LS' TRIU Trainingsbroeken altijd wint Stad en Omgeving De gemeentebegroting voor 1952 STENCILWERK P.O.A. n.v - PAYGL0P BOUNTY AGENDA Van Gogh-tentoonstelling WAT DE THEATERS BRENGEN Doek van een Alkmaarse meester Keïltu-eïteC- eti £fLiao.kjei£o-eketi VOOR DE JEUGD FIRMA JAN KUHNE «.\\JMP* v"nAüP<i» VIRGINIA 80 ct. OPTIMISME IN DE KAASHANDEL HARMONIE THEATER: Onder de hemel van Parijs REX THEATER: VICTORIA THEATER: Een vrouw van slechte reputatie Tomahawk CINEMA AMERICAIN: Geen uitweg De journaals Mr W. van Dijk neemt ontslag als raadslid Zuiver wollen W; SCHIPPER DE WOLSPECIALIST Persoonlijk kampioenschap Ie klas libre Akersloot 25 jaar geleden ZATERAG 15 DECEMBER 1951 EIGENDOMMEN De verhouding tussen de baten en de lasten van de verhuurde eigen dommen is door de huurverhoging van 15% en de lagere raming van onder- houdslasten gunstiger geworden, al is er nog geen evenwicht tussen beide. Op hoofdstuk VII zijn thans belang rijke rentebaten geraamd wegens be legging van gelden in het financie ringsfonds, alsmede uit anderen hoof de. Ten bate van de gewone dienst is gebracht de op 3% gestelde l'ente van de belegde gelden van het fonds voor bijzondere doeleinden en die afkom stig van de opbrengst van verkoop van privaatrechtelijke bezittingen, restant-uitkering waterleidingconces sie en restant-schadeloosstelling ra diodistributienet, alsmede 3% van het in het financieringsfonds opgenomen gedeelte ad 800.000.van de over schotten van vorige diensten. In to taal bedragen deze baten f 53.360.24. Voorts hebben B. en W. opgenomen een raming van f 20.000.rente (ƒ1.000.000.5 2%) wegens de blok kering van gemeentefondsuitkeringen bij het rjjk. De wettelijke regeling van de aan publiekrechtelijke lichamen te verle nen bijdragen in de kosten van het herstel van de door oorlogsschade ge troffen goederen en van andere scha den is inmiddels in het staatsblad ver schenen. Vóór 1 Januari 1952 moeten de aanmeldingen voor het verkrijgen van een bijdrage in de kosten van her stel van schade aan goederen, voor zo ver nog niet geschied, zijn ingezonden. B. en W. leggen hieraan dezer dagen de laatste hand. Het is nog niet mo gelijk een totaal-overzicht van de scha den, waarvan het bedrag mede af hangt van de taxaties van departe mentale zijde, over te leggen. Bij suppletoire begroting van het grondbedrijf wordB||ji wederom gelden aangevraagd voor net bouwrijp maken van terreinen, in de naaste toekomst bestemd voor woningbouw en indus trievestiging. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN De kostenstijging bij dit onderdeel bedraagt ƒ99.105. De exploitatiekosten van het open baar lager ondermijs en daarmede de vergoedingen aan de overeenkomstige bijzondere scholen, ondergingen we derom de invloed van de zich alge meen voordoende prijsstijgingen, niet het minste die der brandstofprijzen. Een andere oorzaak van de kosten stijging is gelegen in de raming van de kapitaalslasten van nieuw te bouwen scholen en uitbreidingen van bestaande scholen, waarmede in de begroting reeds rekening is gehouden. Op het voetspoor van de ramingen op de gewone dienst van de regel matig voorkomende uitgaven voor de aanschaffing van nieuwe schoolboe ken voor de bijzondere lagere scho len zijn thans ook dergelijke ramin gen voor de openbare lagere scholen welke tot nu toe incidenteel op de be groting werden gebracht, ingevoegd, om in voorkomende gevallen daarvoor gelden beschikbaar te hebben. Aangezien ook de scholenbouw on derhevig is aan de financieringsmoei lijkheden hebben B. en W. zich bij de raming van de daarvoor uit te trekken posten beperkt tot die scholen, waar van de totstandkoming