Geslaagde uitvoering van Handels oratorium Der Messias PELS' 25°/o P.O.A. n.v, Payglop 9 PM n.v. Payglop 9 Dag- Week- en Maandkaienders AGENDA Muziek als voordrachts-oefening in Hotel Victory Kringzwemwedstrijden in Sportfondsenbad te Zaandam Jazz-concours trok belangstelling uit geheel Noord-Holland Goede prestaties van koor en orkest Uitnemende bezetting van solopartijen Firma Jan Kuhne Nereus en Neptunus goede tweede en derde Zaanstreek was favoriet BESSEN NOG 6 DAGEN KORTING MAANDAG 17 DECEMBER 1951 Toonkunstin Grote Kerk te Alkmaar JjONDERDEN muziekminnaars waren naar de Grote Kerk te Alkmaar geko men om Handel's beroemdste oratorium n.l. „Der Messias" te beluisteren. Aan de afdelingen van Toonkunst: de koren uit Alkmaar en Den Helder, plus bet orkest van beide afdelingen, was de taak Handel's meesterwerk, zowel vocaal als instrumentaal in klank te realiseren. Voor de lyrische beschouwingen van de solisten, de lerende en lofprijzende functie van het koor, was het inte rieur van het kerkgebouw, schitterend met kaarsen verlicht, wel de ideale plaats. j JOEWKL de uitvoerenden nog niet ge heel aan een „ideale" Handelop voering toekwamen, slaagden de diri gent, Herman Zaal, en zijn koren er toch in, de gemiddelde luisteraar in muzikaal opzicht te bevredigen. De ko ren werden alle zuiver gezongen en dit op zichzelf is reeds geen gerin ge verdienste. Maar Handel's imposante koorwerken verlangen nog veel meer: aan uitbeeldingskracht en aan vocale contrastwerking stellen zij hoge eisen. De meer geroutineerde concert-bezoeker zal in dit opzicht wel eens niet geheel voldaan zijn geweest. Er waren mo menten, waarin het contact met de di rigent niet precies klopte, en dan krijgt men een min of meer gesluierd beeld van Handels partituur te horen. Er wa ren echter ook koren, welke zéér mooi werden gezongen; zo werd bijv. in het eerste deel O, du, die Wonnemooi genuanceerd uitgevoerd. Verder noe men we nog Sieh, das ist Gottes Lamm, en inzonderheid het slotkoor van het tweede deel, het zo overbekende Hal leluja! Verheugend is echter het feit dat met het aanwezige stemmateriaal veel kan worden bereikt. Handel eist in zijn werken een grote mate van koortech- tiek. Deze moet langzaam aan en met volharding worden veroverd. De solisten Een zeer belangrijk aandeel in het slagen van deze Handeluitvoering, le verden wel de solisten. Een zo uitne mende en artistiek verantwoorde be zetting van de solo-partijen, zal men maar zelden aantreffen. Daar was al lereerst dan de sopraan Jo Vincent die op zo prachtige wijze de tekst tot een levend gebeuren weet te maken. Wie ontkwam aan de diepe indruk, welke de zangeres o.m. maakte met de zo volkomen uit innerlijke overtuiging ge zongen aria „Ich weiss, dass mein Er- löser lebet!" De alt-zangeres Annie Hermes zong met grote uitdrukking haar aria's. We noemen in het bijzonder „Er war ver- schmahet und verachtet". De tenor Wiebe Drayer blijkt zich inmiddels te hebben ontwikkeld tot een oratorium-zanger van grote betekenis. Ook hij stelt zijn zangkunst volkomen in dienst van het kunstwerk. Diepe in druk maakte ook de imposante wijze van zingen van de bas Hermann Schey. Zéér schoon klonk ook het kwartet van de solisten in het slotkoor van het eer ste deel „Sein Jich ist sanft." Het orkest De begeleiding was deze maal toever trouwd aan het amateurs-orkest van de afdeling Alkmaar en omstreken. Het was lang geen gemakkelijke taak waar voor deze musici werden gesteld. Wat het ensemble