f l'ii. Pain en Pom in Afrika Kappie Ho-Cfyujuw-d JIMMY BROWN TERUG Bestrijding van t.b.c. onder rundvee geniet thans veler medewerking in het Kloosterbos Ook de gezondheid der kinderen op het spel Rotterdam versloeg Rest van Nederland Haal de spons er overl Een nederlaag ondanks veldoverwicht Neem een doos echte Het Radioprogramma MAANDAG 13 NOVEMBER 1951 104. Billie en Kareltje zijn door de plotselinge aanval zó verrast, dat zij geen kik meer kunnen geven. Trouwens, daar zorgt koning Samba wel voor. Met een paar forse kaakstoten stelt hij de heren buiten gevecht en samen met Pe- pi brengt hij de twee bewusteloze die- renvangers naar de plek, waar Pim, Pam en Pom in hun kooi zitten. De drie broertjes hebben begrepen, dat zij vandaag aan de koningin zullen over gedragen worden en ofschoon zij wel weten, dat er verder niets met hen zal gebeuren, zijn ze toch erg bedroefd. Zullen zij hun leven lang hier in de wildernis als gevangenen moeten door brengen? Ze hebben begrepen dat ont snapping heel moeilijk, zo niet onmo gelijk zal zijn. Zit er niet dag en nacht een bewaker op hun kooi? Een bewa ker, die ervoor zorgen moet, dat geen vreemde de kooi kan naderen? Pim staart met een treurig gezicht door de tralies en ziet dan plotseling tot zijn ontsteltenis een grote harige arm, die de bewaker bij zijn keel grijpt. Wat zal er nu gebeuren? Prov. Gezondheidsdienst voor dieren Voor 1 November j.l. reeds 4000 reageerders*geslacbt JJE Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren hield zijn vijfde algemene ver gadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. De voorzitter, de heer Berkhout, stelde vast, dat de bestrijding van de t.b.c. langzamerhand in een heel ander stadium is gekomen. Aanvankelijk waren er velen, die er sceptisch tegenover stonden: dierenartsen, zowel als veehandelaren, directeuren van keuringsdiensten zowel als directeuren van fabrieken. Nu is overal medewerking en iedere vee handelaar vraagt bij de verkoop van een dier hoe de papieren zijn: wit- wit groen of rood. In de komende vijf jaar zullen voor de bestrijding in deze pro vincie ongeveer twaalf millioen gulden ter beschikking staan. rtE volgende organisaties zijn thans in het bestuur van de Gezond heidsdienst vertegenwoordigd: de Bond van Zuivelfabrieken door een lid, de Bond van Rundveefokvereni-, gingen door een lid, de plaatselijke besirijdingsverenigingen door twee leden, waarbij er naar zal worden ge streefd een van deze beiden afkomstig te laten zijn uit het gebied ten Noor den van het Noordzeekanaal en de andere uit dat ten Zuiden er van, de C.M.C. door een lid en de Provinciale Stichting voor de Landbouw te Haar lem d»or vier leden. Hoewel in het kader van het plan vóór 1 November ruim 1200 reageer- ders meesten zijn geslacht, zijn er thans reeds 4.000 opgeruimd. Uit dit cijfer blijkt duidelijk de medewer king, die wordt ondervonden van de zijde van de veehouderij. Met een krachtige opwekking om vooral te begrijpen, dat de Gezond heidsdienst een boerenbelang en een landsbelang dient, opende de voorzit ter de bijeenkomst. Het eerste millioen is reeds in kas. HIT de mededelingen bleek, dat gedu rende de eerste 16 weken, waarin het plan heeft gewerkt aan boeren- kwartjes werd ontvangen een bedrag van f481.000, terwijl daarnaast een bedrag van ongeveer een half millioen aan regeringsbijdrage werd ontvangen. Het eerste millioen is daarmee in de kas van de Noordhollandse bestrij ding gevloeid. Rekening en begroting. De rekening, die sloot met een te kort van ca. f15.000.werd goedge keurd. De financiële commissie merkte o.a. op, dat het niet juist was, dat de onkosten van de K.I. in de rekening van de Gezondheidsdienst waren ver- Werkt, vooral omdat de K.I. geen sluitende exploitatie had. Dit zal ver anderen; de K.I. zal in het vervolg zichzelf moeten