Zwitserland Kapp en Poin in te HEILK in het De wagen Kloosferbos o/oirclf/ciUY. KoJd B&JieJk UMyw-o-o-d m Groot gezin vierde Kerstfeest in het paleis op de Dam JIMMY BROWN AL AUTORENNER Generaal Dean bevindt zich in een schuilkelder te Pjongjang BOURJOIS Spoorwegdiefstal opgelost De buit van f 27000 werd teruggevonden Prins Bernhard sprak paleispersoneel toe Als de herders op weg naar Bethlehem Rode Kruis richt zich tot Moskou en Peking Hoofdambtenaar in Groningen in arrest GLIMLACHJE Dank aan Kim ll Soeng WILT GIJ SLAGIN? Kanse'boodschap in N. Herv. kerken MAANDAG 24 DECEMBER 1951 27. Wat was Moeder Woeffie big, dat zij meneer Knorremans eindelijk gevonden had, hoewel ze wel erg schrok van de toestand, waarin zij hem aantrof. „Meneer Knorremans wordt eens wakker. Kijk, ik ben hier. Ik, mevrouw Woeffie. Kent U me niet meer?" Maar meneer Knorremans gaf geen antwoord. Hij was diep in slaap of was hij reeds zó bevangen van de koude, dat hij geen antwoord kon ge ven? Moeder Woeffie keek wanhopig om zich heen. Wat moest zij beginnen, hier helemaal in haar eentje met Iemand, die meer op een sneeuwpop, dan op een levend wezen leek? Nu besefte Moeder toch wel, dat het een beetje onverstandig was om er zo he lemaal alleen op uit te trekken. Zij had geen ervaring, hoe zij met zulke slachtoffers moest omspringen en wie weet hoe lang het nog duren kon eer meneer Waffl zou komen opdagen Moeder wist natuurlijk ook niet, dat meneer Waffl reeds hulp had aange vraagd van meneer Bernhard, de gro te spoorzoeker van de Alpen. Ze be greep, dat het allemaal op haar zelf aankwam en toen er dan ook helemaal geen antwoord van meneer Knorre mans kwam, begon zij hem zachtjes met sneeuw in te wrijven. Gelukkig, eindelijk kwam er beweging in de ver starde sneeuwklomp. Meneer Knorre mans knipperde met zijn ogen en keek Moeder Woeffie met droevige ogen aan. „Wat? Is het al weer tijd om op te staan?" mompelde hij. „Ik heb nog helemaal geen zin. Laat me nog een uurtje slapen". En meteen sloot hij zijn ogen weer. Op 18 November werden uit een spoorwegwagon, afkomstig uit Belgie, op een rangeerterrein in Amsterdam drie balen wollen costuumstof totaal voor 'n waarde van f 27.000 ontvreemd. Vrijdagmiddag vond de politie in een schuilplaats uit de bezettingstijd in een huis in de binnenstad vrijwel de gehele partij stof terug. De man, die de stof in zijn bezit had. was een oude bekende van de politie, die zich al meermalen aan spoorwegdiefstallen heeft schuldig gemaakt. Er zijn thans drie mannen in deze zaak gearresteerd, maar de politie acht het niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. DEN groot gezin heeft Zaterdagnamiddag rond de kerstboom het Kerstfeest gevierd. De huiskamer, waarin de viering werd gehouden, was de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam, het gezin het gezamenlijk personeel van de paleizen in Nederland en de ouders een Koningin en een Prins. Twaalfhonderd ouderen en jongeren waren met autobussen naar de hoofdstad getrokken om tezamen met de Koningin, Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes het Kerst feest te beleven. Weggevallen was het onderscheid tussen hogere en lagere hof functionarissen, tussen hofmaarschalk en stalknecht, tussen kamerheer en kamer dienaar. Achter de lange tafels, waarop de chocolademelk dampte, stonden dit maal geen lakeien maar particuliere secretarissen, secretaressen en zelfs een vice- admiraal. maar ieder zie ook op hetgeen der an deren is, want dat gevoelen zij in u, hetwelk ook in Christus Jezus was". „Dat was Paulus' toepassing op het Kerstfeest. En ik geloof, dat ik geen betere ken", aldus de prins. Met een kerstspel door personeel van het staldepartement en het zingen van „Stille Nacht, Heilige Nacht" werd de kerstviering besloten. Bij het verlaten van het paleis reikten de Koningin, de prins en de prinsessen Bcatrx en Irene de aanwezigen een kerstbrood uit. DEINS BERNHARD sprak een wel- komstwoord, een koor van paleis Soestdijk zong het „Gloria in Excelsis Deo" en