Stad en Omgeving Ich küsse Ihre Hand, Madame Het werk van Vincent v. Gogh Lood van kerkdak werd gebruikt om schulden te betalen De gemeentebegroting voor 1952 Garnizoen Alkmaar nam afscheid van Adjudant Timmers Na veertig dienstjaren een verdiende rust AGENDA De finale persoonlijke biljartkampioenschappen LAATSTE NIEUWS Gratie voor Kotalla Aantal straflijstengeen Goed militair volgde de laatsie order op In de cantine van het voormalige R.O.G.-gebouw, hebben de militairen van het garnizoen Alkmaar, door deputaties vertegenwoordigd, afscheid genomen van adjudant-onderofficier J. A. Timmers, die na veertig jaren dienst het leger met pensioen gaat verlaten. Adjudant Timmers is in Alkmaar geen onbekende. Door zijn functie op het garnizoensbureau kwam hij met vele Alkmaarders in contact en voor ieder, die hem van nabij heeft gekend, zal de herinnering aan zijn persoon een aangename zijn. Hoe de adjudant bij zijn superieuren, collega's en ondergeschikten gewaardeerd werd, bleek wel uit de manier waarop men afscheid van hem nam. Er was iets van weemoed in de korte afscheidsbijeen komst. De woorden, die tot de adjudant werden gericht, getuigden van sympa thie voor zijn persoon en eerbeid voor het vele werk, dat hij in en buiten dienstverband heeft verricht. De leden, die deel uitmaken van de „militaire familie" in onze stad, heb ben gistermiddag bij monde van lui tenant-kolonel D. J. ter Haar, de direc te chef van de heer Timmers, afscheid van de adjudant genomen. Overste Ter Haar schetste de militaire loopbaan Van de scheidende adjudant. Het was een langdurige en moeilijke loopbaan. Het zal de „oude rot", die de adjudant was, moeilijk gevallen zijn de overgang van het oude naar het nieuwe leger van na de oorlog te aanvaarden. Maar de bereidheid tot dienen was één van zijn voornaamste kenmerken. Een bij zonderheid noemde overste Ter Haar het feit, dat de heer Timmers geen en kele „straflijst" bij zijn bescheiden had. Wel heeft hij verschillende onderschei dingen wegens jarenlange trouwe dienst en de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, die hem werd toegekend om zijn grote ver diensten voor de militairen, buiten de diensturen om. „Het zal u moeilijk val len", aldus de overste, „om het leger te verlaten, maar als goed militair kunt ge een order opvolgen". De spre ker schilderde de adjudant als een com petent medewerker, een vraagbaak voor de jongere collega's, zoals de klas sieke „stip" ook hoort te zijn. Hij had een ronde manier om voor zijn mening uit te komen. Overste Ter Haar be sloot met de adjudant een gelukkige levensavond toe te wensen. Hij bood de vertrekkende een foto-album aan. Mevrouw Timmers, die met haar moe der aanwezig was, ontving een bouquet bloemen. Driewerf hoera De dankwoorden, die de adjudant tot de aanwezigen richtte, zou men een „foto-van-zijn-innerlijk" kunnen noe men. Het was een eerlijke, ontroerende toespraak, waarin de heer Timmers vooral wees op de grote steun, die hij steeds gevonden had bij zijn hoogste Commandant: God. Als militair van de oude stempel, was hem weinig narigheid bespaard gebleven. Miskenning en ten achterstelling waren dikwijls zijn deel. Men moest vroeger veahten voor een bevordering in het leger. Er zijn tijden geweestdat men de beroepsmilitair Ho- ver zag verdwijnen dan verschijnen. Antwoordend op hetgeen was gezegd over zijn arbeid voor de militair als individu, zei de heer Timmers, dat Hollands zonen, het beste dat de moe ders aan het leger afstaan, hulp en steun verdienen. Hij besloot zijn rede met te wensen, dat een oorlog mag worden voorkomen ..Mocht men ons toch aanvallen", aldus de adjudant. „dan zullen wij weer komen". Ten slotte werd op zijn initiatief een drie werf hoera op H.M. de Koningin uit gebracht. Nadat nog luitenant-kolonel Stein- rnetz, die enkele jaren met de adjudant heeft samengewerkt, had gesproken, was de eigenlijke afscheidsplechtig- heid voorbij. Men bleef echter nog lange tijd gezellig bijeen. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur:'De zoon van Zorro, deel II: „De Duivels- val" (14 jaar), Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Losprijs (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leef tijden) Harmonie Theater, 2.30 en 8 u.: Kim (tot 10 jaar o.g.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Kon. Ver. Oost en West. Dr. P. H. Polt: Tibet, veel omstreden gebied. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: „De zoon van Zorro", deel II: ,.De Duivelsval" (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Losprijs (18 jaar). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeft.) Harmonie Theater, 8 uur: Kim (tot 10 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: Paedagogisch concert door H.O.V. voor I.v.A.O. Landbouwhuis, 8 uur, filmavond Holl. Mij. van Landbouw. Spreker de heer D. Rempt. Gymnasium, 8 uur: Jubileumfeest avond Nazorg. Na een rede, die de gevoelens van alle militairen van het garnizoen Alkmaar vertolkte, bood luit. kol. D. J. ter Haar de vertrekkende adjudant Timmers een foto-album aan. Mevrouw Timmers ontving een bloemstukje. Uitstekende uitvoering van de Hoofdstad operette De Hoofdstad Operette heeft met de opvoering van „Ich küsse Ihre Hand, Madame" in het Gulden Vlies terecht een eclatant succes geboekt. Zowel in de zaal als op het balcon was geen plaats onbezet. Eigenlijk was het wel te voorzien dat de charmante partituur van Robert Stolz door een subliem ensemble gebracht, veel be langstelling zou trekken. De operette staat nu eenmaal in deze tijd in het centrum van de algemene belangstel ling. Ook de amateurs beoefenen met kennelijke liefde deze kunstvorm. Het is dus begrijpelijk dat men eens gaat zien naar het perfecte voorbeeld. Bij een waarlijk artistieke voorstel ling moet het geheel meer zijn dan de delen en moet men de solistische pres taties zien in het kader van het ge heel. De bijzondere verdienste van de opvoering van gisteravond was dat het ensemble als totaal een suggestieve in druk gaf. Ook alles, wat op het tweede plan kwam, was tot in de puntjes ver zorgd. De zangkunst van sopraan Ruth Ro den, van de tenor Herman Valsner, be hoeft geen nadere omschrijving meer. Otto Aurich en Fritz Steiner waren weer geniaal in de humor. .Een artiste die we in dit ensemble enige tijd heb ben gemist, is weer teruggekeerd, n.i. Claire Clairv Het publiek betuigd? hiermede instemming door veel ap plaus zodra zij het podium betrad. De koren waren deze keer beter dan an ders. Vooral vielen er uitstekende so pranen te beluisteren. Het orkest onder leiding van Fredy Begin van brand Hedenmorgen omstreeks kwart over tien werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de meu belmakerij van de firma B Vos aan de Bierkade. Het vuur bleek te zijn ont staan doordat een steekvlam uit de kachel enkele spaanders hout had aan gestoken. Het gevaar was des te groter omdat naa-t de kaehel een bus eellulo^ lak stond. Eén van de aanwezige werk lieden slaagde er in de vlammen met een snelblusser te doven, zodat de brandweer niet in actie behoefde te ko men. BufcrUikfi Stand Geboren: Willem, zoon van W Schuurman en K. Post. Maria doch- ter van C. Bakker en T Seroenti. Ondertrouwd* Pieter Spruit en Ca- tharina S Wai.iboer Overleden: Margritha J Mackaii, 77 jaar, wed. van A. Havelaar. Geertje Holman. 