„BOUW DE PERS" Uiterlijke viering, geen innerlijke weerklank Radio actieve stoffen bij het bemestingsonderzoek „BOUW DE PERS" Onze Japan copieert hei Westen Het blijft Oosters Roameneri ge'usiileerd prijsvraag Een legpuzzBe, die elke abonné kan oplossen! IÈF&ÈÊË „BOUW DE PERS"! DOET U OOK MEE Amerik. vloot vervoert Chinezen naar Birma VRIJDAG 38 DECEMBER 1951 KERSTMIS IN JAPAN (Van onze speciale verslaggever) Cisu keki Mayonaka Umaya no ya ko Haruka ni kiteurkorur Mitsukai no hogiuta Sukui nushi kose Yima a re ma se to. r\at is ..Stille nacht, heilige nacht" in het JapansNa de training van de laatste dagen zal het U niet moeilijk vallen om het te zingen. Probeer het maar eens, het rhythme komt precies uit. U hoeft er geen Japans voor te kennen. Ik hoop zelfs dat U dat niet kent, want ik heb het vers uit de mond van een Japanse geisha phoenetisch opgeschreven en er zullen dus wel een boel fouten in staan. Ik vond het ech ter zo interessant, dat dit lied ook in Japan gezongen wordt, dat ik meende het onze lezers niet te mogen onthou den. De betekenis van de woorden is ongeveer als volgt: „Stilte, middernacht, terzijde van de stal klinkt uit de verte het gezang van de boodschapper van God, laat ons hopen dat het de boodschap van de verlossing is". Op zichzelf is het natuurlijk niet zo merkwaardig dat het „Stille nacht, hei lige nacht", ook in het Japans vertaald is. want er bestaat bijna geen volk ter wereld, dat dit beroemde lied niex heeft overgenomen, maar het is wel opmerkelijk dat het Kerstfeest, dat behalve een handvol Christenen de Japanner toch geheel vreemd is, groie invloed op het openbare leven doet gelden. Dat men het „Stille nacht, heilige nacht" kent, behoeft alleen maar muzi- kaal-poëtische betekenis te hebben, maar dat ik in een klein winkeltje ln Kyoto, tussen honderden prachtige houtsneden een Christelijke Kerstvoor stelling aantrof die als Kerstgroet (met Engelse tekst) gebruikt werd wijst in een andere richting. Dat doen ook de uitbundige Kerstversieringen, die tijdens ons verblijf in Japan in hotels en winkels en op straat, wérden aangebracht. Dat zij zouden wijzen in een richting van religieuze beleving, kan men rus tig uitgesloten achten, doch zelfs de voor de hand liggende conclusie, dat hier de invloed van het Westen duide lijk merkbaar zou zijn, is min of meer voorbarig. Ik heb niet de indruk ge kregen dat de invloed van het Westen op Japan zo bijster groot is. Zeker, de Japanners hebben zich in vele opzich ten het Westen ten voorbeeld genomen en meer dan welk Oosters volk ook zich daarbij aangepast. Invloed veronder stelt echter een min of meer onbewust ondergaan, veranderingen die zich nolens volens voltrekken en een conse quente wijziging in het gedachte leven. En zie, als u het mij vraagt, dan is de Japanner veel te pienter om zo maar klakkeloos iets van'het Westen over te nemen en veel te zeei vastgeroest in zijn eigen oer-oude tradities om onbe wust en nolens volens zijn gewoonten en gedachtenleven door anderen te laten beïnvloeden. Hij neemt van het Westen alleen over wat in zijn kraam te pas komt en wat hij nodig heeft om zich in de wereld rtaande te kunnen houden. Hij neemt niet klakkeloos over, hij on- Volgens Tass zijn vier personen in Roemenie gefusilleerd omdat zij voor de Amerikanen zouden hebben geSpion nei rd Een viifde heeft, aldus Tass. door middel van vergift zelfmoord ge pleegd De vijf mannen zouden uit een Amerikaans vliegtuig in Roemenie zijn neai-n„ir,tpn na te ziin gerecmteerd uit een i'amp voor verplaatste personen in Italië. Qnze medewerker Jan Uodene, die na 'n kort oponthoud in Bagdad van zijn KLM-reis naar Tokio ia teruggekeerd, zal dezer dagen een begin maken met de publicatie van zijn in drukken uif Japan en Irak. Nevenstaand artikeltje over de Kerstviering in Japan is bedoeld als inleiding en een eerste deter minering van het hedendaagse Japan. dergaat niet, d«eh hij wikt en weegt, overlegt, handelt bewust en copieert wat hem