Vervolg Stadsnieuws ook uw advocaat De heer Van den Idsert viert zijn zilveren jubileum I5°/o korting' Scheepvaartberichten Het nieuwe boek $etZO€H Dit is Uw kans om kwaliteitskleding te kopen voor extra lage prijzen! 4 IIP. ÜF W M Speciale koopjes tegen sterk verlaagde prijzen in alk afdelingen Want de naam OUD waarborgt zuiverheid en kwaliteit VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 waren nog niet bij. Ten slotte terk gestel en ng bewusteloos, terren voor zijn i hij langzaam een wegggerukt aatsen ontston- n visser om het ïldige golf hem a bootje op het Bij St. Johns 'ater geslingerd, spoelde een lege meent, dat de rdronken zijn. fkabels tussen land en Noord ten in het on- tepbladen n proces omroepverenl- ing van Radio- van de gelopen op een Januari krijgt ank een klacht A. A. M. En- g adviseur der heeft gemaakt wegens een gepubli- aan een weg te landbouwer G. tact zijnde anti- ligen is het ge- emonteerd. Vol- moeten vindplaats te anti-tankmijnen onderzoek wor- za- van de Re- Eerste Kamer) ideling van het de Europese menschap uit te atiedebat in het op 9 en 10 ECEMBER 7.00—24.00 KRO. rgengebed en Li- Zendersluiting, huisvrouw. 9.30 m.muziek. 10.00 5 Gram.muziek. .45 Gram.muziek. im.muziek. 12.30 edelingen. 12.33 nnewijzer. 13.00 ws. 13.20 Amuse- m.muziek. 14.20 15.20 Kroniek n. 16.08 Philhar- iuzikale causerie. ,00 Nieuws. 18.15 18^25 Piano-duo. „Zoeklicht op 19.00 Filmpro- overzicht. 19.52 Actualitei- De gewone man 15 „Lichtbaken", ens op, heren!", nma. 21.53 „Wat in. 23.00 Esperanto. 23,25 m.: 7.00 VARA, IA, 19.30 VPRO, 00 Nieuws. 7.15 Zendersluiting, chten. 9.12 Plan- A. 10.00 Morgen- arbeiders in de Piano-trio. 12.00 d- en Tuinbouw- insmuziek. 13.00 anden", hoorspel. P. v. d. A. 14.30 2spreking. 15,05 de wieg tot ziek. 16.15 Sport- en solist. 17.15 uws. 18.15 Vara- 18.35 Volksdan- Staalkaart. 19.30 19.40 „Het Oude causerie. 19.55 .00 Nieuws. 20.05 muziek. 20.45 ocmedie. 21.45 22.00 Strijk- ..OndQr de pan- muziek. 23.00 23.30—24.00 Gra- Een kwart eeuw bij de brandweer Op Nieuwjaarsdag zal een bekend en zeer gezien lid van de brandweer in de bloemetjes worden gezet. Dan zal het namelijk juist een kwart eeuw geleden zün, dat hoofdbrandmeester J. Th. v. d. Idsert toetrad tot de Alkmaarse vrij willige brandweer. Commandant was toen wijlen de heer S. Frayman, onder wiens leiding de heer Van de Idsert werd ingewijd in de geheimen van het effectief bestrijden van brand. De heer Van den Idsert is voortgeko men uit „Kwiek", bij welk corps hij van 1 Januari 1927 tot 1 Januari 1941 diende als brandweerman. Toen werd hij bevorderd tot adjunct brandmeester en op 1 Januari 1948 werd, hij als hoofdbrandmeester de rechterhand van de commandant, de heer J. van Maar- leveld. De rang van brandmeester sloeg hij hierbij over. Hoeveel branden hij •heeft helpen blussen. De heer Van den Idsert weet het niet meer; op geen honderd na. Wel herinnert hij zich zijn eerste brand in een boerderij aan de Westerweg. Ook de zeer moeilijke brand in de to ren van de Dominicuskerk aan de Laat staat in zijn geheugen gegrifd; toen moesten de vuurbestrijders de helm achterstevoren dragen om met het nekstuk het gelaat te beschermen. In oorlogstijd moesten de mannen ook enkele malen naar Den Helder en Schagen om daar te