Sensatie-prijzen OPRUIMING Gebeurtenissen van algemene betekenis Corsettenhuis DE BOER POA N.V., Paygiop 9 Zij die van ons heengingen KOOPJES FESTIJ® Een exposé van markante voorvallen in het afgelopen jaar POA H.V., Paygiop 9 1922-1952.en altijd de beste sigaret, voor Uw gezondheid! Verdienstelijke mannen en vrouwen ten grave gedragen Kerken en kerkelijk leven UITSLAGEN AFDELING NOORD-HOLLAND D.A.W. ging het jaar dansend uit Alkm. Boys door zwak Vitesse geklopt Alcmaria-bestuur binnen de krijtlijnen Uitgeest Lot van de Hemony-klok aan zijden draad WOENSDAG 9 UUR EXCEPTIONELE JAPON-, MANTEL en COCKTAIL Stoffen BOO coupons 20 t.m. 00 korting MAANDAG 81 DECEMBER 1951 Er gebeuren dagelijks dingen, die het memoreren waard zijn, maar een jaar is heel lang en er zijn zoveel van die gebeurtenissen, dat wu ze in een jaaroverzicht onmogelijk alle kunnen vermelden. Hier en daar hebben wij een voorval van voldoende belang uit de vele geko zen om ze aaneen te rijgen tot een snoer van markante gebeurtenissen, die het herdenken op een Oudejaarsavond wel waard zijn. Wij laten er hieronder een aantal volgen. Januari. 3. De Alkmaarse brandweer werd met een corps Oterleek uitgebreid. 9. De wonigbouwvereniging Volks huisvesting besloot 30 woningen voor ouden van Dagen te bouwen. 12. Plattelandsvrouwen hielden een Kledingtentoonstelling te Alkmaar. 16. Door het Alkm. woningbureau wordt geconstateerd dat er nog 100 aanvragen zijn en dat de woningnood nog steeds toeneemt. 17. De A. N. W. B.-wegwijzers zullen verlicht worden. 18. De Kamer van Koophandel in dit gewest kwam voor het eerst na de oorlog bijeen. 18. De heer A. J. van Wilgenborg werd benoemd tot leider van de Luchtbeschermingskring. 26. De commissie van beheer voor het gasbedrijf te Broek op Langendijk besloot tot verhoging van de gasprij- zen. 26. De L. T. B. te De Rijp zegde het lidmaatschap van de L. G. C. op. Februari. 5. Heerhugowaard nam rusthuis „Ter Kimme" voor bejaarden in gebruik. 5. De Burgemeester Peek-Stichting te Schoorl besloot een tehuis voor be jaarden te laten bouwen. 12. De eerste paal werd geslagen voor de bouw van 59 woningen door de bouwvereniging „Rochdale" te Alk maar. 25. Te Alkmaar werd de jaarverga dering van de Holl. Mij. van Land bouw gehouden. Maart. 2. Ursem kreeg een nieuwe brand spuit. 4. In de strafgevangenis te Alkmaar werd een operaconcert gegeven. 8. Bij de L. G. C. bleken moeilijk heden in verband met de export. 12. De bevolking van Bergen ver heugde zich over de zekerheid, dat Bello met Pasen en Pinksteren weer in gebruik zou worden genomen. LANGESTR. 117, bij de grote kerk. Tel. 3880 (Advertentie, ing. Mjü.j April. 10. V. V. V. Groet—Camperduin pro testeert tegen uitbreiding kampeerter reinen. 10. „Mej. Van Maarseveen" werd ter beschikking van de regering gesteld. 16. Displaced Persons vonden tehuis In Schoorl. 17. De heer C. J. H. van Rossum du Chatel werd benoemd tot directeur van V. V. V. in Bergen. 16. De behandeling van de moord aanslag in de St. Annastraat werd aan gehouden. 23. Een ergerlijke dierenmishandeling door bewoners van Langedijk werd zwaar gestraft. 23. In een vergadering van „De Schermeer" werd besoten de polder meesters in dienst te laten. 