Putsch in Syrië werd gevolgd door staatsgreep in Thailand Eerste operationele vliegende driehoek in de geschiedenis Meteor in Twente verongelu VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Militairen grepen naar de machi Geen wijziging in de buitenlandse politiek van beide landen Songgram onderging het lot van zijn voorganger De krachtigste jager ter wereld Geen aanwijzing voor misdrijf SENATOR~~WHERRY OVERLEDEN Rode Kruis ontving reeds tien mille voor getroffen Italië Beroep van regering om collecte te steunen Conferentie Eden-Schuman over het boven nationaal-gezagsorgaan AMERIKAANSE WAPENEN VOOR ONS LAND W-eeAHeAtcM De emigratieconferentie in Brussel Militairen lichting '50 zwaaien 1 Februari af Op 23 December met klein verlof Mgr. Stepinac mag in Joegoslavië blijven Rudolf Slansky In Korea spreekt het geschut weer Amsterdam maakt kans BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Eedactie: Achterdara 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Vrijdag 30 Nov.'1951 148e Jaargang No. 283 ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. tisch complot had ontdekt en dat hij zijn macht slechts staande kon houden, zolang de militaire leiders en de leiders der politie hem steunden. Koning Poemipon Adoeldet, die uit Zwitserland, waar hij studeerde, op weg naar zijn vaderland is, is Woens dag uit Singapore nagr Bangkok ver trokken om voor het eerst weer sinds 1946 als staatshoofd op te treden. KORT nadat het Syrische leger voor de vierde maal in minder dan drie jaar de macht in Syrië had overgenomen, werd gisteren ook de regering van Thailand door een staatsgreep ten val gebracht. Volgens een proclamatie van het leger is de Thailandse regering van maarschalk Piboel Song-gram, die drie-en-eenhalf jaar geleden door het leger aan de macht werd gebracht en in Juni j.l. door marine-officieren werd ontvoerd, ontbonden. Een voorlopige com missie van negen onder leiding van de opperbevelhebber van het leger, generaal pin Tsjoen Ahanwan, heeft het bestuur over het land in handen genomen. Zowel de staatsgreep in Damascus, als die in Bangkok zullen, naar verwacht wordt, geen wijziging In de buitenlandse politiek van de beide landen tot gevolg heb- ben. WOLGENS een in Singapore opgevan gen radio-uizending is de staats greep in Thailand uitgevoerd omdat het land door communistische invloeden werd bedreigd. Radio-Bangkok ver klaarde gisteravond, dat het nieuwe kabinet zo spoedig mogelijk zal worden samengesteld. In de voorlopige uitvoe rende raad hebben onder meer hoge leger- en vlootofficieren zitting. Piboel Songgram, de weggejaagde premier, verklaarde reeds vier weken geleden, dat de politie een communis- De zaak-Schallenberg IIET gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Schallenberg is gesloten, aldus deelt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord op de begro ting mede. Dit vooronderzoek, waarbij de rechter-commissaris o.m. de journa listen, die over deze zaak artikelen heb ben doen verschijnen, alsmede bun segslieden zo ruim mogelijk in de ge legenheid heeft gesteld, hun gegevens ■an de justitie over te leggen, heeft niet hunnen leiden tot concrete aanwijzin gen, dat in deze een misdrijf is ge pleegd. In de z g.n. Velser-affaire is de instel ling van een gerechtelijk vooronder zoek bevorderd, welk vooronderzoek, naar zich gemakkelijk laat bevroeden, nog niet is voltooid. In de zaak-Menten lsvoor zover betreft de gepleegde diefstallen en/of verduisteringen, de omvangrijke instructie van de rechter commissaris in strafzaken geëindigd. Deze instructie heeft, afgezien van een enkele onbetekenende diefstal, geen voldoende aanwijzingen voor schuld te gen bepaalde verdachten opgeleverd, zodat van verdere vervolging moet wor den afgezien. De republikeinse senator Wherry is te Washington op 59-jarige leeftijd overleden. Senator Kenneth Wherry, jurist van beroep, was ee" vooraanstaand lid