Democratie heeft een moreel recht tot zelfbescherming Uitbreiding van de oorlog tot China Russische klacht tegen de Ver. Staten afgewezen GRATIS! VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN EVC centrum van spionnage en sabotage r abonnement Kakt ReüJteü Zaterdag 22 Dec. 1951 148e Jaargang No. 302 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTER-PRESIDENT DR PREES MOTIVEERT HET AMBTENARENVERBOD VOORZICHTIGHEID IS GEBODEN Noordelijken overwegen uitwisseling van zieken Honderd mijnwerkers in brandende mijn Verbod vloeit voort uit Ambtenarenreglement West-Duitsland en het Plan-Schuman Amerikaans voorstel aan Engeland Als bestand in Korea door Noordelijken geschonden zal worden Incident bij de waterinstallaties te Suez Meine Pot veroordeeld tot drie maanden Neemt nu een Botsing op het Centraal Station te Amsterdam Ridgway verzoekt om de toelating van Rode Kruis Wysjinski: Eerste stap naar een derde oorlog" Kerstreces in Parijs De Odolcompany vestigt een fabriek in Twisk Zeer verdachte vriendelijkheid BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHICOURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. llllllllllllllllllllinilllllllllllllllUIHlllIIHUIlllllllllHIII De krijgsgevangenen De communisten hebben vandaag beloofd een verzoek van de V.N. be treffende uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen te overwegen. De Verenigde Naties hebben vandaag onthuld, dat zij „ongeveer 37000" na men van hun lijsten met communisti sche krijgsgevangenen hebben wegge laten omdat zij hadden vastgesteld, dat het hier Zuidkoreanen betrof, die tot dienstneming in het Noordkoreaanse leger waren gedwongen. De verbonde nen hebben het Internationale Rode Kruis van deze handelwijze op de hoogte gesteld. In een mijn in de buurt van West- Frankfort in de Amerikaanse staat Illi nois is brand uitgebroken. Volgens de eerste berichten zou een honderdtal mijnwerkers zijn ingesloten. De regering acht de democratie moreel gerechtigd, ter bescherming van het algemeen belang en in het bijzonder van de menselijke vrijheden beperkingen op te leggen aan hen, van wie duidelijk is gebleken, dat zij aan het bewind komende de rechten en vrijheden van andersdenkenden zouden vernietigen. Aldus heeft de minister-president, dr. W. Drees, gistermiddag in de Tweede Kamer geantwoord op de vragen van de heer Burger (Arb.). Deze had nadere inlichtingen gevraagd over het besluit van de regering, om het lidmaatschap van de C.P.N. en haar mantel-organisaties te verbieden aan Rijksambtenaren. De premier voegde hier aan toe, dat bij dit ingrijpen voorzichtigheid geboden is, omdat er ook bezwaren tegen zijn aan te voeren. Overigens deelde hij mee, dat de E.V.C. spionneert en sabotage voorbereidt. althans openlijke propaganda voor de verboden organisaties uitgesloten zijn. Ontslag wegens onbetrouwbaarheid blijft overigens mogelijk, ook al ls men geen lid van een organisatie. Niettemin heeft de regering ge- Na te hebben uiteengezet, op welke wettelijke gronden het verbod berust spreker verwees daartoe naar art. 97b van het Rijksambtenarenreglement betoogde dr. Drees, dat het bestaan van een lijst van verboden verenigin gen niet noodzakelijk is. Moeilijkheden worden er ook niet door voorkomen of opgelost. Ambtenaren worden niet betrouwbaar door als lid te bedanken. Zij zullen echter in hun activiteit be lemmerd zijn. In overheidsdienst zal meend, dat er weer een lijst van ver boden organisaties dient te komen. Zij heeft zich beperkt tot het vermelden van die verenigingen, waarvan vast staat, dat zij: 1. Streven naar een totalitair staats bestel; 2. toepassing van vrijwel alle daar toe dienstige middelen geoorloofd achten: 3. de internationale consignes van het Sovjet-blok volgen. In dit verband deelde de heer Drees mede, dat de Eenheidsvakcentrale wordt gebruikt voor het verkrijgen van gegevens uit de industrie, ook van