Dr. HEMELRIJK harteli k gehuldigd 'nCadeau? .Mimosa voor weinig geld m toch ooAdia SI. \if»!aas verpakking Gelukwensen uit vrijwel alle werelddelen Murmellius zou tevreden het hoofd knikken Rangeerder tussen buffers gedood Ho/dji IN ALKMAAR Modekoning uit Parijs AGENDA De Sint denkt GERARD WORM N.P.V.-band Alkmaar 3X PER BAG GRATIS KOPEN BIJ VET Kappie iüMyuw-ad P. O. A. n. v. MAANDAG 19 NOVEMBER 1051 „leder is de smid van zijn eigen geluk' Dat dr. J. Hemelrijk, de rector van het Murmellius Gymnasium, in de afgelopen Vijf-en-twintig jaar meer is geweest dan alleen maar een bekwaam leider van een onderwijsinstelling, bleek overduidelijk toen hij Zaterdag op het gestoelte der ere moest plaats nemen en honderden hem een spontane en welverdiende hulde brachten. Het waren niet alleen de ouderen die hem schetsten als een on vermoeide werker, een waar mensenkenner en een vriend van de kinderen die aan zijn zorgen werden toevertrouwd. Het was ook de jeugd zelve die getuigde van haar grote genegenheid jegens de jubilerende rector. Aan hem was de hymne gewijd die speciaal voor deze dag werd gecomponeerd en te zijner ere hadden de jongens en meisjes de aula van het gymnasium feestelijk met groen en bloemen versierd. Uit vrijwel alle delen der wereld, zelfs van uit Moskou, waren schriftelijke gelukwensen van oud-leerlingen binnengekomen en dit alles maakte het zilveren jubileum van dr. Hemelrijk tot een grootse, onvergetelijke huldiging. gesteld, roemde in zijn toespraak de opgewektheid, het aanpassingsvermo gen en het onverwoestbaar optimisme van de heer Hemelrijk. „Een gelukwens aan u is in wezen een "gelukwens aan ons zelf. U bent ons steeds tot steun en voorbeeld geweest", aldus spreker. Mej. K. Nieuwenhuyzen voerde het woord als oud-leerlinge. „U bent niet in de eerste plaats een rector, maar een vriend geweest. U hebt de schooltijd voor ons onvergetelijk gemaakt", aldus spreekster. De oud-president-curator, mr. Wen- delaar, bracht eveneens in een geestige toespraak de vele goede eigenschappen van de jubilaris naar voren. Aan mevr. Hemelrijk bracht spreker eveneens zijn hartelijke dank. Nadat ook een bestuurslid van de schoolvereniging woorden van waarde ring had gesproken, werd het woord gevoerd door prof. J. C. Kamerbeek. Deze vergeleek de jubilaris met Hera cles. Ook de heer Hemelrijk kende een leven van grote werken, hij bestreed dikwijls en met succes veelkoppige monsters, hij aarzelde er niet voor een Augiasstal te reinigen, hij voerde een heroïsche en tevens menselijke strijd en hij kende geen wrok of afgunst. Over successen van anderen verheugde hij zich meer dan over die van zichzelf. Spreker betoogde dat de soepele aard van de rector een kern van hardheid kan hebben en vooral hieraan weet hij bet dat het gymnasium onder het be stuur van de heer Hemelrijk groot is geworden. Daar het de hartewens van de thans 63-jarige heer Hemelrijk is, na zijn pensionnering een reis naar Israel te maken, bood de heer Kamerbeek namens de leraren en oud-leerlingen een geschenk onder couvert aan, dat het grondkapitaal voor de reis zal zijn. Ook mr. Berkhouwer sprak woorden van waardering en bood eveneens een geschenk onder couvert aan. Nadat het jubileum 's ochtends in het bijzijn van de leerlingen was ge vierd, kwamen 's middags in de aula curatoren, oud-curatoren, oud-leerlin gen en verdere belangstellenden bijeen om de rector hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen bevonden zich twee oud-burgemeesters van Alkmaar, mr. W. C. Wendelaar en jhr. mr. F. H. van Kinschot. Ook merkten wij op mevr. Koelma, de oud-president van