24. De Sociale Werkplaats voor inva lide arbeiders werd tijdelijk gesloten. 25. De algemene vergadering van de Noordermarktbond besloot slechts mo rele steun aan de Coöp. Zuurkoolfa- briek te verlenen. 26. In het Splinterhofje kwam 'n 74- jarige vrouw door gasverstikking om het leven. 27. De woningbouwvereniging „Roch dale" legde de eerste steen voor het eerste complex woningen door haar na de oorlog gebouwd. 30. De Koninginnedag werd te Alk maar rustig gevierd. Mei. 1. Alkmaarse socialisten vierden op gewekt de le Mei. 1. Zes jaar gevangenisstraf werd ge- eist tegen de dader van de moordaan slag in een volkslogement. 2. De Chr. Oranjever. hield een goed geslaagde feestavond. 3. Nieuwe jachthaven te Akersloot werd feestelijk geopend. 3. In café Tom had officiële prijs uitreiking voor de ronde van N. W Nederland plaats. 4. Alkmaarse en geallieerde gevalle nen werden herdacht door kransen op hun graven. De stille tocht vond plaats langs het monument in de Wilhelmi- nalaan Ook in de omgeving werden de gevallenen herdacht. 5. De bevrijdingsfeesten werden in gezet door een wandeltocht van 1601 kinderen Ook 's middags en 's avonds werd opgewekt feest gevierd. 5. Mr. Vellinga werd tot subs. Offi cier van Justitie benoemd. 6. Bij de N. V. Nic. Witsen en Vis liep het grote luxe motorjacht „Allebo" van stapeL 8. In de lighallen vierden t. b c.-pa- tientjes de gedenkdag van de stichter van het Rode Kruis: Dunant. 9. In Bergen werd een alg. vergade ring van de Federatie van V. V. V.'s gehouden. 1L Zevenhonderd kinderen slaagden voor het verkeersexamen. 12. Luilakviering was door de ge meente georganiseerd. 12. Het verzorgingstehuis te Koedijk werd geopend. 15. In het Alkmaarse veilingsgebouw brak brand uit. 16. Burgemeester Niele opende een sportterrein te Egmond aan Zee. 19. In Schoorl werd een reünie van oud gevangenen gehouden. 20. „Bello" reed weer. 22. Een nieuw gebouw voor G. W. werd te Schoorl geopend. 23. De minister van Justitie bezocht Alkmaar. 26. De brandweer te Noordscharwou- de won hoofdprijs in Prov. wedstrijd. 27. Tuinders te Langedijk willen nog geen Coöp. zuurkoolfabriek. 30. Rode Kruis bezorgde 170 invali den prettige boottocht. 31. Max Woisky speelde op de kaas markt. Jonl. 4. Te Alkmaar werd kort geding ge houden in verband met de kwestie „Van de Wadden tot het IJ". 5. In de Landbouwhuishoudschool werd een tentoonstelling en een mode show gehouden. 6. De verpleegden in het Alkmaarse Hof van Sonoy hadden een .-itotocht. 7. Rode Kruis beloonde medewer kers aan geslaagde collecte met een feestavond. 10. Bergen's Harmonie maakte een mars in de nieuwe uniformen. 14. Willy Appel te De Rijp kreeg prijs in Marshall-tekenwedstrijd. 15. Zeshonderd ouden van dagen maakten autotocht. 17. Rie van Geene en Klaas Boot be haalden kampioenschapstitels bij Ko renbeurswedstrijden. 18. Nieuwe confectiefabriek aan Kwakelpad geopend. 28. Ouden van Dagen te Bergen gingen naar Schiphol. 29. Circus Strassburger speelde te Alkmaar. Juli. 1. De Ronde van Alkmaar werd ver reden. 1. De Laat-winkeliers besloten een goed geslaagde actie voor de Nazorg. 5. In Heiloo werd de gerestaureerde Willibrordusput onthuld. 5. In Obdam werd een poterbewaar plaats geopend. 