in het kader van zijn vermogen van de orkest-begeleiding heeft weten te maken, heeft volkomen Wij verzekeren Uw VULPENHOUDER tegen verlies en diefstal Wij verkopen U de juiste VULPENHOUDER voor Uw hand. Wij garanderen alle VULPENHOUDERS bij ons gekocht. Wi) graveren alle VULPENHOUDERS met elke gewenste naam. WIJ ZIJN SPECIAAL IN VULPEN HOUDERS (Advertentie. Ing. Med.) Metaaldieven achterhaald In het afgelopen weekend hebben zich verschillende personen onledig gehouden met het weghalen van diver se kostbare metalen. Een 39-jarige expeditieknecht ward geverbaliseerd, omdat hij 35 kg koper bij zijn werk gever had weggenomen en aan een op koper hier ter stede had verkocht. Twee jongens van 15 jaar en een jongeman van 23 jaar werden Zater dagmiddag op heterdaad door de con- cierge van de B.L.O.-school in het Victoriapark betrapt, toen zij de loden bekledingen van de school wilden weg halen. Drie mannen moesten Zaterdag avond naar het politiebureau worden overgebracht, nadat zij op de Korte Nieuwesloot bij een dronkenmansruzic een café-raam hadden doen sneuvelen. van de over het algemeen zo verdien stelijke orkest-begeleiding. Belangrijk initiatief Tijdens de uitvoering zal er zeker ook wel eens gedacht zijn aan de ge niale componist van „Der Messias", die dit schone werk in slechts vier en twin tig dagen heeft geschreven. Drie volle uren hebben de talrijke bezoekers met de grootst mogelijke aandacht de pres taties van koor, solisten en orkest ge volgd. Zij zullen Toonkunst stellig er kentelijk zijn geweest voor deze „Mes- sias"-uitvoering. Het is van grote be tekenis dat een oratorium-vereniging de beroemde werken uit de muziekge schiedenis voor ons levend houdt, recht op aller waardering. Hier doelen Reeds daarom heeft een dergelijk koor we inzonderheid op dat stuk uit de Messias dat Handel schreef voor orkest alléén: de „Sinfonia Pastorale". In de begeleiding van de solisten was men nu eens meer, dan weer eens minder gelukkig. Enkele ongelijkheden en en kele précaire momentjes wat de zuiver heid betrof, vormden de zwakke zijde recht op de waardering van de bevol king. Het Toonkunstkoor is nu voorne mens in studie te gaan nemen het be kende oratorium van Felix Mendels sohn Bartholdy „Elias". Mogen we dan de kunstprestaties in weer een volko- mener graad van ontwikkeling kunnen beluisteren. M. S. MiM.r.i,;,y,i, "P)DE „OEli M6«IAS KBO.K— Reserve vullingen v. Agenda's Verdronkenoord 133, achter de Vismarkt (Advertentie, Ing. Med.) (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Onder de hemel van Parijs (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Geen uitweg (14 j.); Victoria Theater, 8 uur: Een vrouw van slechte reputatie (18 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Tomahawk (14 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Victory, 8 uur: Lezing voor Oud- Alkmaar door de heer H. v. Drunen: Alkmaarse zaken. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag, 17 Dec. 6.14 vm, 6.26 nm Dinsdag, 18 Dec. 6.47 vm, 7.02 nm TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 6.19 18.31 0.19 0.31 Dinsdag 6.52 19.07 0.52 1.07 Finale pers. kampioenschap district Alkmaar VV. ZOON KAMPIOEN Zaterdag en Zondag is het concours om het persoonlijk kampioenschap le klasse libre in „De Lindenhoek" voortgezet en beëindigd. Door zijn partij tegen J. Haakman te winnen wist W. Zoon beslag te leggen op de titel persoonlijk kampioen le klasse libre. Nadat de partijen waren afgespeeld