bedruipen. Mede om het tekort van de laatste jaren op te vangen, werd de omslag per koe op de begroting verhoogd van f 1.20f 1.60 per koe. Dit wekte even protest, maar de vergadering legde zich er verder geheel bij neer. JN een uitvoerige rede gaf de direc teur, de heer D. Rempt, een overzicht van de werkzaamheden van de dienst. Er werden in het kader van de tu berculosebestrijding in het afgelopen boekjaar 12471 bedrijven met in totaal 204.757 runderen onderzocht. Van deze dieren reageerden er 49.407 of 24,1 Dit betekent een verlaging van het reactiepercentage van 1.3 Volgens het Plan t.b.c.-bestrijding moeten worden opgeruimd: voor 1 No vember 1951 1228 reageerders, voor 1 Nov. 1952 2610, voor 1 Nov. 1953 3578, voor 1 Nov. 1954 11604 en voor 1 Nov. 1955 30387 reageerders. op weg naar 3. Na lang zoeken vonden ze even, 'voordat de klok elf uur sloeg, het kan toor van Mr. Badluck, advocaat en pro cureur. Het kantoor bleek in een groot gebouw te zijn onder gebracht, dat er van binnen indrukwekkend uitzag. Met een schoot er een portier op Kappie en de maat af, en Kappie vertelde, wat hij kwam doen. „Niet nodig!" zei de portier. „Stapt maat zat nog maar net, of een man met men. Mensen, die iets te vertellen heb- „De lift zal u naar boven brengen, u maar in. Mr. Badluck verwacht u, een hoed achterop het hoofd schoot het bendie iets mee hebbên gemaakt? 13-de verdieping!" zei de portier. „Maar precies elf uur, en het is nu al één mi- gebouw binnen. Ik ben journalist van de „Star"! hij moet hier blijven!" Hij wees naar nuut over elf. Tijd is geld!" „Vlug!" riep hij tegen de portier. „Het De maat was even zijn zorgen verge- de maat. Even later suisde de lift met een vaart nieuws moet over een kwartier op de ten en keek geïnteresseerd naar de „Maar ik moet een getuige hebben!" omhoog en de portier wees de maat een krant zijn! Weetje of er nog belangrijke journalist „Ik ben een vreemdelingl" zei Kappie nog. stoel, waarop hij moest gaan zitten. De vreemdelingen met boten zijn aangeko- dacht hij. „Zou hij mij bedoelen?" llldl (Advertentie, lng. Med.) Doordat een nieuwe methode werd gevolgd, konden veel meer open lij ders worden achterhaald. Het waren er 823 tegen 354 in het vorige jaar. Ten einde niet te hoog te grijpen, had het kweken van sputum in het afgelopen boekjaar alleen plaats voor dieren uit het gebied ten Noorden van de lijn AlkmaarHoorn. Gezien de goede gang van zaken zal de grens dit jaar in ieder geval worden verlegd tot het Noordzeekanaal. Na slachting van een open lijder heeft steeds sectie plaats. Gebleken is, dat slechts heel sporadisch een dier als open lijder werd geslacht, terwijl later bleek, dat het geen t.b.c. had. De rigoureuze uitbreiding der grote steden had ten gevolge, dat het aantal koeien daar afnam. Het reactiepercen tage is bijna overal iets gezakt, slechts bij enkele verenigingen werd een stij ging waargenomen. Het percentage dieren, dat lijdt aan Brucella Abortus Bang, het zogenaamd besmettelijk verwerpen, is iets teruggelopen. Bij steriliteit, melkziekte en kopziekte, waarmee hier en daar wordt getobd, heeft men te doen met factoren, die nog voor een goed deel onbekend zijn In de laboratoria hadden tienduizen den onderzoekingen plaats op velerlei gebied en voor tal van diersoorten. In 1950 werd 31.7 van alle vrouwe lijke dieren ouder dan 1 jaar kunst matig geïnsemineerd of in totaal 54.550 stuks. In 1949 bedroeg dit per centage 19,9. Ook bij paarden werden proeven genomen met K.I., doch voor lopig met weinig succes. De runderhorzelbestrijding verliep in het noorden van de provincie beter dan in het zuiden, waar het moeilijk blijkt om geschikte uitvoerders te krijgen. In zijn slotbeschouwing wees inlei der nadrukkelijk op het geweldige be lang van de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee voor d° mens en voor onze gehele veehouderij. Wij exporteerden in het afgelopen jaar voor 650 millioen gulden aan vee, zuivel- en melkproducten. Raken we de t.b.c. onder het rundvee niet kwijt, dan heeft het buitenland voor deze afzet binnen afzienbare tijd geen be langstelling meer! „Weet U wel, dat er veel meer boe renkinderen reageren, dan stadskinde ren? Ja op sommige scholen, in streken, waar veel runderen reageren, tien maal zoveel!" zo riep spreker uit. Hij besloot met op te wekken tot eensge zindheid in de strijd tegen de t.b.c. onder het vee. Naar aanleiding van enkele vragen, werd nog medegedeeld, dat onge- pasteuriseerde wei besmettelijk kan zijn en dat,het aantal dieren, dat niet aan tbc blijkt te lijden, bij roodgeblikte koeien zeer gering is. Het strafbaar stellen van de veehouder, die dieren heeft verkocht, welke lijden aan mond- en klauwzeer, bleek uiterst moeilijk te zijn. Onderzocht zal worden of het moge lijk is ook in het Gooi een plaats aan te wijzen, waar de koeien gratis van een rood blikmerk kunnen worden voorzien, gelijk thans reeds geschied op de verschillende Noordhollandse markten. DOOR WEER EN WIND hoeft U niet te gaan, als V les wilt nemen! Blijf rustig thuis en studeer met R.E.S.A. Hilversum, de Bekende Schrif telijke Cursus, op elk moment, dat U schikt! De meest succes rijke opleiding voor M.B.A., - Onderwijzersakte Boekhou den M.O. en S.P.D., Hoofdcorr. en andere officiële examens. z (Advertentie, lng. Med.) De jaarlijkse krachtmeting om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker, tus sen het Rotterdams elftal en de Rest van Nederland, is na een aantrekkelij ke wedstrijd in een 31-overvvinning voor de Rotterdammers geëindigd. De beide elftallen kwamen niet vol ledig in het vela. Bij de Rotterdammers moesten de SW-spelers verstek laten gaan, in verband met een competitie wedstrijd en de „Rest" verscheen zon der Van Raalte en Van der Bogert in het veld. Hoewel de „Rest" gedurende het grootste deel van de wedstrijd aan zienlijk sterker was, dank zij uitstekend spel van de middenlinie, waarin Huib Appel van Be uick uitblonk, namen de Rotterdammers door een doelpunt van Heyster de leiding. Van Ede en Van der Tuyn vergrootten na de thee de voorsprong tot 30 en slechts in de laatste minuten kon Clavan de eer voor de „Rest" redden. HANDBALUSTSLAGEN I District West A le klasse heren: ConcordiaAchilles 16-8. le klasse dames: ConcordiaSagitta 6-7. 2e klasse dames A: DWS-Achilles 6-2. 2e klasse dames B: HAVVrone 1-3, JHCN. Niedorp 5-0, BatoOSS 3-0. Afd. Noord-Holland Zuid le klasse heren:HOC 2Bato 2-3, Ra- piditas 2Conqordia 2 2-11. le klasse dames A: Rapiditas IJmond 1-5. 2e klasse dames AI: HOC 2Heem stede 1-2, Gita 2IJmond 3 7-5. Adspiranten meisjes: ForrestersRood Zwart 10-1. Afd, Noord-Holland Noord 2e klasse dames B II: PettenDosko 5-1, JHC 2Vlug en Vaardig 1-3. 2e klasse dames B I: SSV 2—RHC 1-8. Adspiranten meisjes: JHCDTS 7-0. Lange tocht... Vies weer... Modder... Zuid Nederland-Luxemburg 0-3 Niettegenstaande het feit, dat Zuid- Nederland tegen Luxemburg voor een belangrijk deel van de wedstrijd in het veld ongetwijfeld sterker was, hebben onze landgenoten een 30-nederlaag geleden. Doelman Saris had geen gelukkige dag en het mag dan _ook geen verwon dering wekken, dat niet hij, maar Landman als reserve voor het voorlo pig Nederlands elftal staat opgesteld. In de verdediging was Klaassns onze beste man. Van Overbeek heeft in de voorhoede voortreffelijk werk gedaan, evenals Van Melis, die echter dertig minuten na het begin wegens een bles sure het veld moest verlaten. De Lu xemburgers beschikten over een snelle aggressieve ploeg, die echter minder sterk was dan het elftal, dat met 30 van Finland won. „Vicfrorientje" orislaat 190 man personeel Tengevolge van de nieuwe beper kende importbepalingen, waardoor de uitvoer van biscuit naar Engeland is stopgezet, heeft de directie van N.V. Victoria biscuit- en chocoladefabrie ken ^e Dordrecht zich genoodzaakt ge zien 190 werknemers, van wie hon derd vrouwen en 90 mannen, ontslag aan te zeggen. De ontslagen gehuwden en kostwinners krijgen hun loon tot 1 Januari en de andere tot 1 December uitbetaald. 