Eerste bal van onze dochter Allerlei over kinderen 1 ÊL Psychologen helpen ouders bij het kopen van speelgoed Gezellig bloesje: modern en warm rsengymnastiek Uii de collectie Ian Meredith Speelgoedseizoen in de Parijse warenhuizen Ouderwetsegenoeglijk heden verdwijnen ,PLAGE": een wollen voorjaarscosiuum WINTERHANDENvoorkomen beter dan genezen Kte.ute.likcPwte.ri, no-q. tang. niet Ldeaat O caal: 1. vrije tijd, larf van de itmug, bij volmacht (afkorting); van de vrede, namaak, onder (afkorting); 3. familielid, kor- leurling; 4. hoofd van een kloos- rdieping, dorpsplein, ieder; *5. ben, Turks keizerlijk decreet, Ier. 6. Europeaan, ontkenning, nan, voorzetsel; 7. telwoord, wa tt ogenblik, voormalig eiland ln elmeer; 8. hertachtig dier, rook- voorzetsel, universitaire titel; 9. in Europa, publiek vervoermld- ititieboekje; 10. zijrivier van de (elijk, insgelijks (afkorting), tel- 11. dakbedekking, org. stof, ver- noot, bewoner van Letland. de oplossing zie men ons num- in Dinsdag.] liet bloeien. Bestel dus de plan een solide firma. Kerstroos heeft niets te maken n gewone roos; ze behoort zelfs ;ns tot de familie van de roos- n, doch tot de boterbloemach- Dit om misverstand te voorko- De prachtige witte bloemen kun- het hartje van de winter tot ontwikkeling komen, doch dan de winter toch niet te vroeg in- In zachte winters kan ze echter eks Kerstmis heel goed bloeien is het een lust voor het oog. frozen, die in volle bloei tijdens renge vorst-periode worden over hebben daarvan natuurlijk wel en, doch de nog gesloten bloem en zullen zich bij verandering eer toch wel openen. Dat is dus een -'oordeel. Kerstrozen zijn kieskeurig ten opzichte van de aegedachte standplaats; ze vin- et prettig op een half schaduw- gepoot te worden, ze hebben kei aan de brandende zomerzon, bloemknoppen in December tot ckeling komen, kan men de plant en kluit opsteken en dan in een verwarmde kamer in bloei kwe- 4a de bloei kan men haar dan bij vriezend weer opnieuw in de oten. or U de gebruikelijke vragen ler de loupe neemt, heb ik r even een hartversterkende ir U. De vraag is heus niet eilijk, en het antwoord even- n, alléén.je moet er maar op men. Hier is de vraag: „Wan- er iemand 5 appels in een zak eft en aan elk van 5 kinderen r appel wil geven, maar toch g één appel in de zak wil over- uden. hoe moet hij dat dan op- sen?" als ik U al zei. het antwoord is r simpel: Hij geeft aan 4 kin- ren een appel, laat de laatste pel in de zak en geeft zowel k als appel aan het vijfde kind. obeert U nu maar de antwoor- n te vinden op de volgende agen: Wat is een Brave Hendrik?" Is Kaap Breton een in zee uitlopend gebergte, een eiland of een schiereiland? Wat is een abonnent? Als een fietsband „achtehal- ve gulden" kost, hoeveel be taalt men er dan voor? Wat wordt met „ganzenwijn" bedoeld? Als men „bakkersbenen" heeft, heeft men dan O- of X-benen? Wat wil het zeggen, als men „op geen aap ziet. als men uit Oost-Indië komt?" In welk land staat het Moor se paleis „ALHAMBRA?" In welke Nederlandse provin cie zullen we de meeste „da- vianen" aantreffen? Wat is de hoofdstad van Peru? >or de antwoorden zie men ons immer van Dinsdag. Een kort geruit breed uiteenlopend tweed jasje met bijpassend ceder- kleurig hoedje en een nauw toe lopend zwart rokje uit Ian Meredith' nieuwe collectie. (Van onze correspondent te Parijs) In de weken vóór Kerstmis bestaat de omzet der Parijse warenhuizen voor 75% uit speelgoed. In de speel goed-afdelingen kan tijdens deze kor te periode geen naald meer op de grond vallen, zó dicht is het gedrang van grote en kleine kinderen, zorg zame ouders en geïnteresseerde toe schouwers. In Frankrijk hebben zelfs de gezinnen met een klein inkomen reeds lange tijd ,voor deze inkopen ge