Ontevredenheid in Tweede Kamer over de thans vastgestelde melkprijs Regering vraagt opheldering Kortebaandraverijenin1952 Moeilijke tijd voor de agrariërs Nieuwe voorstellen betreffende verkiezingen in Duitsland Gehuwd predikant wordt priester Japan breidt de kustwacht uit Critiek op beleid van minister Mansholt Drie gewonden bij een explosie te Lutterade Raad der Internationale te Brussel bijeen Volg het voorbeeld van Nederland en Frankrijk Beverwijk betwistte Zaandam met succes tweede Donderdag in Augustus Toto-uitkeringen tot zes procent verhoogd Cultureel Nieuws De Ruyter maakte zfjn partij in één beurt uit Schulte volgend jaar achter de motor ZAXERAG 15 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) J^ANGE tijd hebben voor de consumptiemelk en voor de fabrieksmelk bij afleve ring door de boer twee verschillende prijzen gegolden. Dezer dagen is daar aan een einde gemaakt, maar toch hebben Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, enige leden nog eens hun bezwaren tegen dit twee-prijzensysteem geuit. Men was tevreden met de verandering, die minister Mansholt heeft ingevoerd, doch niet met de thans vastgestelde prijs. De veehouders met flinke bedrijven op de vruchtbare gronden zijn er niet zo slecht aan toe; de z.g.n. zandboeren echter, die met relatief hoge productiekosten zitten, komen met de tegenwoor dige prijs slecht uit. premie te geven voor het scheuren van grasland voor de uitbreiding van de verbouw van veevoeder. De heer Brost was van oordeel, dat het met de tuin bouw snel bergafwaarts gaat tenge volge van de rr\oeilijkheden bij de af zet. Hij verweet de minister, dat hij geen steun wil verlenen. Ook de heer Groen van de K.V.P. vroeg de aandacht voor de koude-grondtuinders. De heer Emmens (P.v.d.A.) was in genomen met het garantiefonds voor de tuinders, al is de werking daarvan voor verbetering vatbaar. Geef de landbouw meer vrijheid, be val de heer Van Dis aan en wel om verstarring te voorkomen. De heer Den Hartog prees het in de bewinds man, dat hij naar internationale agra- J~jE heren Den Hartog (VVD), die van mening was, dat voor één nationaal product inderdaad één prijs behoort te gelden, De Ruiter (CH), v.d. Weyden (KVP), en Vondeling (PvdA) vestig den daarop de aandacht. Eerstgenoem de opperde het denkbeeld van een toe slag op de consumptiemelk. In het al gemeen had minister Mansholt meer critiek te verduren dan het vorige jaar De heer Droesen van de KVP noemde de bewering, dat het de land bouw goed zou gaan, een misvatting. De heer v.d. Weyden meende, dat de landbouw niet gelijkberechtigd in het nationale welvaartsstreven is inge schakeld. Wel vergoelijkte de heer Vondeling, dat onze landbouw in een niet geringe mate afhankelijk is van de bereidheid om de Nederlandse agrarische producten af te nemen. De heer Van Dis (SGP) waarschuw de, dat, door de boeren te verplichten meer mais enz. te verbouwen om hen in aanmerking te doen komen voor een voldoende toewijzing van kuikenvoer. niet de productie van mais toeneemt, maar het aantal kuikens afneemt. Wat de beschikbaarstelling van krachtvoeders betreft, had de heer Droesen er bezwaar tegen, dat deze ge koppeld wordt aan de verplichting om bepaalde voedergewassen zelf te ver bouwen. En daar verwachtte ir. Van Dis nu juist wel goede resultaten van. De heer V. d. Wcvden. die de ziens wijze van de heer Van Dis deelde, in formeerde of het mogelijk was een Gistermiddag heeft zich op het stik- stofbindingsbedrijf te Lutterade een ontploffing voorgedaan in de gasschei- dingsapparaten in het