Hei drama van Pearl Harbour De Torero's lellen hun geld Politie en justitie deden in de zaak-Menten wat zij konden Nieuwe nummers op oude auto's oude nummers op nieuwe 7 December 1941: Tien jaar geleden werd Amerikaanse basis overvallen Japan begon oorlog tegen de V.S Geen eedsaflegging in de Friese taal Men weet er geen eind meer aan: Een probleem, dat schijnbaar onoplosbaar is Verandering is thans in voll e gang Sinterklaas weer tot leven gewekt Onderzoek in Velser zaak nog niet afgelopen Sinterklaassiemming in Tweede Kamer Streefdatum voor Unie- bespreking^ December Dominguin verdiende acht millioen gulden Ministers bijeen overhet Europese leger DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 Hex VERHAAL van de laffe aanval der Japanners op Pearl Harbour zullen wü nooit in alle finesses kennen. Daarvoor was toen de verwarring te groot. Eigenlijk weten we er als Nederlanders niets van. In 1941 zaten we in bezet gebied en alleen zij, die dagelijks meeleefden met de krijgsgebeurtenissen, hoor den over 'n fel gestoorde zender ergens in de kelder of in de kast, dat de Jappen de oorlog waren binnengerold met een verschrikkelijke lucht- en onderzee- aanval op het Gibraltar van het Verre Oosten. Wij voelden ons zelfs een beetje gelukkig omdat nu de Ver. Staten gingen deelnemen aan de strijd ook om onze vrijheid. En in Amerika barstte bijna de lucht door de opstijgende golven van verontwaardiging. De nog in Washington vertoevende Japanse minister Kurusu, die met de president over vrede sprak, moest zeer zwaar worden bewaakt, anders zou hij zeker de V.S. niet levend hebben verlaten. niT WAREN de eerste reacties op de gebeurtenissen van die gedenkwaar dige Zondag. Hawaii was ontwaakt als ontelbare andere malen, in volle rust, Slechts hier en daar gromde een vlieg tuig, waar niemand op lette. Ieder wist dat de eilanden versterkt waren en dat zich hier temidden van exotische schoonheid een der meest versterkte vlootbases bevond. Honderden Ameri kaanse matrozen en zeeofficieren zaten te ontbijten toen plotseling een zwaar geronk van vliegtuigmotoren klonk. De bevelvoerende luchtofficieren keken vreemd. Er was hun niets bekend van luchtmanoeuvres! Zij renden naar de vensters van hun woningen en cantmes om juist de eerste explosies van bom men op hun prachtige vliegvelden te kunnen waarnemen. Weldra was ieder In rep en roer en hoewel er geen paniek uitbrak schreeuwden toch de meesten. Op aller lip lag één kreet: de Jappen beginnen de oorlog zonder waarschuwing! Het waren de Jappen. In regelmatige gol ven vlogen tientallen vliegtuigen zowel over de haven als boven de vliegvelden Wheeler Field, Hickam Field, de mari nebasis Kaneohe en Ewa. Precies op tijd wierpen zij hun bommen af, terwijl op hetzelfde moment miniatuur-duik boten en ook een aantal onderzeeërs van groter formaat de haven bestookten met torpedo's. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Een groot aantal op de velden gereedstaande vliegtuigen werd vernield. Het leek van ver alsof hele hangars de lucht in gingen. Kazernes werden met de grond gelijk gemaakt. Overal brandde er olie. De hele lucht werd grijs van rook en vuur en tussen dit alles weerklonken de ontploffingen, op een gegeven moment overstemd door een geweldige slag, toen de kruitmaga zijnen van de „Arizona" in de lucht vlogen. Men zag opeens tientallen men sen als propjes papier in de lucht ge worpen. Sommigen werden wel twee tot driehonderd meter omhooggesmeten. Zij waren de eersten die vielen in de gigantische strijd om de Pacific. Ongelijke strijd JJE VERLIEZEN van de Amerikaanse vloot waren groter dan zij in de ge hele eerste wereldoorlog waren ge weest. De slagschepen Oklahoma en Arizona lagen als rokende staalhopen in de haven. Vele kruisers, torpedoboot- jagers en een onnoemelijk aantal kleine schepen brandden als fakkels. Een zwa re rook hing boven de haven, die meer gevuld leek met olie dan met