Raad van Europa wil over landbouwplan conferentie Kakt R&dbeJU Twee grote geschilpunten bij contact te Panmoendjon Benelux-ministers op „Anneville" Vermist Amerikaans vliegtuig bevindt zich in Hongarije I Maandag 3 Dec. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 285 Stemming ontmoette vele bezwaren Meerderheid is echter volkomen zeker Perzisch kabinet is gewijzigd Twee schepen in botsing op het Noordzeekanaa! Zaterdag conferentie te Brussel Engeland volgt Amerika in atoombom-productie Vergiftiging in Sittard I Noordelijke luchtmacht ij is versterkt Onbekende duikboten bij Noord-N ieuw-Guinea Regering en president van Syrië afgetreden Nieuwe beschulding tegen Dr Rinchard HaaMn-veiling bracht f8760 op Dodelijk ongeluk te Schellmkhout Overval in Haagse winkel BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct. p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. DE raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdag met 49 tegen 24 stemmen bij veertien onthoudingen aan de commissie van ministers verzocht om een conferentie over het „plan-Schuman" voor de landbouw. Het voorstel behaalde hiermee de vereiste tweederde meerderheid, maar niettemin zal opnieuw worden gestemd. Er zijn namelijk verschillende bezwaren gerezen. Overigens .meent men, dat ook bij een tweede stemming het plan de vereiste meerderheid zal halen. Een deel van de afgevaardigden was n.l. niet aanwezig; het is in meerderheid voorstander van het plan. QPNIEUW was het een hecht gesloten EngelsScandinavisch blok, dat zich tegen het voorstel van de land- bouwcommissie uit de Raad verzette. Zij genoten de steun van de Duitse so cialisten. Het geheel werd tijdens de stemming zo verward, dat er bij het opnemen van de stemmen fouten voor kwamen. op grond waarvan een nieu we beslissing is aangevraagd. Was men in sterke mate verdeeld over de noodzaak van een Europees ge zagsorgaan voor de landbouw, er be stond geen enkel meningsverschil over de noodzaak van een hogere en effi ciëntere landbouwproductie. Op deze wijze zou immers een bijdrage kunnen worden geleverd tot verlaging van het Europese dollartekort. De Deense af gevaardigde Vederspiel vond vrijma king van de handel belangrijker dan alle organen. Daarentegen heeft de Nederlander mr. W. Rip betoogd, dat nationale maatregelen geen oplossing meer konden brengen en dat het nu tijd werd voor een internationale op lossing. Op deze wijze zou men een verhoogde voedselproductie kunnen be reiken, welke parallel zou lopen met het bewapeningsplan. Hoewel hij be grip had voor de Britse bezwaren de Britten hadden zich beroepen op hun banden met het Gemenebest meende hij toch, dat het zeer onaange name consequenties voor geheel Euro pa zou kunnen hebben wanneer Enge land zijn plaats op de Europese voed- selmarkt niet zou innemen. Overigens hebben oök de voorstan ders van het plan zich niet verheeld, dat uitvoering ervan nationale moei lijkheden zou kunnen veroorzaken. Productie te Abadan hervat De Perzische premier, Mossadeq heeft Zaterdag enige wijzigingen in zijn ka binet aangebracht. Twee der ministers zijn bij de komende verkiezingen can- didaat en zuilen daardoor slechts korte tijd in functie kunnen blijven. De olieproductie bij Abadan is her vat. Vijf bronnen zijn in bedrijf, als mede de fabriek voor stookolie. Deze produceert voldoende, om de binnen landse behoefte van Perzie te dekken. Officieel is verklaard, dat Perzie ge durende een jaar geen inkomsten uit de olieproductie zal hebben, tenzij een accoord met Engeland wordt bereikt. Zaterdagavond is op het Noordzeeka naal, nabij