andere aard dan voor een normale vakbeweging nodig zijn. Bij instructies in besloten vergaderingen is aan be paalde groepen werkers opdracht gege ven, te zorgen voor de mogelijkheid, dat te zijner tijd technische storingen in het leven worden geroepen, waar door de bedrijven enige dagen stil ko men te liggen zonder dat de oorzaak der storingen onmiddellijk zou kunnen worden gevonden. Getracht moest wor den, op bepaalde punten een „betrouw baar" ambtenarenkader geplaatst te krijgen, dat bereid is, de touwtjes In handen te nemen als er wat gebeurt. Overeenkomst gepubliceerd De decentralisatie gaat voort De -Vestduitse regering heeft de inhoud gepubliceerd van de overeen komsten betreffende de opheffing van het geallieerde toezicht op de West- duitse industrie en de ontbinding van het internationale Ruhr-orgaan, bij de in werking treding van het plan-Schu- man. Het Ruhr-orgaan zal zijn werk zaamheden staken, zodra het hoge Gezags-orgaan van het plan-Schuman zijn functies heeft overgenomen. De bestaande beperkingen voor de Duitse staalproductie worden afgeschaft en de geallieerden zullen niet langer contingenten voor de Duitse kolen- uitvoer kunnen voorschrijven De ge allieerde Hoge Commissie behoudt vrij wel alleen de bevoegdheid om de voor genomen decentralisatie van de West- duitse zware industrie te voltooien. Dit zal zo spoedig mogelijk gebeuren. Tot dat er een vredesverdrag is, mag West- Duitsland geen oorlogsmateriaal ver vaardigen. Betreffende de scheepsbouw, industrieën van synthetische rubber, synthetische benzine, kogellagers en rollagers, behouden de geallieerden de bevoegdheid tot beperking van de pro ductie-capaciteit. Terwijl de onderhandelingen te Fanmoendjon zich traag voortslepen het strijdpunt schijnt nu de kwestie der krijgsgevangenen te worden beraden Amerika en Engeland zich over de maatregelen, die zij moeten nemen, indien een bestand in Korea zou worden geschonden. Volgens een bericht uit Londen bestudeert de Britse regering op he- ogenblik een Amerikaans voorstel, om de strijd tot Chinees gebied uit te breiden, indien zich dit geval zou voordoen. Tc Londen neemt men aan, dat hierover geen volledige overeenstemming zal wor den bereikt, voordat Truman en Churchill hierover van gedachten hebben ge wisseld. De beide onderhandelingsdelegaties in Korea. Op de bovenste foto de Noord-Koreanen: de Generaals Haigh Feng (midden links) en Lee Song Sho (midden rechts), de anderen zijn tolken. Onderste foto: de delegatie der V.N. v.l.n.r. Gen. Howard Turner, Gen. Lee, Vice Adm. Turner Joy, Adm. Libby, Gen. Hodes, Adm. Burke. Studenten krijgen granatencollege De Britse opperbevelhebber In Egyp te heeft een verbod uitgevaardigd, op grond waarvan niemand zich tussen zonsondergang en zonsopgang in Is- n.aila langs het zoetwaterkanau mag ophouden. Ook is het aan het Egypti sche verkeer, op enkele uitzonderingen ra, verboden, gebruik te maken van ae wegen tussen Port Said en Fajid. De aanleiding tot een en ander is een inci dent bij de waterinstallaties van Suez, Enige tijd geleden is de 28-jarige Meine Pot die betrokken was bij de Westerling-affaire, gearresteerd, om dat hij probeerde met een vais pas poort de Nederlandse grens over te ko men. Voor de hem ten laste gelegde deviezen.overtreding gepleegd in verband met de Westerling-affaire zal hij nog terecht staan. Voor de vei valsing van het paspoort eiste ae oui- cier van justitie te Breda gisteren vijf maanden gevangenisstraf met altree tegen de verdachte. De politierechter verminderde de sraf tot drie maanden met aftrek. Zij die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 DECEMBER a.s. verschijnende nummers De Directie waar Donderdagavond Engelse solda ten een aantal Egypter.aren nev apten, bezig met het opgraven van een pijp leiding. Bij een daarop volgende scmei- partij werden vijf Egyptet.aren geaooj en drie gevangen genomen. Ruim