assisteren. Sedert de heer Van Maarleveld het commando overnam van de heer Rin gers, is de heer Van den Idsert spe- LUTHERSE ZONDAGSSCHOOL VIERDE KERSTFEEST In de middag van Eerste Kerstdag heeft de Lutherse Zondagsschool haar Kerstfeest gevierd. De stemmig ver sierde kerk was geheel gevuld met kinderen, ouders en belangstellenden. Terzijde van de Kerstboom sprak ds. Haan de kinderen toe. Vervolgens voer den de kleintjes een kaarsjesspel, de groten een Kerstspel uit. Henny Veld man en Marietje Groen brachten solo zang ten gehore. Mej. C. Riepen ver telde het Kerstverhaal: „Vreest niet, want ziet, ik verkondig u grote blijd schapwaarnaar de kinderen aan dachtig luisterden. Ten slotte werden de Kerstgeschenken uitgedeeld. Mej. Riepen heeft de ouders en belangstel lenden voor hun aanwezigheid en vele stille werkers voor hun bijdrage aan het welslagen van het feest dank ge zegd. MEJ. STELLINGWERF BEVORDERD Mej. Mr. T. J. Stellingwerf, adjunct- inspectrice van de gemeente-politie te Alkmaar, is met ingang van 1 Januari 1952 bevorderd tot inspectrice, ambte- naresse derde klas. GODSDIENSTOEFENING IN „WAAKT EN BIDT" Hedenavond om 19.30 uur zal voor de Geref. gemeente te Alkmaar in gebouw „Waakt en Bidt", Laat 217, een gods dienst-oefening worden gehouden onder leiding van ds. Vergunst van de Geref gemqente te Zeist. ciaal belast met de preventieve brand bestrijding. Hij houdt toezicht in de bioscopen, schouwburgen en vergader zalen en dezer dagen is hij bovendien begonnen met het gereed maken van bordjes, die binnenkort zullen worden geplaatst ter aanwijzing van de plaats waar de brandlcrgnen precies liggen. Zoals hij voorheen als jongste van het corps-Hoofdlieden voor de thee moest zorgen, zo treedt hij nu op als hof meester voor de gehele Brandweer als deze in vergadering bijeen komt. De huldiging van deze populaire brandmeester op Nieuwjaarsdag zal geen officieel karakter hebben. Dat zal echter wel zo zijn bij de jaarvergade ring op 6 Februari, als hem tevens een onderscheiding zal worden uitgereikt. Amstelvaart, 27-12 van Houston te A'- dam Akkrumdijk, Perzische GolfR'- aam, 25-12- van Muscat Almdijk, R'- damHouston, 26-12 van Vera Cruz naar Cotaza Coalcos Alnati, R'dam—Buenos Aires, 26-12 te Rio de Janeiro Ben- nekom, 26-12 van A'dam te Kingston Caltex Pernis (t), Sidon—R'dam,- pass. 26-12 n.m. Algiers Celebes, 24-12 van Antwerpen te A'dam Caltex Leiden (t), 27-12 van Sidon naar R'dam Delft, Chili—A'dam, 26-12 van R'dam naar Ham burg Dalerdijk, VancouverR'dam, 26-12 van Le Havre naar Antwerpen Danae, 25-12 van Kopenhagen te A'dam Edam, 24-12 van R'dam te New York Elmina, 24-12 van A'dam naar W. Afrika. Friesland (SSM), 26-12 van R' dam naar Blyth. Garoet, 26-12 van E'dam naar Antwerpen Graveland, *.A' damBuenos Aires, 26-12 te Itajai Haulerwijk, 24-12 van Newport New naar R'dam Heelsum, R'damGolf-> havens, 22-12 van Mobile naar New Or leans Helena, 25-12 van Peru te A' dam Hercules, 25-12 van A'dam naar Hamburg Laertes, 25-12 van Balik Papan te A'dam Langkoeas, R'dam Balik Papan, 25-12 te Brest Linge, 24-12 van Huelva naar Nederland Lis- S'".erk, Perzische GolfR'dam, 27-12 v.m. te Genua Lutterkerk, R'dam—Perzische Golf, 25-12 n.m. te Basrah Marisa (t), 25-12 n.m. van Porta Cardon naar Pauil- las Mataram, HollandiaR'dam, 26-12 van Singapore naar Djeddah Merwede, GolfhavensR'dam, 27-12 v.m. te Ham burg Markelo, A'damW.