spaard. In de meeste warenhuizen krijgen kinderrijke ouders op vertoon van hun identiteitskaarten als „familie nom- breuse" een korting van 5 tot 20 pro cent. Speelgoed van buitenlandse origine is dit jaar bijna niet meer aanwezig. De nodige invoervergunningen wor den zeer zelden verleend. Sommige artikelen, zoals gekleurde glazen bol len, die vroeger uit Tsjecho-Slowakije kwamen, worden thans in Parijs zelf of in de Elzas vervaardigd. Speelgoed van Frans fabrikaat vindt in het buitenland veel aftrek. De Koord-Amerikanen zoeken in Parijs - als variatie op het massa speelgoed, dat zij zelf maken - naai de fijnere, met de hand vervaardigde producten, zoals poppen met kleder drachten uit de tijd van Lodewijk XIV. Speelgoed, dat geïnspireerd is op de oorlog of op misdaadverhalen be rust, heeft aan populariteit ingeboet. Hiervoor in de plaats zijn miniatuur- MEN heeft wel eens van die ogen- blikken, dat men terugdenkt aan jeugdjaren. Dan herinnert men zich het eerste bal, toen een langverbeide wens in vervulling ging: een baljurk. Tegenwoordig heeft men een „duur der" woord hiervoor gekozen, zoals „robe du soir" of avondtoilet, maar toch gaat er van het eerste meer be koring uit. Want een baljurk doet direct denken aan het balboekje en de spanning of het wel voor de gehele avond gevuld zou worden. Ook de crinoline komt ons weer voor de geest en niet te vergeten het waaier tje, waarmee zo bevallig koelte kon worden toegewuifd Helaas verdwijnen met de steeds nieuwere vondsten de „ouderwetse" ge noeglijkheden. De tijden, dat eerst de chaperone werd gevraagd of de heer 't genoegen mocht smaken met de joffer te dansen, liggen al weer ver achter ons Onze dochter gaat nu wellicht voor het eerst naar een schoolfuif en dan behoeft 't geen verwondering te wek ken als het voorschrift voor toelating luidt: dames in 't langDan dient er serieus beraadslaagd te worden over het kiezen van een avondjurk. Laat het meiske vooral een model en kleur ne men, welke haar jong houden, toch ge distingeerd maarniet te kinder lijk Toegegeven, dat dit 'n zéér moelij- ke opgave is! Het moge dan geen usance meer zijn, dat de dame een diepe reverance maakt als dank voor haar cavalier, toch is het alleraardigst een wijd model te kiezen waarmge men zo heerlijk kan ruisen. Dus bij voorkeur een creatie van taft- zijde. Wat denkt U bijvoorbeeld van een model, zoals onderstaande afbeelding? Ruim vallend is de wijde rok, waarop aan de zoom een brede strook werd aangebracht van glimmend taft ter contrastering van de doffe ondergrond. Het kraagje is allerliefst en mocht men voor de mouwen een ander denk beeld hebben, wel, niets belet u dat! Een gezellig buideltje, van dezelfde stof als de japon, biedt ruimte voor het fijne zakdoekje, lipstick en meer van dergelijke attributen. Zorg te vens voor een aardige corsage en Uw meiske zal misschien even prettige herinneringen aan haar eerste bal be waren als U Voor ouders is niet eens zo onaardig wat wij tijdens een der laatste shows zagen toegepast: een avondjurk van zwarte zijde met in het voorpand een plooi van zilvergrijze tule. Bovendien werd er een afneembaar jakje bü ge dragen. Verder bleken naast de grijze tule ook losse, zwart zijden panden aan gebracht te zijn, die, omgeslagen, aan de binnenzijde eveneens zilvergrijs tule hadden. Doordat de panden als schort banden aan de achterzijdê werden vast- gestrikt, kreeg men een gehele rok van die stof te zien. Geen gekke oplossing en zelfs een dankbare, omdat zo'n avondjurk op drieërlei wijze te gebruiken is! boerderijen getreden met vee en alle mechanische toebehoren. De jongens worden aangespoord in plaats van voor gangster, voor dokter te spelen, met behulp van een doos met genees kundige instrumenten en