Opruimings firma. M. PREIJER Stad en Omgeving Vragen over de gemeentelijke electriciteitsbedrijven De fel begeerdie brandweerstaf Renaissance-dichter Spiegel over leed in 1612 te Alkmaar Gevonden voorwerpen AGENDA ADVOCAAT Beethoven-concert Willem Andriessen DE KAASMARKT Kerkelijke verkiezingen biljetten met bijpassende P#@eA»n.v. Payglop Telefoon-tarieven worden gewijzigd voordeliger uit Ve©r <9@ sus. Feestdagen Wijnhandel - Alkmaar, Voordam 10, tel. 3166 STEFANO VERMOUTHper Literiles f 3.50 Bij elke Hes een Apéritiefgias GRATIS Geen zoeker naar eer, aanzien of aanhang Kleine besparingen bij de Nutsspaarbank nemen toe VRIJDAG 38 DECEMBER 1951 Nog geen rapport van voorlichtingscommissie Enige leden van Provinciale Staten hebben aan Ged. Staten diverse vragen gesteld over de huidige positie der be drijven die nog niet in handen van het Provinciaal Elcctrisch Bedrijf zijn over gegaan, waartoe, zoals men weet, ook Alkmaar behoort. Door Ged. Staten is daarop het volgende antwoord gegeven. Op het moment, dat de Provincie in hoogste instantie in het gelijk werd gesteld in het proces AlkmaarProvin cie betreffende de overname van het Gem. electriciteitsbedrijf, waren nog aanwezig de plaatselijke bedrijven der gemeenten Akmaar, Bergen, Egmond aan Zee, Den Helder, Hilversum en Naarden. Ondanks vorenbedoelde be slissing, weigerden deze gemeenten haar bedrijven aan de Provincie over te dragen; zij wendden zich terzake tot de Staten-Generaal en de regering. Deze heeft te harer voorlichting een commissie in het leven geroepen, wel ke tot taak heeft na te gaan of, gezien uit een oogpunt zowel van doelmatige electriciteitsvoorziening als van de daar bij betrokken bestuursbelangen, leve ring van electrische energie door het productiebedrijf rechtstreeks aan de verbruikers dan wel door middel van gemeentelijke distributiebedrijven de Voorkeur geniet. De commissie is haar werk aangevan gen. Het lid van Gedeputeerde Staten, belast met de Provinciale bedrijven, is lid van die commissie. Het tarief-Van Swaay. In afwachting van de door de rege ring terzake te nemen beslissing wordt door de Provincie aan de zes gemeen ten electriciteit geleverd tegen het zgn. inkooptarief-Van Swaay, zij het voor enkele gemeenten met kleine afwijkin gen hiervan. Het tarief Van Swaay is ongeveer ge- regering in 1937 vastgesteld ter bepa ling van de door de Provincie aan de gemeenten bij overdracht harer bedrij ven uit te betalen aflopende uitkerin gen als niet-verplichte tegemoetko ming voor het verlies van winstuitke ringen uit het over te dragen bedrijf. Met toestemming der regering vond dit tarief toepassing, indien na de be ëindiging van het stroomleveringscon- tract een gemeente weigerde haar electriciteitsbedrijf over te dragen, ten einde de gemeentelijke distributie'voort te zetten. Het tarief-Van Swaay is ongeveer ge lijk aan het tarief, dat vóór de beëin diging van het contract gold voor de gemeente Hilversum en aan dat voor De volgende voorwerpen, welke in het tijdvak van 20 tot en met 26 December als gevonden zijn gedeponeerd aan het bureau van politie, zijn daar iedere werk dag. gehalve Zaterdags, van 17—18 uur te bevragen: 2 wanten, handschoen, bos sleutels, herenhoed, armband, contactsleu tel, zaklantaarn, verfkwast en vijl, schroe vendraaier, herenpolshorloge, alpino, kin derwantje, overall, handschoen, zakkam, huissleutel, spatscherm, want, badhand doek en zwembroekje, Crucifix, manchet knoop, gehaakte dameshandschoenen, handschoen, portemonnaie, handschoen, broekriem, shawl, parapluie-hoes, Lips- sleutel, gebreide handschoen, handschoe