de ar rondissementsrechtbank, mr. A. M. Le- deboer en de oudste curator in ancien niteit, mr. A. Offers. Het eerst werd het woord gevoerd door de inspecteur der gymnasia, dr. J. M. van Buytenen, die mededeelde dat het leerlingental van het Murmellius gymnasium in de afgelopen vijf-en- twintig jaar groeide van vijf-en-tachtig tot honderd-vijf-en-tachtig. Dat, de school een voortreffelijke naam kreeg, was volgens spreker mede te danken san het feit dat dr. Hemelrijk steeds de beste leerkrachten wist aan te trekken. Hij slaagde er in van rector, docenten en leerlingen een prachtig samenwer kend geheel te maken. Symbolische terugkeer. De wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, zeide het deskundig oordeel van de inspeteur ten volle te onderstre pen. De heer Bakker bracht in herinne ring hoe de amtsperiode van de heer Hemelrijk gedurende de oorlog werd onderbroken en hoe zijn terugkeer in 1945 een haast symbolische betekenis had. Dat immers betekende het einde van een tijd dat de vrije meningsuiting aan banden werd gelegd. Namens het gemeentebestuur van Alkmaar bracht de wethouder de jubi laris hartelijk dank voor het vele en belangrijke werk dat door hem werd verricht en bood hem als stoffelijk blijk van erkentelijkheid de zilveren medaille der gemeente aan. Algemene belangstelling. De president-curator, ds. C. von Meyenfeldt, vergeleek de ambtsperiode van de rector met diens proefschrift, dat handelde over armoede en rijkdom. Als typerende karaktereigenschappen van de jubilaris noemde spreker diens opgewektheid en geweldige activiteit. Niet alleen de school, doch ook het volle leven had steeds zijn belangstelling. Als voorbeelden daarvan noemde ds. Von Meyenfeldt de befaamde „Bello" en het Berger natuurschoon. Als hij die be dreigd ziet, verliest de heer Hemelrijk zijn goedmoedigheid en strijdt hij met vuur en enthousiasme voor de goede zaak. Aan het einde van zijn redevoe ring bood spreker een medaille aan, waarin een Latijnse inscriptie was aan gebracht. Namens de collega's sprak de rector van het R.K. Lyceum, de heer J. L. Küppers, die betoogne hat de geeste lijke vader van de school, Murmellius, tevreden het hoofd zou knikken als hij kennis zou kunnen nemen van het goe de werk van de heer Hemelrijk. Ook de heer Klippers bood een stoffelijk blijk van waardering aan. De nieuwe conrector, de heer H. Bolkestein, die tezamen met zijn echt genote de speciale hymne had samen- De jubilaris dankt. Als laatste voerde de jubilaris het woord, die dankte voor de vele blijken van „overdreven waardering". Daar hij de verschillende sprekers slechts goede dingen over hem had horen zeggen, be sloot spreker als tegenwicht zelf enige fouten naar voren te brengen. Hij dee dit op een geestige wijze, die de toe hoorders herhaaldelijk een gulle lach ontlokte. Spreker betoogde, dat hij reeds zeven en-vijftig jaar onafgebroken naar school gaat, en dat hij dit nog steeds met het grootste plezier doet. Hij dankte dit aan zijn altijd goede humeur, welke uiting van levensinstelling hij welbewust zeide te hebben gekozen. De heer Hemelrijk was van mening dat de naam van de school een goede klank heeft gekregen, doordat er goede leerkrachten aan werkten: de rector was hier als makelaar opgetreden. ,A1 mijn levensjaren behoorden tot mijn beste jaren, omdat ik mij een on verslaanbaar mens voelde. In het con centratiekamp heb ik dit principe op de proef kunnen stellen en het heeft vol komen voldaan. Ieder mens is de smid van zijn eigen geluk en zijn eigen ka rakter", aldus besloot de heer Hemel rijk zijn toespraak. Huldiging door de jeugd