apparaten. Deze vindt niet minder bijval dan het pendant voor de meisjes: een doos met toebehoren voor het verpleeg- stersspel. Opvallend is, dat steeds meer speel goed met opvoedkundige waarde wordt verkocht, wat zeker niet gelijk te stellen is met vervelend. Zo sterk is deze tendens, dat in een speelgoed zaak psychologen en paedagogen aan de kooplustige ouders adviezen geven, welk speelgoed het meest geschikt is voor hun kinderen en er het meest toe bijdraagt hun aandacht, hun op merkingsgave en hun handigheid op te wekken en te bevorderen. Ze raden dikwijls af mechanisch speelgoed te kopen, omdat hierbij voor het kind niets meer overblijft om zelf te doen. Aan de andere kant kan een echt kin dertelefoontje meehelpen bedeesde kinderen van hun complexen en rem mingen te bevrijden. Onder de vaardigheidsspelen blijven de bouwdozen in nieuwe vorm - b.v. voor auto's, die door vervanging van onderdelen van een cabriolet in een vrachtwagen veranderd kunnen wor den - nog steeds een belangrijke plaats innemen. Allerlei kleine huis houdelijke gereedschappen en appara ten ontwikkelen bij de meisjes reeds vroeg de zin voor huishoudelijk werk. Heeft u nog niet zo'n gezellig blousje met gebreide boordjes? Dan zal dat wel niet lang meer duren, want u gaat er nu vast één maken. U heeft ervoor nodig ca. 90 cm. stof van 130 breed. Jersey is heel mooi ma teriaal hiervoor, maar ook met andere stof kunt u een leuk resultaat berei ken. Heeft u een ruitje of een streep, dan is het wel aardig, het voor- en rug pand resp. schuin of dwars te knippen. U stikt de figuurnaden in, sluit zij naden en voorziet het rugpandje van een splitje, dat met een ritssluitinkje of knoopjes en lusjes gesloten wordt. In de mouw maakt u de coupenaadjes er- stikt de mouw- en schoudernaad dicht. Bij het inzetten komt de mouw naad ca 2,5 cm voor de zijnaad. Voor MIDDENVOOR VOUW PLOOI ,/1-nJW PLOOI. VOOR Z'J BAAN MIDDENACHTER l het halsboordje zet u 92 steken op en breit 3 cm in 2 recht 2 averecht. Heeft u heel dunne wol, dan kunt u ook 6 cm breien en het boordje dubbel vou wen, waarbij u de halsrand ertussen naait. Voor de 3 cm brede mouw boordjes zet u 60 steken op en voor de tailleboord die 10 cm breed wordt, 170 steken. Bij het aannaaien het breiwerk even rekken. Deze blouses zijn op veel verschil lende manieren te garneren. Heeft u b.v, een effen stof met afstekende boordjes, dan staat een borduurrandje in dezelfde wol langs de raglannaden heel mooi. U kunt daar ook een aardi ge knoopgarnering nemen. Bij een klein ruitje maakt u b.v. een ingezet zakje in het voorpand en werkt dat eveneens met een gebreid boordje af. E n meer -c-'.-'ede blouse kri'»t u ais u de boordjes in precies dezelfde kleur neemt als de stof. Hierop draagt u dan een mooie speld of een corsage. U ziet, er zijn weer diverse mogelijkhe den. En nu maar vlug aan de slag, zo veel te eerder kunt u plezier van uw blouse hebben. Plage" is de naam van dit keurige voorjaarscostuum, dat ontworpen werd door Rembrandt in Londen Het heeft een z.g. Tip-neus kraagje en is gemaakt van geruite wollen stof. r~ PLAATSELIJK sterke afkoeling kan reeds in deze eerste winterse dagen een eerste graad van bevriezing ver oorzaken, ons allen welbekend onder de naam van het koude jaargetijde waarin de kwaal ontstaat. Winterhanden, wintervoeten.... Wie sukkelt er niet mee? Er is maar weinig voor nodig, om de zo noodzakelijke (warme) bloed stroom door onze ledematen te versto ren. Als de circulatie ergens stagneert, daalt de lichaamstemperatuur ter plaatse, de huid van hand of voet zwelt op en wordt rood. Vingers, tenen, hiel enz. zijn daarvoor het gevoeligst. En zodra we weer in de warmte ko men, beginnen die aangedane plekken te branden en te jeuken. Het is niet anders