water. Een dikke stroperige laag bedekte het ge hele wateroppervlak en daartussen zag men ontelbare malen iets bewegen: de matrozen en officieren, die dik onder olie, bedekt met brandwonden en met kaalgcsehroeide hoofden de wal tracht ten te bereiken, terwijl zij onophoudelijk werden bestookt door machinegeweer- vuur uit de Japanse vliegtuigen. Zo begon Pearl Harbour! Merkwaardig was de reactie van de verdedigende luchtstrijdkrachten, die grotendeels zonder geschreeuw tegen maatregelen begonnen te treffen. Wie maar een vliegtuig kon besturen, ren de naar een toestel. Sommige vliegers kwamen zo uit hun bed naakt naar bui ten en sprongen zonder aarzelen in hun „kist". Voor velen wérd het een kist want de Jappen schoten er een groot aantal in brand. Op onbegrijpelijke wijze kwam toch een aantal Amerikaanse vliegtuigen in de lucht. Zonder aarzelen begonnen zij de vijand te bestoken. Het ene lucht gevecht na het andere tekende de lucht, terwijl de burgers op de straten en in tuinen ademloos toekeken. Weldra knetterde de omgeving van het geratel der machinegeweren. Onder gejuich van de toeschouwers vielen de eerste machines met de rijzende zon op de vleugels op het eiland. Van de weinige vliegers die het genoegen mochten smaken aan deze defensie deel te ne men verklaarden later de meesten dat zij in pyama en met een nuchtere maag meer Jappen in het zand hadden doen bijten dan zij ooit in hun verdere le ven zouden doen. Op de grond QVERAL zag men militairen rennen met machinegeweren, die hun neus allemaal in de lucht staken en een ver derfelijk vuur uitbraakten. Sommige soldaten probeerden de vliegtuigen van af de schouder te raken terwijl zij in onderbroek achter een muurtje stonden. Tot ieders verbazing had een tweetal van hen ook nog succes. Al gummikau- wend stonden zij ergens te paffen toen een paar Japanse machines enkele hoofdstraten trachtten schoon te ve gen" met mitrailleurs. Plotseling schoot de een na de ander naar beneden, in de cockpit door kogels getroffen. De soldaten werden uit alle schuilhoeken toegejuicht, terwijl de Japanse vliegers met hun brandende machines ergens in zee stortten. Zo begon voor hén Pearl Harbour en de oorlog. De verontwaardiging onder de bur gers was enorm. Ziekenhuizen en in derhaast ingerichte nood-lazaretten vul den zich met de slachtoffers, terwijl overal vrijwillige hulp zich kwam aan bieden. Op een enkele radio-oproep om donors voor de bloedtransfusiedienst meldden zich binnen een uur meer dan 500 liefhebbers. Terwijl stromen bloed overal uit wonden vloeiden, vulden de flessen zich weer met gezond bloed om dat verlies aan levenssap op te vangen. Er bevond zich juist een nieuw ont dekt toestel op Hawaii', waarmee men granaatsplinters in een lichaam kon op sporen. Geen hulpmiddel heeft ooit méér dienst bewezen dan dit apparaat. Zwijgend stonden de mensen buiten te wachten op hun beurt voor bloed- ransfusie. Ieder wilde iets doen. De leef tijdsgrens voor donor was op 60 jaar ges id, maar een grootmoeder van in de tachtig stuurde een briefje of men haar s.v.p. ook wilde halen. Haar bloed had al tachtig jaar prima diensten ver richt. Aan de kwaliteit kon het dus niet liggen. En tussen die wachtenden stonden zwijgend ookJapanners, die bereid waren de verraderlijke en laffe aanval van Tojo en zijn trawanten met hun bloed te betalen. Geen berusting gij de begrafenis van ongeveer 350 ge vallen zeelieden sprak een vlootpre- diker woorden van troost en bemoedi ging. Hij wilde berusting prediken maar toch kookte hij aan het eind van zijn kalme toespraak over: „Wij zui len wraak nemen". De grootste worsteling aller tijden om de anders zo schone „Stille Zuidzee" vas begonnen. Zij zou niet eindigen voordat ook op de bloemeneilandeti de dag der vrijheid schuchter zou gloren. Dat begreep ook het gehele Oosten, waar een klein gehavend land het eerst de handschoen opnam om hem de Ja panners met verachting toe te werpen, zelfs