de Eerste radioverbinding over Atlantische Oceaan Duitse luchtverstekeling was weg naar New York fcg&.'zaay Marconi's levenswerk Oplichter aangehouden De suikercampagne was slechter dan vorig jaar De gruwelijke vondst bij Schiphol op Twee Noordhollandse selectie-elftallen Moordzaak - De Boer weer in onderzoek Groot smokkelcomp'o* in West-Duits and Koning George neemt bewind weer op Westen vermindert Duitse schulden Plannen om Perzische olie onder het beheer van Wereldbank te stellen Een luxueuze nieuwsfabriek in Munsan-Ni DINSDAG 11 DECEMBER 1951 MAnCONl VIJFTIG JAAR GELEDEN: In 1895 een sprongvan pas twee kilometer (Van onze Haagse redacteur). EK BESTOND vreugde ln het kleine kamp van weten schappelijke werkers in Poldhu in Cornwailis in het zuidwestelijke puntje van Engeland op die gedenkwaardige 12de December 1901, nu vijftig jaar geleden. Het was ge lukt een draadloze verbinding tot stand te brengen tussen deze plaats en St. Johns op Newfoundland. Voor het eerst was de Atlantische Oceaan door de radio overbrugd! Thans reiken de radiogolven tot de maan. Er zjjn voor de draad loze geen afstanden meer. Zij is één van de belangrijkste en meest gebruikte middelen geworden voor een snelle over brenging van berichten van land tot land, van werelddeel tot werelddeel, van schip naar vaste wal, van de grond naar Vliegtuigen, van een rijdende trein of auto naar één of ander ontvangststation. We luisteren dagelijksnaar tal van radio-uitzendingen. We zjjn met het snufje van de moderne techniek vertrouwd geraakt. Het is ge meengoed geworden. en Kaap Breton in Canada. In 1907 be gon het openbare draadloze verkeer tussen Engeland en Amerika en in 1910 viel de afstand van meer dan 10.000 km. tussen Clifden en Buenos Aires weg. Grote waardering i^)E BEHOEVEN nauwelijks meer te vermelden, welk gebruik van de radio gemaakt is gedurende de eerste Wereldoorlog, hoe men zich langza merhand ging toeleggen op uitzendin gen op de zogenaamde korte en de ultra-kortegolf, hoe de radio ten slotte de vervolmaking van dit ogenblik be reikte. De laatste jaren van zijn leven wijdde Marconi zich bijna uitsluitend aan zijn wetenschappelijke werk op zijn jacht Elektra. Van vele zijden heeft hij de eer en de waardering ge kregen, die hem toekomen. Hij ontving O.a. de Nobelprijs voor natuurkunde (in 1909), de Albert-medaille van de Engelse Royal Service of Arts en de Amerikaanse Franklin-medaille. De Italiaanse koning benoemde hem tot lid van de Senaat en verleende hem in 1929 de erfelijke titel van markies. Hij is voorzitter van de Koninklijke Italiaanse Academie en rector van de St. Andrew's Universiteit geweest. In 1939 overleed hij, 65 jaar oud, aan een hartverlamming. t/IJFTIG jaar geleden betekende de overbrugging van de grote haring- vijver een triomphantelijke overwin ning van het zwoegende menselijke vernuft op de verborgenheden der natuur. Het is aan Guglielmo Marconi te danken, aan zijn onvermoeid zoeken en experimenteren, dat de mensheid thans over de radio met zijn schier on beperkte mogelijkheden beschikken kan. Hij gaf, nadat verschillende an dere natuurkundigen door hun theore tische en practische proeven het nieu we begrip ontwikkeld hadden, de grote stoot aan de toepassing in de piactijk. Toen hij 21 jaar was, kwam hij op het denkbeeld, dat het mogelijk moest zijn met behulp van electro- magnetische golven draadloos te tele graferen. Op het landgoed van zijn vader experimenteerde hij in 1895 met een primitief en zwak toestel. En niet zonder succes. Dat gaf hem de moed om door te gaan. Nog hetzelfde jaar bracht hij een verbinding tot stand over ongeveer2 km. Het begin was er! In 1896 toog hij naar Engeland, waar hem op 1 Juni het eerste patent, ooit toegestaan voor draadloze telegrafie, gegrond op het gebruik van electrische golven, ver leend werd. Na zijn vinding gedemon streerd te hebben aan ambtenaren van de posterijen en aan andere vertegen woordigers van de Britse en andere regeringen over