6. De Stichting „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar" hield een goed geslaagde kaasexpositie. 8. De Alkmaarsche Boys vierden het twintigjarig bestaan. 14. Speeltuin Bloemwijk werd ge opend. 17. Alkmaarse jongens bouwden jongensstad. 19. De Alkmaarse zuster Koopman kwam met 9 gewonden uit Korea terug. 20. Barakkenkamp aan de Wester- weg bracht ruim f 23.000 op. 23. Schoorl kreeg een nieuwe brand spuit. 25. In de Alkmaarse raadszaal wer den posthume onderscheidingen uitge reikt. 25. In Bergen werd de gebruikelijke verlichtingsavond gehouden. 29. Te Stompetoren werd een nieu we boerderij aan de Noordervaart aan de familie Koning overgedragen ter vervanging van die welke door de Duitsers verwoest werd. 27. Strandfeesten te Egmond aan Zee werden een groot succes. Augustus. 2. Landbouwtuigpaardenparade op 't Sportpark. 5. Er werd een wedstrijd voor stand houders in welsprekendheid gehouden. 6. Engelse padvinders brachten een bezoek aan het Geuzenvendel. 8. Het bloemencorso in Bergen werd een groot festijn. 8. In Alkmaar werd de eerste zeep kistenrace gehouden. 8. Garnizoen Alkmaar kreeg een nieuwe commandant in Overste G. Dijkstra. 14. Charley Toorop's woning in Ber gen door brand geteisterd. 17. De Engelse minister Shinwell bracht een bezoek aan de Kaasmarkt. 18. De 30-jarige G. Doeschot werd door een verkeersongeluk gedood. 19. In Schoorl werden na vele jaren weer windhondenraces gehouden. 26. De heer Verwer herdacht in stilte de dag, dat hij vór 25 jaar be noemd werd tot inspecteur van de Die renbescherming. 24. Het vernieuwde Stationsplein werd met medewerking van de Scherme-- dansgroep officieel geopend. 25. De Oud-burgemeester van Ber gen de heer J. van Reenen werd on der grote belangstelling ter aarde be steld. 26. De Alkmaarse _kermis geopend. 28. Tot stedebouwkundige in Alkmaar werd benoemd ir. E. H. Fliers. 28. Ruim 50 verenigingsbesturen had den een intieme avond in het Wapen van Heemskerk. 29. Jan Pronk te Alkmaar behaalde het wereldkampioenschap. 30. Bij noodweer boven Alkmaar werd het dak van een werkplaats af gerukt. September. 1. De heer Mr. F. A. Josephus Jitta verliet na een langdurige diensttijd op de pensioengerechtigde leeftijd de Am sterdamse Bank waar hij de functie van directeur had. 3. Aan Jan Pronk en Kees Bakker werd te Alkmaar een geestdriftige ont vangst bereid. 6. Het Theater Harmonie werd even als het Gulden Vlies gerestaureerd en vernieuwd. 7. De Bond Heemschut hield zijn algemene vergadering te Alkmaar. 11 .Te Barsingerhorn werden de na tionale kolfwedstrijden met een feest avond besloten. 13. Het Circus Van Bever trad te Alkmaar op. 17. Het bestuur der L. G. C. verga derde. De heer C. Wagenaar kreeg een gouden medaille. 19. De heer J. C. Burger verliet na een 44-jarige diensttijd de gemeente secretarie. 23. Op de Joodse Begraafplaats werd een gedenkteken onthuld voor de in Duitsland gevallen Joodse inwoners van Alkmaar. 26. Te Alkmaar werd met groot suc ces de jaarlijkse Land- en Tuinbouw tentoonstelling gehouden. Ook de win kelweek was een grote attractie. 