Pin. Pain rn Pom in Afrika ttETOM i Qq wagen in hef Kloosferbos JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN Vliegkunst Drie Nederlandse schepen in nood Het Radioprogramma Secretaris Armenraad pleegde verduistering Pijn... overal! "AKKERTJES" Kanselier Adenauer wil Schumacher ontmoeten Grotere Rijksbijdrage voorkomt huurverhoging Maar het is soms moeilijk ermee te beginnen HET is bovendien ook zo prettig om met mijn oude kweker tussen de hoge rekken, waarop de bollen 's zo mers uitrusten, te wandelen. Ieder jaar praten wij met een soort hartstocht over de verschillende soorten en hun eigenschappen. Wij .kiezen met overleg en aan de hand van vroeger bereikte resultaten mijn collectie. Kapfiie Ho-CCyw-a&d Het opzetten van bloembollen is een grote vreugde MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 100. Nog diezelfde dag 's mid dags tegen een uur of drie waren alle dieren weer in hun hokken en verblijven terug. De meeste met een zucht van verlichting, want zó prettig hadden zij het in hun vrijheid niet ge had. Ook de burgers van de stad Kui- tendam haalden verlicht adem, toen het nieuws werd bekend gemaakt, dat alle gevaar geweken was. Zij kropen uit de kelders en kasten, waar zij zich een halve nacht en een halve dag hadden verscholen gehouden en waarin zij ware doodsangsten hadden uitgestaan. Overigens was de schade, welke werd aangericht niet gering. De redactie van de Kuitendamse Nieuwsbode, die nooit schroomde haar mening over belang rijke kwesties kenbaar te maken, schatte deze op anderhalve ton. Gewa pend met het blad, waarin dit met koeien van letters was vermeld, begaf burgemeester Baron van Piepstraete zich naar de directeur van de dieren tuin om hem op vrij hoge toon te vra gen wie dót nu wel zou betalen. „Dat moet u aan mijn hoofdopzichter Brown vragen", antwoordde meneer Van Knullenburgh zonder te blikken of te blozen. „Die en die alleen is verant woordelijk voor deze janboel". Coaster bij Engeland in zinkende toestand De Nederlandse coaster „Pinquin" is gistermorgen, 120 mijl ten Noorden van Whitby op de Noordzee, in moei lijkheden geraakt. Het schip had een lading steenkolen aan boord, die aan het werken ging en een lek in de romp van de „Pinquin" veroorzaakte. De coaster seinde direct om hulp, waarna zich de sleepboot „Holland" uit Terschelling en twee Duitse sleepbo ten naar de plaats des onlieils spoed den. De coaster was in zinkende toe stand. Een Zweeds schip, de „Staella", bevond zich reeds in de buurt en stoomde eveneens op naar de „Pin quin". De zes koppen tellende beman ning van de coaster had zich echter toen reeds in de boten begeven. De „Staella" nam de schipbreukelingen aan boord. Men gelooft niet, dat de sleepboten op tjjd zullen komen om de zinkende „Pinquin" nog te redden. Bij Noorwegen is het Nederlandse m.s. „Erkalin" aan de grond gelopen. De vijf opvarenden zijn door een red dingboot van het schip gehaald. Een Finse sleepboot zal trachten de „Erka lin" te bergen. Het schip maakt even- Gse?ze 'n „gezonde" RED BAND ROOSENDAAL TURNHOUT (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 20 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12:03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Pianospel. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusements orkest en solist. 14.00 Gevarieerd pro- grama. 14.53 Pianorecital. 15.15 Gram. muziek. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Cursus voor lekenspelers, 19.00 „Hier is vrij Europa". Vaudeville-programma. 19.30 Gram.muziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram. muziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. (Om 20.45 Actualiteiten). 21.20 De Radiodokter. 21.30 Pianorecital. 22.05 Kamerkoor. 22.15 Residentie-orkest en soliste. 22.35 „Gesprek met mijn zoon". 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25—24.00 Kamermuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 ftTieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Alt-mezzo en piano. 