Churchill verwacht geen oorlog Stenen door ruiten geworpen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN In Hongarije gelande Amerikanen tot hoge geldboeten veroordeeld 2e bril van Hoffmann Maandag 24 Dec. 1951 148e Jaargang No. 303 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Kerstboodschap van de Koningin Twee Amerikanen omgekomen Twee auto's te water Woorden van lof voor Labour-regering Premier vraagi van hei Britse volk nieuwe economische offers In een week drie planters vermoord Nieuwe ministers in Tsjechoslowakije Een dag entwee nachten in schip vol kolendamp Amerikaanse stappen in Moskou Grooisie Amerikaanse mijnramp van dii jaar eist 90 mensenlevens Noodlottige brand tijdens Kerstfeest Egyptisch vliegtuig in Teheran verongelukt Communisten verwerpen nieuwe voorstellen Spoedig staat van beleg in Suez-kanaalzone? IN HALVE EEUW op hun neus kijken. Die den. zij élke autorace kunnen win. iar daar zullen wij tweeën nu n stokje voor steken". Meneer had de laatste woorden nau- uitgesproken of er werd hard gend gebeld. „Ga eens kijken vie er is en als het niets bij. is, zeg dan maar, dat er nie- ïuis is", zei hij. NAAR VASTE GROND nadering van Kerstmis kan zich altijd opnieuw afvragen toch wel de kern van het angelie is. Bij het lezen van ile gangbare „Kerstverhalen" nen de indruk, dat het niet ;er is dan een boodschap van ke vertedering en (tijdelijke!) dering. Alle verdwaalde kinde- ïen toevallig net op Kerstavond alle wrokkende buren ver- zich plotseling met elkaar, alle ars worden .gelovig", en alle ouwtjes ontvangen bezoek van ide anderen uit de gegoede ;tand. Nog afgezien van het on- ijnlijke van dergelijke, speciaal ;tavond plaatsvindende gebeur- rijst de vraag wat dit alles in laam met de geboorte van i te maken heeft, waarbij im- !en sprake is van een algemene ingsstemming, integendeel, be- e herders let niemand erop, en te merkbare reactie van de is de kindermoord van Bethle- k^n een zeer aardse aanleiding, ijvoorbeeld een .film in dit e film „Hoffmann's Vertellin- ons aandoen als een gelijkenis i Evangelische waarheid. In die ijgt de hoofdpersoon Hoffmann zeker moment een toverbrll jr allerlei dode dingen spe- jppen tot leven komen en een zeer liefelijke en meesle- wijze. De schone slaapster a, een kunstig vervaardigde at de ogen op en geeft in haar i dans gestalte aan een der i Dromen van de mensheid door de platvoerse „werkelijk- wreedaardig wordt vernield en ette Hoffmann achterblijft met es van het „Het was een spel - het anders zij)*?" it zuiver menselijke vlak doet erbril van Hoffmann ons aan beeld van het zien met de :r liefde: met één slag veran- n „pop" voor onze verbijsterde een méns, in het schoonste aarde kan schenken. Het wordt it vervoerend leven wat wij uwen, terwijl voor de omstan- e deze bril niet kregen, alles n saai blijft, zodat zij niets van :estdrift begrijpen en er slechts iuders over kunnen ophalen: :t hij daér nu in! Voor de- e de toverbril opkreeg is het egen alsof hij op dat ogenblik t werd geboren, het Kerstevangelie nu eigen- t dit. dat het God zelf behaagt schepselen aan te zien door van Hoffmann? En dat Hij dit or de ogen van Jezus Christus? ;n boze geesten waren om de een, en strijden om zijn ziel ie ziel zelf, de werkelijke slaapster", slaat onder de sblik de ogen op en ziet haar ?r aan. Een van de grootste die op aarde gebeuren kunnen mensen elkaar waarachtig aan- ij zulk een innerlijke ontmoe- eokt de „muziek der sferen" arbij zelfs die van Hoffmann's ngen in het niet zinkt. Maar otste wat gebeuren kan is dat mens aanziet, en de