mr. J. C. baron Baud (piano) en Jo Juda (viool) voerden de sonate F dur van Handel uit. Staande op een podium onder de Atlasfiguur hield H. M. de Koningin een schriftlezing uit het Evangelie naar Lucas: hoofdstuk 2:1—20 en daarna sprak de Prins Hij trok een veigelij- king tussen de herders, die naar Bethlehem kwamen en allen, die deze middag naar Amsterdam waren getrok ken om hier in het paleis bijeen te ko men. „Ook de herders", aldus de Prins, „leefden in een zeer moeilijke tijd, maar toen zij Jezus hadden gezien, verheer lijkten en prezen zij God. Ik geloof, lat wij ons aan deze herders moeten spie gelen. Niettegenstaande alle moeilijk heden en onzekerheden van deze tijd moet er toch vreugde in ons hart zijn, omdat wij hier bij elkaar hebben mogen komen om die ene zekerheid dat het Kerstkind ook voor ons op aarde is ge komen samen te beleven. Indien vij dat, net als de herders, centraal stellen in ons leven, dan zullen wij daarin de kracht vinden om rustig datgene te doen wat onze hand vindt om te doen" De prins eindigde met een opwekking tot verdraagzaamheid en ontmoedigheió en citeerde ten slotte Paulus' woord. „Een iegelijk zie niet op het zijne, Naar te Genève verluidt heeft het Internationale Rode Kruis nota's ge zonden aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, en aan diens ambtgenoot van communistisch China, Tsjoe en Lai, waarin gevraagd wordt vertegenwoordigers van de or ganisatie in staat te stellen krijgsge vangenenkampen in Noord-Korea te be zoeken. Deze vertegenwoordigers zijn dr. Marti, die via Moskou zal reizen, en André Durand, die uit Hongkong naar Peking zal vertrekken. Op last van mr. J. Muntendam, offi cier van Justitie in Groningen, heeft de Harense politie de 52-jarige H. W. v. B., hoofd van de Dienst Stadsuit breiding en Volkshuisvesting te Gro ningen, gearresteerd, aldus meldt de Tel. De arrestatie van Van B. houdt geen enkel verband met handelingen, wel ke hij bij deze dienst, waarvan hij se dert de oprichting (1947) directeur is, heeft verricht. Het misdrijf, dat hem ten laste zal worden gelegd, betreft uitsluitend het privé-leven van de heer Van B., die reeds een bekentenis heeft afgelegd en is opgesloten in het Huis 'van Bewaring te Groningen. Zijn werkzaamheden worden thans waargenomen door de architect G. B. Smid uit Haren, die een functie be kleedt bij het bureau Volkshuisvesting. Hogere bijdragen voor dupiexwoningen Teneinde de bouw van dupiexwonin gen te stimuleren, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 gewijzigd, waardoor de bijdrage met f 20 wordt verhoogd voor woning wetwoningen. De overige f 20 zullen uit de huurprijs dienen te komen. Bij de bouw van dupiexwoningen op de basis van de premieregeling woning bouw 1950 zpllen de kosten van de grotere inhoud geheel uit de huurprijs worden bestreden. Nieuwjaarsdrukte bij de PTT Ieder jaar klaagt het publiek, dat in de periode van Nieuwjaarsdrukte bij PTT, verlovings-, geboorte-, onder- trouwkaarten en dergelijke als Nieuws- jaarskaarten zijn behandeld en dan ten gevolge van de te late overkomst hun doel hebben gemist. PTT doet uiteraard al het zijne om dergelijke abuizen te voorkomen. Het publiek wordt in ver band hiermede aangeraden dergelijke stukken niet in de brievenbussen te stoppen, maar met. een verklaring aan de loketten der postinrichtingen af tf geven. 28. Er stond een lange, magere fi- guur op de stoep van de villa van me- neer Giebel. Hij droeg een flambard- hoed en van zijn schonkige schouders hing een zwarte cape. Zodra hij zag. dat Dorus Draadgagel de deur open maakte, gaf hij deze snel een knipoog je. „Wat een meevaller", fluisterde hij. „dat jij de deur open hebt gemaakt. We hebben je telegram ontvangen. De baas laat je bedanken en hier is een kleinigheid voor je moeite". De ge heimzinnige man frommelde Dorus Draadnagel snel een paar bankbiljet ten in de hand en zei toen: „Zeg maar tegen meneer Giebel, dat Antonio Car- danolio, de beroemde uitvinder op het gebied van de benzinemotor, er is om