lit t~: Vraags „Valisèfe" Lingerie I KOP K Kremer': Honderddertigduizend vreemdelingen bezochten de Alkmaarse kaasmarkt AGENDA SmW UloAm Deskundig oordeel over de diergaarde Blij-Dorp PARKER '51 P.O.A. n.v. - PAYGL0P Aanmerkelijke teruggang in het bezoek aan vermakelijkheden Teleurstelling over het verlies van de zetel in het Federatie-bestuur 1 X PER DAQ GRATIS KOPEN bij VET £),e &Ln,i dmdet.... De nieuwe Friesebrug is er! I 11 1 Veevoeder verkeerd samengesteld Een Van Gogh-tentoon- stelling te Alkmaar KOUSEN- SAFE 12.90 Castricum ANWB wenst knipper- lichtjes op spoorbanen die niet veel kosten A daar vindt LJ wat Biljartcompetitie Tralies beschermen tegen buitenwereld Studie-commissie van de V.V.V.-Federatie de Vulpenhouder voor het leven De heer Va Mij voor DE Perzische olie-kw cente datum. De he wilde dafi ook volstaó deling, dat het Perz gevormd wordt door t families, die om te vo in bittere armoede Ie' zou wijzen op hun b nationalisme zijn ged Mossadeq dan ook vi zeer baatzuchtige vijl grote vriend van zijn goed aan doen eerst beurs te tasten in pla voorkomende gelegenl plotseling in te storti van de Anglo-ïranian baasd. Deze maatschi volking van Zuid-Per: de levensstandaard h had met een vroegtij de publiciteit zeker c ning in Amerika kum de Britse Labour-rege opzichten gefaald. He baar, dat minister St van onderhandelinger tige houding aannam, zon, die bekend staat en meest trotse onder Wilt u 4' DONDERDAG 23 NOVEMBER 1951 Naar de voorzitter van „Alcmaria-V.V.V.", de heer D. J. Scheffel, gisteravond in de in het „Wapen van Heemskerk" gehouden algemene ledenvergadering mededeelde, hebben in het afgelopen jaar circa 130.000 mensen de kaasmarkt be zocht. Tot 1 November beklommen 13.400 bezoekers de Waagtoren. Dit aantal bedroeg in 1950 12.000. Het aantal overnachtingen bedroeg 9767, waarvan 3093 buitenlanders of wel 34%. In het vorige jaar brachten 11500 vreemdelingen hier ter stede de nacht door. Hiervan waren 3000 buitenlanders, of wel 26"/«. Het bioscoopbezoek liep terug. Tot 1 November bezochten 403.596 personen een bios coop tegen 452.782 in 1950. Het beroepstoneel speelde voor 14.318 toeschouwers (V. j. 12.715). Vijfduizend muziekliefhebbers luisterden naar de concerten tegen 12.678 in 1950. Het aantal bezoekers aan amateur-toneelvoorstellingen, dancings c.d. was 95.719 en in het vorige jaar 130.749. De sportevenementen brachten 112.389 personen bijeen, welk aantal in het voorgaande seizoen 138.211 bedroeg. Ten slotte namen 8156 (v. j. 115.321) personen tentoonstellingen in ogenschouw. Daarbij is evenwel geen rekening gehouden met de land- en tuinbouwtentoon stelling. Het totaal aantal bezoekers aan vermakelijkheden bedraagt tot 1 Nov. 639.179 tegen 862.456 in 1950. De activiteit van de V.V.V. blijkt o.m. uit het aan tal uitgegane stukken en de verstrekte inlichtingen. Tot het begin van deze maand gingen 896 (v. j. 1000) stukken uit en werden 4114 (v. j. 3416) inlichtingen verstrekt. Het ledental nam met elf toe en bedraagt thans 501. de administratrice, mej. J. Hillerström voor hun arbeid in het afgelopen sei zoen, sloot de heer Scheffel het offi ciële gedeelte en verlenende het woord aan de heer J. Nikerk, directeur van de VW-Amsterdam. DIJ monde van de voorzitter betuigde het bestuur zijn erkentelijkheid voor het vele verdienstelijke werk, dat door de heer v. .d. Ploeg als leider van de gidsen is verricht. Hem werd het boek werk „Het land van Rembrandt" aan geboden. De begroting voor 1952 sluit in uitgaven met f 12645 (raming