ATSTE EUWS Hoge boete voor kruidkundige uit Krommenie-Assendelft Castricums tekort begroting vertoont van f 112.000 Veel belangstelling bij opening K.l.-station te Stompetoren beier! ng Noorderbank staat vast Uitgeest i op bon 524 ïstiansen in teid gesteld op Philippijnen 88 mensenlevens iternationals in 't erk tegen H F.C. 's op hoge posten Vest-Duitsland Inwoners van Barsingerhorn behandeld Getuige onder invloed.... Bergen Oudorp „De Foresters'' uit Heiloo gaan hun eerste lustrum vieren Voorzitter Bruul was steeds een grote steun Verschil van Uiterste zuinigheid is geboden f 60.000 met vorig jaar Meevaller uit onder nemersbelasting Langendijk Broek op Langedifk Zuid-Scharwoude WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 jer fles 4.50 (Advertentie. Ing Med.) hedenmorgen werd meele eft een voldoende aantal 2rs van de N.V. Noor- bereid verklaard om hun n deze bank te verkopen erdamsche Bank N.V. Hier- Dpheffing van de Noorder- eit geworden. Waarschijn- vóór Nieuwjaar het per*o- bank over- e Amsterdamsche Bank. sre van dorpsfilm dag 2 Januari zai voor een iigden de première worden i de film over Uitgeest. werd vervaardigd door 't itigde foto- en filmbedrijf in opdracht van de R.K. ge- vereniging ..Laetitia", zulks ïeiü van het eerste lustrum rcniging. Deze première zal in de studio van genoemd De voor het publiek toe vertoningen zullen worden i zaal „Baltus" en wel op n Woensdag 9 Januari, is eerder vermeld wil deze ven het culturele leven van al haar schakeringen en ge- Ongecorrigeerd) Vrijdag geeft bon 524 recht op het kopen van 125 De bon blijft geldig tot 5 nalige „Wehrmachtsbefehls- n Niederlanden, General der C. Christian.-en, is heden i nadat hij 72 jaar was ge in vrijheid gesteld, n de gevangenis te Scheve- r de rijkspolitie naar Nieu- ebracht en daar over de d. end, was Christiansen door ier Gerechtshof te Arnhem jaar gevangenisstraf veroor- wijze van gratie is destijds in zijn gevangenisstraf afge- dstorm, die de vorige week n eilanden heeft geteisterd, ïensenlevens geëist. Minstens en zijn verwoest en 403.480 jn dakloos geworden, uitbarsting van de vulkaan iok op het eiland Camiguin 0 personen het leven verlo- :raditionele voetbalwedstrijd, Nieuwjaarsdag te Haarlem ield tussen H.F.C. en de oud- ils, is het elftal van de oud- het Oranjeteam als volgt ld: Doel: Halle; achter: Van Idenhove; midden: Paauwe, n Stijger; voor: Van Gelder, zen, Smit en Drager. Reser- laal en Mijnders. derzoek inqesteld ïwerker van 't blad „Frank- dschau" heeft voor een par- missie, die de antecedenten naren bij het Westduitse van Buitenlandse Zaken on- erklaard, dat de buitenland fan de Bondsrepubliek vele nazi's telt. Zelfs het hoofd itieke afdeling behoorde tot tij. De tegenwoordige West- int in Griekenland was ver- ijk voor de deportatie van len Het parlementaire on- rd begonnen naar aanleiding ntal artikelen in de „Frank ischau", in September. Onbevoegd geneeskunde uitgeoefend (Van een onzer verslaggevers) De Zaandamse kantonrechter zag gistermiddag voor zijn tafel de 54-jarige Willem K. uit Assendelft, die zich onder praedicaat „kruidkundige" in de ge neeskundige wereld had geïnfiltreerd. Hoezeer velen uit den lande Willem ook prezen, toch werd in het begin van dit jaar een zaak tegen hem aanhangig ge maakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Een meneer B. uit Middenmeer had K. geraadpleegd en overleed enige tijd later. Hoewel bleek, dat de heer B. aan een hartkwaal was gestorven ging het