nen, jasje (pop) en kerkboekje R.K. Van de volgende voorwerpen worden aan het bureau van politie de adressen van de vinder verstrekt: shawl, pop, hand schoen, shawl, paar wanten, ballpoint, portemonnaie met inhoud, handschoen, on derjurk, armband, handschoen en zak doek. Burgerlijke stand Geboren: Elizabeth M., d. van R. P. Abrahamse en C. M. Visser. Patri cia, d. van J. Luitjes en T. G. Pain. Albert, z. van A. den Iseger en M. Mo lenaar. Franciscus B., z. van F. J. Ver- berne en J. M. v. Veen, Reina L., d. van J. Dijk en H. Gerritsen. Cornelis, z. van C. Kuiper en A. Bakker. Adriaan M. P., z. van A. Rentenaar en T. G. Leering. Jacobus C. F., z. van L. J. D. Stuip en E. C. Bakker. Ondertrouwd: Simon Schaaf en Agatlïa M. E. Lutgerink. Johannes van Hardeveld en Carolina A. van Doorn. Jan de Waard en Sophia C. Vasbinder. Gehuwd: Cornelis Tijm en Grietje Roos. Jacobus C. H. Smit en Anna L. Schoonhoven. Bob van Tellingen en Anna M, de Haan. LID VAN DE KAMER VAN TOEZICHT Herbenoemd is met ingang van 24 Februari 1952 tot plaatsvervangend lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem mr. J. Warnaer, inspecteur van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der registratie en successie te Alkmaar. VERZAMELLOONSTATEN LOONBOEKEN LOONBRIEFJES LOONZAKJES A* n.v. PAYGLOP tvertentie, Ing. Med.) de gemeenten Egmond aan Zee en Naarden. Hilversum koopt met toestemming der regering nog steeds haar energie in volgens haar vorenbedoeld" tarief, met Egmond aan Zee is zulks ook het geval, de andere vier gemeenten heb ben het tarief-Van Swaay. (Bergen heeft op grond van het oude contract hierop een reductie van 20%). Het ligt niet in de bedoeling aan de vorenaangegeven tariefstelling een ein de te maken. Wel zal worden nagegaan in hoeverre deze tarieven moeten worden verhoogd overeenkomstig de door de regering nader te geven alge mene richtlijnen inzake de tariefsver hoging. De vraag of het juist is, dat de piek- belasting voor de zelf-distribuerende gemeenten hoger is gesteld dan voor de gebieden, waar de stroom direct aan de verbruikers wordt geleverd, is aannemende, dat hier bedoeld wordt dvergoeding voor de maximale belasting niet voor beantwoording vatbaar, aangezien voor dit directe ver zorgingsgebied geen tarief als in de vraag bedoeld Is vastgesteld. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De Jantjes (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur: Abbott en Costello: Van je familie moet je 't maar hebben (14 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Mensen in het wit (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De gesluierde Maja (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: A.T.G. brengt: „Droom der gevangenen" en „Met eer vol ontslag". ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 28 Dec.: 3.15 v.m. 3.35 n.m. Zaterdag 29 Dec. 4.07 v.m. 4.25 n.m. WATERSTANDEN CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 3.20 15.40 9.20 17.40 Zaterdag 4.12 16.30 10,12 22.30 volmaakt afgestemd op de smaak van de dames-gasten. Per fles 4.50. (Advertentie, Ing. Med.) Elke emotie vindt zijn verklanking in Beethovens muziek Alphons Diepenbrock zeide van de muziek, dat het de tot geluid geworden essentie van de ziel was. Als op één componist deze uitspraak van toepas sing is dan is het wel op de meester Beethoven. Elke emotie, welke ons kan beroeren, vindt zijn verklanking in Beethovens muziek. Het zal daarom zijn dat deze grootmeester nog steeds in de belangstelling blijft voortleven ook van de nu levende generaties. Een groot pianistisch talent alléén is