met hem iets heel belangrijks te be spreken". Dorus liet Cardanolio* in de hall en haastte zich naar de werkplaats. ,D'r is een heel belangrijke snuiter om u te spreken. Hij heet Antonio Car danolio en hij zegt dattie...." „Carda nolio", bromde meneer Giebel. „Nog nooit van een vent gehoord die Cardo- nolio heet. Maar laat 'm maar wachten; zodra ik zin heb, ga ik wel eens naar 'm toe", „Het was geen ischias! M'n bretels zaten te strak Willfred Burchett, die de wapen stilstandsbesprekingen te Panmoendjon bijwoont als verslaggever van een communistisch dagblad te Parijs, heeft Zondag aan zijn collega's van de Ver enigde Naties verslag uitgebracht over een bezoek, dat hij dezer dagen gebracht heeft aan generaal Dean, de bevelheb ber van de Amerikaanse 24ste infante- rie-divisie, die op 25 Juli 1950 als ver mist werd opgegeven. Volgens Burchett bevindt de generaal zich in een comfor tabel verblijf in een schuilkelder nabij Pjongjang. NATIONALE PRODTTCTIVITEITSDAG OP 8 JANUARI Op 8 Januari zal in de Stadsschouw burg te Utrecht een nationale produc- tiviteitsdag worden gehouden. Aan de hand van voorbeelden uit de practijk zullen de resultaten van grotere doel matigheid in de productie en de betere verhoudingen in het bedrijf worden be licht. De minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft zich bereid verklaard het woord te voeren. >OOR vlARIORIE JERNON 123) Haar moeder was vastbesloten veel druk te van de zaak te maken en Peta werd eenvoudig meegesleept door het orga nisatietalent van mevrouw Darlev, haast buiten haar eigen wil om. Vreemd genoeg merkte ze dat ze er niet veel belangstelling voor had; werkelijk merkwaardig als ze bedacht dat ze er zich altijd op had verheugd een goed huwelijk te zullen doen en zich te kun nen uitleven in alle opwindende details van een bruiloft. De uitzet, uitnodigin gen, de receptie ze had altijd gedacht, dat het heerlijk zou zijn om een brui loftsfeest te hebben waar nog lang over nagepraat zou worden, een prach tige vertoning die heel wat beroering zou wekken. Maar nu ze de kans had ontdekte ze. dat het eigenlijk allemaal bitter weinig betekende. Zo nu en dan voelde Peta, als mevrouw Darley zich druk maakte over het een of ander onbelang rijk detail, zelfs een onbedwingbare be hoefte om in lachen uit te barsten en meermalen dachi ze dat ze zou gaan gillen als haar moeder niet ophield met zich zo dik te maken over iedere klei nigheid Het was eigenlijk allemaal nogal ver velend, vond Peta, al dat passen en stoffen uitkiezen en modeplaten raad- DE WERELDBEROEMDE PARFUM PARIS ^LS ADAM had geweten hoe de vrou wen van nu zijn, zou hij wel ge zorgd hebben zijn ribben bij elkaar te houden. Ziet, vrienden, een Amerikaan se autoriteit op het stuk van vrouwen beoordeling, zegt, dat 80 procent van de Amerikaanse meisjes geen hogere belangstelling heeft dan: Frankie Sina tra, het laatste schoonheidsmiddel en tennis. |-| De vrouwen van andere lan den zijn toch anders, hoor ik u tegen werpen. Neem de Duitse vrouw. Dui zenden hadden in de oorlog een taak in het leger. Dat had soms tot gevolg, dat ze nu in Russische krijgsgevangen kampen zitten. De voorzitster van de bond van voormalige vrouwelijke le den van het Duitse leger (ik hou m'n hart vast als dat „voormalig" eens uit die verenigingen van ex-militairen wordt weggeschrapt)heeft zich nu tot de vrouwen van Stalin, Molotof en an dere Russische staatslieden gewend, om de vrijlating van de vrouwelijke Duitse krijgsgevangenen te verkrijgen. Twee grote vrachtauto's volgeladen met Ne derlandse eieren hebben tengevolge van de gladheid een rare schuiver ge maakt in de buurt van de Luxemburgs- Lotharingse grens. Er gingen driehon- (Advertenbe, log. Med.) Vijf doden bij scheepsramp voor de kust van Cyprus Vrijdag is ter hoogte van het eiland Cyprus het Britse schip „Porlock Hill" aan de grond gelopen en vervolgens door een zware storm in tweeën ge broken. Van de uit 53 koppen bestaan de bemanning zijn vier Indiërs en een Engelsman verdronken. „Ook mijn