nog eer de Verenigde Staten dit konden doen. Dat land heette Nederland, van toen aan op grote schaal vechtend voor recht en gerechtigheid, óók aan de evenaar. De Britse half zwaar gewicht Don Cockell, die voor de wereldtitel Joey Maxim heeft uitgedaagd werd Dinsdagavond in een sensationele strijd te Harringay in vier ronden verslagen. Minister Mulderije verklaart (Van onze parlementaire redacteur). Toen de minister van Justitie, mr. Mulderije Woensdag zijn redevoering ter verdediging van z(jn begroting in de Tweede Kamer had uitgesproken, had hij weinig verrassends verteld. Hij verklaarde zieh bereid met zijn ambtgenoot van Financiën te overleggen, of het mogelijk is de sterkte van het corps Rijks politie te verminderen. Als Sinterklaas ergens in ons land écht is verschenen, dan was dat in Hilversum, waar hij (ver momd als loterij-collecteur) een daad bedreef, die waardig is op één lijn gesteld te worden met des bisschops bekendste goede werk: het monteren van in-de- pekel-gezette kindertjes. Daar is het verhaal: In Hilver sum woonde (anno 1951) een kleine zakenmandie tezamen met een even kleine com pagnon moeite genoeg had het hoofd boven water te houden. Ze rekenden echter op Fortuna en kochten samen met enkele familieleden een heel lot in de staatsloterij. Vorige week vroeg onze man de twee tientjes van zijn bijdrage aan het lot terug, omdat hij het geld nodig had. Maar de beheerder van het pa piertje zei: „Wees wijzer", en de zaak bleef zoals ze Was. En nu precies op Sinterklaas avond klopte de loterij-collec teur aan de deur van onze hoofd persoon, om hem te vertellen, dat op het hele lot de.... honderd duizend was gevallen! Onze man was verheugder dan welk kind dan ook. Vooral, omdat hij en zijn gezin juist hadden besloten van de Sinterklaasviering af te zien, vanwege de kosten. Wel ze hebben een kilometer banket letter in huis gehaald, dunkt ons en ze leefden nog lang en geluk- dig. Vertelt het mét het verhaal van de kindertjes-uit-de-pekel- ton, aan uw kleuters, want het is een waar verhaal.' De collecteur, die de gouden regen bracht, heeft een geluk kige greep, want dit was de zevende maal. dat hij de 100.000 kwam uitkeren! (Niet meegere kend de ene keer, dat hij de 130.000 bij iemand bezorgde.) Met kennelijke tegenzin stelde de bewindsman de zaak-Menten aan de orde. Hij zeide hierover, dat in Juni het onderzoek geëindigd is. Er zijn 180 ge tuigen gehoord en de verklaringen van Menten zijn door tientallen getuigen weersproken. De bewering, dat de B.S. tot arrestatie van Menten is over gegaan om te kunnen roven, achtte hij niet bevestigd. Hij betreurde, dat de inventarislijsten zijn zoekgeraakt. In elk geval hebben de politie en de jus titie alles gedaan, wat redelijkerwijze mogelijk was. De minister achtte zich ,wel aanspra kelijk voor het onderzoek, maar niet voor het feit, dat geen dader te vin den is. „ver de zaak tegen de journalist en tegen de rechter commissaris geen van twee zijn zij nog „rond" kon hij nog geen oordeel uitspreken. Hij had er echter geen bezwaar tegen op een later tijdstip rekenschap af te leggen. Doordat het onderzoek in de Velser- affaire nog niet afgelopen is, kon hij hierover nog geen inlichtingen ver strekken. Het is niet gebleken, dat Schallen- berg vermoord is. Het onderzoek in deze zaak is door de rechter-commis- saris op 4 October gesloten. Geen eed in het Fri s Voor het Fries-eigene zeide de mi nister groot respect te hebben, doch hij voegde eraan toe, dat het Fries als taal niet de nationale taal der Neder landers is. De eed is alleen geldig als de wettelijke formule is gevolgd. Wel verwachtte hij een zekere soepelheid van de rechter. Aan de Friezen vroeg hij te bedenken, dat het hier om de eenheid van de landswetten gaat. De bewindsman deelde tenslotte nog mee, dat onder de buitenlandse gevan genen, die in aanmerking komen voor voorwaardelijke invrijheidstelling, zich ook Christiansen