justitiële balletje rol len. Ook een landbouwer, Simon W. en diens huishoudster, E. B., hadden de- kruidkundige in het begin van dit jaar geraadpleegd. Na een langdurige zitting eiste de ambtenaar van het O.M. een boete van ƒ300 of 50 dagen. Het vonnis tegen Willem K. luidde 300 boete of 100 dagen hechtenis. De verdachte gaf toe tegen betaling medicijnen aan een drietal personen te hebben verstrekt. Het getuigenverhoor wees uit, dat op een dag de heer B. uit Middenmeer wanhopig „na te vergeefs talrijke medici te hebben ge consulteerd" naar K. in Assendelft was gegaan. De heer B. was zeer over spannen en hoopte bij K. het wonder middel te zullen vinden. De kruiden man hèd dit middel: zijnde een flesje Valeriaan. Het staat nietvast of K. dit medicijn heeft verkocht als „abso luut werkend geneesmiddel". Een andere getuige, de landbouwer W. uit Barsingerhorn, was vergezeld van zijn huishoudster, bij K. op visite geweest. Direct na hun binnenkomst zei de kruidkundige: „U hebt een zweer aan uw twaalfvingerige darm!" Althans, dit verklaarde W tegen de rechter. Bij de politie was het een maagzweer en dat was volgens hem krek hetzelfde. De kantonrechter werd bons, toen de verklaringen van W. niet klopien met zijn beweringen bij de politie. Daar zat een luchtje aan; een drank luchtje wel te verstaan, want W. was gistermorgen naar de Purmeronder markt geweest enochhet wa ren er misschien drie geweest, maar ze zaten hem danig dwars. „Meneer", zei toen de rechter, „meneer, u bent zat!" Het verhoor leverde niets op en W. mocht op de bank gaan zitten, waar hij zijn Purmerender vreugd uitte in een hartelijk gelach. Klachten in de rug De huishoudster van W„ was niet naar de Purmerender markt geweest, doch wel naar de kruidendokter, met „klachten in de rug". Ook haar had K. zonder enig onderzoek gezegd: „Je hebt klachten in de rug". Ook zij kreeg het middel uit de grote voorraad: Vale riaan. De huishoudster wist niet of het middel geholpen had, want vóór ze het kon innemen nam de politie het in be slag. De kruidkundige, die met een arts samenwerkt, gaf vervolgens een toelichting. De mensen, die hem bezoe ken, zijn meestal al „uitgedokterd" en K. geeft alleen nog recepten. Hij heeft 13.000 aanvragen liggen en per dag helpt hij ongeveer 100 mensen. In het requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M., dat hetgeen K. deed door oe wet verboden Is. Nu hij met een arts samenwerkt, is de zaak anders, PURMERENDER MARKT PURMEREND, 18 Dec. 1951. Aan gevoerd 834 runderen w.o.: 459 vette koeien 2.002.90, stugger; 72 melk- en kalfkoeien 6951025, goed; 204 gelde- koeien 500725, kalm; 43 pinken 425 575, kalm; 32 graskalveren 195320, stugger; 8 vette kalveren 170240, goed; 305 nuchtere kalveren 38115 begin goed, afloop stugger; 24 stieren 550 1350 ,stug; 947 vette schapen 85150, stug; lammeren 75125. stug; 30 bok ken en geiten 1060, vlug; 239 vette varkens 1.962.24, stug; 1157 schram men 4095, zware biggen 4575, stugge afloop, lichte biggen 3245; 6 fokzeu- gen 350—385, stug; 56 paarden 575— 925, stugger. Totaal 3582 dieren. 