tiendi-'zend Egyptischstucasn ten zijn in de Foed-univcrsiteit bijeen gekomen ter gelegenheid van het ver trek van de eerste uit studenten gi vormde militaire eenheid, naar de K.a n alzone. Deze eerste eenheid heeft van de bond van studenten 30.000 gut den ontvangen. Voorts worden oefen kampen ingericht. Studenten, onder leiding van hun professoren hebben ruim drieduizend granaten vervaar digd. De eerste, door studenten ge maakte bommen, zijn beproefd. Trein uit Alkmaar reed op goederentrein Gisteravond omstreeks negen uur is de passagierstrcin uit Alkmaar, die daar om 19.35 uur was vertrokken, op de brug over het Westerkanaal nabij het Centraal Station in botsing geko men met een goederentrein. De gevolgen beperkten zieh tot ma teriële schade. De achterste wagen van de goederentrein liep uit de rails en blokkeerde daardoor geruime tijd het spoorwegverkeer over die lijn. De trein uit Alkmaar reed door een veilig signaal en kwam op de rails waar de goederentrein uit Haarlem juist had staan wachten voor een on veilig signaal. Dit was juist op veilig gesprongen en de goederentrein die uit 37 wagens bestond, had zich net in be weging gesteld. De bestuurder van de passagierstrein zag de rode lichtjes van de achterste wagen wel, maar kon zijn trein nie' meer bijtijds tot stilstand brengen. HET STAALCONFLICT IN DE V. S. De onderhandelingen te Washington over het loonconflict in de Amerikaan se staalindustrie, zijn doodgelopen, al dus heeft Cyrus Ching, voorzitter van de federale bemiddelingscommissie me degedeeld. Het geschil zal aan president Tru man worden voorgelegd. Generaal Ridgway heeft zijn Noorde lijke tegenspeler, generaal Kim II Soeng in een persoonlijke boodschap verzocht, een missie van het Rode Kruis toe te laten tot de gevangenkam pen op communistisch gebied. Tege lijkertijd hebben de verbondenen doen weten, dat zij zich binnen vijf dagen na het sluiten van een wapenstilstand zullen terugtrekken van alle eilanden ten Noorden van de 38ste breedtegraad welke thans in hun handen zijn. In verband hiermee is het verders beraad in de subcommissie voor ae wapenstilstand opgeschort tot vandaag. Men acht de kloof tussen beide partij en niet onoverbrugbaar. Wat de kwestie der krljgsgevange nen aangaat- de verbondenen hebben een volledige, zuivere en bevredigen de verklaring gevraagd over het feit. dat van de communistische lijsten ae namen ontbreken van tienduizenden militairen, die eerder als krijgsgevan genen zijn genoemd. Met een meerderheid van 39 tegen 5 stemmen en 11 onthoudingen heeft de politieke commissie gisteren de Rus sische klacht van de hand gewezen, dat Amerika in de Kominformlanden „vijf de colonnes" organiseert. Daarmee werd ook afwijzend beschikt op de Russische eis, dat de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid zou wor den herroepen. Nadat de leiders van een aantal dele g„ties in korte vi "klaringen hun afwij zend standpunt hadden geformuleerd en in vaak scherpe bewoordingen cri- tick hadden geoefend op de Russischs propaganda-manoeuvres, heeft Wys jinsky nog eenmaai het woord gevoerd. Hij zei dat de leden van het Atlanti sche pact elkaar halden overtroffen n het belasteren van de Sovjet mie. De PE HEBT u gisteren natuurlijk wel verbaasd over het geval Betty Dean, het negenjarige Amerikaanse meisje, dat „om wat aardrijkskunde op te doen" van haar rijke papa een reis om de wereld mocht gaan maKeii. Ze is nu drie dagen op weg (per vlieg tuig) en heeft reeds de binnenkant ge zien van drie wachtkamers op de drie vliegvelden, waar het toestel landat. Nu is haar hoop gevestigd op Brussel en Frankfort, maar toen ze in Londen was, werd bekendgemaakt, dat het vliegtuig vanwege de mist maar met een zou doorvliegen naar Turkije. Ook de Franse hoge commissaris in West-Duitsland heeft het petje van de kerstman opgezet en 172 ex-oorlogs misdadigers losgelaten. In totaal zijn twaalf