Dr Adenauer zal Schuman steunen De Perzische oppositie wil Mossadeq aanklagen Vele krijgsgevangenen kwamen om door „ziekten en het klimaat Koninklijke familie in Sankt Anton Aanrijding bij Breda opgehelderd Vrijdag 28 Dec. 1951 148e Jaargang No. 305 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Benelux-landen volharden in hun gereserveerde houding Geen staalstaking de Ver. Staten in Steiiwand-rijder viel uit nok van circus Voorstel van Belgie heeft geen kans Volgende winter eind van stroombeperking Niemöller naar Moskou Pakistan doet beroep op de Veiligheidsraad Geen Marshallguldens voor Zandvoort Ko-hl ReMefi Dievenbende opereerde in Belgie en Nederland DRIELING IN NIJMEGEN Ook Stassen wenst candidaat te staan De Duif se invoertarieven voor zuivelproducten In Januari wordt een verlaging verwacht Scherpere contrd'e op handel met Rusland Opnieuw demonstraties in straten van Cairo Nederlandse coaster in moeilijkheden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Conferentie over een Europees leger begonnen pal De Amerikaanse „United Steel Wor kers Union" heeft zich uitgesproken tegen de staking, die op Nieuwjaars dag zou beginnen. Voorzitter Murray zeide, dat zijn vakvereniging zou blijven medewer ken aan de productie van het staal van essentieel belang. Drie Januari zou een bijzondere vergadering van het. vakverbond gehouden worden voor het nemen van nadere besluiten. Indertijd heeft president Truman een beroep op de arbeiders gedaan. De president heeft ook gedreigd de sta king te verhinderen door gebruikma king van de Taft-Hartleywet. Londenaren beleefden een afschuwelijke sensatie De zevenduizend bezoekers van een circus te Londen hebben een afschu welijke sensatie beleefd, doordat een motorduivel, die in de nok van het cir cus zijn halsbrekende toeren uitvoer de, van twintig meter hoogte naar be neden smakte, het vangnet miste en zwaar gewond werd. De 34-jarige Duitser Arno Wickbold placht zijn toeren te verrichten in een bolvormige stalen kooi. Als hij zoveel vaart had, dat hij tegen de wanden kon rijden, schroefden zijn helpers de bodem uit de bol, zodat niets dan een vangnet hem van de dood scheidde. Tijdens de rit sloeg de motor af. Wick bold schampte langs het vangnet en kwam in de piste terecht. Hij werd «iel weggedragtui, v.aarife het pro gramma zonder onderbreking werd voortgezet. I>E ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg en de Westduitsc staatssecretaris van buitenlandse zaken, Ilallstein, zijn gisteren te Parijs bijeen geweest voor het opstellen van een agenda voor de conferentie over een Europees leger. De ministers werden het eens over het ontwerp voor drie „gezagsorganen", t.w. een defensiecommissa riaat, een raad van ministers en mogelijk een „Europese Assemblee". De ont werpen zullen Zaterdag verder besproken worden. Een Franse woordvoerder zeide, dat men het ook eens was geworden over een „overgangsperiode" van niet bepaalde duur. België, en in mindere mate Nederland, bleven een gereser veerde houding aannemen ten aanzien van de politieke aspecten van het leger. JAR. KONRAD ADENAUER, de West- duitse bondskanselier, zal het Fran se standpunt inzake een sterk cen traal gezagsorgaan voor het toezicht op het voorgenomen Europese leger steunen. Een Duitse functionaris ver klaarde Donderdag, dat Adenauer de Franse pogingen zou ondersteunen om de vrees van Nederland, Belgie en Luxemburg voor een te gecentrali seerd gezagsorgaan te overwinnen. Ge noemde functionaris liet zich optimis tisch uit over de mogelijkheid, dat een Frans compromisvoorstel tot over eenstemming zou leiden tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, de Benelux en West- Duitsland. Volgens het Franse voor stel zouden de eerste twee of» drie ja ren van het bestaan van het Europese leger als een