van zijn partij. Hij was een uitgesproken isolationist en onophoudelijk viel hij ae regering op haar buitenlandse poli tiek aan. p VEN ALS in Thailand werd ook in Syrië de opstand door het leger ge leid. Kolonel Adib El Sjisjikly, de staf chef. die in December 1949 eveneens j een staatsgreep leidde, voerde ook nu het bevel. De grieven richtten zich hier tegen de Volkspartij, die na een lange kabinetscrisis. Woensdag een regering had gevormd. De ..ministers" bevinden zich thans in arrest. De directe oorzaak van de politieke crisis in Syrië was het verschil van mening over het Westerse voorstel voor een militaire alliantie in het Midden-Oosten. Radio-Damascus verklaarde, nadat het leger de macht had overgenomen, dat de Volkspartij „herhaaldelijk heeft getracht de onaf hankelijkheid van het land te vernieti gen door het oproepen tot vereniging met andere staten". Onmiddellijk na de geslaagde staats greep werd een kabinet gevormd, dat onder leiding staat van Maaroef Dawa- libi. De kabinetsformateur heeft het ministerie van defensie genomen. Dit wekte verrassing, daar het een tijd ge leden is, dat een burger minister van defensie was. '^OT gisterochtend is bij het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis per giro reeds f 10.406.38 voor de slachtoffers van de overstromingen in Italië binnengekomen. Bij dit bedrag zijn niet gerekend de bijdragen, die via de banken en per postwissel werden overgemaakt. Een bekend Amerikaans zakenman maakte het Rode Kruis een gift van f 1500.over. De regering doet een beroep op alle Nederlanders om de collecte van het Nederlandse Rode Kruis op Zaterdag a.s. ten bate van de slachtoffers in de Po-vlakte tot een zo groot mogelijk succes te maken door allen naar ver mogen een bijdrage te geven voor dit zo goede, menselijke doel Beter dan welk ander volk ook, al dus de regering, weet het Nederlandse volk, wat overstromingsrampen hete- Nederlands voorstel in Raad van Europa: Toelating van Oostenrijk op de agenda De Nederlandse afgevaardigde jhr mr. M. van der Goes van Naters heeft gisteren de commissie voor algemene zaken der raadgevende vergadering van de Raad van Europa verzocht de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden, en diens Franse collega, Schuman, uit te nodigen om samen met de commissie In de laatste dagen zijn weei enige zendingen Amerikaans oorlogsmateri aal in ons land aangekomen Daaron der waren zeven stukken zwaar ge schut; hiervan bezitteD we er thans in letaal tien. Voorts zijn er vier vierling luchtdoel-mitrailleurs en grote hoe veelheden ammunitie van diverse soor ten gelost Het ligt in de bedoeling nog voor het eind van het jaar nieuwe zendingen wapenen in Rotterdam aan te voeren. in besloten zitting de onmiddellijke Vooruitzichten van de Europese poli tiek te bespreken. Dit debat zou voor. namelijk moeten gaan over het instel len van een boven-nationaal gezagsor gaan. De voorzitter van de Belgische i naat. Paul Struye, heeft verzocht een voorstel op de agenda te plaatsen, in houdende een verzoek aan het minis terscomité om „de eerste gelegenheid aan te grijpen" om Oostenrijk uit te nodigen lid te worden van de raad Het voorstel gaat uit van Belgische, Neder landse, Franse, Italiaanse, Westduitse en Luxemburgse afgevaardigden. kenen en het is voor een Nederlander dan ook niet moeilijk zich een duide lijk beeld te vormei} van de bittere nood, waarin de bevolking van Noord- Italië is komen te verkeren. Dat de solidariteit van de volken niet slechts een wensdroom, maar een werkelijk heid is, zal het Nederlandse volk Za terdag metterdaad kunnen tonen. Maandag vond de eerste proefvlucht plaats In Engeland zijn enkele bijzonderhe den bekend gemaakt over de tot dus verre op de geheime lijst voorkomende Gloster „GA5", het eerste operationele deltavliegtuig van de Engelse lucht macht en bovendien van de wereld. De „GA5" is verder het eerste twee- motorige vliegtuig