niet voldoende om deze muziek vol komen te realiseren; daar moet nog bijkomen een kunstenaarschap, dat de geestelijke achtergrond van de muzi kale structuur weet te peilen. In onze Nederlandse pianist Willem Andries sen nu bezitten we een kunstenaar die in hoge mate het herscheppend ver mogen bezit, en die onmiddellijk met zijn auditorium het ondefinieerbare contact heeft, dat het geheim van de kunst is. Dit geheim kunnen we niet achterhalen, maar wel ervaren. Het is zoals Hendrik Andriessen dit zo kern achtig heeft gezegd „we kunnen niet in Gods keuken zien". Al deze artis tieke factoren waren gisteravond aan wezig tijdens het concert, dat Willem Andriessen in Het Gulden Vlies gaf; daardoor hebben wij, en met ons de andere luisteraars een Beethoven- recital gehoord, waarvan de herinne ring ons nog lang zal bijblijven. Eerst speelde de pianist de boeiende sonate op. 31 no 2., dan de sonate in G op. 79 waarin Beethoven wel zeer bril- lant is. De bekende Sonate Pathetique hoevelen denken die niet te kunnen spelen ontroerde door de min of meer dramatische inslag. Na de pauze hoorden we de laatste sonate van Beethoven n.l. die in C op. 111. Het werd een meesterlijke realise ring van Beethoven's wel meest psy chologische klaviercompositie. Willem Andriessen werd herhaalde malen te ruggeroepen en speelde als toegift een oud Kerstlied, door hemzelf bewerkt. De belangstelling was zeer goed. Ms. Op de kaasmarkt werden hedenmor gen aangevoerd twee stapels boeren kaas met een gewicht van 996 kg. De kaas was van prima kwaliteit en werd zeer vlug verhandeld. De hoogste prijs was f 2.12. In Bodegraven waren er Maandag 13 partijen. Ie soort f 2.29—f 2.33; 2e soort-f 2.25—f 2.28. De handel was matig. In Gouda werden gister 86 partijen aangevoerd/, le kw. f 2.30f 2.43, 2e kw. f 2.25—f 2.29, extra tot f 2.35. De hgpdel was goed. In Woerden waren er heden 11 par tijen, le soort f 2.30f 2.32, 2e soort f 2.24f 2.28, zware tot f 2.35 met een goede handel. In de Nederlands Hervormde Ge meente hier ter stede zijn gisteravond verkiezingen gehouden voor kerkelijke ambtsdragers, de eerste onder de nieu we Kerkorde. Daartoe zijn in de Grote Kerk en de Kapelkerk vergaderingen gehouden van stemgerechtigde lid maten. De lidmaten uit de wijkgemeente West kwamen in de Grote Kerk bijeen onder leiding van ds. W. Wessèldijk. Deze gaf een uiteenzetting van de be tekenis dezer verkiezingen, waarna de stembiljetten werden ingeleverd. Met grote meerderheid werden herkozen tot ouderling de heren A. v^m de Wetering, L. G. J. Berman, P. Bakker en S. Mar- witz, gekozen in de vacature-S. Sougé de heer G. de Koe. Als diaken werden herkozen de heren G. W. Kloos en K. Vellinga tot nieuwe leden werden in het (uitgebreide) college benoemd de heren B. H. de Wit en B. H. Veenstra. In de Kapelkerk vergaderden de lid maten uit de Wijkgemeente Oost onder presidium van ds. J. Dikboom. Deze deelde o.m. mede, dat zich een zestal candidaten had teruggetrokken. Her kozen werden hier tot ouderling de heren J. H. Besijn en D. A. van der Plas, en gekozen: in de vacature-Lind de heer S. Sougé, in de vacature-Bast- meijer de heer J. Koch. Als diaken werden herkozen de heren R. Klijns- ma, mr. dr. C. Berkhouwer enJ. Wiese, gekozen wegens uitbreiding van het college de heren C. A. de Ruiter en H. Zijlstra. In de Grote Kerk waren plm. 900 lidmaten bijeen, in de Kapelkerk on geveer 530. UITSLAG AANBESTEDING P. Daalders Aannemingsbedrijf N.V., alhier, was met f 3227 de laagste in- schrijfster in de aanbesteding van het herstellen van een beschoeiing en boordvoorziening onder