experimenteel stadium worden beschouwd. De Benelux en de andere betrokken landen zouden dan kunnen ervaren hoe het leger in de practijk zou functionneren. JAE Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman heeft op een persconferentie het Belgische denk beeld verworpen dat er een proefpe riode van drie jaar diende te zijn voor her Europese leger, gedurende welke elk lid zich zou kunnen terug trekken. II Besprekingen vinden normaal doorgang JjE communisten hebben gisteren te Panmoendjon verklaard, dat vele der vermiste Amerikaanse krijgsgevan genen „als gevolg van ziekten en door de uitwerking van het ruwe Koreaanse klimaat" om het leven zijn gekomen. Volgens de Noordkoreaanse generaal In Noord Holland Als werken in Velsen en Amsterdam gereed komen Bü de behandeling van de provin ciale begroting in de afdelingen is de vraag gesteld, of in de komende win ter voor de provincie Noord-Holland ook weer zal moeten worden overge gaan tot beperking van het stroom verbruik. Naar uit het antwoord van Ged/ Staten blijkt, is dat nog aller minst zeker. In de memorie van antwoord wordt namelijk medegedeeld, dat de nood zaak van beperking voor een belang rijk deel mede ervan zal afhangen, of de in aanbouw zijnde turbine van vijf tig MW in de centrale van Velsen in het najaar van 1952 in gebruik zal kunnen worden genomen, alsmede van het tijdig gereed komen van de cen trale van de Gemeente Amsterdam aan de Hemweg. Ds. Martin Niemöller, leider van de buitenlandse dienst van de Duitse Evangelische Kerk zal in de komende dagen naar Moskou reizen, waar hij het streven der oecumenische bewe ging en het verband hiertussen en de christenheid in het algemeen, wil be spreken. UteeA^eAicAt Verwachting tot morgenavond In de loop van de avond opnieuw tot hard en in "de kustprovincies tot volle storm aanwakkerende Zuidelijke wind. Toenemende be wolking met later tijdelijk regen. Morgen overdag krachtige tot stormachtige en naar Zuidwest of West ruimende wind Wisselende bewolking met buiten. Weinig verandering in temperatuur. Lee hadden alleen de Fransen, Britten en Turken nauwkeurige cijfers gepu bliceerd van hun vermisten. De cijfers van de Amerikanen en Zuid-Koreanen konden echter niet als juist worden beschouwd. De verbondenen hebben meegedeeld, een. uitwisseling van alle krijgsgevan genen te zullen overwegen, indien de noordelijken volledige lijsten zouden overleggen van de zich in hun handen bevindende geallieerden. Ook gisteren werd door geen van beide partijen te Panmoendjon gerept over het feit, dat op die dag het tijd perk van dertig dagen afliep, waarbin nen een wapenstilstand gesloten had moeten worden. Generaal Nuckois ver klaarde, dat er geen tijdlimiet was, zo dat ook* een verlenging niet nodig was. De subcommissie maakte overigens ook gisteren geen vorderingen. De noordelijken weigerden de schriftelij ke belofte te geven, dat zij tijdens een wapenstilstand hun luchtmacht niet zouden versterken. India moet troepen terugtrekken De Pakistaanse eerste minister, Nazimoeddin, heeft van de Veilig heidsraad geëist, dat hij India zal ver zoeken zijn troepen uit Kasjmir terug te trekken en vervolgens een vrij ple bisciet zal laten houden onder zijn eigen supervisie. Indien het vraagstuk Kasjmir niet op vreedzame Wijze werd opgelost zou niemand kunnen weten wat er zou gebeuren als de ge voelens in de harten van het volk zich naar buiten zouden uiten. Kozakken kozen een nieuwe ataman Te München hebben 57 vertegen woordigers van de „opperste raad der kozakken" een bespreking gehouden over de beginselen voor een vrij heidsstrijd van het volk der kozakken" De raad vertegenwoordigt ongeveer 13.000 kozakken in Europa, Amerika en Australië. Generaal Serge Makejef, woonachtig in Brussel, werd tot „opperste ata man" gekozen. Hij legde in