redelijkerwijze in 1952 kan worden tegemoet gezien. De bouw van de handelsschool en de rijkslandbouwwinterschool is eveneens wegens de financieringsbezwaren nog niet begonnen. Het staat wel te bezien, dat de sub sidiëring van de kleuterscholen in de eerstkomende tijd met het oog op de toestand van 's rijks financiën geen werkelijkheid zal worden. De aanvan kelijk verwachte verlichting van de door de gemeente op zich genomen fi nanciële verplichtingen ten opzichte van het bijzonder kleuteronderwijs zal daardoor uiteraard eveneens achter wege blijven. Hoezeer ook de toeneming van het aantal aanvragen om plaatsing op de kleuterscholen tot de stichting van nieuwe scholen nijpt, bij de huidige stand van zaken is dit een onmoge lijkheid. De behartiging van de belangen van de opleiding van kleuterleidsters heeft de aandacht van B. en W. Te voor zien is, dat een eventuele totstand koming van een streekschool voor op leiding van kleuterleidsters een be langrijk tekort in de exploitatie zal opleveren. Daarom dient dit vraag stuk ampel te worden overwogen. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente zich aansluit bij het landelijk bureau voor examens voor akten voor kleu teronderwijs. Reeds herhaaldelijk heeft de rege ring verklaard, dat zij verlaging van de schoolgelden en invoering van re ductie voor het gelijktijdig bezoeken van dagscholen door meer dan één kind uit een gezin zal bevorderen. Daarbij heeft zij de toezegging ge daan de gemeenten in de daaruit als: programma's, convocaiies bestekken, circulaires verslagen etc. voortspruitende vermindering van de schoolgeldopbrengst tegemoet te ko men. Op dit ogenblik is echter alleen nog een met terugwerkende kracht tot 1 September 1949 door te voeren ver laging van de schoolgelden voor het middelbaar en het voorbereidend ho ger onderwijs, met toepassing van een gezinsreductie, vastgesteld!. De des betreffende wijzigingen van de school geldregelingen zullen binnenkort ter vaststelling worden voorgelegd. Over het schoolgeld voor het lager onderwijs noch over de door het rijk te verlenen tegemoetkoming aan de gemeenten weten B. en W. echter iets naders. Hierin heben B. en W. aan leiding gevonden de ramingen van de schoolgêldopbrengst op een enkele uit zondering na te handhaven op die van het vorige jaar. Naar aanleiding van een door de vereniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor bui tengewoon lager onderwijs te Alk maar" gedaan verzoek zullen B. en W. nagaan welke medewerking de ge meente in het algemeen aan de nazorg van de oud-leerlingen van het B.L.O. behoort te verlenen. Voor de subsidiëring van toneelge zelschappen, de H.O.V., de plaatselijke muziekverenigingen, de culturele ver enigingen, de jeugdorganisaties en de jeugdzorgverenigingen hebben zij de zelfde bedragen als op de vorige be- DE ZACHTSTE OUDE JENEVER PER LITER 7.15 (Advertentie, ing. Med.) groting uitgetrokken. Omtrent de be stemming van het eerstgenoemde sub sidie komt nog een nader voorstel. B. en W. hebben het voornemen te onderzoeken of het mogelijk is, de mu- ziektuin e.a. dienstbaar te doen maken aan het culturele leven van de bevol king, inzonderheid dat van de jeugd. Het is hierbij de bedoeling de huidige exploitatievorm in een geheel andere te doen overgaan, waarbij de gemeente geen groter tekort ljjdt dan thans het geval is. Hoewel de verbeterdie uitkomsten van het sportpark in het jaar 1951 een verhoging van de verliesraming van 32.628.— tot 36.771eigenlijk niet geheel rechtvaardigen, menen B. en YV. toch de bedrijfsresultaten, die zozeer afhankelijk zijn van onbereken bare invloeden, niet gunstiger te moe ten voorstellen dan thans geschiedt. Met betrekking tot de uitbreiding van het aantal en de verbetering van de bestaande sportvelden zullen t.z.t. na dere voorstellen komen. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Onder de hemel van Parijs (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Geen uitweg (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een vrouw van slechte reputatie (18 jaar)Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Tomahawk (14 jaar). Grote kerk, 8 uur: Mij. tot de bevor dering der Toonkunst: Uitvoering „Der Messias" van Handel. Gulden Vlies, 7 uur: Nationaal Jazz- concours. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perle- moerin textiel". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Onder de hemel van Parijs (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Geen uitweg (14 j.) Victoria Theater, 8 uur: Een vrouw van slechte reputatie (18 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Tomahawk (14 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag, 15 Dec. 5.03 vm, 5.13 nm Zondag, 16 Dec. 5.37 vm, 5.50 nm Maandag, 17 Dec. 6.14 vm, 6.26 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 5.08 17.18 11.08 23.18 Zondag 5.42 17.55 11.42 23.55 Maandag 6.19 18.31 12.49 0.31 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna op de Mient. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 16 December zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. A. H. F. Corthals, Nieuwlandersingel 59 (tele foon 3193) en dr. J. Pot, Kennemer- straatweg 65 (telefoon 3117). VERDRONKENOORD 133 achter de Vismarkt (Advertentie, Ing. Med.) De tentoonstelling van schilderijen van Vincent van Gogh in het Stedelijk Museum mag zich in een grote be langstelling verheugen. De duizendste bezoeker werd reeds geteld. Aanvankelijk was de toeloop niet zo groot, maar thans stijgt de De- langstelling "met de dag. Wat vooral gewaardeerd wordt is het bezoek in groepen van scholen en verenigingen. Men verzuime niet deze unieke ge legenheid om nader kennis te maken met het bewondernswaardige werk van één van onze grootste Nederlandse kun stenaars. Iedere dag, ook 's avonds van 7—9 uur, is de tentoonstelling geopend. 's Zondags uitluitend van 25 uur. In de Bruinviskamer is een keur van reproducties uitgestald en op bil lijke condities verkrijgbaar gesteld. Voor de som van f 6.000.is de gemeente Alkmaar onlangs op een kunst veiling te Parijs eigenaresse geworden van een fraai schilderij van de Alk maarse schilder Allert van Everdingen, die in 1621 hier ter stede werd geboren. Het schilderij stelt een stormachtig binnenwater waarschijnlijk het Alkmaardermeer voor met op de voorgrond twee door de storm ont redderde bomen en een paar koeien. Op het meer tornt een zeilscheepje tegen de storm op en aan de oever ligt, wat rustiger, een ander scheepje. Dit schilderij van 76 bij 66 c.m. is het eerste kunst werk dat men i.n Alkmaar heeft van Allert van Everdingen. M9 (Advertentie. Ing. Med.) De bóter, die dit jaar zo lang op in- leveringspeil heeft gestaan of even daarboven, profiteert thans blijkbaar van de schaarste, die zich overal in West-Europa doet gevoelen en die, behalve aan het vergevorderd seizoen en de daaruit voortspruitende vermin derde melkgift, wellicht mede moet worden toegeschreven aan het overal optredende mond- en klauwzeer. De stijging was weliswaar niet zo fors als de vorige week, maar de prijs liep toch weer met 5 cent per kg op en al naarmate een groter bedrag aan vracht moet worden berekend, varieert de prijs in de winkels voor de allerbeste soorten thans van ongeveer f 4.91f 5 per kg. Het is mogelijk, dat dit