Plan voor spaaractie onder de jeugd Afzet tuinbouwproducten gunstiger dan vorig jaar Kakt Rebteti r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vliegramp inde VS eist 56 doden Haagse politie verraste weer een aantal hazardspelers ACCOORD VAN BIOSCOOPBOND MET TELEVISIESTICHTING Deskundigen van „Swiss Air" in Amsterdam aangekomen abonnement GRATIS! Maandag 17 Dec. 1951 148e Jaargang No. 297 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sparen is noodzakelijk voor oplossing van de woningnood VS willen geen comité van Grote Vier meer Amerikaanse gift voor CJMV-gebouw Londen herstelt de vrije handel in vreemd geld Geen borrel in Perzie CRATIE VOOR ELF DUITSE OORLOGSMISDADIGERS Oliegeschil had kunnen worden opgelost Brits-Egyptisch contact te Parijs verwacht Adenauer doet laatste beroep op Schumacher Massa'e staking bij de „Pan American Airways" Soc. Internationale vóór Europees Leger werkten normaal Neemt nu een BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. MINISTER IN 'TVELD IN ARNHEM: Be minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft Zaterdag in Arnhem betoogd, dat het sparen voor woningbouw ten sterkste be vorderd dient te worden. Hij vertelde in dit verhand, dat er op het ogenblik aandacht wordt geschonken aan de vraag, hoe men de jeugd kan brengen tot het sparen voor woningbouw en hoe men duidelijk kan maken, dat zij door te sparen een grotere kans heeft op toewijzing van een woning. Men zal er meer over horen, aldus de minister. Nabij Elisabeth in de staat New Jer sey (V.S.) is Zondag een tweemotorig vliegtuig neergestort. Zes en vijftig inzittenden zijn omgekomen. Het toestel was onderweg van Ne wark naar Tampa in Florida en raakte in het centrum van Elisabeth het dak van een gebouw. Daarop vloog de rech termotor in brand. Een landingspoging op een nabijgelegen vliegveld mislukte. Syrisch voorstel van de hand gewezen De V.S. hebben Zaterdag in de ver gadering der V.N. een Syrisch voorstel van de hand gewezen om de subcom missie der Grote Vier, die vorige week de ontwapeningsvoorstellen van de Westelijke Grote Drie en de Sowjet- Unie heeft behandeld, opnieuw in te stellen, om de tot dusver bereikte pun ten van overeenkomst uit te werken. De Egyptische vertegenwoordiger stelde voor de kwestie van het gebruik van atoomwapens naar de juridische commissie te verwijzen, welke een ver drag zou moeten ontwerpen om het verbod op het gebruik van massa vernietigingswapens te waarborgen. De Amerikaanse afgevaardigde, Jes- sap, deelde mede, dat hij zal voorstel len om de Russische klacht inzake „Amerikaanse aggressie in de Kom- inform-landen" onmiddellijk na het debat over de ontwapening te behan delen. De bewindsman voerde het woord bij de opening van een nieuw clubhuis van de CJMV in de Gelderse hoofdstad. Het oude werd in de oorlog verwoest. De herbouw werd met name mogelijk door een Amerikaanse gift van tien duizend dollar. Het nieuwe gebouw zal op velerlei wijze worden gebruikt, o m. als conferentieoord en tehuis voor trek kers. Minister In 't Veld toonde zich over deze herrijzenis zeer verheugd, met name, omdat de arbeid onder de jeugd van zoveel belang is. Hij be toogde, dat men de jeugd, wil men haar weer hoop op de toekomst geven, moet verlossen van het schrikbeeld, dat er geen woning zal zijn, wanneer eenmaal de huwbare leeftijd is be reikt. Het 's uitermate belangrijk, dat de jeugd niet meer met de woningel lende te maken zal hebben. Sparen ;s noodzakelijk, wil men aan voldoende kapitaal voor de woningbouw komen Wil men een blijvende oplossing voor de huidige woningnood bereiken, dan zullen er tenminste 55.000 huizen per jaar moeten worden gebouwd. Deviezenbeperkingen blijven De Bank van Engeland heeft bekend gemaakt, dat de Londense buitenland- se-valutamarkt met ingang van van daag volledig wordt heropend, zowel voor loco- als termijnvaluta. De Bank van Engeland