afstanden, die, hoe wel nog kort, steeds langer werden, keerde hij op uitnodiging van zijn regering in 1897 terug naar Italië. Er werd ln dat jaar Spezia aan de kust een station opgericht, dat ge meenschap verkreeg met Italiaanse oorlogsschepen op een afstand van ruim 20 km. Steeds grotere afstanden. T\E bruikbaarheid van de draadloze was bewezen. De volgende stap was de commerciële exploitatie. In Londen werd in 1897 een maatschappij opge richt voor het verwerven van Mar coni's patenten in alle landen behalve Italië. Marconi kreeg de gelegenheid zijn proeven voort te zetten. Er wer den vaste stations opgericht op Wight en te Bournemouth en in 1898 kon een verbinding tot stand gebracht worden tussen de vuurtoren op South Fore land en het mailschip East Goodwin Op 3 Maart 1899 werd voor het eerst uit zee een aanvaring gemeld aan South Foreland, waardoor onmiddel lijk reddingboten uitgezonden konden worden. Daarmede was' ook het prac tische nut voor de beveiliging van schepen aangetoond. Men overbrugde het Kanaal, gebruikte de draadloze telegrafie tijdens vlootmanoeuvres tussen de schepen onderling tot op 135 km afstand en in de Zuidafri- kaanse oorlog bedienden zich ook de militairen ervan. Toen Europa en Amerika eenmaal met elkaar in verbinding stonden, volgde de communicatie tussen Poldhu De Radiomuis had een meineedsfaart Enige maanden geleden heeft de ex-burgemeester van Hilversum, G. J. H Fijn, thans administrateur in Ber gen, voor de Amsterdamse politierech ter terechtgestaan, omdat hij ten huize van een inwoner van Hilversum een radiotoestel zou hebben gestolen. Ter zitting beriep de heer Fijn er zich op, dat het toestel zijn eigendom was ge- geweest, een bewering, die bij nader onderzoek juist bleek te zijn. De Hilversummer, na de oorlog amb tenaar van het Beheerinstituut, heeft zich nu moeten verantwoorden wegens meineed. Hij had n.l. staande gehou den. dat hij het toestel van een Cana dees had gekocht, hoewel de oud-bur gemeester had gezegd, dat de man het met andere goederen in bewaring had gekregen. De oud-ambtenaar bekende Er werd zes maanden gevangenistraf tegen hem geëist. De Amsterdamse rechtbank doet over twee weken uit spraak. Te Rotterdam is een 28-jarige uitge ver aangehouden wegens oplichting. Hij bezocht een groot aantal mensen en wist hen te bewegen tot het plaatsen van een advertentie in een door hem te verzorgen adresboek. De adverten ties werden betaald, de uitgever ont ving en gaf uit een bedrag van f 5000.maar het boek verscheen niet. De regen is oorzaak, dat hoewel de met suikerbieten bebouwde oppervlak te dit jaar ongeveer even groot was als in 1950, de bietenopbrengst aanzienlijk minder is geweest, n.l. ongeveer 2300 2400 millioen kg tegen 3.100 millioen kg vorig jaar. Hoewel het suikerge halte der bieten 0.3 procent groter was, staat dit in geen verhouding tot de lagere bietenoogst. De uit de bieten- oogst te verkrijgen totale productie van witte suiker wordt geraamd op 300.000 310.000 ton (vorig jaar 368.000 ton). (Advertentie. Ine Med.) Lijk geïdentificeerd Uitgaande van de afdeling Noord- Holland van de K.N.V.B. wordt op Zondag 23 December op het veld van S.E.W. te Nibbixwoud een selectie-wed strijd gespeeld tussen de volgende ploe gen: ELFTAL A: Jongewaard (ZFC 4) Berepoot (Woudia) en Molenaar (Hugo Boys); Dekker (WFC 4), De Louw (WFC 4) en Van Eerden (USVU>; Bergers (ZFC 5), Kuiper (ZFC 4), Ven- nik (USVU), Van Tunen (SVA) en Schoutsen (Westfriezen). ELFTAL B: Druif (Nw. Niedorp) Pauw (Schagen 2) en Reus (Blokkers); Brondsema (WGW), Geensen (Petten) en Scholten (Uitgeest); Ramler (WGW), Karsten (SEW), Hoornsman (JVC), Vos (Berkhout) en Jb. Schmidt (Berdos) Reserves: Meijer (Berdos), De Jong Westfriezen) en Schoenmaker (Uit geest). Zesdaagse te Berlijn eiste weer een slachtoffer De wielerbaan te Berlijn heeft voor de tweede maal in 1951 een slachtoffer geëist. Tijdens de zesdaagse, welke verleden week te Berlijn werd gehou den, kwam de Duitser