De Raad in het teken van kunst en kermis Moet het aanvangsuur der kermis vervroegd worden? Een overladen agenda in vier uren afgehandeld Aanwinst voor het gemeente-museum Een langdurige en vaak heftige discussie Principiële bezwaren op de voorgrond gesteld Alkmaarse raad stond gister grotendeels in het teken der moderne en klassieke schilderkunst. De „kunst van deze tijd" kwam ter sprake bij het debat over de al of niet aanvaarding van de door mr. D. Vis en Jan vqn Uerwijnen geschilderde portretten van de Koningin en Prinses Wilhelmina, waarvan wij in dit nummer een uitvoerig verslag geven. De klassieke kunst was het onder werp dat bij de aankoop van een antiek schilderij voor ons gemeentemuseum is besproken. Het was nog niet zozeer de kunst als de koopsom van dit schilderij welke in het brandpunt van 's raads belangstelling stond. Twee wethouders achtten de kosten daarvoor in deze tijd niet verantwoord. Over de vele andere agendapunten vindt men voldoende bijzonderheden in ons raadsverslifg. De Raad besloot het besluit van 6 September in te trekken met betrek king tot de oprichting van een dag cursus voor typografen. De minister neemt stilzwijgend ge noegen met de opneming van het leer plan der gem. avondschool voor lager nijverheidsonderwijs in dat van de be staande avondcursussen van de Am bachtsschool. met inachtneming van de daarin door hem gebrachte wijzi gingen. m Besloten werd met ingang van 1 October 1951 op te heffen de gem. avondschool voor lager nijverheidson derwijs en opnieuw ter verklaren, dat de Raad uitbreiding van het leerplan der Ambachtsschool met een dagcursus voor typografen nodig oordeelt. De burgemeester heette in het bijzon der de heer Woldendorp welkom, die dank zegde voor de bij zijn huwelijk door de Raad betoonde belangstelling. Na vaststelling der notulen werd overgegaan tot behandeling der inge komen stukken. Benoemingen van commissies en besturen. Tot lid van het curatorium van het Murmellius gymnasium werd herbe noemd de heer mr. R. Veendorp. Benoemd werd tot lid van de com missie van toezicht 'op het M.O. de heer G. A. Verkade (periodiek aftre dend). Eveneens werd de heer Verka de herkozen als lid van de commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. Tot leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden benoemd de heren A. M. de Ree en C. Neef (beiden periodiek aftredend). Tot regentes van het burgerweeshuis werd herbenoemd mevrouw G. Rin gers—Wolzak en tot regent de heer H. W. Holsmuller. In de vacature van de heer J. de Groot wien op verzoek eervol ontslag werd verleend werd benoemd de heer J. G. den Hollander. Tot lid van het college van regenten van het Centraal ziekenhuis werd be noemd de heer W. van de Vall. Benoemd werden als leden van het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon de heer G. H. A. de Zeeuw (raadslid, periodiek aftredende) benevens mevr. H. TappeVan der Goot en de heren B. N. M. Broers en H. Koot. De heer J. Martin werd herbenoemd als lid van het bestuur van de sociale werkplaats. Benoemd werden ten slotte als gede legeerden in de besturen der alhier ge vestigde door de gemeente gesubsi dieëerde bijzondere scholen voor nij verheidsonderwijs wethouder Bakker en na 31 December de heer J. H. Weil, chef der afdeling onderwijs. De inmid dels met pensioen gegane heer D. van Barneveld was bereid gebleken zijn werkzaamheden als gedelegeerde tot 31 December te blijven uitoefenen. De Raad werd vervolgens op de ge bruikelijke wijze in afdelingen ver deeld. Benoeming van een onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de Jan Ligt- hartschool werd benoemd mej. J. E. Schoenmaker, thans onderwijzeres aan de o.l.