de brug over de Robbenvaart in de Westerterpweg met bijkomende werken in de Wierin- germeer. Krommenieër V.B. paraat De Oterleker brand weerstaf blijkt een be geerd object te zijn voor de Noordhollandse brandweercorpsen. Bijna een week hebben de VB'ers uit Kromme nie de staf nu in hun bezit, doch het is geen rustige week voor de Krommeniërs geweest. Iedere dag en ook 's nachts wordt gewaakt om de staf te behouden, waartegenover de andere corpsen allerlei listen stellen om de bewakers om de tuin te leiden. Allerlei trucjes zijn reeds toegepast, maar de Krommenieërs bleken op hun qui vive. De Westzaners wisten weliswaar de brandweer garage binnen te drin gen, maar werden be trapt voor dat ze in de gelegenheid waren zich in het bezit van de staf te stellen. De Assendelver V.B. waagde ook een poging en trachtte in een roei boot de garage aan de achterkant te benaderen. Ook deze poging liep echter op niets uit, even als de komst van Wor- mer, Koger, Schager en Midden-Beemster brand weerlieden, die in het holst van de nacht onge merkt dachten te nade ren. Een Beemster brand weerman moest zelfs lijdelijk toezien, dat z'n motorfiets tijdelijk door de Krommenieërs werd „buitgemaakt". De Zaandijker brand weerlieden wisten welis waar in de garage te komen, maar ze hadden de deur met oen koevoet geforceerd, waardoor schade werd veroorzaakt. hetgeen tegen het regle ment gaat, zodat 4e Krommenieërs hiertegen terecht protesteerden. Donderdagavond was het weer een ware be- legering van de Brand- weergarage. Van alle kanten kwamen de ka pers opdagen en toen wé de Krommenieër VB'ers vroegen of ze dachten de staf nog t&t Oudejttars. dag te behouden, spraken I ze als hun,mening uitj dat niet mee zou vallen, f „Altijd bewaking is ook I niet mogelijk, want het I dagelijks werk moet I doorgang vinden en de andere corpsen moeten I toch ook hun kans krij. gen. Anders raakt de aardigheid er af", was de gezonde mening van de Krommenieërs. De gegadigden zullen echter hun best moeten doen want gemakkelijk zal het hun stellig niet gemaakt worden. KAARTJES (Advertentie, Ing. Med.) Hogere tarieven voor langere gesprekken Wie kort spreekt komt Voor alle aangeslotenen op de tele foonnetten Alkmaar, Bergen N.H., Eg mond, Koedijk, Limmen, Schoorl, Stompetoren, Ursem en Zuid-Schermer wordt het tarief van het uitgaande in terlokale verkeer met automatisch be reikbare telefoonnetten gewijzigd. Dit tarief zal dan drie klassen omvatten n.l.: Tariefsklasse A voor ge-, sprekken met aangeslotenen op de netten Alkmaar, Bergen N.-H., Broek op Langendijk, Burgerbrug, Egmond, Oude Genever, p. L 6.90 Cognac, p. fl. vanaf Citroen, p. L 5.95 Cognac Le Maire, p. fl 7.30 Fladderac, p. L 6.10 Rum Punch, p. fl 5.40 Bessen Preijer, p. L 5.40 Advocaat, p. fl 4.10 Bessen Coebergh, p. L. 5.70 Supra Advocaat, p. fl 4.50 (Advertentie, Ing. Med.) ..Versier onze taal met de eigen veren Toonbeeld van eenvoud en verdraagzaamheid 1"EGELIJKERÏIJD met de uiterlijke bloei van ons vaderland gedurende de Gouden Eeuw, kwam het ook in zijn cultuur tot geweldige hoogtepunten. Overal stonden kunstenaars op, die richting gaven aan de vaderlandse kunst, die dreigde vast te lopen in eigen, oude beddingen. Een der voornaamste inleiders tot dit tijdperk van culturele bloei was ongetwijfeld Hendrik Laurenszoon Spiegel, die in het bijzonder op letterkundig terrein geheel nieuwe wegen insloeg en... uiteraard, critiek felle critiek ondervond. Spiegel is door bijzondere banden aan Alkmaar gebonden geweest. Na het overlijden van zijn eerste vrouw, Brechtje ten Berg, huwde hij in 1602 met een 