12.00 Metro- pole-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 School radio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 Onze Ame rikaanse buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Amu sementsmuziek. 18.55 Voor de kinderen 19.00 Pianospel. 19.10 „Paris vous parle" 19.15 Koorconcert. 19.45 „Kosten verwer ving", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten. 20.15 Gevarieerd programma 2L15 Reportage of gram.muziek. 21.30 Avro-allerlei. 21.35 Orkestconcert. 22.00 „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Gram. muziek. IPelevisieuitzending VARA: 20.1521.45: 1. De rattenvanger van Nederland; 2. Sport; 3. Film; 4. Teleforum; 5. Weer kaart. Pauze. 6. Gevarieerd programma wel reeds water. Het weer is boven dien zeer ongustig. In de Golf van Biscaje kampt het Nederlandse s.s. „Katwijk" met tegen slag. De stuurinrichting is gebroken en het schip seinde om sleepboothulp. De sleepboot „Roode Zee" bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de Katwijk. DOODSTRAF VOOR SS-ER De Bijz. Raad van Cassatie heeft Zaterdag de doodstraf uitgesproken over de ex SS-man A. J. P., die enige tijd geleden door de Haarlemse recht bank tot levenslang was veroor'deeld. De verdachte had tijdens de laatste dagen van de bezetting, als comman-*' dant van een „Jagd-Kommando" een aantal personen gruwelijk mishandeld of laten pijnigen om hen tot bekente nissen te dwingen. Hij heeft de dood of de levenslange verminking van en kele Nederlanders veroorzaakt. Slechts de doodstraf was volgens de Raad hier op zijn plaats. Heerenveense journalist gaat in hoger beroep De heer F. Schurer, hoofdredacteur van de „Heerenveense Koerier" zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Leeuwarder politierech ter. Deze veroordeelde hem verleden week tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, wegens belediging van de Heerenveense Kantonrechter, die m de zittingzaal het gebruik van de Friese taal had verboden, waartegen de heer Schurer nogal nadrukkelijk had geprotesteerd. Twee Geallieerde piloten in het Verre Oosten hebben een staaltje van vliegkunst gepresteerd, dat ongeëvenaard is. Toen een kame raad, die in een derde machine vloog, plotseling bewusteloos ge raakte, hebben de twee piloten het andere toestel bestuurd, door het met de vleugeltippen steeds een zetje te geven, als het uit de koers dreigde te raken. Ze hiel den dit vol tot hun kameraad weer tot bewustzijn kwam. Twee jaar geëist De officier van Justitie bij de Zut- phense Rechtbank heeft Zaterdag twee jaar geëist tegen de voormalige secre taris van de Apeldoornse Armenraad, de heer B. Deze had uit bedragen, die hij onder zich had, enkele duizenden guldens verduisterd, met welk geld hij de grote meneer" uithing. Tevens werd tegen B. geëist de ontzetting uit alle ambten en het recht ooit een staatsambt te bekleden. Pijn in rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit! Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing. Med.) Bespreking verkiezingen in heel Duitsland Bondskanselier Adenauer heeft de socialistische leider Schumacher uitge nodigd voor een bespreking over het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Deze zou onmiddellijk na Adenauers terugkeer uit Parijs, waar hij deze week besprekingen voert met de Westerse minister van buitenlandse zaken, moet worden gehouden. In verband met de verhoging van kapitaalrente is destijds bepaald, dat de huren van nieuwe woningwetwo ningen worden vastgesteld op 145 pet inplaats van 130 pet van het huurpeil van Mei 1940. Een moeilijkheid vorm den de reeds bewoonde huizen, waar voor nog geen geldlening was afge sloten. Om te voorkomen, dat deze woningen alsnog aanzienlijk in huur moeten worden verhoogd, heeft de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting de gemeentebesturen me degedeeld, dat hij bereid is, de toege kende