mens God, Ie engelenzang van: In de men- welbehagen! tan het! roept een mens dan ar hij mag het zien: God roept en die niet zijn alsof ze waren, ide van Christus spreekt Hij nzalige marionetten aan: Döch- sta op! En omgekeerd mo- wanneer we door Christus iar God zien. dat deel van Zijn heid aanschouwen dat wij het nodig hebben, en dat mis let enige van Hem is wat wij ook met moeite bevatten Zijn vergeving. ;us de „bril", de kijker waar- ad en de mensen elkaar in het nnen zien, voor een echte ont- dat is Kerstmis, dat is de die door geen boze macht ter kan worden vernield, want hij Merkelijkheid Gods. Kerst van 1951, Olympia. dochterken, OP! BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor- len 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. wmËÊmÊÊÊÊÊÊKÊÊÊmÊÊÊËÊÊÊÊÊM Morgen 12 uur: H. M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag om 12.00 uur een Kerstbood schap richten tot het Nederlandse volk. De rede zal worden uitgezonden over beide zenders. Aanvaring bij Wielingen Vrijdagnacht heeft tijdens een dichte mist in de Wielingen voor de Belgische kust een hevige aanvaring plaatsgevon den tussen het Amerikaanse motor schip „Edison Mariner" en het Britse schip „Kittiwake". Hierbij werden twee Amerikanen gedood en verscheidene andere opvarenden van de „Edison Ma riner" gewond. Het Amerikaanse schip is ernstig beschadigd door drie sleep boten naar de rede van Vlissingen ge sleept. Door mist misleid Drie personen verdronken Zaterdag reed door de gladheid van lie weg een truck, geladen met klom pen, bij de driesprong Driekwart, tus sen Sas van Gent en Sluiskil in het ka naal Terneuzen-Gent. Beide inzitten den, de gebroeders Leon (27 jaar) en Willy (19 jaar) de Backer uit Clinge, Tonden hierbij de verdrinkingsdood. Te Numansdorp is Zaterdag een vrachtauto, waarvan de bestuurder door de mist was misleid, van een dijk ge reden, over de kop geslagen en in de dijksloot terechtgekomen. Van de drie inzittenden kwam één, een 52-jarige man uit Ooltgensplaat, om het leven. QHURCHILL deed een beroep op het volk in deze crisitijd de nationale eenheid te bewaren. Er moet een einde komen aan de partijstrijd, aldus de premier. Hetgeen ons verenigt, is veel sterker dan dat waardoor wij geschei den worden. Wij zijn hierin anders dan vele andere landen. Uiteindelijk is het gehele Britse volk zich er tamelijk van bewust, dat wij öf allen tezamen het hoofd boven water moeten houden, of ten onder gaan. Churchill bracht in zijn toespraak hulde aan de afgetreden socialistische regering „voor haar vastbesloten ver werping van het communisme, haar nauwe samenwerking met de Verenig de Staten, haar invoeren van dienst plicht en haar poging om, tezamen met andere landen in West-Europa een hecht front te vormen tegen aggressie". Omtrent zijn bezoek aan Frankrijk zei Churchill, dat hij wenste, dat de Fransen zich er duidelijk van bewust zouden zijn, dat „wij goede vrienden en bondgenoten zijn en dat wij tenvolle instemmen met de stappen, die zij heb ben gedaan om Duitsland in het nieu we Europese stelsel op te nemen". „QVER het algemeen gesproken, geloof ik niet, dat er oorlog zal komen;', aldus heeft Winston Churchil Zaterdagavond in een radiorede tot het Britse volk gezegd. Hij waarschuwde zijn landgenoten er voor geen overdreven verwachtingen te hebben van zijn bezoek aan Truman en de Canadese premier St. Laurent. Churchills streven is er bij deze conferenties slechts op gericht een goede over eenstemming met de Amerikaanse regering te bereiken, opdat men op dezelfde vlotte wijze zou kunnen