Stad en Omgeving Victorie-groep opende een nieuw troephuis Modelwoningen aan de Spieghelstraat voor publiek opengesteld Eerste zes woningen naar eigen ontwerp Biljart-tournooi 3e klasse Cantecleer speelde een detectivespel AGENDA Stoeiende jongelieden gingen door winkelruit Alkmaarse damclub D.D.D. Personeel van Ringers huldigde twee jubilerende collega's Revue bracht vrolijke bootreis om de wereld Flip, Flap en balleken vormden hoogtepunten HE1LOO - Langendijjk Ds. J. H' SiÜevis Smit verie'de vicotervaringen MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 Goed wonen" doet haar naam eer aan Firma Spruijt zorgde voor een attractieve meubilering JfN DE SPIEGHELSTRAAT werden Zaterdagmiddag- op enigszins officiële wijze de eerste zes gereed gekomen woningen van het bouwprogramma der R.K. Woningbouwvereniging „Goed wonen", waarvan er drie door de firma Spruyt als modelwoningen zijn ingericht, voor het publiek opengesteld. In de smaakvolle gothische huiskamer van de benedenwoning, met groenbeklede stoelen en een fraai bewerkt dressoir, sprak de heer C. M. A. van Mierlo, de voorzitter van „Goed wonen", de talrijke genodigden toe, onder wie zich de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, de gemeentesecretaris, mr. R. Veendorp, de wethouder G. van Slingerland, de chef van het gemeentelijk bureau voor huisvesting, de heer J. Spaans, en de voorzitter van de woningbouwvereniging „Rochdale", de heer C. Couwenhoven, bevonden. De heer Van Mierlo noemde de ope ning een bijzondere gebeurtenis, aan gezien deze eerste zes woningen, die nog slechts een begin vormen, geheel naar eigen ontwerp (van de architect, de heer W. A. Keesom) waren gebouwd. Vervolgens richtte hij woorden van dank tot de velen, die hun medewer king hadden verleend aan het tot stand komen van de woningen, onder wie vooral het gemeentebestuur en de heer J. Spaans. Nadat de heer Keesom enkele woor den had gesproken, waarbij hij het verlangen uitte om te weten, hoe de dames onder de genodigden over de nieuwe woningen oordeelden, zette de heer W. Spruyt uiteen, dat de firma Spruyt bij de inrichting had getracht een practisch interieur samen te stel len, dat voor iedere beurs geschikt was. doch hierbij goede smaak, warmte en gezelligheid niet uit het oog had ver loren. Nadat ten slotte de burgemeester de woningbouwvereniging had gelukge wenst met het gereedkomen van de woningen en een en ander had verteld over hetgeen aan de bouw ervan was voorafgegaan, ging men over tot het bezichtigen van het interieur. Het interieur BE woningen bestaan elk uit een huis kamer, drie slaapkamers, een keu ken en een badcel, alles gelijkvloers en zijn uitsluitend voor gezinnen met kin deren bestemd. De firma Spruyt heeft veel zorg besteed aan de inrichting. Men ziet er de reeds genoemde gothi sche zitkamer, een boereneetkamer van blank eikenhout, met een glazen broodkast, waarvan de boerenbont-gor dijnen passen bij de stoelbekleding en een studeerkamer van blank berken, zeer smaakvol voorzien van een terra vloerbedekking en groene gordijnen. Ook de kinderkamers zijn zeer aan trekkelijk ingericht. Het meubilair is over het algemeen modern en in strak ke lijnen uitgevoerd, doch niettemin zeer fleurig en intiem. Door een zorg vuldige keuze is de ruimte der ver trekken zo gunstig mogelijk benut en door de manier van opstellen is veel aan diepte gewonnen. Men ziet er voorts aardige modellen lampekappen en verschillende soorten gordijnen en vloerbedekkingen. De wanden worden gesierd door een aantal goede, warm- getinte schilderijen, waaronder stil levens, bloemen en landschappen en enkele etsen van de schilder A. van Mever uit Koog aan de Zaan. De fir ma's Heuseveldt en