bijdragen voor woningwetwo ningen, die gebouwd zijn met Rijks- steun onder bepaalde voorwaarden te verhogen. Als de toestemming tot de gunning van deze woningen is afgege ven voor 11 Juli en zij op 15 Novem ber nog niet waren bewoond, kan de gemeente bijdrageverhoging aanvra gen, mits voor de financiering destijds geen vaste lening kon worden verkre gen en de consolidatie thans heeft plaatsgevonden tegen een hoger per centage dan dat, waartegen in de ex ploitatie-raming de rente over het te investeren kapitaal is berekend. PREMIEREGELING WONING SPLITSING GEWIJZIGD De premieregeling woningsplitsing is op 13 November zodanig gewijzigd, dat thans kan worden goedgevonden, dat, indien nodig, ten hoogste twee ver trekken wórden aangebouwd tegen voorheen slechts een. HUISEIGENAREN DRINGEN AAN OP HUURVERHOGING De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een telegram aan de ministerraad aangedrongen op afkondiging van een nieuwe huurver hoging Het huidige huurpeil wordt on voldoende geacht voor een redelijk on derhoud van de gebouwde eigendom men. 110. Samba is zo wijs geweest om de benen te nemen, vóórdat de negers tot bezinning kwamen en zit nu vei lig verscholen achter een bosje. Maar Pim, Pam en Pom hebben daar hele maal niet aan gedacht. Ze waren zo verrukt over de handelingen van ko ning Samba, dat zij helemaal vergaten, dat zij zich schuil moesten houden. Ze stonden te dansen van opwinding en pret, toen zij zagen hoe Samba de ne gers bij de neus nam, totdat ze tot hun grote schrik bemerkten, dat enige Kwassie-negers hen ontdekt hadden. „Hoi, hoi, hoi!" brulden de negers en grepen meteen hun speren. „Daar zijn ze de honden van onze koningin. Hol, hoi, hoi! We moeten ze pakken". Ei meteen zetten de Kwassie-negers dj achtervolging in. Het plezier van dj hondjes is meteen verdwenen en zi] zetten het op een lopen. Ze rennea voor hun leven, maar de Kwassie-ne. gers kunnen ook erg hard lopen en ik betwijfel of het wel goed afgelopen zou zijn met Pim, Pam en Pom, indien Samba er niet geweest was. Maar ge- lukkig, Samba is er ook nog. Hoofd schuddend zit hij toe te kijken. Hij be grijpt, dat het hoog tijd wordt om zich in deze wedloop te mengen. Mijn vriend, de kweker, zorgt er voor, dat ik niet in eenzelfde collectie als verleden jaar verval door mij een nieuw soort tulp, een zeldzame crocus of ook een handje vol Fritillaria's of Kievitseitjes aan te raden. Alle boller, hebben hun eigen naam. Mooie klank- op weg naar 9. Nadat Kappie de krantenjongen driemaal achtereen hetzelfde bericht had horen uitschreeuwen, kwam hij weer tot leven. Hij balde zijn vuisten en hield die voor de ogen van de maat. „Wat heb je gedaan, klont!" schreeuw de hij, dol van drift. „Hoe weten ze dat van ons schip en van die diamant! Uils kuiken!" „Ik vertelde toch van Rie aardige journalist?" stamelde de maat zwakjes. „Hij vroeg naar belangrijke verhalen van belangrijke vreemdelingen, en toen vertelde ik hem „Stomkop!" schreeuwde Kappie. „Dat had niemand mogen weten! Kom mee, klont! Naar boord! De gangsters zullen al op ons loeren!" „Gangsters..?" herhaalde de maat met een angstige piepstem. „Ja, wat dacht je dan!" riep Kappie. „In alle kranten staat dat wij de dia mant hebben en dat de bruid, voor wie hij bestemd is, al in Hollywood is. Dus iedereen zal snappen, dat wij die steen daar heen zullen brengen., wat ook zo is! Klont, die je bent! Ik had nog zo gezegd, dat je je mond moest houden!" Zo kwamen ze op de „Kraak". Kappie vertelde aan de meester, wat er ge- DOOR marjorie dr VERNON 93) „Ze wil het zelfs aan mij niet ver teilen". Nan speelde met een klein porseleinen hondje dat ze van een ta feltje had genomen. Alles wat ze zei was: „Het is voorbij, Nan voorgoed. Vraag me geen bizonderheden, ik wil er nooit meer over praten". Peta trok een bedenkelijk gezicht. „Er is iets volkomen mis gegaan, en, zoals je zegt, zullen de Chelfords daar wel de hand in hebben gehad. Ik kan me