gasscheidingsge- bouw. Er werd materiële schade aan gericht. Drie arbeiders liepen brand wonden op. Nadat hun de eerste hulp was verleend, konden zij naar huis worden vervoerd. De oorzaak van de ontploffing is tot nu toe niet bekend. rische samenwerking, waarvan ook dr. ir. Vondeling veel heil verwacht, streeft. De heren Emmens en Den Hartog ga ven minister Mansholt in overweging de voorwaarden voor de credietver- strekking, vooral aan kleine boeren, niet te zwaar en te ingewikkeld te maken. De heer Kikkert voegde daar aan de wens toe, de cultuurtechnische werken vooral niet in omvang te ver minderen en de heer Engelbertink (K.V.P.) drong aan op vermindering van het aantal ambtenaren bij de be drijfschappen en de controle-apparaten, waarvan hij bovendien de efficiënte werking in twijfel trok. De heer Den Hartog leek wijziging van het Pachtbesluit het beste middel om een bevredigende regeling van de pachtprijzen te krijgen. De heer Groen pleitte voor de fi nanciële gelijkstelling van het land bouwonderwijs, aangezien de bijdragen voor dit onderwijs nog altijd bij mi nisteriële beschikking worden vast gesteld; de heer Biewenga wenste een betere regeling voor het bijzonder land bouwonderwijs en de heer Den Hartog stemde het tot voldoening, dat de mi nister de samenwerking tussen de land bouwvoorlichtingsdiensten en de geor ganiseerde landbouw wil bevorderen. Maandagmiddag zal minister Mans holt de Kamerleden antwoorden. Het beslaq op de wapens uit de ,,Blitar" 7OALS reeds gemeld, is op 7 December j.l. op last van de havencommandant Tandjong Priok, een hoeveelheid ontplofbare stoffen en vuurwapens, bestemd voor Nieuw-Guinea, gelost uit het stoomschip „Rlitar" van de Rotterdamse Lloyd. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen, heeft de Nederlandse regering hierin aanleiding gevonden de Hoge Commissaris te Djakarta opdracht te geven, de regering van de republiek Indonesië te verzoeken mede te delen, of deze maatregel door haar is opgedragen dan wel wordt gesanctionnecrd, en zo ja op welke grond. Vertrouwen dat maatregel wordt ongedaan maakt De eigenaar, die met deze dubbel- bekroonde stier op een landbouw tentoonstelling pronkte, nam geen enkel risico met zijn iavoriet en stak hem daarom maar in een pantser van staal met kettingen en touwen. AMERIKAANSE SCHEPEN „UIT DE MOTTENBALLEN" Voor het kolenvervoer naar Europa Tegen het eind van deze maand zal Amerika het aantal Libertyschepen, dat belast is met het vervoer van kolen naar Europa, met tachtig tot vijf en tachtig uitbreiden. Deze schepen zullen „uit de mottenballen" worden gehaald. Het is de bedoeling, in Januari en Februari vier millioen ton kolen per maand te verzamelen, teneinde te voor zien in Europa's behoefte aan steenkool. Volgens de afspraken zou Amerika 30 millioen ton in 1952 leveren, maar ver moedelijk wordt dit wel veertig mil lioen. Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië zullen het grootste deel ontvangen. De Nederlandse regering acht de maatregel in strijd met algemeen aan vaarde volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goederen in transit zonder overlading. De wapenen en ammunitie zijn bestemd voor de uit voering van de normale overheidstaak. Het beroep, dat door de Indonesische defensie-autoriteiten gedaan is op een verordening van de legercommandant van 1949 is onhoudbaar, aangezien deze verordening alleen betrekking heeft op de invoer in- en het vervoer binnen Indonesië. De Nederlandse regering vertrouwt dan ook, zo vernemen wij ten slotte, dat de Indonesische regering de uitge