28. Onder grote belangstelling werd op de Kaasmarkt de tweede kaasexpo sitie gehouden welke georganiseerd was door de „Stichting tot behoud van de Alkmaarse Kaasmarkt". Wtf verzekeren uw VULPENHOUDER tegen verlies en diefstal Wü verkopen U de juiste VULPENHOUDER voor uw hand. Wü garanderen alle VULPENHOUDERS bij ons gekocht. Wü graveren alle VULPENHOUDERS met elke gewenste naam. WIJ ZIJN SPECIAAL IN VULPENHOUDERS V (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, lug. Med.) October. L De kapitale boerderij van de heer J. J. Posch te Oterleek werd door brand vernield. 2. De toren van de Kapelkerk is ge restaureerd. 2. Tegen ontsnapte gevangene, die twee bewaarders en een fabriekschef overmeesterde werd 4 jaar gevangenis straf geëist. 3. Aan de gemeente Grootschermer werd een haardplaat uit 1596 aange boden. 4. De Commissaris der Koningin be zocht Alkmaar. 8. Alkmaar's Ontzetfeest werd met groot enthousiasme gevierd. 11. In Stompetoren werd de slag bij Rustenburg herdacht. 14. In Zottegem werden de overblijf selen van de graaf en gravin van Eg mond plechtig bijgezet. 15. Het cabaret „De Lachspiegel" trad op in het Huis van Bewaring. 18 .Dickie Vos legde de eerste steen voor de montage grafkistenfabriek. November. 1. Luitenant-kolonel D. J. ter Haar verving overste G. Dijkstra als garni zoenscommandant. 6. In Amsterdam werd besloten tot opheffing van de Alkmaarse ontsmet- tings-inrichting van het Witte Kruis. 17. In Heiloo werd een nieuw P. T. T.-gebouw geopend. 19. De Berger IJssportvereniging be sloot uit de K. N. S. B. te treden. 20. In Langedijk werd de eerste kleinvee-show gehouden. 21. In de alg. verg. van de V. V. V. werd medegedeeld, dat 130.000 vreem delingen de Kaasmarkt bezochten. 21. Sint en Zwarte Piet voor de kan tonrechter. 23. „Oud Alkmaar" protesteert tegen aantasting van het stadsschoon. 26. De A. J. C heropende vernieuwd clubgebouw. December. I. Rochdale opent blok van 63 wo ningen. 3. De Amsterdamse Bank verklaarde zich bereid de aandelen van de Noor der Bank te Alkmaar over te nemen. II. Adjudant Timmers bij afscheid na 40 dienstjaren gehuldigd. 12. Heemwacht te Bergen protesteert tegen aantasting natuurschoon. 14. De heer De Boer vraagt ontslag als veilingleider bij de L. G. C. 15. In het Gulden Vlies werd een Jazz-concours gehouden. 17 Honderden bakkers protesteer den te Alkmaar tegen de broodprijs. 18 Te Stompetoren nam de K.I. Ver eniging Alkmaar en Omstreken een nieuw station in gebruik. 19 De verzekeringskamer bracht het zonderling beheer van het Alkmaars spaarfonds „Stad en Land" aan het licht De onverbiddeiyke dood eist elk jaar weer zün offers en menig dröef bericht is ook in 1951 in onze courant verschenen. Het waren vaak overiy- densberichten van mannen, die zich voor stad of omgeving zeer verdienste- lijk hebben gemaakt en by wier dood wy reeds uitvoerig van hun grote ver diensten voor de samenleving getuigd hebben. Wü laten hier nog een overzicht van de meest bekende overledenen volgen. Januari. 2. Te Amsterdam overleed plotseling de heer Jan de Meyer, architect en voorzitter van de Alkmaarse schoon heidscommissie. Februari. 5. De heer J. Passer kantoorhouder te Bergen aan Zee overleden. De heer P. A. de Lange ter aardebesteld. Voor Alkmaar had de heer De Lange zich zeer verdienstelijk gemaakt o.a. voor de Nutsspaarbank en voor de Vereni ging voor Volkshuisvesting. 