-school B te Meppel. Mede verklng aan schoolbesturen. Besloten werd medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfmethode ten behoeve van de St. Aloysiusschool. Eveneens werd medewerking toegezegd voor het aan schaffen van verschillende benodigd heden ten behoeve van de St. Lauren- tiusschool. Vaststelling bijdragen ingevolge de L.O. wet. Vastgesteld werden de bijdragen in gevolge art. 55 ter le lid der L.O.-wet over 1945. Voorlopig werden vastgesteld de bij dragen ingevolge art. 55 ter 2e lid der L.O.-wet over de jaren 1943 tot en met 1947. Het bedrag per leerling bedoeld in artikel 55 bis der L.O.-wet voor 1951 voor het gewoon lager onderwijs (zon der kosten van instandhouding van de gebouwen, met uitzondering van de geringe dagelijkse reparaties) werd be paald op 26.75, waaronder is opgeno men een bedrag van ƒ0.75 voor admi nistratiekosten en ƒ1.00 per meisjes leerling voor aanschaffing van hand- werkbenodigdheden. Het voorschot over 1951 in de kosten van instandhouding van de derde Christelijke school werd bepaald op ƒ713.33 met ƒ11.33 voor aanschaffing van handwerkbenodigdheden, dus in totaal op ƒ724.66. Vastgesteld werden de gemeentelijke vergoedingen voor 1949 voor de kosten van instandhouding der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scho len voor lager onderwijs en hetzelfde geschiedde voor het jaar 1950. Intrekking van raadsbesluit. De Raad besloot noodgedwongen tot intrekking van het raadsbesluit tot de bouw van twee kleuterscholen in het Bergerwegkwartier. De heer Torenvlied (CPN) pro testeerde tegen de terugname der be trokken bijlage en zou daarop terug komen bij de behandeling der begro ting. Het moet ons allen leed doen dat het Prov. bestuur ons tot deze terug gang dwingt. Men moet hier zeker een woord van protest laten horen. De beide communisten wensten ge acht te worden te hebben tegen ge stemd. Wethouder Bakker (Arb.) deelde mede, dat voor de scholen geen bouw volume beschikbaar was gesteld. Wijziging verordening Handelsavondschool. Besloten werd, in overeenstemming met de opvatting van de minister van Onderwijs enkele redactiewijzigingen aan te brengen in de verordening voor de Handelsavondschool, waarbij de raadsbesluiten van September 1949 en September 1951 werden ingetrokken. Uitneming van grond uit het grondbedrijf. Besloten werd een terrein aan de Willem de Zwijgerlaan ter grootte van ongeveer 4788 m2 met ingang van 24 October uit het grondbedrijf te nemen. Ten laste van het woningbedrijf wordt daarvoor uit het grondbedrijf een be drag van 105.336 uitgekeerd. Dit be treft het terrein nabii de Willem de Zwijgerlaan waarop 76 woningen voor gedemobiliseerden zijn gebouwd. Aan- en verkoop van grond. Besloten werd tot wijziging van het raadsbesluit van 19 April om grond aan het Bisdom Haarlem te verkopen, gelegen in de polder Overdie en Ach- termeer. De verkoop zal bij een thans genomen besluit geschieden aan de stichting „Fonds voor kerkenbouw in het R.K. Bisdom van Haarlem". Tevens wordt daarbij ingelast een door de ko per gewenste clausule inzake eventue le verkoop van nabij gelegen terreinen van dezelfde grootte. Verhuring van gemeentewoningen. B. en W. werden gemachtigd met in gang van 1 Januari 1952 voor de duur van vijf jaar diverse percelen, welke eigendom der gemeente zijn aan de door hen aan te wijzen huurders voor tenminste een vastgestelde huurprijs te verhuren. Deze woningen zijn niet met Rijkssteun gebouwd. Herstel klok van een gashouder. B. en W. achtten het niet verant woord een bedrag van 136.000 beschik baar te stellen voor vernieuwing van de klok van een gashouder van 10.000 m3, waartoe in October 1950 werd be sloten. Zij stelden thans voor de be schadigde platen van de klok voorlopig te herstellen door middel van electrisch lassen, waarmede een hedrag van 15.000 zou gemoeid zijn. De Raad ging daarmede accoord. B. en W. zullen trachten een zo hoog mo gelijke bijdrage van het Rijk te ver krijgen wegens herstel