heeft de voorzitter van het district Alk maar, de heer M. de Haas, namens het district de kampioen van harte geluk ge wenst met het behaalde succes. Vervolgens heeft de voorzitter van de Biljartvereniging „De Lindenhoek", de heer v. d. Schilden, met hartelijke woor den aan de spelers de diverse prijzen uit gereikt. Zowel Barten als Mors speelden een partij van zeer mooi gemiddelde. Een succesvolle Zondagmiddag De zaal van „Hotel Victory" leent zich byzonder voor het geven van een leerlingenconcert. De intieme sfeer, die daar heerst geeft een zekere rust aan de executanten en is ook zeer aan genaam voor degenen, die komen luis teren. Zondagmiddag waren het de leerlingen van de muziekleraar Wim Haanraadts, die ons lieten horen hoe ver ze het in de beoefening van de mu ziek ai hadden gebracht. Er werd op verscheidene instrumen ten gespeeld, zoals blokfluit, mando line, gitaar, viool e.d. Het programma kon in bonte afwisseling wel moeilijk worden overtroffen. Het aantal uitge voerde nummers liep ver over de twin tig. Begrijpelijk, dat die niet alle kun nen worden besproken. We moeten ons wel bepalen tot het geven van een al gemene indruk. We hoorden muziek van Bach, Haydn, Handel, Pleyel en zelfs van Joh. B. Kok. Met genoegen hebben we geluisterd naar zeer veel stukjes, welke inderdaad muzikaal en correct werden gespeeld. Vooral op de blok fluit werd goede muziek gemaakt. Be- langrijk was, dat de eisen, welke men voor de uitvoering van deze stukjes mag stellen, de krachten van de exe cutanten niet te boven gingen. Het was over het algemeen eenvoudig, maar goed. Enkele dames en heren verleenden muzikale medewerking ter afwisseling van het leerlingenpro gramma. Deze medewerking was zeer te loven, in het bijzonder wel van de zangeres mej. Gerda Lubbers, die zéér muzikaal en met goed begrip voor de tekst een aantal liederen zong. De ouders van de leerlingen en de overige aanwezigen toonden grote belangstelling voor hetgeen de jeug dige spelers op het podium ten beste gaven. We willen besluiten met de goed bedoelde opmerking: maak het pro gramma in het vervolg niet te lang. Deze overladenheid kan de belangstel ling voor zo'n voordrachtsoefening verminderen. De musicerenden hadden merug ver diend applausje in ontvangst te ne men en dit zal hun ongetwijfeld sti muleren ijverig verder te studeren. Voor leraar en leerlingen was het een succesvolle Zondagmiddag. Ms. De uitslagen van de partijen van Zon- dag waren 200 25 30 8.00 136 25 20 5.40 200 40 19 5.00 152 40 33 3.30 200 28 21 7.14 v. d. Berg 137 28 17 4.89 200 37 36 5.40 152 37 24 4.13 De eindstand was als volgt: W. Zoon 1386 222 L. Heinis 1307 272 C. v. d. Molen 1343 280 J Swart 1232 249 W. Barten 1226 256 C. v. d. Berg 1119 233 J. Mors 1214 2S0 C. Haakman 1093 250 6.24 4 80 4.79 5.03 4.78 4.80 4.85 4.37 Vijf jaar geëlectrificerde trajecten Het zal Woensdag 5 jaar geleden zijn dat de heropening van de geëlectrifi- ceerde trajecten AlkmaarAmsterdam en AlkmaarHaarlem plaats vond, een vreugdevolle gebeurtenis na een pe riode van spoorwegmisére waarover wij des tijds uitvoerig hebben geschre ven. Bij hei Alkmaarse D.A W. begon de victorie TATEKDAGAVOND vond in het Sportfondsenbad „Zaanland" te Zaandam eerste ontmoeting plaats voor de zwemcompetitie van het winterseizoen 19511952. De deelnemende verenigingen waren: D.A.W. uit Alkmaar, de Kring Noord-Holland N., Nereus (Zaandijk) en Neptunus (Zaandam). De Kring Noord- Holland benoorden het IJ, die de