Veertig divisies in zomer van 1952 Internationale smokkelbende opereerde in acht landen Rudolf Slansky gearresteerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Woensdag 28 Nov. 1951 148e Jaargang Ne. 281 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verhoogde bijdrage aan Europese defensie Een zware iaak voor FrankrijkItalië, West-Duitsland en de Benelux Verschil van mening over politieke bovenbouw Hoop op 52000 woningen ITALIË IN DE V.N.? INDONESISCH KABINET KWAM BIJEEN Noordelijken,, wensen terugtrekking van alle vreemde troepen uit Korea Kalt B&iteJU Mossadeq wil naar Den Haag komen Twee kinderen uit een brandend huis gered Weer een vacantleweek inhei bouwbedrijf? De wortel van de crisis Nieuw beroep op Engeland om deel te nemen aan eenwording van Europa De Belg Paul Struye ontvouwt zijn plannen deflating vtmcbt. rtsen en petroleum, e de oogsten zullen ligen, spottend met :einen en schepen voor kleding; hor- in; electrisch licht, isie en zoveel meer enbaar zal de wereld anderen. s zullen actief mede- twikkeling, die ni niet te stuiten >epalen ook zij het d, waarin haar kin- ?n werken. n nieuwe toepas van het bedrijfs- jaar opgericht, gewaagt daar- czaam en be- aan dezer instelling er een lengte van hon- rijbaan zijn gestrooid, aar haar gezicht staat :ij en Frank naar een i taxi bellen, die hen naar de woning van ngt. In haar tasje heeft jehonderd driekantige bureau: administratis Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAABSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mm. Familieberichten 20 ct. pjn.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. r ISTEREN hebben de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te Rome een resolutie goed gekeurd, waarin zij zich in beginsel verbinden om tegen het midden van 1952 een volledig geoefend en uitgerust leger van veertig divisies in West-Europa te hebben. Het vraagstuk hoe deze eerste stap naar „volledige militaire veilig heid" moet worden bekostigd, zal in de komende zes weken worden behandeld. Uit de resolutie volgt, dat de kern van dit leger door het ontworpen Europese leger dient te worden verschaft en zal bestaan uit nauw aaneensluitende Franse, Duitse, Italiaanse en Benelux-divisies. rjINSDAGAVOND zijn de plaatsver vangers van de ministers er in ge slaagd twee afzonderlijke, door de Ver. Staten en de Benelux ingediende reso luties 'samen te smelten. De Benelux- resolutie vroeg om uitbreiding van het Europese leger teneinde Engeland, Noorwegen en Denemarken te omvat ten. De overeengekomen tekst, die van daag door de raad zal worden bespro ken. zal een beroep doen op de confe rentie voor een Europees leger te Pa rijs om het ontwerpverdrag gereed te hebben tegen de tijd. dat de raad van de NAVO in Januari of Februari op nieuw bijeenkomt. Men gelooft 'niet, dat de overeengekomen tekst van de reso lutie de kloof tussen de standpunten van de Benelux en van Frankrijk, Ita lie en Duitsland over de politie-contröle van het Europese leger geheel over brugt. (Men gelooft, dat de Benelux nog steeds de voorkeur geeft aan een leger zonder de politieke bovenbouw, die Engeland er van zou weerhouden zich bij het Europese leger aan te sluiten). LIET verluidt evenwel, dat generaal Eisenhower, die Maandag in de raad sprak en de bijeenkomst van Dinsdag bijwoonde, het instellen van een leger in de Dinsdagmorgen door de Franse .minister van buitenlandse zaken, Schu- man, uiteengezette vorm heeft goed gekeurd. Men gelooft, dat deze vorm een politieke bovenbouw zou verschaf- Dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur- generaal van de volkshuisvesting, heeft gisteravond ter gelegenheid van het leggen van een herdenkingssteen in de eerste 20 „vrije tijdswoningen" te Cu- Iemborg verklaard, dat in de eerste ne gen maanden van dit jaar 42.000 wo ningen gereed kwamen en dat men hoopt de laatste drie maanden dit aan tal tot ongeveer 52.000 op te voeren. Moskou wijzigt zijn koers Frankrijk heeft de beheerschapscom- missie der Verenigde Naties verzocht Italie's onmiddellijke