6900 oude kippen en hanen, rode en witte, 2.15—2.50; 850 oude kippen en hanen, blauwe, 2.402.60; 400 jonge ha nen, blauwe, 2.402.60; 650 eenden 1.25 —2.50; 3200 konijnen 1.00—9.00; 160 ganzen 13.00—15.00; 176 kalkoenen 3.50 —3.75; 18 zwanen 18.00—20.00. Handel heel stug. 6000 kippeneieren 17.0018.00 p. 100 stuks; 1000 eendeneieren 11.00 p. 100 st. PURMEREND, 18 Dec. 1951 Er was gistermorgen algemeen gerekend op goede vraag, daar de volgende week Maandag markt is en dus voor de feestdagen niet meer geslacht kan wor den. Maar dit viel erg tegen. Over het geheel genomen was het bijna overal een stugge handel. Om te beginnen met de vette koeien: wel werd een prima slachtbeest nog gevraagd, maar verder was het een stroeve markt. Ook de slachtstieren en de pinken met de graskalveren deelden hetzelfde lot. Heel anders was het met de verse melkkoeien. Daar was gistermorgen aardig vraag. De nuchtere kalveren- markt begon heel goed. maar met de lichtere soorten werd handel slecht. Het kleine aanbod van vette kalveren was goed te plaatsen. Ook de wolvee markt die aardig bezet was, was niet veel beter: een stugge gang met iets lagere prijzen. De bokken en geiten maakten een uitzondering, daar deze vrij vlug verkocht werden. Op de vette varkensmarkt was het ook mis. Een flink aanbod, de inzet voor de slacht varkens was f 2.24. maar daalde al heel gauw 4 centen, om nog lager te sluiten De lichtere soorten kwamen beneden f 2.en voor de beste vette zeugen was de hoogste prijs t 2,10. De biggen die in de vroegte behoorlijk gevraagd werden, liepen later ook sterk terue om heel stug te sluiten Op de paarden markt was het minder goed Ook de pluimveemarkt was niet beter en met de konijntjes was het al heel slecht. maar vast staat, dat hij mensen met medicijnen naar huis heeft gestuurd. K. had op één na het laatste woord en voerde aan, dat hij in de 26 jaar, dat hij zijn praktijk uitoefent, zelfs kinderen van doktoren en professoren onder behandeling heeft gehad. Hij heeft wel een buitenlandse academi sche vorming in de medicijnen, doch deze geldt in ons land niet. „Ik heb een super-normaal vermogen", aldus K„ „en dat is door parapsychologen vastgesteld". Desalniettemin luidde de uitspraak 300 gulden boete of 100 dagen hech tenis. Tjipke Visser exposeert in de K.C.B.-kunstzaal Het Kunstenaars Centrum Bergen zal van Kerstmis tot en met Nieuw jaar in de kunstzaal van „De Rus tende Jager" een tentoonstelling or ganiseren, welke gewijd is aan 't werk van de 75-jarige beeldhouwer Tjipke Visser. Tevens zullen tekeningen en schilderijen te zien zijn van de in de oorlog omgekomen schilder Max van Dam. Deze kunststukken zijn hiertoe door dr. J. Hemelrijk welwillend uit zijn bezit afgestaan. De voorzitter van het K.C.B. zal Zaterdag 2 December om 4 uur de ex positie openen. De kunstzaal is uitslui tend 's middags geopend. GESLAAGD De heer K. Hornstra uit Bergen Is geslaagd voor het in Utrecht gehouden examen voor de acte Frans, middelbaar onderwijs b. BESTRIJDINGSACTIE TEGEN DE BRUINE RAT Ook Oudorp zal deelnemen aan de landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat. Dezer dagen zal de gemeen te bij boerderijen en andere gebouwen, waar kan worden vermoed dat ratten aanwezig zijn, rattenkoekjes uitleggen. Deze bestrijdingsmiddelen zijn niet schadelijk voor mens of huisdier. De overheid hoopt, dat ieder zoveel mo gelijk zal medewerken om deze cam pagne zo goed mogelijk te doen slagen. LICHTING '53 WORDT IN JANUARI GEKEURD In Januari zullen alle jongens uit Oudorp die in 1933 geboren zijn, wor den gekeurd voor de militaire dienst. De oproepingskaarten zullen aan de be langhebbenden deze maand worden toegezonden. NOORDER MARKTBOND 3000 kg uien 27.1028.10, 3000 kg andijvie 10.10 —13, II 10.60—11.60, 8600 kg rode kool 8.20—11.60, 5400 kg gele kool 7—8.40, 3500 kg groene kool 66.80, 54000 kg Succes witte kool 55.60, 28000 