ontmoeting organiseerde, kan in alk- opzich ten op een geslaagde avond terugzien. De oordeelkundige samenstelling der series, die door weinig krachtsverschil herhaaldelijk veel spanning brachten, gaf blijk van een organisatorische toewijding, die het mislukken van de avong bij voorbaat uitsloot. verbaasde. Zowel Goedhart, als Wallg en Kliffen maakten minder goede tij den dan van he.i verwacht werd. Alkmaar wat de klok sloeg Ook op de 3 maal 25 m. wisselslag pers. meisjes ondervond mej. Tenkink niet de minste tegenstand. Het was al Alkmaar in dit nummer wat de klok sloeg. Trouwens ook de 3 maal 50 m. wisselslag es fette jongens werd een Alkmaarse zege. Nereus bezette de 2e plaats, gevolgd door D.A W. 2. Op de 10 maal 25 m. vriie slag esta fette dames, eindigde D.A.W. op de eerste plaats. Pas in het laatste num mer van het programma, de 5 maal 50 m. vrije slag estafette heren, kon de Alkmaarse hegemonie verbroken wor den. De Zaanse ploegen Nereus en Nep tunus verzekerden zich van de ere plaatsen. D.A W. werd derde. Resumerend is het ieder wel duidelijk dat de Alkmaarders ook voor de tweede ontmoeting, die in Febr. in Alkmaar gehouden zal worden, de beste papieren hebben. Tot slot werden nog twee polo- wedstriiden gespeeld, tussen Nereus 2— Bruinvissen 1 (dames) en twee combi naties, gevormd uit alle deelnemende verenigingen. Vooral de laatste partij was zeer aantrekkelijk. Het zeer vlot afgewerkte programma bracht ons eerst de 50 m. rugslag meis jes. Zoals verwacht, werd r". een over winning voor mej. Tenkink van D.A.W. Zij was de enige die beneden de 40 sec. bleef en haar tijd van 39.3 sec. beteken de meteer een nieuw record op dit nummer. Om de overige plaatsen werd fel gestreden. Mej. de Groot van Nept. leverde met 43.4 sec. en een 4e plaats een goede prestatie. Tussen haakjes: on der de eerste zes treffen we vier D.A.W.- meisjes aan. Dat zegt wel iets. De 50 m. rugslag jongens bracht in derdaad het verwachte duel tussen J. NieropGroet van D.A.W. en de Zaan dijker T. Pauw. Beiden zijn volkomen gelijkwaardig en slechts de iets betere spurt van de Alkmaarder besliste in zijn voordeel. Overigens weer drie D.A.W.-ers onuer de eerste vijf. Bij de 200 m. schoolslag dames lever de de afstand voor sommige deelneem sters kennelijk moeilijkheden op. Zij verloren in de laatste 50 m. kostbare sec. en moeten wel bedenken dat men voor dit nummer niet ongetraind aan de start moet komen. Mej. Piersma (D.A.W.) hoefde slechts te zwemmen om te zegevieren. Dat wist iedereen en niemand "■streed het dan ook. Tijd: 3.07 6, d.i. 10 sec. sneller dan nr. 2: mej. Nieuwenhuizen (Nereus). De 100 m. rugslag heren liet als snel ste nu eens een D.A.W-er noteren en we] Slikker, wiens zege ook al niemand WELDADIGHEIDSAVOND MILITAIRE OORLOGSSLACHT OFFERS Woensdagavond wordt in Het Wapen van Heemskerk een feestavond ge houden, waarvan de baten ten goede komen aan de militaire slachtoffers van de oorlog 19401945 en de daar na volgende jaren. Het gezelschap Pander zal de avond verzorgen met een cabaret-variétéprogramma. Na af loop is er bal o.l.v. de heer Arendsen. Kleren maken de man Ons wakkere politiecorps kreeg gis teravond een zeer merkwaardige en zeker niet dagelijks voorkomende affaire op te lossen, loen een voor deze tijd van het jaar wel zeer schaars ge klede heer van omstreeks 26 lentes zich op het bureau vervoegde en een zeer ingewikkeld en omstandig ver haal deed. Hieruit kon men na enige Hjd concluderen, dat hij tijdens