S Cl Hl III A"i1 IP Kappie. Stad en Omgeving Sinterklaas in de raadszaal Echte Kodak Boxcamera De Sint denkt. dtAcUid UtoAm Een goede tip? Geef met ab St. Nico/aas iets superieurs ALKM. BOYS- HOLLANDIA Uo-ttyjuuuul De koek en de gard werden eerlijk verdeeld Prijs f 23- jS— «3 AGENDA 4 x per dag gratis kopen bij VET Petroleum aan de kook, Amandelbanlcet Roomborstplaat Speculaas Marsepain ZONDAG as. 2.30 uur Jong Holland ontvangt leider K.M V Z. Voor Uw kinderen! P.O.A. n.v., PAYGLOP P.O.A. n.v., PAYGLOP KUNSTHANDEL HUP M A IN VRIJDAG SO NOVEMBER 1951 Een duistere geschiedenis, die zich in Alkmaar afspeelde „LIO", riep Zwarte Piet toen de Sint in een stikdonkere nacht door de Langestraat reed en de regen uit zijn grijze baard droop. „Heb je 't tegen mij 3>f tegen m'n knol?", vroeg Sinterklaas Slch half omkerend naar de knecht, die achter hem zat op het zwarte paard, dat een melkboer uit Koedijk uitgeleend had. „Nee nee, niet tegen U natuurlijk, monseigneur", zei Piet een beetje ge schrokken. „Ik wou alleen maar zeggen dat we d'r al een eindje voorbij zijn. U staat al voor de Openbare Leeszaal en daar hebben ze van 't jaar niks nodig". Sinterklaas drukte zijn magere knieën tegen het paard, zette het op „achteruit" en retireerde tot het vlak voor het bordes van het stadhuis stond. Toen klom hij met moeite van het hoge paard af en keek links en rechts de Langestraat door. Het stortregende. #r slenterde geen enkele agent en er Was zelfs geen nachtelijke wandelaar te bekennen. „Goed, dat ik m'n schimmel maar in Koedijk gelaten heb", zei de Sint. ter wijl hij in een plas trapte. ..Die zwarte loopt niet zo erg in de gaten. Zet 'm maar zolang in de hal van 't Sierhuis". Zwarte Piet knikte en verdween met 't paard in de donkere hal. ,,'t Staat daar wel een beetje gevaar lijk tussen die etalagekasten", zei hij met een bedenkelijk gezicht. „Aan de stopverf te voelen zit er pas een nieuwe ruit in, maar 't lijkt nogal een mak beesie. Als 't nou maar niet gaat hinne- ken zal 't niet opvallen want 't is daar hardstikke donker". „Hoeveel jaar ben ik nou al niet be zig jou een beetje fatsoenlijk te leren praten", zei de Sint hoofdschuddend „Nou, enfin, hoe komen we nou dat stadhuis binnen?" „De trap op", wees Piet. Sinterklaas greep zijn kletsnatte rok ken bij elkaar en klom over de ver sperring. „Waarom spannen ze in 's he melsnaam 's nachts zo'n enorme ketting over die trap?", zei hij brommend. „Daar moet je nou voor in Alkmaar wezen. Als ik nou die vervelende staf maar niet bij me had kon ik er onder door kruipen. Ze denken hier zeker.dat ik op m'n ouwe dag nog aan hindernis- Wedstrijden kom deelnemen. Til m'n rechterbeen er eens over)ven en geef me eens een zetje. Mooi, dank je, hijs nou die zak met cadeautjes er maar over. Heb je de namaak-sleutel bij je?" Zwarte Piet maakte geluidloos de deur open en liet zijn meester voorgaan „Mooi", zei Sinterklaas. „Binnen is binnen. Doe de deur maar weer op slot en laten we maar zachtjes praten, dan maken we de concierge niet wakker Waar is die raadszaal?" J^INKS af, edelachtbaremonseig neur bedoel ik", zei Zwarte Piet. „Zullen we licht opsteken?" „Ben je nou helemaal", riep Sinter klaas verschrikt. „Waarom zouden we in deze tijd van piekuren honderd lampjes laten branden. Je hebt kans, dat de buren denken, dat er een begro tingsvergadering is en dan komen ze nog kijken. Nee nee, mijn lantaarntje-is nog