voerde maatregel ongedaan zal maken. Beroep op Grote Vier D E Zweedse minister van buitenland se zaken, Osten Unden, heeft gis teren in de commissie ad hoc van de V.N. voorgesteld, dat de algemene vergadering een beroep zou doen op de Grote Vier om de kwestie betreffen de het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. De vier bezettende mogendheden zouden door een onderling accoord en in overleg met vertegenwoordigers van de beide delen van Duitsland moeten trachten de voorwaarden te scheppen Vorrink niet ievreden met „vage verklaringen" In de algemene raad van de socialis tische internationale, die gisteren te Brussel is bijeengekomen en waaraan afgevaardigden van talrijke landen deelnemen, heeft jhr. Van der Goes van Naters, als rapporteur inzake de Europese eenheid, er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de Belg Spaak heeft bedankt als voorzitter van de Europese Assemblee en de indruk heeft gewekt, als zou de Raad van Europa een algehele mislukking zijn. Koos Vorrink heeft tijdens de eerste zitting gesproken over de „ongerust heid van de Nederlanders over het ge mis van een internationale socialistische politiek". Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de internationale een gemeen schappelijk besluit zou nemen over de voornaamste punten en zich niet zou vergenoegen met een vage verklaring, dat zij vrede wil. Lagere eis tegen gemeente Apeldoorn De gemeente Apeldoorn is onlangs door de economische kamer van de rechtbank te Zutfen wegens het bou wen van een lagere school zonder de vereiste ministeriële goedkeuring ver oordeeld tot een boete van f 25.000. De directeur van Gemeentewerken, ir. Th Ruygh, werd vrijgesproken. De zaak diende in hoger beroep voor het ge rechtshof te Arnhem. Daar is de eis tegen de jemeente verlaagd tot f 5000; tegen de heer Ruygh werd bevcst'ging van het vrijsprekend vonnis geëist. voor het houden van dergelijke ver kiezingen. Intussen zou het debat over het westelijke voorstel tot het instel len van een neutrale commissie van onderzoek, tegen welk plan de Sow- j et-Unie en OostDuitsland zich ver zetten, moeten worden verdaagd. Bolivia, Brazilië, Columbia, Cuba en Uruguay hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat de algemene vergadering een com missie van vijf leden zal benoemen, die zich onmiddellijk naar Duitsland begeeft en binnen een maand een rap port zal indienen over de mogelijkheid van een hereniging van de beide delen van Duitsland op grond van werkelijk vrije en geheime verkiezingen. De algemene vergadering heeft gis teren een Sowjetrussisch klacht over „aggressieve daden" van de V.S. met 55 tegen 0 stemmen bij 2 onthoudingen op haar agenda geplaatst. Mei persoonlijke toestemming van de Paus Naar „De Linie" van de zyde van de bisschop van Mainz verneemt, zal met persoonlijke toestemming van de Paus aan een gehuwde Evangelische domi nee, die met zijn echtgenote tot het katholicisme is overgegaan, op Zater dag ZZ December de priesterwijding worden toegediend. Deze voormalige predikant uit het 'bisdom Mainz zal het priesterschap Acheson over plan-Schuman De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft gisteren in een officiële verklaring de bekrach tiging door de Franse Nationale Ver gadering van het plan-Schuman „een grote stap in de richting van het tot stand komen van een krachtig en ver enigd West-Europa" genoemd. Hij hoopte, dat de volksvertegenwoordigin gen dei andere betrokken landen spoe dig het voorbeeld, gegeven door de Nederlandse Staten-Generaal op 31 Oc tober en thans