Rudi Mirke, kop- pelgenoot van Preiskeit, te vallen, waarbij hij een hersenschudding en een hoofdwonde opliep. Thans is de 34-jarige Mirke aan zijn verwondingen overleden. In Maart van dit jaar be zweek onze landgenoot Gerrit van Beek ln het ziekenhuis, nadat hij eveneens in een zesdaagse op dezelfde baan was gevallen. Het stoffelijk overschot van de Duitse Jongeman, dat een boerenknecht vorige week Woensdag b(j toeval ontdekte in een weiland bij Schiphol, is thans ge ïdentificeerd als dat van de zeventien jarige leerling-monfeur Gerhard Hol- schuh uit Aschaffenburg, een plaatsje veertig kilometer ten zuidoosten van Frankfort aan de Main. De jongeman was Maandagmorgen zgn. normaal naar zijn werk gegaan, doch sindsdien had men niets meer van hem vernomen. Op het lichaam, dat in een kuil werd aangetroffen, werden on der meer een briefje van een wasserij in Aschaffenburg en een dienstregeling van de Pan American World Airways gevonden. In deze dienstregeling was de vertrektijd van een stratoclipper naar New York onderstreept en op het routekaartje was de route Frank fortAmsterdamGlasgowNew York overgetrokken. Het vermoeden van de politie, dat de jongen zich in de ruimte van het lan- dinggestel had verborgen en toen in de 1 buurt van Schiphol het landinggestel werd uitgeklapt, door de koude bevan gen naar beneden is gevallen, wordt nog versterkt, doordat zijn lichaam als een torpedo in de aarde was gedrongen en precies in de landingsbaan van het vliegtuig lag. Bovendien was zijn hor loge door de schok op 22.18 blijven stil staan en het toestel, dat om negen uur uit Frankfort was vertrokken, landde om 22.24 op Schiphol. Men neemt aan, dat de jongen Maan dagavond tijdens de duisternis kans heeft gezien het vliegveld te Frankfort te betreden en zich onder het toestel te verbergen. Het stoffelijk overschot van de jonge man, wiens ouders in Berlijn wonen, zal in Amsterdam ter aarde worden be steld. Bij Brecey in Normandie is eer. auto met acht personen, waaronder een voltallig gezin van zeven leden, te wa ter geraakt. Alle inzittenden zijn ver dronken. Haagse tandarts wordt verhoord Naar de Tel. verneemt, heeft de voor. malige Haagse tandarts W. H., die in West-Indie wegens valsheid in ge schrifte is gearresteerd, bekend, dat hij bij de Schade-enquêtecommissie een valse vordering van f 14.000 heeft in gediend. Dit is intussen niet de enige zaak, waarvoor hij wordt verhoord. H. heeft n.l. als „dokter Wim" deel uitge maakt van een verzetsgroep, die aller minst onbaatzuchtig is opgetreden. De Haagse advocaat mr. De Boer, die op 30 Mei 1945 in zijn woning in de Gou denregenstraat werd vermoord, zou de beschikking hebben gehad over een „zwart cahier" met tal van compro mitterende gegevens over zekere figu ren uit deze groep. Gezegd is. dat hii daarom is vermoord. De zaak is inde», tijd onderzocht, maar nimmer tot ee<» oplossing gebracht, hoewel H. en zijn mannen van de moord werden beticht. Het dossier is twee en een half jaar geleden afgeslotenH. was al eerder naar het buitenland vertrokken. Hij wordt thans opnieuw over deze kwes tie verhoord. De Britse en Amerikaanse autoritei ten in West-Duitsland doen samen met de Duitse douane nasporingen naar een bende, die haar werk maakt van het smokkelen van ongemunt zilver en andere waardevolle goederen. Het onderzoek is begonnen, nadat twea vrachtauto's zijn aangehouden, waarin zich zes-en-twintig zakken zilver en twee-en-twintig Perzische tapijten be vonden. De waarde van het zilver be liep ongeveer 100.000 mark. Koning George van Engeland heeft het bewind weer op zich genomen. Hij heeft een decreet ondertekend, waarin de tijdelijke overdracht van zijn taak aan een staatsraad van vijf wordt her roepen. Deze is in September ingest" Ld, toen de koning een longoperatie moest ondergaan en bestond uit de koningin, de prinsessen Elisabeth en Margaret, de hertog van Gloucester en de prin cess royal. V.N.