Westen zal de A-bom niet afstaan De Oostduits ers wensen geen VN -commissie van onderzoek Spaak afgetreden als voorzitter van de Europese Assemblée DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Groie Vier willen ziifing nemen in ontwapeningscommissie Vijf punten van overeenstemming Egypte roept zijn ambassadeurterug Argentinië zal atoom- accoord sluiten Franse regering kreeg het vertrouwensvotum Een gunstig teken voor het plan-Schuman Twee doden te Zwo'le DE afgevaardigden van Oost-Duitsland, die gisteren te Parijs voor de eerste maal voor de commissie ad hoe der V.N. verschenen, hebben het voorstel van de westelijke geallieerden betreffende het instellen van een onpartijdige com missie om te onderzoeken of in geheel Duitsland de voorwaarden bestaan voor het houden van vrije algemene verkiezingen, verworpen. Het voorstel wordt door de Oostduitse regering beschouwd als een „inmenging in een binnenlandse aangelegenheid". Onder handelingstermijn in Korea verlengd? tngeiand zou 600 millioen dollar aan Amerikaanse hulp wensen 1toAt Reójtelh Grotere inspanning van Nederland Civiele verdediging BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 12 Dec. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 293 ALKMAAESCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Rapport van subcommissie voor ontwapening in discussie ï\E vier mogendheden, die hebben deelgenomen aan de werkzaamheden van de sub-commissie voor de ontwapening, ingesteld door de politieke commissie van de Ver. Naties, hebben besloten deel uit te maken van een „commissie voor atoomenergie en klassieke wapenen", welke plannen moet uitwerken voor ver mindering van de bewapenihg, aldus wordt medegedeeld, in een rapport dat gisteren door de sub-commissie is bekend gemaakt. De nieuwe commissie zou werken onder controle van de Veiligheidsraad en moeten worden samengesteld uit de elf leden van de raad plus Canada. Inmiddels hebben de westerse mogend heden de Sowjetunie gisteren doen weten, dat zy geen afstand zullen doen van de atoombom als de Sowjetunie niet tegelijkertijd zou overgaan tot beperking, onder internationaal toezicht van de wapens en strijdkrachten, die volgens het westen, op het ogenblik de vrede bedreigen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van staat, die uit naam van het westen in de politieke commissie van de V.N. over het rapport van de Grote Vier sprak, zeide, dat de vijf punten van overeen stemming „een wezenlijke en nuttige mate van overeenkomst" betekenden. Het rapport was „een bescheiden, doch concrete stap voorwaarts op de weg, die wy allen willen gaan". JAE voornaamste punten van overeen stemming tussen de Sowjetunie en de drie Westelijke mogendheden zijn: De ontwapeningscommissie moet de vermindering van alle wapens met in begrip van atoomwapens bestuderen, alsmede die van paramilitaire en poli- tiestrij dkrachten. Er moet een volledige telling van wapens en strijdkrachten worden ge- gehouden. lil Gisteravond heeft de Egyptische regering besloten haar ambassadeur in honden, Abdel Fattah Amr Pasja, terug te roepen. Een zaakgelastigde zal de leiding van de Egyptische ambas sade te Londen op zich nemen. Een woordvoerder - van de regering deelde voorts mee, dat de Egyptische regering had besloten „vrije bewape ning" van het Egyptische volk toe te staan. Hij zei, dat de regering binnen kort straffen zal stellen op samenwer king met de Britse strijdkrachten in de Kanaalzone. Argentinië zal een bondgenootschap aangaan met een „industrieel hoog ontwikkeld land" voor de ontwikke ling van de atoomenergie. Dit ver klaarde Dr. Richter, de in Argentinië werkzame Oostenrijkse atoomgeleerde. Hij noemde de naam van het land niet. Prof. Richter voorspelde, dat als de overeenkomst zal zijn getekend „Ar gentinië niet langer gebrek zal hebben aan buitenlandse valuta". Het gevolg zou een „wezenlijke economische schon voor de wereld" zijn. Hij legde er de nadruk op. dat