94. „Nelis!" zei Jimmy op strenge toon tegen het nijlpaard, „nu -moet je op je eigen houtje proberen naar de dierentuin terug te keren, want ik hoor in de verte de leeuw Piet zo tekeer gaan dat ik er het mijne van wil heb ben. „En denk er om Nelis, géén straat je omlopen, maar rechtdoor naar de dierentuin. Anders zit er wat voor je op hoor. Ik zet je zonder mankeren veertien dagen achter elkaar op enkel brandnetels!" Nelis keek Jimmy enigs zins lodderig aan en zei met een dub- belslaande tong: „Zeker baas, Nelis zal g-g-geen s-s-straatjes meer omlopen, m-m-maar als een zoete jongen n-n-n- naar de dierentuin terug gaan". „Dat is je geraden ook", bromde Jimmy, ter wijl hij op een draf in de richting be- bon te lopen, waar hij de leeuw Piet nog steeds als een dolleman hoorde brullen. Toen Jimmy op de plek aan kwam waar de leeuw Piet met de tou wen om zijn achterpoten lag te wor stelen het was vrij dicht in de buurt van de hoofdingang van de dierentuin staakte de leeuw Piet plotseling zijn gebrul. Hij legde zijn oren vals in zijn nek en beet Jimmy toe: „Maak me eens los als je durft, gemene aap, dan zal ik tussen mijn kiezen gehakt van je maken!" Jimmy Brown keek de leeuw Piet recht in de ogen: „Dat pak slaag van daar straks schijn je al weer vergeten te zijn, meneer. Moet ik je soms weer op een paar opstoppers tracteren?" De leeuw Piet barstte in een hoongebrul los. PAS Tl L LE S TER VOORKOMING VAN GRl DAGELIJKS FEUILLETON"' [)q V/SgBÜ s O» (Advertentie, lng. Med DOOR MARIORIE VERNON 87) „Ik begrijp het volkomen. Ik merk dat je een doodgewoon snobje bent, Peta. Er is een ogenblik geweest waarop ik dacht dat er iets beters zat onder al die gekunsteldheid en on natuurlijkheid van je, maar ik had beter moeten weten. Nu kan ik zien dat je een doodgewoon surrogaat bent, van binnen en van buiten". „Je hebt nooit iets anders gedaan dan op me vitten", schreide het meis je. „De hemel weet waarom ik ooit verliefd op je ben geworden, want het enige wat je kunt is me beledigen en me kwetsen. Ik wou dat ik je nooit had gezien". „Nou, dat komt dan in ieder geval goed uit. Je zult me niet lang meer zien". Weer haalde hij zijn brede schouders op, en schopte doelloos tegen een steentje, terwijl hij z'n zwarte wenk brauwen fronste en zijn mond strak en onverzoenlijk stond. Een felle I angstscheut doorpriemde haar hart, ze keek hem met wijd opengesperde ogen aan en haar gezicht verbleekte. „Ga je ga je weg uit Lynford?" hijgde ze. „O, wanneer, Blake? Waar ga je naar toe?" „Naar een plaats, waar geen vrou wen zijn", snauwde hij haar toe, en zich omkerend schreed hij met grote passen van haar weg, het bos in. „Blake!" Ze rende hem achterna en greep hem bij zijn arm, terwijl ze hem sme kend aanzag. Maar de ogen die op haar neerblikten waren hard en koud en ze voelde angst in haaf hart toen ze zich realiseerde dat ze eindelijk een man had ontmoet voor wie "haar char me niet de minste betekenis had, die even onbewogen naar snikkende smeekbeden als naar trotse uitdagin gen zou luisteren, tegen wie ze zich te weer zou kunnen stellen en zich te pletter zou kunnen lopen als een golfje tegen een onverbiddelijke rots maar die niet zou wijken of enige aandacht aan haar schenken. „Blake ga zo niet weg. Probeer toch alsjeblieft mijn standpunt te be grijpen!" „Je had geüjk", antwoordde hij hard, toen je enige ogenblikken gej leden zei dat wij elkaar niets meer te zeggen hebben". „Maar dat hebben wo wel! O, ik weet wel