tegen woordigheid van een priester de eed af op de ataman-staf, het teken zijner waardigheid. De staf dateert uit de tijd van de stichting van de eerste kozakkenstaat in 1637. Hij wordt thans verborgen gehouden, omdat men vreest, dat de Sowjet-Unie de staf zal opeisen. Ingenieur Wassil Glalkof werd tot voorzitter van de raad gekozen. Verbindingsofficieren van beide partijen trachten te Panmoendjon overeen stemming te bereiken inzake het vaststellen van de demarcatielijn. Rechts: De Amerikaanse kolonel Murray tekent .seen lijn uit op de kaart die hem voorgehouden wordt. Links: De Noordkoreaanse kapitein Radm Kim Wom Mu legt de kaarten uit voor kolonel Gnang Chun San, de oudste verbin dingsofficier van Noord-Korea. Militaire missie der V.S ongewenst De leiders van de oppositie in het Perzische parlement hebben de voor zitter gevraagd een speciale zitting bijeen te roepen, waarin zij minister president Mossadeq en zijn regering onder beschuldiging willen stellen. In FLESJE MET VERGIF TERECHT Het flesje codinovo tabletten, dat de vorige week door een bode in Gronin gen was verloren en dat een levens gevaarlijke dosis vergif bevatte, is thans weer terecht. De vinder heeft het bij de Groninger recherche gedepo neerd. De te Grave fjeboren pater J. Stein S. J„ directeur van de Vaticaanse sterrenwacht, is Donderdagmorgen op tachtigjarige leeftijd te Vaticaanstad overleden. Gemeenteraad werkt niet mee aan hotelplan De gemeenteraad van Zandvoort heeft Donderdag een bedrag van drie ton van de hand gewezen. De raad heeft n.l. een voorstel van B. en W. verworpen, om de heer A. H. Pompe»„ exploitant van Bad Riche, in de ge legenheid te stellen, zijn in de zee- reep gedachte hotelplan uit te voeren. Daartoe zou het uitbreidingsplan moe ten worden gewijzigd. De heer Pomper zou voor de uitvoering van zijn plan nen drie ton aan Marshallgeld krijgen. Tweedagen geleden viel de eerste sneeuw ïfONINGIN JULIANA, prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes zijn gis termorgen per trein van Baarn naar Oostenrijk vertrokken en vannacht om twaalf uur in Sankt Anton aangekomen. In verband met de weersomstandighe den is de koninklijke familie niet, zo als aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen, per vliegtuig naar het Oosten rijkse vacantie-oord gereisd, doch in een wagon van de Koninklijke trein, welke te Utrecht aan de expresse-trein van 11.56 werd gekoppeld. Het kleine Sankt Anton, populair vacantie verblijf voor touristen van alle nationaliteiten, is eerst twee dagen ge leden door Koning Winter verblijd met een prachtig pak glinsterend-witte sneeuw. Het voelt zich met dit kerst cadeau des te gelukkiger, omdat de voor de ski-liefhebbers onontbeerlijke sneeuw lang niet overal gevallen is. Rijdende door Zwitserland naar de Oostenrijkse grens is tot 40 km voor Sankt Anton nergens enige sneeuw te bekennen. Het plaatsje zelf kan de talloze be zoekers nauwelijks nog gastvrijheid bieden. Vele touristen moeten zich te vreden stellen met geïmproviseerde slaapplaatsen. Onder hen bevinden zich niet allee* Oostenrijkers, doch ook vele Fransen, Zwitsers, Noren, Denen en Amerikanen, van wie velen met stij gend ongeduld de sneeuwval hebben moeten afwachten, alvorens zij ten slotte met de Kerstdagen voor het eerst de ski's konden onderbinden. TAE gemeenteambtenaren in Den Haag (om nauwkeurig te zijn, de ambte naren van openbare werken) klaagden dezer dagen: „Wat deksels, waar zijn toch die deksels!". Vóór in de Bezui- denhout verdwenen namelijk telkens de deksels van allerlei putten, tot groot te slapen, uit zijn kooi viel. De ongerief van voorbijgangers, die op schrokken schipper verscheen tierend gezette' tijden tot het middel in de diep- water sprong Naast'de kantoorbedien de zijn ook de anderen, die tijdens deze „wilde