zijn werk op gebrui'- van atoomenergie voor industriële oogmerken was geconcentreerd. I Er moet een stelsel van garanties worden ontworpen waardoor contröle op het ontwapeningsprogram mogelijk is. Er moet een wereldconferentie van alle landen worden gehouden ter be spreking van ontwapening. Er moet een stelsel van verificatie en inspectie worden ingesteld. In het rapport wordt voorts gezegci. dat men van beide zijden was overeen gekomen dat inlichtingen betreffende alie wapens en alle strijdkrachten vol ledig bekend moeten worden gemaakt. De tegenstellingen TOT de ernstige en fundamentele tegenstellingen lussen de Weste lijke en Oostelijke ontwapeningsplan nen behoort o.a. het bezwaar van Wysjinski, dat het Westelijke plan controle wil doen voorafgaan aan he. verbod van de atoombom. De Sowjet unie staat op verbod van atoomwapens vóór elke andere ontwapeningsmaat regel, doch de Westelijken dringen aan op 'een geleidelijke beperking der klassieke wapens vóór het verbod van het atoomwapen. Men houdt hieraan krachtig vast. Wat de internationale controle betreft houden de Westelijk; mogendheden vast aan 't plan-Baruch, dat o.a. beheer van alle installaties voor atoomenergie wenst. Wysjinski verzet zich hiertegen en is van oordeel dat een nieuw stelsel moet worden ontworpen. (Zie verder elders in dit blad) Met 377 tegen 240 stemmen ts in de Franse nationale vergadering een motie van de oppositie verworpen om het de bat over de ratificatie van het plan- Schuman vier maanden uit te stellen. De regering had aan deze stemming de vertrouwenskwestie verbonden. Deze uitslag wordt als een gunstig voorteken beschouwd voor de stem ming over het plan-Schuman zelf. De thans verworpen motie was inge diend door de conservatieve afgevaar digde Pierre André. De motie vroeg nieuwe besprekingen over de bevoegd heden van het bovennationale gezags orgaan en nauwkeuriger omschreven garanties voor leden-staten. De motie- André werd gesteund door Gaullisten, communisten en enkele rechtse en ra dicale afgevaardigden. Auto tegen een boom door drankmisbruik Maandagavond tegen middernacht is in Zwolle, nabij de overweg naar De venter, een auto met twee personen in volle vaart tegen een boom gereden. De belde inzittenden overleden enkele uren na het ongeluk aan hun ver wondingen. Zij waren met de trein uit Amster dam gekomen en verkeerden onder in vloed van sterke drank. De auto was op het Stationsplein geparkeerd ge weest; met dit vehikel hebben zij zich waarschijnlijk op weg begeven naar het pension van een hunner, die aan de grondwerken voor de nieuwe IJsel- centrale als graafmachinist werkzaam was. Deze was ongehuwd, de andere laat een vrouw en een kind achter Een negatieve maiden speech Een Arabisch voorstel te verwachten DF Oostduitse minister voor weder opbouw, dr. Lothar Botz, verklaar de, dat het instellen van een dergelijke j commissie in strijd was met de belan gen van het Duitse volk en de grond beginselen van de V.N. Hij herhaalde de eerder in dit jaar door Oost-Duits- land gedane voorstellen inzake het houden van een conferentie van ver- tegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland, teneinde een kieswet op te stellen op basis waarvan vrije verkie- DE ZIEKENFONDSPREMIE WORDT VERHOOGD Voor verplicht verzekerden Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de premies v<ior de verplicht verzeker den der ziekenfondsen worden verhoogd van 3.6 tot 3.8 procent van het loon. Het deel dat de werknemer hiervan moet hetalen, stijgt van 1.8 tot 1.9 procent. Verwachting tot morgenavond: In het Noordwesten van het land overwegend half bewolkt en droog weer. Temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. El ders vooral in de nacht en och tend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar in de middag ook enkele verspreide opklarin gen en temperaturen oplopend tol even boven het vriespunt. Zwak ke tot matige Zuidelijke wind. zingen in beide gebieden zouden