dan bevriezing in de eerste graad. Ontelbare mensen lij den in de koude maanden onder dit zelfde euvel. En nog talrijker zijn die genen, die menen, dat er niets aan te deen is. Hoogstens smeert men met crème of zalfjes. Maar of het helpt? Zelfs kamferspiritus is nog niet no dig, als u onmiddellijk na de eerste verschijnselen begint met wisselbaden. Een kommetje heet water, dat u nau welijks kunt verdragen, en daarnaast koud water. En dan met de rode plek ken beurtelings van de één in de an der. Een behaaglijk gevoel zal door uw ledematen stromen bij deze baden. Steeds dompelt u de pijnlijke plek onder tot u na enkele seconden weer de temperatuur van het water kunt aanvoelen, dan wisselen. En dat vele malen. k heb wel eens de lof van de kleuterschool ge zongen, maar dat wil nog niet zeggen, dat de kinderen op iedere kleuterschool goed af zijn. Wanneer, je in de gelegenheid bent, zo hier en daar eens te kijken, slaat de schrik je soms om het hart. O zeker, er zijn prachtscholen, waar de kleuters alle mogelijkheden hebben om te spelen. Een flinke tuin, met een zandbak, een piasvijver, kleuterwerktuigen en allerlei speelmateriaal. Een ruim speellokaal, waar men hoekjes kan maken: een poppenhoek, een timmerhoek; een hoekje waar ze rustig plaatjes kunnen kijken, e.d. Ook blijft er nog een flinke ruimte over voor het rij den met auto's en poppenwagens en het bouwen met grote blokken. Een werklokaal met stoeltjes en tafeltjes en lage kasten, waar de kinderen zelf bij kunnen, zodat ze zelf het materiaal dat ze |lllllillllliilillillllllllfllll!MIIRIIlll!M ■iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili nodig hebben, kunnen halen en opbergen. Zulke scholen zijn er, maar helaas nog veel te weinig; vooral ln de provincie. Heel vaak is er te weinig ruimte. Men heeft nog banken, vaak lange banken, waar zes tot tien kinderen in kunnen zitten. Ze hebben één voordeel, n.l. dat men ze vlug aan de kant kan zetten, als er gespeeld moet worden. Want een spellokaal is er meestal niet. Dat betekent, dat de kinderen, als het geen weer is om naar buiten te gaan, een hele dag in die banken moeten zitten Als men zo, in 't begin van de morgen, even binnen komt lopen, lijkt het vaak zo erg niet. De klas is zonnig en licht; er staan planten en er hangen aardige platen aan de muur. De kinderen zitten rustig op hun plaats en beginnen, eyenals de leidster, met frisse moed. Het eerste uur gaat het ook best. Er worden een paar liedjes gezon gen en dan gaan de kinderen aan 't werk. Het duurt wat lang, voor ieder het zijne heeft, want er kunnen maar weinig kinderen tegelijk bij de kast en er zijn er minstens veertig. Maar dan kunnen ze toch beginnen, met bouwen b v. De leidster blijft voor in de klas staan. Dat moet ook wel, als ze niet met haar rokken het werk van de lage bankjes wil vegen. Alleen als het nodig is. gaat ze eens naar een kind toe. Wanneer de kinderen nu zo'n half uur aan het bouwen zijn geweest, gaat het de meesten vervelen. Voor al de kleintjes kunnen nog niet lang achtereen met hetzelfde bezig zijn. Dus wordt een tweede werkje begonnen. Maar dan moeten eerst de dozen ingepakt en in de kast 'geborgen. Dat laatste kunnen er maar twee of drie doen en alle kinde ren gaan mooi zitten, lin de hoop, even uit ae bank te mogen. En omdat degen.n, die dit voor recht niet mogen smaken, u.teiaaid wat luid.ucn- tig worden, gaat men een liedje zingen, er bij klappen, handjes omhoog e.d. Dan geeft het nieu we werkje weer wat afleiding en rust. Maar als ze ook daar mee uitge-peeld zijn, zijn er waar schijnlijk nóg maar twee van de drie uur om. En het is een hele toer voor de leidster, èn voor de kinderen, om dat laatste uur gced door te ko men. Kleuters hebben veel behoefte aan bewe