Britse militairen naar Oost- Duitsland gevlucht en daar gebleven zo vertellen de Britse autoriteiten in Berlijn. Toen er was ingebroken in de woning van de dominee van Atlan ta. hield deze de daaropvolgende Zon dag een dermate ontroerende preek, dat het gestolene diezelfde middag op zijn stoep werd teruggevonden. D UIIHIIIII!lllll!llllllllllllll!llllllllllllllllllllllilllllilllll!llllllll!ll!HII!l!li Een nagekomen Sinterklaasbencht uit Santa Clara (die geen familie van oude klare is). De zesjarige Jackie Cambra is daar in de schoorsteen van zijn huis geklommen om te kijken of de Sint er wel door kon. De brandweer moest het joggie ontzetten, waarna Jackie een briefje in zijn schoen deponeerde met Meine in de Pot. de woorden: „Beste Sint, je moest maar door de voordeur of het raam komen, want die schoorsteen van ons deugt niet!" In Chicago, vanouds een gevaarlijke stad, hield de politie de zeventienjarige Michael White aan. Het jongmens was onderweg naar een eenzame plek, waar hij met een vriend zou duelleren om een meisje. Michael had drie pistolen bij zich, twee en twintig doosjes munitie en, voor de zekerheid, zes dolken. In Washing ton reikte een hand door het venster en hielp zichzelf aan 81 dollar van de tafel van Gertrude Hill, die bezig was de opbrengst te tellen van een bazar, die onder het motto „De helpende hand" was gehouden! In Maria Stein, een plaatsje in Oostenrijk, zou de heer Matthias Volkers in de echt treden. Voor het altaar zei de bruid echter „Nein", op de vraag of zij deze man tot echtgenoot wilde nemen. Daar op wendde hij zich tot het publiek en vroeg of er dan iemand anders bereid was met hem het huwelijk te bestij gen. En wie meldde zich? Zijn beslt, zorgzame vroegere huishoudster! Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid noemde hij een nieuwe stap ui de richting van een derde wereld oorlog. Zijn betoog had weinig resultaat. Hei Russische .voorstel werd verworpen. De Algemene Vergadering is thans voor tien dagen uiteengegaan. De poli tieke commissie komt op 2 Januari a.s. weer bijeen. De economische commissie heeft een resolutie van Cuba aangeno men, waarin de economische en sociale raad wordt verzocht, met spoea maat regelen te overwegen om de industria lisatie van onvoldoende ontwikkeiue landen te bevorderen. Nederland heelt met Engeland tegen gestemd. (Eigen bericht) Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld zijn dc gebouwen en drie woonhuizen van de voormalige zuivel fabriek „Twisk" te Twisk in eigendom overgegaan aan de bekende Odol Com pany, welke fabrieken heeft in Londen, Brussel en Amsterdam. Het is echter de bedoeling de fabriek te Amsterdam naar Twisk over te plaatsen. Ze omvat de fabricage van tandpasta, mondwater, tandenborstels enzovoorts. Na de noodzakelijke verbouwingen, waarmee zeer spoedig een begin zal worden gemaakt, zal het bedrijf in het vroege voorjaar van 1952 in werking worden gesteld. Een deel van het per soneel, hoofdzakelijk vrouwelijk, zal uit Twisk en omgeving worden aange trokken, Voor Twisk betekent de vesti ging van de fabriek een buitenkansje Van de zijde van het gemeentebc stuur is alle medewerking verleend vooral door toezegging van woonruim te, want behalve de aangekochte hui zen zal men nog meer woonruimte nodig hebben in verband met vestiginr van de leiding en geschoold personee' TS Stalin bezig zijn machtspolitiek af te zweren ten gunste van een koers, die een vergelijk, waaronder een vreed zaam samenleven van Oost en West mogelijk zou zijn, ten doel heeft? Sta lin zelf poogt ons dit te doen geloven. Wysjinski, zijn spreekbuis in het bui tenland, blijft op de zitting der V. N.