Deense witte kool 5.608. DEGÏN Januari zal handbalvereniging de voetbal- en „De Foresters" haar eerste lustrum vieren. De geboor te van deze club voorzag destijds in een grote behoefte, omdat reeds vele jaren een zgn. neutrale vereniging op dit gebied in Heiloo ontbrak. Aan de Foresters is de naam van wijlen de heer W. Bruul voor goed verbonden. Toen de vereniging werd opgericht, nam hij het voorzitterschap op zich en mede door zijn werk en door de alge mene hoogachting voor zijn persoon kreeg de Foresters al spoedig een goe de naam bij andere clubs. Secretaris was de heer P. Greeuw, penningmeester de heer A. de Vries. Aanvankelijk wilden velen de naam V.V.H. an de vereniging geven, doch deze werd door de voetbalbond niet geaccepteerd. Het terrein van de Fo resters werd geopend met een ontmoe- De eerste golf van gevechtsklaren „leernekken" stormen uit een Sikorsky helicopter in dekking, toen zij op een Koreaanse heuveltop landen. Een squadron van de luchtmacht zet deze versterkingscompagnie af, tijdens de eerste verticale omsingeling in de historie. De gemeentebegroting van Castri- cnm voor 1952 vertoont een tekort van f 112.000. B. en W. doen deze onpret tige mededeling in de nota van aanbie ding bij de begroting. Het college schrijft wel te hebben verwacht, dat het begrotingstekort groter zou zijn dan het vorig jaar, maar dat dit verschil f 60.000 zou bedragen kon niet worden vermoed. Bij de begroting van 1951 hebben Ge deputeerde Staen reeds verzocht, in af wachting van de terzake door de minis ter van Binnenlandse Zaken te nemen beslissing, het tekort voorlopig te dek- door te beschikken over een deel van de reserve. Het gevolg hiervan is, al dus B. en W„ dat, indien geen verho ging van de „Bijzondere Uitkering" wordt verkregen, van de reserve van de batige saldi van de gewone dienst nog slechts f 256,77 overblijft. Het to taalbedrag van deze reserve bedroeg na het sluiten van de erkening 1949 op 30 Juni 1950- f 236.988,22. Tengevolge van de oorlog is Castri- cum wederopbouw gemeente geworden In verband met het Wederopbouwplan mogen de nieuwe woningen niet wor den gebouwd op de plaats waar de ge sloopte woningen hebben gestaan. Bo vendien is deze gemeente aangewezen als woon- en creatiegemeente. Het ge volg hiervan is, dat verscheidene stra ten, wegen en plantsoenen moesten worden aangelegd en aanstelling van extra personeel nodig was. De hieruit voortvloeiende hoge onderhoudskosten, afschrijvingen en rentelasten, 'alsmede de meerdere kosten wegens straatver lichting en brandweerwezen, komen nu pas tot uitdrukking. In verband met het bovenstaande vragen B. en W. zich af op welke wijze het steeds toenemende begrotings-te- kort in 1953 en volgende jaren moet worden gedekt. Hierbij wordt opge merkt, dat de toeneming der inkom sten bij lange na geen gelijke tred hou den met de hierboven vermelde uit gaven, en wel omdat de pas tot het heffen van Inkomsten- en Vermogens belasting, waaraan deze gemeente als woon- en creatiegemeente zulk een gro te behoefte heeft, is afgesneden. Het college spreekt dan ook de hoop uit, dat de herziening van de wet inzake de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten deze beperking in het belastingdebiet opheft. De plaatselijke belastingen zijn reeds tot hét wettelijk maximum opgevoerd, met als gevolg dat hiervan hoegenaamd geen verhoging van inkomsten kan worden verwacht. Met nadruk wordt gewezen op het feit, dat Castricum als woongemeente en mede tengevolge van