Erkamp hebben op zeer verdienstelijke wijze het interieur der drie keukens (een groene, rode en blauwe) helpen vervolmaken en de firma Ypma zorgde voor radio in de woning. FINALE: KOELEMEIJ KAMPIOEN DERDE KLASSE VIJF SPELERS MET ALG. GEM. BOVEN 3.36. Zaterdag en Zondag zijn de eindwedstrij- den om het 3e klas kampioenschap in de „Gekroonde Valk" voortgezet en beëin digd. Koelemey is met een algem. gem. boven de 4.kampioen geworden. Hij was inderdaad de sterkste. Nog vier an dere spelers kwamen ruim boven de 3.30 gem. n.l. Dekker, P. te Bos, C. de Vet en C. Kuiper. De pas uit de 4e klas ge promoveerde v. d. Schilden heetf zich flink geweerd. De uitslagen van Zaterdag waren: Koelemey 100 21 25 4.76 Burger 68 21 12 3.23 Te Bos 100 21 20 4.76 Koelemey 84 21 25 4.00 Burger 100 27 24 3.70 De Vet 100 27 20 3.70 Dekker 100 29 23 3.44 De Vet 90 29 14 3.10 De uitslagen der twee laatste partijen waren op Zondagavond: v. d. Schilden 100 35 18 2.85 Kloosterboer 97 35 10 2.77 Koelemey 100 27 14 3.70 Dekker 86 27 21 3.10 De resultaten wijzen wel op spannende partijen. De eindstand van het tournooi is: 1. Koelemey 684 169 26 4.04 12 p. 2. C. Dekker 377 185 23 3.65 10 p. 3 P. te Bos 685 202 31 3.39 10 p. 4. C. de Vet 686 201 20 3.42 .9 p. 5. A. v. d. Schilden 621 220 20 2.85 6 p. 6. C. Kuiper 651 210 19 3.20 4 p. 7. C. Burger 567 193 24 2.93 3 p. 8. P. Klooster boer 667 220 21 3.03 2 p. Burgerlijke Stand Geboren: Clementina M., d. van M. W. van Schie en A. Koks. Dirk J. S., z. van J. Dekker en M. J. Kaan dorp. Cornelia A., d. van P. Leijen en E. C. Schavemaker. Raoul, z. van R. Frankot en J. de Wit. Sara M., d. van M. J. Zwijnenberg en J. A. de Vries. De modelwoningen zullen voor het publiek zijn geopend op Woensdag en Vrijdag van 25 uur en van 79 uur (zowel deze week als volgende week). Bovendien op Zaterdag en Zondag van 25 uur (eveneens deze week en vol gende week). Zondag 25 November is dus de laatste dag, dat de woningen bezichtigd kunnen worden. Buiten deze vastgestelde uren kan men ook op an dere tijden een bezoek brengen, doch in dat geval dient men zich met een speciaal verzoek tot de firma Spruyt in de Langestraat te wenden. De bekende Alkmaarse vereniging „Cantecleer" bracht gisteravond in riet Gulden Vlies op haar uitvoering voor donateurs en verdere belangstellenden een nieuw „spel met een detective" van mr. H. M. Planten. Dit spel, dat is getiteld „Schurken en schijnwerpers" en dat zich afspeelt tij dens de repetitie van „De Plankenrid ders", een toneelvereniging, is goed gevonden. Inderdaad worden spelers en toeschouwers tijdens die repetitie verrast door de plotselinge moord op Otto de Val, één der medespelers. Hierop komt direct Koenraad van Vleuten in actie. Hij is de speurder, de detective, die dit spel, dat ernst werd, eens tot volkomen klaarheid zal bren gen. Natuurlijk komen tal van leden van de toneelclub onder verdenking te staan. Maar Koenraad denkt al spoe dig, dat hij het geval onder de knie zal krijgen. Hij brengt vele van de „Plankenridders" tot wanhoop. Totdat maar de ontknoping van dit ver rassende spel van toneel in toneel mo gen wij niet verklappen. Dat zou de interesse en spanning voor eventuële volgende opvoeringen sterk verminde ren. Maar voor „Cantecleer" is het stuk een succes geweest. Het is lang niet gemakkelijk te spelen en het pleit voor „Cantecleer", dat zij er zo'n goede op voering van heeft gegeven. De regit van Bep Speet heeft daartoe veel bij gedragen. Vok Keysper was als detec tive weer uitstekend op dreef en hij wist deze aardige rol tot een succes te maken. Bijzondere aandacht trok mej. Nel Keysper in de rol van Helga Brun- ninx. Een uitbeelding die een bijzon der woord van lof