van oorlogs schade. Aanschaffing van een Delta-meter voor het gasproductiebedrjjf De directeur van de N.V. Gasvoor- ziening Kop Noord-Holland acht het wenselijk een nieuwe gasmeter met een capaciteit van 60.000 m3 per etmaal aan te schaffen en wel een Delta-meter, die ook voldoende capaciteit zal heb ben voor de meting der totale water gasproductie nadat de koolgasfabriek buiten bedrijf zal zijn gesteld. De kosten van aanschaffing bedra gen 15.000 en zullen in tien jaren door de N.V. terugbetaald worden. De heer Holsmuller (VVD) wees op de consequenties die uit de over dracht van onze gasfabriek voort vloeien. De gemeente moet voor de fi nanciering zorg dragen. Wij moeten 15.000 betalen voor een installatie welke oo voor andere gemeenten dient. Bij verdere plannen van de N.V. moeten we voorzichtiger zijn. Wethouder Leesberg (KVP) zeide dat de gemeente verplicht is het werk alvast te financieren. Alles wat op dat terrein komt is eigendom van de ge meente Alkmaar, die eigenaresse blijft van de installaties We zijn overal in investeringsmoeilijkheden geraakt. De raad besloot het voorstel te aanvaarden. Nieuwe overeenkomst met de gemeente Schoorl. De gemeente Schoorl verzocht een nieuwe overeenkomst inzake gasleve ring, zodat bij levering van grotere hoeveelheden een lagere prijs zal worden betaald. B. en W. achtten dit billijk en zou den de bestaande overeenkomst ook op nog enkele andere punten willen herzien. In overeenstemming met B. en W. van Schoorl is een nieuw contract opgemaakt, dat door de raad van Alk maar thans werd goedgekeurd. Een en ander werd aangehouden tot het slot van de vergadering omdat de heer Holsmuller gaarne iets in besloten vergadering wilde zeggen Recht van beroep tegen adminis tratieve beslissingen. Voorgesteld werd te bepalen, dat het Gisteren bezocht de Engelse Koningin het St. Mary ziekenhuis in Padding- ton, waar zij enige verpleegsters decoreerde. Na de plechtigheid sprak zij met verschillende patiënten die in het ziekenhuis zijn opgenomen. Hier ziet men de Koningin in geanimeerd gesprek met een Russische immigrante. recht van beroep tegen administratieve beslissingen en het recht bezwaren in te brengen tegen handelingen of voor nemens der administratie, indien zulks bij wettelijk voorschrift aan het ge meentebestuur is toegekend, door 3. en W. zal worden uitgeoefend. De heer Eriks (Arb.) zeide dat de Raad weer afstand doet van een deel van zijn bevoegdheid. Er is tijdruim te genoeg om de raad in een en an der te kennen. Bij urgente gevallen kan men achteraf de goedkeuring van de raad vragen. Spreker stelde er prijs op de be voegdheid bij de raad te laten. De heer Van der Borden (C.H.) sloot zich daarbij aan. De heer Berkhouwer (V.V.D.) had willen toevoegen dat in urgentie- gevallen de raad achteraf met het be sluit accoord moet gaan. Ook voor net in beroep gaan is het beter dat de Raad het besluit kan nemen. Men moet dat nog maar eens bekijken. De voorzitter had deze critiek wel verwacht maar wat hier is voorge steld is een uitbreiding van de moge lijkheden tot beroepsrecht bij algeme ne maatregelen van bestuur. Voor beroep tegen de bezwaren van Ged. Sta ten tegen het plan-Dudok kennen B. en W. ook de raad hoewel zij in 1932 machtiging tot* eigen optreden hadden. Hier was toch zeker ook urgentie. B. en W. willen gaarne overleg met de raad plegen in dubieuze gevallen. Dan zal de -raad zeker geraadpleegd worden. Soms heeft men maar veertien dagen tijd voor beroep en het zou tot onmogelijke situaties leiden wanneer de raad steeds zou moeten beslissen. De heer E r i ks zou dat dan in het besluit tot uitdrukking "willen zien ko men. De heer Berkhouwer beaamde, dat beroepen toegekend bij de wet ge lijk te stellen zijn met die toegekend bij algemene maatregel van bestuur. Spr. wilde B. en W. de bevoegdheid wel