Des morgens hadden de leerlingen van het gymnasium hun jubilerende rector gehuldigd. En dit was voor dr. Hemelrijk, voor wie de jeugd alles is, zoals hijzelf in zijn dankwoord zeide, wellicht het mooiste deel van de gehele dag, juist door de spontaneïteit, die deze huldiging kenmerkte. De eerste, die 's morgens sprak, was de conrector, dr. Bolkestein. „Bepaalde u altijd wat er met ons moest gebeu ren, nu bepalen wij wat er met u moet gebeuren". En dit was eerst een vlotte en sympathieke toespraak van Wouter van Gelder, die sprak namens de drie hoogste klassen. Hij prees de energie, de activiteit, de volharding en geest kracht van dr. Hemelrijk. Wouter bracht verschillende kleine voorvallen in herinnering, die typerend waren voor de figuur van de rector. Hij was sportief, had begrip voor de problemen van de leerlingen en tracht te steeds hen verantwoordelijkheidsge voel bij te brengen. Aan het slot van de toespraak trad Wouter de Kager naar voren om de rector een gigantische doos sigaren aan te bieden. Namens de lagere klassen sprak Gert Frens enkele waarderende woorden, die de rector beantwoordde met een amica le klap op Gerts schouder. De redactie van de gymnasium-krant „Interpres" liet zich vertegenwoordigen door een guitige Alain du Perron, die de rector een gratis abonnement op het blad aan bood. De heer A. Visser gaf een uitvoerige beschrijving van de geschiedenis der „Latijnse school" sedert 1926, toen dr. Hemelrijk tot rector werd benoemd. De bloei van de school laat zich duidelijk uitdrukken door een vergelijking van het aantal leerlingen. Waren er in 1926 vijf-en-tachtig leerlingen, thans zijn het er honderd-vijf-en-tachtig. Een mijlpaal was wel de dag, toen men het fonkel nieuwe gebouw in de Bergerhout ging betrekken, na het jarenlange, ongeveer „cellulaire onderwijs" in het oude ge bouw, waar nu nog het landbouwhuis gevestigd is. De heer Visser bood na mens oud- en tegenwoordige leraren en leraressen zijn gelukwensen aan. Hier na zong een aantal leerlingen onder leiding van Bertie Bakker een loflied op de rector, die duidelijk ont roerd was door de vele blijken van sympathie van „zijn" kinderen. Van die ontroering liet hij ook blijken in zijn dankwoord, dat hartelijk en vlot was. Een tractatie besloot voor de jongelui de plechtigheid. De feestavond [)ES AVONDS werd in de Aula on der zeer grote belangstelling een opvoering ten tonele gebracht van Sopliokles' tragedie „Trachiniae". In een kort inleidend woord zei dr. J. C. Kamerbeek, dat deze opvoering door „Atoi Esmen" een experiment bete kende, daar voor zover hij wist dit spel nog nooit in Nederland was opgevoerd en bovendien sinds de zeventiende eeuw niet meer in het Nederlands was ver taald. Sophokles, één der beroemdste Griekse tragici, die van 497 tot 406 v. Chr. in Athent leefde, verhaalt in deze tragedie, een van de slechts zeven stukken, die zijn overgebleven van de in totaal 123 werken omvattende oeuvre van de Attische auteur, van de noodlottig eindigende liefde van He- rakles, zoon van Zeus en Alkmene (en een der grootste heroën uit de Griek se mythologie) en zijn echtgenote Deianeira, de dochter van koning Oi- neus. In haar paleis in het Thessali- sche Trachis wacht Deianeira tezamen met haar jonge zoon Hyllus vol verlan gen op de terugkeer van Herakles, die ten strijde is getrokken tegen koning Eurytos in zijn burcht Oichalia. Haar bezorgdheid is groot, daar een orake'. heeft voorspeld, dat binnen zeer kor te tijd over zijn lot beslist zal worden. Als hij eindelijk terugkeert heeft hi] Eurytos en zijn mannen gedood en voert hij diens schone dochter