voor 1951 f 12345) en in ontvangsten met f 10600 (raming in 1951 f 11000). De post contributies werd begroot op f 3500. Eenzelfde bedrag wordt als ge meente-subsidie gevraagd. In de kascommissie werden de heren C. Brouwer en H. Holsmuller gekozen. De aftredende bestuursleden, de heren D. J. Scheffel en G. L. v. d. Post wer den bij acclamatie herbenoemd. Op de zelfde wijze werd in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer J. v. Riet, voorzien door de verkiezing van de heer W. Mooy. Bij de rondvraag sprak de heer A. E. Elte er zijn teleurstelling over uit, dat in de onlangs te Enkhuizen gehouden vergadering van de Federatie van V.V.V.'s benoorden het Noordzeekanaal geen Alkmaarse candidaat was be noemd in de vacature-Margadant. De heer Margadant, die weliswaar de laat ste jaren in Beverwijk woonachtig was, vertegenwoordigde toch de Alkmaarse VW. Nu is het hart van het vreemde lingenverkeer in deze streek niet in het Federatiebestuur vertegenwoor digd, aldus spr., die hierin grote scha de voor onze stad zag. Het was volgens hem een zaak van fair play geweest, indien de zetel van de heer Margadant weer door een Alkmaarder was bezet geworden. De heer Elte stelde voor een protest te richten tot de ledenvergade ring van de federatie, waarin de leden van Alcmaria VW hun teleurstelling over deze gang van zaken zouden uit spreken. De voorzitter antwoordde hierop, dat de verkiezing volkomen reglementair is verlopen. Ieder lid van een bij de federatie aangesloten VVV kan in het bestuur worden gekozen. Nadat de op merking was gemaakt, dat hier wel licht een voorstel tot statutenwijziging de oplossing was, werd besloten, dat het bestuur zich nader zal beraden. Met een woord van dank aan de di recteur, de heer M. J. Spaanderman en Facetten van WV-week In een zeer interessant „praatje" heeft de heer Nikerk enkele facetten van het veelomvattende VVV-werk be licht. Het vreemdelingenverkeer be schouwde spr. als een wisselwerking tussen een ontvangende en een bezoe kende partij, waarbij de ontvangende partij wordt geleid door economische en de bezoekers door culturele en so ciale motieven. Men onderscheidt twee soorten vreemdelingenverkeer, t.w. het binnenlandse en het buitenlandse toe risme. Laatstgenoemde categorie is sterk onderhevig aan conjunctuur. Het binnenlandse vreemdelingenverkeer heeft hieronder minder te lijden. De oorlog heeft dit afdoende bewezen. Het verschil tussen beide groepen is ook merkbaar in de plaatsen, welke zij in Noord-Holland plegen te bezoeken. De landgenoten treft men voornamelijk langs de Noordzeekust. Het percentage buitenlanders, dat zijn vacantie door brengt in dé Noordhollandse badplaat sen bedraagt nog geen vijf procent. Bergen is hiervan een sprekend voor beeld. Na een jaar van hard werken ontvlucht men het drukke stadsgewoel en hoopt men rust te vinden in het vriendelijke dorpje. De heer Nikerk zou het dan ook ten sterkste afraden, indien men in Bergen een intensief bus- verkeer zou organiseren. Het oude trammetje is juist datgene, wat de gas ten verlangen. Het buitenlands bezoek richt zich meer tot de oude Zuiderzeestadjes en Alkmaar. De kaasstad neemt in Noord- Holland een belangrijke plaats in en vormt voor de Amsterdamse VW een dankbaar en gewaardeerd programma punt bij het samenstellen van de lijst van bezienswaardigheden in de omge ving van de hoofdstad. De VVV heeft drie belangrijke func ties, n.l. op economisch, sociaal en cul- türeel gebied. Zich tot het eerste be palende, deelde de heer Nikerk