LEKASIN Toen sloeg er een vlam uit de monitor! Kappie Tussen kazernebouwers en natuurvrienden is slechts een compromis mogelijk JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN De wagen in het Kloo WEK DE GAL UW LEVER OP De ontspanning voor de rriilitairen Plan voor een groot aantal dienstwoningen fjfe/penGoetff Het Radioprogramma 3ELIJKS FEUILLETON hoofdpijnneem Je improviseert even" HoMywv&d Straatsburg j weer hisU WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 102. Het was een vrij verbitterde Jimmy Brown, die voorgoed afscheid nam van de Kuitendamse dierentuin. Nog éénmaal had hij een wandeling gemaakt langs alle dierenverblijven en nog éénmaal had hij zich met zijn eigen ogen kunnen overtuigen van alle verbeteringen, welke hij in de loop van de laatste maanden had aan gebracht. „En dat is mijn dank ge weest", mompelde hij. „Verwaarloosd zijn ze en honger hebben ze geleden, voordat ik hier kwam en toen ik al les gaf wat een dier toekomt, toen be loonden zij mij door met z'n allen de benen te nemen". Voor het leeuwen- hok bleef Jimmy enige minuten staan, De leeuw Piet zag er met z'n twee half toegeslagen ogen nogal verfom faaid uit. Jimmy keek hem hoofd schuddend aan. „Als je je maar nooit meer verbeeldt, dat jij de koning der dieren bent", zei hij, en toen liep hij waardig door. De leeuw Piet zuchtte eens diep. Die had zijn les gehad. Langs de kooi van Toos en Trien liep Jimmy zonder die zelfs met een blik te verwaardigen. Zij krompen in el kaar, toen zij Jimmy zagen voorbij lo pen. Deze begaf zich vervolgens naar het kantoor, waar hij meneer Van Knullenburgh, zonder met zijn ogen te knipperen, een cheque van f 150.000 overhandigde. „Om de schade te ver goeden", zei hij, en met deze woorden verliet hij de dierentuin, zélf met één slag weer zo arm als een kerkrat. Gerrit de giraffe, met zijn lange hals, zag hem gaan. „Jimmy heeft ons voor altijd verlaten", zei hij op droevige toon tot de andere dieren en het was toen net of voor de Kuitendamse die rentuin voorgoed de zon onder ging.... EINDE. Het leger bouwt in ijltempo (slot) (Van onze speciale verslaggever) rtRIE lappen Veluwe, elk twintig a vijf en twintig hectaren groot, zijn ten offer gevallen aan het bouwende Nederlandse leger. Waar eerst bos was, rijst nu een woud van stalen masten omhoog en (voorlopig) zeer lelijke betonnen en stalen gevaarten contrasteren akelig met het natuurschoon dat rondom is over gebleven. Dat zal wel beter worden als de kazernes hun uiteindelijke vorm ge kregen hebben, maar met de rust op deze stukken Veluwe zal het wel gedaan zijn als ieder dezer kazernes de verblijfplaats geworden zal zijn voor drieduizend soldaten. Het moet voor de natuurliefhebber een naargeestig gezicht zijn, als hij midden in de bossen plotseling op een open plek stuit waar enorme kegelvormige gaten gegraven zijn, waar houten staketsels staan opgericht en betonmolens draaien, alles toebereidselen voor de bouw van een rioolwater-zuiverings installatie. Het zal hem nauwelijks troosten als hij ziet, dat het graafwerk in een der putten gestaakt is, toen er tussen het gele zand een harde donkere knoest te voorschijn kwam. Men staakte het graven om eerst een bekend geoloog en Veluwe-kenner in de gelegenheid te stellen de knoest te bestuderen. r\E natuurliefhebber krijgt daar zijn ongerepte natuur niet mee terug, maar het bewijst toch wel dat onze militaire bouwers oog en gevoel heb ben voor wat hem zo na aan het hart ligt. En daar raken we meteen de kern van het conflict natuurliefhebber- kazernebouwer. Het is vrij vruchteloos deze tegen stelling in een uitputtend debat verder uit te spinnen. De enige oplossing is het gezonde compromis. Het leger kan niet vermijden dat er schade aan na tuurschoon en aan de recreatiemoge lijkheden wordt toegebracht, het kan er alleen naar streven deze schade zo klein mogelijk te houden. Met dit stre ven is bij het ontwerpen der plannen terdege rekening gehouden. Er werd tot verdiepingbouw besloten om de be nodigde oppervlakte zo veel mogelijk te beperken. Waar