beste wensen voor de Kerst". derdduizend eieren over de straat en alle schaaltjes knapten, want eieren kunnen niet tegen vallen. Dezer da gen heeft het echtpaar Strijker-Strij ker Pais te Klazinaveen zijn zeventig jarig huwelijksfeest gevierd. De beide echtelieden, die resp. 91 en 93 jaar oud zijn, genieten een prima gezondheid en de heer Strijker belooft iedereen, dat hij er nog tien jaar huwelijksleven bij- pikt. Kortgeleden is een aanvang ge maakt met de aanleg van een nieuwe luchthaven bij Londen. Het hapje zal 25 millioen pond Sterling kosten en er is rekening mee gehouden, dat er elke minuut een vliegtuig kan binnenko men of vertrekken. In de Sowjet- Unie is de eerste „Robot-fabriek" ge opend. Al het werk in de fabriek, die motorzuigers vervaardigt, wordt door machines gedaan. Er zijn slechts vier mannen tewerkgesteld om toezicht op de apparaten uit te oefenen. Theodoor bepeinst achteraf, dat het arbeiderspa radijs straks geen arbeiders meer nodig zal hebben. Q Een Engelse firma heeft een speelgoedpop vervaardigd, die drie woorden zegt, met zijn ogen knipt, ge voerd kan worden enop het potje kan gaan. plegen, al die poppenkast. En dan be dacht ze dat Blake Holdcroft er precies zo over zou denken, alleen zou hij bo vendien nog zeggen, dat het pronkziek en hol was, behalve vervelend en toen ze zijn beeld voor zich opriep en de iro nische spot in zijn ogen om al die on benullige dingen in gedachten meende te zien, spoorde dat haar aan om er nog van te maken dan al in de bedoeling iets pompeuzers en prachtlievenders had gelegen. Neville was ook niet erg verrukt met die geweldige voorbereidingen, dat merkte ze wel, maar ja, mannen voel den nooit veel voor zulke dingen, dus dat was niets bijzonders. Maar het was een feit dat hij soms allerminst de in druk van 'n gelukkig verloofd man maak te, en Peta, die dat ruiterlijk erkende, vroeg zich af of dat „Duistere Geheim" waarmee ze hem had geplaagd, hem dwars zat. Misschien was er een andere vrouw in zijn leven geweest en kon hij haar niet vergeten? „Dat is in ieder geval niet erg vleiend voor mij", dacht Peta. „Mijn charme is blijkbaar niet groot genoeg om hem mijn voorgangster te doen vergeten want dat moet het wel zijn. Alleen een vrouw of de herinnering aan een vrouw kon hem zo afwezig maken". Neville was echter overigens altijd even vriendelijk en attent en Peta wist instinctief dat ze haar toekomst veilig in zijn handen kon leggen. Maar de herinnering aan een krachtig, meedo genloos donker gezicht achtervolgde haar dag en nacht, en ze wist, dat datgene, waarop ze al haar plannen had gericht en waar ze altijd op had gehoopt een goed huwelijk nu niets meer voor haar betekende. Wanneer het verlangen en de herin nering al te ondragelijk werden, stort te Peta zich met koortsachtige ijver op de preparatieven voor haar huwelijk. Maar midden in de drukte hield ze dan soms ineens op en dacht aan Blake's woorden: „Jij strekt altijd begerige handen uit naar wat jij denkt dat de waardevolle dingen in het leven zijn, maar het enige wat de moeite van het hebben waard is, geluk, ontgaat je". Wel, het leek erop dat hij gelijk had, nietwaar? Ze had alles wat een meisje maar kon verlangen en toch was ze niet gelukkig, is het niet? Op dat punt aangekomen zuchtte Peta altijd en stortte zich met des te groter ijver op haar bezigheden, alsof ze door zich op haar bruiloft te concentreren de enige man, die ooit haar hart snel ler had doen kloppen, zou kunnen ver geten. (Wordt vervolgd) Op 19 Juli 1950 was Dean door de Noordkoreanen ontvoerd en ruim een maand later, meer dood dan levend, door uitputting, aan het noordelijke opperbevel overgegeven. Hij woog toen nog slechts ongeveer vijftig kilo. Bur chett liet zijn collega's een copie zien van een op 21 December j.l. gedateerde brief, ondertekend door William S. Dean, generaal-majoor van het Ameri kaanse leger, krijgsgevangene, en ge richt aan generaal Kim II Soeng. Dean drukte hierin zijn voldoening uit voor de goede verzorging en besloot met