gemak en voordeel brengen kan. Als hij uiterlijk meedoet aan de Kerstviering, dan doet hij dat omdat hij het leuk vindt en omdat er wat aan te verdienen valt. Wie in de uitbundige kerstversierin gen in Tokio en elders, in de aankondi ging van kerst-diners, kerst-bals en andere festiviteiten de invloed van het Westen, speciaal van de Amerikaanse bezetting zou willen zien, die vergist zich. Hoogstens is het zo, dat zij be grepen hebben, dat er aan een uiter lijke kerstviering voordeel te behalen valt. Ook vóór de oorlog immers kwam een groot deel der klater- gouden kerst-versieringen die in het Westen de kerstbomen sierden uit het goedkoop producerende Nippon! Wat voor Kerstmis geldt, geldt ook voor vele andere zaken, ook voor po litiek en democratie! De Japanners zullen van de Westerse denkbeelden en van de democratie alles overnemen wat hun voordeel brengen kan, maar zij zullen het op hun eigen manier willeij doen en het zal zeer lang duren voor zij zich de ideeën die aan de democratie ten grondslag liggen, wer kelijk eigen hebben gemaakt. In volgende artikelen zal er gele genheid te over zijn op deze materie terug te komen en telkens zal er op gewezen kunnen worden, dat deJa panners alle Westerse techniek en Westerse uiterlijkheden ten spijt, een Oosters volk zijn gebleven, dat moei lijk te doorgronden is en waarop het Westen nooit geheel vat zal kunnen krijgen. Vijf mille boete voor gemeente Apeldoorn Het gerechtshof te Arnhem heeft da gemeente Apeldoorn wegens het bou wen van een school aan de Oud-Beek- bergerweg, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van het ministerie van Wederopbouw, ver oordeeld tot een geldboete van f 5000. Ir. Ph. Ruygh, de directeur van Ge meentewerken, werd vrijgesproken. A (Advertentie, ïng. Med.) Geldige redenen Honderden, neen, duizenden zijn in het afgelopen jaar scheep gegaan naar een nieuw vader land. Zij verbraken alle banden, die hen aan dit kleine stukske grond bonden, om ergens ver weg een nieuwe toekomst te gaan bouwen. Het waren -zware mo menten, maar zij zijn dapper ge gaan, in de zekerheid, dat het zo goed was. Sommigen echter deins den op het laatste ogenblik voor dg grote stap terug. Zo was er on langs een meneer, die niet durfde, omdat „vader en moeder er echt niet tegen konden". Dat was nog begrijpelijk en aanvaardbaar, al zal hij niettemin de passage moe ten betalen. Maar wat te zeggen van een meneer uit een klein ge hucht uit onze provincie, die kor telings niet weg wilde, „omdat de kermis nog niet afgelopen was"? Of van de Haarlemmer, die onmogelijk nü op reis kon gaan, omdat moeder en zuster zijn zes paar eigen gebreide sok ken nog niet klaar hadden? Experimenten met fosfaat hadden goed effect Steeds groter wordt het terrein, waar op dank zij de vrijmaking van atoom energie nieuwe onderzoekingen moge lijk zijn gebleken. Wei is het werk aan springstoffen het meest spectaculair, maar ook medici en landbouwdeskun digen hebben verschillende ontdekkin gen kunnen doen, welke van grote waarde zijn geworden. We denken slechts aan experimenten teneinde te bepalen, hoe snel allerlei meststoffen door planten worden opgenomen. In Amerika heeft men zich inzon derheid beziggehouden met de „con sumptie", van fosfaat door planten. Hiertoe heeft men een kleine hoeveel heid bestraalde fosfaat aan normale fosfaatmeststof toegevoegd en deze ge bruikelijke wijze ip de grond gebracht. Deze fosfaat gaat nu zelf bepaalde stra lingen uitzenden. Zodra de plant van de toegediende meststof wat qpneemt, kan met natuurkundige apparaten wor den gemeten, dat de bladeren en sten gels stralen uitzenden. De reeds in de grond aanwezige fosfaat is niet radio actief, zodat onderscheid kan worden gemaakt tussen deze fosfaat en die, welke uit de meststof wordt opgeno men. Men heeft kunnen nagaan, hoe S' "H is? Indo-Civna kost Frankrijk 340 milliard Voi' ons eci i!' «oi l dal de financiële co nu issie van de Franse Nationale V -rg i.ig Donderdag neefl gepubt: ceercj ?.ai Amerika voor 195k de mui taire nu lp aan Indo i'inna verhogen iu 80 milliard f>ancs een ierde meer dan in het afgelopen jaar De strijd in Indo China /.al Frankrijk m 195*2 niet mindei dan '',40 millirrd francs kosten. (Dii jaar 288 mil Hard*. Neg een voor tweede T.H. De stichting Jechnisch Hoger Onder wijs voor Noord en Oost-Nederland heeft er pil de teden van de Tweedt Kamer op aangedrongen dat de even tueel te stichten tweede technische hogeschool m het Noord Oosten des lands zal worden gevestigd. Het verzoek werd ondertekend dooi de directies van een groot aantal in de provincies Drente, Friesland, Gronin gen en Overijsel gevestigde bedrijven NEDERLAND ERKENT LIBYE H.M. de Koningin en minister Stik ker hebben telegrammen met geluk wensen doen uitgaan aan» koning Mu- mammad Idris al Senoessie van Littye en aan de minister van buitenlandse zaken, Aljerbi Bey. Er zullen diploma tieke relaties worden gevestigd. HOOFDPRIJS f 50- 2e PRIJS f 15- 3e PRIJS f 10- en voorts een aantal prachtige BOEKEN Zo tegen het eind van het jaar komen wij altijd met een of andere puzzle of wedstrijd en daarmee blijven we ditmaal niet achter. Trouwens, onze abonné's rekenen er al op. Gelukkig maar, want deze keer moeten ze ons een handje helpen bij het bouwen van de pers. Onze krant wordt, zoals U zult weten, op een grote rotatiepers gedrukt en nu wil het ongeluk, dat de gehele pers in elkaar is gezakt. Hoe bestaat 't, zult U zeggen. Ja, hoe bestaat 't. Maar het is zo. Gelukkig hebben we nog een drukpers, dus, maakt U niet ongerust, de krant komt evengoed op tijd bij m de bus. Maar goed ook, anders hebben we op slag een bur geroorlog, want wie wil nu z'ri krant missen? Niemand immers! Maar terzake, die pers ligt ondertussen in de prak. Dat kan natuurlijk niet zo blijven. Onze vraag is nu, of onze abonné's willen helpen bij de opbouw. Onder het motto: „BOUW DE PERS" plaatsen wij gedurende enige dagen een aantal brokstukken van deze in elkaar gevallen machine. Aan U de taak, die stukken en brokken zodanig te rangschikken, dat er weer een goed geheel voor de dag komt. Wie daarin slaagt dingt mee naar één der prijzen. U begrijpt, dat wjj er graag wat voor over hebben. Om U een beetje op weg te hel pen plaatsen wij vandaag 'n heel klein plaatje van de machine, zoals deze er oorspronkelijk uit zag. Onze tekenaar Dekker had het nog in zijn bezit en wij zijn hem er dankbaar voor. Hier is het plaatje: -w-r-, J«t yy-\ jjggg L 1 ÉR^Bh De stukken, die wij de volgende dagen zullen opnemen zijn groter, maar het gehele beeld van de te bouwen machine is gelijk aan het boven afgedrukte model. De ware grootte van onze plaat volgt hieronder. Dit gedeelte moet U bewaren. Telkens als er een nieuw stukje geplaatst wordt kunt U het uitknippen en in de juiste stand hierop plakken. Na de laatste plaatsing zendt IJ de gehele plaat in. NAAM WOONPLAATS ADRES. Al onze abonné's worden bouwmeesters van grafiscne machines; want ze zullen stellig slagen in hun opzet. En als het U niet direct mocht lukken, laat dan even één van de familieleden helpen, want klaar komen moet het. Let elke dag goed op de krant en vergeet niet alle stukjes van de machine, die opvallend geplaatst worden, uit te knippen en te bewaren. Eerst wan neer U alle stukken bij elkaar hebt, volgt inzending. Als het zover is, geven wij U wel een seintje, want we zitten te springen om een goede plaat van onze verongelukte machine. We rekenen op Uw hulp. Vandaag plaatsen we het eerste stukje en morgen volgt nummer twee. En nu.veel succes 11 J snel verschillende soorten meststof worden opgenomen. Er zijn verschillen aangetoond in de opnamesnelheid van fosfaat uit superfosfaat, slakkenmeel en ruwe fosfaat. Zodoende kan worden onderzocht, welke meststoffen in be paalde omstandigheden de voorkeur verdienen. Ook is "nu zeer eenvoudig te ontdekken, wanneer de plant de meststof uit de grond opneemt. In vele gevallen blijkt de plant gemakkelijker fosfaat uit de