Tweede Kamer keurt begrotingen van minister Staf goed i °-r hw Amerikanen en Europeanen bespraken Europa's eenheid Koning Boudewijn schenkt de Leuvense studenten vergiffenis Dr. J. J- C. van Dijk Pel Ie criiiek op publicaties B V.D De heer Ritmeester had veel te zeggen Toerist sta! auto op Texel Het aantal werklozen in Nederland XJ Gelijke rechten voor de Friese taal Weer levenslang geëist tegen tuindersknecht Acht dagen repeteerden zij op een scenario van veertien bladzijden Dom besluit I ZATERDAG 34 NOVEMBER 195l tachtig jaar en hij heeft aan alle Ne- derlandse kranten door middel van een telexbericht gevraagd, daaraan geen aandacht te willen schenken. Er is een tijd geweest nog niet zo heel lang geleden dat ieder verzoek van dr. Van Dijk voor de schrijver van deze regelen gelijk stond met een bevel. Maar ditmaal is er reden om zijn ver- 1 zoek met een vriendelijk gebaar ter zijde te leggen en publiekelijk te ge- I tuigen van de dank, die het Neder landse volk deze nobele vertegenwoor diger van een kloek geslacht schuldig is. Want dr. Van Dijk, Calvinist in merg en 'been, hoeder van Kuypers na- latenschap en anti-revolutionnair in denken en doen, is in wezen een naHo- I nale figuur en een der beste vertegen- I woordigers van het allengs uitstervend I ras dier vaderlanders, die, als het I moest en als het er op aan kwam, voor I j]Un land en hun volk in de meest let- I terlijke zin des woords alles over had- den. Lange jaren was Van Dijk, na een prachtige carrière als officier en als directeur van de topografische dienst, I minister van oorlog. Hij en Colijn zorg den er voor in collegiale, maar mis schien méér nog in vriendschappelijke samenwerking dat het verwaarloos de leger en de verouderde vloot op een behoorlijk peil werden gebracht. Meer I nog: zij hergaven grote en belangrijke I delen van ons volk het besef van na- tionale kracht en waardigheid. Wie in diè jaren in Den Haag woon de kon iedere morgen deze beide staatslieden van formaat zien wande len van Scheveningen, waar zij woon den, naar hun onderscheiden departe menten. Druk in gesprek, verdiept in l allerhande problemen en met de veer krachtige stap van officieren. Men ver telt dat Colijn soms Van Dijk naar „oorlog" bracht en dat ze dan samen weer naar het departement van de premier wandelden en dat, als het ge sprek dan nóg niet ten einde was, Co- lijn Van Dijk weer wegbracht tot op de stoep van het grote gebouw aan het I Plein, waar alle draden van onze de- I fensie samenkwamen. Op die wandelin- I gen in de vroege ochtend werd de politiek gemaakt, die jarenlang een I stempel op ons volksleven zette. I Dr. Van Dijk heeft, toen hij als mi- I uister was afgetreden, niet de rust ver- f kozen, die hij verdiend had. Met een I vitaliteit, die schier bovenmenselijk was, heeft hij tussen zijn zeventigste en tachtigste jaar gewerkt, bezig zijnde voor allerhand nationaal belang van de vroege ochtend tot meestal diep in de nacht. Onvermoeibaar, altoos op gewekt en zichzelf op de meest onbaat zuchtige wijze wegcijferend voor het belang van het gemeen. In de tijd van de Duitse bezetting Was hij op zijn best! Als zeventigjarige organiseerde hij, samen met dr. Grave ly meijer, bet kerkelijk verzet en wie er getuige van geweest is, hoe hij reeds in het voorjaar van 1941 de Duitsers en hun satellieten onverschrokken te gemoet trad, kan daaraan slechts met het diepste respect terugdenken. Bij het kerkelijk verzet alléén kon deze oud-officier het natuurlijk niet laten. Hij werd vraagbaak, raadgever en bevelhebber van allen, die binnen de actie-radius van zijn activiteiten kwa men. Op 1 April 1943 werd hij, als een der slachtoffers van het beruchte „England-Spiel", door het overvalcom- mando van Schreieder gearresteerd. Op bijna ongelooflijke wijze ontkwam hij, vlak voor de bevrijding, aan de Wraak van Himmler en gezond naar li chaam en geest keerde hij in het va derland terug, om, nauwelijks een week later, zichzelf weer in de arbeid te begraven. Het is een voorrecht, mensen als dr. J. J. C. van Dijk in zijn leven ontmoet te hebben. En het is een eer