verdient door hou ding en volledige beheersing. Toon Buissink viel op als de regisseur, een moeilijke rol. Jac. Beentjes toonde weer zijn vlotte routine en verder mo gen zeker genoemd de dames Tiny van Berkum en Sum Bierman en niet te vergeten de steeds uitstekende mevr. De MoeiStokhof. Verder waren er heel aardige typeringen van Martien Wessels, Ruud Rijs, Jan Dogger (als de toneelknecht) en Arie Roobeek, Kees Mul, Kees Admiraal en Nol Wohrmenn (als een kranige brigadier). Aan het slot werden de medewer kenden beloond met een daverend ap plaus, dat voor ht gepresteerde zeker verdiend was. MAANDAG MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Louise-Lotte (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Erop of eronder (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Ellen (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Morgen ben ik rijk (alle leeftijden). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur „Schandaal in de groene lcakatoe" door toneelgroep ,,'t Voetlicht". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag, 12 Nov. 2.40 vm. 2.59 n..m Dinsdag, 13 Nov. 3.18 v.m. 3,34 n.m. TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 2.45 *15.01 8.45 21.01 Dinsdag 3,23 15.39 10.02 22.17 De jeugd heeft dezer dagen weer van zich laten spreken, helaas niet in het verband van de kinderpostzegel actie, die weer gaat beginnen. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen twee vijftienjarige jongens, die zich schuldig hadden gemaakt aan de verduistering van oude metalen. Drie jongens, rond 13 jaar, hebben zich door inklimming toegang verschaft tot het padvinders-troephuis „Phoenix" waar ze een voorraadje oud papier hebben gestolen. Zondagmiddag, tegen vijven, was de gebruikelijke, Zondagse Langestraat- parade, weer eens de oorzaak van schade voor een winkelier uit onze voornaamste winkelstraat. Zoals de traditie wil, slenterden, holden, of stoeiden Zondagmiddag weer vele jon gelieden van beiderlei kunne door de Langestraat. De portieken van de win kels in deze straat werden in het luid ruchtige ritueel van „sjans-hebbe" be trokken. Dit ging op een moment zo onbe- suid, dat een groepje dartele jongelie den dwars door een winkelruit van „Het Sierhuis" stortte. De ruit, die een afmeting heeft van 3.75 m. bij 2.10 m. kost de betrokken winkelier f 308. In zijn etalage, waar verschillende breekbare voorwerpen sneuvelden werd voor negentig gulden, schade, aange richtvan de schuldigen tot dusver geen spoor. Jan Pronk moest Liliari* de eer laten Onze stadgenoot Jan Pronk, die op winterbanen achter kleine motoren nimmer tot grootse prestaties kan ko men, werd te Gent door de Belg Li- liart en de Fransman Lesueur versla gen. In de eerste manche, welke door Liliart werd gewonnen, eindigde Pronk weliswaar op de tweede plaats, maar in de laatste manche moest hij zijn meerdere in de Belg en de Fransman erkennen. Liliart eindigde in het eind klassement op de eerste en Lesueur op de tweede plaats. In de onderlinge competitie veroverde Verver voorlopig de eerste plaats door te winnen van M. J. Langras Jr. Na twee nederlagen kon Riebeek ditmaal niet tot winst komen. Bij ward verraste herr* met een damzet en behaalde remise. Kam pioen De Jong stuitte bij Woonijk op taaie tegenstand en kwam niet verder dan re mise. Bleeker kwam tegen Komijn reeds spoedig enkele schijven voor en won. De Wijn gaf tegen N. Oud reeds na vijf minu ten op. De partij SchuitSmolenaars eindigde na een interessante stelling in remise. Korn werd tegen Mekken de dupe van een slag- zet. M. A. Langras stond verloren tegen Langras Sr., maar de laatste overzag een dreiging en verloor. Booy stuitte de over winningenreeks