litserlaiiil STEFANO f 3.SO Fa. M. Preijer Zoon Nederlandse monumenten in verval rONELLO DEVALK PA* n.v. UW 0MZE1 VERGROTEN "N UURKOOL Aansluiting bij de N.V. Bouwkas N.-Nederiandse gemeenten Bedrijfs-schaakcompetitie Veertigduizend Xavantes zijn steeds op het oorlogspad LOONSTATEN 1952 BEKENDMAKING De Alkmaarse Visser Radioprogramma Er komt een brug overj"Llnte^wethoudcrs ult de de Wuyversloot Trein met levensmiddelen naar Italië vertrokken Limmen B. en W. vragen f 50.000 voor de bouw van 4 woningen Overheid is onmachtighet publiek onverschillig DE heer Koot is bezig aan de zesde druk van zijn boek over Amster dam. De eerste druk verscheen in 1931. Hij doorkruist thans heel de stad om correcties in zijn tekst aan te brengen en het huilen stond hem na der dan het lachen, toen hij zag hoe veel schoonheid er in die twintig jaar verdwenen is. Verdwenen door ver waarlozing en door afbraak. ,,Van de vele mooie huizen die in 1931 in de Slijkstraat stonden, zijn er nog twee overgebleven en wat er voor de rest in de plaats is gekomen is verschrik kelijk!" Er verdwijnt zeer veel onvervangbaars Contact ze,er moeilijk te verkrijgen De relletjes tijdens de Eindhovense kermis Verzamelloonstaten Loonboeken WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 er nog maar twaalf waren, oeffie was er niet bij. Ze ren terzijde genomen. „Jon- mee en zeg niets tegen de k ga meteen naar meneer s zoeken. Want al mag hij setje mopperen, ik kan het ;oed vinden die arme man ngst te laten. Bovendien zie wolk hangen waaruit zeker mt en dan zijn de sporen nog uitgewist". „Maar Moe- ïu ook verdwaalt?" „Schaam antwoordde Moeder streng, aal niet. Ik heb een uitste- ardersneus, dat moest je at uiteindelijk hebben jullie ;rskwaiiteiten van mij ge- ijsafspraak teniet t van hen, die „in de zuur- en zijn sinds 1938 verbonden it alle partijen een redelijke niet van ellende liet omko- ;en behoorlijk product tegen ist van degenen, die met de maken hebben, is wel ver- De fabrikanten staan in ze- og het sterkst, omdat zij hun erendeels centraal afzetten en et geheel de prijs vrij aardig id kunnen houden. Voor de het er heel wat slechter uit. inde afspraak, welker nale- iods met sancties kan worden en, is er niet meer. Men kan n gentlemen's agreement ma- daaraan zullen velen zich in geweten gebonden achten emand waarborgt, dat er niet ■laren zullen zijn, die met hun meden die van hun collega's lan is het hek van de dam en van een dumping zelfs zeer de groot- en nog meer in de si kan een prijzenoorlog gaan waarvan uiteindelijk laatst- groep het slachtoffer wordt jument geen voordeel heeft, verlies op het ene product uiteindelijk door overwinst e artikelen worden goedge- ïet de bedoeling van de mi- :ht zijn geweest, om op deze fzet van zuurkool te vergroten, iet wel eens kunnen blijken, eft misgetast. Inderdaad kun- brieken, die niet bij het Cen- :oopkantoor zijn aangesloten, -e prijzen hun afzet iets ver- koste van de andere, maar smt dat niet op een vergro- op een verschuiving van de neer. Het verbruik van zuur- t hier te lande vrij stabiel te ligt per seizoen om en de bij millioen kilogram. iudt echter ook in, dat het f voor de witte kool er niets door wordt. Maar de teelt en hiervan vormen een drama n verhaal op zichzelf. 20 DECEMBER SUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 .00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. - 7.15 Morgengebed en Litur- 7.30 Zendersluiting. 9.00 10 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa- 9.35 Gram.muzlek. 10.00 Ge- ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 11.45 Gram.muziek. 12.00 L2.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Tuinbouwmededelingen.) 12.55 er 13.00 Nieuws en katholiek 3.20 Dameskoor. 