geven maar in de bijlage vastleg gen de verplichting van B. en W. om een en ander nader ter bekrachtiging aan de raad voor te leggen. De heren Eriks, Hoytink en Van der Borden gingen hiermede accoord. De voorzitter zeide dat alle raadsbesluiten die niet zijn goedge keurd op de lijst van ingekomen stuk ken komen. Wij kennen in ons gemeen terecht niet de bekrachtiging achteraf. Een voorwaardelijke overdracht ken nen wij niet. B. en W. moeten in oe- roepskwesties gedekt zijn door de raad, die in buitengewone gevallen zeker ge kend zal worden. De hëer Eriks wilde het woord „bekrachtigen" vervangen door „mee delen". De voorzitter wilde dit wel overwegen. De heer Berkhouwer had daar tegen bezwaar. Het beroepsrecht /an de raad wordt gedelegeerd aan B. en W. met verplichting de raad daarin dan ook te kennen. Het is beter een en an der aan de raad over te laten. De heer Hoytink was het met de heer Berkhouwer eens. Onder het gemeentebestuur verstaat men B. en W. De zaken die bij de raad horen moeten daar blijven. De voorzitter zeide dat er een afschuwelijk misverstand is. Als de wet een recht van beroep aan de raad toe kent blijft het daar. Men haspelt de benamingen der organen door elkaar die tezamen het gemeentebestuur vor- P K. vakkleding is de beste vakkleding. die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben, wij de alleen-verkoop cp ons genomen. MAREES-OUDES MANUFACTVRENHANDEL Payglop II Alkmaar L. DE PEE, St. Pancras (Advertentie. Ing. Med.) De raad heeft gistermiddag langdurig en vaak heftig gedebatteerd over de vraag of de kermis op de aanvangszondag om 8 uur 's avonds of om 4 uur 's mid dags moet beginnen. Tegen vervroeging van het openingsuur waren natuurlijk de principiële tegenstanders van de kermis de protestants-christelijke raads leden en zjj die overlast door lawaai voor de kerkdiensten vreesden. Voor standers waren zij die in de kermis over het algemeen een onschuldig en geliefd volksfeest zien, die tegemoet wilden komen aan de bezoekers uit buitengemeen ten die met kleinere kinderen naar Alkmaar gaan,'en in het algemeen zij, die van mening zijn, dat men op de Zondag ook rekening moet houden met de wen sen van de belangrijke categorie der bevolking, die naast gelegenheid voor ongestoorde kerkdiensten ook gelegenheid voor gepaste ontspanning verlangt. In behandeling kwam het voorstel om het openingsuur der kermi3 voortaan niet meer op des avonds 8 uur, maar, evenals vroeger op des middags vier uur te stellen, welk voorstel in de vo rige raadszitting door tijdsgebrek was aangehouden. De heer S i e t s m a (Arb.) was over dat voorstel niet enthousiast. Men had vroeger in de Grote kerk last van de kermis en spreker zou het betreuren als het zo zou blijven. B. en W. zeggen dat op Zondagmiddag het publiek ge legenheid moet hebben tot gepaste ont spanning, maar het ligt niet op hun weg dat te beoordelen. De heer Venneker (KVP) sloot zich hierbij aan. Natuurlijk hebben de kermisexploitanten tegen een laat ope ningsuur bezwaar. Waarom heeft men geen andere instanties geraadpleegd? B. i W. moeten niet beslissen hoe men de Zondag moet doorbrengen. De heer Wiese (Arb.) achtte het r oer op de kermis nog toegenomen. De heer Hoytink zeide dat hier het vraagstuk van de Zondag aan ae orde is. Dit is een verderfelijk, ontoe laatbaar en brutaal voorstel. Men was vóór 1946 van oordeel dat zes dagen kermis méér dan genoeg was. In 1946 gaf de Contactcommissie van de Mid denstand de raad de kermis niet meer op Zondag te houden. B. en V' gingen nu in op het verzoek van de kermis exploitanten. Niemand anders wil do vervroeging. Elke gulden die wij door de kermis krijgen betekent, dat er wel tien maal zoveel door de burgerij uit gegeven wordt. Waarom moet de ker mis nu verlengd worden? Een groep der bevolking wordt door dit voorstel diep