kun nen worden gehouden. Arabische motie D.P.A. heeft van gezaghebbende Arabische zijde te Parys vernomen, dat de Arabische landen in de algemene vergadering een motie zullen indienen, strekkende tot een onverwijld herstel van de eenheid van Duitsland. De in diening zal waarschijnlijk door de Iraakse delegatie geschieden. Oost-Duitse delegatie De Oostduitse delegatie, die in Parijs zal deelnemen aan het debat over de hereniging van Duitsland voor haar hotel. V.n.l.r.: Nuschke, president van de Chr. democr. par tij, Lothar-Boltz, vice-president van de raad, Ackermann, staats secretaris van buitenlandse zaken en Ebert, burgemeester van Oost- Berlijn. Te Washington vindt steeds meer het denkbeeld steun om dg onderbande. iingslermijn in Korea te verlengen en de datum van 27 December te laten va ren. Zoals bekend hebben de V.N. ermee ingestemd, een demarcatielijn te bepa len onder voorwaarde, dat vóór 27 De cember overeenstemming over de wa penstilstandsbesprekingen b°reikt zou worden. Luchtmacht' der VS in Korea verloor negenhonderd toesteilen In Washington hebben functionaris sen van de Amerikaanse luchtmacht en marine meegedeeld, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea ruim 900 vliegtuigen hebben verlor-en. On geveer 300 communistische vliegtui gen zouden zijn vernietigd. De zegslieden wijzen er op, dat cV Amerikaanse vliegtuigen sedert h begin van de oorlog in Juni 1950 voor' durend aan acties hebben deelgr nomen, terwijl communistische vliec tuigen pas de laatste vier maanden in aantallen van betekenis zijn ver schenen. Amerikaanse bladen melden, dat Engeland om ongeveer zeshonderd mil lioen dollar aan Amerikaanse hulp edurende de komende zes maanden heeft verzocht, ten einde een nieuwe financiële crisis te voorkomen. Engeland zou de voorkeur geven aan indirecte steun boven formele schenkingen. Gedacht is aan Amerikaanse aankopen op grote schaal van Britse militaire goederen voor de Westeuropese defensie. Welingelichte ambtenaren zeiden, dat Amerika waar schijnlijk Engeland niet meer dan de helft van de zeshonderd millioen dollars, die verlangd werden, zou schenken. TN DUITSLAND is de jeugd momenteel actief op het stuk van bootjes bou wen. Men gebruikt" hiervoor lege alu minium benzinetanks, die afkomstig zijn van de geallieerde vliegtuigen. Het zijn zgn. reserve-tanks, die na eenmaal gebruikt te zijn, worden weggegooid. Nu wil het toeval, dat de tien-jarige Hein Klasen met op 'n handwagentje 'n geweldige brisantbom kwam aandra gen. „Fijn voor een bootje", zei hij, „en de tank is nog vol ook!" Gelukkig heeft men zijn bouwplannen, waaraan las-apparaten te pas kwamen, kunnen verijdelen. O In Udenhout, waar vol gens Theodoor alleen maar voorzichtige mensen woonden, heeft een 80-jarige man een oorlogsverzameling aangelegd, waarvan het ongevaarlijkste exemplaar een geweer is. Maar de man heeft ook landmijnen. De politie heeft alles be hoedzaam weggehaald. Het hart draait me om in het lijf. In Washington is dezer dagen een kind geboren, dat het hart buiten het lichaam droeg. Op operatieve wijze heeft men "ezorgd. dat het kind later kan zeggen draag het hart op do rechte plaat sens een mijlpaal in do geschiedenis der ge neeskunde, want nog nimmer is een dergelijke operalie mislukt. Er zijn 140 gelijksoortige gevallen bekend. Op HET LIEP SPAAK. grond van de wet tot agrarische her vorming hebben 1286 boerengezinnen in Zuid-Oost-Italie de beschikking gekre gen over =nige hectaren land per gezin. De stukken gro»1 zijn onttrokken aan het grootgrondbezit. In Muenchen is het centraal verbond van voormalige Duitse onderofficieren opgericht. De bond wil de economische belangen van haar leden oehartigen en niet aan poli tiek gaan doen. De Westduitse vak bondsraad heeft een beroep op de Bondsregering gedaan om krachtige maatregelen te nemen tegen de nieuw- Nazistische partij, die in het vroegere Derde Rijk de kop weer opsteekt. De schade ten gevolge van de