13.40 Kamer- .00 Promenade-Orkest en solist, r de vrouw. 15.15 Pianokwartet, 16.30 Zendersluiting. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 elling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 gen van allerlei aard en een antwoord. 19.20 Verzoekpro- 19.40 Radiokrant. 20.00 NieuWl erichten. 20.05 Kerstzangdienst. 21.00 Intern, zang" 22.15 Buiten- 22.35 Gram.muziek. [SUM II, 298 m.: 7.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym- .30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws, 9.25 Gram.muziek. Groenteman. 9.35 Gram.muziek. de kleuters. 11.00 Gevarieerde Gram.muziek. 12.30 Land- >uwmededelingen. 12.33 Dansmu- 0 Causerie over een reis naar en Ethiopië. 13.00 Nieuwl. edehngen of gram.muziek. 13-20 ïziek. 13.55 U kunt het geloven 14.00 Gram.muziek. 14.15 ..Het Instituut voor de Tropen te Klankbeeld. 14.45 Gram." 5.00 Voor de zieken. lo.lO Gram." >.30 Zendersluiting. 18.00 Niemv** r jeugd. 18.40 Gram.muziek. r kinderen. 19.00 Gesproken Londen. 19.05 Avro-allerlei. 19.10 sert. 19.40 Rubriek van Kunst r 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep* solist. 20.55 Ronde Tafel en 21.20 „Winterstemmingen j t» muziek. 22 25 Gevarieerd Pr0" Nieuws. Gemeenteraad van Lanqedijk Burgerzinlening tot maximaal 100.000 gulden De gemeenteraad van Langedijk vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester H. Schelhaas. Besloten werd 50'/. bij te dragen in de kosten voor aansluiting van de kosterswoning der Ned. Herv. Gemeente te Oudkarspel op de waterleiding. De weg vóór de percelen Dorpsstraat 374, 380 en 382 zal worden verbreed. Ook werden enige besluiten genomen met betrekking tot het Salaris van het gemeentepersoneel, zulks overeenkomstig de regeling voor Rijks ambtenaren. Het belangrijkste voorstel dat aan de orde kwam, was wel dat van B. en W„ om toe te treden tot de N.V. Bouwkas N.-Nederiandse gemeenten. De burgemeester zette uiteen wat de bedoeling van het bouwkas-syseem is. Degenen, die een huis wensen te bouwen, brengen spaargelden bijeen in een vennootschap. Uit het aldus gevormde fonds worden volgens rangorde van de wachtlijst hypothecaire leningen verstrekt. De methode heeft in de practijk zijn waarde al bewezen. Een publieke bouwkas is in staat gebleken, sneller dan particulieren tot de bouw van woningen te komen. Er zal een nieuwe verordening wor den vastgesteld voor het verlenen van kindertoeslagen aan het gemeenteper soneel. Aan het slot van de vergadering zei- de burgemeester Schelhaas, dat aan de agenda was toegevoegd een voorste! tot het bouwen van een voetbrug over de Wuyversloot. In de vergadering van 2 October had de Raad op de bouw van een dergelijke brug aangedrongen, die het industrieterrein te Noord-Sehar- woude zou verbinden met het empla cement van de Spoorwegen. Kort ge leden was een dergelijk verzoek van de daar gevestigde industrieën ontvangen. De tegenwoordige toestand werd ook door B. en W. onhoudbaar geacht. Wethouder Weel (RK) betreurde het, dat de banne besloten had, het plaat sen van standers onder de brug, te weigeren. De heer J. Alden (Prot.- Chr.) achtte de situatie daar niet on gevaarlijk. Hij vroeg of het niet wen selijk zou zijn, dat de directe belang hebbenden een bijdrage in de kosten zouden leveren. De burgemeester zeide hierop, dat de brug het algemeen belang zou dienen. Met algemene stemmen werd besloten de brug (die 6500 gulden zal kosten) te doen bouwen. De burgemeester schetste in het kort de consequenties van de toetreding tot de N.V., die in 1946 werd opgericht. Hij noemde het voorstel tot toetreding van ernstige strekking. Het is moeilijk op de vrije markt geld aan te trekken. Hij gaf een verslag van een excursie naar