van Balder en won na een verrassende damzet. Peerdeman boekte zijn eerste overwinning op Lengers. Stam bereikte tegen Bruggeman en voordeliger eindspel en won. De uitslagen luiden: L. VerverM. J. Langras Jr. 2—0; C. Balder—P. Booy 0—2; T. Korn—J. Mekken 0—2; M. A. Langras M. Langras Sr. 2—0; D. Bruggeman— D. Stam 0—2; N. Oud—P. de Wijn 2—0; J. SchuitP. Smolenaars 11; J. Bleeker •A. Romijn 2—0; C. Bijwaard—N. Rie beek 11; H. de JongG. Woonijk 11; D. PeerdemanN. Lengers 20. Thiery-congres te Maastricht BESTUURSLID UIT ALKMAAR BENOEMD Op het landelijk congres der inter nationale familiestichting Thiery, dat gftter te Maastricht werd gehouden, werd een bestuur gekozen. De zetel van de internationale fami- liestichting blijft gevestigd te Amster dam (Leidsegracht 16). Tot leden van de Nederlandse lande lijke leiding werd o.a. gekozen de heer B. Panhorst te Alkmaar als voorzitter en penningmeester. De nieuwe directeur-generaal hield een enthousiaste toespraak, waarin hij o.a. verzekerde, dat hij zijn best zal doen de milliardenerfenis uiteindelijk van de Franse staat los te krijgen. De heer de Liser was ervan overtuigd, dat er goede resultaten zullen worden be reikt door hartelijke samenwerking en loyaal vertrouwen in de landelijke en internationale leiding. Na de bijeen komsten te Gent en Bergen werken ook de Vlaamse en Waalse groeperingen nauw samen. Het stichtingsbestuur zal zo spoe dig mogelijk worden uitgebreid met leden uit Frankrijk en Duitsland. Zelfs in Australië blijkt belangstel ling voor de Thiery-stichting te be staan. Er was een zekere J. G. Thiery, die mededeelde alle mogelijke hulp te zullen verlenen. Zondag 25 November a.s. zal een grote bijeenkomst worden gehouden in Luik. ■JTJDENS een zeer gezellige bijeenkomst van het oudere personeel van 4, Ringcrs-fabriekcn (de jongeren hadden een week eerder hun feestavond gehad) werd Zaterdagavond in het Gulden Vlies een welverdiende hulde gc. bracht aan twee veertigjarige jubilarissen, de Rotterdam-veteranen mej. Voets en de heer G. de Ley. De heer H. Ringers haalde in een geestige spef<h herinneringen op aan de prettige samenwerking in vroegere jaren. Hierbij kwam ook ter sprake, dat verschillende leden van de familie De Ley bij 4, Ringers-fabrieken werken en hebben gewerkt, en dat de reeds meer dan tachtig jaar oude heer R. de Ley zich eveneens in de zaal bevond. Ten slotte bood de heer Ringers aan mej. Voets een enveloppe met inhoud aan en aan 4e heer De Ley een boekenkast. cp de hoofse riddertijd het amusantste was. De leiding en regie van het geheel berustte bij de heer Jos Groenland, ter. wijl medewerking werd verleend door de toneelgroep, het gemeengd koor, dat vöór de aanvang der revue een drietal liederen zong (o.l.v. de heer C. Hlm. melreich), de balletgroep (o.l.v. mevr. Marjolee, die na afloop de grootstj pluim op haar hoed kreeg), en Ringers' eigen muziekensemble (o.l.v. de heer P. Stokman), dat tot besluit van deze genoeglijke avond bovendien nog voor rén gev.~ri""''d pro—amma van vrolij. ke dansmuziek zorgde. QOK de heer Van Opstal, de voorzit ter van de personeelsvereniging, off reerde de jubilarissen geschenken, een schemerlamp voor de heer De Ley en een collier voor mej. Voets. De heer De Ley sprak bij zijn dank woord over de jongeren van deze tijd, die zo ongedurig zijn en voor 'n paar gulden opslag naar een andere baas gaan. Hij waarschuwde hep echter, dat op die manier nooit iets bereikt zou kunnen worden. .Nadat de gehele zaal met een koste lijke tractatie was verrast, werd de re vue „Alle hens aan dek" opgevoebd, die door de enthousiaste wijze, waarop zij gebracht werd, een groot succes boekte. Onder leiding van de kapitein (P. Ver ne) en