overstromin gen van de Rhone in Frankrijk wordt op bijna een millioen francs geschat. Q Theodoor beklaagt de brave burgers van het Britse graafschap Middlesex. In dit graafschap was een aanplant van ongeveer duizend kerstbomen, die met kerstmis zouden worden verkocht. Die ven hebben echter een paar dagen voor de dag van de verkoop, de gehele aan plant gestolen. Dit geschiedde in een duistere lacht, een onheilige nacht, zoals licht te vatten is. Men heeft de daders nog niet te pakken. Sombere woorden in Straatsburg EEN teleurgestelde Paul Henri Spaak heeft gisteren, op de laatste zittingsdag van de Assemblee in 1951, zijn ontslag ingediend als voorzitter van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa. Hij verklaarde vrij te willen zijn om zijn plaats te kunnen innemen tussen zijn „werkelijke metgezellen, die op recht en werkelijk voor de gedachte van een verenigd Europa strijden". Hij was het niet eens met de z.i. te voorzichtige politiek van de Assemblee. Spaak, die drie maal tot voorzitter van de Assemblee is gekozen, is een van de oprichters van de Europese beweging te Brussel. Ministers bespraken hun problemen JN zijn redevoering zei Spaak, dat de mogelijkheden van de Assemblee vrijwel uitgeput waren en dat de op lossing van de Europese eenheid buiten de vergaderzaal van dit instituut lag. Hij verklaarde nog, dat een laatste be roep op Engeland gedaan moest wor den om zijn houding ten aanzien van Europa's eenwording te wijzigen. De regeringswijziging in dit land had in dit opzicht niet gebracht, wat men er van had verwacht, aldus de aftredende voorzitter. Spaak vroeg zich af, of het de moeite waard was tweemaal per jaar tweehon derd parlementariërs naar Straatsburg te brengen. „Als dat is wat wij moe ten verwachten", zo besloot hij „zeg ik openhartig, dat het beter is met dit alles op te houden en een einde te maken aan de illusie, die 't publiek de indruk geeft, dat er werkelijk iets belangrijks gaat gebeuren". De Assemblee heeft gisteren een aan beveling van de commissie voor alge- mene zaken goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld Oostenrijk uit te nodigen zich te voegen bij de vijftien landen, die in de Raad van Europa zijn ver tegenwoordigd. Hierop beval de Assemblee aan, dat elk van de vijftien leden een minister van Europese zaken zal benoemen, die zijn land bij internationale besprekin gen zal vertegenwoordigen en een ge meenschappelijke Eüropese politiek zal opstellen 'Bovendien' heeftde - Assembjee "een' geamendeerd pntwerp-statuut goedge keurd, dat de Raad meer politieke vol machten geeft en meer zeggenschap in het sluiten van verdragen. Met deze stemming werd tevens de zitting van de Assemblee van 1951 besloten. Ministers bijeen Gisteren zijn de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Belgie, Italië, Luxemburg, Nederland en West- Duitsiand te Straatsburg bijeengekomen ter bespreking van militaire, politeke en financiële meningsverschillen, die tussen hun landen bestaan en de vor ming van een Europees leger ophouden. Zij hebben op een aantal punten over eenstemming bereikt en zullen op 27 PAUL HENRI SPAAK teleurgesteld December opnieuw te Parijs bijeen komen, teneinde dan de andere geschil punten, zoals de politieke contröle en de opstelling van een gemeenschappe lijke begroting voor het Europese leger, te bespreken. DE KWESTIE ZUIDWEST AFRIKA De beheerschapscommissie van de V.N. heeft gisteren een beroep ge daan op Zuid-Afrika dat de vergade ring van de commissie boycot, om le besprekingen met de V.N. over de sta tus van Zuidwest-Afrika te hervatten. ..Wijze mannen vragen: In het rapport, dat Averell Harri- man en nog twee „wijze mannen" van de NAVO over de krachtsinspan ning van de leden-staten opstelden, zouden, naar verluidt, de V. S. en Engeland de twee enige landen zijn die door de commissie niet tot grotere inspanning op het gebied van de de fensie worden aangespoord. Een gro tere inspanning zou