enige Drentse gemeenten, waar woningen, die door de bouwkas waren gebouwd, in ogenschouw zijn genomen. De heer Schelhaas had niets dan lof. Met algemene stemmen besloot de Raad tot aansluiting. De burgemeester deelde vervolgens mede, dat de burgerzinlening 33.000 gulden heeft opgebracht. Het is voor het gemeentebestuur echter onmoge lijk de nood geheel te lenigen. Nog maals. deed spreker een dringend be roep op de burgerij om mede te helpen aan de totstandkoming van deze lening. Besloten werd over te gaan tot het sluiten van een burgerzinlening tot een maximum van 100.000 gulden. De wo ningen zullen worden gebouwd al naar gelang het geld van de burgerij bin nenkomt. Vier kasgeldleningen Hierna werd overgegaan tot intrek king van de verordening op de heffing van begrafenisrechten in de gemeente Langedijk en tot vaststelling van een nieuwe verordening. Aangenomen werd een voorstel tot verlenging van de ter mijn voor ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen. Het betreft de woningen aan het Fabriekspad 3 te Broek op Langendijk en twee wonin gen te Oudkarspel. Ook werd het voor stel aangenomen tot wijziging van de verordening, regelend de voorwaarden, waarop aan bijzondere scholen voor voorbereidend L.O. in de gemeente Langedijk, subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. Financiële me dewerking zal worden verleend bij de bouw van een rijwielbergplaats bij de school met de bijbel te Noord Schar- woude. Het voorstel tot verlening van medewerking voor het herstel van twee lokalen, alsmede de aanschaffing van drie nieuwe schoolbanken voor de UK. meisjesschool te Noord-Schar- v;oude, werd eveneens aangenomen. Tenslotte passeerden enige besluiten de hamer, betreffende het sluiten van vier kasgeldleningen. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging der verordening, regelend de toekenning van wachtgeld of pensioen aan de wethouders en de toekenning van pensioen aan de weduwen en we- Het Nederlandse volk heeft f 400.000 bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Italië. Hiervan is f 160.000 besteed voor levensmiddelen, welke gisteren in elf wagons naar het getroffen gebied zijn gezonden. Een bedrag van f 200.000 zal worden uitge trokken voor houten noodwoningen, die naar de Po-vlakte zullen worden vervoerd. Voor het resterende bedrag zullen eveneens goederen worden ge kocht. De levensmiddelen-pakketten zullen nog vóór Kerstmis aan de slachtoffers worden uitgereikt. Met het oog hierop hadden verscheidene fabrieken hun waren van een fleurige Kerstverpak- king voorzien. Op speciale etiketten stond vermeld „Donna dalle Croce Ros- sa Hollandese", hetgeen betekent „gift van het Nederlandse Rode Kruis". Vervoersstaking dreigt in West-Berlijn In West-Berlijn dreigt een vervoers- «iaking. Het gemeentebestuur heeft na melijk een ultimatum van de vakbon den, waarin met een staking tegen Donderdag wordt gedreigd, indien de looneisen van het personeel niet wor den ingewilligd, van de hand gewezen. Het gaat hier om ongeveer vijftigdui zend man personeel van bussen, trams en ondergrondse spoorwegen. Gaat de staking door, dan zullen de Berlijners zijn aangewezen op de Oostberlijnse luchtspoorbrug, die het vervoer niet aan kan. Rotterdamse verpleegster hoort twee jaar eisen Voor de Rotterdamse rechtbank is gisteren tegen de 39-jarige verpleegster Th. Chr. M. B., die door middel van een gefingeerde tonnen-erfenis een aantal mensen, onder wie de directeur van een rusthuis te Rotterdam en zijn zoon, voor grote gedragen had opgelicht, een gevangenisstraf van twee jaar en ter beschikkingstelling van de regering ge eist. De uitspraak volgt op 28 Decem ber. VIETMINH-OMROEP OVER DE STRIJD IN INDO-CHINA Volgens de