de evacuatie, in vergelijking met andere gemeenten, een ongekend laag bedrag ontvangt als uitkering in de Onderne mingsbelasting. Terloops wordt medegedeeld, dat uit de onlangs gehouden enquête ter ver krijging van een verhoging van de On dernemingsbelasting is gebleken, dat er dagelijks 1116 hoofden van gezinnen de gemeente verlaten, die elders hun werk verrichten. Van deze 1116 perso nen zijn er 428, waarvan misschien een uitkering in de Ondernemingsbelasting kan worden verwacht. Van de overige 688 werknemers worden zo goed als geen inkomsten genoten. Ook de uit kering van het bedrag per inwoner uit 't Gemeentefonds is voor deze gemeen te zeer laag. Hieromtrent heoberi B. en W. enige gegevens verzameld, waar bij is geconstateerd, dat Castricum ge middeld f 5 per inwoner minder ont vangt dan andere, gelijksoortige ge meenten in Noord-Holland. Deze uitke ring is gebaseerd op de uitgaven, ge daan voor Onderwijs en Armenzorg, in de jaren 1939 tot en met 1941. Aan gezien deze gemeente steeds de grootst mogelijke zuinigheid heeft betracht, on dervindt zij ook hiervan de nadelige gevolgen. Na ter toelichting enige cijfers te hebben opgenomen, besluiten B. en W. de nota als volgt: Het blijkt dus, dat de financiële positie van de gemeente allesbehalve rooskleurig is, zodat de uiterste omzichtigheid en zuinigheid is geboden. B. en W. vertrouwen echter, dat de pogingen om de „Bijzondere Uit kering" en de uitkering uit de Onder nemingsbelasting verhoogd te krijgen, niet te vergeefs zullen zijn, waardoor de mogelijkheid bestaat het begrotings tekort, zo niet geheel, dan toch in be langrijke mate, op te vangen. Bestemming van grond aan de .Zanderij" De bestemming van de grond aan de zgn. „Zanderij" zal worden geregeld in het door de gemeenteraad vast te stel len uitbreidingsplan, waarvoor het ont werp nog in behandeling is bij de commissie, samengesteld uit o.m. des kundigen op het gebied van de tuin bouw en van grond- en pachtzaken. Al dus antwoorden B. en W. op een vraag van een lid van de raad, die had ge ïnformeerd naar de mogelijkheid om van het zgn. villapark twee/derde af te nemen, teneinde, die grond te bestem men als cultuurgrond. Aanbesteding begraafplaats in 1952 In antwoord op de desbetreffende vraag, gesteld bij het nazien van de be groting voor 1952, delen B. en W. mede dat de tekeningen voor de nieuwe be graafplaats gereed zijn. De verwachting is, dat in Januari 1952 de aanbesteding kan plaats hebben. Rekening houdende met de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verwacht het college dat de Be graafplaat? in de zomer van het volgend jaar vermoedelijk in gebruik kan wor den genomen. Bij het nazien van de begroting voor 1952 heeft één van de leden de vraag gesteld of de enquête met betrekking tot de ondernemersbelasting resultaat heeft opgeleverd. Het college kon hier op een verheugend antwoord geven, want juist was van het Ministerie van Financiën bericht ontvangen, dat het voorheen op f 43.248 vastgestelde be drag is verhoogd tot f 93.042. Hiermede is dus een gedeelte in vervulling ge gaan van de hoop die B. en W. uitspre ken in de elders op deze pagina gepu bliceerde nota van aanbieding. Verlangens naar de verre toekomst verschoven Het tekort, dat de gemeente Castri cum op de begroting voor 1952 heeft becijferd noopt tot de uiterste zuinig heid. In verband hiermede moesten enkele grote objecten, waarom sommige leden van de gemeenteraad bij het na zien van de begroting hebben gevraagd