toelating tot de Verenigde Naties te adviseren. De Sowjet-gedelegeerde zeide, dat hij zijn verzet tegen het opnemen van sommige adspirant-leden zou opgeven, als de Westerse mogendheden zouden instemmen met de toelating van de Oosteuropese adspirant-leden. Hij stelde voor, dat de commissie zien niet-competent zou verklaren om de resolutie te behandelen. Nieuw Guinea aan de orde President Sukarno heeft gisteren een zitting van het Indonesische kaoinet fcilgi'woond, gebonden ln een klein» plaats buiten Djakarta. Deze geheime bijeenkomst is waarschijnlijk gewijd geweest aan de vraag, of diplomatieke stappen kunnen worden ondernomen in verhand met de kwestie-Nieuw-Guinea. In kringen van 't Indonesische parle ment staat men sceptisch ten aanzien van de vraag, of Nederland bereid is. de souvereiniteit over Nieuw-Guinea op dit moment aan Indonesië over te dragen. Norris Dodd is voor de komende twee jaar herkozen als directeur-gene raal van de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties. fen en niet het opnemen van Britse of Scandinavische strijdkrachten op ut ogenblik behelst. Voorts zou Schuman de raad hebben meegedeeld, dat de Parijse conferentie had aanbevolen het Europese leger te organiseren op basis van nationale divi sies, samengesmolten in internationale corpsen van elk 80.000 man: infanterie divisies voor vredestijd zouden 13.000 man tellen, pantser- en gemotoriseerde divisies 12.600 man. Elk van deze een heden zou voor oorlogstijd een reserve van 2.000 man hebben. Schuman zou nog hebben verklaard, dat in het Europese leger Duitse eenheden geleidelijk zou den worden ingevoegd tot in 1954 een totaal van twaalf Duitse divisies zou zijn bereikt, dan zou de Europese ge meenschap als geheel 43 divisies heb ben. Bij deze aantallen zouden niet gere kend zijn nationale troepen voor dienst overzee of bijdragen aan internationale strijdkrachten in Korea, Berlijn of We nen, alsmede politieke troepen. Geloofd wordt, dat Schuman heeft medegedeeld, dat nog geen overeenstemming is be reikt over een gemeenschappelijke be groting voor het Europese leger, over de vorm van het boven-nationale ge zagsorgaan, of over de benoeming van officieren. In Egypte zijn demonstraties tegen Engeland aan de orde van de dag. Hier marcheren vrouwen van de Egyptische vrouwenbond met het portret van de grondlegster door de Winkelstraten van Cairo. Wapenen voor Rusland De politie van acht landen heeft in nauwe samenwerking: het hoofdkwar tier kunnen opsporen van een complot van internationale smokkelaars, die zich bezig: hielden met illegale wapen transporten naar de landen achter het IJzeren Gordijn. Het bureau was ge vestigd te Stockholm. Een déél der da ders is reeds opgesloten, meest figuren van zeer ondergeschikte betekenis. De lastgevers zijn nog op vrije voeten. Vice-premier van Tsjechos'owakije "in ongenade DUDOLF SLANSKY, voormalig alge- meen secretaris van de Tsjechoslo- waakse communistische partij en tot gisteren vice-premier is gearresteerd onder beschuldiging van spionnage en van al zijn officiële functies waaronder zijn lidmaatschap van de nationale ver gadering ontheven. Radio Praag en BRNO hebben Dins dagavond verklaard, dat de nieuwe fei ten, die leidden tot de arrestatie van Bespreking op conferentie na de wapenstilstand T\£ communistische onderhandelaars hebben gisteren te Panmoendjon een conferentie voorgesteld ter bespreking van de terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea na de tot standkoming van een wapenstilstand. Ook verschillende andere aangelegen heden, die voor een vreedzame oplos sing van het Koreaanse vraagstuk van belang zijn, zouden de Noordelijken op een dergelijke conferentie willen be spreken. In Juli is van geallieerde zijde ver klaard dat de kwestie van het terug trekken van vreemde troepen uit Ko rea niet op de agenda kon worden ge- plaats. aangezien dit een politieke aan gelegenheid was. Tevoren hadden de Noordelijken reeds een voorstel ingediend, waarin onder meer gesproken werd over een gezamenlijke commissie