dat ik dat heb gezegd, maar ik bedoelde dat het beter voor ons was om elkaar niet meer te zien. Maar nu we elkaar toch hebben ontmoet wil de ik zo graag dat je naar mjjn uitleg luistert. Ik kan het niet verdragen dat we zo uit elkaar moeten gaan". Een seconde aarzelde Heritage, toen gaf hij toe. „Goed dan. Maar ik waarschuw je van te voren dat geen enkele uitleg dit weer goed kan maken". Hij wees op een hek een meter of tien van hen vandaan en naast elkaar liepen ze daar naar toe. Naast elkaar maar toch op zo'n oneindig grote af stand van elkaar, dacht Peta onge lukkig. Ze hadden net zo goed vreem delingen voor elkaar kunnen zijn, zo weinig aandacht schonk hij aan haar. Ze kon hem maar niet bereiken Toen ze bij het hek aankwamen, zet te Heritage er onverschillig zijn elle boog op, maar Peta leunde er tegen alsof ze grote behoefte had aan een steuntje. Vóór hem lagen de velden, bezaaid met wilde bloemen en omzoomd door bloeiende rozenhagen, in de stralende zomerzon. Een leeuwerik steeg jube lend uit het gras voor hun voeten om hoog naar de hemel; het was vreemd, dacht Peta, dat de zon scheen en de wereld er zo stralend en vrolijk uitzag, terwijl het binnen in haarzelf zo triest en wanhopig was. „Nou?" vroeg hij na een ogenblik kortaf. „Je hebt het nog niet uitge legd". Peta had hem tot elke prjjs een ogenbPk langer by zich willen houden. Een hele reeks excuses en uitleggin gen en rechtvaardigingen waren er in haar hoofd opgekomen; maar nu hij hier hard en onverbiddelijk naast haar stond en haar geen helpende hand toestak, lieten al die fraaie woorden haar in de steek en wist ze niets meer te zeggen. „Wat jij werkelijk zou willen", zei Heritage eindelijk, toen ze maar bleef zwijgen, „is trouwen met de eigenaar van Lynford terwille van zijn geld en alle materiële voordelen die hij je kan verschaffen, maar tegelijkertijd een ro mantische verhouding met mij aankno pen om je verlangen naar romantiek te bevredigen. (Wordt vervolgd) DINSDAG 13 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Litur gische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Me- tropole Orkest. 14.00 Gevarieerd program ma. 14.53 Gram.muziek. 15.00 Schooladio. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voo de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram.- muizek. 18.45 Cursus voor lekenspelera. 19.00 „Hier is Vrij Europa", Vaudeville- programa. 19.30 Gram.muziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Kamerorkest en soliste. (Om ca. 20.50 Ac tualiteiten.) 21.30 Radiodokter. 21.40 Radio Philharmonisch Orkest. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.2524.00 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Promenade Or kest. 14.00 Voor de voruw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse bu ren". 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zenderslui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïanmuziek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Fanfare-Orkest. 19.44 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Hersengymnastiek. 21.40 „Volhou den", causerie. 21.45 Amusementsmuziek. 22.10 „Dit is Uw land, Uw volk!", klank beeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. Experimenteel Televisie-programma van de KRO. 20.15—21.15: 1. „Voor oog en oor": a. De Franse Kerken; b. Film; c. Causerie over de Dactyloscopie; d. Weer- overzicht. Pauze. 2. Theaterbureau „T.le Fikaro". Uitvoer naar W.-Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben 2,4 millioen dollar beschikbaar gesteld voor uitvoer van bevroren varkens vlees en spek uit Nederland alsmede 50.000 dollar voor invoer van fruit- conserven en appelsap eveneens uit Nederland. (rot CekkeAe. middei te$en v&Jioud&eid t TONNEMA - SNEEK (Advertentie, lng. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7