wel voorstellen dat Daphne er niet over wil spreken, maar zo kun nen wij ook niet veel beginnen vind je wel? Wat mij verbaast is dat, als de Chelfords werkelijk onheil hebben gesticht, die Dale Rossiter dat niet in de gaten heeft gehad. Hij scheen toch intelligent genoeg, en aardig boven dien; ik zou van hem niet hebben ver wacht dat hij laster tegen Daphne zou geloven (als daar de moeilijkheid zit tenminste), of zou hij zijn vertrokken zonder ook haar te hebben gehoord?" „Mannen zijn vreemd". Nan haalde haar schouders op. „Je weet nooit hoe ze de dingen zullen opnemen". „Dat hoef je mij niet te vertellen!" antwoordde Peta vol medegevoel. „Luister eens, jij weet hier meer van dan ik en je bent ook een grotere vriendin van Daphne, weet je het hele maal zeker dat zij en Rossiter van elkaar hielden Was het niet zo maar een flirtation? Is de mogelijkheid uit- gesloten dat ze merkte dat ze zich had vergist en er zelf een eind aan heeft gemaakt?" „Als je haar had gezien zou je dat niet vragen", antwoordde Nan. „Ze is volkomen verslagen. Peta. Ik heb ge weldig medelijden met de arme stak ker; ik dacht werkelijk dat het nu ditmaal allemaal goed zou gaan. Ze is nodig aan vacantie toe, om eens even van die ellendige oude heer van haar verlost te zijn". „Maak je geen zorgen", zei Peta op vreemde toon. „Laat dit maar aan mij over. Ik heb een idee". Ze had opeens het gevoel dat ze iets moest doen om Daphne te helpen, en had plotseling een grote behoefte om het jongere meisje op de weg naar het geluk te helpen. Peta kon niet zeggen hoe dat kwam, want hoewel ze Daphne erg graag mocht, was die veel meer bevriend met Nan dan met haar zelf. Ze besefte niet dat haar eigen liefde voor Blake haar zachter had gemaakt en haar meer begrip gaf voor het ver driet dat een ongelukkige liefde kan geven. Het was net of een stemmetje binnen in haar aandrong: „Eén van, Ons allen moet gelukkig worden! Ik heb geen kans en als Nan van Blake houdt, heeft zij óók geen kans; maar Daphne en Rossiter houden van el kaar, en als slechts het één of andere stomme misverstand hen van elkaar verwijderd houdt, dan hebben ze nog een kans. En ik ga hen helpen als ik kan!" Met een vastberaden uitdrukking in haar ogen wendde ze zich tot haar vriendin. „Weet jrj soms waar Rossiter woont, Nan?" „Ja, dat weet ik. Hij woont in Upton Malford, in een huis dat de Waterwilg heet". Peta maakte snel een berekening. De reis daarheen en weer terug kon gemakkelijk op één dag worden ge maakt, dan had ze nog tijd genoeg over voor de lunch, de thee en het onderhoud met Rossiter. Ze zou het duidelijk doen uitkomen dat Daphne niets van het bezoek afwist, zodat Rossiter niet het gevoel zou hebben, dat ze hem achterna liep als hij mis schien genoeg van de affaire had of er een eind aan wilde maken. Mis schien kon Peta wel een voorwendsel bedenken, waarom ze hem bezocht zonder zelfs Daphne's naam te noe men, ten einde eerst het terrein eens te verkennen, om daarna, als ze zag dat hij nog steeds van Daphne hield, het onderwerp zelf aan te snijden; maar als ze de indruk kreeg dat zijn gevoelens waren veranderd en ze had een feilloze intuïtie voor derge lijke aangelegenheden dan zou ze het onderwerp laten rusten. Peta voelde zich opgewonden bij het vooruitzicht. Het zou enig zijn als ze hen weer tot elkaar kon brengen! Ze zou aan Neville vragen om haar er heen te brengen en die hele dag samen zou hun intimiteit verhogen en zo haar eigen affaire ook in de goede richting sturen. „Goed", zei ze tegen Nan. „Spreek er met geen woord over met Daphne en vraag me niet wat ik van plan JS HET feitelijk geen onzin om nu zelf bollen te gaan opzetten, terwijl j» tegen Kerstmis al te kust en te keur tulpen en hyacinthen kunt kopen?" zo vroeg ik mijzelf laatst weer eens af. Er is nu toch al zoveel te doen: win teraardappels opdoen, wollen wanten breien, tochtlatten spijkeren, het haard- bankje opnieuw bekleden en nog veel meer van die