Rapport van Grote Vier is gereed an Truman sprak met adviseurs Kakt i nood Debat over Duitse kwestie uitgesteld Reeds f 270.000 voor Italië Hvide Sandeis verontwaardigd Afwijkend standpunt van Belgie "SI >gramma Dinsdag 11 Dec. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 292 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De mogelijkheden van ontwapening Enige overeenstemming maar nog belangrijke kwesties onopgelost Ned. Journalistenkring is ernstig ongerust Brand in de Nieuwe Alexanderkazerne Monster-proces in Italië Belastingverhoging in Frankrijk aan de orde De Noordelijken hebben overmacht in de lucht DF ramp met de Deense reddingboot, waarbij vijf redders het leven ver loren by een poging om de Nederlandse hopper-zuiger „Kinhem" in een vlie gende storm te hulp te komen, is de grootste in de historie van het Deense reddingwezen sinds 1893. Naar de oorzaak van het tragische ongeval zal een regeringsonderzoek worden inge sted De bevo'kin? van **vide ^ande. de standplaats van de reddingboot, is zeer verontwaardigd over het feit. dat de „Kinhem" liehtkogels afschoot, aoe- Nel het schip slechts een sleepboot nodig had. Het Koninklijk gezin viert Kerstmis in Amsterdam Pessimisme en realiteit de, wist ik dat rust hier ge il voorspel, dat iag ot morgen onaangenaam- an ondervinden. van al die op- !angs de helling '.en leraar, pfff! leraar nodig", aarop het- j met zijn skiês hoep, daar ging :neeuw en zijn 'at was voor de n, dat Pim een n. firma Smit on het eerder ge- „Orvar" had ieegedeeld, dat 5r plaatse kon hierop zelf in Deense vis- Kr. 134" dat >koer naar Nak- »g niet aangeko- het schip v.oor toen het Al ien op een vlot gisteravond een het Duitse s.s. gemeld werd met 'n vlot buurt van Hel- i de schepen in ed uit te kijken even aan radio. kCHTIG MILLE R H.O.V. uitslag van mogelijkheid om te iV. van Haarlem bsidie aan de n 1951—1952 te T" IN CADIZ tricht ontvangen „President Ro er in de haven EC EMBER 7.00—24.00 KRO. rgengebed en Li- J0 Zendersluiting, e huisvrouw. 9.30 chtbaken". 10.00 .15 Gram.muziek. Voor de vrouw. Angelus. 12.03 2.33 Land- en 12.55 Zonnewijzer, ek nieuws. 13.20 13.25 Gevarieerd pro- 14.57 Klein- k. 15.30 Zieken en. 16.30 Zender* 8.15 Actualiteiten. R.V.U.: Prof. Dr. 19.00 „Hier is programma. 19.30 is leven", cau- 20.00 Nieuws De gewone man L5> Philharmonisch :n. 21.20 Viool en 22.00 Om- en solisten. Rosa Spier. 22.35 n". 22,45 Avond kalender. 23.00 gezin", causerie, m.: 7.00—24.00 7.15 Ochtendgym- 9 00 Nieuws. 25 Gram.muziek. 1.35 Gram.muziek. 1.00 Radio Volks- Fetter bespreekt van Par Laker- 12.00 Sopraan, Land- en Tuin- Voor het platte- 1.00 Nieuws. 13.15 jziek 13.20 Dans- .50 Gram.muziek. w. 14.30 Gram.- io. 15.00 Gram.- erikaanse Buren. 0 Ze..dersluiting. nusementsmuziek. uziek. 18.55 Voor ispel. 19.15 „Paris tamerkoor. 19.44 a de laatste vüf- '0 Nieuws. 20.05 •ieerd programma. 3 „Kent Uzelve". entsmuziek 22.00 tolk", klankbeeld. :ht. 23.00 Nieuws. 45—24.00 Gram.- e-proeramma van 1. „Voor oog en Ikanpers aan het Film: d. Eeo „Merklappen"! 2. „Het costuum BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSC TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per nun. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15woor- ien 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nE subcommissie voor de ontwapening, waarin de vier grote mogendheden zijn vertegenwoordigd, is het met algemene stemmen eens geworden over een rapport aan de V.N. over de mogelijkheden van ontwapening. Dit rapport toont enkele punten van overeenstemming, doch belangrijke kwesties zijn nog onop gelost, aldus deelde voorzitter Nervo mee. Nervo zei dat de atmosfeer bij de Grote Vier „hartelijk bereidwillig en oprecht" was. Hij was er zeker van, dat het rapport „grote gevolgen zou hebben." Het rapport bevatte geen aanbevelin gen, aangezien de Grote Vier daartoe geen verzoek hadden ontvangen. DE speciale politieke commissie der V.N. heeft Maandag besloten de behan deling van de kwestie-DuitsIand tot vandaag uit te stellen, daar de Oost- Duitse afgevaardigden, die Zondag avond in Parijs aankwamen, nog niet voldoende tijd hebben gehad om de betrokken documenten over de vor ming van een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkie zingen in Duitsland te bestuderen. Rechten van de mens De Nederlandse afgevaardigde dr. L. J. C. Beaufort heeft in de sociale com missie van de V.N. verklaard, dat door de Verenigde Naties „geen werkelijke voortgang" is gemaakt bij de „wette lijke bescherming" van de mensen rechten sinds de uitgifte drie jaar geleden van de verklaring over deze rechten. Er bestonden tussen de lan den fundamentele meningsverschillen over fundamentele kwesties. In een conventie, door de V.N. hier over opgesteld, moeten het recht op bezit en de rechten der ouders op net gebied van de opvoeding worden er kend, aldus de heer Beaufort. Anders zou zijn regering zeer moeilijk een dergelijke conventie kunnen aanvaar den. Evenals de Verenigde Staten en an dere westerse Janden verklaarde de Nederlandse afgvaardigde zich voor stander van twee afzonderlijke conven ties, een voor burgerlijke en politieke rechten en een voor economische, so ciale en culturele rechten. De verhoogde papierprijs Bedreiging democratische voorlichting Het bestuur van de Nederlandse Journalistenkring heeft zich bezig ge houden met de gevolgen van de eerlang in te voeren verhoging van de papier- prijs voor de voorlichting. Aan de geestelijke en culturele weerstand van ons volk zal ernstig afbreuk worden gedaan, wanneer deze verhoging zou leiden tot beperking van de toch al on voldoende omvang van kranten, nieuwsbladen en tijdschriften - een af breuk, te ernstiger, wanneer de ver scheidenheid in de voorlichting zou worden ingeperkt doordat bedrijven tot sluiting zouden moeten overgaan. Het bestuur is van oordeel, dat de regering oog moet hebben voor de geestelijke volksbelangen, welke hier op het spel staan en bij de overweging van maat regelen niet uitsluitend mag letten op economische normen. Op de zolder van een der gebouwen van da Nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag, waar strozakken waren op gestapeld, is gisteravond brand uitge broken. De brandweer wist de brand, ondanks de sterke wind, tot de zolder beperkt te houden. Een klein stuk van het dak is door het vuur vernield. De onder de zolder gelegen slaapvertrek ken, waar manschappen van het regi ment luchtdoel „Rhenen" gelegerd wa ren, liepen waterschade op. (Van onze Haagse redacteur) GISTERAVOND om zes uur bleek 270.000 ingezameld te zjjn voor de door het Nederlandse Rode Kruis ge organiseerde hulpactie voor de slacht offers van de overstromingramp in Ita lië. Van dit geld zijn reeds bij de Ne derlandse industrie aangekocht 120.009 blikken melk. 48.000 blikken corned beef en 240.000 repen chocolade, teza men een waarde vertegenwoordigende van 150.000. Bij de Liga van Rode Kruis-vereni- ningen zijn thans plannen in de maak om te komen tot een grootscheepse ac tie voor het leveren van zeer eenvou dige noodwoningen. Voor de bouw van deze barakken zal het Nederlandse Rode Kruis namens het Nederlandse volk met een bedrag van minstens 100.000 deelnemen. Hervatting van strijd in Korea het onderwerp In Lucera (Italië) is een proces begonnen tegen 110 inwoners van San Severo, die er van beschuldigd wor