best". „Deze kant op, monseigneur", zei Piet vriendelijk. „Caramba", riep Sinterklaas onwille keurig in het Spaans, „weer een blau- 6x9 1 Fotohandel i LANGESTRAAT 17 (Advertentie, lag. Med.) we plek op mijn knie. Waar loop ik nou weer tegenop?" „Dat is de tafel van de stenografen, majesteit", zei Piet, „hm, monseigneur bedoel ik". Sinterklaas keek misprijzend naar zijn zwarte bediende. „Je hebt veel te lang in dat kroegje in Koedijk gezeten zei hij verwijtend. „Neem een goeie raad van me aan en drink alleen coca cola. Waar is nou die schouw waar ie van verteld hebt?" „Achter de tafel der edelachtbaarheid, monseigneur". „Natuurlijk", zei de Sint. „Wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best". „Nee. baas", zei Piet haastig. „D'r wordt nooit in gestookt, 't Is eigenlijk meer show dan schouw". „Enfin", zei de Sint. „Laten we onze ti niet verpraten. Over een uurtje be gint het alweer te schemeren". Hij knielde hij de schouw en keek goedig glimlachend naar de uitgebreide verza meling schoenen. „Nou, nou, kijk 'r eens aan. Piet. de edelachtbaren hebben blijkbaar op onze komst gerekend. Hoeveel staan daar nou wel?" „Zeven en twintig", zei Piet vlug tel lend. „enne twee damesschoentjes". Hè, ik dacht dat er hier in totaal maar vijf en twintig. „Nou ja", zei de Sint, „de burgemees ter lust ook wel wat en de secretaris mag in de raad niks zeggen, maar die zal d'r toch ook wel z'n schoentje bij gezet hel ben. Zitten er papiertjes met de namen in?Ik heb per ongeluk m'n bril in m'n Zondagse tabberd laten zit ten." „Jawel, edelgestrenge, die schoen maat 49 is vast van neneer de secre taris." „Is dat zo'n begerige man?" „Nee, monseigneur, maar hij leeft nogal op een grote schoen. Ziet u dat dameslaarsje met dat bontrandje?" „Schattig", zei Sinterklaas met scheef gehouden mijterhocfd. „Nou, waar is de zak Piet? Is dat alles wat je meegeno men hebt?" Piet sloeg zich verschrikt tegen het voorhoofd en Sinterklaas luisterde een beetje ongerust of de concierge er niet wakker van geworden was. „De grootste zak, monseig. „Wat heb je e$ mee gedaan, zwarte rakker?" ,Die.heb ik in dat kroegje in Koe dijk laten staan". „Caramba de Dios",. riep Sinterklaas nijdig. „Nou, dan moeten we alleen de Voorzitters maar wat geven. Dat is dan voor de hele fractie". -f- .W/ie is er hier voorzitter van de katho lieken?" „Meneer Venneker, eminentie." „Ik ben geen eminentie, süffert. Kom op met dat chocoladehuis. Wat stelt het ook weer voor?" ,Een katholieke ambachtsschool mon seigneur". .Goed, zet 't maar naast die schoen. Wie is er voorzitter van de SDAP?" „Dat is tegenwoordig de Partij van de Arbeid, monseigneur, de partij van de doorbraak." .Je hebt gelijk, Piet. Nou kan ik toch merken, dat ik oud begin te worden. Van de doorbraak, zei je?" „De schoen van meneer Sietsma", legde Piet uit. .Goed, leg er dan dat doorgebroken suikergeweer maar in, of doen ze tegen woordig niet meer aan doorgebroken geweertjes? Wie moet dat marsepeinen rekenmachientje hebben?" Stopt u dat maar in de schoen van meneer Holsmuller, Sint". .Waarom zet die meneer een dames schoentje, Piet? Is ie zo bescheiden?" ,D'r bennnen twee Holsmullers, sire, maar de namen worden anders geschre ven". ,Dat wordt lastig in 't donker", bromde de Sint. „Enfin, l'honneur aux dames, haal 't hooi maar Uit dat laarsje er. doe er een bellefleur in. Wie is die andere dame?" „Juffrouw Kamphuis, monseigneur, „dat is een tandarts". „Prachtig, dan stop je maar een mar sepeinen wortel in haar schoentje, dan kan ze die er uittrekken. We moe ten voortmaken, jong. 2ijn er nog meer fracties? Die werkschoenen zijn zeker van het proletariaat?" „Die zijn van de communisten, mon seigneur". „Goed. geeft ze allebei maar een E.V.C.