en een plicht, van dezulken nog bij hun leven te mogen getuigen, dat zij gans ons volk aan zich hebben ver plicht. Het moge voor de eenvoudige mens, die dr. Van Dijk ondanks de Veelheid van de hem verleende bin nen- en buitenlandse onderscheidingen gebleven is, licht zijn ten tijde van het vallen der avondschaduwen. |JE heer Hoogcarspel (CPN) heeft Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer een succesje behaald. Hij had bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine een motie ingediend, waarin herziening van de wet Buitengewoon Pen sioen Mobilisatieslachtoffers 1914—1918 werd gevraagd. Minister Staf achtte deze herziening niet nodig, maar was wel bereid, de op het departement bekende schrijnende .gevallen nader te laten onderzoeken. De Kamer krijgt hierover een rapport en kan dan nader beslissen. De heer Hoogcarspel trok hierop zijn motie in. Minder goed boerde zijn partijgenoot Haken, die een Kerstgratificatie voor alle militairen in werkelijke dienst had gevraagd. De Kamer verwierp deze motie met 50 tegen 6 stemmen. ment voor om de post, die in de begro ting voor de BVD is opgenomen, te ver lagen. Burgerlijke defensie (~)OK de burgerlijke verdediging ge noot de bijzondere aandacht van de afgevaardigden. De opdracht, die twee jaar geleden aan de gemeenten gegeven is om de burgerlijke verdediging te organiseren, was zeer moeilijk, zo con stateerde de heer De Loor van de PvdA. Dat kwam, doordat de regering zelf niet precies wist, wat ze wilde. Hij drong erop aan, dat nauwkeurig zal worden nagegaan, wat de verschillen de verdedigingskringen nodig hebben, om hun kostbare materiaal (o.a. van de brandweer) goed op te bergen. Voorts achtte deze afgevaardigde voorziening met gasmaskers en be scherming tegen atoomaanvallen nood zakelijk. Het Rijk zal daarbij finan cieel moeten steunen. Van de burger lijke verdediging naar de brandweer was maar één stap. Ook op dit gebied had de Kamer nog talrijke wensen. De heer Boernink klaagde er in dit ver band over, dat de Brandweerwet te lang uitblijft. De politie EVENALS vorige jaren vroegen ver scheidene leden ook nu weer om een spoedige oplossing van het politie- vraagstuk. Nog altijd geldt de oude re geling van 1945. Een nieuwe wettelijke regeling, uitgaande van decentralisatie, achtte men hoognodig. Er is Vrijdag middag trouwens meer voor decentra lisatie gepleit. Het waren meest ge meentebestuurders en leden van colle ges van Gedeputeerde Staten, die aan het woord waren. Hoe kan men van TVAARNA zetten de Kamerleden zich aan de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken, te ver dedigen door minister Teulings. Het sprak vanzelf, dat daarbij de verhalen van de BVD over de Tsjechische spion- nage-affaire ter sprake kwamen. Waar dering had niemand ervoor. Deze publi caties hebben de lachspieren in beweging gebracht en het vertrouwen in de BVD niet versterkt, zeide de Christelijk-his- torische heer Beernink. Hij gaf in over weging: Zet geen detective-verhaaltjes meer in de pers. Ook zonder Lord Lis ter geschiedenissen weten we wel, dat er in Nederland gespionneerd wordt. De BVD vormde een van de voornaamste onderwerpen in dit debat. De minister van Binenlandse Zaken ad interim, mr. Teulings, die tengevolge van het overlij den van mr. Van Maarseveen de be groting verdedigen moest, heeft er wei nig goeds over te horen gekregen. Het was bijvoorbeeld de heer Ritmeester van de VVD, die twijfelde aan de goede werking van de BVD, niet duidelijk, wat de regering met de publicatie heeft voorgehad. De heer Verkerk (AR) vreesde, dat deze dienst op het kritieke moment te kort zou schieten en vond dat de artikelen allerminst als geslaagd beschouwd konden worden en de com munistische heer Wagenaar sprak zelfs van een „stompzinnige" publicatie. Hij wilde weten, of de regering in haar ge heel, of een bepaalde minister ervoor verantwoordelijk is, verlangde meer openbaarheid en stelde een amende- Wagen over de kop, dief is spoorloos Uit een garage te Den Burg op Texel is een personenauto, een Volks wagen, gestolen. De dief is hiermede gaan „toeren", 's Avonds, omstreeks elf uur, is de wagen, na een telefoonpaal te hebben geraakt, in de polder Eierland uit de bocht gevlogen en vervolgens over de kop geslagen. De auto werd zwaar beschadigd in een sloot aange troffen. Van de .toerist" was geen spoor te ontdekken. moo> Indien men het cijjer van de werkloosheid van de laatste jaren beziet, valt hierin een regelmatig opgaande lijn waar te nemen. Van Februari tot Augus tus ziet men de gebruikelijke daling door de inschakeling vqn de seizoen- Tverkers en in Januari wordt jaarlijks het hoogtepunt bereikt. Dit hoogte punt ligt zoals onze grafiek aangeeft, jaarlijks hoger. Zoals de cijfers thans aanwijzen, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat dit jaar het hoogtepunt van 1950 weer wordt overschreden. hen anders verwachten, dan dat zij wensten te waken tegen overvleuge ling van de lagere publiekrechtelijke organen door de centrale overheid. Met de R.K. heer Maenen stonden eni ge leden op de bres voor een zo sterk mogelijke autonomie van de gemeen ten, waaraan men liefst ook een eigen belastinggebied zou teruggeven. Onder hen was de heer Ritmeester (VVD) die zijn lange rede in een zo danig tempo voorlas, dat de voorzitter hem onderbrak met de opmerking dat het toch uitgesloten was, dat iemand de spreker kon volgen. De heer Rit meester gaf dat toe. „Maar", zeide hij „ik heb veel te zeggen en mij is maar één uur toegewezen. De minister moet het maar uit de „Handelingen" halen, hij kan er dan desnoods drie uur over praten en dan kan ik repliceren". De heer De Loor was ingenomen .net de erkenning van de minister, dat de P.v.d.A., wat de benoeming van burge meesters betreft, nog steeds niet vol ledig aan haar trek gekomen is. Deze afgevaardigde vroeg verder aandacht voor de incidenten, die in Leeuwarden waroif voorgekomen en vroeg, of de Friezen geen recht hebben hun taal te spreken, ook op officiële plaatsen. Hij nam een nivellering in ons land waar en betreurde dat, omdat de volks kracht erdoor ondermijnd wordt. De heer Algera (A.R.) evenals de heer De Loor, een Fries, wilde de rapporten over de gebeurtenissen in Leeuwarden afwachten. Wel noemde hij nu reeds de zaak van grote betekenis voor het gehele land. Verschillende ministers zijn bij de achtergrond van deze kwes tie betrokken. Daarom vroeg hij de re gering studie te maken van het vraag stuk. Dinsdag zet de Tweede Kamer de behandeling van deze begroting voort. r Ook de Rhone buiten haar oevers Friese beweging eist Protesibijeenkomsf te Leeuwarden Naar aanleiding van de incidenten te Leeuwarden hebben drie organisa ties, t.w. de strijdhond Friesland Vrij. de Friese vereniging voor een federaal Europa en de Raad van de Friese be weging in Leeuwarden twee protest vergaderingen gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na dat de Friese leidslieden E. B. Fol- kerstma en J. Piebenga het wezen van de Friese strijd hadden uiteengezet en het Tweede Kamerlid J. H. Seheps de vrijheid van het Friese volk had be pleit, is er een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de belediging, het Friese volk aangedaan. De houding van de Heerenveense kan tonrechter wordt afgekeurd, en de eis wordt gesteld, dat een wettelijke regeling kome, waarbij de Friese taal dezelfde rechten krijgt als de lands taal. HEUSS ANTWOORDT NIET De Westduitse president Heuss zal niet antwoorden op de brief, die hij Vrijdag heeft ontvangen van de Oost- duitse president Pieck. In de omgeving van president Heuss verklaart men, dat deze tweede brief van president Pieck, waarin aange drongen wordt op rechtstreekse be sprekingen over de eenheid van Duits land, niets nieuws bevat en er daarom geen aanleiding is de briefwisseling voort te zetten. Op de weg van Nimes naar Beaucair in Frankrijk ondergaat het verkeer grote stagnatie door de overstroming van de Rhóne, waardoor het water op vele plaatsen een halve meter hoog op het wegdek staat. Debat te Straatsburg zonder conclusie Veertien Amerikaanse Congresleden en twintig leden van Europese parle menten, die te Straatsburg bijeen zijn, hebben Vrijdag hun