Buitenhuizen het s.s. „Wa terland" in aanvaring gekomen met het Engelse s.s. „Graiglas", welk schip voor de Koninklijke Hollandse Lloyd een charterreis naar Zuid Amerika zou maken. De „Waterland", ook van de K. H. L., kwam juist uit Zuid-Amerika terug. Beide schepen zijn naar Am sterdam gevaren, voor reparatie. De schade valt mee. De „Graiglas" heeft enige averij aan het sloependek opge lopen, terwijl de verschansing van de „Waterland" is ingedrukt. De Rijkspolitie te water heeft het onderzoek naar de oorzaak in handen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. lilllliiliiillHIliiüMIMniMI Belgie stelde exportheffing in Deskundigen zullen rapport uitbrengen Zaterdag zijn op „Anneville" by Breda ministers uit de drie Benelu.x- landen bijeen geweest om te spreken over de heffing, die Belgie op zijn ex- 1 port heeft gelegd, teneinde een extra j toeslag ineens van 100 francs aan de j werknemers binnen zijn grenzen te kunnen garanderen. Nederland en Luxemburg hebben zich hiertegen ver- j ret, omdat zy als gevolg ervan een i prijsverhoging vrezen. Voor Nederland waren aanwezig de mi nisters Lieftinck en V. d. Brink, voor Belgie de ministers Coppe en Van Houtte en voor Luxemburg minister Rasquin. Men heeft tot laat in de avond geconfe reerd, maar is het niet eens geworden Nederland en Luxemburg drongen er op aan, dat deze heffing niet zou wor den toegepast op de export naar de Be- nel üxpartners. De kwestie zal nu er- der worden onderzocht door een com missie van deskundigen uit de drie lan den. Eind deze week zal men elkaar te Brussel opnieuw ontmoeten. Nederland zal deze exportheffing waarschijnlijk komen te staan op ongeveer twintig millioen gulden: Van Nederlandse zij de is er nog de aandacht op gevestigd, dat deze maatregel in ernstige mate in strijd komt met de geest van samen werking en met de verwezenlijking van de economische unie. Britse bladen beweren: Volgens een Engels blad is de Britse regering van plan de centra voor atoomonderzoek ten behoeve van in dustriële doeleinden, om te schakelen op productie van atoomwapens. Het ka binet zou ongerust zijn over het gebrek, dat in Engeland aan „werkelijke ge heime wapens" bestaat. Churchill zou bij zyn toekomstig bezoek aan de V.S. om volledige Brits-Amerikaanse samen werking bjj de vervaardiging van atoomwapens vragen, omdat Engeland slechts zyn rol van grote mogendheid kan spelen, als het ook op atoomgebied gelijke tred met Amerika kan houden. De grondslag voor veiligheidsmaat regelen zou reeds door de hoofden van de Britse en Amerikaanse geheime diensten zijn gelegd. Volgens een ander Engels blad, zou binnen anderhalf jaar het Britse leger worden uitgerust met lichte „atoom- straal-kanonnen". Namens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie is verklaard, dat Amerika's kennis omtrent de atoom energie dit jaar vrijwel verdubbeld is. De voorraadvorming had gelijke tred gehouden. Zondagmiddag heeft men in Sittard de familie M., bestaande uit man, vrouw en een driejarig kind, bewuste loos in bed aangetroffen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van voedsel- of kolen dampvergiftiging. De patiënten zijn naar een ziekenhuis overgebracht. NA DREIGBRIEVEN: Japans ziekenhuis m brand gestoken JJEN ziekenhuis te Koesjiro op Hok kaido (Noord Japan) is uitgebrand. Zeventien van de 161 patiënten zijn om het leven gekomen en de schade bedraagt een half millioen. Men brengt de. ramp in verband met ano nieme brieven, die enige dagen geleden loerden ontvangen en waarin werd gedreigd met het in brand steken van het ziekenhuis, als