zal ophouden met het noteren van officiële koersen voor ter mijnvaluta. De nieuwe regeling bete kent niet, dat de deviezenbeperkingen zijn afgeschaft. Voor Nederland zal er weinig in de bestaande toestand veranderen, zo wordt in Nederlandse beurskringen aangeno men. Het voornaamste gevolg is. dat de transacties via de markt, in plaats van via de Bank van Engeland zullen plaats vinden. Deze Bank zal een bredere spreiding voor loco-valuta toestaan De nieuwe maatregelen zullen bijdragen tot herstel van Engelands vroegere po sitie als de geldmarkt van de wereld, aldus Reuter. Reuter weet te melden, dat de Perzen voortaan niet meer in openbare gelegenheden zullen kunnen neerstrijken, teneinde zich te verkwikken aan een bor reltje. Immers, de regering heeft het gebruik van sterke drank in openbare gelegenheden verboden. Deze maatregel betekent een aan zienlijke vermindering van de inkomsten van de staat. 'Om de Perzen toch niet geheel droog te leggen, is het wel toegestaan in de huiselijke kring een vurig kelkje door het keelgat te gieten. Elf Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevangenis van Landsberg verbleven kregen ter gelegenheid van Kerstmis gratie, en verlieten Zaterdag de gevan genis. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heeft amnestie verleend aan tachtig Duitse oorlogsmisdadigers. Grady over Perzie De vroegere Amerikaanse ambassa deur in Perzie, Henry Grady, heeft in een artikel in het onofficiële blad „Fo reign Policy Bulletin" verklaard, dat de Perzische oliecrisis grotendeels te wijten is geweest aan de „halsstarrige, onbuigzame houding" van de Brits- Iraanse oliemaatschappij voor de na tionalisatie der olie-industrie. Hij was echter van mening, dat Per zie later het „royale aanbod" van de Britten had moeten aanvaarden. Het Finse parlement heeft de re gering uitgebreide volmachten ter be strijding van de inflatie verleend. De lonen worden aan de kosten van levens onderhoud gekoppeld. Oude clubs in nieuw kleed Elf personen werden in Naar Zaterdag te Parijs verluidde, zouden de Britse minister Eden en zijn Egyptische collega Moh. Salah ei Din Pasja beden in de Franse hoofd stad een onderhoud hebben. Salah el Din Pasja is reeds enige dagen in Pa rijs, Churchill en Eden zouden daar heden aankomen voor besprekingen met de Franse regering. Zaterdag is tussen Suez en Ismailia een Britse militaire trein ontspoord. De Britten wijten het ongeval aan sa botage. Eerder werd een radiomast van de RAF ten dele vernield. arrest gesteld De politie heeft Zaterdagavond op nieuw invallen gedaan in twee Haagse speelclubs, die de voortzetting waren van speelverenigingen, die bij de raz zia's van 4 Augustus werden opgerold. In de „Nieuwe Club", in de Laan van Meerdervoort arresteerde de politic elf Weinig vorderingen te Panmoendjon De verbondenen hebben Zaterdag de Noordelijke voorstellen inzake een re geling voor het toezicht op een wapen stilstand in Korea van de hand gewe zen. Zij hebben de eis ingetrokken, dat vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis toegang moeten hebben tot de krijgsgevangenenkampen op Noordelijk gebied. Echter zullen zij pas over de kwestie der krijgsgevange nen spreken, zodra de Noordelijken be reid zijn, de nodige gegevens te ver- strekken. Uitzending van films zal mogelijk worden Reeds een jaar is er overleg gaande tussen de Nederlandse Bioscoopbond en de Televisiestichting om tot een af spraak te komen voor wat betreft het gebruik van films by de televisie. Er is een ontwerp-overeenkomst gereed, waarin de bond bezwaar maakt tegen levering van bepaalde (van een scherp onderscheid afhankelijke) films. De leverantie van actualiteiten vorm de een moeilijkheid. De journaal-voor ziening in de bioscopen zal een nieu we ontwikkeling tegemoet gaan, daar de nieuwsfilms nu direct na het ge reedkomen in de theaters moeten wor den gedraaid, om niet bij de televisie achter te blijven. Het gebruik van films voor de televisie zal worden voorbe- lU&ehb&ucAt Verwachting tot Dinsdagavond. Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid west. Iets kouder. DINSDAG: Zon op 8.44, ondei 16.29. Maan op 21.34, onder 11.52. houden voor ontvangst in de huiselijke kring, terwijl de televisie hoogstens 7 minuten zal gebruiken voor actuele films. De overeenkomst zal voorlopig een jaar gelden, teneinde de beide par tijen ervaringen te laten opdoen. personen, die baccarat speelden. Na verhoor op het bureau werden acht hunner heengezonden. De speelmidde- len werden in beslag genomen. Het was in deze club de eerste avond, dat men het fascinerende spel weer beoefende. Ook de ,,MondiaI-club", een samenstel ling van meerdere clubs, die in Augus tus werden opgerold, kreeg politiebe- zoek. Hier troffen de invallers slechfs ernstige lieden aan, die aan het kaar ten, dammen en schaken waren. Mede gedeeld werd, dat deze speelclub zou wachten op de uitspraak van de Hoge Raad, in Januari, voor men eventueel het balletje weer zou laten rollen. De Rotterdamse speelclubs hadden Vrijdagavond een waarschuwing van de politie gekregen om met roulette en baccarat te stoppen. Aan deze waar schuwing is te Rotterdam althans ge hoor gegeven. Men wil bovendien ooi? hier de proefprocessen van Januari af wachten. De heropening van „Mondial" in Den Haag, waar zoals bekend geen ha zardspel werd beoefend, had de politie tot nieuwe activiteit geprikkeld. Welis waar doken in de afgelopen maanden hier en daar clandestiene speelgelegcn- heden op, maar hier waagde het pu bliek zich niet zozeer aan het spel. Toen de grote clubs weer begonnen, ging de zaak er anders uitzien. De invallen van Zaterdagavond ge schiedden geruisloos, zodat nieuwsgie rigen van het geruchtmakende schouw spel van 4 Augustus gespeend zijn ge bleven. Studentenparlement hield zijn eerste vergadering Het studentenparlement heeft Zater dag in het gebouw van de Tweede Ka mer zijn eerste openbare vergadering gehouden. De belangstelling was bui tengewoon groot. Er waren natuurlijk voor een parlement vreemde din gen te zien. De voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, alsmede de griffiers wa ren niet in rok en alle leden hadden vrijwel baardeloze gelaten. Voorzitter Kortenhorst zeide deze proef te be langrijker te vinden, omdat ze bij wel slagen op grotere schaal zal worden herhaald. Na de gewone formaliteiten hield mej. A. van Dunnée een inter pellatie over - de rechtspositie van de gehuwde ambtenares, waarop namens de regering de staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken, mej. A. Adema van Scheltema, antwoordde. Hierna diende de interpellante een motie in. Hier werd toch wel zonneklaar bewe zen, dat lang praten niet slechts de Tweede Kamerleden eigen is, want ook de studenten kwamen tijd te kort (Van een onzer redacteuren) {JEN minder grote oogst en een vrijwillige inkrimping van het tuinbouwareaal in binnen- en buitenland zijn de voornaamste oorzaken, dat de afzet van onza tuinbouwproducten veel gunstiger is dan vorig jaar. Dit kon de voorzitter van de Prov. Veilingbond voor Noord-Holland, de heer J. P. Nijssen uit Santpoort, mededelen, toen hij Zaterdag tijdens de jaarvergadering in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar in aansluiting op het onlangs reeds door ons gepubliceerde jaar verslag een overzicht gaf van de gang van zaken in de Noordholiandse tuinbouw in de afgelopen zomer- en herfstmaanden. Koolstreek moet uitzien naar andere cultures £JE vrees, die wij in Februari ten op zichte van ons voornaamste export land, Duitsland, koesterden, is geluk kig niet bewaarheid geworden, aldus spreker. Vrijwel het gehele jaar kon een ongestoorde uitvoer naar West- Duitsland plaats hebben, al was het soms niet in de grote hoeveelheden, die men zou wensen. Ook over de ex port naar Belgie