mogelijk, werden de gebouwen zodanig over het terrein verdeeld dat de mooiste stukken van het bos gespaard konden blijven. We gen werden zoveel mogelijk geprojec- teei-d langs bestaande branüpaden en alle kazerne-complexen liggen zoveel mogelijk m de bossen verscholen. Waar enigszins mogelijk zullen later nieuwe beplantingen worden aangebracht. Nog genoeg probleem W/ORDT enerzijds de recreatiemoge- lijkheid van het publiek bedreigd de ontspanningsmogelijkheden voor de duizenden militairen, die in dit gebied van grote gemeenten doch kleine plaat sen gelegerd worden, vormen weer een onder vraagstuk. In de kazernes wor den natuurlijk voorzieningen getroffen in de vorm van cantines. bioscoopzalen en dergelijke, maar de militair moet ook eens de kazerne uit kunnen. Er zullen militaire tehuizen moeten ko men. Daar kan echter de overheid niét voor zorgen- dat is een aangelegenheid van het particuliere initiatief Toch is ons bekend, dat de ministe- van Oor log op het standpunt staat, dat hier voor de recreatie der militairen spe ciale maatregelen zullen moeten wor den getro'fen Men overweegt o.a. om in de nabijheid der kazernes zwemba den aan 'e leggen. Een ander probleem ib de huisvesting der gezinnen van beroepsmilitairen, die aan de nieuwe kazernementen worden verbonden. Wil men voorkomen, dal die steeds heen en weer moeten reizen (r,.et ai'e morele nadelen voor het ge zin en financiële gevolgen voor het Rijkl dan zal er een aantal dienstwo ningen gebouwd moeten worden. Over- bouwen dan het normaal aantal dienst- wogen wordt daarom meer woningen te woningen, dat bij een kazerne wordt gebouwd. Er zijn al particuliere bouw maatschappijen lie hebben aangeboden om in korte tijd woningen van ver schillend type te bouwen. Door de gemeenre is de vraag opge worpen of het rijk niet san b'jdragen in ae onderhoudskosten van de wegen, die door het leger zeer frequent gc- bi uikt zullen worden De overheid is daartoe niet ongenegen, doch kan zulks niet doen zo lang de wegen gebruikt worden door wettelijk toelaatbare voertuigen. KIPLEKKERI Ondanks siorm ee regen, mits er steeds Aspirin bij de hand ii om 'n gevatte kou bij da eerste symptomen te onderdrukken. Let echter op het Bayer- kruis het symbool van van vertrouwen. (Advertentie, Ing. Med.) Zo ziet de Veluwe bij Nunspeet er uit nu het leger daar aan het bouwen is. Een woud van stalen masten in plaats vün wuivende dennen. medicinaal toebereid met INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 22 NuVEMBEK HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Litur gische kalender. 7.30 Zenaersiuiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanaen. 9.35 Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieKen. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en Tuinbouw- mededeiingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. muziek. 13.35 Maastrichts Stedelijk Or kest. 14.00 Promenade-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16,00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24:00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding, 9.25 Gram.muziek. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nederlandse muziek. 11.30 Gram.muziek. 11.45 „Als ik mijn eigen secretaresse was...,", causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Dans muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Interview. 14.15 Gram.muziek. 14.30 Causerie. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Metropole-Orkest. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse Volksmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Causerie. 19.05 Avro-allerlei en gram.muziek. 19.15 Spaanse muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en solisten. 21.05 Ronde Tafel-dis cussie. 21.30 Amusementsmuziek. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gra- mofoonmuziek. U zult 's morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. u raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) DOOR MARjORIE VERNON 95) Maar die vreugde zou ze nooit beleven, bedacht ze verdrie tig, ze was te zeer gebonden door de banden der conventie en door bittere noodzaak, om haar lier aan de wilgen te kunnen hangen en zelfs al zou ze dat willen, dan nog zou Blake haar niet aanvaarden, ook al bood ze zich zelf aan. Zijn trots zou dat verhinde ren Maar plotseling kwam Peta tot de ontdekking dat haar liefde onzelfzuch tig genoeg was om hem tenminste alle geluk toe te wensen en Nan ook. Die zou lief zijn voor Blake, ze zouden het goed samen hebben. Peta balde haar vuisten, zodat de nagels in haar handpalmen drongen en dwong zich tot spreken. Maar hij vindt je aardig, Nan. Hij heeft dikwijls over je gesproken en iedere keer heeft hij iets aardigs over je gezegd. Hij heeft zelfs gezegd..." en haar lach klonk geforceerd, „dat jij veel aardiger bent dan ik, dat het een voudig geen vergelijk is". Nan hief haar hoofd op en keek haar verschrikt aan. Toen verdween het lichtje uit haar ogen en ze haalde haar schouders op. „O ja, ik weet wel dat hij me aardig vindt", zei ze mat. Wat had ze daaraan als ze zoveel méér wenste? En hoe kwam het, dat Peta bereid was om af stand van Neville te doen? Was dat om Blake Holdcroft? Ieder, die hen laatst op dat dansfeest onopgemerkt had gadegeslagen zou dadelijk tot de conclusie zijn gekomen, dat ze ver liefd waren op elkaar. Maar dat kon toch niethet bleef echter vreemd. dat Peta voorstelde dat ze maar eens een kans bij Neville moest wagen. Maar dat deed ze niet. Ze was veel te trots om achter een man aan te lopen en ze was ook niet van plan moedwil lig te trachten het zwakke vriend schapsvlammetje tot een laaiend lief desvuur aan te wakkerenNeen, als het niet vanzelf en spontaan ging, was het je ware niet en Nan wist dat ze alles of niets van Neville vroeg. Ze zou nooit met een vriendelijk twee derangs-gevoelen van hem tevreden -ijn „Je kunt er werkelijk wel wat aan doen, Nan", drong Peta aan. „Je zou..." „Neen!" riep Nan geschrokken uit. „Dat is volkomen onmogelijk. O, maak jezelf geen verwijten, Peta. Zelfs als jij er niet bij betrokken was, zou het toch hetzelfde blijven. Hij hij voeit zich tot ons allebei aangetrokken, ge loof ik. Wel, dat is mij niet genoeg. Ik zal nooit tevreden kunnen zijn met zo'n lauw gevoel. Dan heb ik hem liever helemaal niet en probeer hem te vergeten". Peta keek haar aan en trachtte de opluchting in haar hart te negeren. Ze had zich zelf terwille van Nan ge dwongen om het voorstel te doen, maar ze voelde zich opgelucht toen ze hoorde, dat hjj Nan niet anders dan vriendschap had betoond. Soms had ze zich wel eens vol jalouzie afge vraagd of hij misschien erg dol was op Nanmaar blijkbaar was het maar een armzalig gevoel, zoals Nan zelf besefte, vergeleken bij de vurige hartstocht, die hij voor haar aan de dag legde. (Wordt vervolgd) f Pin. Pan en Pon in Mrika 112. Het zou slecht met Pim, Pam en Pom afgelopen zijn, indien Koning Samba er niet geweest was. Maar ge lukkig, de Koning der Apen heeft hen op het laatste nippertje gered en toen was het benen maken, voordat de andere Kwaasienegers er de lucht van kregen, dat er iets bijzonders gaande was. Nu en zoiets kun je aan Koning Samba overlaten. Met één ruk van zijn geweldige armen had hij zich in de bo men geslingerd, terwijl hij met de an dere de hondjes tegen zich aangedrukt hield. En Pepi? Nu, die kon zichzelf best redden. Gelukkig! Voordat Pim. Pam en Pom er erg in hebben, zijn ze alweer bij de Ohlala-rivier, welke de grens van Apenland vormt. Zo vlug mogelijk roeit Koning Samba hen over en daarvoor heeft hij niet eens peddels nodig. Nee, zijn lange armen bewijzen hem een geweldige dienst. Met een zucht van verlichting zetten de hondjes en Pepi eindelijk voet aan wal in Apenland. Hier zijn ze ten minste vei lig. En hun vriendje Pepi is weer te recht. En dat Koning Samba ook te. vreden is, kan je wel zien. Want hij heeft net zoals vroeger een vat limo nade laten aanrukken en de I' ndjes en Pepi behoeven niets anders te doen, dan er onder te gaan liggen en een slangetje in hun mond te steken. En ze mogen doordrinken, tot het vat leeg is, heeft Koning