29-jarig, knap Alkmaars meisje, Dieuwertje van Marken, en hierdoor moet Alkmaar hem na aan het hart zijn komen te liggen. Over de tijd, die hij in onze stad heeft doorgebracht gaan enkele verhalen. Toen zijn kinderen ziek lagen aan de pokken, verpleegde moeder Dieuwertje ze boven in het huis. Vader Spiegel mocht voor het ge vaar van besmetting niet bij hen komen. Maar hij verlangde zó zijn kinderen te zien, dat hij op een ladder klom en keek. De slachtoffertjes van de vreselijke ziekte maakten zo'n indruk op hem, dat hij zelf pokken kreeg en er heel vroeg in het jaar 1612 aan stierf. Spiegel was een toonbeeld van een voud en verdraagzaamheid. Zijn levens opvatting heeft hij eens neergelegd in de volgende versregels: „Weldoen en staeg vrolyk wesen, Eer aendoen Zyn ovrigheyt, Leven stil, in kleynigheit, Buyten dienst van hof en kerk, Vlytig in syn eygen werek Goet tot nood-druft en niet meer; Sulk een leven ick begeer". Hij hechtte meer waarde aan het doén dan aan het wéten. „Kallen is mallen" staat er boven één van zijn gedichten, „doen is een ding!" „In liefde bloeyen" Spiegel was niet iemand, die zocht naar eer, aanzien of aanhang en zo hield hij zich buiten de twisten van staatkundig en godsdienstig terrein, die toen in ons land woedden. Openbare betrekkingen wenste hij niet. Toen hij in 1589 door de stad Amsterdam (waar hij vóór zijn Alkmaarse tijd woonde) tot Gedeputeerde ter Admiraliteit in het Noorderkwartier in Hoorn be noemd werd, bedankte hij. Op het wei- Gedurende de dertig jaren, dat Spie gels naam in de letterkundige wereld een indrukwekkende klank had, streed deze vroegere Renaisance-dichter im mer voor het behoud van „het Neder lands in het Nederlands"! Het was in die dagen slecht gesteld met de moe dertaal. „Men spreeckt er al quaet Duyts, bijzonder in 's lands regeringe", zei Spiegel. Het was zijn streven „onse Nederlantsche tale van uytheemsche woorden te ontladen ende die met haer eyghene vederen te verderen". Spiegels denkbeelden vonden lang zamerhand ingang en in 1617 werd de Neder-Duytsche Academie opgericht, waaruit later de Amsterdamse univer siteit is voortgekomen. geren van zulk een aanbod stond des tijds een fikse boete, die hij onbewogen betaalde. Zijn voornaamste werk, dat hij schreef op zijn buitengoed Meerhuizen aan de Amstel, is het eerste grote dicht werk van d^ Noordnederlandse Renais sance. In deze „Hert-spiegel" zet hü zijn klassiek-wijsgerige denkbeelden uiteen. Het is een moeilijk verstaanbaar ge dicht, dat negen boeken zou omvatten, met boven elk de naam van één der Muzen, maar waarvan er slechts zeven voltooid werden. Ook de „Liederen op het Vader-Ons" beëindigde de dichter niet. Zijn vredelievendheid spreekt het duidelijkst tot ons uit zijn „Jubeljaar- liedt" van 1600, waarvan de slotregels luiden: ,Wie in de liefde blijft, blijft in God; Laat ons „in liefde bloeyen!" De laatste woorden herinneren ons aan de zinspreuk van de rederijkers kamer „De Eglantier", waarvan Spiegel een v&n de stuwende krachten was. Deze kamer gaf in 1584 een Nederland se grammatica uit, die de vorm had van een tweegesprek „van de Ned^r- duitsche Letterkunst", een boek van Spiegels hand. Veeg uit de pan Van Spiegel kennen we ook een „Lof van dansen", .gen gedicht, dat waar schijnlijk bedoeld is om tè strenge Cal vinisten een veeg uit de pan to geven. Spiegel zegt: 't Dansen dan is een verheuchlyck tydverdryf En 't helpt menigh jongman aen een wyf..." Doch, zo laat hij er op volgen: „Het onmanierich dansen wil ick niet prysen: Maer ick heb alleen hier willen bewysen dat men wel eerlyck ten dans