debat over het vraagstuk der Europese eenheid, dat vijf dagen heeft geduurd, beëindigd. Zij kwamen niet tot overeenstemming. De Amerikanen waren verdeeld: Sommigen willen snel een volledige Europese federatie, andere wensen, dat deze federatie geleidelijk tot stand komt. De Scandinaviers en Engelsen De moord in Den Haag Ten tweede male verscheen gistermid dag de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit Den Haag voor het gerechtshof te 's Gra- venhage. Hij werd ervan beschuldigd op 8 Juli 1950 zijn 25-jarige echtgenote te hebben gewurgd 'en de stoffelijke res ten in de gang van zijn woning te heb ben begraven, zoals hij tegen de politie ook toegegeven had. Nadat de Haagse rechtbank hem tot levenslange gevan genisstraf had veroordeeld, tekende hij appèl aan. Het Hof hield na eerste be handeling de zaak aan voor het inwin nen van een psychiatrisch rapport, waarin thans gezegd werd, dat B. ver minderd toerekeningsvatbaar was op het moment, dat hij de moord bedreef. De Procureur-Generaal eiste niettemin levenslange gevangenisstraf. Egyptische beschuldigingen door Engeland weerlegd De Britse ambassadeur te Cairo heeft een nota aan de Egyptische regering overhandigd, waarin de beschuldigin gen betreffende hardhandig optreden der Britten in de Suez-kanaalzone worden tegengesproken en wordt ge zegd, dat de maatregelen van de Brit se strijdkrachten alle noodzakelijk waren door de politiek van de Egyp tische regering zelf, die de „extremis tische elementen van de bevolking" niet had ingetoomd. Sommige functionarissen van de Egyptische regering hadden al het mo gelijke gedaan om zich te mengen in de zaken van de Britse strijdkrachten en om personen, die voor deze strijd krachten werkten, te intimideren en te bedreigen met geweld. IRONING BOUDEWIJN van Belgie, die ongetwijfeld de door de Leuvense stu denten uitgehaalde grap heeft weten te waarderen, heeft als zijn wens te kennen gegeven, dat er geen vervolging legen hen zal worden ingesteld, hoewel volgens de Belgische wetgeving degenen, die zich voor de vorst en zijn gevolg uitgaven, tot zware straffen veroordeeld hadden kunnen worden. Inmiddels zijn de zusters van het „Heilige Hart"-instituut te Heverlee echter haar ontroering nog steeds niet helemaal te boven, en dit is niet te verwonderen, indien men verneemt, hoe zorgvuldig het „vorstelijk bezoek" aan deze onderwijsinstelling voor meisjes was voorbereid. Schoolmeisjes van Heverlee huilden van het lachen LIET voorspel van de geestige masque rade, die zich in Heverlee afspeel de, vond veertien dagen tevoren in de oude universiteitsstad Leuven plaats, in een gezellig restaurant, waar twee Waalse studenten plotseling „de Ko ning" ontdekten. Het kon niet anders: het was Koning Boudewijn of wel zijn dubbelganger. Enigszins onder de in druk stonden de studenten in een eer biedige houding, doch toen de ver meende Koning het Frans met een licht Vlaams accent uitsprak, waren zij spoedig gerustgesteld. De „Koning" bleek een student te zijn in de genees kunde. Hij vertoonde echter een spre kende gelijkenis met Koning Boude wijn, al was hij iets jonger en kleiner en al waren zijn haren donkerder van kleur. Toen werd een fantastisch plan gebo ren, dat tot in de kleinste bijzonder heden werd uitgewerkt. Er werd een scenario opgesteld, dat niet minder dan veertien bladzijden telde. De repetitie duurde acht dagen. Het protocol van het hof werd nauwkeurig bestudeerd, want hieraan zou men zich streng houden. Voornamelijk heeft men er voor gezorgd, geen enkel artikel uit net wetboek van strafrecht te overtre den, zoals bijv. het onwettig dragen van een uniform of eretekens. Als to neel waar de klucht opgevoerd zou worden, werd de mooiste school uit de omgeving van Leuven gekozen: het in stituut van de zusters Annoonciaden te Heverlee. „De Koning komt!" Woensdagmiddag staat in de publie ke telefooncel te Leuven de „groot maarschalk van het hof". Hij brengt de moeder-overste er van op de hoogte, dat de koning enkele onderwijsinstel lingen in de provincie Brabant bezoekt en ook het klooster zal bezichtigen. En