Iole als zijn minnares, alsmede een aantal sla vinnen met zich mee. De wanhopige Deianeira laat hem hierop door de heraut Lichas een feestgewaad bren gen, dat naar haar mening met een toverzalf is ingesmeerd, waardoor He rakles haar voor altijd zal liefhebben. Deze toverzalf bestaat echter uit het geronnen bloed van de Kentaur Nessos, die door Herakles met een giftige pijl is gedood en vóór zijn ster ven, om zich op hem te wreken, aan Deianeira van zijn bloed gaf, dat door de pijl een brandend, dodelijk gif was geworden, zeggende, dat het een lief- deszalf was. Deianeira verneemt het gebeurde van haar zoon, wanneer het te laat is en verkiest vrijwillig de dood. Herakles lijdt ondraaglijke pij nen en laat ten slotte door zijn zoon op de berg Oita een brandstapel oprichten, waarop ook hij de dood vindt. „Antoi Esmen" is er onder de uit muntende regie van dr. J. C. Kamer beek en dr. H. Bolkestein in geslaagd een voorname en verantwoorde opvoe ring van deze tragedie te geven. Het is ongetwijfeld zeer moeilijk een der gelijk spel ten tonele te brengen. De dictie is van groter belang dan mi miek, spel en gebaar en het is niet eenvoudig hier de juiste harmonie te vinden. Grietje Hornstra is een beheerste, waardige Deianeira, met een warme gevoelvolle stem, en zij toont zich vol komen rijp voor deze rol. Hyllus wordt enthousiast en zeer doorleefd door T. Haan gespeeld. Zij beiden weten on danks de beperkte mogelijkheden een grote bewogenheid in hun spel te leg gen. Ook J. Vis toont zich een waar dige Herakles in de magische slot scène. Verder zijn er zeer te waar deren rollen van Annie Muntjewerff als de oude voedster, F. Köhne als de bode, D. Schenkeveld als de heraut Lichas en A. E. du Perron, als de grijs aard, die de stervende Herakles bege leidt. Het koor, dat door Sophokles meer naar het tweede plan wordt ver schoven en een bijna onpersoonlijke schakel vormt tussen de verschillende gebeurtenissen, door hetzij zingend, hetzij door mimiek en gebaar op de vreugden en smarten der spelers te reageren en door de daden en gaven der helden en heldinnen te bezingen en te verheerlijken, kwijt zich onder leiding van Jeannet Gerling op loffe lijke wijze van deze moeilijke taak. De uitmuntende vertaling uit het Grieks door dr. H. Bolkestein heeft ongetwijfeld zeer veel tot het wel- Hedenmorgen heeft zich op het ran geerterrein der Nederlandse Spoorwe gen te Broek op Langendijk een ernstig ongeval voorgedaan, dat aan de 27- jarige rangeerder Jacob Bruinenberg uit Alkmaar het leven heeft gekost. B. liep tijdens het rangeren op een gegeven moment rechtop tussen de buffers van twee wagons door. Eén der wagons schoot echter vlugger door dan hij had verwacht, waarddbr hij tus sen de buffers bekneld raakte en op 3lag werd gedood. Het slachtoffer was ongehuwd en een zoon van de hoofdconducteur Bruinenberg te Alk maar. God heeft de mensen nodig Zoals wij reeds meldden zal morgen in de Cinema Americain de film „God heeft de mensen nodig" worden ge draaid. De aanvangstijd is op 1014 uur gesteld. Het is gebleken dat velen ook uit onze omgeving van mening zijn dat deze film des avonds na de daar deze week draaiende film zal worden vertoond. Op verzoek verduidelijken wij nog even dat ze des morgens om half elf zal gedraaid worden. Het blijkt dat er ook uit theologische kringen belangstelling voor bestaat. slagen van deze opvoering bijgedragen. Nadat na het vallen van het doek de praeses van „Autoi Esmen", mej. Akke de Vries, de dank en waardering van allen had vertolkt en aan de verschil lende werkers achter de schermen, die door hun deskundige en