zonder meer naar de waarschijnlijk zeer verre toekomst, dan wel naar het rijk van de onmogelijkheden worden ver wezen. Daartoe behoort in de eerste plaats een zwembad. Het college ont kent de wenselijkheid hiervan niet, maar er zijn andere objecten, waaraan dringender behoefte bestaat, zoals hui zenbouw. Voor de stichting van een ulo school verwachten B. en W. niet dat in de eerste jaren een dergelijke school tot stand zal komen, omdat Castricum daarvoor nog te klein is. Een actie voor een r.k. ambachtsschool zal geen succes hebben, in de eerste plaats niet omdat Castricum geen industriecentrum is en in de tweedè plaats niet, omdat er in Beverwijk één zal worden opgericht. In gebied V van het Wederopbouwplan is weliswaar rekening gehouden met de plaats voor een nieuw raadhuis, maar deze bouw wordt in de eerste ja ren niet verwacht. I N H ET KO RT Bij de familie B. aan het Schou- tenbos is een brandje ontstaan, dat tijdig geblust kon worden. Het echt paar werd midden in de nacht wakker door kindergeschrei. Het bleek, dat ir. de kamer een lijn met wasgoed op de kachel was gevallen en in brand was geraakt. .Met emmers water heeft meV het vuur geblust. In de Burgemeester Mooystraat heeft gisteren een aanrijding plaats ge had tussen een wielrijder en een auto. waardoor eerstgenoemde, onze plaats genoot de heer G., werd gewond en naar het ziekenhuis te Alkmaar moest worden overgebracht. De wnd. groeps commandant van de Rijkspolitie ver zoekt diegenen, die er getuigen van wa ren, zich bij het" groepsbureau te mel den, alsmede bekend gemaakt te wor den met de identiteit van de inzitten den van de auto. Zaterdag 27 Januari geeft de gym nastiekvereniging Vitesse een uitvoe ring in revuevorm. ting tussen de toenmalige eerste klas- sers Excelsior en Stormvogels. Het eerste seizoen 1946'47 werd aan de competitie deelgenomen met drie senioren- en een adspiranten- elftal. Het eerste elftal werd in de 2e klasse N.-H. ingedeeld en werd dit seizoen kampioen. De promotie-wed strijden brachten niet het gewenste succes, daar S. V. A. uit Assendelft promoveerde. Op 18 Januari 1948 trof de jonge vereniging een gevoelig ver lies door het overlijden van haar voorzitter, de heer W. Bruul. In het seizoen '47—'48 promoveerde zowel het eerste als het tweede elftal, resp. naar de le en 2e klas NHVB. In dat zelfde seizoen nam ook de dames- handbalclub aan de competitie deel, werd kampioen en promoveerde auto matisch. Tijdens de kermis in 1948 werd het terrein zodanig vernield, dat de Fores ters moesten verhuizen naar een veld aan de Wester weg. Het was slechts voor één seizoen, want de gemeenteraad besloot op 25 November 1948 het terrein achter Hollands Roem aan de Foresters over te dragen. De vereniging laadde hier mede grote .financiële consequenties op haar schouders. Met vereende krachten werd veel bereikt en de Foresters kan trots zijn op hetgeen in deze periode tot stand kwam. In het seizoen 1948-'49 wérd aan de competitie deelgenomen met zeven elftallen, doch het 2e elftal degradeer de. Het volgende seizoen werd wed'r- om op 't nieuwe terrein gespeeld, doch slechts het tweede elftal van de hand balvereniging werd kampioen. In het seizoen 1948'49 en 1949'50 zweefde het eerste elftal in de midden moot van zijn afdeling, terwijl in 1950 '51 nog juist aan het degradatiege vaar kon worden ontkomen. Het laatste seizoen werd vooral aan de geestelijke en innerlijke kracht van De Foresters veel aandacht besteed, met het doel een moreel