77 jaar. Eta lage-Kerstversiering Lopers - Servetten - Kaarsen Firma JAN KUHNE Verdroiikenoord 133 achter de Vismarkt (Advertentie, Ing. Med.) Salten zorgde voor een goede begelei ding. De décor's vielen op door een kleurrijke en vaak fantastische indruk. Zo hebben weer velen medegeleefd met de romantische geschiedenis van de kunstschilder die zijn geliefde ver loor, maar uiteindelijk weer terug vond. De Hoofdstad-operette heeft een en ander geserveerd op een wijze, die het publiek zich nog lang zal herinneren. Ms. Uit het politierapport Zondag 11 November is in de rijwiel stalling van Goudsbloem bij het veld van Alkmaarse Boys een rijwiel achter gelaten. Een ander wordt echter ver mist. Vermoedelijk is hier sprake van verwisseling. De belanghebbende wordt verzocht, zich bij de politie te melden. Gistermorgen reed in het Kennemer- park een bromfiets in de richting van het Ritsevoort. De bestuurder wilde linksaf de Heilooërbrug oprijden. Hij moest echter voorrang verlenen aan een auto en is toen door te hard remmen komen te vallen. Op advies van dr Lourens is hij voor onderzoek naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. In het Kanaal en in het Luttik Oudorp zijn twee roeiboten drijvende aangetroffen. Aangifte is gedaan bij de politie. Gistermorgen is een 44-jarige motor rijder een inwdner van Limmen aangehouden, omdat hij in kennelijke staat verkeerde. Hij is ter ontnuchte ring opgesloten. De motorfiets is in beslaggenomen. Ir V. W. van QogH sprak voor vele beiangsteilenden Ir. Van Gogh, die in de aanvang van zijn belangwekkend en liefdevol be.ooj nog haast verontschuldigend mededeel de, dat hij geen kunstcriticus doch technicus is - Vincent kon overigens moeilijk een betere pleitbezorger vin den - begon met een korte uiteenzet ting van diens levensloop. Vincents va der was predikant, enige ooms waren in de kunsthandel werkzaam en zo kwam het, dat de jongeman in de schilderijenhandel van Goupil zou wor den opgeleid, evenals zijn broer Theo. Dat ging aanvankelijk zeer goed, maal later, door een ongelukkige liefde in Londen, kwamen er moeilijkheden. Bovendien wilde Vincent alleen maar dat werk verkopen, waarvan hij zelf hield. Zo kwam al spoedig zijn ont slag. Hij werkte nog een tijdlang als onderwijzer en als bediende in een boekhandel. De grote bewondering, die Vincent voor het ambt van zijn vader had, deed hem het plan opvatten, ook de predi kantsstudie aan te vatten. Hij strui kelde echter over de oude talen en wilde bovendien practisch werken, zo dat bij als zendeling naar de Borinage in Zuid-België ging. Hij gaf zich hier zo volledig, dat hij onmogelijk .werd Bevrijding Toen heeft hij de weg gevonden, die naar zijn bevrijding leidde: hij wilde tekenen en schilderen. Theo heeft dit mogelijk gemaakt. Nieuwe moeilijkhe den met zijn omgeving leidden er toe, dat hij naar zijn ouders in Nuenen te rugkeerde, waar hij een paar jaar heeft gewoond en gewerkt. Die tijd is niet gemakkelijk geweest; hij paste niet in deze omgeving, maar maakte er toen vele mooie werken, o.m. de beroemde aardappeleters. Na de dood van zijn va der werkte hij een half jaar aan de Academie in Antwerpen - waar zijn kennis van tekenen onvoldoende werd geoordeeld - en zakte daarna af naar Parijs, waar hij met de Franse impres sionisten in aanraking kwam. Hij heeft er al hun technieken geprobeerd, maar is verder gegaan. Daarna volgde het verblijf in Arles, waar de zoon van het platteland zich beter op zijn plaats voelde. Hij had het er overigens moei lijk. Theo's huwelijk gaf hem boven dien zo'n schok, dat hij zich in een in richting te St. Remy moest terugtrek ken. In het voorjaar van 1890 voelde hij zich veel beter, zodat hij zich weer in de omgeving van Parijs kon vesti gen. Enkele maanden werkte hij hier koortsachtig, toen kwam het einde. Karakteristiek Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden besprak