mede, dat de buitenlander ongeveer twintig procent van zijn uitgaven aan logies en maaltijden besteedt. Wat Nederland betreft heeft een onderzoek in de huis houdbudgetten uitgewezen, dat de ste deling 3% en de bewoner van het plat teland 2,7% van zijn inkomen voor va- cantiedoeleinden uittrekt. De vraag of een oplossing van het hotelvraagstuk in Alkmaar tot de mo gelijkheden behoort, moest de heer Ni kerk bij eerste beschouwing ontken nen. Als verblijfplaats biedt Alkmaar weinig mogelijkheden. De bezoeken zul len zich hier beperken tot dagbezoe- ken. Daarbij zijn de hotels hier ter stede voor een zeer belangrijk deel afhankelijk van het seizoen, dat slechts enkele maanden duurt en zijn de kos ten, verbonden aan de bouw en inrich ting van een hotel zo hoog, dat een nieuw hotel niet rendabel zou zijn. Een ander probleem zijn mensen massa's, welke op Vrijdagen door de touringcars worden aangevoerd en welke zich door de Langestraat naar het Waagplein „persen". Daar de be zoekers om deze reden geen gelegen heid krijgen ook eens rustig de etala ges in ogenschouw te nemen, zou de winkelstand een spreiding op prijs stel len. De directeur van de VVV-Amster- dam meende, dat aan deze wens ge volg kan worden gegeven door de tou ringcars buiten de stadssingels te par keren. Uit de vergadering kwam we derom de suggestie: Wilhelminalaan. De invoering van een Vreemdelin genbelasting kon de heer Nikerk niet appreciëren. Over het algemeen is men in VVV-kringen van een dergelijke be lasting afkerig. Na een hartelijk dankwoord van de voorzitter werd tot slot een tweetal films over Amsterdam vertoond. De firma „Flandria" verzorgde op keurige wijze de projectie. De films zelf kon den ons minder bekoren. Zij vertoon den meer overeenkomst met een hier en daar zeker fraai prentenboek dan met films, welke de aandacht ge spannen houden. Horlogemaker had gesmok kelde horloges in voorraad Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag in hoger beroep te recht de 48-jarige Alkmaarse horloge maker C. A. O. Bij een controle in zijn zaak was gebleken, dat hij dertien horloges zonder factuur had gekocht. Dit waren gesmokkelde horloges. Verdachte beweerde dit niet te heb ben geweten, maar de procureur- generaal mr. Kist nam het tegendeel aan en vorderde f 80 boete of 20 dagen en verbeurdverklaring van de gesmok kelde horloges. Door de Alkmaarse politierechter was verdachte tot een zelfde straf ver oordeeld. Gratis kooptijden vanWoensdag 9.37—9.52; 11.45—12.00; 14.03—14.18. Tweekleurige herenvesten en slipovers? VET RUIM GESORTEERD! (Advertentie, Ing. Med.) EEN SNOEK VAN DERTIEN POND De heer A. Bergsma van de Kenne- merstraatweg heeft gisteren in de Noordervaart, in de nabijheid van de Zuidervaart, een snoek gevangen met een gewicht van dertien pond en een lengte van negentig centimeter. D.A.VV. WON VAN NEREUS III DAW heeft met 4—3 gewonnen van het derde waterpolo-zevental van Ne- reus. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tot ziens in New Orleans (alle leeftijden)Cinema Americain, 8 uur: Het teken van Don Marcos (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Havenratten van San Diego (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Pad der zonde (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Alkmaars To neelgezelschap met „De engel in de kist". Nieuwesloot 153, 8 uur: Lezing over: „Doel en wezen der vrijmetselarij". VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Moord aan de Seine (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Captain Horatio Hornblower (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: God heeft de mensen nodig (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Daar zul je voor boeten (18 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 22 Nov. 9.34 vm 10.08 nm Vrijdag 23 November 10.46 vm 11.23 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 9.39 22.13 3.39 16.13 Vrijdag 10.51 23.28 4.51 17.28 Lingerie, die iedere vrouw niet graag van haar eigen budget koopt. 