gevolgd door de Franse Nationale Vergadering, zullen navolgen en dat dit verdrag, dat voor ons allen een mijlpaal van de eerste orde is ge worden, spoedig van kracht zal wor den. Egypfenaren afgeranseld Twee Egyptische employé's van de persafdeling der Britse ambassade te Cairo zijn gisteren door een menigte afgeranseld en aan de politie overge leverd, omdat zij arbeiders zouden hebben aangespoord naar de Kanaal zone terug te keren. Drie Britse soldaten liepen gisteren in de Kanaalzone schotwonden op. ontvangen zonder dat dit verandering zal brengen in zijn huwelijksleven. De Volkskrant (rk) tekent hierbij aan; Bovenstaand bericht, dat in katholie ke kring en ook daarbuiten ongetwij feld opzien zal baren, betekent niet dat de R.K. Kerk principieel wenst af te wijken van haar gebod, dat de onge huwde staat voor priesters verplicht stelt. In verscheidene Westeurops lan den en met name ook Nederland is het de laatste jaren echter voorgekomen, dat gehuwde predikanten overgingen tot het katholicisme of het voornemen daartoe te kennen gaven. Dit beteken de tot nog toe, dat zij na hun over gang afstand moesten doen van het predikambt. Dat dit voor velon van hen ernstige innerlijke moeilijkheden meebracht, spreekt vanzelf; tevens be tekende het, dat de bestaansmogelijk- hden' voor hun gezin ten zeerste wer den verminderd. De hierboven vermelde pauselijke be slissing heeft niet tot gevolg, dat voor alle bekeerde en gehuwde predikanten eenzelfde weg naai; het priesterschap zou openstaan. Zij heeft uitsluitend be trekking op dit persoonlijke geval An derzijds blijkt er wel uit, dat men in Rome duidelijk oog heeft voor moei lijkheden die ook in verscheidene an dere landen de laatste jaren meerma len werden gevoeld. (Van onze sportredacteur) GISTERMIDDAG kwam onder voorzitterschap van dc heer J. Th. de Vroomen, de Bond van harddraverij verenigingen en -belangen in Nederland in „Krasna. polsky" te Amsterdam bijeen. Deze najaarsvergadering vertoonde al zeer weinig overeenstemming met die van andere jaren. Gewoonlijk pleegt deze bond öe plannen voor het komende seizoen in zijn voorjaarsvergadering te bespreken. De geschiedenis had echter geleerd, dat de Nederlandse Vereniging voor de Draf- en Rensport dan reeds de Iangebaanwedstrijden had vastgesteld, zodat de korte- baandraverijen steeds weer in het gedrang kwamen. Voorzitter De Vroomen sprak de hoop uit, dat dit thans was ondervangen. De vertegenwoordiger van Lisse deelde mede, dat zijn vereniging het volgend jaar het vijftigjarig bestaan hoopt te vieren en verzopht in dit ver band de Nederlandse kampioenschap pen te mogen organiseren. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Draf- en Rensport zal in deze aange legenheid beslissen. Meer procenten van „toto" £EN verheugende mededeling was, dat de directie van de totalisator had toegestemd om de organisatoren van Kortebaandraverijen in het vervolg, evenals dat bij de Iangebaanwedstrij den het geval was, zes procent van d* omzet uit te keren. Voorgaande jaren was dat slechts drie procent, zodat het in de toekomst gemakkelijker zal zijn courses over een afstand van 300 meter te organiseren. Slechts voor de ver enigingen te Harlingen, Wateringen, Rijnsaterswoude en Zutphen moest een uitzondering worden gemaakt. De om zet op de courses in deze plaatsen wai het vorige jaar zo gering dat de direc tie van de totalisator niet had kunnen besluiten ook deze verenigingen zes procent te betalen. Tegenover de te verwachten hogere inkomsten heeft men echter een besluit moeten nemen, waardoor de