-Afrika, 27-12 v.m. van Freetown naar Monrovia Mod- jokerto, R'damBalik Papan, 24-12 te Tandjong Priok Noordwijk, 25-12 van Bone te A'dam Oranjefontein, A'dam Beira, pass. 26-12 Finisterre naar Tene- riffe Prins Maurits, 27-12 v.m. van R'dam te Valencia verwacht Prins Johan Willem Friso, 27-12 van Montreal te R'dam Ruys, Yokohama—Rio de Ja neiro, 21-12 van Nagoya naar Osaka Rijndam, 26-12 n.m. van Port au Prince naar Havanna Rijn, 25-12 van Hamina te Zaandam Rempang, Balik Papan— A'dam. 26-12 van Makassar te Banjuwangi Rondo. Balik Panan—A'dam, 27-12 te Port Sudan Rotti, Pac. Kust—A'dam, pass. 25-12 Flores (Azoren) naar Liverpool Salland, A'dam—Buenos Aires, pass. 26-12 Kaap Frio naar Montevideo Sa- rangan, Pac. Kust—Makassar, 26-12 van Balik Papan Sloterdijk, New York- Java, pass. 25-12 Gibraltar naar Alexan dre Stad Leiden, 27-12 van R'dam te Halifax verwacht Stad Schiedam, 26-12 n.m. van Melilla naar IJmuiden Sing- kep, 22-12 van A'dam te Balik Papan Stad Breda, 27-12 van Narvik te Vlaar- dingen Tosari, New YorkCalcutta, 26-12 te Beyrouth ter rede Waterman, 26-12 van Manokwari naar Sorong Weltevreden, Singapore—Pac. Kust, 27-12 te Los Angeles Willem Ruys, Tand jong PriokR'dam, 26-12 240 mijl west ten noorden van Minikoy Willemstad, Cristobal—A'dam, 26-12 van Carthagena naar Aruba. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te Middelburg: E. Sneller, vlootpredikant te Vlissingen. Aangenomen naar Zwartsluis: G. P. Kramer te Akker-Murmerwoude. Be dankt voor Rijssen: 9T. H. Cirkel te Ede; voor Dordrecht: L. Kievid te Put ten. Geref. Kerken: Beroepen te Honselersdijk: L. J. Boeijinga te Fijnaart; te Semarang: C. Glaubitz te Hallum; te Leens: J. Heule, cand. te Bloemendaal; te Souburg; R. Bakaker, res. legerpred. te Doorn. Aangenomen naar Utrecht als studen tenpredikant: dr. J. M. van Minnen, evangelisatiepredikant te Bussum. Geref. kerken art. 31 k.o.: Beroepen te Hengelo (O): H. J. Zwarts te Ten Post. FRANS PROTESTANTISME WORDT ZWAKKER Het aantal Franse protestanten wordt in de laatste jaren steeds kleiner. Ze trekken van het platteland naar de steden. Maar alleen de middelgrote steden geven een stijging te zien. In JParijs blijkt het aantal „onverschilli gen" steeds groter te worden. Men vindt ze in die gezinnen, waar man en vrouw beiden werken en geheel door de zorgen vor het dagelijkse bestaan in beslag worden genomen. Ook ge mengde huwelijken leiden tot kerke lijke onverschilligheid. Ze worden soms nog in de kerk gesloten, maar de kin deren behoren tot geen enkele religi euze groepering meer. Deze dingen zijn bij een onderzoek aan het licht gekomen en hebben ge leid tot de conclusie, dat het kerkelijke leven op het platteland moet worden versterkt, teneinde te bereiken, dat zij, die naar de stad verhuizen, ook daar de band met de kerk willen handhaven. o OPLEIDING VAN PREDIKANTEN IN INDONESIË Op Timor bevindt zich te Soë een middelbare theologische school, welke predikanten vormt voor de protestant- s,e kerken in Oost-Indonesie. Deze telt 75 leerlingen in drie klassen. De hoog ste klas, welker leerlingen vier jaar theologisch onderwijs achter de rug hebbep, zal dit jaar