den in Maart 1950 te hebben deel genomen aan een gewapende opstand tegen de Staat. Bij een algemene staking hadden zij de toegangen tot de stad gebarri cadeerd, een arsenaal geplunderd en de politie in de kazerne belegerd. Men verwacht, dat het proces drie maanden zal duren. De Franse regering heeft vandaag besloten het parlement voor te stellen cle inkomstenbelasting en vele andere belastingen met 10 procent te verho gen teneinde het tekort van 130 milli ard francs op de begroting voor 1952 te dekken. De wet inzake belastingver hogingen, die in het parlement zal worden ingediend, voorziet voorts in een extra-heffing van 20 procent op de vinsten van industriële- en handels ondernemingen. De regering heeft besloten bezuini gingen in te voeren bij de staatsspoor wegen en de administratie van de sociale voorzieningen. President Truman heeft gisteren ge durende ruim 'n uur geconfereerd met zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs. Na de bijeenkomst is mee gedeeld, dat geen politieke besluiten zjjn genomen. Op de conferentie waren aanwezig: Robert Lovett, minister van defensie, generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, James Webb, Freeman Matthews en de mi nisters van lucht-, land- en zeemacht. Reuters correspondent tekent hierbij aan, dat de hoop snel afneemt, dat de Koreaanse oorlog tot stilstand zal ko men voor 27 December. De vraag is nu, op welke wijze de strijd na deze dautm voortgezet zal worden als de wapen stilstandsbesprekingen definitief mis lukken. Daar is nog het besluit te ne men of de afgevaardigden der V.N. naar de wapenstilstandsbesprekingen concessies aan de noordelijken zullen doen. Over het noodsein van hopper-zuiger ,,Kinhem" Grootste ramp van het Deense reddingwezen Gistermorgen is de „Kinhem" door het. Deense bergingsvaartuig „Mimer" naar dieper water getrokken en zal waarschijnlijk vandaag de haven van Esbjerg binnenvaren. De Nederlandse kustvaarder „West kust", welke Zondag voor de Britse Noordoostkust zware slagzij maakte en W.eeA'ieALctit Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht en weinig wind, lichte tot matige vorst -en hier en daar mist. Morgen licht tot halt bewolkt en droog weer met over wegend matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid. Temperaturen overdag oplopend tot om het vriespunt. WOENSDAG zon op 8.38. onder 6.28: maan op 15.11. onder 8.16. door de bemanning werd verlaten werd gistermorgen nog drijvende aan getroffen. De trailer „Swanella" uit Huil heeft de „Westkust" op sleep touw genomen. Het Nederlandse motorschip „Admi raal De Ruyter", dat sinds 6 Decern ber, na zijn vertrek uit de Elbe-mond, niet meer was gesignaleerd en waar over men zich zeer ongerust maakte, is gisteravond voor de haven van 13- muiden aangekomen en heeft daar een loods aan boord genomen. De sleepboot „Zwarte Zee" heeft gisteravond het Duitse vaartuig ..Ber nard Howald" in Hoek van Holland binnengebracht. Het geheim van de diplomatie Op een lunch van de Canadese Kamer van Koophandel heeft de Britse minister van buitenlandse Zaken, Eden, verklaard, dat men op internationale conferenties te veel propaganda maakt voor de eigen ideologie in plaats van te streven naar vermindering van de spanningHij zag liever een goede voetbalwedstrijd. „Op een internationale confe rentie moet men bij de ander de indruk wekken dat hij zijn zin krijgt, terwijl men in werkelijk heid zijn eigen wil doordrijft Dat is het geheim van de diplomatie" aldus Eden. De Amerikaanse openbare mening is geschokt door de berichten, dat de Amerikaanse luchtmacht in Korea slechts 75 van de modernste jagers van het type „Sabre Jet" heeft, terwijl de