ir. Van Gogh ver- volgens de voornaamste kenmerken var Vincents werk. Deze zijn wel, dat hij gaarne de huizen zo groepeert, dat er een zekere gezelligheid ontstaat. Steeds Uiteenzetting van de karakteristieken voor Vrienden Stedelijk Museum De tentoonstelling in het Stedelijk Museum bevat geen groot aantal werken, maar zij geeft een overzicht van het oeuvre uit alle perioden van het schilder kunstige leven van Vineent, zo begon gisteravond ir. V. W. van Gogh, uit Laren, zijn lezing over /.ijn grote oom. Hij sprak op een bijeenkomst van vrienden van bet Stedelijk Museum in het kader van de expositie, welke daar thans wordt gehouden. Van die perioden heelt de heer Van Gogh een kort overzicht gegeven, gevolgd door een karakteristiek van de ontwikkeling zoals deze uit de werken van de schilder valt af te lezen. ook verschijnt op de achtergrond een bepaalde kerktoren. Voorts heeft hij altijd behoefte aan een paar figuren Dit zijn geen ledepoppen, maar ten volle levende mensen in hun standen en gebaren. Zijn tekerien is in feite schilderen met zwart en wit. Zijn op vatting van de dingen in groots, maar hij koestert niettemin een grote liefde voor het detail. Opvallend is voorts zijr scherpe observatievermogen. Hij zoekt naar de voor een bepaald werk essen tiële houdingen en legt die vast. Tus sen de mensen voelt hij zich thuis. Zo maakte hij met veel liefde een aquarel van een houtverkoping. Zelfs het een voudigste is hem een bron van inspi ratie: het raam van zijn kamer in St. Remy. In zijn laatste werken is voorts eei aanloop tot het latere expressionis me te vinden. Vincent heeft zich in zijn schilder werk in de eerste plaats portret! st gevoeld. Het was hem echter niet steeds mogelijk, een model te betalen dan maakte hij landschappen. In zijn sujetten zoekt hij het nobele, het waardige. Hij stelt ze steeds voor als mensen, die de moeite waard zijn Zij bewijzen zijn liefde voor de medemens Ook de natuur heeft hem sterk gegre pen, zoals tal van werken aantonen. Zijn kleur is opgebouwd uit naast elkaar geplaatste toetsen van de com plementaire kleuren. Hierdoor bereikt hij een grote levendigheid. Ook de primaire kleuren worden nog al eens toegepast. Vaak wordt de zon heel groot geschilderd. Zij is immers 'ie bron van alle aardse warmte. Zou zij niet het symbool kunnen zijn van Theo's betekenis in zijn leven? De voorzitter van de „Vrienden" de heer H. B. J. Vlas, die de heer Van Maandagavond is in het café „ce Lindenhoek" van de heer Huiberts het persoonlijk kampioenschap le klasse libre (moyenne 41/: tot 7) begonnen. Voor de aanvang heeft de voorzitter van het district Alkmaar, de heer JJ, de Haas, de acht spelers hartelijk wei. kom geheten. Hij sprak de wens ur dat het een sportieve wedstrijd zon worden. De eerste partijen kenmerkten zich door onwennigheid van de spelers aan het materiaal, maar toch is er over het algemeen vrij goed gespeeld. De uitslagen van de eerste avond waren: W. Zoon 200 37 25 5,401 L. Heinis 150 38 29 4.05 G. v. d. Molen 200 38 21 5,281 J. Swart 175 38 16 W Barten 200 47 16 4,251 C. Haakman 164 47 34 3,56 1 G. v. d. Berg 200 46 20 4,341 J Mors 194 46 26 4,211 Hedenavond wordt de wedstrijd voort gezet. GEZIN OP STRAAT GEZET Gisterenmorgen is het grote gezin van I de heer A., wonende in de Sint Anna- straat, door de deurwaarder en zijn helpers op straat gezet. Het perceel van de heer A. was door diens faillissement in handen van een andere eigenaar overgegaan. Toen deze over zijn ver. worven eigendom wenste te beschikken, bleken de heer A. en zijn gezin daar nog te vertoeven. De nieuwe eigenaar stelde daarop bij de kantonrechter een civiele procedure tot ontruiming welke door de kantonrechter werd toe- gewezen. Voor het meubilair kon