sterke vereni ging te verkrijgen, waar uiteindelijk succes in de toekomst van te verwach ten is. Als trainers in de afgelopen periode hebben gefungeerd de heren Ris, Keppel, Sterk en momenteel de heer v. d. Brink. Het ledenverloop is steeds in stijgende lijn geweest. Op de oprichtingsvergadering waren 40 leden aanwezig; op 2 Apri] 1947 waren er 106 leden, in 1948: 126 leden, in 1949: 147 leden; in 1950: 176 leden, terwijl lat momenteel 226 leden bedraagt. Bijna 240 donateurs verlenen de vereniging financiële steun. Aan de competitie wordt nu deelgeno men door vijf senioren-elftallen, een junioren en drie adspiranten-elftallen, terwijl de dameshandbalclub met twee elftallen een een adspirantenelftal aan de competitie deelneemt. Dit vijfjarig bestaan wordt begin Januari op waardig wijze gevierd met een grote revue, waarin Klaas Komen c.s. een voorname rol zal spelen. Ver wacht wordt, dat onder leiding van 't thans nieuwe bestuur, waarin personen zijn opgenomen, die weten wat in het verenigingsbelang gedaan moet wor den, succes niet zal uitblijven. POGING TOT INBRAAK De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar een vermoedelijke poging tot inbraak bij de fam. J. G. aan de Hee- renweg. Toen de bewoners na een af wezigheid thuis kwamen, troffen zij hun keukendeur beschadigd aan. Zij vermisten echter niets. Men vermoedt, dat de onverlaat in zijn werk is ge stoord. „Zang en Vriendschap" geeft Kerstuitvoering De Chr. gem. zangvereniging „Zang en Vriendschap" zal Vrijdagavond in de Ned. Hervormde kerk een Kerstuit voering geven. Aan deze uitvoering verlenen de heer H. van Westrienen, orgel, en de heer P. Dalenberg, bas, hun medewerking. GESLAAGD De heer J. P. Schuyt te Heiloo slaag de aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examea geschiedenis. Voorraad stapelgroenfen kleiner dan in 1950 De inventarisatiecijfers van Noordhollandse veilingen tonen aan, dat de voorraad stapelgroenten mo menteel belangrijk minder is dan vo rige jaar. De voorraad peen en uien »is al voor een groot deel verkocht. Deze producten noteren een goede prijs aan de veiling. De kool is van goede kwaliteit. Het resultaat van de telling aan de twee Langedijker vei lingen uitgedrukt in 10.000 kg is: Veiling Broek op Langendijk: rode kool 352 (in '50 419), gele kool 587 (624), Deense witte kool 674 (710), uien 84 (206), peen 15 (70), bic-ten 7 (28). Veiling Noordscharwoude: rode kool 740 (687), gele kool 332 (422), Deense witte kool 1227 (1239), uien 96 (252), peen 20 (117) en bieten 7.5 (15.8). DS. HENSTRA BEDANKT VOOR BEROEP Ds. Henstra te Broek op Langendijk heeft bedankt voor het op hem uitge» brachte beroep van de Christelijk Ge reformeerde kerk te Doesburg. L.G.C. en de feestdagen Maandag 24 December en Maandag 31 December zal de Langedijker Groen ten Centrale geen veiling houden. DE HEER BEEREPOOT VERTREKT De heer P. Beerepoot, ambtenaar van de afdeling Sociale Zaken van het ge meentesecretarie, heeft ontslag ge vraagd wegens spoedig vertrek naar Nieuw-Zeeland. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Dinsdag wa ren: trawlers IJm 1 f 53.000, 71 f 17.200, 1 trawler f 16.000. Per 1 kg: heilbot 2.752.25, gr. tong 3.70, grm. tong 2.15, kim. tong 1.94 1.92, kl. tong 1 1.72, kl. tong 2 1.06— 0.91, tarbot 1 3.00—2.40. Per 50 kg: schartong 3727, kl. 1 schol 45, kl. 2 schol 3619, schar 24 12, makreel 33.5025, gr. schelvis 84 70, grm. schelvis 8269, kim. schelvis 6458, kl. schelvis 1 5850, kl. schel vis 2 44—21. Per 50 kg: wijting 248, gr. gul 53— 52, mid. gul 51—45, kl. gul 36—27.50. kL haai 2418.50, ham 86, poontjes 198, kl. koolvis zw. 4137, kl. koolvis wit 27.50—25. Per 125 kg: gr. kabeljauw 204—92, gr. koolvis zw. 77—73, gr. koolvis wit 114 —110. De totale aanvoer was 3700 kisten. «irI!tLW.aSvRiStf:ren, C", heu,selijke da? voor de K.l. vereniging „Alkmaar en Om steken Na een korte plechtigheid werd namelijk onder grote belangstelling h nieuwe K.I.