meststof tot zich te ne men in haar jeugd. Het grote voordeel van het werken met de radio-actieve stoffen is, dat snel kan worden nage gaan, waar fosfaat in de plant wordt gebruikt, zodat niet meer moet worden gewacht, tot de hoeveelheid fosfaat door scheikundige analyse is bepaald. Het radio-actief fosfaat kan in zulke kleine hoeveelheden worden aange toond, dat men gedurende het groeien van de planten kan volgen, hoeveel wordt opgenomen. Het is gebleken, dat de meststof reeds 15 minuten na toe diening in de stengel en bladeren aan wezig kan zijn. Ook kan precies worden nagegaan, wat er in de grond met de toegediende meststoffen gebeurt en hoe de mest stof bij de grondbewerking wordt ge mengd. In het kort gezegd: de radio actieve elementen stellen de onderzoe kers in staat, het gedrag van de mest stof in ieder stadium van de groei der planten en in weinig uren na het toe dienen, te bestuderen. Bij het vaststellen van de juiste mi nerale samenstelling van veevoer wordt tevens met vrucht van radio-actieve stoffen gebruik gemaakt. Deze worden door het voer gemengd, waarna men hun gang door het lichaam van het proefdier kan volgen. Operatie „Strangle" Luchtmacht ontwrichtte Noordelijke toevoer Communisten leden in drie maanden enorme verliezen vier maanden geleden door de ver bonden lucht- en zeestrijdkrachten ingezette operatie „Strangle" heeft vol gens een verklaring van de opperbevel hebber der Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten, luitenant- generaal Weyland, de verbindingen der communisten in Korea zo ernstig ont wricht, dat zij niet in staat waren een voorgenomen offensief in te zetten. Oorspronkelijk zou deze operatie „Strangle" negentig dagep duren, doch het succes ervan was zo groot, dat zij nog steeds wordt voortgezet. Tot dus ver werden 40.000 spoorwagons der communisten vernietigd of beschadigd, alsmede honderden kilometers rails vernietigd en ongeveer 30.000 vracht wagens onbruikbaar gemaakt. Hoewel de noordelijken hun luchtmacht aan zienlijk zijn gaan versterken, zijn de geallieerden ondanks vrij ernstige ver liezen nog steeds heer en meester van het luchtruim boven Korea. De com munisten brengen gemiddeld vier maal zoveel straaljagers in de lucht als de verbondenen, maar desondanks worden tegen één geallieerd toestel zes com munistische vliegtuigen neergeschoten, aldus generaal Weyland. Beschuldiging van Peking Radio-Peking beschuldigt volgens een te Ssm Francisco opgevangen be richt de Amerikaanse zevende vloot ervan schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van 70.900 man Chi nese nationalistische troepen naar Noord-Birma, via Thailand Deze troe pen zouden bestemd zijn voor de na tionalistische commandant van de guerrillastrijders in de Zuidchinese provincie Yoennan. Twee Oostenrijkers bouwen Berlijnse universiteit De eerste prijs voor het ontwerp van een gebouw voor de „vrije uni versiteit van Berlijn" is toegekend aan de Oostenrijkse architecten Sobotka en Muller. De vrije universiteit van Berlijn is op het ogenblik in verschil lende gebouwen ondergebracht. De Amerikaanse Ford stichting heeft de universifeit onlangs de benodigde middelen voor de bouw van een nieuw onderkomen ter beschikking gesteld. De „Van Kinsber«en" naar Nieuw-Cuinea Hr, Ms. fregat „Van Kinsbergen" zal begin 1952 naar Nieuw-Guinca vertrek ken ter aflossing van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau". COMMISSIE TER BEVORDERING VAN DE EXPORT De minister van Economische Zaken tieeft een commissie ingesteld, die hem van advies moet dienen omtrent maat- •egelen, welke kunnen dienen tot ver- lere bevordering van de export. Voor zitter is mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle (N. Br.). Het bestuur van de Eenheidsvak- ter.trale heeft een onderhoud met de Jogering aan» pvraagd naar aanleiding van hetgeen dr Drees verleden week (u de Tweede Kamer over deze organi satie heeft verklaard. I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5