de woorden: „Ik ben er van overtuigd, dat mijn behandeling het resultaat is van door u gegeven instructies". BRANDSTOFFENBIjSLAG De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft goedgekeurd, dat gedurende het lopende winterseizoen ook aan tewerkgestelden ingevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders een brand- stoffenbijslag wordt verstrekt. Aan deze tewerkgestelden kan in de periode van 28 October 1951 tot 26 April 1952 een brandstoffenbijslag worden toegekend, welke voor kostwinners en alleenwo- nenden f 2.per week en voor kost gangers f 1.per week bedraagt. Wysjinski sprak Sjarett De Russische minister van buiten landse zaken, Wysjinski, heeft Zater dag te Parijs een onderhoud gehad met zijn Israëlische ambtgenoot, Mosje Sja rett. Naar verluidt, zijn het vraagstuk van het commando voor het Midden- Oosten en de emigratie van Joden uit de Sowjetunie en de volksdemoccra- tieën naar Israel ter sprake gekomen. voor H.B.S. o! Staatsexamen? Mulo of Onderwijzersakte? Studeer dan met de Cursus met de merkwaardige resultaten. Ook U kunt dan in korte tijd zeggen: GESLAAGD... DANK ZIJ (Advertentie, Ing. Med.) op weg naar 39. Trol de Trooster had de touwen van de brug doorgesneden en het ge volg was, dat Kappie en de maat ineens naar beneden duikelden. Gelukkig kon den ze allebei nog net bijtijds de brug vastgrijpen, anders zou het er afschu welijk hebben uitgezien. Het was al erg genoeg, hoe ze boven de kloof slinger den, naar de bergkant toe. Met een vaart kwamen ze tegen een bamboe- stam aan, die daar toevallig groeide en dit was hun geluk, anders waren ze katapult, en slingerde hen met een nog rende figuurtjes daar met welgevallen allebei tegen de bergwand te pletter grotere vaart weg, dan ze er tegenaan slingeren. „Dat houden ze niet", dacht geslagen door de vaart, die ze hadden, gekomen waren. hij. „Die kunnen ieder ogenblik in de De bamboestam weckte echter als een Trol de Trooster zag de twee slinge- diepte storten!" yAN de kansel in de Ned. Hervormde kerken is gistermorgen namens de generale synode een kanselboodschap voorgelezen, waarin o.m. wordt gezegd, dat de Kerk met grote vrees de ge weldige bewapening en de dreigende oorlogstoebereidselen aanschouwt. Wel iswaar weet zij uit het Woord van God, dat er in de laatste dagen oorlogen en geruchten van oorlogen zullen zijn. Maar de Kerk gelooft ook, dat de oor logen niet komen als een noodlot. Zij weet, dat God zich menigmaal beeft laten verbidden. Daarom roept de gene rale synode de gemeente van Christus op, voor zichzelf en voor de wereld be lijdenis van zonde en schuld te doen. Wij hebben samen met de wereld in grote mate de wereld gezocht. Ook de Kerk is niet gebleven bij haar Here en zijn Woord. Maar wij geloven, dat God de hoorder der gebeden is en niet beschaamt degenen, die Hem verwach ten, aldus de boodschap. Gedachtig aan de woorden van Jezus: „Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan", waarschuwt de Ned. Herv. Kerk drin gend om van de grote bewapening geen afgod te maken. „Alleen de bekering tot God en het geloof in Jezus Chris tus kan de mensheid van heden be hoeden voor de ondergang in stof en puin". Met de opwekking, dat alle dienstplichtigen en ook zij, die geloven God te gehoorzamen in dienstweigering, hun sterkte zullen zoeken in Hem al leen, wordt de kanselboodschap be sloten. V. n het geschiedd er een gebod Augustus, dat de ge zoude worden. Deze eerste best Cyrenius over Syrië En zij gingen allei den, een iegelijk na; En Jozef ging ooi stad Nazareth, naar die Bethlehem gena. het huis en geslacht om beschreven te ondertrouwde vrouw En het geschiedde de dagen vervuld we en zij baarde hart wond hem in doekei de kribbe, omdat vo in de herberg. En daar waren h< streek, zich houdenc de nachtwacht over En zie, een Engel i en de heerlijkheid d en zij vreesden met En de Engel zei want zie, ik verkol die al den volke we n a m e 1 ij k dat Zaligmaker, welke de stad Davids,

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6