enthousiaste leiding eveneens een zeer belangrijke rol hadden gespeeld, geschenken had overhandigd (of althans vol goede wil gepóógd had te overhandigen, want door allerlei omstandigheden waren de meeste stoffelijke blijken van waar dering' nog niet aanwezig), volgde tot diep in de nacht een zeer gezellig en intiem bal met medewerking van het dansorkest „The Favourites" uit Zaandam. Wij prijzen ons gelukkig, U de knip- pattonen van alle modellen, ontworpen door de Ikahltb, }7lo-n.taiq.it£ vanaf heden uit voorraad te kunnen aanbieden De grote waarde van deze Haute Couture knippatronen zit mede daarin, dat werkelijke chique samen kan gaan met eenvoud Alléénverkoop voor Alkmaar en Omgeving Alle inlichtingen aan onze Mode-afdeling LaNGÉSTRAAT 68 A I K M A A 8 (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tot ziens ia New Orleans (alle leeftijden)Cinema Americain, 8 uur: Het teken van Don Marcos (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Havenratten van San Diego (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Pad der zonde (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Non. stop-avond van Centraal Gen. voor Kinderherstellingsoorden en Gezond, heidskolonies. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Alkmaarse Ka. mermuziek Vereniging. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag, 19 Nov 7.06 v.m. 7.22 n.m, Dinsdag 20 November 7.46 vm 8.06 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 7.11 19.27 1.11 13.27 Dinsdag 7.51 20.11 1.51 14.11 Originele Zwitserse zakdoekjes in eigen luxe verpakking. Een graag gezien cadeau. Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES Geopend van 9 tot 6 uur (Advertentie. Ins. Med.) (Advertentie. Ing. Med.) Met tromgeroffel en bazuinengeschal verkondigde de NPV-band Alkmaar Zaterdagmiddag in Alkmaar het een- jarig bestaan van deze marsband. Van de gewoonte om alleen binnen Alk. maars vesten de feestmuziek te laten schallen, werd ditmaal afgeweken. Da feestmars begon in de over de sDOorlijn gelegen buurten, waar uiteraard veel belangstelling werd getrokken. Daarna werd nog door een gedeelte van de bin- nenstad gemarcheerd. Ook hier was de belangstelling van 't publiek zeer groot. Het mag gezegd worden, dat de band in één jaar ti.id zeer goede vorderingen heeft gemaakt. Gestart werd op 17 Nov. 1950 met 6 dieptrommen, 2 bazuinen en 3 pijpers, zodat de band toen uit 11 man met nog enkele leerlingen bestond. Thans is de bezetting: 6 dieptrommen, 2 paukentrommen, overslagtrom, 6 marstrommen, 5 pijpers, 6 hoornblazers en tamboermaitre, totaal 26 man, met in opleiding 3 tamboers, 4 hoornblazers en 9 pijperblazers. Er is dus een goede vooruitgang en de leden van de band zijn allen zeer enthousiast voor de band, bezoeken trouw de repetities en doen hun uiterste best er iets goeds van te maken. Reeds verschillende malen werd opgetreden bij algemene feestelijkhe den, zoals 5 Mei, 8 October, Feest brandweer enz., zodat het bestaan van de band ook een Alkmaars belang is. Veel dank is de band verschuldigd aan de Bandcommissie, die zeer actief is, en vooral ook aan enkele ingezetenen van de stad, die financieel het voort- bestaan van de band mogelijk maakten. De Band heeft n.l. geen eigen inkom, sten. De leden betalen geen contributie, omdat dit bezwaarlijk zou worden, daar ieder lid al zi.in paSvinderscontributie betaalt, en bovendien huldigt men het standpunt, dat van deze padvindersband iedere padvinder lid moet kunnen zijn. Het is maar te hopen, dat er nog meer dere goedgeefse burgers ziin, die be langstelling hebben voor dit onderdeel van het