mag men, ondanks de exportheffingen, niet ontevreden zijn. De uitvoer van rode en witte kool is belangrijk groter dan vorig jaar en ook ie export van peen en uien vertoont een belangrijke stijging. Aan de uit voer van fruit werden geen belemme ringen in de weg gelegd. De regerings. wijziging in Engeland heeft onze tuin bouw geen goed gedaan. De import stop betekende voor vers en verwerkt fruit, alsmede voor verwerkte groen ten een zware slag. De betalingsmoei lijkheden, waarmede ook Oostenrijk te kampen heeft, verlamde de export naar dat land. Vooral de wintergroenten werden hiervan de dupe. Frankrijk stond vrijwel alleen open voor appe len. Men hoopt echter, dat Marianne straks enige belangstelling voor de be- waarproducten zal koesteren. De uit- Om hei plan-Schuman Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, zal vandaag een onderhoud met dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democratische oppositie, hebben. Hij zal een laatste poging doen de socialisten te bewegen tot steun aan het regeringsvoorstel, om het plan- Schuman te ratificeren. voer van witte kool naar de Ver. Sta ten blijft bescheiden; het verdere ver loop zal geheel afhangen van de prijs ontwikkeling op de veilingen. Een ge regelde aanvoer van witte kool kan deze export stimuleren. Het prijsverloop is niet onbevredi gend geweest, al gaat ook de tuinbouw onder de stijgende productiekosten ge bukt. In verband met de moeilijke po sitie van de koolteelt zullen volgend jaar geen extra teeltvergunningen voor bewaarkool meer worden uitgereikt. De koolstreek zal moeten uitzien naar andere cultures, waarbij o.m. gedacht wordt aan spruitkool en bloemkool. Nadat de besprekingen over loons verhogingen waren mislukt heeft hun vakbond bijna zesduizend employé'3 van de „Pan American Airways" opge roepen vandaag in staking te gaan. De staking zal de dienst van de maat schappij van „Calcutta tot Japan" stil leggen, zo werd namens de vakbond verklaard. Alleen Korea zou er niet door getroffen worden. De maatschap pij deelde mede, dat de diensten ge woon zouden doorgaan, daar toeziend personeel de werkelijk belangrijke werkzaamheden zal overnemen. Op de twee vliegvelden van New York legden het vliegend- en het grondpersoneel van de „PAA" Zondag ochtend reeds het werk neer. Zeshon derd passagiers moesten dientengevol ge hun reis uitstellen. Even later ging men op het vliegveld van San Fran cisco in staking en in Miami en Brownsville bestaat de neiging dit voorbeeld te volgen. Amerika zal met ingang van 1 Januari a.s. de controle op het rubber- verbruik verzachten. Het gebruik van natuurrubber blijft echter aan beper kingen gebonden. De raad der socialistische interna tionale, heeft in een te Brussel gehou den vergadering, met algemene stem men een resolutie aangenomen. Hierin wordt onder meer verklaard dat „het instellen van een wezenlijk Europees leger, waaraan alle vrije landen deel zouden kunnen hebben, een daad zou zijn waarmede reeds bij het allereerste begin de gemeenschappelijke veiligheid op doelmatige wijze zou worden ver sterkt". De afgevaardigden der Zweedse en Zwitserse socialistische partijen ver klaarden na de stemming nadrukkelijk dat hun voorstemmen niet moest worden uitgelegd als enige verandering in de traditionele neutraliteitspolitiek hunner landen. FRANSE CONSTRUCTEUR MAAKT ELECTRISCHE AUTO Een F'-anse constructeur heeft een electrische nersonen-auto ontworpen. Een 6 PK-benzinemotor wekt stroom op voor vier, in de wielen gebouwde elec- tromotoren. De wagen, die ook elec- trisch remt. biedt plaats aan zes perso nen en zijn „emiddelde snelheid is 100 kilometer. De deuren schuiven in de kap en in de bodem van de auto weg. Een overzicht van het totaal uit gebrande wrak.. (De bewakings autoriteiten verboden de plaats van de ramp te benaderen. Eerst Za terdagmorgen werd dit verbod op geheven.) IN DE STAD Tucumcari, die