van dit type, dat zo als men weet, een driehoek-vormige vleugel heeft, waarin de gehele romp is opgenomen, zodat de staart als zoda nig ontbreekt. De basis van deze drie hoek bevindt zich aan de achterzijde van het toestel. De twee motoren van de „GA5" zijn aan weerszijden van de romp en er tegen aangebracht. De inlaten bevinden Ir-' i dc vleugelvoorrand. „Squadron leadèr" Bill Watterton, chef invlieger van de Gloster vliegtuig fabrieken, heeft Maandag voor het eerst met dit toestel gevlogen. Hij bleef er vijf en dertig minuten mee in de lucht. De „GA5" wordt door autoriteiten van de fabriek als de krachtigste jager ter wereld beschouwd. Het toestel is te gebruiken als jager en als bommenwer per en heeft zeer veel radarinstrumen ten. Bestuurder omgekomen Gistermorgen om half elf is een Glos- ter Meteor van de jachtvliegschool Twenthe neergestort in een perceel bos nabij het plaatsje Deurnlngen. De be stuurder, de 26-jarige gehuwde reser ve-eerste luitenant-waarnemer H. Vrij- enhoek, uit Gorinchem. is bij het on geval omgekomen. Ooggetuigen zagen de straaljager, die op een proefvlucht was, op zeker moment vrijwel loodrecht naar be neden vallen. Het boorde zich nabij de boerderij van de landbouwer G. Heu vel in de grond. Men had de indruk dat de bestuurder nog heeft getracht het toestel uit de verticale stand te krijgen; dit is hem echter niet gejukt De Meteor werd geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Luitenant Vrijenhoek heeft in Indo- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later enkele buien. Krachtige tot harde in het uiterste Noorden van het land later wellicht stormachtige Westelijke wind. Morgen iets la gere temperaturen. ZATERDAG: Zon op 8.24, ondei 16 33: Maan op 1140 onder 18 38 De emigratieconferentie te Brussel heeft het ontwerp tot oprichting van een intergouvernementele organisatie, belast met het organiseren van de emi gratie, in oeginsel goedgekeurd. Reeds twaalf landen hebben te kennen gege ven, dat zij tot de nieuwe organisatie zullen toetreden. nesie gediend als officier bij de artil lerie van het KNIL. Hij ging daar te lande over naar de militaire luchtvaart en werd opgeleid vosr vlieger-waar nemer. In 1950 is hij overgegaan naar de LSK in Nederland Hij volgde een opleiding op Meteorstraaljagers en heeft deel uitgemaakt van het 322e squadron en later van de jachtvlieg school op Twenthe. Moeilijk transport van ijzeren long Qnder moeilijke omstandigheden is gisternacht een ijzeren long van Oslo naar Stavanger gebracht. Een klein meisje, dat kinderver lamming had gekregen, moest in het ziekenhuis te Stavanger in een ijzeren.long worden onderge bracht. Het ziekenhuis is twee van die apparaten rijk, maar deze waren beide bezet. Daarom werd per vliegtuig een ijzeren long verzonden. Door het slechte weer moest het vliegtuig echter toen het Chrisiansand gepasseerd was omkeren en op het vliegveld Kje- vïk van Christiansand landen. Vandaar is de long in allerijl per auto verder gebracht naar Sta vanger. riE WALVISSEN zijn van de wal in de sloot geraakt, nu men geleerd heeft van hun vlees een prakkie te maken, dat niet al te fijnproeverige mensen zeker niet als „vissenvlees" zullen herkennen. De Noren beginnen daardoor op grotere voet met de wal visvangst. In het seizoen 19521953 zul len hun walvisvaarders worden uitge rust met hefschroefvliegtuigen, die van bovenaf precies de walvissen kunnen signaleren, p Bij een opinie-onderzoek dat in Duitsland is gehouden, werd de vraag gesteld: „Wat is volgens u het beste beroep voor de tegenwoordige Duitser?" Een gering deel van de on dervraagden schijnt te hebben geant woord: „oorlogsmisdadiger". Ik ben geneigd het te geloven. Ter gelegenheid van kerstmis heeft de opperbevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Europa 45 oorlogsmisdadigers, die in Landsberg waren opgesloten de nog resterende maanden van hun straftijd HOEDT V VOOR