kele minuten later reeds rijden twee prachtige auto's het klooster binnen. Het zijn twee inspecteurs van de re cherche-afdeling, de chef van het pro tocol en twee filmoperateurs, die in allerijl hun toestellen gereed maken De chef van het protocol stelt de moe- der-overste gerust, maant haar tot kalmte aan en geeft haar tezelfder tijd de nodige aanwijzingen voor de ont vangst van de hoge gast. De leerlingen moeten verzameld worden in de aula en de erewijn mopt gereed staan. Heel het klooster is in rep en roer en alle gebouwen worden telefonisch gewaar schuwd. In de huishoudschool worden de pannekoeken in de steek gelaten. In de grootste verwarring wordt in en kele minuten tijds de aula met vlaggen en sierplanten getooid. Klokslag half drie stopt een indruk wekkende Buick voor de hekken van het instituut. De Koning stapt uit en komt te voet de laan op, waar de moe der-overste hem welkom heet. De ko ning is vergezeld van de grootmaar schalk, de minister van onderwijs Har mei en nog enkele hofdignitarissen. De Koning spreekt Nederlands omdat hij in het Vlaamse land is, zo verklaart hij. De moeder-overste stelt hem voor aan de zusters en aan de aalmoezenier van het instituut, welke laatste de be zoekers met bijzondere aandacht op neemt. Vervolgens worden de gebou wen bezocht en overal wordt de Ko- ning uitbundig toegejuicht. Inmiddels is de wantrouwige aalmoe zenier, (dus niet één der zusters, zo als aanvankelijk werd. bericht) wat heen en weer gelopen om de hofdigni tarissen wat beter op te nemen. Hij waagt het zelfs legitimatiepapieren te eisen. De „Koning" en de hofdignita rissen zijn zichtbaar in hur eer getast. De grootmaarschalk van het hof spreekt van majesteitsschennis en de Koning zelf verklaart koeltjes: ,„het is de eerste keer, dat mij zoiets over komt". De aalmoezenier verdwijnt ten slotte om bij het hof te gaan informe ren. In de grote zaal wordt de Koning geestdriftig toegejuicht en men bewon dert de waardigheid en de ernst van de jonge vorst. Wanneer de Koning en zijn gevolg de aula willen verlaten, staan zij evenwel voor de politie en zij zoeken hun heil in de vlucht. Alle uitgangen zijn echter goed bewaakt en het hele gezelschap wordt geknipt. Het is nu wel duidelijk, dat de Leu vense studenten een fantastische mop hebben uitgehaald. Sommige zusters zijn boos, andere schateren van het lachen. De zogenaamde Koning wordt door de politie naar buiten geleid door een haag van leerlingen, die wenen van het lachen en voortgaan met het roepen van „Leve de Koning!" Vlug, Veilig, Voordelig Mevrouw D. H. Overbeeke-Muller uit Zoutelande ontving een brief uit Walla (Washington), die ruim tien jaar nodig heeft gehad om de geadresseerde te bereiken, ondanks het feit, dat hij aan getekend en per luchtpost was verzon den. Die verzending geschiedde op 24 Januari 1941 maar de Britse autori teiten namen, vóór de brief Nederlana bereikte, het luchtpoststuk In beslag. Uit Amsterdam werd de brief verzon den op 17 November 1951. De prijs van het volksbrood Het lid van de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering (C.H.) heeft telegrafisch bij het ministerie van Land bouw geprotesteerd tegen een uitlating van ambtelijke zijde, dat de prijs van het volksbrood niet gewijzigd zou wor den. Volgens de heer Van de Wetering maakt deze kwestie nog steeds onder werp van overleg uit tussen Kamer en regering. Ook de regering heeft zich nog geen mening gevormd. Bij de organisaties, die protest tegen de uitspraak hebben aangetekend, heeft zich ook de katholieke bakkers patroonsbond aangesloten. ONTPLOFFING TE KOPENHAGEN Vijftien personen zijn gedood en 34 ernstig gewond door een ontploffing in een wapenopslagplaats van de marine basis te Kopenhagen. De explo sie ontstond door een brand nabij een voorraad mijnen. De slag was zo hevig, dat in Malmoe (Zweden), dat dertig kilometer ver weg ligt, personen uit hun bed werden geslingerd. Kort na de ontploffing brak een tweede grote brand uit. De explosie richtte grote schade in de gebouwen van de basis aan. Het vuur werd na enkele uren geblust. zijn tegen een