een door hem aangericht bacchanaal lang zamerhand steeds meer kledingstukken had verloren en zo ten slótte in 'n kledij, waarvan rest en broek de voornaamste bestanddelen vormden, in de warme en veilige armen van de Hermandad was verzeild geraakt. Het bleek, dat tijdens deze orgie 's mans regenjas, colbert jas, handschoenen, shawl, schoenen en nog enkele kleinigheden in de verschil lende café's verloren waren gegaan. Aangezien er hedenmorgen echter reeds verschillende kledingstukken door goedwillenden als gevonden voor werpen waren aangegeven, bestaat er een redelijke hoop, dat het slachtoffer vóór het volgende weekend weer ge heel in de kleren zal zijn gestoken, zodat hij dan desverlangd weer op nieuw kan beginnen. Wij weten niet. hoe hij het voor e'lcaar heeft gekregen zo van zijn textiel af te geraken. Wel weten wij, dat onze Amerikaanse vrienden een aardig spelletje kennen, dat „strippoker" heet en waarbij men om allerlei kledingstukken pokert, hetgeen dikwijls tot zeer eigenaardige taferelen en situaties leidt. Mogelijk, da hij dit fraaie spel heeft beoefend. „Dixieland"-muziek verwekte groot enthousiasme JN plaats van de „lagere instincten" te prikkelen heeft de oorspronkelijke, on gerepte jazz-muziek door haar spontaan levensrhythme en haar natuurlijke harmonie veel eerder juist een louterend en verheffend effect. Het onver biddelijke oordeel van de Europese muziekwereld wijst over het algemeen de gesyncopeerde jazz als een onvolwaardige, of gedegenereerde muziekuiting van de hand, doch meestal wordt hierbij uit het oog verloren, dat er een groot verschil bestaat tussen de primitieve, authentieke jazz en haar talrijke afgeleide vormen als dc veel meer op effect berekende swing-muziek en de versuikerde dansmuziek. Niettemin hebben velen het Zaterdag avond gewaagd hun reputatie als se rieus mens op het spel te zetten door zich naar het Gulden Vlies te begeven, waar de Alkmaarse Jazz Society op zeer loffelijke wijze een groots opge zet. landelijk jazz-concours had geor ganiseerd. Uit de spontane bijvals betuigingen bleek wel, dat het hart der meesten uitging naar die rubriek, waarin de echte, oude jazz, de dixie- land-jazz, met haar verscheidene, ge lijktijdige improvisaties, op enthou siaste wijze ten gehore werd gebracht. Niet alleen de jongeren waren deze avond vertegenwoordigd, hoewel hun aantal wel verre de overhand had, doch ook vele leden van de oudere ge neratie gaven van hun belngstelling blijk en een groot aantal minnaars van deze moderne muziek-expressie was afkomstig viit de Zaanstreek, Kenne- merland. Den Helder en zelfs Amster dam, Haarlem en het Gooi. De avond was verdeeld in een swing-concours, een dansorkesten- en een jazz-concours, waarvoor respec tievelijk de „Ypma-beker", de „Gul den Vlies-beker" en de „Jazz Society- beker" beschikbaar waren gesteld. Be grijpelijkerwijs werd hierdoor in iede re rubriek een ware muzikale veldslag geleverd om de eerste plaats, doch de deskundige jury, waarin onder meer de heer Aldert Dekk->r uit Alkmaar, en de heer Rolf ten Kate, publiciteits- chef van de Decca Mij. uit Baarn, zit ting hadden, heeft ongetwijfeld een zeer juiste beoordeling van de ver schillende concoursen gegeven. In het swingconcours voor de zgn. ..small combo's" ging ae eerste prijs naar de bijna onoverwinnelijke „King Slam Spots" uit de Zaanstreek, die over een zeer goede accordeonist beschik ten en opvielen door hun uitstekend, zeer beschaafd samenspel. De tweede en