-tje in chocoladeletters. Van wie zijn die zwarte molières?" „Van de protestant-christelijken, monseigneur." „Hebben we nog een suikerkerkje?" „Nee", zei Piet, „jammer, alleen maar een draaimolentje". Sinterklaas schudde het grijze hoofd. „Nee, dat kun je niet aan een A R geven. Die zijn fel tegen de kermis. Strooi dan maar wat suikerboontjes in die schoenen. De oppositie moet al tijd zoet gehouden worden. Wat zit er nog in die zak'" „Een spaarpotje, monseigneur." „Voor de wethouder van financiën" besliste Sinterklaas. „Wat hadden we ook weer voor de burgemeester?" „Een bouwspaarkashuisje van mar- sepain, edelachtbare." „Ja, schei nou maar uit met die titels, ik heb net zo lief, .dat je me doodgewoon Klaas noemt. Niks meer voor de secretaris? Kijk eens wat die "oeie man allemaal voor onze knol klaargelegd heeft. Een half pond hooi en een luikerpeen. Haal 't er maar uit, Gratis Icoopuur HILCKMANN Dit was Woensdag van 12.3013.30 en Donderdag van .1819 uur. (Advertentie, Ing. Med.) (Ontleend aan Onze advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur. De berg der verschrikking (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Ik wil leven (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Mijn held, ge neraal Skelton (10 jaar); Rex Theater. 2.30 en 8 uur: De gesloten deur (14 j.) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De berg der verschrikking (14 jaar); Ci nema Americain, 7 en 9.30 uur: Ik wil leven (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Mijn held. generaal Skelton (10 jaar); Rex Theater, 2.30. 7 en 9.30 uur: De gesloten deur (14 jaar). Aula gymnasium, 8 uur: Het leven van Louis Pasteur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 30 Nov. 4.16 vm 4.33 nm Zaterdag 1 Dec. 5 04 vm 5.23 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 4.21 16.38 10.21 22.38 Zaterdag 5.09 17.28 10.54 23.13 Lady Hampshire Nylons. In Amerikaanse verpakking. Een echt cadeau. Alleen bij: HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES Geopend van 9 tot 9 uur (Advertentie, Ing. Med.) dan geven we dat wel aan die melk- bber in Koedijk. Geef de secretaris maar een auto'tje". „Dat volks wagentje, monseigneur, of dat hoge Fordje?" „Dat hoge Fordje maar, want hij moet er helemaal in kunnen. Waarom sta je zo op dat volkswagentje te kijken?" „D'r zit een deuk in, monseigneur Waar hebben we dat nou gekocht". „O, dat is op de automarkt blijven staan. Stop 't maar in de schoen van meneer Berkhouwer. Zijn we nou klaar?" „Jawel, majestei.... monseigj>.eur bedoel ik. ginterklaas knikte. „Mooi, 't zal tijd worden. We hebben vannacht nog meer te doen. We gaan eerst naar Koe dijk om die knol te verwisselen. Waar om ben ik eigenlijk in December jarig? Net weer om de Spaanse griep te krij gen. Te paard, man, te paard. Staat die zwarte nog tussen de spiegelruiten? Piet leidde het geduldige dier voor zichtig de hal uit. „Zullen we niet over de daken rijden, edelachtbare?" „Man wat haal je in je hoofd", riep Sinterklaas verschrikt. „Denk je, dat ik zin heb om in het Centraal Ziekenhuis terecht