Kankerbestrijding ontving drie millioen gulden ruim n wenk voor Sint Gillette Geen recht voor zogenaamde F 221-ers Verhoging van detelefoontarieven Arbeider wilde een landmijn naar buitenland verkopen Mr. A. J. d'Ailly onthult bestemming Geen vrouwen in de televisieraad Extra-uitkering van f5.- aan het rijkspersoneel ZWITSAL tegen ied-er geëist Na hei wafer ihans de koude Het aantal slachtoffers is niet te schatten Begroting van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Toch voor deze na de bezetting ontslagenen herziening mogelijk? Tweede Kamer over het Rijkspersoneel Prof. Russel veroordeeld tot f 150.— boete Inbraak in Mutua Fides te Groningen opgehelderd Engeland stelde Egypte voor de keus VRIJDAG SO NOVEMBER 1951 HAAK-IN-ACTIE VOOR GOED TEN EINDE (Van onze speciale verslaggever) nE HAAK-IN-ACTIE van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestrijding is thans definitie! gesloten. Op 24 Mei j.l. heeft de N.C.R.V.-voorzitter, mr. A. B- Roosjen, reeds ƒ2.626.589,91 kunnen overdragen aan „Het Koningin Wilhel- minafonds". Gistermiddag kreeg mr. A. J. d'Ailly als voorzitter van dit fonds, nog eens een cheque van ƒ389.716,92. De gehele actie heeft dus tot op dit ogen blik de kapitale som van ƒ3.016.306,83 opgeleverd. Hier zal nog een naar ver houding klein bedrag bijkomen, omdat Zaterdagavond in gebouw „Odeon" te Amsterdam de kostbaarste geschenken, die de N.C.R.V. voor de actie ontving, ln openbare veiling komen. Verwacht wordt, dat er vele gegadigden voor zullen rjjn, die opnieuw oog zullen willen hebben voor het gestelde doel. Bouw en inrichting van klinische centra r\E overdracht van de ingezamelde gelden droeg natuurlijk een officieel tintje. Het geschiedde in het fraaie Cul turele Centrum in het Vonderpark te Amsterdam. Daar waren behalve de bestuurderen van NCRV en Koningin Wilhelminafonds, de omroeper-regisseur Johan Bodegraven, de administratrice mej. A. de Ru en de programmaleider G. Hoek. Als grote steunpilaren van de gevoerde actie mocht dit drietal mee zijn handtekening zetten onder de no tariële acte, die voor deze overdracht was samengesteld en natuurlijk werd voorgelezen. Dat ook het gehele Neder landse volk, dat contribuant was van de actie, tot getuige geroepen werd m.d- dels de microfoon, sprak uiteraard evenzeer vanzelf. Na aanvaarding van de schenking, deelde burgemeester d'Ailly mede, dat in overleg met de Vereniging „Het Ne derlands Kankerinstituut" de bestem ming van het Haak-In-Fonds als volgt zal zijn: a. 2.000.000,voor de spoedige ver nieuwing van het Antoni van Leeuwen hoekhuls en het Rotterdams Radio- Klacht in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Mevrouw Fortanier-De Wit van de VVD stond gistermiddag in de Tweede Kamer op de bres voor haar sexe- genoten. Zij informeerde bij de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, of hij het wel juist acht, dat in de Televisieraad geen enkel vrou welijk lid is benoemd en of hier niet te meer reden toe bestond, nu in de pota betreffende het regeringsbeleid inzake de televisie „allereerst gewe zen wordt op de directe werking van de televisie ln de huiskamer, waardoor een aantal vraagstukken wordt opge worpen van culturele, morele en fociale aard"? Staatssecretaris mr. Cals merkte laconiek op, dat men van de minister niet kan verwachten, dat hij veertien dagen, nadat hij de Televisieraad heeft ingesteld, zal verklaren dat het on juist geweest is daarin geen vrouw op te nemenDat zou van een vrou welijke wispelturigheid getuigd heb ben De raad is na een langdurig en moei lijk overleg met de erbij betrokken kringen tot stand gekomen. Jammer was het, dat geen geschikte vrouwe lijke candidaten gesteld werden. De staatssecretaris betreurde het althans, dat geen vrouw is opgenomen en wel omdat het zeer waardevol is, als ook een vrouw haar visie kan geven. Gaarne wilde hij nagaan, of een zeer beperkte uitbreiding aan de Televisie raad gegeven kan worden, opdat daarin alsnog het vrouwelijke element tot zijn recht komt. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van binnenlandse zaken, mr. Teulings heeft gisteren in de Twee de Kamer medegedeeld, dat in het ka der van de looncompensatie op korte termijn aan de Rijksambtenaren een uniform bedrag van f 5.netto (dus na aftrek van belasting) uitgekeerd zal worden. De uitkering geldt voor hen, die 23 jaar en ouder zijn, alsmede aan jongere kostwinners en gehuwden. Na het overwinnen van enkele moeilijkhe den zal de regering het verstrekken van een overeenkomstige uitkering door de lagere publiekrechtelijke lichamen bevorderen. Therapeutisch Instituut, voor welke bouw reeds uit andere fondsen een bedrag van ƒ2.500.000,beschikbaar is. b. ƒ500.000,voor de inrichting van centra aan de universiteitsklinieken, om de behandeling van gezwel-patiën ten op zo hoog mogelijk peil te brengen. c. 200.000,voor de Inrichting van sub-centra naast Middelburg, Eindho ven en Deventer (waar reeds een be gin is gemaakt) in Zuid-Limburg en Friesland. d. 180.000,voor aankoop van ra dium, radio-actief kobalt of andere be stralingsmiddelen, die direct nodig zijn, terwijl voorts e. 135.000,reeds uit dit fonds be schikbaar gesteld voor de ver bouwing van laboratoria en röntgen- afdelingen van een drietal inrichtingen. Parallel met dit alles loopt de 'ande- lijke organisatie van de kankerbestrij ding. Op 1 Juli j.l. is reeds een begin gemaakt met de centrale registratie van kankerpatiënten. Voorts wordt ge werkt aan de voorlichting van medici en publiek, aan het vraagstuk der na zorg van patiënten, de opleiding van specialisten, en aan vele andere zaken meer. Het Nederlandse volk moge ech ter bedenken, dat voor de voortzetting van dit werk jaarlijks zeker een mil lioen gulden nodig zal zijn. „Het Koningin Wilhelmina-fonds" heeft zich gerant gesteld tot een maxi mum van ƒ500.000,Daartoe is juist dezer dagen een regeling tot stand ge komen met de Vereniging „Het Neder lands Kanker Instituut", welke rege ling 19 December in een algemene ledenvergadering van dit Instituut be krachtigd zal moeten worden. Deze re geling houdt in, dat deze instelling zich zal onthouden van openbare fondsen werving. Deze bevoegdheid wordt dus uitsluitend gedelegeerd aan het Konin gin Wilhelminafonds. De garantie van maximaal 500.000,— 's jaars zal dienen tot dekking van het berekende exploi tatie-tekort van het Antoni van Leeu- v/enhoekhuis. Kamer oefent critiek op de Zuiderzeesteunwet By de behandeling van de begroting van het staatsbedrüf van de P.T.T. beeft minister Wemmers gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de telefoontarieven noodzakelijk moe ten worden aangepast aan de verhoogde lasten en dat een belangrijke verhoging van de spaarbankrente niet verantwoord is. Hij voegde hieraan toe, dat overleg gaande is over een toelaatbare verho ging. De vergoeding voor dienstkleding achtte de minister te laag, zodat hij zich bezint op een wijziging. Nadat deze begroting, alsmede die van het Scheepvaartfonds en 't StaAÏs- vissershavenbedrijf waren goedgekeurd kwam de begroting van het Zuiderzee- fonds in behandeling. Critiek werd ge oefend op de afschuiving van de Zui derzeesteunwet op het departement van sociale zaken. De heer Van der Zaal (AR) vroeg een staatscommissie in te stellen om een rapport op te stellen over de gevolgen van de inpoldering,. en voorstellen te doen met betrekking tot de slachtoffers, die bij de visserij zullen vallen. De heer Ritmeester (WD) bepleitte de noodzakelijkheid van meer steun te verlenen. Nadat de wens was uitge sproken, dat de Kamer beter op de hoogte zal worden gesteld van de stand der Zuiderzeewerken, nam minister Wemmers het woord om te bevestigen, dat er klachten over de Zuiderzeesteun wet zijn. Overwogen wordt op onder geschikte punten een regeling te tref fen. Aan een staatscommissie had 'lij geen behoefte. Over de motie-Engel- .bertink (KVF), die zoveel mogelijk openbaarheid vraagt ten aanzien van de polders, zei de bewindsman, dat hiernaar gestreefd wordt. Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaatf Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer. apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere practische geschenken: Gillette apparaten in prijzen van f 1.- tot f 20.-. Dispensers met 20 Blaowe Gillette mesjes ook los verkrijgbaar f 3.-. Een „goeie morgenbegint met Gillette l i a r» K Gillette 53 Mindszenty-film werd alsnog goedgekeurd De centrale commissie voor de film keuring heeft alsnog besloten, de Ame rikaanse film „Guilty of treason", wel ke het proces tegen kardinaal Minds- zenty behandelt, goed te keuren voor vertoning aan personen boven achttien jaar. De samenstelling is enigermate gewijzigd. uw gevoelige en ruwe huid. Neem nu een doos in huist (Advertentie, Lag. Med.) Maar de BVD arresteerde hem en zijn vriend Een jaar gevangenisstraf Zoals men weet is onlangs een man gearresteerd, die had gepoogd, een landmijn aan een buitenlandse mogend heid te verkopen. Deze was in dienst van een firma, welke een landman van bekend principe verder moest ontwik kelen. Dit was er een van Duits model, die by aanraking na eerste ontploffing uit de grond vloog en daarna op heup hoogte opnieuw explodeerde. De man BEVOLKING VAN PO-VLAKTE ZWAAR BEPROEFD In bet overstroomde gebied in Noord- Italie waar nog steeds honderden per sonen zün geïsoleerd door de kolkende watermassa's, is de temperatuur gister, avond tot onder het vriespunt gedaald. De vloedgolf in de rivier de Po heeft" de Adriatische zee bereikt en voert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. Afdelingen technici waren Donder dag bezig de stukken land te desinfec teren, die droog zijn gevallen nu het peil van het water gemiddeld een centimeter per uur daalt. Over het Twee moties aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag hechtte de Tweede Kamer zonder hoofdeiyke stemming, doch met aantekening dat de fractie van de CPN tegen was, haar goedkeuring aan de begroting van Verkeer en Wa terstaat voor 1952. Vooraf moest nog beslist worden over een tweetal moties. De heer Schilthuis van de P.v.d.A. had er een ingediend, waarin de regering verzocht werd, op korte termijn maatregelen te treffen die in 't algemeen belang van de Rijn vaart noodzakelijk zijn. Hoewel minis ter Wemmers er'zijn instemming mee had betuigd, verklaarden de ARP en SPG zich ertegen. Zij werd daardoor aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. De communistische fractie was bij de stemming afwezig. Een motie van de anti-revolutionnaire heer V. d. Heuvel, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat het stre- op te knappen1 (Advertentie, lag. Med.) ven naar vrijwilige samenwerking van de in de Wet Autovervoer Personen bedoelde ondernemers onvoldoende tot zijn recht komt en zij de regering uit nodigde om door wijziging of aanvul ling der richtlijnen voor de commissie „Vergunning Personenvervoer" of an derszins aan dit euvel tegemoet te ko men, werd aangenomen met 44 tegen 23 stemmen (tegen P.v.d.A. en CPN. een teerfabriek woedde te Rotterdam een iet een grote rookontwikkeling. (Van onze parlementaire redacteur) nissen prijs te geven. Niettemin wilde de bewindsman overwegen aan het des betreffende verzoek te voldoen. De heer De Haas had een motie klaar, ook ondertekend door de heren Van Steen (PvdA) en Ritmeester (WD1 doch na deze vage toezegging hield hij Wiet erg verheffend was het debat, dat gisteren in de Tweede Kamer is gevoerd baar jn portefeuille. Wat de arbeids- over de F 221-ers, waaronder men de ambtenaren verstaat, die hoewel zU contractanten aangaat, betoogde mr. niet voor de zuivering behoefden te verschijnen na de oorlog op grond van Teulings, dat zich hierbij geen m.s- het wetsbesluit F 221 zijn ontslagen wegens hun slappe houding tydens de be- standen voordoen, al kan wel eens van zetting. Het is gebleken, dat in een aantal gevallen de ontslagen wel zeer licht- misbruik sprake geweest zijn. De kwes- vaardig zyn gegeven. Enige leden hadden er op aangedrongen aan deze personen tie zal in het georganiseerd overleg het recht tc