afstuderen. Men hoopt dan 31. predikanten aan de ker ken in Oostelijk Indonesië en Nieuw- Guinea af te leveren. De plannen, om de school naar Ma kassar oyer te brengen zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Men hoopt het komende jaar met de bouw van de nieuwe school te begin nen en nog vóór het einde van het jaar te verhuizen. DE ITALIAANSE PROTESTANTEN VRAGEN VRIJHEID VAN GELOOF Weliswaar garandeert de Italiaanse grondwet de niet-katholieken vrijheid van godsdienst, maar er is nog steeds vier jaar na de afkondiging geen wet, die deze materie afdoende regelt. Voorzover de protestantse secten niet door de staat worden erkend, moeten hun bijeenkomsten door de politie worden ontbonden en hun voorgangers gearresteerd. De Raad der Protestant se Kerk heeft thans een „klein concor daat" aangevraagd, waarin de positie der niet-katholieke kerken wordt ge regeld. PROTESTANTENBOND EN HERVORMDE KERK Het bestuur van de afdeling Brummen van de Nederlandse Protestantenbond heeft aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente aldaar restitutie ge vraagd van de helft der hoofdelijke omslag. Haar leden zijn voor het me rendeel lidmaat der gemeente, kosten van prediking en catechisatie worden door de afdeling zelf gedragen en de leerlingen der catechisaties worden tot lidmaat der Herv. kerk aangenomen. Het verzoek is ingewilligd. Ambassadeur van Z.-Afrika in ons land aangekomen De nieuwbenoemde ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika bij ons hof, de heer Petrus Imker Hoogen- hout, is Woensdagavond in ons land aangekomen. De heer en mevrouw Hoogenhout arriveerden met de „Ja gersfontein" in Antwerpen. De zaak gelastigde van de Zuid-Afrikaanse ambassade in ons land, de heer J. K. Christie, was ter verwelkoming aan wezig. Het gezelschap vertrok van daag per auto naar Den Haag. DE SLACHTVEE-MARKT VAN MAANDAG Negen koeien van 8001100 en 14 nuch tere kalveren van 4070 per stuk: 31 varkens van 2,202,30 per kg. Het merendeel der slagers had zich Maandag niet vrij kunnen maken, om de markt te bezoeken. Het gevolg hiervan was, dat daardoor de toch al uiterst ge ringe aanvoer maar moeilijk bij de en kele aanwezige kopers geplaatst kon worden. De Zwerm door Nida Voerman. - XJitg.: Uitgevers Maatschappij „West Friesland", Hoorn. Dit boek is er weer een uit de Zonne-reeks, de bekende serie, die uitstekende lectuur bevat voor oudere meisjes. „De Zwerm" is de bijnaam voor een aantal leerlingen van de hoogste klas ener kweekschool, een groepje meisjes en jongens, die als het ware ai met één voet in de poort naar het volle leven staan. Grote avonturen moet men in dit verhaal niet zoeken, er gebeurt eigen lijk niets, dat niet op iedere hoogste klasse van elke middelbare school zou kunnen voorvallen. De schrijfster heeft dan ook minder haar fantasie dan haar gevoel laten wer ken. Zij tekent stuk voor stuk, zeer kenstzinnig en zeer gevoelig, allen, die van deze zwerm deel uitmaken. Acht of negen mensen en evenzovele verschillende karakters. Zij tekent in wat donkere tinten, maar ook daar mee kan men een kunstwerk maken. De jonge mensen, die hier op de voor grond treden, zijn geen schoolkinderen meer, die zich grapjes met de leraren veroorloven en zich over allerlei on beduidende gebeurtenissen