gevergd kunnen worden van Belgie en Denemarken en, hoewel in mindere mate, ook van Frankrijk, Italië, Noorwegen, Portu gal Canada en Nederland. Het rapport zou voorts de aanbeve ling bevatten dat de V.S. hun aankn pen in het buitenland zullen uitbreiden teneinde de NAVO-Ianden te Helper bij de bestrijding van hun dollartekort. QNLANGS hebben wij enige notities gemaakt bij hetgeen van officiële zijde is bekend gegeven over de vor ming van een Europees leger. Hoewel op dit terrein nog altijd meer ondui delijkheid heerst dan helder inzicht, is er één onderdeel van de defensie, aat bepaald te weinig belangstelling trekt, n.i. dat der civiele verdediging. De oor logsdagen van 1940 hebben geleerd, aat een land en een volk niet genoegzaam beschermd kunnen worden door een vechtend leger. Het gebied achter ae linies staat zonder twijfel aan directe oorlogshandelingen bloot De uitdruk king „totale oorlog" is zeker welspre kend genoeg. Indien wij onze gedachten hierover laten gaan, komen dadelijk moeilijk beden naar voren, die niet in een hand omdraai kunnen worden opgelost. De instelling van een verdediging dooi oe 'burgers hangt nauw samen met de wij ze, waarop de algemene Europese de fensie zal worden georganiseerd. Ne men wij een ogenblik aan. dat het Eu ropese leger er komt op welke wijze doet hier niet ter zake dan zal niet het gehele Nederlandse leger in deze internationale strijdmacht worsen in geschakeld. Een gedeelte ervan zal he- schikbaar blijven voor de verdediging van het eigen territoir Dit territoriale leger ressorteert uiteraad onder de mi litaire commando's. Daarnaast kennen we*de Nationale Reserve, op basis van vrijwilligheid. Minister Staf heeft onlangs als zijn mening te kennen gegeven, dat deze reserve plm.-15.000 man zal moeten le veren voor aanvulling van de territo riale troepen, voor luchtwachtdienst plm. 6000 man. voor luchtdoelartillerie 1500 en grensbewaking 1000 man. De Nationale Reserve zal in het kader van de territoriale verdediging voor eenvoudige opdrachten worden ge bruikt. Wij zouden sterk overdrijven, indien wij vaststelden, dat ons volk voor dit instituut groot enthousiasme aan de dag legt. Beide genoemde groepen behoren hiër archisch onder het ministerie van Oor log Daarmee zijn we er echter niet. De moderne oorlog wij hebben het ervaren laat niets onberoerd. Van daar dat ook de burger een eigen taak op zich zal moeten nemen. Het is duidelijk, dat het volkomen on verantwoord is in de ure des gevaars improvisatorisch tewerk te gaan. Ook deze burgerlijke taak zal nauwkeurig georganiseerd moeten worden. De eer ste moeilijkheid is, dat het hier geen militair onderdeel betreft. De burger lijke verdediging valt dus niet onder het ministerie van Oorlog, maar onder dat van Binnenlandse Zaken. Enerzijds heeft dit tot gevolg, dat ondeskundigen zich van dit gebied meester maken; van de andere kant zouden militairen allicht de typisch civiele zijde van dit vraagstuk spoedig uit het oog ver liezen. Er gaan thans stemmen op, die eer, burgerlijke dienstplicht in het leven wensen te roepen. Wij geven toe, dat Nederland op dit gebied een grote ach terstand moet inhaleii. Houden wij voor de geest, dat de werving voor de Nationale Reserve geen succes is, dan lijkt er voor burgerlijke dienstplicht veel te zeggen. Men doet goed zich af te vragen, hoe de onverschilligheid van ons volk op dit punt te verklaren is. Wij menen, dat zij hierin ligt. dat de overheid er nimmer in is geslaagd aan te tonen, dat ons land veraeaigbaar ts en dat derhalve in ons volk de ge dachte is gegroeid, dat een sterke ter ritoriale* verdediging alleen maar sterkere maatregelen van een mogeHj- ke aanvaller uitlokt met alle desas- treuse gevolgen van dien. Het is deze aversie, misschien ook indolentie. die in de eerste plaats door broken moet worden. Alleen goed ge voerde propaganda kan dit doen. En volledige opening van zaken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1