ter supervi sie van een wapenstilstand. De sub commissie der V.N. heeft dit Noorde Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met mke'e buien, In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijde lijk stormachtige, overigens krach tige tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. lijk voorstel echter van de hand ge wezen en ook een voorstel van, admi raai Joy om inspectiegroepen aan te stellen, die er toezicht op zouden moe- ten houden, dat de vijandelijkheden niet hervat worden, geschrapt. De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pyoen Joeng Tao, heeft verklaard, dat Zuid Korea de huidige frontlinie niet zal aanvaarden als permanente grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Slansky, te voorschijn gekomen waren uit een recente ondervraging van an dere groepen gevangenen, die tegen de staat hebben samengezworen. In We nen maakt men hieruit op, dat een nieuwe zuivering op handen is. Nog slechts tien dagen geleden, zo tekent Reuter aan, ontvingen de twee eerste delen van de werken van Slans ky „schitterende" recenties in de Tsje- chostowaakse pers. Slansky, die zijn opleiding in Moskou kreeg, zou tegen stander zijn van de „Tsjechoslowaakse afhankelijkheid van de Sowjetuniè op economisch gebied". In September werd Slansky onthe ven van zijn post van secretaris-gene raal. Hij kreeg de functie van vice- premier. Men zag hierin een teken, dat hij niet werkelijk in „ongenade" was gevallen. In kringen van uitgeweken Tsjecho- siowaken in Londen wijst men op het samenvallen van de tegen Slansky ge nomen maatregelen en de aankomst van de nieuwe Sowjetrussische ambas sadeur in Praag, Lawrentief. Lawrentief was ten tijde van de „af val" van Tito Sowjetrussische ambas sadeur in Belgrado. De goederen werden uit Nederland vandaan gesmokkeld. Er werden ver schillende wegen gevolgd, één over Belgie, Frankrijk, Duitsland, Oosten rijk en Italië naar Albanië, de andere over Zweden en Polen naar Tsjecho- slowakije. Voorts benutten de smok kelaars de gewone scheepsverbindin gen naar Rusland. Twee jaar lang heeft men gezocht naar de oplossing van het raadsel. Er zijn aanzienlijke voorraden Brits en Amerikaans materiaal naar het Oosten verdwenen. In Duitsland heeft de politie de hand kunnen leggen op een grote voorraad motoren en onder delen: radiozenders en militaire tele foontoestellen van Britse makelij. Zij waren geadresseerd aan het Tsjechi sche ministerie van luchtvaart te Praag. Moderne Zwitserse artillerie stukken zouden via Berlijn aan Rus land worden geleverd. Zaterdag collecte voor hulp aan Povlakte Zaterdag zal het Rode Kruis in vrij wel alle gemeenten des lands een offer tje vragen om de door de overstromin gen zo zwaar getroffen bevolking van de Povlakte dü te springen. Ook in zeer vele bioscopen zal de collectebus rammelen. De opbrengst van de collecte zal ter beschikking van het Internationale Rode Kruis-comité te Geneve worden gesteld. Nagegaan zal worden hoeveel van dit geld voor de hulpverlening voor aankopen in Nederland zal kun nen worden besteed. Inmiddels is de eerste gave van het Ned. Rode Kruis al ter beschikking van Geneve gesteld. Op Zwitserland na gaf Nederland het meeste van alle landen in Europa, welk bedrag tien procent van de Amerikaanse gave voor leniging der eerste noden bedraagt. W7E MOPPEREN altijd, omdat er zo weinig papierhout uit Zweden in deze richting komt drijven. Maar met Kerstmis is al die narigheid vergeten en verenigen we ons onder een kerst boom. En nog wel een geweldenaar, die groot verlies. Nu door de stad Oslo aan Rotterdam ge- heeft ingesteld en schonken zal worden. Het stijlvolle ge schenk arriveert tussen 10 en 15 Dec. in ons land. Het weegt meer dan twee ton en zal in de kersttijd voor het Rotterdamse stadhuis worden geplaatst. O Nog meer vrede op aarde, goede vrienden. De Oost-Berlijners kunnen, als ze willen, dit jaar een kerstboom kopen op een speciaal daartoe aange wezen bon van de kolenkaart. Verleden jaar waren de kerstbomen vrij te ver krijgen. D Stockholm is een