politieke federatie ge kant en wensen een geleidelijke ont wikkeling, de Fransen, Italianen en sommige Duitsers zijn voorstander van een volledige federatie. De Amerikanen betreurden, dat er geen realistischer voortgang is gemaakt in de richting van Europese eenheid, zowel economisch als politiek. De dele gatie geloofde echter, dat de discussie» zeer nuttig zouden blijken te zijn Montgomery naar Nederland Veldmaarschalk Lord Montgomery, de plaatsvervangend opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, zal Maandag naar Nederland komen voor het voeren van besprekingen met Nederlandse militaire autoriteiten. De veldmaarschalk arriveert Maandag middag om 15 uur op het marinevlieg kamp Valkenburg. Woensdagmorgen vertrekt hij weer van Valkenburg. Ge durende zijn verblijf in ons land lo geert hij in de Britse ambassade. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Briel- le: R. Alers, capd. te Rotterdam. Aange nomen naar Sirjansland als hulppredi ker: L. Boer, cand. te Spijkenisse. Be dankt voor Neerlangbroek: B. G. A. v. d. Wiel te Tholen; voor Garderen: A. J. Wijnmalen te Oldebroek. Geref. Gemeenten: Beroepen te Lei den: T. Dorresteyn te Opheusden. Oud-Ger. Gemeenten: Bedankt voor Grafhorst: A. Miras te Krimpen a/d IJsel. DE Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft dezer dagen besloten niet toe te staan, dat de Nederlandse Tele visie Stichting een proefuitzending geeft van de voetbalwedstrijd tussen Nederland en België, welke Zondag in het Feijenoordstadion in Rotterdam wordt gespeeld. Indien wij dit besluit dom noemen, dan bedenken wij niet in de eerste plaats, dat het Feijenoordstadion Zon dag 60.000 mensen kan bevatten, allang uitverkocht is en als het vijf maal zo veel plaatsen had ook vol zou zijn ge weest. Wij gaan uit van het feit, dat met steun van de Nederlandse rege ring een paar maanden geleden televi sie-uitzendingen in ons land zijn be gonnen. Wij houden er rekening mee, dat Philips een technische installatie heeft gebouwd, die directe uitzendingen mogelijk maakt. Wij stellen daarenbo ven vast, dat de televisie-technici en de cameramensen noodzakelijk practi- sche ervaring moeten opdoen. Het is dom en kortzichtig aan deze mensen niet tegemoet te komen. Even fout als het is, dat de Bioscoopbond onlangs aan een reportage van de ere promotie van de Prins moeilijkheden in de weg legde, terwijl een directe uit zending van deze plechtigheid even eens tot de mogelijkheden behoorde. Maar wij willen wat deze voetbal wedstrijd betreft iets verder gaan. De KNVB is een machtige instantie ge worden, financieel sterk door geldmid delen, die door amateurs bijeen getrapt worden. Is deze amateuristische KNVB dan werkelijk zo bang van televisie- concurrentie? Menen de bondsbestuur- ders, dat er minder toeschouwers bij voetbalwedstrijden zullen komen? Of zijn zij het over de te bedingen „prijs" voor deze uitzending niet eens kunnen worden? Willen zij misschien het spel van amateurs aan de televisie-stichting verkopen? En wie geeft de bond het recht van het zogezegde amateuristi sche Nederlandse voetbal een „zaakje" te maken? Wij laten volkomen buiten be schouwing of het Nederlandse voetbal publiek, dat niet in Rotterdam kan zijn, met een TV-uitzending gediend zou zijn. Maar laat de KNVB bedenken, dat het verstandiger ware geweest een mo dern communicatiemiddel een faire kans te geven, dan een poging te doen tegen te houden, wat zijn weg onher roepelijk zal vinden. Herinneren wij ons goed, dan zijn er vroeger ook wel eens moeilijkheden geweest met de ra dio-uitzendingen van internationale voetbalwedstrijden. Is de KNVB soms van oordeel, dat deze reportages de be langstelling hebben verminderd? Wij geloven daarentegen, dat met na me Han Hollander de voetballerij in Nederland ontzaglijke en niet te schat ten diensten heeft bewezen. Diensten, die de „verdiensten" van de KNVB In niet onbelangrijke mate hebben doen stijgen Met dit domme besluit maakt de KNVB zich belachelijk. Hij schept te genstellingen, die volkomen onnodig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9