bevindt. Vóór Kerst mis zal hij worden vrijgelaten. Het spreekt vanzelf, dat een aantal Kamerleden ontevreden gebleven was. De minister bleef echter op zijn stuk staan. Over de motie en over de be groting van Justitie zal Donderdag worden gestemd. Arbeid van kantoorpersoneel buiten rooster mogelijk In verband met de electriciteits- en b-andstoffenbesparing heeft de staats secretaris var. sociale zaken besloten, dat het, in afw.jking met de Arbeids wet van 1919. van 3 December tot 29 Februari 1952 is toegestaan, het kan toorpersoneel arbeid te laten verrichten op andere dan voor hen op arbeidslijst of rooster aangegeven uren. In de vergadering van de Twee de Kamer werd plotseling de dichtgeest over de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, vaardig. Nadat de minister van Justitie, mr. Mulderije, twee uur lang zijn begroting 'verdedigd had, sprak de president: „De minister heeft zijn woord gezegd; Hij sprak uitvoerig en oprecht. Het tcoord is thans weer aan de leden, Niet allen zijn wellicht tevreden En wensen nog een speech te plegen, Het spreekt vanzelf: kort en gedegen. Om nu op tijd gereed te komen (Want: „de maan schijnt door de bomen") Spreek vijf minuten, langer niet En vrees de gard van Zwarte Piet". De datum van de aanvang der be sprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse delegaties over de^ Unie en Irian zal pas bepaald worden als al le leden van de Indonesische delegatie in Nederland gearriveerd zijn. Ge streefd wordt de besprekingen op Woensdag 12 December te doen aan vangen. (Van onze speciale verslaggever) Jong Nederland, cn waarschijnlijk ook nog wel een paar ouderen, weten tegen woordig niet meer hoe het met de auto nummering staat. Ze zien de oude num mering op nieuwe wagens, en de nieu we nummering op oude wagens, terwijl hun logische gedachte was, dat al wat nieuw is nieuw genummerd zou moe ten zijn. Hoe zit dat nu toch eigenlijk heeft al menigeen zich afgevraagd. Het is zo eenvoudig als iets. Iemand, die zijn oude nummerbewijs kwijt is, krijgt geen duplicaat, maar een geheel nieuw exemplaar, dat dan tegenwoordig niet meer nummerbewijs heet, maar kentekenbewijs. Ook mensen, die voor het eerst een nummerbewijs aanvragen, krijgen uiteraard een nieuw. Daartegen over staat,, dat anderen, die reeds lang in het bezit zijn van een bestaand num merbewijs, zich een nieuwe auto of motorrijwiel aanschaffen, en nu gaan rijden onder dat oude nummer. Dat is nog mogelijk tot 1 Januari 1956. Daarna zullen alle motorvoertuigen voorzien moeten zijn van de nieuwe kentekens, die altijd bij het motorvoertuig zullen blijven horen, ook al wisselt dit van eigenaar. Het is zelfs als misdrijf straf baar gesteld wanneer iemand het in zijn bol zou halen een eenmaal nieuw ge registreerd motorvoertuig te verkopen zonder het bijbehorende kentekenbewijs. Evenzo is de betrokken koper strafbaar. Wanneer het voertuig van eigenaar verwisselt, gaat het kentekenbewijs mee. Alleen dient de oude bezitter zo spoedig mogelijk de verandering te la ten registreren bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer te 's-Gravenhagc. Er zijn overigens vele auto- en motor- bezitters, die de datum van 1 Januari 1956 niet willen afwachten. Zij hebben reeds een nieuw kentekenbewijs aange vraagd, omdat ze buiten het gedrang willen blijven, wanneer er straks eens een termijn voor de wijziging gesteld zou worden. Daar is nog geen sprake van, maar de kans daarop is toch lang niet denkbeeldig. Juist omdat er nog zo'n belangrijke categorie autobezitters is, die zich de tijd niet gunt om de overschrijving te doen plaats vinden. De stand van zaken is op het ogen blik, dat de eerste tienduizend personen wagens reeds geregisteerd zijn. Die eerste tienduizend zijn genummerd ND 00-01 tot en met ND 99-99. Begon nen is nu aan de serie NG, waarin er ook weer 9999 geplaatst kunnen wor den. Voor wat de motorrijwielen betreft zijn de series NE en NH al