gekrenkt. B. en W. hebben een taak t.a.v. de Zondag. Zij moeten de Zondagsrust bevorderen om de Zondagsheiliging mogelijk te maken. Zij zeggen: 's morgens naar de kerk en 's middags gepaste ontspanning. Motor races en kermis is dat gepaste ontspan ning? Waar haalt het college de moed vandaan de zaak zo te stellen? Wij heb ben Zondagsmiddags als de klokken luiden geestelijk voedsel hard nodig. Wij hebben aan den lijve ondervonden dat de kerk altijd het loodje moet leg gen. Spreker deed een beroep op de raad het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Een volk dat de Zondag mis kent gaat te gronde. De heer De Zeeuw (KVP) zeide dat de Katholieken de kerk in het mid den stellen, maar op de Zondag kan men ook gepaste ontspanning hebben. De vraag is: wordt het godsdienstig le ven door lawaai verstoord? In de Grote kerk is er practisch van hinder door lawaai geen sprake. Voorheen was een kermis kerkmis uitsluitend op Zondag. Wij moeten ook aan de ouders der kinderen denken. De heer Knuistingh Neven (CPN) zeide dat de communisten vin den, dat de kermis om 4 uur rustig ge opend kan worden, ook ter wille van de mensen van buiten. Bij de begroting komt spreker terug op het verbod voor filmvertoningen. De heer Van der Borden (CH) wilde mededelen, dat in andere plaat sen de R.K. er anders over denken dan de heer De Zeeuw. Spreker las in ver band daarmede een artikel uit het N. Noordh. Dagblad voor, waarin sprake was van rustverstoring na een bede vaart in Heiloo. Wat men in Runxputte niet wil moet men ook in Alkmaar niet willen. Spreker zou de kermis op Zon dag willen afschaffen. De heer Woldendorp (KVP) achtte dit geen vergelijking. De Runx putte is geheel iets anders dan de ker mis. De mensen gaan toch naar de kermis en nu moeten ze de kleine kin deren 's avonds laat meenemen. Het voorstel-Hoytink heeft te veel conse quenties. De heer Kirpenstein (Arb.) was het voornamelijk met de heer Hoytink eens. De heer De Zeeuw stelt de Zon dag gelijk met iedere werkdag. In de kerk heeft men last van het kermis- lawaai. De huismoeders hebben geen behoefte aan een vroege en dure ker mis. De heer Torenvlied (CPN) er kende het goed recht van de heer Hoy tink. Maar anderen hebben ook recht op een levensovertuiging. Er is behoefte om de kinderen aan de kermis te laten deelnemen. Die willen ook wel even in de draaimolen. Laat men geen middeleeuwse taal spreken. Spreker acht de kermis een gepaste ontspanning. Een Zondag is de enige gelegenheid om daar de kinderen mee naar toe te nemen. Spreker wil de gelovigen niet te kort doen, maar die kunnen dan op 51 Zondagen nog hun geloof belijden. Geef dan ook een an der was des anders is. De voorzitter zeide dat de vraag of dit tot de bevoegdheid van de burge meester behoort van geringe betekenis is. Het gaat niet om het oordeel van B. en W. maar om een uitspraak van de ingezetenen. Als we de raad raadplegen doen wij dat ook de bevolking. Spreker heeft ook een eigen mening, maar po neert die niet. De raad kan zich thans opnieuw over dit voorstel uitspreken. Er is sinds 1946 wel iets gebeurd en er zijn redenen om andermaal een uit spraak van de raad dat is de bevol king te vragen. Spr. geloofde dat het te gronde gaan van een volk niet afhangt van het aan vangsuur van de kermis. Daar zijn geen principiële bezwaren tegen aan te voe ren. Het is niet de bedoeling van B. en W. te zeggen wat de mensen op Zondag al dan niet moeten doen. Op 8 October heeft spr. in de Grote Kerk niets van het kermisrumocr vernomen. Vindt men de kermis ongepast dan zal men ze ge heel moeten weren. Is dit niet het ge val dan doet het aanvangsuur er wei nig toe. De Zondagmiddagkermis wordt in het bijzonder door ouders met kinderen uit de buitengemeenten gewaardeerd. Het aanvangsuur gaat spreker niet erg ter harte, maar men moet rekening houden met de opvattingen der bevolking. Wal in 1946 goed was behoeft dat niet te zijn in 1951. De heer S i e t s m a (Arb.) vroeg of hier ook financiële overwegingen heb ben gegolden. Dat is geen argument. Er komen ook 2 Woensdagen en 2 Zater dagen dat kinderen met hun ouders naar de kermis kunnen gaan. De heer Wiese (Arb.) handhaafde zijn bezwaren. De kerkgangers hebben last van het lawaai. De heer Hoytink (AR) vond dit meer een zaak van ootmoed dan van hoovaardij.