- Assemblée te Parijs weliswaar in all» fundamentele geschillen, die de vrije wereld en de Sowjet-Unie verdeeld houden, hard als het staal, waaraan de Russische heerser zijn naam ont leende, maar zijn toon is over het al gemeen redelijk en verschilt hemels breed van die, welke zijn scheldkanon nades van vroegere conferenties ken merkten. Er is meer: de Russen zijn bezig het ijzeren gordijn, zij het ook slechts een klein stuk, on te halen. Voor de han del in de eerste plaats. Binnenkort wordt er in Moskou een internationale economische conferentie gehouden en reeds is door het Kremlin aangekon digd. dat dit „een mijlpaal zal zijn op de weg naar de ontwikkeling van de buitenlandse handel en een verwij dering van de hindernissen, die een omvangrijker economische samenwer king in de weg staan". Maar niet slechts voor de kooplieden wordt de toegangspoort tot de Sowjet- Unie op een kier gezet, zij blijkt in toe nemende mate ook open te staan voor geleerden, kunstenaars, journalisten, kortom voor allen, die de publiek» opinie helpen vormen en het speelt daarbij niet zoals totnogtoe een rol of de gasten communist zijn of communistische sympathieën hebben. Men krijgt zelfs de indruk, dat de Russen op het ogenblik juist met voor liefde erkende tegenstanders naar hun land noden. Opmerkelijk daarbij is nog dat de Russen, naar men van pas uit de Sow jet-Unie teruggekeerde buitenlanders kan vernemen, geen moeite doen, hun nieuwe gasten van de voortreffelijkhe den van de communistische heilstaat te overtuigen. Met des te meer nadruk beklemtonen zij echter, dat de Russi sche leiders niets dan de vrede willen en ernstig streven naar een situarie, waarin de communistische en niet- communistische regiems zonder de hui dige spanningen naast elkaar kunnen bestaan. Dit alles nu zou bijzonder hoopvol zijn, indien er geen groot „maar" aan was verbonden. Zeker, Wysjinski's toon is vriendelijker en hij schijnt ook re delijker, maar dat enkel en alleen te gen de kapitalistische landen van West- Europa. De Verenigde Staten zijn er van bui tengesloten, ja, wanneer Wysjinski zich tot de Amerikanen richt is hij zo mo gelijk nog scherper, sarcastischer en gro ver dan voord en. Zeker, de Sowjet- Unie wil op grotere schaal handel met de kapitalistische landen drijven, maar dan toch slechts met die van ons we relddeel. Nesterow, de voorzitter van de Russische Kamer van Koophandel, heeft er nauwelijks doekjes om gewon den De Sowjet-Unie, zo heeft hij ver klaard, kan alles leveren en is bereid alles te leveren, wat West-Europa op het ogenblik van de Verenigde Staten betrekt en het wil genoegen nemen met betaling in de voortbrengselen van die landen. En direct daarop volgde de beschuldiging: „Amerika doet alles om de internationale handel met Rusland te beperken, om West-Europa econo misch van zieh afhankelijk te maken". Deze feiten wettigen een diep wan trouwen tegen de nieuwe Russische koers. Zoals de toestand zich thans ontwikkelt, met zijn groeiende kracht van het Westen, heeft Stalin de keuze tussen drie dingen: 1. Hii kan een einde maken aan zijn totnogtoe gevolgde machtspolitiek ten gunste van een streven naar een alle partijen, met inbegrip van Amerika, bevredigend accoord. 2. Hij kan. vóór het Westen zo sterk geworden zal zijn, om dit uitzicht loos te maken, een oorlog beginnen ter bereiking van zijn imperialisti sche doeleinden. 3. Hij kan trachten het Westen te verzwakken door een breuk tussen Amerika en Europa te forceren, waardoor de Sowjet-Unie automa tisch tot de sterkste partij zon worden. Er is reden te over om aan te ne men, dat hij tot de laatste tactiek he.jft besloten en dat de komende maanden nog vele toenederingspogingen van Moskou tot West-Europa te zien zullen geven. Premier Winston Churchill zal or 17 Januari eenv gemeenschappelijke zit ting van het Congres toespreken. Verwachting tot Zondagavond Veranderlijke bewolking en plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG: Zon op 8.47. onder 16.31. Maan op 2.32, onder 12.48. MAANDAG: Zon op 8.47. onder 16.32. Maan op 3.55, onder 13.03

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1