optimisme in de boterhandel ook de kaas heeft beinvloed. In ieder geval was er uit het binnenland meer vraag dan een week geleden en de prijzen liepen iets op. Vooral de Edammer kaas was duur der. De noteringen te Leeuwarden wer den beide met 1 cent per kg verhoogd en werden voor de Edammers gesteld op f 1.98f 1.99 per kg, voor de vol vette Goudse op f 2.16f 2.17 per kg Terwijl de Edammers de vorige week echter voor ongeveer 4 cent beneden de notering werden verkocht, werden ze nu verhandeld tegen ongeveer 1 cent daarboven. Een stijging dus van niet minder dan 6 cent. De volvette Goudse, die een week geleden tegen de noteringsprijs werd omgezet, bracht nu 2 cent meer op en steeg dus ongeveer met 3 cent per kg. De handel werd als goed aangegeven. De Alkmaarse notering voor Noord- hollandse Edammers werd met 1 cent verhoogd en gebracht op f 2.05. De vraag uit het binnenland was deze week iets beter dan in de vorige, al blijft het rustige Deeemberbeeld be houden. Belgie en Engeland bleven kaas betrekken. Uit Duitsland was nauwelijks vraag. Dit laatste zal wel verband houden met de verwachtingen, die uitgaan naar lagere invoerrechten per 1 Januari a s. PO STDUIVEN- SHOYV Hedenavond, en Zondag de gehele dag, wordt er een grote postduiven- tentoonstelling gehouden in café Tom, Waagplein. De Alkmaarse concours commissie, waarbij momenteel een 8- tal verenigingen uit Alkmaar en wijde omgeving is aangesloten, organiseert daar n.l. voor haar leden de jaarlijkse show. (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) Parijs is een wonderlijke stad, vol lief en leed, een stad waar men zich jong en gelukkig kan voelen, maar ook een oord der verschrikking, waar des nachts In stegen en sloppen, in de schaduw van krotten en opslagplaatsen de misdadigers en de- verdwaasden loerend rondzien naar hun prooi. Een Franse film brengt geen show, maar staat midden in het werkelijke leven. De regisseur heeft hier en daar een markant type gegrepen en beeldt het leven daarvan realistisch uit. Hij geeft het in al zijn stemmingen, hij te kent het in de karakteristieke sfeer van de stad, die in haar 2000-jarig be staan het hart van Europa is gewor den. Een jong meisje uit de provincie komt vol illusies naar Parijs en een waarzegster voorspelt haar een goede man en een rijke toekomst. Haar vriendin, een bekend model voor af fiches, is verliefd op de goedige stu dent Georges, die voor zijn artsexamen zakt maar desondanks een hartoperatie uitvoert, waarover de gehele medische wereld vol lof is. De film vertelt van de oude madame Perrier en van haar katten, van de kleine Colette van de groentenhandelaar en van de beeld houwer Matthias, die jonge vrouwen vermoordt omdat hij door een duistere macht is bezeten. Hoe echt Parijs is het gemoedelijke familiefeest van een fabrieksarbeider, die bij vergissing door een politiekogel wordt getroffen. Het noodlot heeft al deze figuren schakels van één ketting doen zijn. Hun levens grijpen op de één of andere wijze in elkaar en zo verspringt de film van de ene schakel op de an dere en leeft men telkens weer met een ander typisch Parijse figuur mee. De stad ze1' met haar bekende stra ten, pleinen en gebouwen is het mach tige décor, waartegen alles zich af speelt Wie Parijs kent en liefheeft mag deze karakteristieke film niet missen. De film „The woman in question", die in Nederland wordt uitgebracht onder de kassatitel „Een vrouw van slechte re putatie", is er een met bijzondere kwa liteiten. Het is niet in de eerste plaats het verhaal, dat de film aantrekkelijk maakt; eerder kan men dat als een bij komstige noodzakelijkheid beschouwen. De grote waarde