zekere wijzigingen in de personeelsbezetting zouden wor den doorgevoerd. TSjlANG KAI-5JEK WIL CHINA HEROVEREN Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek heeft Zondag de nationalistische Chinese re gering opgeroepen „al het beschikba re" te mobiliseren voor een eventuele poging om het Chinese vasteland te heroveren. HkeeA^eAicht Verwachting tot Dinsdagavond: Toenemende bewolking met voor namelijk in de nanacht enige regen. Matige tot krachtige, in het uiterste Noorden van het land tij delijk wellicht harde wind tussen Zuidwest en West. Vooral 's och tends hogere temperaturen. DINSDAG: Zon op 8.28, onder ifi.31. Maan op 12.58, onder 23.09 sk. (rechts) zet zijn standpunt uiteen over het ontwapemngsp. o- gramma, terwijl hij Jessup (links) er van beschuldigt, dat de V.S. zich zelf en haar bondgenoten zo sterk mogelijk trachten te bewapenen. In het midden de Britse gedelegeerde Sir Gladwyn Jebb. Woningbouwaanvrage gaat langs 42 instanties In de Kringvergadering van de KVP te Nijmegen werd H ver band met de woningbouw ver klaard, dat een aanvrage tot de bouw van een huis, 42 officiële instanties moet passeren, voor officiële toestemming wordt ver leend. Men wenste minstens de helft van deze instanties op non- actief te stellen. In de hoogste partij-instanties zal deze kwestie aanhangig worden gemaakt. Aanleg vliegvelden en inspectiegroepen Het te Melbourne verschijnende dag blad „Argus" meldt, dat duikboten van onbekende nationaliteit ter hoogte van de Noordkust van Nieuw-Guinea zijn waargenomen. Er is de laatste dagen bij de bespre kingen te Panmoendjon geen enkele voortgang geboekt. Er zijn twee grote geschilpunten tussen beide partijen. Ten eerste willen de verbondenen in het wapcnstilstandsacüoord een verbod van militaire opbouw opgenomen zien. Er zouden gedurende die periode geen vliegvelden mogen worden aangelegd. De Chinese generaal Hsien Feng (links) en de Noordkoreaanse Ge neraal Lee Song Cho bij het ver laten van de tem waar de wapen stilstandsbesprekingen te Pan- mo 'don v'ord'in Russische jagers dwongen hei te landen „Grensschending ge beurde opzettelijk" Het officiële Russische persbureau „Tass" meldt, dat Russische jagers het Amerikaanse militaire vluigtuig, dat kortgeleden bü een vlucht boven Joe- go-Slavië is vermist, boven Hongaars gebied tot landen hebben gedwongen. Volgens de Russische lezing heeft het toestel de Roemeense grens boven de omgeving van de stad Reshitsa ge- Militair staatshoofd gelast nieuwe verkiezingen Nadat Zaterdag de Syrische regering was afgetreden, heeft Zondag de pre sident van het land, Atassi, plaats ge maakt voor een militair staatshoofd. Kolonel Sjisjakly, stafchef van het Sy rische leger en leider van de staats greep van de afgelopen week, heeft de macht overgenomen. Hij is door de mi litaire raad tot staatshoofd uitgeroepen. Sjisjakly heeft de onverwijlde ont binding van het parlement gelast. Vol gens een verklaring van de militaire raad is Atassi afgetreden, omdat de volkspartij weigerde, in parlements- ontbinding toe te stemmen. Haar re gering is in de afgelopen week naar huis gezonden. DAS OP voor geschenkzendingen uit Duitsland, vrienden. De Westduitse politie stelt nu een onderzoek in naar twee bomontploffingen, die zich voor deden, toen twee voorname Westduit sers een aan hen geadresseerd pakket openden. Liebesgaben 1951, noemt men zulks. Het onder Sowjet-contröle werkende Berlijnse spoorwegbestuur heeft tegen het verbod der Britse auto riteiten in, een grote hijskraan van de spoorwegen uit West-Berlijn wegge voerd. Volgens een Britse woordvoer der