samenwerken, als men dat gewend was. Na te hebben medegedeeld, dat zijn regering vastbesloten is Groot-Brittannie weer tot een eredietwaardig land te maken, stelde Churchill het Britse volk een nieuwe reeks onaangename voorstellen op economisch gebied in het vooruitzicht. Voor de derde maal vorige week is een planter in West-Java vermoord. Het is de heer F. Roukens van de thee- en rubberanderncming „Sari. Redjah" van de Pamenoekanen Tsjia- semlanden. Hij werd door onbekenden dicht bij zijn woning doodgeschoten. Zijn vrouw die zich in de woning be vond, hoorde schoten, maar durfde niet naar buiten te gaan. Toen de politie en militairen aankwamen, was de bende verdwenen met medeneming van ne schoenen en het horloge van het slacht offer. De heer Roukens laat twee kin deren in Nederland na. President Gottwald heeft op voor dracht van premier Zapotocky, het hoofd van het planbureau, Dolansky, benoemd tot vice-premier. De leiding van het planbureau wordt overgenomen door de minister voor de chemische industrie, Pucik, die wordt opgevolgd door onderminister Simunik. De secretaris-generaal van de Katho lieke Volkspartij, Popisil, is benoemd tot minister van vervoer. Schippersgezin ontsnapte aan de verstikkingsdood \/AN Donderdagnacht tot Zaterdag morgen heeft in Rotterdam een schippersgezin, dat bestaat uit man, vrouw en twee kinderen, slapende en later in bewusteloze toestand in de kolendamp doorgebracht. Het is aan de in de buurt gelegen schippers, die het niet verschijnen van het gezin vreemd begonnen te vinden, te danken, dat vermoedelijk allennog van de verstikkingsdood gered konden wor den. Donderdagavond waren schipper J. Hoenderop, van het rijnschip „Noma- dos", dat in de Rotterdamse Waal haven lag, zijn vrouw en hun twee jongens van resp. drie jaar en zeven maanden, naar bed gegaan. Het blijkt nu. dat de kachel niet goed gesloten was en dat het circulatiesysteem defect was. Gelukkig is de kachel echter op de duur uitgegaan. De man was er het ergste aan toe en kon nog niet tot bewustzijn worden gebracht. De vrouw en de kinderen zijn inmiddels allen uit hun verdoving ontwaakt Niettemin bevinden allen zich nog in het Zuid er ziekenhuis te Rotterdam. Iniussen weer vier spionnen gearresteerd rvE vier vliegers van het in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse viieg- tuig zijn tijdens een gesloten zitting van het militaire gerechtshof te Boedapest ieder veroordeeld tot een boete van ongeveer 118.000 subsidiair drie maanden gevangenisstraf. Het vliegtuig en de lading werden door het Hof verbeurd ver klaard. Volgens een officieel Hongaars communiqué hebben de vliegers bekend, dat zij het Hongaarse luchtruim hadden geschonden en dat zjj voortdurend met Frankfort in verbinding waren gebleven. r\E Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou, Cummings, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de Russische onder-minister van buitenlandse zaken, Zorin. Cummings zou tijdens dit onder houd Zorin hebben gewaarschuwd voor de slechte uitwerking, welke he' doe terecht staan van de vier vliegers als „spionne i" voor een Hongaars erechts- hof op de Amerikaanse openbare me ning zou hebben. TNMIDDEL3 zijn Zaterdagavond door de Hongaarse veiligheidsdienst vier per sonen gearresteerd, die in dienst van de V.S. in Hongarije zouden hebben ge- spionneerd. Eén van hen, een zekere Janos Weissengruber. zou bekend heb- GROTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Een felle brand heeft de grote boer derij van de familie Peters in de buurt schap Rande, gemeente Diepenveen, in de