is gelegen in de haast geniale wijze, waarop de toeschouwer inzicht wordt gegeven in enkele psy chologische problemen. Dat de regis seur zo goed in zijn opzet kon slagen, is in de eerste plaats te danken aan het uitmuntende karakterspel van de hoofdrolspeelster Jean Kent. In „The woman in question" ziet de toeschouwer voor welke moeilijkheden twee rechercheurs geplaatst worden bij het inwinnen van inlichtingen over de levenswijze van de vermoorde waarzeg ster Astra. Hoe meer het getuigenver hoor vordert, hoe duidelijker hun op nieuw blijkt, dat twee mensen 'n derde vaak op geheel verschillende wijze zien. De kostjuffrouw schetst de vermoorde als een degelijke, zachtzinnige vrouw. De zuster van Astra, die in onmin leef de met de waarzegster, schildert haar als een ongezeglijk feeks, die zich van niets of niemand iets aantrok; steeds leggen de getuigen hun eigen karakter in hun verklaring. Als de bei de rechercheurs vijf kennissen van de vermoorde hebben verhoord, kennen zij vijf geheel verschillende Astra's. Door zich in te leven in de geestesgesteld heid van ieder der getuigen, slagen zij er ten slotte in de moordenaar aan te wijzen. De film „The woman in question" is een spiegel van de menselijke geestes gesteldheid; het is zeer de moeite waard haar eens te gaan bekijken. Heldhaftige, door bitter leed en wraakgevoelens gekwelde spoorzoe kers, nobele Indianen in krijgstooi, mi litairen, wier aard wisselt van weifel moedig tot uitgesproken schurkachtig dat alles vormt met een paar mooie vrouwen, een prachtig landschap en technicolor het materiaal voor de film Tomahawk. De Amerikaanse filmers zouden zichzelf niet zijn wanneer zij geen kans zagen, hiervan een spannen de rolprent te maken. De kleur maakt het geval uiteraard extra sprekend. De makers hebben het geval gesitu eerd ten tijde van de Siouxopstand van 1866 in Wyoming. We kregen de in druk, dat hun sympathie eerder aan de zijde van de bedrogen Indianen dan aan die van de naar het Westen van Amerika opdringende blanken is. Het kan trouwens ook moeilijk anders. Het optreden van de kolonisten tegen de Indianenstammen is zacht gezegd al lerminst fraai geweest. Daarop wordt zo hier en daar even gezinspeeld. Tomahawk is waarschijnlijk geen Hollywoodse topprestatie het is In elk geval toch wel een film, die het publiek zal pakken en meeslepen. Wie Karl May, Aimard en Cooper heeft kunnen waarderen en wie kon dS! eigenlijk niet? zal zich hier niet bekocht voelen. In het voorprogramma behalve het. nieuws nog een aardige musical en een geestig tekenfiimpje. Deze film behandelt nog eens weer op felle wijze het meermalen zo aangrij pende „negerprobleem" in Amerika En wel met als hoofdfiguur de jonge negerdokter Luther Brooks. Hij is als enige .kleurling" aan het gemeente ziekenhuis verbonden. Op zekere dag worden twee gewonde gevangenen bin nengebracht, twee broers n.l. Johnny en Ray Biddle. Dr. Brooks schenkt al zijn aandacht aan de zwaargewonde Johnny, maar de patiënt sterft onder de behandeling, waarop de door negerhaat bezeten Ray de dokter van moord op zijn broer beschuldigt. Maar dr. Whar ton, een hoogstaand mens, verdedigt zijn assistent zo fel mogelijk. Tal van zeer sterke scènes volgen als een bende wordt opgezet om de negerwijk te be stormen. Edie, de vrouw van degestor ven Johnny, speelt verder een belang rijke rol in dit drama met tal van span nende taferelen. Maar ten slotte is het toch zo, dat na vele felle scenes dr. Brooks, ofschoon zelf gewond, zijn be roep getrouw, toch zijn ergste tegen stander verbindt. De film werd fel-sensationeel ge speeld. niet alleen door Sidney Poitier als dr. Brooks, maar