volgeboekt. De lettergroep NL loopt op het ogen blik. De categorie vrachtwagens, die op alle wegen mogen rijden, is gekentekend NA, de wagens, die breder zijn dan 2.25 m en dus ontheffing moeten heb ben om B-wegen te berijden, vallen on der de lettergroep NB. In deze groepen zijn de eerste tienduizend wagens nog niet geregistreerd, zodat men nog steeds in de eerst aangewezen lettergroep zit. Ei zo is het ook met de ZZ-categorie. Dat zijn de heel zware wagens, die logge gevaarten met 816 banden, die eigenlijk veel te zwaar zijn voor onzi slappe Nederlandse veenbodem, en dan ook wel eens de wegvernielers genoemd zijn. De kosten dezer nieuwe bewijsstuk ken variëren van 3.tot 7.of 8.Voor de fabriek of een hande laar wordt het z.g. FH-bewijs afgegeven dat 6.kost en geldig is voor meer dan één motorvoertuig. Wiens nieuwe kentekenbewijs in het ongerede raakt, kost het zwaar geld. Een duplicaat wordt natuurlijk na de nodige plicht plegingen, slechts verstrekt tegen de somma van 25. Prijs kinderzegelactie werd te Overveen gewonnen De leerlingen van de klasse 1 C van het Kennemer Lyceum te Overveen hebben de hoofdprijs gewonnen, die verbonden was aan de verkoopactie voor de kinderpostzegels. De prijs is: een vacantie van veertien dagen in Ne derland voor de gehele klas en vijf onderwijzers. Sint Nicolaas, zijn knecht plus een lijfstoet van journalisten en fotografen, kwamen de prijs gistermor gen tijdens de biologie-les uitreiken. Militaire discipline voor Poolse mijnwerkers In een rede ter gelegenheid van „mijnwerkersdag" heeft de Poolse mi nister van mijnbouw, Nieszoorek, ver klaard, dat van nu af aan de arbeids discipline in de kolenmijnen" zal doen denken aan militaire discipline". De Poolse mijnen hebben tot taak volgend jaar vier millioen méér te produceren dan dit jaar. Twaalfduizend Nederlanders in 1952 naar Canada Canada zal het volgend jaar 15.000 tot 20.000 immigranten uit Europa no dig hebben. In 1952 zullen ongeveer 12.000 Nederlandse emigranten, waar onder 4.000 tot 6.000 landarbeiders, naar Canada vertrekken. TIGER MOTH OVER DE KOP Op de militaire vliegbasis Woens- drecht is een Tiger Moth, waarin een instructeur en een leerling-piloot ge zeten waren, bij het oefenen in door starten „overgetrokken" en na een salto ter aarde gestort. Beide inzit tenden bleven ongedeerd. HOLLANDS MEISJE WERD IN MARSEILLE AANGEHOUDEN Te Marseille is op verzoek van de Nederlandse regering door de politie aangehouden het 21-jarige Hollandse meisje B. T. W. Zij was in April van dit jaar uit de Rekkense inrichtingen te Eibergen ontvlucht. (Van onze correspondent te Madrid) jQE arena's voor de Spaanse stieren gevechten liggen leeg, de torero's hebben tijd voor bioseoopjes en café's, worden dik cn tellen hun geld. Het seizoen 1951 is buitengewoon gunstig geweest. De Corrida's waren beter be zocht dan ooit; zelfs al dreigde nu en leden in een tweederangs arena de dood vond. Toen het erom ging een standbeeld voor hem op te richten, werd hiervoor bij één enkel stierenge- matadors, Luis Miguel Dominguin, niet vecht te zijner ere ongeveer een milli Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, op of omstreeks 15 Decem ber te Parijs een ministersconferentie te houden over het Europese leger. Van Nederlandse zijde zal hieraan worden deelgenomen door de minister van bui tenlandse zaken en wellicht een tweede minister. Migrafieconferentie heeft organisatie gesticht Op de migratieconferentie te Brus sel is besloten, dat een organisatie zal worden opgericht voor de overbrenging van bevolkingsoverschotten der Euro pese landen. Het komende jaar zullen 115.000 personen extra emigreren. Overval op boerenleenbank verijdeld Door moedig optreden van de kas sier is een overval op de Boerenleen bank te Sleen voorkomen. De man werd met een stengun genoodzaakt de sleutels van de kluis af te geven, maar hij stelde tegelijkertijd de alarm installatie in werking. De indringers