omroep van de Vietminh zijn 23 élite-compagnieën van de Fran se strijdkrachten in Noord-Vietnam in gevechten van een maand, die op 13 December ten einde waren, vernietigd. In dezelfde periode werden vijf tanks en 63 voertuigen buiten gevecht ge steld. Bij elke fles een Apéritiefglas gratis Voordam 10 Tel. 3166 Alkmaar (Advertentie, ing. Med.) VERVOLG STADSNIEUWS Afscheid van de heer Nijman Het was gisteravond voor de laatste maal dat de bedrijfsschaakwedstrijden onder leiding stonden van de heer A. Nijman. In de weinige maanden dat in Alkmaar het bedrijfsschaken wordt be oefend, heeft de heer Nijman zich als een uitnemend wedstrijdleider doen kennen. Als hij over enkele dagen naar Nieuw-Zeeland vertrekt, kan hij er ze ker van zijn dat de beste wensen van alle bedrijfsschakers hem vergezellen. De uitslagen van de Vrijdagavond en gisteravond gespeelde wedstrijden zijn als volgt: PTTHooge Huys I: J. KooyE. Kayser 0,5-0,5; S. de BoerJ. Hoekstra 0,5-0,5; J. NijmanG. Boon 0-1; W. OostendorpJ. Valkenier 0-1P. Bïtltn F. Faber 0-1. Uitslag 1-4. D.O.S.Sabelis en Kerrebijn: N.O.G. —F. Hol 0-1; A. NijmanJ. Frank 1-0; NO.G.L. C. Kroon 0-1; B. Vermaas W. Blumink 1-0; F. J. den RijkA. J. Kamp 0-1. Uitslag 2-3. RASA IAlkmaarsche Courant: C. P. WoutersenM. Ploeger 1-0; A. G. SchaapsTj. N. Adema 1-0; C. Visser J. Bijlsma Jr. 0-1; D. KoornC. H. Adema 1-0; J. de MikJ. den Otter 1-0. Uitslag 4-1. Hooge Huys II—RASA II: R. Faber— J. Kieft 0-1; G. Bijlstra—J. Kuperus 0,5-0,5; H. VerhoevenC. Winkelman 0,5-0,5; J. van 't VeenA. Smorenberg 0-1; J. KuschJ. Ie Jay 1-0. Uitslag 2-3. DIERENBESCHERMING In de omgeving van het Blockhove- park zwerft een lichtgekleurde hond (teef, type herder). Op het C. v. Everdingenplein is een gele herdershond komen aanlopen. In de Nieuwstraat zwerft een jong wit poesje (rood en zwart plekje op de kop). Op de Westdijk tenslotte zwerft een grote cyperse poes. Het dier is te verkrijgen aan het adres Westdijk 21. Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. „JEUGD EN MUZIEK" Voor de derde avond van „Jeugd en Muziek" bestond veel belangstelling. Bernd Süsskind en Ida Maria Visser hadden zich beschikbaar gesteld enige liederen te zingen. De eerste vertolkte op voortreffelijke wijze J. S. Bach en Hugo Wolf, de laatste Purcell en enige Franse Bergerettes. De dames Gischler, piano, en Enklaar, viool en Toon Doorn, cello vertolkten het trio van Glinka. In de pauze werden gemeenschappelijk enige stemmingsvolle liederen gezon gen, wat ten goede kwam aan de intieme sfeer. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRA- LE 2000 kg rode kool 7.5011.80, 17000 kg gele kool 6.70—7.50, 7500 kg groene kool 6.50—7, 80000 kg witte kool 5—7.90, 5000 kg uien 26.70—27.10, drie lingen 23.10—23.90, 4000 kg andijvie 7.20—12, 800 kg witlof bi 21—25, 400 kg spruiten 1215. Doorgedraaid 4080 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 19 Dec. '51. 48800 kg Rode kool 7.50—11.80; 1400 kg Gele kool 5.808.50; 6500 kg Bieten 55 30; 3200 kg Uien 25.70—27.40, grove uien 26.70, drielingen 26.70; 3100 kg Andijvie 5—7.20; 375 kg Peen C 14.40 en B 13.40. Bij de Vrijdagavond te houden ge meenteraadsvergadering komt een voor stel van B. en W. aan de orde tot het aangaan van een geldlening van f50.000 voor de bouw van vier woningen. Te vens vragen B. en W. herziening van het raadsbesluit van 3 Augustus, dat een regeling bevat tot bevordering van de particuliere bouwnijverheid. De ge. meentebegroting 1952 en de begroting van het Burgerlijk Armbestuur zullen worden vastgesteld. GESPREK MET TON KOOT (Van onze speciale verslaggever) „HET bedrag van 2.200.000.dat de regering op het ogenblik ter beschikking stelt voor de restauratie van al onze