-troepen zouden zone Kaesong gesehonden hebben De Noordelijken hebben de V.N. ervan beschuldigd gisteren een aanval op Kaesong te hebben ondernomen en daarmede de neutrale zone te hebben geschonden. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Hertog van Edinburgh vertelde een mop Op een matinee, dat uitging van de Variety Club van Engeland ten bate van de National Playing Fields Association en dat werd bijge woond door het prinselijk paar van Engeland, onderhielden de hoge gasten zich geruime tijd met de vele aanwezige Engelse en Amerikaanse filmsterren. De Her tog van Edinburgh heeft de Holly- wood-ster Rhonda Fleeming een mop verteld, die haar hartelijk doet lachen. EGYPTISCH PROTEST BIJ DE V.N. De Egyptische ministerraad heeft be sloten bij de V.N. een protest in te dienen tegen het Britse optreden in de zóne van het Suez-kanaal tijdens het afgelopen weekeinde. Als vooroorlogse schuld geregeld wordt Engeland, Frankrijk en Amerika hebben zich bereid verklaard hun schuldvorderingen op West-Duitsland wegens sedert de oorlog verleende eco nomische hulp te verminderen, mits er een bevredigende en billijke regeling van de vooroorlogse schulden van Duitsland tot stand komt. Met dit besluit is de weg geopend voor het welslagen van de conferentie over Duitslands vooroorlogse en na oorlogse schulden, welke 25 Januari te Londen zal beginnen. Engeland heeft zijn vordering verminderd van 201 mill, pond tot 150 mill. pond. De verde- ring van Frankrijk is verminderd van 15.7 millioen dollar tot 11.840.000 dol lar en die van de V.S. van 3.2 milliard tot 1.2 milliard dollar. Bovendien zul len de vorderingen van Engeland en Frankrijk geen rente dragen en m twintig jaar moeten worden voldaan De betaling van de Amerikaanse vor dering kan in 35 jaar geschieden, doch met een interest van 2% pet. Het Duit se antwoord op dit aanbod wordt nog deze maand ingewacht. Foead Koproeloe, de Turkse minis ter van buitenlandse zaken, heeft ver klaar, dat de tweede Russische nota aan Turkije over diens toetreden tot de NAVO niet beantwoord zou wor den. Een ultimatum aan de oude afnemers Te Londen worden thans pogingen in het werk gesteld om voorstellen uit te werken, volgens welke de wereld bank zou optreden als beheerder van de Perzische oliebezittingen en deze zou De eerste middelen hiertoe zouden worden verschaft door een lening van de bank. Dit voorstel zou ten doel heb ben een tijdelijke overeenkomst te be reiken, waardoor weer olie uit Perzie zou kunnen worden aangevoerd. Volgens de perschef van de nationale Perzische oliemaatschappij is Perzie be reid een overeenkomst van korte duur te aanvaarden betreffende een gemeng de raad van toezicht, bestaande uit Per exploiteren via een agent. Een gedeelte gen en vertegenwoordigers van de We- van de winst zou aan beide zijden moe- reldbank. ten worden verdeeld. EEN TREIN DIE GILT, MAAR NOOIT VERTREKT (Door Luitenant B. M. Kostei) JN MUNSAN-NI staat een trein. De locomotief ervoor blaast als een wild dier. Er gaan roetzwarte wolken richting Oostelijk front. Al vier maanden lang doet die trein pogingen om op gang te komen naar het schijnt, doch slechts één keer is hij een paar meter van plaats veranderd om dat de Amerikaanse kapitein, Jim Brady, een trein een machtig stuk speelgoed vindt. De trein in Munsan-Ni blijft stil staan. Evenals de pogingen om een paar kilometer verder, in die witte circustent, de vrede in Korea tot stand te brengen. De trein herbergt een dertigtal jour nalisten uit de geallieerde wereld. Er zijn tien wagons waarin deze journalisten slapen, eten, de bar bezoeken, schrijven, telefoneren en radio-uitzendingen verzorgen. Nu en dan. gilt de locomotief, alsof hij bang is voor artillerie vuur, dat wat verder op is waar te nemen. Dat gillen komtJ, ook al weer door die Jim Brady, die het leuk vindt om aan een ijzeren staaf te trek ken, door welke handeling ergens huilend hete stoom een uitlaat klep verlaat. In deze wereld van tien wagons Wordt het nieuws van Korea ge maakt. Het wordt gehattld