ONS kwijtgescholden. Was dit om hun grote verdiensten voor de vrede op aarde? Generaal Rommel heeft een monument gekregen. Het staat nabij El Alamein. In October vroegen 5300 vluchtelin gen uit Oost-Duitsland om asyl in West- Berlijn. Q Britse landbouwautoriteiten onderzoeken de mogelijkheid om door het toevoegen aan het voer van een mengsel, bestaande uit penicilline en cocaine, dieren sneller te doen groeien. Met de kippen waren de proeven al ge lukt. Men noemt Rome de „Eeuwige Stad", hetgeen te begrijpen is, als u weet, dat de bevolking sedert 1947 van 1.573.994 zielen, gestegen is tot 1.600.011 zielen p De familie Brown uit Baug- hurst (V.S.) laat haar tanden zien. Opa. van 82 jaar, heeft Maandag een ver standskies laten trekken, zijn dochter van achter in de veertig is aan het wis selen en zijn kleinzoon, die veertien jaar oud is, krijgt net melktanden. Tan den, die de tands des tijds trotseren, vrienden. De militairen van de lichting 1950 zullen op 1 Februari 1952 met groot verlof gaan. Daaronder vallen zowel de dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en manschappen, die in de eerste helft van het jaar zijn opgekomen als de korporaals en manschappen, die na 1 Juli 1950 de wapenrok hebben aange trokken. Deze maatregel geldt o.m. niet voor de manschappen van het corps Aan- en Afvoertroepen en voor hen, die worden opgeleid voor reserve-officier Ze geldt daarentegen wel althans on der bepaalde omstandigheden voor de z.g.voor-opgeroepenen van deze lich ting. Zij, die op 1 Februari afzwaaien zullen in September voor herhalings oefeningen moeten terugkomen. Allen kunnen reeds op 23 December van 3it jaar met klein verlof worden gezonden, wanneer zij hierop prijs stel len. Aldus de Volkskrant. Aartsbisschop Stepinac van Zagreb zal vóór het eind van December vrij gelaten worden en toestemming krijgen om in Joegoslavië te blijven, aldus is gisteren van gezaghebbende zijde ver nomen. Waarnemers veronderstellen, dat maarschalk Titto er derhalve niet langer op staat, dat de aartsbisschop het land zal verlaten als voorwaarde voor zijn vrijlating. VJT7EER is één van de bekendste com munisten gearresteerd en beschul digd van verraad en spionnage: Rudolf Slansky, de gewezen secretaris-generaal van de Tsjechoslo waakse communisti sche partij. Niemand minder dan pre sident Gottwald zelf deelde dit mede. Een eigenaardig geval, deze arresta tie. Nog geen drie maanden geleden was Slansky, na de president, de mach tigste man in zijn land. Slansky was het, die in Februari van dit jaar aan drong op de liquidatie van de gewezen minister van Buitenlandse Zaken Cle- mentis. En Slansky ook was het, dia een bestraffing „zonder pardon" van deze „misdadiger" eiste. Wanneer er één communist een volkomen trouw dienaar van Moskou scheen, was het Slansky. Plotseling echter, in September, ver wijderde president Gottwald hem van zijn post van secretaris-generaal der partij. Maar er was nog altijd geen aanwijzing van „verraad" en „spion nage". Slansky werd benoemd tot vice-- Dremier, belast met de coördinatie van alle economische plannen. Nauwelijks veertien dagen geleden verscheen er een boek met de verza melde redevoeringen van Slansky. Door de gehele Tsjechoslowaakse pers werd het geprezen als voorbeeld van de wij ze, waarop een communist moet den ken en handelen. En nu zou dan plot seling gebleken zijn, dat deze „voor beeldige" communist niet slechts zijn land, maar bovendien, wat in commu nistische ogen nog ernstiger is, de par tij vuig verraden heeft. Wat is daarvan de verklaring? Dat een oud en getrouw communist ais Slansky werkelijk verraad zou hebben gepleegd, is eenvoudig niet aanneme lijk. Waarschijnlijker is, dat Slansky Gottwald „verraden" heeft dat wil zeggen, dat hij in een strijd om het leiderschap met de president het on derspit heeft gedolven en dat Gott wald nu, naar het voorbeeld van Sta lin, zijn gewezen rivaal „liquideert" Inderdaad