de leiding van een laboratorium voor atoomonderzoek in Tsjecho- slowakije. Van de zijde van Britse departemen ten en door in Engeland werkzame atoomgeleerden is Zondag medegedeeld dat zij van het bericht geen enkele be vestiging of ontkenning kunnen geven. Zweedse en Finse autoriteiten twijfelen sterk aan de juistheid van het bericht. Teneinde het gebied van Chobin te omsingelen, hebben de Franse troepen in Indo-China een offensief ingezet. Reeds Zaterdagavond kon generaal De Lattre de Tassigny melden, dat de ge stelde doelen waren bereikt. De opper bevelhebber noemde het offensief een keerpunt in de strijd. De Franse strijd krachten hebben ongeveer zeshonderd vierkante kilometer veroverd en bezet ten o.a. de stad Chobin, 55 kilometer ten zuid-westen van Hanoi.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1