as gelegd. Van de 19 stuks melk vee kwamen drie in de stal om. Ver scheidene gewonde dieren moesten worden afgemaakt. Domcarillon klingelt weer Nog juist voor Kerstmis is het gere staureerde klokkenspel van de Utrecht se Dom gereed gekomen en Zaterdag middag weer in gebruik genomen. Het aantal klokken is met twaalf uitgebreid. Met de Rotterdamse stad huisbeiaard is het spel nu het grootste en modernste van het land. Minister Lieftinck weer terug uit Amerika De Nederlandse minister van finan ciën. prof. Lieftinck, is gisteren op het vliegveld Meisbroek bij Brussel aan gekomen, daar het vliegtuig, waarmee hij uit Amerika kwam, tengevolge van de dikke mist niet op Schiphol kon landen. Per auto is de minster, die was vergezeld van enkele hoge ambtenaren, later naar ons land teruggekeerd. |N de grootste kolenmijn ter wereld, gelegen nabij West-Frankfort in de Ameri kaanse staat Illinois, heeft Zaterdag ten gevolge van een zware ontploffing, welke een hevige brand deed ontstaan, de ernstigste Amerikaanse mgnramp van dit jaar plaatsgevonden, welke tot dusver aan minstens 90 mijnwerkers het leven heeft gekost. Door de intense hitte in het getroffen gedeelte van de myn en het dodelyke gas, dat door onbekende oorzaak op 170 meter diepte de ont ploffing veroorzaakte, vorderen de reddingwerkzaamheden slechts langzaam. Sommigen van de slachtoffers werden geheel verbrand gevonden, de lichamen tegen de grond gedrukt. Er bestaat weinig hoop, dat de nog ingesloten myn- werkers, die zich op een afstand van zes kilometer van de liftschacht bevinden, zullen kunnen worden gered. Honderden bloedverwanten van degenen, die nog worden vermist, verdringen zich dag en nacht bij de ingang van de m^n. Gemoederen in Leeuwarden nog verhit Friese Beweging spreekt haar afkeuring uit ben, gedurende verscheidene maanden te Salzburg en in andere plaatsen door de Amerikanen te zijn opgeleid voor zijn ondergrondse werkzaamheden. Volgens de Hongaarse veiligheidsdienst was hij bij zijn arrestatie in het bezit van een Amerikaanse uitrusting, waar onder een revolver, handgranaten en vergift. De vier arrestanten zouden ou- meer tot taak hebben gehad radiotoe stellen in handen van bepaalde perso nen te spelen en geschikte plaatsen uit te zoeken voor het afwerpen van spion nen en uitrustingsstukken. Waarschijnlijk als gevolg van de rel letjes op Het Zaailand te Leeuwarden na de terechtzitting tegen Fedde Schu- rer en Tjebbe de Jong zijn Vrijdag nacht in de privé-woningen van de commissaris van politie, de heer A. Houwïng, de commandant van de rijks politie in het district Friesland, de majoor A. S. Fogteloo en de ouü -pre sident van de Leeuwarder rechtbank mr. C. W. Stheeman, die naar aanlei ding van de Friese kwestie zich met ingezonden stukken in de dagbladen keerden tegen net streven van deze be weging, stenen door de ramen gewor pen. Deze stenen waren gewikkeld in briefjes, Op het kattebelletje, dat op deze wijze bij mr. Stheeman naar binnen Perzie schrijft lening uit De Perzische premier dr. Mossadeq heeft Zaterdagavond in een radiorede een beroep gedaan op het Perziscne volk om in te schrijven op een grote nationale Perzische lening. kwam, stond in het Fries geschreven „U moei Fries spreken". Op het brief je, dat bij majoor Fogteloo werd „be zorgd" stond gesclueven „Ook jij bruut" en op het briefje dat de heer Houwing werd gepresenteerd stonden de woorden „Kan het zo, of moet de brandspuit helpen". Toen wij de com missaris van politie naar dit geval vroegen, zeide hij, dat het zo inder daad wel kon, en dat dit toch wel alle perken te buiten gaat. De raad van de Friese Beweging heeft zijn scherpe af keuring over deze kwajongensstreken uitgesproken. Truman poogf staalstaking le voorkomen President Truman heeft de loonsta- bilisatieraad opgedragen pogen een oplossing te vinden voor het loonge- schil tussen werkgevers en werkne mers in de Amerikaanse staalindustrie. 