was het 's nachts gebeurd. O Nog zo'n kranig nieuwtje. De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuwe lange- afstandsbommenwerper met straalaan drijving, de Boeing XB-52 gereed voor proefvluchten. Men zal alles over de nieuwe machine geheim houden. Het Britse vliegtuig „De vliegende drie hoek", in de vaktaal Gloster G.A.5 geheten, is evenzeer een geheimzinnig ding. Bekend werd echter, dat het een lange afstands dag- en nachtjager is, uitgerust met radar. In de haven van Ik vind die instanties in eerste instantie overbodig! Boston is een treiler in botsing geko men met een tankboot. De treiler zor.k onmiddellijk. Van de zeventien opva renden worden er dertien vermist. D Bij Tarifa, in de buurt van Cadiz, is een autobus, door het breken van de stuur inrichting van een hoogte van vijftien meter in een rivier neergestort. Drie personen werden gedood en veertien gewond. Een twaalfjarige jongen in Leicester heeft met zijn eigen gemaaKte pijl en boog een haas van vier pond ge schoten. Agatha, een kip. toebeho rend aan meneer C. R. Goggie in Bec- cles (Suffolk), heeft in een etmaal zes eieren gelegd. Ei ei, zou men zeggen, want Agatha placht er anders twee in de drie dagen te leggen. De Engelse nationale gezondheidsdienst was lang geen windei. Die heeft in 1950 ruim acht millioen brillen aan de Britten verstrekt en dat kostte de belastingbetaler rond 330 millioen Pond Sterling. schonden, waarna het boven Hongaars gebied kwam. Russiscue gevechtsvlieg tuigen hebben het toen gedwongen te landen. Volgens de Russen was het vliegtuig naar Joegoe-Slavië gezonden „om daar een of meer spionnen van Tito aan boord te nemen, die met behulp van parachutes boven gebied der Sowjet- Unie zouden worden neergelaten". Dat de schending van de grenzen opzette lijk is gebeurd, zou blijken uit de or ders die op de leden der bemanning zijn gevonden en uit de aan boord aan wezige kaarten van belangrijke Russi sche districten. Ook werd in het toe stel een radio-zender aangetroffen die aan een valscherm kon worden neerge laten, benevens zes verborgen parachu tes die niet behoorden tot de uitrusting der bemanning. Ook zijn uit dekens bestaande pakjes gevonden die even eens bestemd waren om per valscherm te worden uitgeworpen. De navigatie- instrumenten van het 'Amerikaanse toestel waren, volgens Tass, geheel in orde Belqisch daqblad „Het Volk" Tsjecnische spion Hoppe naar Praag teruggekeerd Volgens het Belgische blad „Het Volk", is Hoppe, de Tsjechische mili taire attaché, die betrokken was bij Ce spionnage-affaire in Nederland, uit Brussel naar Praag vertrokken. Uit de belangstelling van de zijde der Sow- jet-diplomaten en hun collega's uit an dere Oosteuropese staten mag wor den opgemaakt, dat Hoppe waarschijn lijk niet meer op zijn post zal terugke ren. Zijn regering zal hem niet kun nen handhaven, nu zijn spionnage-ac- tiviteit aan het licht is gekomen. Piet Kohier op „Zorgvlied" ter aarde besteld De Dinsdagnacht te Oldenzaal over leden acteur Piet Kohier is Zaterdag middag onder zeer grote belangstelling op „Zorgvlied" ter aarde besteld. Honderden acteurs en bewonderaars van de overledene, hadden Zaterdag ochtend afscheid genomen in de hal van theater Carré, waar de stoffelijke resten waren opgebaard. Op de begraafplaats werd o.m. ge sproken dor de heer Jan de Cler, vice- voorzitter van de artistensociëteit „De Nar", door mevrouw Henriëtte Davids en een lid van het gezelschap, waar mee Kohier tot voor kort nog „De Boemelbaron" had gespeeld. Bovendien zouden er geen verster kingen mogen worden aangevoerd. Verder dat is de