cultuurmonumenten gedurende een heel jaar, is belachelijk en onmogelijk. Het is nog minder dan een druppel op een gloeiende plaat en te enenmale ontoereikend. Geen defensie- of andere nood zakelijke uitgaven kunnen een voldoende excuus vormen, voor dit gebrek aan medewerking van de zijde der overheid. Er staan grote belangen op het spel. Onze reputatie ais cultuurland is er mee gemoeid. Het verval waarin ons natio naal monumentenbezit verkeert, is groter en ernstiger dan menigeen zich kan indenken. Als er niet spoedig en energiek wordt ingegrepen, dan zal ons land een verlies lijden dat nooit meer te herstellen is. Wat de oorlog en de bezetter intact lieten, zullen wij dan zelf hebben vernield". Reclame is in deze tijd onontbeer lijk, dat begrijpt iedereen. Maar waar om moet die altijd ontsierend zijn? In de oude Warmoesstraat telde men 350 uithangborden en toch bleef het een mooie straat. Waarom streven zaken lieden niet naar een artistiek verant woorde reclame? Nederland is op dat gebied toch vindingrijk genoeg! Licht reclames verlevendigen een stad bij avond, maar ontsieren haar dikwijls overdag. En dat is niet nodig. Ton Koot zoekt al jaren naar een oud huis om in te wonen. Hij kent Amsterdam als zijn vestzak, maar kan er geen vinden. En toch, tal van oude huizen in Amsterdam en elders staan leeg en dienen als pakhuis voor vod den en lompen, terwijl ze na restau ratie prima geschikt zouden zijn voor bewoning! ALDUS SPRAK de heer Ton Koot, secretaris van het Rijksmuseum en van de Bond Heemschut, een van de ijverigste, energiekste en competent- ste cultuurstrijders van Nederland „Het is onbegrijpelijk en ontstellend", aldus vervolgde onze zegsman, „zo onverschillig als ons volk de onder gang van zijn kostbaarste bezit aan vaardt. Deze onverschilligheid demon streert een volkomen gemis aan in zicht. Men wil of men kan blijkbaar niet begrijpen, dat wij niet strijden voor een of ander vaag aesthetisch ideaal, maar voor wezenlijke waarden, die een rol spelen in het leven van iedere dag van ieder mens". Schoonheidsgevoel ontbreekt. TON KOOT wijst er dan op hoe sinds de Franse revolutie het natuur lijke gevoel voor schoonheid geknakt en het gevoel voor goede verhoudin gen speciaal bij onze bouwers verdwenen schijnt te zijn. Aan wat er sindsdien gebouwd is, kan men maar hoogstzelden de 5000 jaar Europese cultuur bespeuren waarop onze tegen woordige beschaving gebaseerd is. En kele loffelijke uitzonderingen daarge laten, kan men nog steeds niet zeggen dat er een moderne archïtectuui is ontstaan, die voldoende representatief is voor deze tijd en de bewondering van ons nageslacht zal kunnen opwek ken. Wij zelf en onze nakomelingen hebben het recht te leven temidden van schone dingen. Dat is zelfs een noodzaak voor een gelukkig leven Waarom is de gewone trots op zijn stad? Omdat hij mbewust geniet van haar schoonheid. Welnu, als deze tijd ons geen mooie dingen brengen kan, dan moeten wij de monumenten uit vervlogen eeuwen zorgvuldig bewaren Niet omdat ze oud zijn, maar omdat ze mooi zijn. oud huis gesloopt, daar een mooie pomp opgeofferd aan het autobus- verkeer, elders een schilderachtige gracht gedempt om parkeerruimte te verkrijgen. Talloze kerken en andere openbare gebouwen ontberen teder onderhoud en brokkelen langzaam maar zeker af. Molens verdwijnen. Beseft men wel dat/ dit niet alleen een aesthetische verarming betekent, maar dat de vreemde toeristen die nu millioenen in Nederland besteden, op de duur hier niets meer te zoeken of te bewonderen zullen hebben? Er moet, op welke manier dan ook, geld komen om een debacle te ver mijden en de overheid heeft de plicht om voor te gaan. Vroeger waren het de rijke kooplui die monumenten bouwden, bij de nutdige belastings politiek kan men van het „particulier initiatief nauwelijks hun behoud ver- langer.". Nederlander in Indonesië vermoord Even buiten Subang is de Nederland se ondernemingsemployé H. Borg door onbekenden doodgeschoten. Hij was in dienst van de P en T-landen en op een motorfiets onderweg naar de onderne ming Tjibo. Zijn polshorloge was ge stolen, maar zijn voertuig hadden de rovers laten liggen. Hij zou op Oude jaarsdag in het huwelijk treden. An derhalf jaar geleden is zijn vader ver moord. Mgr. 