'n Unique cadeau, Heren. Hoek Houttil. KOUSEN. LINGERIES. Geopend van 9 tot 18 uur. 5 swa"- Eerder nog dan menig Alkmaarder had durven hopen, is de nieuwe Frie sebrug uit Dordrecht in de kaasstad aangekomen. Gistermiddag toen de schemering reeds inviel, trokken twee Krachtige sleepbootjes de geweldige dekschuit naar haar ligplaats aan de Kanaaldijk en hedenochtend om tien minuten over half elf hing de hon derdtien duizend kilogram wegende basculebrug die het Kanaalgedeelte van het Victoriepark tot de midden peiler zal overspannen, reeds in de kabels. Twee machtige drijvende bokken grepen het gevaarte aan weerszijden vast en tilden het op met een gemak alsof het slechts een plankje triplex betrof. De dekschuit kwam vrij te lig gen en langzaam maar zeker droegen de drijvende kranen de basculebrug naar haar plaats: het lang verbeide ogenblik was aangebroken. Ondanks de gestaag neerdruisende regen, die de honderden kijkers langs de waterkant doornat maakte, werd het imposante schouwspel door velen op de gevoelige plaat vastgelegd. Op de centimeter nauwkeurig grepen de uitsteeksels van de steunpilaren in de openingen van (Advertentie, lng. Med.) Voor de economische politierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, had zich gistermiddag H. S. uit Heerhugo- waard te verantwoorden wegens het verkeerd samenstellen van veevoeder. Verdachte beweerde, dat het ten laste gelegae feit bij vergissing door zijn knecht was geschied. Het sojameel en eiwitgehalte was onjuist bevonden en voldeed niet aan de hiervoor bestaande voorschriften. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, was van mening, dat verdachte verantwoordelijk is voor de gang van zaken in zijn bedrijf en zich niet achter zijn knecht mag ver schuilen. Spreker zag het feit als een nonchalance en vorderde f 80 of 20 da gen. De politierechter maakte er f 60 of 20 dagen van. P. D. uit Schoorl is pluimveehouder en had meer kuikens in zijn bezit, dan zijn bestelbon hem recht op gaf. Verdachte was zich niet bewust van een overtreding, doch dit weerhield de politierechter niet om hem te veroor delen tot f 30 of 15 dagen. Door de Commissie van Advies en Bijstand voor Kunsttentoonstellingen in het Stedelijk Museum te Alkmaar wordt van 1 tot 26 December in het Stedelijk Museum een Van Gogh- tentoonstelling georganiseerd welke Zaterdag 1 December om 3 uur door de letterkundige de heer W. L. M. E. van Leeuwen uit Schoorl geopend zal worden. De expositie zal dagelijks van 10—12 uur, 1.304.30 en van 7—10 uur geopend zijn en Zondagsmorgens zijn gesloten. Dinsdag 11 December des avonds om 8 uur zal ir. W. van Gogh een lezing met lichtbeelden houden over „Leven en werken van Vincent van Gogh". Tunnel in Noord-ltalie ingestort Door de zware regenval is een tunnel in de spoorlijn Milaan-Lugano inge stort, waardoor een trein werd bedol ven. Volgens niet-officiële cijfers zijn twee personen gedood en dertig ge wond. VERPLICHTE WA VOOR SNELVERKEER In Den Haag is een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij berijders van motorvoertuigen verplicht zijn zich te verzekeren voor wettelijke aansprake lijkheid tegenover derden. de langzaam dalende brug en men kon slechts de grootste bewondering heb ben voor de technici, die dit werk zo nauwkeurig voorbereidden. Nog hedenmiddag zal de basculebrug zuiver op haar plaats komen te liggen. Naderhand zal zij met een lier ten dele worden opgetrokKen, waarna zij zal worden gemonteerd. Later zal de twintigduizend kilogram wegende Vaste overspanning op haar plaats worden gebracht. Op de foto ziet men, hoe de twee delen van de brug gis teren op een dekschuit werden aan gevoerd. Bovenop ligt het beweegbare gedeelte, dat vandaag werd geplaatst. in alle kleuren (Advertentie Ine Med.) Reeds vele malen zijn de overweg bomen in de Beverwijkerstraatweg alhier bij avond aangereden. Kortgeleden kon een automobilist, die hi^r door een afsluit- noom reed, ternauwernood het vege lijf redden; hij zag zijn wagen volkomen ver nielen door de passerende trein. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft reeds vele malen bij de autoriteiten aangedron gen op betere verlichting van deze bomen, doch de Nederlandse Spoorwegen achten de bomen door de aanwezige slaglichten voldoende verlicht. De A.N.W.B. ziet in de aanrijdingen evenwel een tegenspraak van deze mening en heeft de directeur-generaal van het Verkeer dan ook verzocht deze overweg- bomen te doen voorzien van een serie roed knipperlichtjes, die gaan branden, zo dra de bomen dalen, en pas worden uit geschakeld, wanneer zij weer omhoog zijn. Gisteravond werden de eindwedstrij - den om het kampioenschap 2e klasse biljarten vanwege de Ned. Biljartbond afd. Alkmaar in café Venneker voort gezet en wel met de volgende resulta ten. G. V. d. Does 150 22 39 6.81 D. Kranenburg 55 22 10 2.50 v, d. Molen 150 29 21 5.17 P. Hoogland 121 29 14 4.17 p. Rolie 150 32 28 4.68 Middelbeek 148 32 15 4.62 D. Wester 150 28 20 5.35 W. Schong 131 28 26 4.67 p. Rolie 150 35 31 4.28 P. Hoogland 126 35 17 3.60 Van der Does maakte een mooi ge middelde in zijn winstpartij tegen Kranenburg. Spannend was de strijd tussen Rolie en Middelbeek. Verdei goede overwinningen van v. d. Mo len, P. Rolie en D. Westen. De stand is nu: p. Rolie 430 93 31 483 6 V. d. Molen 300 58 21 517 4 G. van Does 368 80 39 460 4 D. Wester 432 104 20 423 4 D, Kranenburg 205 54 19 381 1 Hoogland 397 96 26 412 1 Schong 273 57 26 478 0 Middelbeek 269 76 18 352 0 BEDRIJFSCOMPETITIE SCHAKEN Tussen diverse bedrijven in Alkmaar is een bedrijfsschaakcompetitie geor ganiseerd waaraan diverse ploegen van vijf spelers deelnemen. Gister avond speelde een vijftal van de Alk- maarsche Courant tegen een vijftal van RASA. Deze wedstrijd werd dooi R.A.S.A. met 3l/a—l'/s gewonnen. Sommige bezoekers misdragen zich ernstig Voor velen is het woord diergaarde synoniem aan gevangenis, waar eveneens tralies de weg naar de vrije wereld versperren. De leden van de Maatschappij tot Nut van 't Agemeen, die gisteravond in de Harmonie de lezing bijwoonden die de heer J. M. Moerkerk hield over de moderne, ruim'ingerichte diergaarde Blij-Dorp, zullen echter tot andere gedachten zijn gekomen. De heer Moerkerk, die door veel vuldig contact met de levende have van Blij-Dorp een zeer goede indruk heeft kunnen krijgen van het gedrag van de beesten, zette aan de hand van voorbeelden uit de practijk uiteen, dat de dieren de afbakening van hun ter ritoir niet in de eerste plaats zien als iets dat hen scheidt van de vrijheid doch als een bescherming tegen