derde prijs werden gewonnen door het „Raggie Scott Quartet" uit Heem stede en het „Groninger Swingtet". Ook in het dansorkesten-concours, waar twee deelnemers om de eer stre- HET ZACHT-GEURIG DISTELLAAT, per liter F 5.70. (Advertentie, Ing. Med.) den, toonde de Zaanstreek zich verre weg de sterkste en de Caledonians uit Zaandam gingen dan ook met een al leszins verdiende eerste prijs naar huis. De „Liberators" uit Hilversum moesten zich tevreden stellen met een tweede prijs. In het concours tussen de zgn „re vival-orkesten" (dixieland) ging de eerste prijs naar „The Dixieland Wanderers" uit Haarlem, die door hun vast rhythme en zeer goede soli ware ovaties deden ontstaan. De „Ri- verboat Jazzmen" uit Zaandam, die de tweede prijs kregen, deden overigens weinig voor hen onder. De Canal Street Jazz Band" en de „Memphis Jazz Band", beide uit Amsterdam, na men de derde en vierde prijs mee. De solistenprijs, een medaille van het bestuur der Alkmaarse Jazz So ciety werd gewonnen door de uitste kende clarinettist Mart Cluwen uit Zaandam, die zowel meespeelde in de „Riverbort Jazzmen" als in het dans- orkest de „Caledonians". Na afloop van het concours volgde gedurende enkele uren nog een zeer geanimeerd bal, dat door verschillende bands werd opgeluisterd. I op al onze Damesmantels] en Swaggers Herencostuums,Overjassen] Regenjassen en Mantels Kinderkleding en Modeartikelen LANGESTRAAT 16-18 ALKMAAR (Advertentie, Ing Med.) Tentoonstelling van 400 postduiven Zaterdag en Zondag werd in café Tom een tentoonstelling van postdui ven gehouden, waarvoor grote belang stelling bestond. Er waren ruim 400 dieren ingezonden, waaronder zeer fraaie exemplaren De uitslagen zijn: Klasse I: oude duiven vitesse: 1 C. Al, 2 Th. v. d. Vliet, 3 J. de Moei, 4 M. Teerhuis. Klasse II: oude doffers vitesse: 1 Gebr. Boots, 2 J. M. Schip per, 3 C. Al, 4 Nic. Weel. Klasse III: oude duivinnen fond: 1 W. Godschalk, 2 H. Mooy, 3 J. J. Knegt, 4 J. Pekel. Klasse IV: oude doffeis fond: 1 W. Godschalk, 2 H. Sybrand, 3 J. Bek, 4 H. Mooij. Klasse V: jonge duiven: 1 C. D. Huiberts, 2 N. v. a. Kamer, 3 C. Steeman, 4 J. P. v. d. Berg. Klasse VI: jonge dofiers: 1 Gebr. Hartland, 2 J. J. Knegt, 3 J. N. v. Baden, 4 A. Bak- kum. Klasse VII, duivinnen jong: 1 Gebr. Boots, 2 H. Zwankhuizen, 3 J. Huiberts, 4 Th. v. d. Vliet. VIII: dof fers jong: 1 Jac. de Nijs, 2 K. Vras- donk, 3 M. W. v. d. Wel], 4 G. Land zaat. Klasse IX: late jonge duivinnen: 1 Nic. Ypma en W. Godschalk, 2 A. Bakkum. Klasse X: late jonge doffers: I. C. H Noome, 2 W. Godschalk. De veteraan in de duivensport de heer W. Godschalk legde beslag op de eerste prijzen voor mooiste duivin, mooiste doffer en de beste vogel van de tentoonstelling. Alkmaarse Schaakclub VVV ALKMAAR 111. 1..N I, „H L Voor de competitie van de NHSB speelde het vierde tiental van VVV tegen „Kan tegen Verlies" uit Enkhuizen. KTV kwam met een zwak tiental uit en VVV had spoedig vijf winstpunten. Mej. Bouwman had zeer spoedig gewon nen, maar toen behaalde KTV door zwak tegenspel van de Alkmaarders enige pun ten, zodat de eindstand 3'/s6'/- werd voor VVV. De uitslagen waren (KTV—VVV IV): P. Huisman—L. Nyman 0—1; W. Sterk- J. Meiboom 1/2—R. v. d. Veen—P. Holz- man 1—0; B. Nyholt—F. d. Vliet 1—0; T de Vries—J. Bastiaanse 0—1; D. Hooi- celtmej. Bouwman 0J. de Boer— 1. Wortel 0—1; G. Valentijn— C. v. Oor schot 1—0; J. Mantel—J. de Wolf 0—1: R. Pranger—J. v. Ekeren 0—1.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2