gelegen is in Nieuw Mexico, heelt men de stormbal gehesen in verband met de vuurballen Immers, iedereen in Tu cumcari spreekt nog over dat gebeur de van eergisteren. Toen namelijk is cies 665,565,46 dollar, op een cheque van de regering. Het was een foutje in de administratiep Naar Theodoor in een Amerikaans blad leest, heeft de voetballer Jan Janssen, wonende in het Nederlandse plaatsje Panningen, een reusachtige tank, die millioenen li- wachtte 23 dollar te moeten neertellen een stevige boete gekregen. Hij had op ters water bevatte, plotseling gespron- wegens te weinig betaalde belasting, het voetbalveld een konijn doodge- gen. De zakenwijk van de stad is ge- Hij ontving echter een bedrag van pre- schopt en volgens de politie was dit „jagen zonder vergunning". Een akelig grapje is uitgehaald in Den Haag, om het dichter bij huis te zoe ken. Een duivenvriend (en in Den Haag is iedereen dat), wonend in de Rabar- berstraat vond op een ochtend negen katten in zijn duiventil. Wie vraagt of er ook nog duiven in het hok zaten weet niet wat katten zijn. In Ber lijn ziet men dagelijks tussen de puin hopen van de Sieges-allee een .dame wandelen, die een wolf uitlaat. Ze heet Hilde Kramer en ze heeft de vraat zuchtige lieveling weten te temmen tot een aanvaardbaar huishondje. Toch een gevaarlijk soort ombouw, vindt Theodoor. Drie achtjarige knapen in Ostende. de Belgische badplaats, heb ben een zeemijn in het voortuintje van een huis gelegd. Een aardige versiering, maar de mijn was nog geheel in orde. Voor onderzoek naar de ramp met DC-4 Installaties op Schiphol heel overstroomd en twintig gebouwen werden verwoest. Maar het ergste was wel de omstandigheid, dat de tank ge troffen werd door een vuurbal, die uit de lucht neerviel. Q Op Hjalmar Schacht, de geldschieter van Hitler, is een (lucht) schip met geld neergestre ken. Dat blijkt wel uit het feit, dat Schacht een bank zal gaan stichten met een kapitaal van zes millioen mark. De snelste vrouw is niet Fanny Blan- kers-Koen, maar Marie Nicolas, die het wereldsnelheidsrecord voor vrouwelijke piloten (dat op haar eigen naam stond) heeft gebroken door over een afstand van duizend kilometer een gemiddelde uursnelheid van 262 kilometer te be reiken. Nog meer duizelingwekken de cijfers. In het Amerikaanse stadje Groton klaagde een zekere- Michael Petrosky steen en been, daar hij ver- De Perzen hoeven ook geen drank meerZe zijn al genoeg in de olie- olie. Gistermorgen is een commissie van vijf Zwitserse iuchtvaartdeskundigen te Amsterdam aangekomen om een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van het ongeluk, dat Vrijdagavond een vliegtuig van de „Swiss Air" op Schip hol overkwam. De gehele dag hebben ze op Schiphol geconfereerd om zich op de hoogte te stellen van de feiten, die bij het voor-onderzoek aan het licht zijn gekomen. Er kunnen nog geen conclusies worden verwacht. De be manning van het verongelukte toestel verblijft voorlopig nog in Amsterdam. De enige ernstige gewonde, mej. Hefti, is buiten gevaar. De Rijksluchtvaartdienst deelt mede, dat de nieuwe radar installatie op Schiphol voorlopig nog slechts als proef in bedrijf is gesteld, teneinde de „ope rators" en vliegtuigbestuurders ermee vertrouwd te maken. Bovendien is dc techniek niet zover, dat men een vlieg tuig met behulp van radar bü slecht zicht, zoals Vrijdagavond, letterlijk tot op de startbaan kan „praten" Vooreerst leidt men het toestel tot boven het vliegveld, en het mag landen als het van een bepalde hoogte de grond kan zien. Vrijdagavond, werd gebruik ge maakt van het iandings-radiobaken, dat volkomen normaal functionneerde. Ook het peilsysteem, waardoor de vlieger koersen en afstanden kreeg, normaal. werkte Zij. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de lot 31 DECEMBER a.s verschijnende nummers De Directie

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1