te komen?" ,In het Elisabeth-ziekenhuis, mon seigneur". verbeterde Piet. „U bent toch zeker een bisschop". „Gunst.da's waar ook", zei Sinter klaas. „Nou, kom op Piet, we gaan vertrekken". De Sint klom kreunend op het hoge paaid en Piet verschafte zich een duo- zilje op de brede dierenrug. „Hou je vast, Piet", commandeerde de Sint. „Ik geef 'm de sporen." Hij schakelde over naar de derde ver snelling en het goedige beest liep op een sukkeldrafje de Langestraat uit. Er was niemand te zien. De lantaren lichten wierpen glimmende strepen op het asfalt, de maan keek door een in flarden getrokken wolkengordijn en het regenwater verdween met borrelend geluid in de putten der riolen. Tj. gratis kooptijden van Donderdag 10.55-11.10 13.32-13.47 17.05-17.20 18.13-1828 „TRIBOSA" trainingspakjes, kleurecht waterafstotend 11.95 (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie. Ing. bewoners van de kook De schrik van iedere huisvrouw is toch wel een pan melk, die overkookt. Erger is het nochtans, als de petroleum in een comfoor aan de kook raakt, door dat het hele petroleumtoestel op een electriscke kookplaat staat. En dit ge schiedde gisteravond, om ongeveer kwart over acht in het perceel no. 31 aan het Heilige Land. Het petroleumtoestel was pas ge vuld op de kookplaat gezet, en waarschijnlijk door het toedoen van een kind werd deze kookplaat inge schakeld. Het duurde niet lang of de brandstof raakte aan de kook, terwijl de bewoneis van het huis van de kook raakten, aangezien de petroleum, die in rijke mate overkookte, op een ogenblik vlam vatte. Gelukkig had de heer des huizes de tegenwoordigheid van geest het brandje met twee wollen dekens te blussen. Had hij een emmer water over het toestel geworpen, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nu bleef de schade beperkt tot wat geblakerde verf en het verlies van gordijntjes. De brandweer werd gealarmeerd voor een „uitslaande brand" en rukte direct onder sirenegeloei uit. Op de plaats des onheils vond men echter niets, dat op een brand wees, hetgeen maar gelukkig was 9. ïPxy&cfctfi Langestraat 39 Tel. 2485 Sinds 1793 lAdverteiilie. Ing Med.j Vrouwengroep P.v.d.A. bijeen In de bovenzaal van café Tom aan het Waagplein werd gisteravond dooi de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een propaganda-feestavond ge houden, die alleszins geslaagd mag he ten. Het programma bestond uit zang. declamatie en toneelspel, dat door tal rijke aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De waarnemend voorzitster van de vrouwengroep, mej. Du Bois, sprak een kort openingswoord, waarna de avond werd begonnen met samenzang en solozang door mevr. Eriks. De uitste kende declamatie door mevr. Van der Meulen werd zeer gewaardeerd. Mej De Bruin-Ouboter, landelijk secreta resse, wekte in haar propagandawoord de leden op toch vooral geregeld de bijeenkomsten van de groep te bezoe ken en meer propaganda te voeren. Na een korte pauze werd weer gezongen en gedeclameerd en werd door een vijftal dames de schets „Begrepen" op gevoerd, waarmee veel succes werd geoogst. EXAMEN VERKOOPKUNDE Op het dezer dagen te Utrecht ge houden examen voor Verkoopkunde behaalden de volgende candidaten het diploma voor Verkoopkunde Winkel personeel: mej. A. C. Uljee, mej. T. Dekker en de heer A. Pekelharing. Allen zijn werkzaam bij de N.V. Kledingmagazijnen v.h. Gebrs. Ber- voets. Grote belangstelling voor