de stuurman (P. Kingma) maak te de Ringersboot een wonderlijke reis om de wereld, met aan boord een twin tigtal bekoorlijke matroosjes en. vooral niet te vergeten, de matrozen Flip (C. Beck) en Flap (C. Ramaker), die het humoristische leeuwenaandeel in deze revue hadden. De taferelen van de meisjes met haar fleurige toiletten en haar balletten waren ongetwijfeld het aardigste, zoals de afvaart, het bezoek aan Hawaii en de behouden aankomst in de veilige thuishaven. Er werd een aantal schetsjes opgevoerd, over wilde Batavieren, moedige redders en manlij ke dienstmaagden, waarvan de parodie BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Zaterdag wa ren: Loggers VI 85 9120; KW 73 6120; 47 5780; 78 15.500; 6 6600; 25 8460; 5 200; 79 2760; 91 1760; Ketters HD 125 2270; Ro 29 350; Wr 67 2640; 7 3.000; 35 300; KW 12 1040; 189 160; 128 300; 92 510. BURGERLIJKE STAND Geboren Petrus M., z. van N. P. van Roozendaal en M. J. Bersee. Ste- phanus W. M., z. van M. M. Hoebe en M, J, Smit. Ondertrouwd Hendrikus G. Beentjes (won. te Castricum) en Anna C. Haanraads. Getrouwd Pieter D. Purmer en Klaziena de Vries. Theodorus van Al phen en Johanna M. Poulussen. Cor nells M. Kaandorp en Geertruida Dekker. BESTUURSVERKIEZING L.T.B. Bij de Zaterdag gehouden bestuurs verkiezing in de vakgroep tuinbouw van de R. K. Land- en Tuinbouwbond is de heer H. Korthouwer uit Heiloo gekozen in de plaats van de heer N. Vendel uit Heemskerk, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Fietsen en auto's twee maal in botsing Zaterdagmorgen wilde een 66-jarige wielrijder, komende uit de Kabeljauw straat de Geestersingel oversteken. Hij verzuimde hierbij voorrang te geven aan een van rechts komende auto. De bestuurder van dit voertuig moest, om een botsing te voorkomen, krachtig remmen, tengevolge waarvan zijn wa gen een zwaai maakte en tegen een verkeerspaal hotste. De paal hing een heel stuk uit het lood, de auto werd ontsierd door enige deuken en de wiel rijder kreeg als herinnering een pro ces-verbaal mee naar huis. Zondagmiddag, x'ónd etenstijd, kwa men twee fietsers door de Snaarmans- laan gereden. Ze wilden de Spoorstraat oversteken, doch een in die straat rij dende taxi wou juist de Snaarmans- iaan kruisen. Het werd een botsing, waarvan de gevolgen aan auto en de twee fietsen nog wel enige tijd zicht baar zullen blijven. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. .25 jaar geleden. In de Alkmaarse Courant van 10 November 1926 vinden wij de vol gende mededeling over de radio distributie. In de gistermiddag door B. en W. gehouden vergadering bleek, dat reeds een drietal aanvragen waren ingekomen voor concessie eener radiodistributie. B. en W. waren van oordeel, dat in ieder geval een warboel van draden door de stad voorkomen moest worden, waar om besloten werd te onderzoeken of de radio-distributie iets is, dat door de gemeente hier ter hand kan worden genomen. Wanneer dit niet het geval is, dan zal het in de richting gaan van concessie aan 't Kraaiennest in gebruik genomen De Alkmaarse zeeverkennersgroep „Victorie" heeft het grote voorrecht gehad om Zaterdagmiddag een eigen troepliuis te mogen betrekken. Dat het in deze iijd van woningnood niet meevalt om aan een redelijk clubgebouw te komen be hoeft geen betoog. Door de padvindersgroep „Victorie" werden moeiten noch kosten gespaard om in het bezit te komen van een zo zeer begeerd eigen troep liuis. En dit werk werd beloonjl. Het was Zaterdagmiddag op het terrein achter Westerweg 332 bij de ingebruikname van het clubhuis dan ook een heugelijk feest, temeer daar tegelijk het eerste lustrum van de Victorie-groep werd gevierd. nest" onthuld en verklaarde hij het De N.P.V.