ging; ze raken meer vermoeid van stilzitten dan van beweging. De meeste scholen hebben te kampen met gebrek aan materiaal. Wie van mijn collega's is niet blij met een paar stalenboeken van behang, inet een partij afval van een drukker? Dan kan er tenminste weer geknipt en getekend worJen! Het grootste euvel echter zijn de tè grote klassen. Men heeft er met f0 4 PO ki deren. „Oh, maar dat gaat best", zullen sommige leid sters zeggen. Ze zijn aan de erote kies gewend en hebben er slag van, de kinderen rustig aan het werk te houden. Maar de kinderen komen te kort. Ze hebben immers altijd zóveel te lertA'en! Daar komen zé binnen. Tonnie heeft een n euwe trui en Bertus een broek met bretels. Wim zijn "vader is jarig en Koos heeft een broertje gekregen. Remie heeft thuis een versje geleerd en wil dat zo graag eens zingen. Zo zou ik door kunnen gaan. Maar de juffrouw, die vijftig kinderen heeft, moet wel dadelijk zeggen: „Ssst". „Zachtjes naar binnen!" De vrijmoedigen nemen dan toch wel hun kans waar. Er zal nog wel eens moment komen, waarop ze hun, hart kunnen luchten. Var de schuchteren begraven hun nieuws maar weer en houden het voor zich. Het zijn de stillen in de klas, die eigenlijk het meest onze aandacht nodig hebben en die het minste krijgen. Ze zijn immers altijd zoet: ze geven geen last; ze ga-n maar stil letjes en gedwee hun gang. De bewegelij ten, de druktemakers eisen ons op. Hoe groter de kl-s is, hoe moeilijker bet wordt, om ook die anderen gelegenheid te geven zich te uiten. Zo ogen schijnlijk gaat het best, maar toch gaat veel verkeerd. De kinderen zijn te veel een deel van de massa. Er is in ons land nog_ oen groot gebrek aan eoede kleuterscholen. Ze zullen er wel komen, als men gewend geraakt is aan de idee, dat ook kleine kinderen geld mogen kosten. H. A. POSTMA—VAN ALBADA. VOOR het echter zover is, kunt u al een hoop narigheid vermijden door de winterhanden en wintervoeten te voorkomen. De zijden k/.usen, waarmee de vrou wen ook 's winters gaarne blijven pronken, is één van de oorzaken dat het „zwakke geslacht" meer last van deze kwaal ondervindt dan de man nen in het algemeen. Vaak krijgen de doktoren z.g.n. „mode-slachtoffers" te behandelen met volledig blauwe win- terbenen. Maar ook de nauwe schoenen knellen de bloedsomloop af. En als U met vochtige handen de buitenlucht inloopt, dan vraagt u om bevriezing. Ook koukleumen, die gewoonlijk dicht op de kachel kruipen, blijken later minder bestand tegen de sterke afkoe ling buiten. Goede voorzorgsmaatregelen zijn d.us: 1. zorg voor gemakkelijke schoenen en niet te nauwe handschoenen. Tenen en vingers moeten gemakkelijk be weegbaar blijven. 2. als u geen wollen kousen of on derkousen dragen wilt, trek dan ten minste twee paar zijden over elkaar aan. Dat is onzichtbaar en beschermt uw benen. 3. loop niet °P blote voeten, of in nachtgoed uit uw bed de gang in. Zet pantoffels voor uw bed en sla een ka merjas of kimcéio om. 4. trek steeds direct natte kousen en schoenen uit, als u uit sneeuw of regen komt. Meisjes, die een gehele dag op kantoor of atelier werken, kunnen zorgen voor een droog paar schoenen op hun werk. 5. breng handen en voeten nimmer in de onmiddellijke nabijheid van de kachel. Koude ledematen moet u w rij v en, niet verhitten! U behoeft immers al leen de bloedcirculatie weer te her stellen? Als u deze eenvoudige wenken stipt opvolgt, dan zult u deze winter geen last hebben vande winter! r™H r»»"" „Victoria" heeft de creator Pierre Balmain deze regenmantel gedoopt. Gebaseerd op de Highwayman's- snit bezit deze wollen gabardine jas alle eigenschappen zich tegen regen te beschermen: Een hoge kraag en een korte afneembare pelerine.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11