Alkm. BoysHollandia Voor de Zondag te spelen wedstrijd Alkmaarse BoysHollandia bestaat zo wel in Alkmaar als in Hoorn een zeer grote belangstelling. Het bestuur van Alkmaarse Boys heeft daarom besloten kaarten in voorverkoop verkrijgbaar te stellen. Dat de belangstelling in Hoorn oveneens zeer groot is blijkt uit het feit dat op verzoek duizend kaar ten zijn verzonden om te Hoorn in voorverkoop te worden verkocht. (Advertentie, log. Med.) Standplaatsen verpacht Door onze gehele stad treft men standplaatsen aan, waar men in het voorbijgaan een haring kan eten, dan wel een ijsje, waar men even vluchtig een bos bloemen koopt voor een jarige of wat fruit voor een zieke. Op de drukste plaatsen pleegt men deze ver- koop-stations in de vorm van een stal letje, een open stand of een bakfiets aan te treffen en door deze openlucht verkoop wordt ons stadsbeeld aanzien lijk verlevendigd. Dat door de zaken lieden voor deze standplaatsen echter aanzienlijke prijzen worden betaald bleek gistermiddag bij de verpachting in het stadhuis, waar voor de jaren 1952 en 1953 voor een haring-stand aan het station door Smit f 1010,werd geboden. Overigens worden deze prij zen geheel bepaald door de plaats van verkoop, want voor een haring- en zuur- warenkraam op het Waagplein werd niet meer dan f 200 geboden en op de Bierkade f 211, terwijl le heer L. Vis ser voor een haringkar op het Waag plein niet meer dan f 50 over had. De heer J. Schipper bood daarentegen voor deze gewilde plaats f 115.50. De prijzen voor een ijs-stand waren over het algemeen betrekkelijk hoog. De heer J. B. Beentjes bood voor een plaatsje bij het beeld van mevr. Bos boom Toussain f 160. doch dit aanbod werd nog verre overtroffen. De gëbr. Blauw boden voor deze plaats b.v. al f 200. Het Waagplein bleek ook voor de verkoop van ijs een geliefde plaats onder de kooplui, want hierop werd door de heer Baars een bod gedaan van f 555.55. terwijl dezelfde persoon voor de Helderse weg f 42 bood. Door Dek ker werd voor het Waagplein f 517 en voor een plaats bij de marmottenkooi aan de Prinses Julianalaan f 270 vbo- den. De meest geliefde plaatsen voor de verkoop van fruit en bloemen wa ren natuurlijk de ziekenhuizen. Zo bood de heer Elswijk voor een fruit- stand bij '-et Centraal ziekenhuis f 400. en de heer Krijgsman had voor een bloemenstand op deze zelfde plaats wel f 160 over. Voor een fruitstand bij het St. Elisabeth-ziekenhuis werd door Helderman f 385 geboden. DE KAASMARKT Aangevoerd waren 7 stapels boeren kaas, totaal wegend, circa 3000 kg. De prijs was f 2.08. de handel was goed. In Bodegraven waren Dinsdag 156 partijen aangevoerd, le kw. f 2.30— f 2.56, 2e kw. f 2.26—f 2.29. extra tot f 2 48. De handel was kalm. In Woerden waren er Woensdag 207 partijen, le soort f 2.30—f 2.35, 2e soort f 2.24—f 2 29, extra f 2.40. De handel was traag. Gister waren er in Gouda 180 par tijen, le kw. f 2.28f 2.34, 2e kw f2.23 f 2.27, extra kwaliteit tot f 2.43 met een kalme handel. Damclub W.D.O. In de onderlinge wedstrijdeom petitie in twee afdelingen werden gisteren op de clubavond van WDO de volgende resul taten behaald: Eerste Afdeling: H. KruiderD. J. Keyes 20; A. Burgert—W. Piederiet 11; H ZaadnoordijkP. Veer 02; H. J. Toe poelD. Kiewitt 0—2. Tweede Afdeling: A. Bosman—G. v. d. Kuyt 02; C. BooyA. Bakker 20; J. DikA. F. Deichmann 2—0; C. Prins P. Noom 0—2; J. Kaal—P. Schipper 0—2; J. Homma-M. J. Langras 