- De burgemeester is over heidspersoon bij de gratie Gods in een godsdienstig land. Spr. is even bewo gen over het leed der mensen als de heer Torenvlied* Men heeft 't „Woord" losgelaten en dat is de oorzaak van ons aller ellende. Spr. wees naar de bespre kingen in Parijs en hoopte dat de raad nu eens een voorbeeld zal stellen. Als de raad dit voorstel aanvaardt zal spr. in beroep gaan. De heer Van der Borden (CH) wilde de Zondagswet in alle opzichten handhaven. De voorzitter houdt zich niet aan de Zondagswet. Spr. komt hierop bij de begroting terug. De heer Torenvlied (CPN) zeide dat op Woensdagen en Zaterdagen al leen de vrouw des huizes met haar kin deren naar de kermis kan gaan. Het gaat in het leven om practische dingen. Twee scholen kunnen niet gebouwd worden en dan protesteert de lieer Hoytink niet. Of een kermis een paar uur vroeger opengaat is kruimelpoli- tiek. Dat is geen moeilijk probleem. Men moet zijn medemens het recht ge ven te doen of te laten wat hij wil als hij maar niet in conflict komt met de wet. De gezinshoofden moet men niet dwingen 's avonds Iaat met hun kin deren naar de kermis te gaan. De heer Berkhouwer (VVD) meende, dat men ook andersdenkenden hun levensovertuiging moet laten. Een discussie als deze leidt tot het afleg gen van geloofsbelijdenissen. Er zijn geheel verschillende opvattingen. De VVD-fractie wil verdraagzaam zijn en met 't voorstel van B. en W. meegaan. De heer De Zeeuw (KVP) zeide, dat een dagblad beoogt de mening van het volk te vormen en vaak een per soonlijke mening is. Men moet daarom geen courantenartikelen aanhalen. De burgemeester meende dat het geldelijk belang der gemeente hier geen hoofdzaak is. Spr. had een behoefte geconstateerd de kermis vroe ger open te stellen zo groot, dat hij daarmee rekening heeft gehouden. Het voorstel het aanvangsuur der kermis te vervroegen werd daarna met 15 tegen 9 stemmen aangenomen. Te gen stemden de raadsleden Hoytink, Van der Borden. Sietsma, Wiese, mej. Kamphuis, Bos, Kirpenstein, Venneker en Couwenhoven. men. Onder de terminologie „het ge meentebestuur" verstaat men vaak de raad. Wanneer B. en W. in beroep gaan, zullen zij de raad dat gaarne medede len. Een niet bekrachtigd besluit is on volkomen en daarom ongeldig. Als het „gemeentebestuur" wordt genoemd is dat B. en W. De heer Berkhouwe r kon ac coord gaan wanneer B. en W. vastleg gen, dat de raad in een en ander zal worden gekend, waartoe werd besloten. Goedkeuring rekening van de Armenraad. Goedgekeurd werd de rekening van de Armenraad over 1950, met een to taal aan ontvangsten buiten de bijdra gen der gemeenten van f 4090.60 en een totaal aan uitgaven van f 30537.78. Het verschil is f 26.447,18 waarvan een bedrag van f 7.667,53 voor rekening der gemeente Alkmaar komt. Verlenging rekening-courant-over— eenkomst met de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. Besloten werd de rekening-courant- overeenkómst met de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland te Amsterdam voort te zetten voor de duur var. het jaar 1952. Verhoging crediet voor 1952 in gevolge rekening-courant-over eenkomst. De raad besloot, met intrekking van een in November genomen besluit met de Bank voor Ned. Gemeenten N.V. overeen te komen, dat het crediet in rekening-courant, dat met de Bank is aangegaan voor 1952 op f 1.000.009 wordt