een tijdelijke bergplaats worden gevonden. Voor het gezin A. is, voor zover ons be kend, nog geen andere woning beschik baar. Gogh tevoren bij het publiek had it- I geleid, heeft hem aan het eind van (i I avond een geschenk onder enveloppi I voor het Theo van Goghfonds oven handigd. De talrijke aanwezigen heb ben zich vervolgens in de schilderijen zaal van het Museum verzameld, waat zij onder leiding van de spreker de tentoongestelde doeken bezichtigden. DE JEUGD KRIJGT SPELDJES Bij de propaganda-actie van het Rode Kruis was een wandeltocht voor de jeugd uitgeschreven en aan hen die deze tocht volbrachten waren herinne ringsspeldjes toegezegd. Deze speldjes bleken toen niet te zijn afgezonden. Thans kan de verblijdende mededeling worden gedaan dat ze gearriveerd zijn en voor de jeugdige deelnemers aan de tocht verkrijgbaar zijn bij de heer C W. de Vet, Asterstraat 5. (Ongecorrigeerd) Bij wijze van gratie is de aan J. J. Kotalla de beruchte beul van Amersfoort opgelegde doodstraf ver anderd in levenslange gevangenisstraf. De gratieverlening is uitsluitend ge grond op de omstandigheid, dat twee na de einduitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie uitgebrachte psy chiatrische rapporten, conclueerden tot verminderde toerekeningsvatbaarheid, resp. tot een zodanige ziekelijke stoor nis zijner geestvermogens, dat de hem ten laste gelegde en gepleegde feiten in het algemeen slechts in verminderde mate kunnen worden toegerekend. Op deze grond is, ondanks de onmenselijk heid der gepleegde feiten, de tenuit voerlegging van de zwaarste straf niet langer verantwoord voorgekomen. DE MEERVOUDIGE KAMER Een stevige borrel na echtelijke twist Tijdens de zitting: van de Meervoudige kamer eiste mr. Meischke gistermiddag zes maanden gevangenisstraf tegen de Alkmaarder Arie van L. Deze werd er van beschuldigd driemaal lood te hebben gestolen van het dak van de Her vormde kerk te Schermerhorn. Gehuurde schrijfmachine beleend De verdediger voerde verschillende ver zachtende omstandigheden aan. Van L. had schulden moeten maken in de periode dat hij zonder werk was gekomen en door een vergissing enige tijd geen overbrug- gingssteun had ontvangen. Van de op brengst van het lood had hij inderdaad enige schulden kunnen afbetalen. De re- classerings-ambtenaar was van mening, dat de twee maanden, welke verdachte in voorarrest had gezeten, reeds een zware straf voor hem betekenden. Onverantwoordelijk weg gebruikt De zaken tegen de Alkmaarder Reinder R. en Johannes S. uit Egmond aan de Hoef werden tegelijkertijd behandeld. Beiden werd door de officier verweten, dat zij medio September hoogst onvoorzichtig en roekeloos hadden gehandeld toen zij twee wagens langs de Helderseweg hadden ver voerd. R. bestuurde een Amerikaanse legerwagen, welke als trekker fungeerde voor een oude ziekenauto, waarvan het stuurwiel door S. werd gehanteerd. Op een kwaad moment was de ziekenwagen gaan slingeren, zo erg dat de bestuurder de wagen niet in zijn macht kon houden Een op hef fietspad rijdende dame werd door de ziekenwagen geraakt en moest voor onderzoek naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar worden vervoerd. Daai S. niet in het bezit van een ij bewijs was achtte de officier het %ptreden van de beide bestuurders onverantwoordelijk, te meer daar het niet mogelijk was van uit de ziekenwagen door middel van signalen de aandacht van de bestuurder van de vrachtwagen te trekken. Tegen ieder der verdachten werd een boete van f 40,— subs, twintig dagen geëist. Lading ging verschuiven Anne S. uit Alkmaar hoorde een boete van f 60,subs, dertig dagen tegen zich Het totaal van de ongedekte reke ningstekorten van de dienstjaren vóór 1948 is thans bekend. Zij bedragen: Over het