namen hierop de vlucht, gelukkig zon der vooraf de stengun te hebben ge bruikt. Fischer zal Zaterdag terecht staan Zaterdagmorgen zal voor de Bijzon dere Strafkamer te Haarlem terecht staan W. F. E. Fischer, in de bezet tingstijd Zoll-Sekretar bij het Schutz- kommando in Noord-Holland. Hij wordt beschuldigd van diefstal en plundering in deze provincie. COMPENSATIE-UITKERING VOOR WERKLOZEN Ook de werklozen, die een uitkering ontvangen ingevolge de overbruggings- of sociale bijstandregeling, zullen een compensatie-uitkering genieten. Voor kostwinners met overbruggingsuitke ring is het bedrag vastgesteld op bruto f 4.35 voor kostwinners met sociale bij standsuitkering op bruto f 3.35. KERKELIIK NIEUWS Ned. Herv. kerk: Beroepen te Gent (Evangelische Kerk) G. J. Blom cand. te Hilversum. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Metslawier-Nijewier F. A. Westhoff te Willemsoord, thans hulp prediker te Blokzijl. Bedankt voor Valburg-Homoet W. Hop te Renswoude; voor Groningen A. J. Jörg te Almelo. Ger. Kerken: Beroepen te Utrecht (als student predikant) dr. J. M. van Minnen te Bussum. Art. 31: Beroepen te Stadskanaal. Middelburg P. Lek te minder dan honderd keer opgetreden is, daarbij meer dan 200 stieren heeft gedood en een slordige 80 tot 100 mil lioen peseta's ongeveer 8 10 milli oen peseta's bijeengebracht. Van de generatie van Manolete zijn trouwens nog maar een paar namen overgebleven; een toevloed van Piep- oen gulden heeft verdiend. Qp sommi- jonge torero's heeft zijn plaats ver ge dagen moest hij twee keer optreden. Als hij niet in een Spaanse arena vocht, dan was hij in een Zuid-Franse, Frans- Baskische of Portugese arena te zien. overd. Wie vroeger verzot was op Bel monte en Joselito, later op Manolete en Ortega, zweert nu bij Luis Miguel Dominguin, Litri, Manoio Gonzales, Alleen in Madrid, het Mekka van de Julio Aparicio of de Mexicaan Arruza. stierengevechten, kon hij zijn kunst Nu in de winter zijn de niet vertonen: de Madrilenen zijn boos Zuid-Amerika, waar het tegen sommige torero's en tegen de stierenfokkers de zaken te bederven, dit werd weer ruimschoots goedge maakt door de nieuwsgierigheid der vreemdelingen, die in dichte drommen naar de toto's drongen en de hoogste prijzen betaalden. jongens in seizoen zo- het huwelijk het uiterste geëist wordt, zich niet met van de Portugese stierenvechtster Con- dan de critiek der eigen landgenoten op jjem> om(jat deze torero, van wie juist begonnen is. Van foonti enm m i o-n rnrnnn'e on Tzxrnn nn een fooitje liet afschepen. Bovendien hebben de Madrilenen de gewoonte altijd de beste der torero's links te la- chita Cintron, die nooit weer in de arena wil optreden, heeft de Spaanse pers slechts met vijf regels notitie ge- ten liggen. Pas als hij door een stier nomen. Want stierenvechtsters zijn gedood is, huldigen ze hem en verkla- misschien iets voor Fransen en Ameri- ren hem dan meteen tot nationale held. Hierdoor is het mogelijk geworden, Het laatst hebben ze dit gedaan met kanen, die van de Corrida niets afwe ten; de Spanjaarden hebben hier slechts dat de eerste onder de tegenwoordige Codobesen Manolete die vier jaar ge- een glimlachje voor over. 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aan wijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de wel dadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende or ganen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Advertentie, ïng. Med.) MINISTER WEMMERS GAAT NAAR HAMBURG Gelijk bekend, heeft enige tijd gele den de Duitse bondsminister van ver keer, dr. W. Seebohm, een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse ambtge noot, minister H. H. Wemmers. Minis ter Wemmers zal dit bezoek beant woorden op 13 en 14 December a.s. De ministers zullen elkaar in Hamburg treffen en de vooruitgang in de havens van Hamburg en Bremen in ogen schouw nemen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6