Samba gezegd. „Nu laat dat maar aan Pim, Pam en Pom over. één van de (Advertentie, Ing. Med.) Een stukje televisie-ervaring „Vrijdagavond geven we in ons vierde programma een reportage van de erepromotie van Prins Bernhard in Delft", had de AVRO-televisie-staf tegen me gezegd. „En dat moet jij doen!" Nou, het begin was doodeenvoudig: 's morgens vroeg togen we naar Delft om te confereren met de cameramen sen, die buitenopnemingen zouden ver vaardigen. In de Nieuwe Kerk, plaats der plechtigheid, vierde het monopolie hoogtij. Daar mocht alleen Polygoon op een kostelijk balconnetje prinsheer lijk staan te filmen. Een zo onbelang rijk zaakje als de Nederlandse Televi sie Stichting kwam daar natuurlijk niet aan te pas! De Nederlandse Bioscoopbond, be vreesd voor concurrentie, wilde die op weg naar 11. De maat liep moedeloos achter Kappie het stationsgebouw binnen, terwijl hij schichtig om zich heen keek, of er soms mannen naar hen loerden. Maar gelukkig zag hij alleen maar mensen, die het heel druk hadden en heel hard liepen en die geen aandacht voor hem en Kappie hadden. Terzelfdertijd zat er een zeer on gunstig uitziende, grote man in een café, vlak bij hetzelfde station. Deze man werd door zijn vrienden altijd nauwden zich tot kieren en een ge- Trol de Trooster genoemd. Deze Trol grom steeg op uit zijn binnenste, nu las de krant, die hij net gekocht „Trein!" mompelde hij. „Hollywood! had, en dit was de krant waar net Diamant. Ha. Trol de Trooster gaat verhaal, dat de maat aan de journalist weer aan het werk". had gedaan, in stond. Zijn ogen ver- Hü smeet de krant op de grond, richtte zich in zijn volle lengte op, klopte zich met beide handen enige keren kletsend op de borst en snelde toen met een paar enorme stappen het café uit (zonder zijn coca-cola betaald te hebben). TV-poging onmogelijk maken en ver bood zijn leden iedere medewerking. „Laat nu die televisie maar opkomen", zullen ze waarschijnlijk hebben ge dacht. De Bioscoopbond verloor de slag. Vrijdagavond was de AVRO er. Na de pauze bracht ze een film-foto-woord reportage van de erepromotie. Daar mee is een sterke troef uitgespeeld in het spel om de gevestigde, onaantast bare positie van actualiteit, die de Bi oscoopbond tot nu toe gemakkelijk in handen had. Er was immers nimmer sprake van mededinging. Wat ik daarmee te maken had? Ik zat die avond onder de kwiklampen en schijnwerpers in mijn nu al ver trouwde hoekje op „de kleine scène" in de televisiestudio in Bussum. Vóór ms een stapel papieren met volledige rede voeringen, een paar nauwelijks lees bare aantekeningen en op mijn hoofd een buil, omdat 's middags in Delft de Nieuwe Kerk het vertikte om voor mij op zij te gaanEen stuk of tien foto's, in duivels tempo door ANP-foto ontwikkeld en gedrukt, in een standaard naast me en in de film cabine het werkstuk van de T.V.- cameramensen met Frans Marks aan het hoofd. De film was met stofzuigers en cartonnen platen gedroogd en kwam om 21.10 in de studio aan. Ik had er niets van gezien. „Je improviseert wel even", zeiden de AVRO-mensen Tot zover was alles goed gegaan. Er zat sportieve spanning in het geval. Regisseur Eric de Vries was er op ge brand de stunt te doen slagen. Op het tafeltje naast me blonk de Monitor, het toestel, waarop ik de film zou kunnen volgen, opdat mijn tekst zich daarnaar kon voegen. Stilte viel in de studio, toen Nettle Rosenfeld de extra-editie van „Televl- zier" aankondigde. Ik heb nu vier keer onder de lampen en voor de TV-came- ra's gezeten, maar op het ogenblik van de aankondiging is het net of een blok ijs over je rug glijdt en daarna een heet strijkijzer Nettie sprak; ik zette me in postuur. Op dat moment sloeg met sissend ge luid een vlam uit de monitor! Het beeld was verdwenen. En ik moest die film zien. Technici kropen om me heen. Nettie sprak rustig door; het strijkijzer op mijn rug werd heter en heter. Nog een paar seconden en ik moest beginnen. Nu moest die film draaien.... Toen mijn monitor het beeld teruggaf, tech nici zweetdruppels van hun voorhoofd veegden, waren er al