vermaken. Ze zijn degelijk, door en door bewust van hun houding en handelingen, mis schien zelfs in hun verhoudingen iets te oud en te ernstig voor hun jaren, maar volkomen aanvaardbaar als toe komstige opvoeders van de jeugd. Er is één uitzondering, Rijk de Vos. een flirttype, door de schrijfster als een zeer gevaarlijk jongmens ge tekend. Maar de zwerm is onderling zo nauw in degelijkheid en vriend schap verbonden, dat werkelijk ge vaar door de omgang met deze jon gen voor geen der meisjes uit dit groepje is te vrezen. Een uitstekend bóek voor oudere meisjes en zelfs voor oudere jongens. Eenvoud en degelijkheid, hartelijkheid en ware vriendschap tussen manne lijke en vrouwelijke klassegenoten uit diverse milieux, met geheel verschil lende karaktereigenschappen en ta lenten, maar allen door hetzelfde doel bezield: iets te worden waardoor zij anderen ten zegen kunnen zijn. Hans Borrebach heeft voor enkele uitstekende illustraties gezorgd. Mgr. dr. J. O. Smit: Val en op standing van een groot Christen volk. - M. A. van den Oudenrijn O.P.: De Armeniërs en hunne kerk. Onder de verzameltitel „Het Chris telijke Oosten" zijn bij „De Toorts" te Heemstede weer twee boekwerkjes uit. gegeven, die talrijke feiten omtrent het Christendom in het Oosten, zoals het opbloeide, onderging en weer herrees, of tracht te herrijzen, bevatten. In het eerste deeltje, „Val en opstan ding van een groot Christenvolk", wordt uitvoerig bewezen, dat de Perzi sche kerk, de Kerk der Chaldeeën, vroeger een Christengemeenschap was, volgens de overlevering gesticht door dè apostel Thomas, of Judas Taddeus. In 426 scheidde de Perzische kerk zich af en deed de ketterij van Nestorius het geheel verder verbrokkelen. In de zevende eeuw veroverden de Arabie ren Perzië en werd de Islam staats godsdienst. De katholieken gingen een zware tijd tegemoet, doch ten koste van grote offers bleef men zijn leer trouw. Mgr. Smit wijst in zijn boekje op de grote betekenis, die het feit kan heb ben, dat de herenigde Chaldeeuwse kerk thans ruim 100.000 volgelingen telt. Tal van interessante feiten en de fraaie foto's maken het boekje zeer Ie zenswaardig. door zijn kennis van de kerk der Ar meniërs, een boeiende beschouwing m 1 WW*' eo y\o4®tVte SSK'XCtk Mm 5 cf:" -• -■ >■- -;.A' Gedurende de-opruiming -wordt op alle overige goederen (behalve Falcon* en Tweka artikelen) gegeven op onze reeds schefp gestelde prijzen. Ook op kleding naar maat die tijdens de opruiming besteld wordt geven wij 15°/<> korting De verkoop begint Woensdagmorgen 2 Januari 9 uur. ^VNNNW^*' Alkmaar: Laat 118; Hoorn: Nieuwsteeg 32 WED. G. OUD PZN et CO. N.V. HAARLEM over het volk der Armeniërs, hun ge schiedenis en cultuur, alsmede een goed-gedocumenteerde uiteenzetting over hun kerk. In de vijfde eeuw scheidde de Armeense kerk, die enkele eeuwen vroeger was gesticht, zich af van Byzantium en dus van de Katho lieke kerk. Thans is er een katholiek Patriarchaat en zijn er c.a. 180.000 ka tholieken. Zeer belangwekkend is de uitvoerige beschrijving van de Armeen se liturgie, kerkgebruiken en hiërar chische instellingen. De veelbewogen geschiedenis van dit intelligente voiV dat als bijna geen ander verdrukt er. vervolgd werd, verdient meer belang stelling, dan ze totnogtoe ondervond. De