noordelijken de beschikking hebben over 700 straaljagers die in sommige opzichten beter zijn dan de Ameri kaanse toestellen. Men kan verwachten, dat, als de ge vechten na de 27ste weer op volle schaal worden hervat, krachtige druk op de president zal worden uitge oefend om toèstemming te geven tot het bombarderen van de luchtbases in Mandsjoerije, van waaruit de noorde lijke toestellen opereren. Het vertrouwen in de regering is eveneens geschokt door de ontdekking van belastingknoeierijen. NIEUWE Z.W -DUITSE STAAT Het besluit om de drie Zuidwestduit- se staten Zuid-Baden, Zuid-Wuerttem- berg-Baden en Wuerttemberg-Baden tot een staat te verenigen is bij plebis ciet met een meerderheid van 69.8 pet genomen. Er komt geen wijziging in de oude toestand voor de lente van 1952. Dan zal 'n grondwetgevende ver- gadering worden gekozen Korting Boudewijn on.vmg miniatuur-mijnlamp Koning Boudewijn woonde Zondag 1.1. in het Palais des Beaux Arts te Brussel een huldebetoon bij voor de Belgische mijnwerkers. De koning liet zich verschillende mijnwerkers voorstellen en ont ving daarbij een miniatuur mijn lamp. Maandag a.s. Protestmeeting van de Noordhollandse bakkers (Van onze verslaggever) Een aantal bakkers, afgevaardigd door verschillende organisaties en be drijven, besprak gisteravond te Alk maar de situatie, die ontstaan is, door dat de regering totnogtoe niet is over gegaan tot verhoging van de prijs van het regeringsbrood. Er is een actie comité gevorind, namens hetwelk werd medegedeeld, dat a.s. Maandag om vier uur in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar een grote protestmeeting van de Noordhollandse bakkers zal worden gehouden. Hier zal men duidelijk en openbaar koers bepalen, waarna de re gering van een en ander op de hoogte zal worden gebracht. Koningin Juliana en prins Bernnard hebben het personeel van alle paleizen in het land uitgenodigd, tezamen met het koninklijk gezin op Zaterdag 22 December het Kerstfeest te komen bie ren in het Paleis op de Dam te Amster dam. De genodigden mogen hun echt genote of verloofde en twee kinderen meebrengen Het gezelschap zal uit 800 tot 1000 personen bestaan. Vier ministers over Europees leoer pE ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Wcst-Duitsland. Italië en Belgie hebben gisteren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa allen de nadruk gelegd op de dringende noodzaak van oprichting van een Europees leger. De ministers van de drie eerstgenoemde landen verschilden ech ter met de Belgische minister Van Zeeland over de vorm van het politieke lichaam, dat het leger zou moeten beheren. Van Zeeland is bevreesd voor zware bovenbouw Robert Schuman (Frankrijk), Konrad Adenauer West-Duitsland) en Alcide de Gasperi (Italië) achtten een boven nationaal politiek orgaan in Europa noodzakelijk, maar Van Zeeland (Bei gie) zei dat een zware bovenbouw ge vaarlijk voor Europa zou kunnen zijn. Hij meende, dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor een Europees leger moest berusten bij een raad van ministers, handelende „met al hun eigen autoriteit en met die van hun regeringen". Op een persconferentie heeft minister Van Zeeland later ver klaard. dat een compromis zeer wel mo gelijk is. Liet is nog niet helemaal koek en roze- geur tussen de geallieerden en West- Duitsland. Nadat twee Britten in Wehrmachtsuniformen door Londen hadden gemarcheerd uit protest tegen het bezoek van Adenauer, hebben het afgelopen weekeinde te New York zes tig personen voor een bioscoop gepost en pamfletten uitgedeeld, waarin werd geprotesteerd tegen de vertoning van de film „The desert fox", daar Rommel hierin wordt verheerlijkt Verschillende