mach gaen". Bijzonderheden over zijn laatste le vensjaren zijn er helaas weinig. In ieder geval is het zeker, dat een der grootste inleiders van onze Gouden Eeuw, Alk maar goed heeft gekend. En is het ver metel, te veronderstellen, dat hij 'e stad van zijn Dieuwertje ook liefhad? Heerhugowaard, Koedijk, Limmen, Nieuwe Niedorp, Noord-Scharwoude, Obdam, Dterleek, Oude Niedorp, Schoorl, Spanbroek, Stompetoren, Ur sem, Warmenhuizen en Zuid-Schermer. Op gesprekken met aangeslotenen in het eigen net blijft het locale tarief van toepassing (3 cent per gesprek onge acht de duur). Tariefsklasse V, voor gesprekken met aangeslotenen op de netten: Abbekerk, Assendelft, Avenhorn, Benningbroek, Berkhout, Beverwijk, Blokker, Cal- lantsoog, Castricum, Dirkshorn, Edam, Heemskerk, Hoorn, Kolhorn, St. Maar tensbrug, Midden-Beemster, Midwoud, Monnikendam, Oosthuizen, Oost-Knol lendam, Oostzaan, Purmerend, de Rijp, Santpoort, Schagen, Schagtrbrug, Spierdijk, Uitgeest, West-Graftdijk, Wieringerwaard, Winkel, Wognum, Wormer, Wijdenes, Wijk aan Zee, ÏJmuiden, Zaandam en 't Zand. Tariefsklasse C voor gesprekken met aangeslotenen op de overige automa tisch bereikbare netten. De kosten van gesprekken in tariefs klasse A bedragen 0.06 voor de eerste minuut, voor iedere minuut meer ƒ0.03 daarboven. In tariefsklasse B 0.18 voor de eerste minuut, voor iedere minuut meer 0.06 daarboven. In tariefsklasse C 0.36 voor de eerste minuut, voor iedere minuut meer ƒ0.18 daarboven. Voor gesprekken met netten welke nog niet automatisch bereikbaar zijn, blijven de bestaande tarieven van kracht. Zodra met een dergelijk net automatisch interlocaal verkeer moge lijk wordt, zal ook met dat net het ge- wijzigdr tarief gelden. De wijziging van de tariefsappara- tuur wordt geleidelijk in het tijdvak van 15 Januari tot en met 31 Maart 1952 uitgevoerd. Gedurende dit tijdvak kun nen de gesprekkosten zowel volgens het oude als volgens het nieuwe tarief worden berekend. Na 31 Maart geldt uitsluitend het nieuwe tarief. Bij de gesprekken waarvoor dit tarief geldt komt de waarschuwingstoon vóór het einde van elke periode van drie minuten te vervallen. De waarschuwingstoon zal bij die ge sprekken alleen tien seconden vóór het bereiken van de gespreksduur van negen minuten worden gegeven. Na deze gespreksduur wordt de verbinding automatisch verbroken. Damclub V/DO Op de clubavond werden gisteren voor de onderlinge competitie in twee afdelin gen de volgende, partijen gespeeld: Eerste Afdeling: M. v. d. Pavert—W. Piederiet 02. Tweede Afdeling: M. J. Langras Jr.— A. Bosman 20; P. NoomA. v. Doorn 2—0: B. Bakker—J. Dik 0—2; J. Oosten broek—D. Davelaar 0—2; A. F. Deichmann G. v. d. Kuyt 1—1. Biet zou voor het vlotte verloop en de spanning in de beide afdelingen zeer toe te juichen zijn, als de deelnemers regel matiger de vastgestelde partijen afspeel den. Wij twijfelen niet of dit zal in het r.ieuwe jaar heel beter gaan. De strijd zal daardoor veel interessanter worden. DE A.J.C. VIERDE HAAR KERSTFEEST Nadat er op de middag van Tweede Kerstdag de traditionele bonte-middag was gehouden, met zang, dans en leken spel, gingen de Trekvogels en Rode Wach ten van de Alkmaarse AJC naar „Ons Makkerhuis", het jaugdgebouw, dat de vorige maand werd geopend. Daar stond in het zaaltje een Kerstboom, terwijl de gedekte tafels op de vele grage monden stonden te wachten. Er werd aan de broodmaaltijd alle eer bewezen. Vervol gens was het stemmige gedeelte van het programma aan de beurt. Een oud-AJC- er sprak een ernstig woord, waarin hij wees op de huidige wereld-situatie en op de betekenis