een paar meter celluloid vergleden. „Boven Delft wapperden vandaag de vlaggen", begon ik opgewekt en bru taal. Laat nu nèt op dat ogenblik die vlag te waaien staan op dat oude Delftse geveltje, dat we 's middags had den gefilmd! Ik had het ding kunnen zoenen. De Koningin zal me wel ver geven hebben, dat ik haar Hare Ko ninklijke Hoogheid en Hare Majesteit in één adem noemde. Nee, bepaald rustig was ik niet. Zó getranspireerd heb ik nog nooit van mijn leven! Maar de AVRO-TV-ploeg had in enige uren zwoegen een stukje van het Bioscoopbond-monopolie afgebeten. De deur naar de actualiteit stond wijd open. Begrijpt Ge nu, lezer, dat we de te levisieprogramma's nog altijd experi menteel noemen? H. M. KOEMANS. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 33 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 55 Directie; J. BIJLSMA en C. KR) Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Straatsburg maakt c schiedenis. Slechts twe leden kwam daar voor de de Assemblée van de Raa pa, het Europese parlemei wil, bijeen. Toegegeven r dat dit parlement nog zelf bezit van de bevoegdhedi nationale parlementen in sche staten hebben. Vrijw berust bij het comité van stuk voor stuk met handi gebonden zijn aan hun geringen. Maar in ieder g vindt de wil der vrije I ken tot 'n eenheid op h( het door de omstandighedi gen zuiver militaire in Europa een zichtbare waarvan niet slechts de r ook de reële betekenis ei te stuiten groei vertoont. Het streven om de eenh het licht der defensie-n zien heeft verzet ontmoet, sinds enige tijd ook gelei op het overwegend milit van het Atlantische Pact nister Stikker geweest, di laatste vergadering van de N.A.T.O., in Ottawa, tc der van dit algemeen bes' van onbehagen heeft gem sultaat daarvan zal een - de N.A.T.O. zich gaan be: de vraag, hoe het Atlanti; ven zijn status van defens kan worden opgeheven ti slechts militaire, maar economische en culturele tot een echte Atlantische Een gelijkgericht initiati week zijn beslag gekregen dag vergaderen in het ge Raad van Europa twintig Europese parlement met van het Amerikaanse Con Senatoren en zeven leden van Afgevaardigden. Het ging een jaar geleden uit liaanse minister van buil ken, graaf Sforza. Toen Assemblée een half jaar kwam, nam de Fransman I het plan op en het kreeg het comité der ministers landse zaken. In Juni ve Lord Layton, één van de ters van de Assemblée r ton, waar hij de zaak n Truman besprak. In Septi de voorzitter van de Assei Spaak, en Lord Layton oi een speciale commissie i zen van het Amerikaanse in October aanvaardde h een resolutie de uitnodig peanen. De mannen, die zijn u; in deze historische zittin; continenten te spreken, staande politici (Nederla genwoordigd door het Ee de heer J. van de Kieft) ploeg is met een Spaak naud zeer sterk en weer: samenstelling zowel de de internationale politiek het Westen van ons wer Amerikaanse groep zij machtige Senaatscommis buitenlandse betrekkingei missie van het Huis van den voor procedure-za vertegenwoordigd. Men z> schien een voorzorgsmaa zien tegen de mogelijki Amerikanen in Straatsbi gezag verplichtingen aa van kan echter geen spr zij hebben geen enkele i De mening, dat daaroi onvruchtbaar zouden mi echter geenszins juist. In zonder dat dit „inter-coi lenient" tot beslissingen blijft toch de openhartif van gedachten tussen Ar Europese volksvertegenw zulke vraagstukken als van Europa en zijn plaal tische gemeenschap, de f ten van de gezamenlijks economische gevolgen v wapening, de overbevolk enz. van grote betekenis belangrijkste is ongetwi. hierin allerwegen nog s gin ziet, een eerste staf ming van een eenheid, i zal overbruggen. Het is en de wi] tot vereniging sen van gelijke cultuur ken natuurlijk met d de eenheid alleen maar maken dat als een i het duister van deze tij' Verwachting tot Aanvankelijk wissele hing met voornamelijl gebieden enkele buie Waddenkust tijdelijk tige, overigens overws Westelijke wind. Mi toenemende bewolkin Overwegend matige Pend naar Zuid of Zi

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6