vaart" geramd werden, zwaar in de boot. De voorsteven van de rondvaartboot is gelijk aan de snuit van een bull-dog en het motorschip ëe- heeft een deuk om „u" tegen te zeg gen. n Nu het nieuwe jaar nadert be de motie van de oppositie wordt Mos- sadeqs kabinet beschuldigd van: wets- breuk, onthouden van vrijheid en vei ligheid aan het volk, een noodlottige economische politiek en minachting van het parlement. Volgens Perzische parlementaire re< gels moet de voorzitter een dergelijke zitting na overleg met de minister president binnen een maand, nadat het verzoek is ingediend, beleggen. Volgens een bericht uit welingelichte bron te Teheran overweegt de Perzi sche premier dr. Mossadeq de diensten van de Amerikaanse militaire missie in Perzie c}p te zeggen. Volgens een in 1947 tussen Perzie en de Ver. Staten ge sloten overeenkomst mag Perzie geen militaire adviseurs uit andere landen dan de Ver. Staten in dienst nemen. Mossadeq zou deze bepaling als „een inbreuk op de souvereiniteit" van zijn land beschouwen. De Maastrichtse recherche heeft door de aanhouding van de 35-jarige los-werkman P. P. W. te Maastricht, een reeks diefstallen opgehelderd, welke W. in samenwerking met o.a. de 25-jarige mijnwerker F. G. V. en de 32-jarige fabrieksarbeider H. A. M., in Nederland en Belgie heeft gepleegd Gestolen werden o.a. horloges, ringen, drank, diverse gebruiksvoorwerpen, geld, koper en machine-onderdelen. Een deel van de buit kon worden ach terhaald. Mevrouw L. Lamers heeft gisteren in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maakten het gisteren goed. Mevrouw Lamers is reeds moeder van drie kinderen. Een hele kluif Landbouwer Van Erven te Oir- schot zal straks erwtensoep eten met kluif en daarvoor heeft hij dan ook zijn uiterste best gedaan. Hij heeft een varkentje opgefokt en het zwijntje is het blijkbaar voor de wind gegaan, want het beest is zo welvarend, dat het op het ogenblik 860 pond weegt. Dat wordt straks een hele kluif. Dc vooraanstaande republikein Ha rold «Stassen heeft verklaard de can didatuur van zijn partij voor het pre sidentschap der Verenigde Staten t» wensen. De republikeinen Earl Warren en Robert Taft hebben reeds verklaard zicli ook candidaat te zullen stellen. Stassen zeide zijn eigen „humanitair en liberaal" program te hebben. Hij zou. zich onder meer richten tegen „ae lage moraal in Washington", de infia- tiedreiging, binnenlandse onenigheid en „het gevaar van het international# communisme". Bij de onderhandelingen over het nieuwe handelsverdrag tussen West- Duitsland en Denemarken is in het pro tocol een clausule opgenomen, waarin van Duitse zijde wordt beloofd het in voerrecht voor zuivelproducten te ver minderen. Men zou dan komen tot een vermindering van 30 tot 22 pet. Deze verlaging kan in Januari worden ver wacht en indien dit geschiedt, zal ook Nederland hiervan kunnen meeprofite ren. Voor onze kaasexport zou dit beteke nen, dat er per honderd kilogram kaas een bèdrag van zestig mark bij de in voer moet worden betaald in plaats van de 88 mark volgens het voor ons land zo nadelige nieuwe tarief sinds één October. Harriman kondigt aan: W Averell Harriman, directeur van het Amerikaanse bureau voor weder zijdse veiligheid, heeft verklaard, dat hij ie wet-Battle, waardoor onvoor waardelijk alle hulp wordt afgesneden voor ieder land, dat militair of atoom materiaal naar het Sowjetblok expor teert, streng zal toepassen. Hij zal al leen uitzonderingen aanbevelen indien alle andere redelijke manieren om de uitvoer te beperken zijn uitgeput, Har riman gaf toe, dat er gevallen zouden kunnen voorkomen, dat invoer uit het Sowjetblok van strategisch belang is voor de vrije wereld. De Egyptische politie heeft te Cairo in de lucht gevuurd en traangasbom- men geworpen tijdens een schermut seling van