van het Kerstfeest. Met enige Kerstgedichten en het voorlezen van een Kerstverhaal werd deze viering be sloten. De St. Nicolaas- en Kerstviering heeft een duidelijke invloed gehad op de inleggingen bij de Nutsspaarbank ia het tijdvak van 1 tot 19 December, Voor een bedrag van 76.846,09 (v.j, I 197.962,52) werd er meer uitbetaald I dan ingelegd op de 27.800 spaarbank boekjes. In totaal werd ingelegd 231.768,98 en uitbetaald 308.615.07. Aan kleine besparingen door lediging van 367 busjes werd een bedrag van 5.915,35 (v.j. 3.818,42) verkregen. Voor pasgeborenen gaf de Nutsspaar bank veertien boekjes met een inleg van 1. Het aan inleggers verschuldig de kapitaal, bij de aanvang van het jaar 11.433.256,82, bedraagt thans 10.835.008,30 (v.j. 11.202.339,84), Waarschuwing iegirt kaarten met oplegsel van mica of gestampt glas Binnen enkele dagen zal PTT we derom midden in de Nieuwjaarsdrukte zitten. De brievenbussen zullen voller zijn dan anders, de sorteerkasten zullen uitpuilen van brieven, de kaartjes en prentbriefkaarten. Dagen en naehteii achtereen zullen de stempeunachin» ratelen en de PTT-ambtenaren zulk zich tot het uiterste moeten inspanncs om de lawine van stukken weg te krij gen. Sorteren, stempelen, weer sorteren, ten slotte bestellen. Elke brief, elk kaartje en elke prent-l briefkaart zal vijf of zes maal door da handen gaan; handen, die aan het ein-1 de van de dienst moe zijn, pjoe en klam. Dan zullen er weer, net als an dere jaren, de fel glinsterende kaarten zijn, met plaatjes, waarvan de contou ren bestrooid zijn met mica of glas splinters, die met lijm zijn vastge hecht, Gevaarlijke dingen zijn het, ver boden zelfs, maar waarvan er toch al tijd nog een aantal doorglippen. Door de warmte van handen, die ook deze kaarten moeten sorteren, laat het fijne glas los en blijft aan de vingers van de postmensen kleven. Hoe licht kan het gebeuren, dat met deze vingers in het oog wordt gewreven. De gevolgen zijn fataal, want de scherpe stofjes zij# uiterst moeilijk te verwijderen. Verzendt daarom deze kaarten nooit anders dan in gesloten omslag. Doet u dit niet, dan zullen uw kaarten de geadresseerde slechts bij uitzonde ring bereiken. De meeste er van zul len, in verband met het bovengenoem de gevaar, niet in behandeling worden genomen, maar terzijde worden gelegd. Klaverjasdrive ten bate van de Lighallen Aangemoedigd door het succes, datl met de vorige avond werd behaald! hebben de organisatoren besloten owl Zaterdagavond wederom een Klaver- jasdrive in ,,'t Wapen van Heemskerk" te houden en de opbrengst weer ten I goede te doen komen van de patiënten van het Zweedse Paviljoen en de Lig hallen. Het belooft weer een goed geslaagde I avond te worden. Ondanks de korte tijd van voorbereiding en inschrijving is de toeloop dusdanig, dat nog slechts enke le koppels zich bij de bekende adressen kunnen laten inschrijven. De avond zal worden besloten met een geanimeerd bal, waartoe aan J iedere iedere deelnemer een introduc* tiekaart zal worden uitgereikt, waar- I door zijn invité in staat is ook na de aanvang van de wedstrijd nog binnen te komen. Kwikzilver ontvreemd ^ln samenwerking met de Alkmaarse politie heeft de Helderse poütie eea scheepstuiger van de Rijkswerf aange houden. De man ha£ ten nadele van het bedrijf een hoeveelheid van plm- dertien kilogram kwikzilver (dus bij na een liter), alsmede enig gereed schap ontvreemd. De Koninklijke Ma rechaussee zal een nader onderzoek instellen om na te gaan of de ver dachte nog meer diefstallen van mate riaal op zijn geweten heeft. De man zal ter beschikking worden gesteld