werkjes, die de komende winter van ons eist. Maar aan de andere kant, gekochte bollen zijn niet je éigen bollen en bovendien zijn ze lang niet zo mooi als de door jezelf opgezette bollen, wanneer ze eenmaal in bloei zijn. volle of sprookjesachtige namen zoals: Anna Pavlova, King Alfred, Rëve d'Or, Queen of the Night. Soms ook namen, die verwachtingen wekken en] in staat zijn een mens te doen zwich ten als zij, zoals ik nu, twijfelen over de vraag: „Bollen opzetten, ja of neen?" Spring Glory, Oase, Jolijt, King of the Blue. Nog een beetje onwillig zoek ik in de komende dagen al mijn potten, schaaltjes, glazen en bakjes, die ik elk jaar weer opnieuw gebruik, bij elkaar. Zelfs mosterdpotjes of bekers doen dienst. Dan geef ik mij gewonnen. fK verwachtte u al één dezer dageD" zegt mijn kweker. Gewapend met een grote bak schar relen wij langs de rekken en laten de droge bollen door onze handen gaan om zo ongemerkt de bak te vullen. „Rood, wit en blauw in hyacinthen, dat is mooi. In de bruine kippenvoer- bakken kunnen verschillende kleuren crocussen. Die hebben niet zo'n diepe bak nodig. „Laat ik vooral niet de Kersttulpjes vergeten", gaan hardop mijn gedachten. „Deze speciale byacinthen moet U nu eens op glas zetten. Die kleur heeft u vast nog nooit gezien", zegt mijn vriend. Een echte herfstlucht hangt in de bollenschuur, een zonnetje gluurt door de ramen en bezorgt ons mischien één van de laatste mooie dagen van dit jaar. Ik profiteer er van als ik 's middags mijn „opzetmiddag" hou. Gewapend met een schop balanceer ik tussen de potten door en graaf een kuil in de tuin. Dan zeef ik zand in alle bakjes. Om mij heen vallen bi] ieder windzuchtje, als een herfstmelo- die, gele en bruine blaadjes van berk en iep. Een hulstboompje belooft mij de lange winter wat te zullen opfleu ren. De stille herfstdag heeft rond mij, als ik verscholen in een hoekje van de tuin werk, een web van genoeglijke tevredenheid geweven. Dan staat onverwachts een vriendin voor mij: „Gunst, ik dacht, dat jij het zo druk had", zegt zij. Ik voel mij als betrapt en zeg daardoor mischien wat kattig: „Wat is nu in het voorjaar een huis zonder bloemen? Ik wil dan een fleurige vensterbank, of een spre kende tafelversiering hebben. Eigen gekweekte bloemen betekenen meer dan gekochte". Plotseling moet ik lachen als ik bedenk hoe tk een paar dagen geleden nog tegenstribbelde „Ik zou het ook best willen pro beren", zegt mijn vriendin. „Maar jij hebt een heerlijke tuin en ik heb op mijn flatje zelfs geen donkere kast." Dat is waar ook. Ik heb wat goed te maken aan haar en ook ten op zichte van de bollen welke ik bijna ontrouw geworden zou zijn. „Hier neem jij deze trosnarcissen. Zij heten „Paperwhite's" en zij hebben noch een tuin noch een donkere kast nodig. Zet ze maar op wat grint en water voor het raam en je hebt met Kerstmis bloemen". Aan het eind van de middag zijn in de tuin, in een met stokken afgepaald gedeelte, de volle potten ingegraven. Daar zullen zij blijven tot hun jonge neuzen ongeveer 7 c.m. lang zijn en dan naar binnen verhuizen In de gang kast staan de bakjes, die beslist niet mogen breken, te wachten tot ze in het voorjaar hun plaatsje krijgen in de zonnige erker. (Advertentie, Ing. Med.) PETRA beurd was. „Maar dat zal nooit goed aflopen!" zei de meester bezorgd. „Moet ik op het schip passen?" „Ja, wie anders?" zei Kappie, zwaar uit zijn humeur. „Ik neem natuurlijk die klont van een maat, die me zo in de soep heeft geholpen, mee! Dacht je soms, dat ik alleen ging?" ben, want dat weet ik zelf nog niet precies. Maar ik heb een vaag plan in mijn hoofd en in ieder geval ga ik een poging wagen om hen tezamen te brengen. Als het plan mislukt, dan is er voor Daphne nog niets verloren (ik zal niets doen wat vernederend voor haar zou kunnen zijn) en als ik slaag zou het enig zijn te weten, dat het kind gelukkig is". (Wordt vervolgd) i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6