boekjes zelf maken een uitste kend verzorgde indruk en zijn ook voor niet-Katholieken, die zich inte resseren voor de historie van het Christelijke Geloof, een waardevol be zit. De avonturen van Flip en Flap De N.V. Douwe Egberts heeft het derde deeltje uitgegeven van de „Avonturen van Flip en Flap". De hondjes zitten nu in Afrika en be leven er allerlei vreemde avonturen. Ze helpen de politie bij het opsporen van een zakkenroller, ze verstoren een vergadering van de kattenclub „We zijn niet bang", ze redden een jongetje uit een sloot en dan duiken ze, voor zien van een nieuw soort duikerhelm naar de bodem van de Oceaan. In die mysterieuze wereld van wonderlijke vissen en wrakken komen ze in aan raking met een inktvis,' die hen wil meenemen, maar ze worden bevrijd en zwemmen naar boven. Het is de „Wil lem Barendsz" die hen ten slotte op pikt en mee neemt naar Holland. De tekst is van Han G. Hoekstra en de plaatjes werden verzorgd door Joop Geesink. Diet Kramer: Lodewijk de mensenredder. Lodewijk is een hond, die de teke naar W. A. van de Walle uitstekend in beeld heeft gebracht. En Diet Kramer laat die Lodewijk maar verhalen, aller hande vertelsels en verhaaltjes, zijn kijk op de mensen, op de dieren ook, maar vooral op de mensen wonder lijke wezens als dat zijn en ja, zegt Lodewijk, bij een mens moet je je goed overtuigen wat-ie wel en wat-ie niet meent. En dat zeggen anderen naast Lodewijk ook wel eens. In zo'n honden- kijk ligt geen al te slechte moraal grote mensen mogen zelfs wel van Lo dewijk lezen en.... leren! Een goed boekje (Uitg. „Hollandia", Baarn). Jan Helder: .Pieter Dourlein Ridder M.W.O." - Uitg. „De Bezige Bij". ,De Bezige Bij" te Amsterdam gaf een boek uit over de belevenissen van Pieter Dourlem, de bekende verzets man. De nu we] algemeen bekende ge schiedenis van Pieter Dourlein is door Helders vaardige pen geworden tot een boeiend verhaal van moed, door zettingsvermogen, geluk, desillusie enrehabilitatie. Dourlein, in de Meidagen van '40 matroos op de torpedobootjager Jan van Galen, ontsnapt in 1941 in een motorboot naar Engeland en wordt opnieuw bij de marine geplaatst. In September 1942 begint de harde trai ning en opleiding tot geheim agent. In de nacht van 9 op 10 Maart 1943 wordt hjj boven de Veluwe gedropt on vait regelrecht in handen van de S.D. ais slachtoffer van Schreieders England Spiel. Samen met Ubbink weet hij uit de gevangènis te Haaren te ontvluch ten en na spannende weken en maan den in Belgie, Frankrijk, Zwitserland en Spanje komen ze in Engeland aan, waar ze, onder verdenking Duits spion te zijn, worden gearresteerd. Na vier maanden geestelijke beproeving in'de cel komen ze vrij. Maar pas veel later komt de volledige rehabilitatie: een Koninklijk Besluit van 6 October 1950 benoemt Pieter Dourlein tot Ridder 4e klasse der Militaire Willems Orde. Als hij daarna uit handen van Zijn Koningin het eremetaal ontvangt, dan pas is Pieter Dourlein in zijn eigen ogen weer in eer hersteld. Het boek is met vaart en verve ge schreven en het is zo rijk aan gebeur tenissen, dan men zich afvraagt hoe dit alles in vijf jaar tijd is te beleven. Het is het spannende verhaal van een Nederlands marineman, doch wélk een marineman!

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7