41 doden ow vele kinderen Gisteren is brand uitgebroken in een gebouw te Tijuna (Mexico), waar een kerstfeest voor wezen werd gegeven. Volgens de laatste berichten van New- Yorkse radiostations zijn tenminste 41 personen, onder wie vele kinderen, om het leven gekomen en 70 personen ge wond. Van San Diego in Californië uit zijn doktoren met bloedplasma naar het even over de grens gelegen plaatsje ge sneld om hulp te bieden. In Tijuna zijn alle dokters en medische faciliteiten gemobiliseerd. Alle 20 inzittenden kwamen om het leven Tien kilome'er ten westen van Te heran is Zaterdagavond een viermoto rig Egyptisch lijnvliogtuig tijdens een sneeuwstorm tegen een berg gevlogen, waarbij alle 20 inzittenden van het toe stel de dood vonden. Een van de slachtoffers is dr Henry Bennet, de "minist' ateur van het Amcr" -a~ c De Griekse Kamer heeft na een bewogen zitting, die de gehele nacht hulpprogramma voor onvoldoend ont- duurde, met 132 tegen 8 stemmen bij één onthouding het ontwerp voor een nieuwe grondwet goedgekeurd. Predikant priester gewijd De 70-jarige gehuwde, naar de Roomskatholieke kerk overgegane vor- nialige Duitse predikant Rudolf Goe the, is Zaterdag met speciale toe stemming van de Paus, in de kapel van het seminarie te Mainz door de bis schop van Mainz, lot priester gewijd. De echtgenote van de wijdeling was bij de plechtigheid aanwezig. Een herdenkingsnummer is uitge geven van het Algemeen Politieblad, dat 1 Januari zijn eeuwfeest viert. 1Me.eA'^e.Uoht Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Vrij zac-ht voor de tijd voor het jssr. DINSDAG: zon op 8.47, onder 1G.32; maan op 5.2-3, onder 38.26. WOENSDAG: zon op 8.48, onder 10.33; maan op 8.54, onder 13.59. DONDERDAG: zon op 8.48, onder 11.34 maan op 8.18. onder 14.51. wikkelde gebieden. Het ongeluk geschiedde kort voordat het vliegtuig op het vliegveld van Te heran zou landen. Het is gebleken, dat de radio-installatie van het toestel de fect was, waardoor het uit de koers ge raakte. Aan boord bevonden zich, be halve de Egyptische bemanning van vijf personen, Amerikanen, Britten en Perzen. Nog 50.000 geallieerde krijgsgevangenen „zoek" De communistische afgevaardigden te Panmoendjon hebben gisteren de geal lieerde voorstellen betreffende een wa penstilstand verworpen. Schout-bij-nacht Libby, een der ge allieerde onderhandelaars, heeft de communisten ervan beschuldigd, dat zij 50.000 geallieerde krijgsgevangenen niet op hun lijst hebben geplaatst. Het Egyptische regeringsgezinde blad „AI Misri" voorspelt een afkondigen van de staat van beleg in de Suez- kanaalzone als gevolg van de „snel slechter wordende" toestand aldaar. De Egyptische regering is niet van plan de kwestie aan de V. N. voor te leggen. Millioen Amerikanen slachtoffer van auto's Op 13 September 1899 werd de Amerikaan H. H. Bliss door een autoaangereden, toen hij uit de tram stapte. Hij was de eerste Amerikaandie door een auto ongeluk om het leven kwam. Ruim 52 jaar laterop Zaterdag, 22 December 1951, werd de mil- lioenste Amerikaan het slacht offer van een auto-ongeluk. In 1950 zijn 35.000 Amerikaanse bur gers door auto-ongelukken om het leven gekomen. (Advertentie, lug. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1