protestanten" werden gearresteerd. Te Forbach in 't gebied van de Moezel hebben zestig mijnwerkers een voor henzelf niet zo comfortabele manier van staken gekozen Zij zijn namelijk reeds van Zaterdag af onder de grond gebleven en eisen vijftig procent loons verhoging voor Zondagswerk. een kei stgratifi-aMe van lflnoo francs en een toelage voor goede prestaties Lichtgevender zijn de berichten, dat Hij is nog lang niet voor de bakker mevrouw Engelsman in Edam dezer dagen nog een bloeiende roos uit haar gaard plukte, en dat de heer Bibo in Warder nog frambozen van de struik heeft geconsumeerd. Het was niet alleen in ons landje het afgelopen weekeinde helemaal mis met het weer. Over Zuid-Californie raasde een ijs koude wind met een snelheid van 50 kill neter per ur. Alle schepen moes ten in de havens blijven, verscheidenj steden werden in een Egyptische duis ternis gehuld, doordat electriciteits- masten sneuvelden, en een aantal vlieg velden werd gesloten, daar het landen door dichte stofwolken onmogelijk was Frank Sinatra en zijn vrouw Eva Gardner, die op het ogenblik in Enge land verbliiven. hebben aangifte ge daan van diefstal van juwelen uit hun hotel te Londen ter waarde van 5500 tot 6000 pond sterling. De Franse oud-premier Paul Rey- naud gaf als commentaar op de rede voeringen, dat Van Zeeland wel eer. Europees leger wenste mits het gener lei Europees karakter droeg. Hij keur de ook diens gedachte van een „college van commissarissen" gf. De Turkse republikein Kasim Goelek betreurde het, dat de zes landen van het plan-Pleven Turkije niet verzocht hadden om toe te treden. Na de schapen; KONIJNENSLACHTING Tientallen Soestenaren zijn in de loatste weken hun konijntjes op een geheimzinnige wijze kwijtgeraakt. Er is een Hnale slachting aangericht onder dit Kerstgebraad. Vorige week waren er 75 slachtoffers gevallen van een of ander vraatzuchtig dier en de laatste dagen zijn er nog weer zes bijgekomen De politie heeft verschillende hon den gevangen genomen en hun een braakmiddel toegediend om zo achter de dader te komen. Tot dusverre even wel zonder resultaat. Waarschijnlijk richt een hond deze slachting aan, die als volgt te werk gaat: hij springt zo lang tegen de hok ken aan, dat de afsluiting lilt begeeft Daarna bijt hij de gehele levende have dood en probeert hetzelfde weer op een andere plaats. Gisteravond is een militair van de luchtstrijdkrachten op de Benoorden- houtse weg te Den Haag omgekomen *-»ij een verkeersongeval, dat nog niet ge reconstrueerd kan worden, doch waar bij vermoedelijk twee personenauto's en een tractor met aanhangwagen be trokken waren. JNDIEN verwachtingen over de toe komst zouden beslissen, kon West- Europa alle hoop op betere tijden wel laten varen. Er heerst hier namelijk op het ogenblik een soort wanhoops- stemming, welke voortspruit uit gebrek aan vertrouwen in het vermogen, de Westelijke eenheid, zonder welke ons werelddeel geen kansen meer heeft, werkelijk te smeden. Dit plotselinge pessimisme is ontstaan na de confe rentie van de landen van het Atlanti sche Pact te Rome, waar de Benelux- landen weinig geneigd bleken hun sou- vereiniteit ten behoeve van de tot standkoming van een Europees leger te beknotten. De mededeling van de Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, in de Raad van Europa, dat Engeland niet direct zal deelnemen aan het Europese leger en het plan-Schuman en dat Engeland zelfs niet van plan is, zijn souvereine rech ten op te geven ten gunste van een eventuele Atlantische Unie, verergerde de zwartgallige stemming nog. Er wa ren zelfs schrijvers van hoofdartikelen, die in sombere kleuren schilderden, hoe de verdeeldheid