geven, dat hun toekomt en de minder zware gevallen weer op aan <je orde gesteld worden. Over de nieuwe posten in te schakelen. De bewindsman was er niet toe te bewegen. gehuwde onderwijzeressen is een uit- tegen dit standpunt van de minister in voerig, gedocumenteerd rapport gereed het geweer. gekomen. De topsalarissen vormen nog De hem Ritmeester van de WD som- aItiJd een Probleem voor de regering, de een aantal gevallen op, waarbij F ^r* Rulings vreesde, dat men door 221-ers in het gelijk gesteld zijn. zon- schade en schande wijs zou worden. De i* Wiift Hp minister dat der dat ziJ "°chtans hun rechten tot concurrentie van het bedrijfsleven, dat is en blijft, zo zeide de minister, flat ,d- kunnen brengen en hii oefen- hoge salarissen aanbiedt, is namelijk heir van Ho Ham is als He reeel. zo- ,f orengen, en nij oeien -vnnt rio de felle critiek op de houding, die hen groot. De toezegggmg, die de ïe- tot rechteloosheid doemt. gering indertijd deed om in de gemeen- te-klassificatie incidentele wijzigingen j^ET grote bezwaar van de regering het hek van de dam is als de regel, zo als hij tot dusver gegolden heeft, wordt losgelaten en daarvoor een bepaald be- roepsrecht in de plaats gesteld wordt. De heer De Haas van de KVP ver- aan te brengen, heeft zij nog niet ge- zal zochte de bewindsman opening van de „t__o e stand kunnen doen. De commissie- Op precies dezelfde argumenten men dan ook de zuiverings-gevallen dossiers^te^geven jn ^dreigde met ^een Kruyt heeft er advies over uitgebracht. Daarna is de kwestie van de gemeente- weer aan de orde kunnen stellen. En motie als hen geen bevredigende toe dat zou leiden tot een hernieuwe zuive- zegging kreeg. Mr. Teulings hield het ring, waarbij men zeer'vele en velerlei been strak. moeilijkheden zou ontmoeten. Als zich Ook hij betreurde wat in het verle- nova voordoen, kan de betrokken mi- den geschied is. Het ter inzage geven nister revisie toestaan, verklaarde hij. van dossiers is indertijd niet toege- Direct kwamen enkele afgevaardigden staan, teneinde geen geheime getuige- klassificatie aan de Sociaal Economt sche Raad voorgelegd, aangezien er niet alleen een wetenschappelijke, maar ook een politieke kant aanzit. Vandaag zal de Kamer over de begroting in haar ge heel stemmen. ondergelopen gebied hangt een lijken lucht, nu het water zyn slachtoffers teruggeeft. Men gelooft, dat door de kracht van de watermassa's ook de aarde van de kerkhoven is wegge spoeld. Verder komen de lijken van honderden verdronken dieren naar de oppervlakte. Het is nog niet mogelijk een schat ting te maken van het aantal mensen, dat door de stroom is meegesleurd en verdronken. Volgens een raming van de Italiaan se minister van openbare werken, Al- disio, is door de overstromingen ln Zuid- en Noord-Italie, op Sicilië en op Sardinië aan de landbouw een schade van ongeveer 300 millioen gulden (49 milliard lire) toegebracht. Alleen al in een sector van het over stromingsgebied in Noord-Italie zijn 5500 stuks vee, 600 paarden en ezels, 8000 varkens, 400.000 kippen, 1500 ton graan, 10.000 ton suiker, 200.000 ploegen en 700 landbouwtrekkers verloren ge gaan. 2000 boerderijen zijn vernield, al dus de minister. Wegens belediging van hei openbaar gezag Prof. mr. G. M. G. H. Russel, advocaat en belastingconsulent, tevens buitenge woon hoogleraar in het belastingrecht aan de R.K. universiteit te Nijmegen, is door de Amsterdamse rechtbank, we gens belediging van het openbaar ge zag. veroordeeld tot een geldboete van f 150 of 10 dagen hechtenis. Tegen hem was 14 dagen geleden ge- eist f 1000 boete, subs. 25 dagen hech tenis, alsmede een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De aanleiding van dit proces was een artikel, dat prof. Russel op 4 November van het vorige jaar in De Telegraaf had geschreven. Het openbaar ministerie liet destijds een vervolging instellen, omdat het van mening was, dat de schrijver zich daarin in beledigenue vorm had uitgelaten over fiscale in stanties. Scheveningse vissers hadden angstig etmaal