15. Te Broek op Langendük overleed de heer R. Mentveld, beter bekend als „Jan van Alphen", schrijver van vele gedichten, revue's en operettes. 22. De heer Jan Wils, oud Alkmaar- der, bouwer van het Stadion te Am sterdam overleden. Maart. 21. De heer C. Langebaerd te Hei loo, oud bruggenbouwer bij de Deli- spoor, wonende te Heiloo werd gecre meerd. 26. De heer W. de Zwijger té Heiloo overleden. 29. Oud-wethouder Selhorst te Schoorl ten grave gedragen. Juli. 6. Te Alkmaar overleed de heer G. Ch. Dun, inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Alkmaar. 18. De heer E S. Hamburger, een be kend Alkmaarder, die van tal van ver enigingsbesturen deel uitmaakte over leden. Augustus. 8. Op 75-jarige leeftijd overleed te Alkmaar de oud-leraar van de RHBS de heer J. Galema. 22. Op 92-jarige leeftijd overleed te Bergen de oud-burgemeester van Ber gen de heer Jacob van Reenen. September. 21. Te Heiloo overleed de heer J Blauw, een vooraanstaande figuur in de socialistische beweging. 28. Mevrouw M. CohenStuart— Wichers, die in Alkmaar zeer veel phi- lantropisch werk heeft gedaan overle den. October. 17. In Koedijk overleed mevrouw OotjersOever, voorzitster van de Vrouwen-Handwerk vereniging WOE. 18. Te Amsterdam overleed de heer J. H. Smits, oud-gemeentesecretaris van Schoorl. 20. Op 68-jarige leeftijd overleed te Alkmaar de heer H. Lind, oud-spoor wegambtenaar, die zich in diverse ver enigingen in bestuursfuncties ver dienstelijk heeft gemaakt. 23 Dr. Ir. W M. van Rossum du Chatel, hoofdinspecteur van de DUW te Alkmaar overleden. 24. Op 76-jarige leeftijd overleed in „Westerlicht" de heer J. H. van den Berg, oud-directeur van de Prins Hen drikstichting in Egmond aan Zee. November. 19. Op 75-jarige leeftijd overleed de heer F. Posch, oud-wethouder van Grootschermer. 27. Op 96-jarige leeftijd overleed te Koedijk de heer Jan Otto. 29. Te Bergen overleed Prof. R. Wes tendorpBoerma. Januari. 3. Het mooie kerkgebouw van Graft zal gesloopt moeten worden, daar vol doende subsidies ontbreken. 4. Ds. G. Vellenga werd bevestigd bü de Ger. Kerk. 6. De Ned. Herv. Kerk te Sint Pan- cras werd gerestaureerd. Februari. 14. In het archief der Ned. Herv kerk te Alkmaar zijn enkele oude en zeldzame archiefstukken gevonden. 18. De gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Oost-Graftdijk werd ingewijd. 19. De Ned. Herv. kerk in St. Pan- cras werd hersteld. April. 10. De Gereformeerde Kerk te Ber gen bestaat 25 jaar. Mei. 14. Alkmaar ontving de Jonge Ker kers. Juli. 8. Besloten werd de oude kerk te Graft te slopen. September. 21. Medegedeeld werd dat kerk en toren van Hensbroek gerestaureerd zullen worden. October. 9. De Bisschop van Haarlem wijdde de nieuwe kapel van ije Oud-katholie ken te Alkmaar in. December. 8. In het woonwagenpark werd een R. K. kapel ingezegend. IC: SRCForesters 11. 2C: FlevoDe Koog 110. Res. 2C: Berdos 2—USVU 2 5—0. Res. 2D: Kaagvogels 2RKAFC 3 1-1. Res. 3F: Hollandia T.Randers 2 2-4. Res. 3G: Petten 2Vios 3 30. 4G: Adelbert 2—Vitesse 5 1—1. 4H: HSV 5—RKAFC 5 0—3, Berdos 4 Adelbert 3 60, Duinranders 3Ber gen 4 112. 