padvinderswerk, dat wel zeer nuttig genoemd mag worden. ALKMAAR, 19 Nov. 1951. Op de veemarkt werden aangevoerd 149 vette koeien 500—1125; 9 graskalveren 175 200; 40 nuchtere kalveren (slacht) 40— 85; 23 vette schapen 120145; 200 var kens 2—2,22 per kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 19 Nov. 1200 kg rode kool: A 7,50— 8,80; 7000 kg gele kool: A 7,20—7,30 en B 6,207,10; 6000 kg groene kool 7,10— ces witte kool 4,50—4.60; 2000 kg uien 32, ces witte kool 4,5—4,60; 2000 kg uien 32, grove 31,50—32,10 en nep 27,20; 2000 kg peen B 14,90; 6000 kg andijvie 7,209,50j 150 kg spruiten 27—32. Doorgedraaid: 13.000 kg Succes witte kool. Burgerlijke Stand Geboren: Peter C., z. v. J. J. H. Heesbeen en B. V. M. van Wanrooij. Gehuwd: Theodoras E. Ch. Verhaart en Maria W. Baas. Overleden: Adrianus Duineveld, oud 82 jaar, weduwnaar van P. M. W. Ver- steege. LANTAARNPAAL WERD BESCHADIGD In de nacht van Zaterdag op Zon dag reed een vrachtauto op het Waag- plein achteruit tegen een zich aldaar bevindende lantaarnpaal, waardoor de kap hiervan afbrak. De bestuurder reed dor, doch kon later in de omge ving van de stad worden opgespoord. gratis kooptijden van Zaterdag 9.15-9.30 12.13-12.28 14 17-14.32 (Advertentie, ing. Med.) op weg naar 8. Nadat Kappie met de lift naar beneden gekomen was, verlieten hij en de maat het gebouw. „Jong, jong, het is me toch wat!" zuchtte Kappie. „Nu moeten we met de trein naar Hollywood om daar die el lendige diamant te brengen. Ik heb het er warm van. Laten we maar een ijsje eten, want ik moet weer afkoelen!" De maat reageerde helemaal niet zo als hij anders gereageerd zou hebben op zo'n bericht van Kappie. Hij bleef blij lachen. „Ik heb een journalist gezien!" zei hij trots. „O, zo!" zei Kappie. „Helemaal met de trein naar Hollywood, tjonge, wat een onderneming!" „Hij vroeg me zo van alles!" ging de maat verder. „Ja, ja!" zei Kappie. „Ik dacht van die diamant af te zijn! Tjonge! En dan die gangsterbende., ach, ach!" „En ik vertelde hem alles!" vervolgde de maat. „Hij was zo aardig!" „O, ja?" zei Kappie, terwijl hij na denkend zijn ijsje oplepelde. „Om één uur vertrekt de trein al, jong We moe ten nog opschieten ook. Jij gaat maar mee!" De maat zou anders in wenen zijn uitgebarsten, maar hij luisterde maar half naar Kappie. „Die portier dacht, dat ik niet be langrijk genoeg zou zijn!" zei de maat. „Maar die journalist zei me, dat dit het belangrijkste verhaal was, dat hij in lijden gehoord had!" „Tja, tja", mompelde Kappie. „Kom, we gaan maar eerst naar boord om een koffer te pakken!" Ze kwamen weer op straat en een jongen scheeuwde daar juist het laat ste nieuws uit, zwaaiend met een stape! kranten. „Sleepboot „Kraak" vervoert diamant voor de toekomstige bruid van Johnny Mable. Oplichtster aan boord. Reis vol gevaren! Volgens laatste berichten is de bruid reeds in Hollywood waar het huwelijk binnen een paar dagen zal plaats vin den!" Kappie stond, als aan de grond gena geld, stil en de maat lachte verlegen. (Advertentie, Ing. Med.) DAMCLUB D.D.D. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie gespeeld waren dit maal als volgt: M. HemelsJ. Mekken 2—0; N. VisserC. Balder 11; M. A. Langras P. Booy 2—0; T. Kom—D. Stam 2—0; J. BleekerP. Smolenaars 02; J. Schuit C. Bijwaard 2—0; M. Langras Sr.—D. Bruggeman 2—0; N. Riebeek—G. Woonijk 2—0; C. Balder—N. Oud 1—1; D. Peerde- manH. de Jong 02; D. Klinkhamer— A Visser 2—0; A. Visser—N. Lengers 0—2. Voor Vellen papier met motief, formaat 50 x 50 c.m., prjjs per 100 vel f 4.80 i PAYGLOP (Advertentie. Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2