tweede kwestie handhaaft de verbonden delegatie liaar eis, dat gemengde inspectiegroe pen zullen worden ingesteld voor con trole op de naleving van de overeen komst achter de linies. De Noordelijken hebben geweigerd, op deze punten in te gaan. Zij willen het mogelijkheid behouden, vliegvelden aan te leggen en ontzeggen de verbon denen het recht, hun voorraden aan te vullen of troepen af te lossen gedu rende een wapenstilstand. Voorts hand haven zij hun eis, dat alle buitenlandse troepen uit Korea worden teruggetrok ken. De Noordelijken maken bij hun luchtverdediging in toenemende male van luchtdoelgeschut gebruik. Daar door zijn in de laatst tijd meer gealli eerde vliegtuigen boven Noord-Korea neergeschoten. Ook wordt de Noorde lijke luchtmacht steeds sterker. In de laatste dagen zijn enige grote luchtge vechten geleverd. In Zuid-Korea is een grootscheepse operatie begonnen tegen een guerrilla- leger. dat op 10.000 man wordt geschat. Moordaanslag op baron Snoy Zaterdag is te Brussel de zaak tegen de Belgische chirurg Rinchard voort gezet. De Duitser dr. Meyborg, die tij dens de oorlog hoofd was van do „Kommandantur" te Soignies, nabij Rinchards woonplaats La Louviere, verscheen als getuige. Hij verklaarde, dat de arrestatie van Deberghe, die vol gens de beschuldiging door verraad van Rinchard was geschied, andere redenen had gehad, o.m. het verdwijnen van Duitse parachutisten nab\j La Louviere. Ongunstig was voor de verdachte de getuigenis van een inwoner uit de plaats Tourneppe. Deze verklaarde, dat de verzetsstrijder Van Hasselt van de chirurg het verzoek zou hebben gekre gen om een zekere baron Snoy, even eens een vijand van Rinchard, uit de weg te ruimen. Van Hasselt weigerde en kreeg 10.000 francs als „zwijggeld". Deze getuige wordt nog bezwarender als men weet, dat Rinchard vergezeld van verzetsman Wauthiers, in het park van het landgoed, dat aan de baron behoorde, een landmijn heeft gedepo neerd. Wauthier had de mijn echter onschadelijk gemaakt, omdat hij niets voor een aanslag voelde. De chirurg blijft alle feiten hardnekkig ontkennen. Zaterdagavond is in Odeon te Am- terdam de veiling gehouden van de goederen, welke waren ingebracht in de Taak-In-actie. Deze bracht f 8720, op hetgeen minder was dan sommige nedewerkers hadden verwacht. (Van onze correspondent). Zaterdagmorgen is het driejarig zoontje van de heer J. Vis uit Schel linkhout voor de ouderlijke woning door een motor aangereden en hierbij zodanig gewond, dat het korte tijd la ter is overleden. Het kind stak onver wacht de weg over, net op het ogen blik dat een motorrijder passeerde. Deze zag geen kans het knaapje te ontwijken. Op doktersadvies is de kleine naar het ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar het echter in de loop van de avond is overleden. Een gewapende en gemaskerde man heeft Zaterdagavond een overval ge pleegd in een tapijtenwinkel aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Hij drong de winkel binnen, waarop de broer van de eigenaar naar hem toe ging. De overvaller hield hem een revolver voor en haalde de portefeuille uit zijn binnenzak, waarna, hij in het duister verdween. Van de dader geen spoor. Twee Nederlanders in Belgie verongelukt De gebroeders Christiaan en Armand Francken uit Wolden bij Maastricht hebben de dood gevonden op de weg tussen Leuven en Diest. Zij kwamen van een bezoek aan een zakenrelatie te Brussel terug en reden in Bekker- voort met hun auto tegen een trailer, doordat de bestuurder door een tegen ligger verblind werd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1