De vüftien koppen tellende beman ning van een Scheveningse logger heeft Woensdag een zeer angstig et maal doorgemaakt. Het schip, de 284, bevond zich op 20 tot 30 mijl uit de kust, toen de motor onklaar raakte. Er werd assistentie gevraagd Een andere logger, die ter visvangst was uitge varen, begaf zich naar het schip en nam dit op sleeptouw. Door het zeer slechte weer brak echter na enkele uren de tros, waardoor de Sch. 284 in een zeer hachelijke positie kwam. Zulks temeer, omdat verlichting en zender onklaar waren geraakt en de zeilen waren stukgewaaid. Daarop is een sleepboot van de Nieu we Waterweg vertrokken en deze heeft na enige uren zoeken het in nood verkerende schip gevonden en op sleeptouw genomen. Donderdagmorgen in de vroegte werd het te Maassluis binnengebracht. Met 301 tegen 264 stemmen heeft het Britse parlement Donderdag beslo ten met Kerstmis geen extra levens middelen-rantsoenen beschikbaar te stellen. heeft zich Donderdag met een mede plichtige voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden. Tegen beiden is een jaar gevangenisstraf geëist. De hoofdverdachte, de instrument maker D., die reeds vijf veroordelin gen wegens diefstal achter de rug heeft, kwam op een kwade dag in aan raking met een oude kennis uit de ge vangenis, de kellner L. G. De heren zagen wel iets in de verkoop van een landmijn aan een vreemde mogend heid, waarop G. contact met 'n particu liere detective zocht, die naar hij meen de de gewenste relaties had. De detec tive liet zich eerst alles uitleggen en stelde toen de BVD op de hoogte, die vervolgens een oud-hoofdofficier van het KNIL tot meneer „Winsky" trans formeerde. Deze sprak Engels en Duits, bediende zich van de detective als tolk, en bood f 85.000 voor het geheim. Maar eerst wilde hij de mijn zien. Hij kreeg een model, waarop een overval door de politie volgde. D. en G. werden gevangen genomen. Ter terechtszitting verklaarde teen deskundige van het ministerie dat de constructie van de mijn allerminst ge heim was. Het model was een proef model zonder ontsteking. Overigens verklaarde de directie van de con structiewerkplaats, dat aan het perso neel geheimhouding was opgelegd. De verdedigers van de beide ver dachten voerden als verweer aan, dat het misdrijf niet voltooid was en der halve vrijspraak zou moeten volgen. Zes mannen in arrest De inbraak in de studentensociëteit Mutua Fides te Groningen, gepleegd in de nacht van 4 op 5 November J.l., is thans volledig opgehelderd. Er zijn thans zes mannen in arrest gesteld, die bij deze misdaad betrokken zyn ge weest. Aanvankelijk verdacht de politie een zekere R. van G„ die vroeger als kell ner in de sociëteit had gewerkt. Hij liet echter niets los. Toen men echter kort daarna zijn broer voor een ander feit aanhield, vond men op deze een situatietekening van het gebouw. Er werden daarna nog twee broers van Van G. gegrepen, alsmede twee vrien den van dit viertal. (Advertentie, tng. Med.) De Britse regering heeft bü het par lement een witboek ingediend, waarin wordt gezegd, dat de Britse ambassa deur in Cairo de Egyptische minister van buitenlandse zaken enige maanden geleden heeft medegedeeld dat Egypte zal moeten kiezen tussen meewerken aan een doelmatig verdedigingsplan om een eventuele invasie uit het noord oosten te verkomen en een invasie van westelijke mogendheden indien Egypte van uit het noord-oosten aangevallen zou worden. Nieuwe atoom-ontploffing bij Las Vegas Op de proefterreinen van de Ameri- rikaanse commissie voor atoomenergie in de buurt van Las Vegas is gisteren een kleine atomische ontplofing ver oorzaakt. Dit was de tweede ontplof fing van een nieuwe serie proeven. Op ongeveer 125 km. afstand werd niets van de ontplofing gezien, gehoord of gevoeld. DODELIJK ONGEVAL BIJ LASSEN Toen hij bezig was met het lassen van petroleumvaten sprong het deksel van een vat en trof de jonge smid W. Hansen uit Sneek aan het hoofd. Het slachtoffer is kort daarop aan de ge volgen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9