de vijandige buitenwereld. Als zij er eens ir slagen uit te breken, wat vooral met de vogels nog al eens gebeurt, keren zij meestal uit eigen beweging naar de hun vertrouwde verblijven terug. De heer Moerkerk zeide het publiek dar de diergaarde bezoekt als een nood zakelijk kwaad te beschouwen. Ver scheidene bezoekers namelijk slaan geen acht op de waarschuwingsborden en geven de dieren voedingswaar, die zij in het geheel niet of slechts in 'eer kleine quanta mogen hebben. Dan zijn er de sadisten, die de apen in jectienaalden geven om mee te spelen, die er kans toe zien een struisvogel het uurwerk van een wekker te laten opeten of die een appel aanbieden waar eën scheermesje in verborgen is. Gelukkig is het slechts een zeer klein percentage van de bezoekers dat zich op een zo'n ergerlijke wijze mis draagt. In een vaak geestige rede vertelde de heer Moerkerk allerlei bijzonder heden over de gedragingen van de dieren, waarna hij aan de hand van het gesprokene enkele zeer fraaie lichtbeelden vertoonde. Men zag er buitengewoon mooie opnamen van ver scheidene orchidee-soorten en tal van dieren. Namens de Maatschappij tot Nut van 't algemeen bracht dr. G. D. Swanen- burg de Veije de spreker dank voor diens interressante voordracht. BIJBELLEZINGEN In zijn serie bijbellezingen over „Uren met Elia" spreekt ds. N. den Oudsten hedenavond om acht uur in gebouw „Waakt en Bidt" over het onderwerp „Het gesprek met Obadja". De ponten-misère Het bestuur van de Federatie van V.V.V.'s benoorden het Noordzeekanaal beeft in haar laatste vergadering be sloten een studiecommissie in het leven te roepen, welke zich tot taak zal stel len om een noodoplossing te vinden voor het nijpende vraagstuk van de verbindingen over het Noordzeekanaal. Daar het gereedkomen van de tun nels te Velsen nog tien a vijftien jaar zal vorderen en de toestand bij de pon ten aan de Hembrug, de IJ-ponten en het veer te Velsen onhoudbaar is, zal de commissie zich beraden over een tijdelijke oplossing, welke verlichting in de verkeersopstoppingen kan bren gen. Het ligt in het voornemen van het bestuur voor deze commissie vooraan staande personen uit het bedrijfsleven, de WVs in ons gewest en de vervoers organisaties uit te nodigen. Het secre tariaat wordt gevestigd in het Waag gebouw en waargenomen door de direc teur van de federatie, de heer J. J. Dinkelberg. (Advertentie, lng. Med.) Alkmaar en Hotel de Twee Steden Zoals bekend, heeft de Hollandse Bank Unie het hotel „De Twee Steden aan de Hofweg in Den Haag gekocht. Het zou in de bedoeling liggen in het perceel na een grondige verbouwing de kantoren van de Hollandse Bank Unie onder te brengen. In hotel De Twee Steden leefde de herinnering voort aan lang vervlogen jaren. Ten tijde van de „Verenigde Provincies" hadden de steden te 's Gra venhage vaste logementen, waarin de afgevaardigden van deze steden naar de Staten Generaal werden onderge bracht. Uit z'iinigheidsoverwegingen brachten de steden Alkmaar en Enk huizen hun afgevaardigden onder in een logement aan de Hofweg, dat toen de naam „De Twee Steden" kreeg. Na de Franse tijd werd het hotel ver bouwd. (Hbld.) Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, zv P. Peereboom en H. Steegers. Gehuwd: Rienk Agricola en Anna Wortel; Gerard P. Lodder en Maria W. de Koning; Johannes C. van Doorn en Neeltje Kooy; Hendrikus Rees en Jan na de Vries. Geboren: Anne M., dv P. Schwarzer en A. van Dijk; Catharina M„ dv H. A. Punt en Y. M. Huiberts; Anne M. T., dv F. F. Spiekermann en M. A. Broer- sen. Gehuwd: Pietro Indri en Johanna C. Bos. Overle4en: Anna F. Swaerts, 37 jr., geh. m. C. A. Schotvanger; Jantje Ruijter, 77 jr., wed. v. D. Brandt. (Advertentio, Ing. Med.) Zware buien in onze kuststreek Gisternacht overschreed de wind de stormgrens en ook gisteren woei er een harde wind, vooral tijdens buien. Na een korte onderbreking, nam de buiïgheid in de namiddag weer sterk toe. In onze omgeving kwamen buien vergezeld van hagel en onweer voor. De buien leverden flinke neerslaghoe veelheden op. Zo werd hedenmorgen te Den Helder 17 mm gemeten, gevolgd door De Bilt met 12 mm. In deze No- vembermaand bedraagt de totaalsom voor Den Helder reeds meer dan 80 mm, tegen normaal deze maand 70 mm. Voor vandaag zullen van de Noordzee nog buien met zware windstoten op treden. De depressiekern boven de Noordzee vult nu langzaam op. Na een korte verbetering zal in de loop van morgen ons een nieuwe depressie uit het Westen bereiken, waardoor dan opnieuw regen en toenemende wind is te verwachten. Het gure herfstweer met regen en veel wind zal de gehele week dan ook nog voortduren. Prins Bernhard te Londen Prins Bernhard is Woensdag voor een kort particulier bezoek te Londen aan gekomen. De Prins landde met de PH- PBA van de Rijksluchtvaartdienst op het vliegveld Hendon. De Prins zal een bezoek brengen aan het hulpeskadei van de Engelse lucht macht, waarvan hij erelid is. Daarna zal hij met graa' Mountbatten op jacht gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Maandag naar Nederland terugkeert. nE heer H. Ch. G. J. wiens buitenlands voor de radio algemer genieten, heeft voor de departement Alkmaar Maatschappij voor Ham heid de problemen van Oosten nader belicht. Di olie-kwestie en het Br geschil op het ogenblik zijn" bewees het grote dat zich gistermiddag tory" rond de disch scl Het vraagstuk van Oosten stamt uit het jaa ste wereldoorlog had maakt aan de Turkse het oostelijk bekken wereldzee. De geniale I rence, die evenals onzi gronje, het stoute sti door als Arabier verkle te gaan, had een verbo: de Arabische vorst waardoor het de geallic werd gemaakt met su te geven aan hun Toen de oorlog ten eii vrede werd gedicteerd verbondenen op voors verschillende landen ve Oosten onder mandaat geland kreeg o.m. het Palestina, dat niet alt geweest. De Britten po dezelfde gulden uit te men hiermede bedroge: wilden zij van Palest: tisch tehuis maken, ar den zij naar een ona bisch koninkrijk. Zij evenwel, dat een Ara der Palestina voor de aanvaardbaar is. De IV zitten in Palestina mi heilige plaatsen als de Frankrijk heeft het i ker gehad. In Syrië e werd prachtig koloniaa doch zij konden nimmi Arabieren winnen. De dit aan de Engelsen, kwaliteiten en gebreke: nen, moet men een 1 met hen sluiten" aldu v. d. Mandere uit de Engels officier vernom Toen onderzoekingen brachten, dat de olierij Midden-Oosten groter rond de Caraibische Z Amerika interesse in d ning Ibn Saoed verdre< en was vanaf dat og< streden heerser over oc bie. Hij sloot met de 1 voordelige oliecontract zijn tegenspelers in de sein. Faisal was konin worden en de andere zo Transjordanie. De beid hebben Ibn Saoed ecl diefstal van het vader geven. Ook thans vorm de negatieve kracht vs Unie. De moeilijkheden Ir Oosten werden groter innerlijke kracht van beter op de juiste waai ten dan een niet nader land in West-Europa, de aanbevelingen van raad naast zich neerlc gende ogenblik het onr bet koninkrijk te veria eer drinkt Véél betere (Ad

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2