twee uur met enige hon derden demonstrerende studenten. On der het roepen van „geen compromis met de Engelsen" trachtten de stu denten naar Koning Faroeks paleis op te trekken. Negen politiemannen en 17 studenten liepen verwondingen op. Alle middelbare scholen in Cairo en Alexandrie zijn tot nader order ge sloten. Eenzelfde lot trof de universi teit Foead ei Awai te Cairo en de theologische universiteit Al Azhar. Door Scheveningen Radio is gister middag een boodschap ontvangen van de Nederlandse kustvaarder „Gemma", waarin deze dringend om hulp vroeg. De „Gemma" drijft met machineschade drie mijl ten noorden van Kaap Ma- chicaco in de nabijheid van Bilbao. Een aantal Spaanse schepen heeft draadloos contact met de „Gemma". De kapitein van het schip meldde, dat de zware stormen het onmogelijk zul len maken langszij het vaartuig te ko men, doch hij zou met noodsignalen de positie van het schip bekend maken. te verdwenen. Nu heeft men de twee zó in de war, dat hij eetf raampje van daders te pakken. Ze waren juist aan aan dek en dat maakte de kantoorman ginnen de mensen alom morele ver schoningen aan te trekken. Eén der ge- het ontdekselen in de Theresiastraat en werden op heterdaad betrapt. Ze zit ten diep in de put, want niet minder dan 32 deksels hebben ze gestolen. De dingen, die ongeveer f 15 kosten, gin gen voor tachtig cent naar een Haag se opkoper. Een Amsterdamse kan toorbediende had zo diep in het glaasje gekeken, dat de bodem (van het glaas je) er gewoon van bloosde. Na de vijf tiende borrel kreeg de inktslaaf het idee een boottochtje te gaan maken. Het starten ging vlot, maar het ma noeuvreren kostte enige hoofd- en boot- brekens. De jongeman ramde negen maal de wallekant en enkele dekschui ten Ten slotte enterde hij een motor schip. dat zo'n eeweldige stoot kreeg, dat de schipper, die in het roefje lag zijn vaartuig opende en prompt in het vangenen uit Landsberg, die vóór kerst mis gratie had gekregen, heeft ver klaard nimmer meer in wat voor uni form dan ook, aan machtsuitbreiding deel te nemen, behalveals er weer een Hitier zou opstaan, n In de stad Bedford (Indiana) is dezer dagen me vrouw Hutchinson overleden. Ze was eigenares van een spookhuis, dat be weegbare vloeren, wegklappende wan den, wiebelende lampen en een zucht- installatie had. Mevrouw had alles zelf laten aanbrengen en ze zag niets liever dan dat haar gasten wenend van angst wegkropen in hoeken en gaten, waar prikkende armen (allemaal mecha nisch) hen opwachtten. Mevrouw Hut- chinson.overleed aan een hevige schrik, doordat ze bij het ontwaken een dode rat op haar kussen vond liggen. „Komm doch in meinen Armen!" Dader hield zich uit angst verborgen De dodelijke aanrijding, welke Maan dagavond in Wagenberg (bij Breda) plaats vond, blijkt veroorzaakt te zijn door de taxi-ondernemer J. van de R. uit Wagenberg, die zijn garage nog geen honderd meter van de plaats van het ongeval heeft. Volgens zijn verklaring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft v. d. R. eerst de Wagen op zijn erf ge zet, dat vlakbij was. Vervolgens is hij teruggelopen om te inforrperen wat er gebeurd was. Onderweg hoorde hij ech ter al, zo verklaarde hij, dat hij een ongeluk met dodelijke afloop had ver oorzaakt. Daardoor was hij zo ontsteld, dat hij niet verder durfde te gaan en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De rijkspolitie wist hem echter te vinden. Hij legde toen een bekentenis af. Van drankmisbruik is niets geble ken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkele glazen bier gedronken. Vast is komen te staan, dat v. d. R. niets.. te maken heelt gehad met de aanrijding, welke op dezelfde avond op de Stationsweg in Breda plaats vond De dader daarvan wordt nog steeds ge zocht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1