'Alojzije Stepinac draagt na zijn vrijlating weer geregeld de Mis op in de dorpskerk van zijn ge boortedorpje Krashich. NIEUW KANON IN ACTIE IN KOREA Aan het Westelijke front in Korea hebben de Noordelijken gisteren, kort voor het invallen van de schemering, een zware aanvai met 800 man'onder nomen. Het gold hier de zwaarste aan val in de laatste weken. Kort voor de schemering opende de Noordelijke ar tillerie het vuur, waarbij een nieuw snelvuurkanon in gebruik werd geno men. Daarna rukten stoottroepen op ondanks zwaar machinegeweervuur van de verbondenen. De stoottroepen kwamen tot staan bij een prikkeldraad versperring en de hoofdmacht moes» ten slotte wijken. KERKELMK NIEUWS Nederl. Herv. Kerk. Bedankt voor Arnhem (voorg. Vrijz. Hervormden): J. Flink te Wieringermeer. Geref. Kerken. Beroepen te Anna- Jacobapolder: J. Heule, cand. te Bloe- niendaal. Bedankt voor Vriezenveen: G. S Oegema te Zutphen. Geref. Kerken art. k.o. Beroepen te Bilthoven: B. van Riet te Pieterburpn. Bedankt voor Buitenpost; D. Deddens te Wentzingesauwerd. Giften en legaten. De kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente van Arnhem ontving een bedrag van f 1000 voor de restauratie van het orgel Braziliaanse ontmoetingen Moordlustige Indianenstammen bedreigen elkaar en de vreemdelingen (Speciale correspondentie). ALS MILITAIRE vliegtuigen boven de staat Goiaz patrouilleren, worden ze niet zelden met pijlen beschoten. Rubbertappers en geestelijken, die over de Rio dos Mortes, de Rivier des Doods varen, staan herhaaldelijk aan over vallen bloot. In Goiaz leven namelijk de Xavantes, zeer strijdlustige Indianen, die nog steeds de strijdbijl niet hebben begraven en niet alleen vreemde in dringers, maar elkander bekampen. Hun dagelijkse bezigheid is eigenlijk niets anders dan krijg voeren. Terwijl de vrouwen in de kampen blijven, trek ken de strijdvaardige mannen in groepjes van twintig tot veertig erop uit om te moorden en te roven. Komen ze terug, dan trekken ze zich spoedig terug in een ruime bladerhut om nieuwe plannen te beramen en wapens gereed te maken. £)E XAVANTES lopen geheel naakt. Zij zijn bijzonder grillig geschilderd en dragen sieraden, die o.a. gemaakt zijn van lichaamsdelen van de slacht offers, die ze ombrachten. Ze zijn ge drongen van gestalte, maar sterk en ge hard. Het oorlogvoeren wordt de kin deren reeds bijgebracht. Zodra een jon gen volwassen is, wordt hij op allerlei manieren gepijnigd en gefolterd. Slechts wanneer hij geen kik geeft, noch tra nen laat, wordt hij geschikt bevonden voor de grote jacht. Deze Indianen zijn ongelofelijk ge oefend in 't hanteren van pij! en boog. Zodra een levend wezen binnen het be reik van hun pijlen komt, zal hij het stellig kunnen treffen. Sommige stam men hebben bovendien blaaspijpen, waarmee ze tot op zestig meter afstand feilloos kunnen raken. Andere zijn zo bekwaam in het zwemmen en duiken, dat ze de menselijke visotters worden genoemd; onder water jagen ze op vis. Niet te beteugelen moordlust. Vreemdelingen worden ter dood ge bracht, maar ook onderling moorden de Xavantes. Menige stam is op die wij ze uitgeroeid. Vaak hebben onderzoe kers afschuwelijk verminkte lichamen