onkosten bij de courses zullen toenemen. Ver scheidene eigenaren van paarden had den de laatste jaren niet voor korte baandraverijen ingqpehreven omdat de reisvergoeding te gering was. In het vervolg zal per paard, wanneer de stal tussen de 10 en 25 km van de wed strijd is gelegen, een vergoeding van 10 worden gegeven, tussen de 25 en 75 km 15 en boven de 75 km 25. Men verwacht, dat door dit besluit het aantal deelnemende paarden groter zal worden, lietgeen tot gevolg zal heb ben dat de publieke belangstelling in evenredigheid gaat toenemen. Tevens werd bepaald, dat iedereen die een paard voor een wedstrijd inschrijft en niet aan de start verschijnt een bedrag van 5.zal verbeuren. De vergadering kon volledig met deze beslu'ten instemmen, zodat, toen voorzitter De Vroomen aan zijn slui tingswoord toe was, geen woord van critiek op het bestuursbeleid was ver nomen. {JET ziet er naar uit dat de voorzit ter van de kortebaansport gelijk krijgt. Het bestuur van de Nederland se Draf- en Rensport heeft namelijk toegezegd, dat men bij het samenstel len van de agenda voor de langebaan- sport terdege rekening zou houden met de agenda voor de kortebaandra verijen, welke gisteren te Amsterdam werd vastgesteld. Deze belofte werd echter eerst gedaan, nadat de bond had toegezegd dat men hoogstens twee courses per week zou organiseren. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. In vele gevallen, vooral in Noord- Holland worden de kortebaan-courses ter gelegenheid van een of andere festiviteit georganiseerd en het trof ditmaal wel zeer ongelukkig, dat Beverwijk en Zaandam hun wedstrijden beide op de tweede Donderdag in Augustus 1952 wilden organiseren. Tij dens de vergadering ontstond hierover een fel dispuut tussen de vertegen woordigers van deze plaatselijke ver enigingen. Het bleek echter, dat Be verwijk de oudste rechten had. Jaren geleden was in de notulen van de bond reeds vast gelegd, dat voor Beverwijk de tweede Donderdag in Augustus zou worden gereserveerd. Het toeval wil echter, dat de Zaanse vereniging gewoonlijk op de Donder dag van Zaandamse kennis courses houdt en dat deze dag dit jaar samen valt met de course datum van Bever wijk, Het bestuur voelde er zeer veel voor om de rechten van Beverwijk te eerbiedigen, zodat men tot de ver tegenwoordigers van Zaandam het verzoek richtte deze kwestie nog eens in eigen kring te bespreken en een an dere datum vast te stellen. Het schema voor de kortebaandrave rijen in 1952 werd hierna voorlopig als volgt vast gesteld: Harlingen, 5 Juli; Wateringen, 30 Juli; Stompwijk, 23 Juli; Santpoort, 7 Augustus; Beverwijk, 14 Augustus; Noordwijk, 15 Augustus; Zaandam, 21 Augustus; Rünsaterwou- de, 27 Augustus: Hardegarijp, 2 Sep tember; Heemskerk, 4 September; War mond, 10 September; Purmerend, 11 September;; Medemblik. 15 September; Enkhuizen, 18 September; Sehagen, 23 September; Lisse, 25 September; Hille- gom. 30 September; Middcnmeer, 28 Juni; Zutphen. 4 October; St. Maar tensbrug 9 October. De drie NAVO-wijzen vergisten zich De Belgische regering kan niet rea geren op de aansporing tot een grotere bijdrage aan de westelijke defensie inspanning omdat de „drie wijze man nen" van de NAVO zich hebben vergist in hun schatting van de Belgische mid delen, zo wordt vernomen uit een bron, die nauw bij de Belgische regering be trokken is. Voorloper van nieuwe oorlogsmarine Japan zal bij wijze van overgang naar een oorlogsinarine bewapening en per soneel van de kustwacht uitbreiden. De Amerikaanse kustwacht zal als model dienen. Deze maatregel loopt