-band zorgde met pittige marsen voor de juiste stemming, toen de talrijke aanwezigen zich voor het clubhuis hadden geschaard. Na een welkoms* woord sprak de voorzitter van de groepscommissie, dr. J. W. Wagenaar zijn grote erkentelijk heid uit voor het werk, dat hier met inspanning van alle krachten tot stand was gebracht. Hij wenste, dat met Gods hulp het eervolle padvinders- werk lange tijd in dit gebouw zou mogen worden voortgezet. De opening Als voorzitter van de plaatselijke commissie verrichtte de heer J. Dreeuws bij verhindering van burge meester H. J. Wytema de openings plechtigheid. Hij memoreerde, dat de Victorie-groep verschillende behuizin gen heeft gehad, die echter allesbe halve ideaal konden worden ge noemd. Door financiële hulp van en kele ingezetenen kon deze barak aan de Westerweg worden aangekocht, welke ideaal is voor de padvinders. Namens de plaatselijke commissie en de stichting troepenhuizen droeg hij de sleutel van het gebouw over aan akela Van Dongen. Laatstgenoemde gaf 'n kort overzicht over de afgelopen vijf jaar en bracht de hulp in herinnering, die immer van de plaatselijke commissie werd ont vangen. Akela Van Dongen bracht dank aan de heer Schoonewil, die het gebouw heeft opgetrokken en door wiens uiterst coulante aanbieding men dit huis kon kopen. Hij dankte „Het Hooge Huys" voor het ter be schikking stellen van het ideale bouw terrein en de heer K. Baart, die op waarlijk geniale wijze op de wand van het welpenverblijf het verhaal van Rudgerd Kipling „Door wolven opgevoed" heeft uitgebeeld. Ook alle andere medewerkers werd dank ge bracht. Hierna werd door de heer Dreeuws de naam van het troephuis ,,'t Kraaien- tehuis voor geopend. Vele sprekers Felicitaties namens het hoofdbe stuur werden aangeboden door hop man Nieuwenhuizen. De heer Baart verklaarde met het grootste genoegen te hebben geschilderd en zeide getrof fen te zijn door de fijne padvinders sfeer. Namens de oudercommissie bood dr. J. Lourens een buitengewoon aardig geschenk aan in de vorm van de veertig internationale seinvlaggen. Wethouder R. Bakker sprak zijn vreugde uit over het tot stand komen van dit gebouw en noemde het van belang niet alleen voor de padvin dersgroep, maar voor de gehele plaatselijke gemeenschap. Namens de heer Schoonewil werd de toezegging gedaan, dat hij bij de opening van dit gebouw voor de groep 100 beschik baar wilde stellen, hetgeen in grote dank werd aanvaard, evenals het bqek over de zeilsport, dat namens de Kennemer Woudlopers werd aange boden. De talrijke bezoekers werden na de openingsceremonie in de gelegenheid gesteld in groepen van twintig het ge bouw te bezichtigen. Zij traden hier toe binnen in het zeeverkennerslokaal, dat geheel in scheepstrant is inge richt, compleet met commandobrug, mast, radiokamer, stormlampen en meer benodigdheden, die aan het ge heel de echte zeeverkennerssfeer ge ven. Ook de wandschilderingen ver sterken het idee van een troephuis voor zeeverkenners. In het welpen- verblijf werd zoals gezegd door de heert Baart op een wand van 7x4 meter een prachtige muurschildering aangebracht, die door verschillende lichteffecten een echte rimboesfeer aan het welpenverblijf geeft. Zaterdagavond werd in het troep huis in een groepsdiner het 5-jarig be staan der groep gevierd, waarbij door de groepsleider, de heer A. H. van Dongen het dankbaarheidsinsigne der padvinderij aan de heer K. Baart werd aangeboden. Zondagmiddag maakten talrijken van de gelegenheid gebruik om het mooie troephuis te bezichtigen. Ai De Alkmaarse zeeverkennersgroep „Victorie" heeft een eigen home. Zater dag opende de voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer J. DreeWws, het gebouwtje en