hebben alle tot nog toe in Tsjechoslowakije uitgevoerde „zuive ringen" tot resultaat gehad, dat Gott- wald's positie er door versterkt werd. Hij staat nu aan het hoofd van de staat, zowel als van de partij. Zapo- tockey, de premier, is een man zonder veel invloed. Slansky was de enige tegenstander, die telde. Daarom werd Slansky eerst uit de partij gemanoeuvreerd en nu, nadat hij wellicht wat gecomplotteerd zal heb ben, om een deel van zijn verloren macht te herwinnen, ook uit de rege ring. Dat heeft Gottwald tot de mach tigste van alle leiders, in de Russische satellietstaten gemaakt. De vraag is echter, of de Tsjechoslo waakse president daar lang pleizier van zal hebben. Stalin houdt niet van machtige mannen in zijn imperium. Aan één Tito heeft hij meer dan ge noeg gehad. Gottwald was een 'goede vriend van Clementis. En reeds schijnt men in Praag te fluisteren, dat het Gottwald is, die het proces tegen Cle mentis steeds maar weer uitstelt om deze „verrader" in het leven te houden. Dat is een gevaarlijke beschuldiging in een communistische staat, vooral in dit geval, waar zij schijnt uit te gaan van Slansky's vrienden. Men mag daarom aannemen, dat met Slansky's liquidatie de historie van de strijd om de macht in communistisch Tsjechoslowakije nog zeker niet uit is. Gevechtsacties zijn gisteren hervat NA ruim een dag van stilte, bulderen de kanonnen weer aan het Kore aanse front. Door een nieuwe richtlijn van het hoofdkwartier staan de troepen van de Verenigde Naties sedert gister middag weer op voet van onbeperkte oorlog. De nieuwe bevelen om een ein de te maken aan de „schaduwoorlog", die volgde op de overeenkomst over een bestandslijn (doch niet over een bestand) werden mondeling overge bracht en vervingen een eerder gegeven richtlijn, die naar generaal Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse acht ste leger, verklaarde „verdraaid" is. In antwoord op een verzoek van het Ame rikaanse ministerie van defensie om opheldering over de situatie, heeft ge neraal Ridgway geantwoord, dat de be richten „over een order tot het staken van het vuren in Korea zonder grond zijn". In een gisteren uitgegeven communi qué van het achtste leger wordt mede gedeeld. dat de verbondenen offensieve acties hebben uitgevoerd en de noorde lijken met artillerie hebben beschoten De communisten vielen aan op vele plaatsen langs het front. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren beves tigd, dat Amerika van andere landen wenst, dat meer troepen naar Korea worden gezonden. De onderhandelaars te Panmoendjon maakten gisteren geen voortgang. De noordelijken houden vast aan het te rugtrekken van alle buitenlandse troe pen. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de V.N. druk zouden blij ven uitoefenen op de communisten tot dat een wapenstilstand in Korea zou zijn getekend en dat de strijdkrachten van de V.N. niet door de tegenstander zouden worden verrast. Truman gispte nieuwsbureaux en onafhankelijke bla den wegens „gefantaseerde verhalen over een staken van het vuren". Voor wereldkampioenschap op de baan 1952 Naar wij vernemen, bestaat er een kans, dat de wereldkampioenschappen op de wielerbaan het volgend jaar in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden georganiseerd. Zoals bekend berust de organisatie bij de Luxemburg se Wielerbond, die de kampioenschap pen op de weg in de omgeving van de stad Luxemburg zal laten verrijden, doch voor de baanwedstrijden de keus heeft uit Rocour in Belgie, Reims, Parijs, Saarbrücken, Milaan en Wupperthal. Rocour heeft de meeste kans. maar de besprekingen tussen deze stad en Luxemburg schijnen niet al te vlot te verlopen De Luxemburgse Wielerbond begint er thans steeds meer voor te ge voelen om Amsterdam te kiezen. FRANCO ERKENT FAROEK Spanje heeft koning Faroek erkend als „koning van Egypte en Soedan",

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1