-station te Stompetoren in gebruik genomen. Het zeer solide en doelmatig ingerichte gebouw voorziet in een reeds lang gevoelde behoefte en kan gerekend worden tot een van de beste stations in onze provincie. Belotte voor de toekom si De voorzitter der vereniging, de heer J. Blauw, heette aan de voorzijde van het nieuwe gebouw alle aanwezi- ien hartelijk welkom en wel in het bijzonder dr. Stegenga, secretaris van de landelijke commissie voor Kunst matige Inseminatie, dr. Reitsma van de Gezondheidsdienst, ir. De Vries rijksveeteeltconsulent, B. en W. van Oterleek, de heer Koster, secretaris van de Bond voor fokverenigingen in Noord-Holland, de heer Van Ammers. directeur der Coöperatieve Zuivel- bank, de heren Appel en Breebaart. respectievelijk voorzitter en secetaris van de Bond voor K.l. in Nooord-Hol- land en de heren Davelaar en Groot, resp. directeur en voorzitter van de zuivelfabriek „Neerlandia". Spreker memoreerde het overlijden van de heer Slijkerman, eerste insemi- nator van de afdeling in Stompetoren en van de heer Stapel, eerste voorzit ter van de Bond voor K.l. in Noord- Holland. Deze beide heren hebben de „n Vnm ideaal werd ver wezenlijkt, helaas niet mogen mee maken. Vervolgens hees de heer Blauw bij wijze van openingsceremonie de natio nale driekleur, waarna hij het nieuwe gebouw voor geopend verklaarde. Vele felicitaties Alle aanwezigen namen de gelegen- heid te baat om het nieuwe station waarin zich momenteel zeven stieren bevinden, te bezichtigen. Het gebouw, dat zeer solide is ingericht, bevat een keuken, een ontvangkamer, een ad- "ninistratiekamer, alsmede een zeer grote zolder. Voorts is er een ruime stal. Ruim anderhalve bunder land is voor het station beschikbaar. Er wer ken momenteel vier inseminatoren, een veearts, egn telefoniste en een stieroppasser. Na afloop van de bezichtiging trok ken allen naar ,,'t Wapen van de Scher- meer", waar het bestuur der vereni ging in een receptie door talrijke be langstellenden toegesproken en gefeli citeerd werd met de nieuwe aanwinst. Onder meer werd gesproken door burgemeester Posch, die in de inge bruikname van dit gebouw een belang rijke verbetering zag van de Noord hollandse veestapel. Als blijk van waardering bood hij namens B. en W. een tableau aan uit een oude boer derij. De Rijksveeteeltconsulent, ir. De Vries, gaf een kort overzicht van de geschiedenis der K.l .De oneninp van dit station brengt een ommekeer teweeg in de «tieren hnud«rii in dit rayon", aldus spreker. Hii meende vooits. dat de kwaliteit der stieren een goede toekomst voor de veestapel verzekert. Spreker bood het bestuur vervolgens de eerste medaille aan, welke werd gewonnen door de Adema' 22 van de Beukenhof bij de keuring op afstammelingen. Aannemer Koopman bood vervol gens namens zijn collega's een mooie medaillekast aan. De heer Roskam, in- seminator. bracht onder de aandacht, dat de verenmine zich snel uitbreidt en momenteel ruim 400 leden telt met gezamenlijk 6000 dieren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3