parallel {AN SLUYTERS zeventig jaar. Ook J hij heeft dus de leeftijd der zeer sterken reeds bereikt. Desondanks heeft deze befaamde Amsterdamse ar tist zijn vitaliteit nog geheel behouden. Hij is nog evenmin geneigd zijn schii- dersjas op de haak te hangen als om zijn partijtje biljart met zijn vrienden op de soos er aan te geven. En dat terwijl reeds zo'n geweldig werkzaam leven achter hem ligt. Als vijftienjarige leerling van de Normaalschool in Amsterdam trok Sluyters reeds de aandacht door de litho's, die hij regelmatig vervaardig de en dat is eigenlijk ook al geen won der. Want vader Sluyters was een uit stekend graficus. Op zijn achttiende jaar behaalde Jan S. de middelbare akte tekenen. Een jaar later was hij reeds leraar tekenen. Toen hij 23 was werd hem de Prix de Rome voor schil derkunst toegekend voor het stuk „Eli- sa wekt het zoontje van de Sunamie- tische vrouw op". Sluyters maakte reizen naar Italië, Frankrijk en Spanje. De moderne Fransen hebben destijds zeker invloed op zijn werk gehad. De kunstenaar verwierf zich steeds meer naam. voor al in het schilderen van figuren. Houts kool, krijt, penseel en potlood waren de materialen die hij hanteerde, wal reeds wijst op een in uiteenlopende richtingen gaande veelzijdigheid. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt de zeventigjarige een hem fn alle opzichten toekomende »re-tentoon- stelling aangeboden. De expositie draagt het karakter van een overzichts tentoonstelling. LIET BOEK „Le rivage des syrtes" waarmede Julien Gracq de Prix Goncourt won genoot onmiddellijk na het bekend worden van de uitspraak van de jury een overweldigende be langstelling. Binnen twee uur na de uitspraak had de boekhandelaar José Corti in het Quartier Latin te Parijs zijn voorraad van 400 exemplaren al uit- Jan Sluyters 70 jaar - Wat alléén in Frankrijk kan Amsterdam eert Max Beekman verkocht. Verwacht wordt, dat de boekhandelaren uit heel Frankrijk van dit werk vóór Kerstmis nog 100.000 exemplaren bij de uitgever zullen be stellen. Zoals men weet heeft de schrijver een leraar in de geschiedenis en sur realist, aanvankelijk geweigerd de Prix Goncourt te aanvaarden uit protest te gen de prijzenmanie in Frankrijk. Dc iury van de Prix Goncourt, gepresi deerd door de bejaarde schrijfster Co- lette, verklaarde echter, dat Gracq de prijs zou ontvangen of hij wilde of niet. Overigens behelst die prijs slechts een bedrag van 50 en zal de grote oplage van het boek zelf de auteur wel meer opbrengen De Goethe-prijs van dit jaar zal wor den toegekend aan dr Martin Buber, hoogleraar in de Sociale Wijsbegeerte aan de Joodse Universiteit te Jerusa lem. Verwacht wordt, dat de uitreiking van de prijs in Februari in het raad huis van Hamburg zal plaats vinden. De Amerikaanse toneelschrijver Eu gene O'Neill, die lijdt aan de ziekte van Parkinson, een soort verlamming, is in een ziekenhuis opgenomen. De 63 jaar oude schrijver won in 1936 de No belprijs voor letterkunde en de Ame rikaanse Pulitzerprijs voor drama's zelfs drie maal. DUILLEM NOSKE heeft bij onderzoe kingen in archieven te Keulen een groot aantal oud-Nederlandse muziek werken aangetroffen, in het bijzonder betreft het hier kerkelijke werken van Carolus Rosier. In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam wordt een tenoon- stelling gehouden van werken van de schilder Max Beekman. HiermeSe eert Amsterdam deze Duitse kunstenaar, die in 1937 in ons land zijn toevlucht 'ocht en hier in volkomen afzondering evend een belangrijk deel van zijn icuvre heeft geschapen. Beekman gold