tevens door Ri chard Widmark als de haatvolle Ray Riddle en Stephen Mc. Nally als de sympathieke dr. Wharton. De vrouwe lijke hoofdrol is in handen van de be kende actrice Linda Darnell. Het sensationele hoofdnummer werd ingeleid door een tweetal zeer mooie, actuele journaals. De journaals tonen o.a. het werken aan eep nieuwe haven voor de marine schepen in Den Helder. De conferentie in Straatsburg wordt in beeld gebracht. Een snelle en toch uitgebreide reporta ge is gebracht van de eerste KLM- vlucht naar Tokio. Oorlogsinvaliden krijgen les in typen. Dat wintersport ook op zolder beoefend kan worden la ten de skylessen in Londen zien. Dat er in Culemborg geen woningnood be hoeft te zijn toont de film waarop vele ambachtslieden in hun vrije tijd aan het bouwen van hun eigen huis zijn begonnen. De aloude pijpenindustrie in Gouda wordt uitvoerig gedemon streerd, waarbij vele bijzondere crea ties getoond worden. De heer mr. W. van Dijk heeft ten stadhuize bericht gezonden, dat hij ontslag neemt als raadslid. Zoals be kend is de heer Van Dijk lid van de KVP-fractie. Zijn opvolger op de lijst is de heer Th. Goudsblom, die reeds te kennen gaf dat hij het raadslidmaat schap niet meer ambieerde. Daarna is de heer B. B. van den Berg aan de beurt. De heer Van den Berg is werk zaam bij de PTT-dienst. Dubbel gebreid Bruin en Marine In de maten 55 cm t.m. 100 cm bovendien elke gewenste maat op bestelling. Laat 136 ALKMAAR Tel. 2827 (Advertentie, Ing. Med.) Gisteravond is dit tournooi om de persoonlijk titel van het district Alk maar voortgezet in café De Linden- hoek. Deze avond is het er warm toe gegaan. Swart is n.l. de man geweest om de zekere kanshebbers een neder laag toe te brengen. Hij wist namelijk zijn partijen tegen Heinis en Zoon te winnen met moyennes van resp. 4.08 en 8.33 De uitslagen van Vrijdagavond waren G. v. d. Molen 200 40 15 5.00 J. Mors 152 40 25 3.80 J. Swart 200 24 24 8.33 W. Zoon 186 24 27 7.75 J. Swart 200 49 25 4.08 L. Heinis 157 49 14 3.20 De stand na Vrijdag is: W Zoon 5 986 154 27 6.41 8 J. Swart 5 900 186 26 4.83 6 G. v. d. Molen 5 943 201 39 4.69 6 L. Heinis 5 907 206 29 4.40 6 W. Barten 3 535 112 20 4.77 4 G. v. d. Berg 5 801 174 33 4.60 4 C. Haakman 4 736 156 45 471 2 J. Mors 4 692 165 35 4.19 0 POTASCH EN PERLEMOER De onbeschrijfelijk vermakelijk! I creaties van Johan Kaart en Johan I Boskamp hebben allerwege zo'n be- I langstelling gehad dat op veler ver- zoek ook in Alkmaar nogmaals een I voorstelling gegeven wordt van „Pot- I asch en Perlemoer.in Textiel" op I Zondagavond in het Gulden Vlies. J Naast Johan Kaart en Johan Boskamp treden nog op: Tilly PerinBouw- meester, Matthieu van Eysden, Inge borg Winkler, Alex Faassen, Jan Vre- ken e.v.a. De regie van het geheel is in handen van Johan Kaart. DIPLOMATENTAS ONTVREEMD Een inwoner van Bergen heeft bij de Alkmaarse politie aangifte gedaan van vermoedelijke diefstal van zijn nieuwe z.g.n. diplomatentas, in de trein van Alkmaar naar Amsterdam. De man is bijzonder gedupeerd, omdat een Neder lands-Zweeds woordenboek met aller lei niet te vervangen aantekeningen zich tussen de bescheiden bevindt, dat hij dagelijks pleegt te gebruiken. FAILLISSEMENT GEëINDIGD Door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is het faillissement J van M. van Huis te Akersloot geëindigd. In de Alkmaarse Courant van 16 December 1926 wordt melding gemaakt van de promotie te Am sterdam van de bekende, thans overleden gymnasiumleraar, de heer J. B. van Amerongen tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op het proefschift „The Actor in Dickens".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2