in een truck, een half uur rijdens van hier. In Panmoendjon. Elke dag wanneer er confe renties zijn tussen geallieerden en communisten gaan de journalis ten in de truck. Je kunt nooit weten. Misschien dat ineens een overeenstemming wordt bereikt. Misschien datdat een collega de historische woorden, de histo rische gebeurtenis zal missen.... De sergeant-kok bereidt met een aantal Koreanen het eten en de bar-jongen is al aan het poet sen, want de nieuwsschrijvers zijn hongerig en dorstig. Een thuis gebleven journalist strekt de benen tussen de lakens. Op een paar mijl van het front. Hij heeft een fles bier in de hand en een boek in de andere. Wat verder, op die tweede heuvelrij. daar voor u, zoeken soldaten naar de gaten in de grond, naar de foxholes. Daarin moeten zij hun slaapplaats vinden. Zij gaan lig gen wachten. Wachten op het sein van optrekken, aanvallen of het binnenkomen van artillerie- of mortiervuur. Wachten op de nachtelijke kou van nu reeds IS graden onder nul. In ieder geval wachtenWachtenwachten. i' KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen ie Schrevelduin Kapelle: J. M. van Die ren te Ede; te Amersfoort: T. J. Door nenbal te Oene. Aangenomen naar Barneveld: W. Vroegindewey te Hui zen N.H.; naar Rotterdam Charlois: W. Anker te Heusden. Bedankt voor Kam pen: M. M. de Jong te Nieuw Vennep. Benoemd tot hulpprediker te Usselo (O): A. J. Nijk, cand. te Groningen. Geref. Kerken —"Tweetal te Rotter dam Kralingen: J. Kremer te Utrecht en H W. Wierda te 's-Gravenhage Loosduinen. Beroepen te Hilversum: J. Thomas te Rotterdam Charlois; te Harmeien: J. Heule, cand. te Bloemen- daal; te VleutenDe Meern: W. J. van Hoek te Zuilinchem. Bedankt voor Rensoord: K. Kramer te Lioessens; voor Murmerwoude: D. Hoornstra, evangelisatiepredikant te Hoofddorp. GeTef. Kerken art. 31 k.o.: Aange nomen naar Barendrecht-Pernis: P Wolffraat te Vollenhove-Kadoelen; naar Zwijndrecht-Grote Lindtc H. Eenhoorn te Rozenburg. Chr. Geref. Kerken: Tweetal te Naarden: K. Bokhorst te Ede en M Overduin te Woerden. Bedankt voor Enschede: R. Slofstra te Venendaa); voor Gouda: W. F. Laman te Rotter dam West. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: A. Vergunst te Zeist; voor Vlaardingen: J. W. Kersten te Gene- muiden. Vrijheid van godsdienst in Zweden Op 1 Januari a.s. wordt in Zweden een wet van kracht, op grond waar van het mogelijk zal zijn, uit de Zweedse (Lutherse! staatskerk te tre den zonder over te gaan tot een ander kerkgenooschap. Tot dusverre waren alle Zweden lidmaat van de staatskerk, wanneer zij niet nadrukkelijk te ken nen gaven, te behoren tot een ander erkend kerkgenootschap. Men ver inmiddels heeft Perzie de voormalige afnemers van de Anglo-Iranian ervan ii kennis gesteld, dat zij binnen tien dagen koopovereenkomsten met Perzie moeten ondertekenen, daar anders de olie aan anderen zal worden verkocht. Negen toneelspelers van het Saadi- theater te Teheran hebben thans eveneens hun toevlucht gezocht in het parlementsgebouw. Zij zouden bedreigd worden door sluitpmoordenaars. op Ie knappenI (Advertentie. Ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORD-PUZZLE Horizontaal; 1. lahar, 5. totem, 10. sres, 12. sado, 13. arg, 14. ren, 16. Sir, 17. ge, 18. leest, 20. ka, 21. seef, 22. el, 24. geluk, 27. aal, 29. eros, 30. karaf, 32. wit, 33. marot, 35. ijs, 36 lepel, 37. nu, 38. dadel, 39. fez, 40. koker. 41. kiel, 42. pro, 43. elite, 44. fa, 46. wrok, 47. ro„ 49. steek, 51. ed., 52. ark, 54. ten, 55 K.R.O., 56. adem, 58. sago, 59. Tegal, 60. Minos. Verticaal: 1. laagsgewijs. 2 arre, 3. lieg, 4. as, 6. os, 7. tas, 8. edik, 9. moraal, 11. neef, 14. reek, 15. N.S., 18. leus, 19. te, 21. slot, 23. Iaat, 25. Eris. 26. parel, 28. af, 30. kaper. 31. rol, 33. Meden. 34. muziekdoos, 36. lak, 37 neet 38. doof, |39 flik, 40 Kr.. 41. klok, 42 piraat. 43. wacht zeer weinig uittredingen. Ook eren, 45. as, 46. weer, 48orde 50 TT

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5