als één der belangrijkste expres sionisten. Hij overleed in December 1950 te New York. met de versterking van de politic reserve, welke de vorming van een nieuw Japans leger moet inleiden. Aldus heeft Yosjida, d- Japanse pre mier, aan John Foster Dulles verteld. Het aantal kustvaartuigen zal van honderd tot tweehonderd worden ver groot. Daaronder zullen een aantal van 2500 ton zijn, welke zullen worden be wapend met twee kanonnen 'en zware mitrailleurs. Ook zal de kustwacht vliegtuigen krijgen. Het ligt in de be doeling, in Amerika twintig verken ningsvliegtuigen aan te schaffen en ver der dertig hefschroeftoestellen te ko pen. Het personeel van de kustwacht zal worden uitgebreid van 18.000 tot 30.000 man en o.m. worden gerecruteerd uit de voormalige officieren van de marine. Generaal Ridgway en premier Yosjida hebben overeenstemming bereikt over de vorming van een gemengde Japans Amerikaanse commissie met militaire en economische bevoegdheden. Zestien millioenste bezoeker van het Rijksmuseum Jn de loop van de volgende week wordt de 400.000ste bezoeker van het Rijksmuseum te Amster- verwacht. Deze zal het aantal van 16.000.000 bezoekers sedert de openstelling van het museum in 1885 vol maken. De enkele, overigens niet be langrijke, verbouwingen van het Rijksmuseum, die de herinrich ting van de Westelijke vleugel tot een afzonderlijke afdeling voor de kunstnijverheid mogelijk zullen maken en deze ingrijpende herinrichting zelf, zullen vermoe delijk in Juni 1952 gereed zijn. Waalwijker brak records In zijn avondpartij tegen de Zwitser Rossclet om het Europees kampioen schap libre slaagde De Ruyter er in de Europese records hoogste serie en par ticulier gemiddelde te evenaren. De Ruyter maakte de partij in één beurt uit, waarmee hij dus een hoogste serie noteerde van 500 caramboles. Beide records stonden reeds op naam van Van Hassel (België), ge maakt in April 1950 te Wenen en van de Spanjaarden Garcia en Domingo, beide in Mei 1950 te Madrid gemaakt De prestatie van De Ruyter betekent tegelijkertijd een verbetering van de Nederlandse records. Het Nederlands record hoogste gemiddelde in één par tij stond sedert Maart 1950 (Neder landse kampioenschappen te Hilver sum) op zijn naam met 250. Het serie record stond eveneens op naam van De Ruyter en wel sedert November van dit jaar (Nederlandse kampioenschap- Pen te Waalwijk) met 487 caramboles. De uitslagen waren: Rosselet 500 40 111 12,50 Diab 447 40 126 11.17 Spielmann 248 8 138 3100 De Ruyter 500 8 257 62.50 Vervest 500 24 158 20.83 Grivaud 390 24 115 1625 Van Hassel 500 14 258 35 71 Reuss 39 14 18 2.785 Alhinho 55 4 17 13.75 Domingo 500 4 245 125 00 De Ruyter 500 1 500 500.— Rosselet 1 1 1 1.— Vervest 500 8 293 62.50 Galmiche 101 8 70 12.61 Gerrit Schulte heeft begoten het ko mende wielerseizoen als stayer op de haan te verschijnen. De directie va» het Olympische Stadion voert reeds ge ruime tijd onderhandelingen met de Bossenaar en reeds zijn enkele contrac ten afgesloten. Vermoedelijk zal De Graaf als gangmaker van Schulte fun geren. Eindstand van Russisch schaakkampioenschap De eindstand van het tournooi om het schaakkampioenschap van Rusland luidt: 1 Keres 12 pnt; 2 en 3 Petrosyan en Geiler 11%; 4 Smyslov II pnt.; 5 Bot- winnik 10 pnt., 6, 7 en 8 Averback, Taimanov en Bronstein 9% pnt.; 9 en 10 Flohr en Aronin 9 pnt.; II Kopylov 8% pnt.; 12en 13 Bondarevsky en Ko- tov 8 pnt.: 14 Simagin 7% pnt.; 15 en 16 Lipnitsky en Moyseyev 6% pnt; 17 Novotelnov 3 pnt. en 18 Terpugov 2% pnt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6