0—2. Als de velden in het sportpark Overdie Zaterdagmiddag te bespelen zijn, wacht Jong Holland een zware wedstrijd. Het leidende KMVZ, de ploeg van de Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken, komt op bezoek. Uit tien wedstrijden behaalde KMVZ zestien punten, terwijl Jong Holland met vijf punten uit acht wedstrijden uit de bui kwam. Op papier moeten de Amster dammers deze wedstrijd dus winnen, maar in werkelijkheid hebben ze hem nog lang niet gewonnen. Bekend is, dat Jong Holland clubs met kam pioensaspiraties punten afsnoept. Hoe wel in Amsterdam met 31 werd ver loren '3 minuten voor 't einde stond 't nog 11) zal KMVZ een harde dob ber hebben aan Jong Holland. Het Jong Holland-elftal is als volgt opgesteld: F. Vos (d.)Kouwen en v. Westrienen (a.), Rol, Hoekstra en v. Til (m.), C. Goosens, G. Jansen, Har- tog, Kuiper en Tesseiaar (v.) Burgerlijke stand Ondertrouwd Willem J. de Waal en Geertrui A. Nieman. Johannes No tenboom en Alberta J. Met. Johannes Roobeek en Gerda Nierop. Jacob J, Dito en Gijsberta T. J. Jobse. TEKENBOEKEN KLEURBOEKEN VERFDOZEN LEESBOEKEN SCHOOLETUIS PASSERDOZEN WOORDENBOEKEN PUNTENSLIJPERS VULPOTLODEl BALLPOINTPENNEN VULPENHOUDERS KLEURPOTLODEN. (Advertentie, Ing. Med.) UITNEMING VAN GROND UIT HET GRONDBEDRIJF Het terrein bij de Willem de Zwijger laan waarop 76 woningen voor ge- repatrieerden zijn gebouwd, moet nog uit het grondbedrijf worden genomen. Aangenomen kan worden, dat de grond op 24 October bouwrijp was. De boek waarde was op die datum f 105.336, welk bedrag aan het grondbedrijf moet worden vergoed. De vergoeding komt ten laste van het woningbedrijf. ANTHONY VAN KAMPEN VOOR DE RADIO. Donderdag 6 December zal voor dë AVRO (Hilversum I) van 10.45 tot 11 uur des avonds de heer Anthony van Kampen optreden. De heer Van Kam pen zal spreken over onsterfelijke ci taten (de Typhoon, Conrad's Epos van de Zee). Te Brussel is op 68-jarige leeftijd overleden de heer P. W. van Rossum, algemeen secretaris van de Neder landse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Brussel. -S £m dit. YlicaCoai- yelcAenk van is AL1IJD welkom! Laneestraat 54 Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) op weg naar 19. Het beviel Trol de Trooster heel goed op het dak van de goederenwagon. Hij had een prachtig uitzicht en een gemakkelijke zit. „Bij het eerstvolgende station stap ik af', dacht hij, „en dan neem ik de eerste de beste trein terug naar New York!" Wanneer Trol met zijn gezicht naar voren had gezeten en het dreigende ge vaar had kunnen zien aankomen, was hij misschien veilig en vlug in New York gekomen. Maar hij zat met zijn rug naar het gevaar toe.... De trein naderde namelijk een tun nel, die precies passend voor de trein was gemaakt, maar niet voor de trein met Trol er boven op. Het gevolg was dan ook, dat Trol ruw van het dak werd afgeslingerd en dat hij met een smak op de rails terecht kwam. Dit gebeurde net voor de neuzen van Kappie en de maat, die nog steeds op het balcon stonden te overleggen, wat ze nu verder doen moesten. „Daar heb je hem!" riep Kappie. „We moeten er ook afspringen!" „Daar begint de ellende weer!" jam merde de maat in de pikdonkere tun nel .„We vallen dood, als we springen!" „Je springt!" besliste Kappie. „Zodra we de tunnel wrer uit zijn. Ik zal niet rusten voordal ik de diamant weer heb!"

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2