van Europa de Ameri kanen er toe zou brengen, zich op hun zogenaamde periphere bases (Engeland, Noord-Afrika, Spanje wellicht, Grieken land en Turkije) terug te trekken en West-Europa zo tot een machteloze prooi van de Sowjetunie te maken. Een zo zwart pessimisme doet vreemd aan, wanneer tezelfdertijd de „New York Herald Tribune" vaststelt, dat er, met betrekking tot de Europese een heid, krachten aan het werk zijn, min der duidelijk weliswaar dan de huidi ge moeilijkheden, maar op de lange duur van oneindig veel meer belang. Het invloedrijke Amerikaanse blad spreekt in dit verband van een fatum, dat Europa eenvoudig naar de eenheid schijnt te drijven, wijst vervolgens op het vele, dat reeds bereikt is en komt ten slotte tot deze conclusie: „Men heeft beter (aan de Westerse eenheid) gebouwd, dan men wist. Men schijnt hard op weg datgene te bereiken, waarvan de vrees beweerde, dat het on mogelijk was. De zich langzaam ont wikkelende organen der Westerse sa menwerking zijn het bos, 't zou mis leidend zijn. indien de wereld er niet ir slaagde dit bos door de bomen van twijfel te zien". Dit Amerikaanse optimisme steekt verfrissend af tegen de Europese jam merklachten en zelfbeschuldigingen en het schijnt ook veel meer gerecht vaardigd dan het pessimisme hier. In derdaad wordt de ontwikkeling naar de eenheid gevoed uit ondergrondse bron nen, die niet meer te stoppen schijnen. Men luistere in dit verband eens naar een stem uit..., Engeland, dat, naar beweerd wordt, in zijn geheel tegen elk streven naar een Westeuropese of At lantische federatie gekant zou zijn. De Observer", het vooraanstaande, on afhankelijke Zondagsblad, schrijft, a er op te hebben gewezen, dat het „rea lisme" van sir David Macwell Fyfe »n feite puur onrealistisch is: „De ster,k- 1 si dynamische factor van onze tijd is de voortdurende vooruitgang van de wetenschap en de technologie, die de wereld steeds kleiner maakt. Zo lang als onze wetenschappelijke beschaving bestaat, zal de souvereiniteit van geen der historische Europese staten ooit weer reëel en effectief worden. Een eilandenrijk als Groot-Brittannie met zijn vijftig millioen inwoners zal nooit weer uit eigen kracht een grote mo gendheid kunnen zijn. Noch kunnen wij ooit hopen uit eigen kracht ons Gemenebest en empire te kunnen handhaven. Reeds op het ogenblik is de defensie van Canada, Australië n Nieuw Zeeland in de practijk een Amerikaanse en geen Britse verant woordelijkheid. Grote plannen tot ont wikkeling. zoals het Colombo-plan (tot ontwikkeling der economisch achter lijke gebieden in Zuid-Oost-Azie) kun nen nog altijd door Engeland worden uitgedacht, maar zij kunnen niet wor den uitgevoerd zonder Amerikaanse hulp. Een Atlantische federatie zou zulke plannen kunnen uitvoeren; en slechts daarin zouden onze speciale kennis en ervaring weer effectief en vruchtbaar kunnen worden". Inderdaad raakt de „Observer" hier aan de wortei der crisis van de twin tigste eeuw. Deze is een historische crisis, die, volgens menselijke bereke ning, niet met kleiner middelen dan een Westelijke federatie kan worden opgelost En daar elke crisis ten slotte haar oplossing vindt, moet men gelo ven, dat de federatie er komen zal. Tenzij dan dat men wil aannemen, dat de Westelijke cultuur naar de onder gang schrijdt maar daartoe is geluk kig weinig rsden Veeleer schijnt het mogelijk, dat het Westen, steunend op zijn nieuwe, grote wetenschappelijke ontdekkingen, door het huidige diepte punt naar een volgend hoogtepunt zal gaan Dit geloof in de darten der wei- feimoedigen te planten is een van de belangrijkste taken van het ogenblik.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1