jaar 1944 ƒ58.406.40; over het jaar 1945 ƒ505.023.53; over het jaar 1946 ƒ456.141.26; over het jaar 1947 ƒ643.336.69. totaal ƒ1.662.907.88 Als dekkingsmiddelen zijn beschik baar gekomen: bijdragen uit de twee de afdeling van het gemeentefonds opgenomen, om te dienen tot financie- Vroegere diensten en algemeen beheer zullen laten. In afwachting van de na dere bestemming van deze overschot ten zijn zij tot een bedrag van ƒ800.000.in het financieringsfonds neelslasten. Smaken Goecff kfe/pen Goeeff MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORU8 (Advertentie, Ing. Med., over de jaren 1944, '45 en '46 (de bijdra ge 1947 is nog niet bekend) 385 693,09; achterstandsuitkering ondernemingsbe- lasting 1942—1945 f 417.360,—; andere middelen 522.440 86, totaal f 1.325.493.95, zodat nog gedekt moei worden 337.413.93. Verwacht mag worden, dat dit laat ste bedrag goeddeels zal worden ge dekt door de bijdrage uit de tweede afdeling van het gemeentefonds in he' rekeningstekort van de dienst 194? zodat in deze begroting geen midde len tot dekking van oude tekorten meer zijn opgevoerd. De gewone dienst van het jaar 1948 heeft, met inachtneming van de te verhalen inkomsten en de nog te doe- ne betalingen, een batig saldo van (515.519 48. terwijl de diensten 1940 en 1950 naar verwachting pl.m f200.000.— en ƒ100.000.— overschot behoeve van de heffing van de plaat selijke belastingen, aangezien het nood zakelijk is gebleken iemand in dienst te hebben voor de "contröle op de hon den en voor andere werkzaamheden, op alle hoofdstukken van de begro- met de aanslagregeling en de invor- ting en op de bedrijfsbegrotingen tot dering van belastingen en retributies uiting komende stijging van de perso- verband houdende. Nu de gemeente in 1952 voor de verband met bet door B' en ring van kapitaaisverstrekkingen. tweede achtereenvolgende maal op 1 houderskïmers hebben zH^'ezodit naar Van de geraamde beschikking over Januari meer dan 40.000 inwoners zal een hikte huisvestin„ van de ac. een gedeelte van die batige saldi ten behoeve van de dienst 1951 zal we gens de versterking van de inkomsten tellen, hebben B. en W. de jaarwedden van de burgemeester, de secretaris en de ontvanger in de hogere klasse ge- van die dienst geen gebruik behoeven raamd. Voor zover dit van invloed zal zijn op de bezoldiging van functiona rissen der secretarie zal de Raad een voorstel tot herziening van die bezol- te worden gemaakt. ALGEMEEN BEHEER. In tegenstelling met het vorige jaar konden thans de salarissen van het ge- meentepersoneel op de begroting wor den geraamd met inbegrip van alle in de laatste jaren in verband met de stijging van de kosten van levenson derhoud verleende toeslagen, t.w. de bijslag van 54.— per jaar of ƒ1.— per week op de wedden beneden diging bereiken. Met een verhoging van de pensioe nen van oud-wethouders en van hun weduwen en wezen met een toeslag en een bijzondere toeslag is bereids rekening gehouden. De personeelsbezetting van de ad ministratieve diensten ten stadhuize is over het algemeen gelijk gebleven 3750.de toeslag van 10% op de Twee vacatures ter secretarie zijn door wedde en bijslag en de sinds 16/19 Maart 1951 geldende verhoging van 5%, beperkt tot ƒ200.— per jaar. Dit is de voornaamst reden van de opschuiving vervuld, zonder dat dit een geschikte huisvesting van de ac countantsdienst, omdat de door deze dienst gebruikte vertrekken zich bij uitstek lenen voor werk- en conferen tiekamers voor de wethouders. De ac countantsdienst zal dan worden on dergebracht in het aan het stadhuis belendende gebouw Langestraat 95, dat eertijds is aangekocht ten dienste van de uitbreiding van de bureau ruimte van 't stadhuis. B. en W hebben daartoe reeds een raming tot herstel ling van het dak van dat gebouw op de begroting geplaatst (volgnr. 