41: HSV 4Adelbert 4 31, Schoorl 3 Zeevogels 3 21, Meervogels3 Fo resters 4 31. Junioren. F: ForestersAlkmaar 1—3. CC: Duinranders—Berdos 03, RK AFC bKolping Boys 22. DD: ZAP—KSV 4—1. G: VroneForesters b 31. S: Alcmaria g—Jong Holland b 1—1. BB: RKAFC c—USVU b 8—0. Zaterdagavond hield DAW in hotel „Victory" een Oudejaars-balavond. Het dansen werd afgewisseld met enkele voor drachten en sketches. Hiervan noemen wij het optreden van de vijftienjarige Jetske Boxem uit Enschede, die o.a. het Largo van H&ndel zong De vooral bij scholieren getapte Ru Kesselaar droeg enkele korte stukjes op uitstekende wijze voor. Het rad van avontuur werd door een \ran de bestuursleden van DAW bediend; een golf van troost- en „echte" prijzen stroomde door de zaal. Zeer veel plezier verwekte een wedstrijd, waarbij DAW's voorzitter en een der zwemmeesters van De Overdekte „in hun hemd" kwamen te zitten. Veel kansen heeft Vitesse in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Alkmaarse Boys niet gehad. Dat was niet nodig ook daar de Castricummers van die weinige kansen' een dankbaar gebruik maakten. Vóór en na de rust benutten de gasten namelijk een kans en de voorhoede van Alkmaarse Boys bleef de gehele wedstrijd in gebreke. Tal van kansen werden door de geblokten, die gedurende de gehele wedstrijd de toon aangaven, gemist, maar ook nu weer liet de afwerking van de aanval len veel te wensen over. Zelfs de an ders zo schotvaardige Pater deelde in de misère en miste een penalty. Op Niewjaarsdag zullen twee-en-twintig Alcmarianen der traditie-getrouw op het Sportpark een wedstrijd spelen. Het zal echter geen wedstrijd worden waar de elftalcommissie nieuwe krachten kan ont dekken voor het eerste elftal. De traditie is namelijk in zoverre gewijzigd dat dit maal geen veteranen tegen prominente eerste elftalspelers uitkomen. De elftallen zijn samengesteld uit het bestuur en elf talcommissie enerzijds en elf spelers uit andere commissies. Voor het bestuur en elftalcommissie komen uit: K. de Grand; G. Rentenaar en W. Muller; P. Godvliet, C. de Grand en M. Michels; J. Amoureus, F. Badenhuijzen, K. Soutendijk, W. van der Pol en K. de Visser. Het andere elf tal is als volgt samengesteld: P. Wai- boer; F. Stadegaard en K. Verweel; H. van der Hoef, T. Scharlewi en H. Plomp; J. Mulder, H. de Rover, H. Toepoel en S„ Bloothoofd. Inzameling leverdeiotdusverre slechts I 3000 op Gisteren is in de morgendienst in de Ned. Hervormde kerk alhier van de kansel af medegedeeld, dat in het col lege van kerkvoogden een meerderheid is voor de verkoop van de Hemony- klok, tenzij de restauratie van de voor malige pastorie tot jeugdhuis op andere wijze kan worden gefinancierd. De poging om door een geldinzame ling de nodige gelden voor de restau ratie bijeen te brengen en daardoor de 0 verkoop van de klok te voorkomen, heeft tot nu toe slechts drieduizend gulden opgeleverd. Wordt de klok ver kocht, dan worden de gestorte bedra gen terugbetaald. Het gironummer van het comité „Behoud Klok" is 10964 ten name van ds. mr. G. D. Boerlage. Tevens werd medegedeeld, dat de verkoop en uitvoer van de Hemony- klok niet is verboden. Wij moeten ruimen, daarom organiseren wij een reuze waarin uit eigen collectie alle tegen ongekend lage prijzen worden verkocht VOOR ELK WAT WILS KOOPT VOORAL IN DE MORGENUREN Stoffenhuls Kousenbar Langestraat 103, Alkmaar (Advertentie, ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9