onthulde daarbij de toepasselijke naam ,,'t Kraaiennest". In de serie winterlezingen, die jaar lijks te Broek op Largendijk wordt ge houden, sprak Vrijdagavond als eerste van dit seizoen de bekende hoofd- vlootpredikant ds. J. H. Sillcvis Smitt, De bijeenkomst, welke werd gehou den in de Ned. Ilerv. kerk te Broek op Langendijk, werd geopend met hel zingen van Psalm 133: 1 en 4 en het bid den van het „Onze Vader". Ds. Sillevis Smitt ving aan met het vertellen van zijn wederwaardigheden als vlootpredikant op een reis per on derzeeboot vanuit Engeland naar Noor wegen. Hij wees er op hoe men als predikant, belast met de geestelijke verzorging der manschappen, lief en leed met hen moet delen en niet op de wal, kan gaan staan. Deze reis zou hij nimmer vergeten. Als een echte Engels man had de commandant gewed, dat ze er wel. zouden komen. Men kwam ook thuis, maar met minder eigendunk dan men was vertrokken. De machines geraakten onklaar en de boot dreef ge durende lange tijd, terwijl de beman ning ter besparing van zuurstof onbe weeglijk moest blijven Üiggen. Spre ker verhaalde van de blijde thuiskomst, maar ook hoe men voor het feestmaal God dankte voor de behouden thuis reis. In Semarang ontving hij in Mei 1941 de benoeming tot vlootpredikant en vertrok over Australia en Amerika naar Engeland. Na veel moeite gelukte het hem met een oud vliegtuig van Ame rika naar Engeland te komen. Gedu rende de oorlogsjaren werd hij op al lerlei schepen ontboden, omdat er een tekort aan geestelijke verzorging was. Dan was hij hier, dan daar en verzorg de de jongens, die soms vlak voor hun dood hun Heiland mochten vinden. „Nooit kan er voor deze jongens ge noeg worden gedaan", aldus ds. Sillevis Smitt, die er op wees, dat de zeevaren den in de oorlog zo dikwijls voor een keus werden geplaatst, maar dat die keus er ook nu is. voor iedereen, ook al mogen de omstandigheden dan min der bewogen schijnen. Vervolgens wees spreker op het gro te belang van zeemanshuizen. Verha lend over het varen onder convooi in de Middellandse Zee, vertelde spreker hoe een convooi steeds moet doorva ren, ook toen er een vijftal vijande lijke duikboten was gesignaleerd. Ds Sillevis Smitt wees er ten slotte op hoe wij onder Gods vaderlijke zorg onder de moeilijkste omstandigheden in kinderlijk vertrouwen rustig kunnen zijn. Hij riep op, steeds dicht bij God te leven, omdat een ieder te eniger tijd in zijn leven door Hem wordt getest. De rede van ds Sillevis Smitt wekte diepe indruk en werd onder de groot ste etilte aangehoord. Besloten werd met het zingen van de Avondzang. BRAND GEBI.UST. Zaterdagmorgen werd brand ontdekt in het St. Cornelisgesticht te Noord- Scharwoude. De brand die op de ver dieping was uitgebroken maar spoedig kon worden bedwongen, had de vloer en het plafond dermate aangetast dat het vuur zich ook aan de benedenver dieping mededeelde. Gelukkig was men het spoedig mees ter. De oorzaak van de brand is on bekend. GOED AFGELOPEN. Een knaapje van de fam. v. d. M. te Noord-Scharwoude lag Zaterdagmid dag in het Gortersdiepje te spartelen. Jongens waarschuwden een voorbij gaande fietser, de heer V.. die de jon gen, die reeds geheel onder water was, gelukkig op het droge kon brengen. BENOEMD TOT NOTARIS De heer J. IJ. Posma, die indertijd was belast met de waarneming van het va cante notariaat te Zuidscharwoude, is gis teren benoemd tot notaris te Zaandam. Atoom-accoord tussen de Ver. Staten en Brazilië De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean, heeft Zaterdag te Rio de Janeiro verklaard, dat de Amerikaans-Brazi liaanse besprekingen over atoomener gie „met succes zijn bekroond".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2