gevonden. Ook nu nog kost het de Bra ziliaanse regering heel wat hoofdbre kens om het probleem van de vijandige Indianen op te lossen. Blanken en be vriende stammen moeten worden be schermd tegen de moordlust der Xa vantes. Een Amerikaanse expeditie is er on langs in geslaagd met hen in contact te komen. Dat gebeurde, nadat zij al vijf, zes keer geschenken tabak, zout, sieraden had neergelegd. In de strui ken verscholen sloegen de Xavantes dat gade en ten slotte legden zij er hun geschenken voor in de plaats. Ondanks het feit, dat op een kwade dag een der Amerikanen werd vermoord, ging men toch door met het geven van geschen ken. Zo kwam op den duur het contact tot stand. Waartoe het leiden zal, moet nog blijken. Deze Indianen geloven aan geesten en menen, dat ze na hun dood in dieren veranderen, die de stam als demonen blijven achtervolgen. Vooral de slang men neemt aan dat 300/o der India nen aan slangenbeten sterft is een heel boze geest, waartegenover zelfs de tovenaar machteloos staat. Men weet dat de Indianen in voor beeldige monogamie leven. Wie dat niet doet, wordt verstoten of vermoord. Ook oude Indianen worden uitgeban nen, zodra hun een prooi ontsnapt; dan komen ze in de wildernis om. De Krijgsraad te Veldé te 's-Herto- genbosch heeft enige militairen, die betrokken waren bij de relletjes in Eindhoven nog eens herinnerd aan die voor hen zo noodlottige dag. Zoals be kend ontstond er tijdens de Eindho vense kermis een botsing tussen poli tie, M.P. en militairen en burgers. Nadat destijds reeds flinke gevange nisstraffen waren uitgedeeld, werd thans soldaat T. W. uit Wormer, vrij gesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij na de sommatie zich te verwij deren, was blijven staan. In zijn zaak werd de hoofdinspecteur van politie te Eindhoven gehoord. W. had verklaard, dat hij door de grote drukte niet uit de voeten kon komen, doch de politieman beweerde het te gendeel. De advocaat-fiscaal eiste ver nietiging van het vonnis en veroor deling tot twee maanden. Op 8 Januari doet het Hof uitspraak. |\]IEMAND schijnt geld en aandacht te hebben voor onze cultuurmonu menten. Honderden monumenten in het gehele land, die dringend herstel behoeven, moeten wachten tot er geld is. Maar monumenten wachten met instorten niet op geld! Er is een nieu we monumenen-wet in de maak, maar de aandacht wordt voor zoveel andere zaken opgeëist, dat het nog wel ge ruime tijd za! duren voor ze k 1 a a is. „En ondertussen gaat er bijna dage lijks een monument verloren", aldus de heer Koot. „Hier wordt een mooi GRAANBEURS GRONINGEN Rode tarwe 21.2527,50. witte tarwe 2i.2525,25; inlandse rogge 26,25— 35,75; wintergerst vrij 26,75—36,50; win- tergerst inlevering 22—23; zomergerst vrij 26,7538,25; Mansholtgerst 30,50— 30,75; witte haver vrij 26,25—31,75, witte haver inlevering 20,25—21,50; groene erwten 42,8059,paardenbonen 35,30 --37,30; wierdebonen 35,30—37,30; dui- vei,bonen 50.30—61,30' koolzaad 40,35— 60,85; karwijzaad 60,50—78,50; gele mos terdzaad 50,4060,kanariezaad 40,35 —44,30. E BILARS Langestraat 36 Alkmaar Telefoon 3713 Abonneert U op dit blad U gooit uw geld niet over de balk, als U uw was laat drogen bij WASSERIJ DE VALK. Noorderkade 72-74 Tel. 3776 NIEUW MODEL PAYGLOP LANGESTRAAT 8, naast JAMIN Voor Uw Kerstinkopen HET ADRES. Grote sortering BOOMFIGUREN. per 250 gram per 100 gram 42 Fondant kransjes 20 48 Musket kransjes 45 70 Ges. kransjes 25 75 Pinda Rotsjes 40 68 Truffels 45 Biscuits Iioekkransjes Crème Allerhand Frou en Ijswafels ">neeuwkoekjes Op Maandagen 24 en 31 December worden GEEN DIENSTEN gereden Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatten in dit dagblad

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7