stad met realiteitszin. Onder het centrum van de stad gaat men een schuilkelder bouwen, die plaats kan bieden aan 20.000 per sonen, en tevens bescherming biedt tegen atoombomaanvallen. De kelder heeft de vorm van een tunnel met vele ingangen. In vredestijd gebruikt men hem als garage voor 500 auto's. Om nog even mobiel te blijven: de Oost- Java-stoomtram draaide totnogtoe met minium men een onderzoek verschillende lieden Sorry Ike, ik heb alleen maar tinnen soldaatje» heeft ontslagen zijn de inkomsten plot seling met duizend gulden per dag ge- stegen. Met de electrisehe tram in Sura- baja blijft het nog sukkelen. Telkens en telkens weer springen personen op de tram, om zonder te betalen een ritje te maken. Worden ze eruit gezet, dan wachten ze op de volgende tram en rijden weer een eindje mee, net zo lang tot ze hun bestemming hebben bereikt. Klaprijders noemt men zulke lieden. Eerlijk duurt het langst, maar meneer Leonard HenJriksen, uit Falun (in Zweden) heeft een snelwerkend soort eerlijkheid. Onlangs leende hij een dub beltje van een vriend, om een oplossing voor een voetbalprijsvraag te kunnen insturen. „Als ik wat win", zei hij nog, „krijg jij tien procent". Laat Leonard nu de hoofdprijs winnen: ruim tiendui zend guld.il o De politie-commissaris van Birmingham (Alabama) kent zijn pappenheimers. Dezer dagen ontvingen de politie-auto's in die stad de volgende oproep over de radio: „Wagen XY -3. onmiddellijk naar de 3e Avenue en 13e straat Er rent een schaars geklede juffrouw over de straat. Alle andere wagens blijven op hun plaats". De Perzische minister-president Mas- sadeq zal zich naar Den Haag begeven om de zitting van het Internationaal Gerechtshof over het Engels-Perzische oliegeschil bij te wonen, indien het hof Perzie hierover wil horen, aldus is te Teheran bekend gemaakt. Vice-premier Hoessein Fatemi heeft verklaard, fiat isn petitie wordt opge steld, waarin de bevoegdheid van het hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Westen er niet toe overgaat Perzi sche olie te kopen, zal Perzië de olie aan de Oosteuropese landen verkopen, zo voegde Fatemi er aan toe. Een korte, doch hevige brand woedde gisteravond in het perceel Borgwold 33 te Groningen. Terwijl het ouderpaar Hofman uit was, roken buren eer, sterke branducht en toen zij buiten gingen kijken hoorden zij kinderge schrei. Onmiddellijk alarmeerde men de brandweer en trachtte inmiddels toegang tot de woning te krijgen. In de woonkamer trof men een sterke vuurhaard aan en het was onmogelijk het kantoortje, waar een baby van ruim een jaar sliep, binnen te dringen Van buiten uit heeft men toen een ruit ingeslagen en men slaagde er in de baby, alsmede de negenjarige Thea Hofman te redden. Het jongste kindje is naar het accademisch ziekenhuis vervoerd. In de kringen van het bouwbedrijf zijn zeer ernstige bezwaren gerezen te gen de vacantiespreidingsidee, welke gedurende een aantal jaren in 't bouw bedrijf werd gekozen. De bedrijfsraad zoekt thans naar een oplossing in een richting, welke meer recht doet weder varen aan de alom in deze bedrijfstak levende wens tot weder-invoering van de vroegere gebruikelijke ene vacantie- week. Een beslissing hieromtrent is echter niet voor half December te ver wachten. J-JET gevaar van Russische aggressie op een van de vele punten, waar Oost en West op elkaar botsen, en daarmede het gevaar van een totale oorlog, is sinds enkele maanden niet onaanzienlijk verminderd, aldus meent men in Wes telijke diplomatieke kringen. Dit opti misme heeft natuurlijk niets uitstaande met de huidige zitting van de V.N.