gesteld. Wijziging verordening Gemeente, slachthuis. De raad besloot tot wijziging van de verordening op de invordering van rechten voor het gebruik van het ge meente-slachthuis in de geest als wij dezer dagen reeds hebben aangegeven. Verhoging wethoudprspensioenen Zoals wij in ons nummer van Maan dag uitvoerig hebben weergegeven zijn B. en W. van mening, dat er aan leiding bestaat de pensioenen van de oud-wethouders en hun weduwen ên wezen op dezelfde wijze te verhogen als dit voor de burgerlijk gepension- neerden is geschied. Behalve de na betalingen over 1949 en 1950 kunnen de betrokkenen dan voor 1951 ep volgen de jaren aanspraak maken op bijzon dere- toeslagen welke in totaal f 760 zullen bedragen. Deze toeslagbepalin gen zijn niet van toepassing op de wethouders of hun weduwen en we zen. wier bezoldiging na 1 Januari 1946 opnieuw is geregeld. De raad ging daarmede accoord. Verhoging bouwvoorschot Besloten werd tot verhoging van het bouwvoorschot voor het plan der Ar beiders bouwvereniging „Rochdale" alhier veer de bouw van 75 woningen aan de Coornhertkade. het Cornel is Evertsenplein en de Marnixstraat. Het bouwvoorschot wordt van f 710.905 op f 760.000 gebracht. Beroep tegen besluit van Ged. Staten. Zoals wij gisteren reeds uitvoerig ge meld hebben deden B. en W. het voor stel imberoep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten waarbij deze hun goedkeuring onthielden aan het raads besluit van 12 Oct. 1950 tot vaststelling van voorschriften als bedoeld in art. 43 der woningwet met betrekking tot de aard der bebouwing en het gebruik van gronden gelegen in de bebouwde kóm rondom de Grote Kerk. De raid besloot daartoe. Aanbieding ontwerpbegroting Aangeboden werd de ontwerpbegro ting van inkomsten en uitgaven dei- gemeente voor 1952. Dit geschiedde eveneens met de rekening der gemeen telijk takken van dienst en van de gemeertterekening voor 1948. Er werd een commissie van onder zoek benoemd voor het nazien van de ze rekeningen. Schilderij aangekocht B. en W. stelden voor over te gaan tot aankoop voor het gemeentemuseum van het reeds gisteren in onze courant besproken schilderij van Allart van Everdingen, dat Woensdag in Parijs beneden f 7000 (480.000 francs) voor de gemeente door de Amsterdamse kunst handelaar Hoogendijk is gekocht. Inge zetenen brachten hiervoor f 800 bijeen en de Vereniging „Rembrandt" geeft een binnen 3 jaar af te lossen voor schot van de helft der koopsom. De heer Berkhouwer (VVD) niemoreerde de samenwerking waar door deze aankoop mogelijk werd waarbij ook het particulier initiatief een grote rol speelde. Spr. hoopte dat de aankoop tot meerdere bloei van ons gemeente-museum mag strekken. Wethouder Van Slingerland (K.V.P.) was evenals de heer Leesberg tegen dit voorstel. Wij verkeren thans in een moeilijke financiële positie, en f 7000.is veel voor aankoop van een schilderij. Spr. heeft van St. Nicolaas een spaarpot gekregen, maar als daar geen geld in zit, heeft spr. er niets aan. Het. besluit heeft geen betekenis, want het schilderij is ai op weg naar Alk maar. De heer Van der Borden be treurd het de stem van de wethouder n:et eerder te hebben vernomen. De voorzitter had de afwijken de mening van de beide wethouders in het senioren-convent medegedeeld. De heer Van der Borden had dit kun nen weten. Spr. was verheugd over de medewerking van diverse ingezetenen voor de aankoop van dit schilderij. Laat de heer Van Slingerland het spaarpotje maar aan spr. overgeven. Misschien zal dat in de toekomst nut tig kunnen zijn. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heren Leesberg en Van Slingerland tegen. De heer Holsmuller zeide over de gaslevering aan Schoorl reeds geïnfor meerd te zijn, zodat geen vergadering in besloten zitting meer noodzakelijk was. Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3