van de Officier van Justitie te Alk maar. Begroting voor vastgesteld Het college van dijkgraaf, en hoofdingelanden van Heerhugowaard kwam Don dag ónder presidium van d Tromp, ten gemeentehuize ii vergadering bijeen. De heer M. Blauw werd ge als hoofdingeland, waarbij de het vertrouwen uitsprak d£ Blauw z'n beste krachten a langen van de polder zou ge Er waren enkele stukken met het verzoek om verlagii polderpeil in diverse afdelii deze stukken eerst 's morg ontvangen zullen ze in eer vergadering ter sprake kome De heer M. Blauw lichtte iekenaar der stukken de st: van toe. De mededeling was dat bij drainage alleen sul worden gegeven, indien het gewenste hoogte wordt gebr der zei de heer Blauw dat e hugowaard reeds te veel buiz liggen. Spreker betreurde h onderwerp thans niet kon v handeld, nu het seizoen voo is aangebroken. De voorzitter weer op de lijkheid, de kleine tuinders mogelijk te maken. De heer zag in onderbemaling de er «ing. Op voorstel van het dagelij werd het loon van de in dt aan te stellen stratenmaker komstig het ontwerp van G vastgesteld. Besloten werd aan het per de polder een vaste toelage van het loon toe te kennen, ii Maart 1951, en dienovereenk pensioengrondslag vast te st< Evenals voorgaande jaren sloten een kasgeldlening aa: tot een bedrag van 60.000, wone uitgaven te dekken voo: 1952. Hierbij werd het dagelij gemachtigd de rentevoet te Voorts werd een lening in courant aangegaan, groot de tijd van een jaar, zijnde I van de lening voor de sn en zandstrooier, oorspronkel 12.900. Ook hier werd het bestuur gemachtigd het rer bepalen. De polder Heerhugowaard gens de voorz. voor de heemi werk, o.m. omdat er veel we den aangevat, de polder gee kelijke afwatering heeft, men grondbezit kent, etc. Mede ontwaarding van de gulden gi gadering er mede accord de heemraad te verhogen van 300 per jaar. Begroting go Bij de begroting werd de o ha voor de afd. polder verb 20— op 26.—. Deze verh volgens de voorz. feitelijk n pen tot 30.indien niet e ad. 15.000 te verwachten De Toneelvereniging „Ons C gaf ter gelegenheid van het 1 van haar nieuwe geriefelijk woning in „De Rustende Ja Nic. Schuyt een opvoering v: Peters' „Maaike". De spelers toonden zich in I niet onwennig tussen al die ni cors en gaven een boeiende J van dit ernstige stuk, deze het leven aan de zeekant. Naa kende spelers traden ook en welingen op, die een aanwin: voor deze dilettanténverenigi Kuyper had zich geheel uitg de rol van Garm, de schipper bijzonder werd getroffen doo gen van het noodlot: bij een sc verloor hij vrouw entwee door zijn broer en compagnon beroofd van zijn welstand en maat nog niet vol was, werd getroffen door de handelingen enig overgebleven zoon, Koo: De pleegdochter Maaike v prachtige vertolkster in mevr. temaHartland. evenals de g der in mevr. A. den DasSI Mantel Sr. speelde de rol van trouwbare comaagnon en broe Das was een goede vertegenv van Dries, de oudé visser, dii de nieuwe woning genoot van je. S. de Leeuw was de rijke bouwer. Van de nieuwe sterren Schoorlse toneelhemel scl vooral Ger Hartland, die de zoon, Koos, schitterend typeerc Leysen, die succesvol debute Sjoerd, de matroos, de enige bij het vergaan van de met lc bemande Noor. Verder waren Rie Diderich, als de jonge vi duwe en enkele minder op grond tredenden. „Ons Genoegen" gaf onder r Nic. Hartland een boeiende v< van dit spel aan de zeekant en bliek, dat de zaal tot het laatste bezette, wist dit blijkens het r.en luisteren en het hartelijk ten volle te waarderen. Een geanimeerd bal besloot d

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2