42). Het raadsbesluit tot reorganisatie van de staf van de dienst van open bare werken vindt gedeeltelijk zijn weerspiegeling in de thans tot tot personeelsuitbreiding heeft geleid, 17.250.opgevoerde begrotingspost Wel ramen B. en W. thans de jaar- voor de kosten van de vaststelling en wedde van een bode-cohtroleur ten herziening van uitbreidingsplannen. eisen. Als bestuurder van eer\ vracht wagen, geladen met oud ijzer, ha& Yvij verzuimd de lading vast te sjorren. Daar hij plotseling had moeten remmen voor een meisje, dat een onverwachte manoeu vre op haar fiets had gemaakt, was een stuk ijzer verschoven, waardoor het meisje enkele seconde later, toen de wagen haar passeerde, werd geraakt. De president vond het prettig te ver nemen dat S. het meisje, dat een hersen schudding had opgelopen, verschillende malen had bezocht en een enkele maal versterkende middelen had gebracht. Vijftien borrels Onder de invloed van vijftien borrels had de Alkmaarder Gerardus W. op het terrein van een melkfabriek een rood koperen melkgoot weggenomen. Hij had de goot voor de somma van f 50,— ver kocht en daarvan een gedeelte aan drank besteed en een gedeelte om sqjrulden te betalen. Daar het niet de eerste maal was dat W. met Vrouwe Justitia in aanraking kwam, meende de officier dat een gevan genisstraf van zes maanden met aftrek op zijn plaats zou zijn. De verdediger voerde aan dat verdachte door de vijftien borrels sterk beneveld moet zijn geweest. Dat hij reeds eerde: met de rechter in aanraking was geweeit was naar de mening van spreker, niet; heel erg vreemd. Zijn cliënt had in* oorlog geruime tijd in Duitse kan^ moeten doorbrengen, waardoor zijn mo$ remmen waren los geslagen. In het vooi- deel van verdachte pleitte dat hij vrij* willig dienst had genomen in Indonesië en dat er nimmer klachten over zijn op treden waren geweest. De verdediger ver zocht- de rechtbank dan ook de grootst mogelijke clementie toe te passen. Echtelijke ruzl* Zondag 11 November had de Amsterdam mer Gerrit A. ruzie met zijn vrouw gc" had. Om zijn verhit gemoed wat op te frissen had hij zijn bromfiets gegrepen cm een toertje te maken. Hij was terecht- gekomen in Stompetoren en meende er goed aan te doen zijn dorst te gaan les sen. Hij trof in een café een gezellige ronde tafel en voordat hij zijn brom fiets weer besteeg, had A. een zestal bor rels achter de knopen. De tocht zou misschien nog wel goed zijn afgelopen als A. niet voor de verlei ding was bezweken om onderweg 'n dame van haar tas te beroven, zodat de officii hem gisteren straatroof ten laste kon leg gen. Mr. Meischke eiste een gevangenis straf van acht maanden met aftrek, gezien het feit, dat verdachte reeds meerdere ver oordelingen achter de rug had. De officier verbaasde zich overigens ten zeerste over de houding van verdachte. ..Het is niet de gewoonte dat personen met een protestant-christelijke geloois* r.ertirging Zondags gaan fietsen en cafes l ezoeken", besloot mr. Meischke zijn re' quisitoir. Verduistering In 1950 had Cornelis de W uit St. P** eras een schrijfmachine in huurkoop ver kregen. Zijn gekort aan kasmiddelen had hem genoopt de machine, vóór deze waj afbetaald, te belenen, zodat hij zich gis* teren wegens verduistering moest veran* woorden. De officier wilde bij zijn eis reke ning houden met het feit, dat verdach^ enkele weken geleden reeds was veroor' deeld en dat deze nieuwe zaak gelijktij dig behandeld zou ziin geworden als he oroces-verbaal eerder op ziin bureau was veschenen. Do eis luidde twee maanden gevangenisstraf. In alle bovenstaande zaken zal de rech bank op 20 December vonnis wijzen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2