- Assemblée in het Palais de Chaillot, die al te duidelijk door de beide grote op ponenten, Amerika en de Sowjetunie, wordt gebruikt als een nieuw terrein, waarop zij hun strategie, die gericht is op de verkrijging van de beste politieke posities in de „koude oorlog", kunnen voortzetten. Waar het dan wel op ge baseerd is? Betrouwbare inlichtingen uit Moskou laten er vrijwel geen twij fel aan bestaan, dat het Kremlin sterk onder de indruk is van de defensie inspanning van het Westen en daarin, hoe betrekkelijk klein de practische re sultaten ook nog zijn, 'n aanwijzing ziet, dat aggressie van de soort van Korea, waar ook ter wereld ondernomen, op het vastbesloten verzet van de Westelij ke naties zou stuiten. Op de overtuiging dat de Sowjetunie geen totale oorlog zal willen riskeren en zich daarom ont houden zal van „kleine" aggressie, is het vertrouwen van het ogenblik ge vestigd. Helaas echter heeft het Westen te zelfdertijd alle reden, zijn optimisme te temperen. Terwijl namelijk het directe oorlogsgevaar geringer schijnt, ziet het zich gesteld tegenover een crisis in Eu ropa van economisch-financiële aard, die onder omstandigheden alles, dat met zoveel moeite en pijn bereikt is, zou kunnen vernietigen. De goud- en dollar reserves van Groot-Brittannie zijn in het laatste jaar aanmerkelijk geslonken en wanneer de intering in hetzelfde tempo voortschrijdt, zal een staats bankroet niet te vermijden zijn. In Frankrijk is de situatie, hoewel men daar over zekere stille reserves be schikt, nauwelijks gunstiger. De door deze landen opgestelde versoberings programma's alléén kunnen geen red ding brengen. En zelfs een grotere Ame rikaanse steunverlening welke ten koste zal moeten gaan van de militaire sector zal slechts tijdelijke uitkomst bieden. Want noch door het een, noch door het ander wordt de Europese eco nomische crisis, die zonder Marshall hulp al lang geleden zou zijn uitgebro ken, in haar wortel aangetast. WIL men niet van de ene crisis in de andere vallen, dan zal West-Europa er in moeten slagen, zijn productie nog aanzienlijk op te voeren, met een gelijk tijdige verlaging der productiekosten. De daarmede samenhangende proble men echter zijn door de Europese lan den, geklemd tussen de kolossen Ame rika en Rusland, welker „massale" trek ken beter passen bij de productiewijzen van de 20ste eeuw dan de in vele op zichten nog 19de-eeuwse denk- en han delwijzen der Europeanen, niet meer in nationaal verband op te lossen. Een plan-Schuman, een Raad van Europa geven de richting aan, waarin ons con tinent zijn behoud zal moeten zoeken. Maar het tempo, waarin zich de een wording van Europa voltrekt, ligt ver ten achter bij dat van de revolutie, waarin de wereld in politiek, econo misch, sociaal en zelfs cultureel opzicht gevangen is. Van de vraag, of het de Europeanen gelukken zal zich tijdig technisch, poli tiek, economisch, sociaal en vooral ook geestelijk aan de nieuwe omgeving van de geperfectionneerde machines en pro ductiemethoden aan te passen, zal het afhangen, of de vrede verwezenlijkt kan worden. Het is immers duidelijk, dat het oorlogsgevaar, dat nu kleiner wordt geacht, in dezelfde mate zal toenemen als de Westelijke alliantie door crisis op crisis tegenover het Oosten zou worden verzwakt. DODELIJK VERKEERSONGELUK Gisteravond is op de Weteringschans te Amsterdam een wielrijdster— toen zij in aanraking kwam met een passe rende vrachtauto dodelijk veronge lukt. De voorzitter van de Belgische se naat, Paul Struye, heeft Dinsdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa er nogmaals krachtig op aangedrongen, dat Engeland deelneemt aan de plannen voor eenwording van Europa. Sprekend namens de politieke com missie van de raad meende hij, dat de volgende punten de basis moesten vormen voor de „Europese politiek" van de Raad van Europa: Een politiek gezagsorgaan met werkelijke macht. Een „college" van ministers voor Europese zaken voor het coördineren van de buitenlandse politiek van de leden-staten, in het bijzonder wat hun verhouding tot de Verenigde Staten betreft. Een permanent afgevaardigde van de raad moet „Europa" vertegen woordigen bij internationale -bespre kingen. Het coördineren van de be staande instellingen, wier werkterrein binnen Europa ligt, in het raam van de raad. Het bijeenroepen van een Euro pese conferentie in het begin van 1952, 'eneinde de Europese instellingen te reorganiseren volgens de genoemde richtlijnen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1