„Frameggen'sloeg op de stenen dijk Albert Heijn goedkoper! De uitverkoop is de eerste grote sensatie van het nieuwe jaar Hoofdbrandmeesier werd gehuldigd Molen „De Viaan" stond mooi In 1 C NOORSE HOUTBOOT GESTRAND BIJ CAMPERDUIN Wipper-toestel in stelling om zo nodig bemanning (27 koppen) te redden Kans op lek slaan is niet denkbeeldig Belangstelling is groter dan vorig jaar De brandweerstaf door Zaandijk veroverd AGENDA maakt U het leven Voorstel voor schadevergoeding bij stedenbouwkundige maatregelen Geschenk voor oud-burgm. Wendelaar Molenaar Kruk vocht kwart eeuw tegen 't water Biljartwedstrijden om het districtskampioenschap De nieuwe Provinciale voedselcommissaris Bedrijfs vc Koedi'i „Gouden-Eni werd opgewek WOENSDAG 2 JANUARI 1952 (Van onze speciale verslaggever) ZWAAR slaat de branding, opgestuwd door de harde Zuidwester, tegen de Noorse vrachtboot Framcggen, die, zoals wij reeds in het kort op pag. 1 meldden, vanmorgen om kwart voor zeven zijn scherpe steven stak in het blauwe basalt van de Hondsbossche Zeewering, even bezuiden Petten. De gehele nacht heeft het schip, dat geen lading vervoerde en hoog op het wa ter lag, tegen de elementen geworsteld. Reeds om half zeven stond het nood sein uit, maar toen was het al te laat. Binnen het kwartier was het twee duizend ton metende schip over de banken heen geslagen en met de kop op de Hondsbosschezeewering ter hoogte van strandpaal 23, gestrand. Toen wij een uur later ter plaatse waren lag bet schip vrijwel haaks op de dijk, met de voorsteven rijdend op de glooiing en met het achterschip tegen een pier. De uit 27 koppen bestaande bemanning bleef aan boord. Het was nog nacht toen de Frameg- gen strandde. De reddingboot „Dorus Rijkers", die om zeven uur voor de tweede maal dit jaar de Hel- derse haven verliet, werd een kwar tier later terug geroepen. De red dingboot kon hier verder toch niets meer uitrichten. Daarom werd het Wipper-toestel, dat te Petten is ge- stationneerd, met een motor-locomo tiefje naar de plaats op het strand gebracht. Om negen uur werd verbinding ge maakt tussen de Frameggen en het toestel. Twee mannen van het Noor se schip klauterden in de voormast en bevestigden de lijn, zodat de be manning zo nodig het schip in de „broek" kan verlaten. Hoewel de Noor lelijk op de stenen lag te bonken, scheen er voorshands geen gevaar bij. De heer Klein, inspecteur van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, die juist in gezelschap van de directeur, de heer H. Th. de Booy, was aangekomen, stapte in de „broek" en werd naar boord getrokken. Hij zou met de ge zagvoerder van de Frameggen over leggen wat er nader moest gebeuren. Ook de wal-Kapitein van de rederij Wijsmuller, kapitein Moerman, was even te voren aangekomen. Hij ver telde ons, dat sleepboten van de fir ma Wijsmuller uit IJmuiden en van de rederij Doelcsen te Terschelling onderweg waren, maar dat deze voorlopig niets zouden kunnen uit richten. Vierhonderd meter ver strek te de veelbewogen branding zich uit. Ver op zee, waar het iets rustiger scheen, lag nog een ander scheepje, waarschijnlijk een stomer, met de elementen te boksen. Misschien zou den de sleepboten deze zeelieden be ter van pas komen. De Frameggen strandde met hoog water, zodat zij naar alle waarschijn lijkheid geheel droog komt te liggen, wanneer het water vanmiddag is weggevallen. Het schip zal dan stel lig meer slagzij maken dan nu het geval is. Mocht het weer vanmiddag, wanneer het weer hoog water is, wat zijn opgeklaard, dan bestaat de kans dat de sleepboten verbinding kunnen maken. Hoe eerder de Frameggen vlot is hoe beter, want ook het ge vaar van lekslaan is groot. Een regenias voor een halve cent het verschil tussen het Januari-weer Hedennacht is de Oterleker brand weerstaf, door gebruikmaking van een valse sleutel, weggehaald uit het brand spuithuis te Westzaan en overgegaan in handen van de brandweer van Zaan dijk. ALKMAAR 31 Dec. 1951. Tomaten A 1.70—2.87, Witlof 22—39, rode kool 7—11, Savoye kool 6.507.50, Groene kool 7.5015, Spruitkool, extra 48 12 38, Boerenkool 5.5013, Sla 26. Andijvie 22—48, Winterpeen 515, Waspeen 9 27, Uien 731, Prei 922, Soepgroen ten 69, Peterselie 37, Appels: Bramley Seedling 15, Gourreinette 22— (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie theater, 2 30 en 8 uur: De Jantjes (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Van je familie moet je 'net maar hebben (14 jaar); Victoria theater, 2.30 en 8 uur: Mensen in het wit (14 jaar); Rex theater, 2.30 en 8 uur: De gesluierde Maja (alle leeftij den). Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld „Artistenpension". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Spar-revue 193T „Alles wat je hart beroert". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Aanvang 8 uur. Rex theater, 2.30 en 3 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 2 Jan. 7.28 v.m. 7.50 n.m. Donderdag 3 Jan. 8.18 v.m. 3.41 n.m. WATERSTANDEN CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 7.33 19.55 1.33 13.55 Donderdag 8.23 20.46 2.23 14.46 van 1951 met zijn sneeuw, zijn kou de en winderige, weer, dat zich op het ogenblik doet gelden, komt duidelijk tot uiting in de grotere belangstelling en de drukte bij de halfjaarlijkse uit verkoop, die hedenmorgen traditiege trouw weer is begonnen. Of eigenlijk al gistermiddag. Want reeds op Nieuwjaarsdag des middags om één uur had zich een hardnekkige koper voor een der Alkraaarse confec tiezaken opgesteld en in de loop van de dag schaarden zich nog enkele an deren daar in de rij. Dit zijn echter excessen, die gelukkig! uitzonde ringen blijven. Schuld hieraan zijn de zgn. „lokkertjes", die de mensen met hongerige ogen in de etalages doen staren. Zo zagen wij gisteren een re genjas geprijsd liggen voor één halve cent en een costuum voor zes zilveren (maar vooral zilveren) dubbeltjes. Dan waren er nog overjassen van vijfender tig en vijfentwintig cent, stropdassen voor één cent, een driearmige electri- sche kroon voor een gulden vijfenze ventig, een kop en schotel voor vijf cent en nog vele andere „fantastische koopjes". En dat waren allemaal nieu we goederen, met nu en dan een aan-" tekening erbij: Licht beschadigd Maar er zijn natuurlijk niet veel van deze buitenkansjes (als het buiten kansjes zijn!) en als overal geldt ook hier: Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Vanmorgen om tien uur was er van deze koopjes in de etalages dan ook nog maar heel weinig te bespeuren. Over het algemeen zijn de Alkmaar- se winkeliers over deze eerste uitver koop-morgen niet ontevreden en het is mogelijk, dat dit voor een belangrijk deel aan het weer is te danken. Voor de deuren van de meeste zaken, die aan de uitverkoop deelnemen, hadden zich reeds in de vroege morgenuren enthousiaste kopers in een rij opge steld en verscheidenen hadden' een stoeltje, een boek of breiwerk meege bracht en zichzelf zo althans enig pri mitief comfort verschaft. Een der grote warenhuizen was zelfs zo attent zijn vroege bezoekers op koffie met koek te vergasten. Opruimings-excessen De Alkmaarse middenstand is het nieuwe jaar, zoals te doen gebrui kelijk, met een balans-opruiming begonnen. De „spot"-prijzen, „droom"-koopjes en „krakende"- prijzen, welke de goegemeente in staat stellen diverse courante ar tikelen voor een appel en een ei te kopen, noopten velen heden morgen al vroeg uit de veren te komen. Huisvrouwen vinden in zo'n opruimingsperiode een gerede aanleiding hier en daar eens ge zellig te gaan „neuzen". Voor 'n belangrijk percentage der bevol king zij die met bescheiden middelen moeten rondkomen is deze balansopruiming een, dank bare gelegenheid om voor een koopje wat textiel of wat ge bruiksvoorwerpen te verkrijgen. De nood moet echter wel hoog zijn als eers moeder haar zoontje 's nachts de deur uitstuurt met de bedoeling hem de volgende morgen pas om negen uur af te lossen. En dat zeker met zulk noodweer als hedennacht gecon stateerd werd. Het jongetje werd vannacht om drie uur door een paar patrouillerende politieagen ten geheel verkleumd in een por tiek aangetroffen. De politie nam hem meer naar het bureau, waar de twaalfjarige met een warme dronk bij de kachel wat Werd op geknapt. MAÏZENA H a Per PakO VERMICELLI 00 250 Gramlm JL MARGARINE A Per PakO SLAOLIE iQn Per Hele Fles1 BESCHUIT #*7 Met Waardebon. Grote Rol BRUINEBONEN 1 e Kwaliteit 500 Gram «af GELD. ROOKWORST AO De Echte 100 Gram DROPTOFFEES 4 0 100 Gram. 6 7? CHOC. REPEN i A Per Stuk E VP BISCUITS 200 GramAm V Alkmaar, Fnidsen C 10S*. tel. 2582. Langestraat 60, tel. 4217. Heiloo, Rijksstraatweg 115, tel. 4315. Geeft Uw bestellingen aan de bode mede. Iedere bestelling wordt gaarne uitge voerd. Boven 8.franco. (Advertentie, Ing. Med.) Alkmaarse Operette- en Orkestvereniging Het bestuur van bovengenoemde ver eniging maakt bekend, dat voor het komende seizoen in studie is genomen de prachtige en overbekende operette „De Circusprinses", waarvan de componist i Emirich Kalman, welke zeer veel be kende operettes heeft gecomponeerd. Als grote bijzonderheid wordt nog ver meld, dat met deze operette tevens het zLveren jubileum van de vereniging zal worden herdacht. Om dit werk echter zo uit te voe ren, als nodig is bij de viering van een vijfentwintig-jarig bestaan, is het echter zeer noodzakelijk dat het aantal medewerkenden wordt uitgebreid, waar voor het bestuur dan ook langs deze weg een dringende beroep doet op enige dames en heren, welke interesse hebben voor het operette-werk. Het werk „De Circusprinses" is geestig, zit vol overbekende melodieën, en door een kleine uitbreiding van het aantal leden zal het mogelijk zijn deze operette zo te brengen, dat ze een jubileum van „de" Alkmaarsche Operette Vereniging waardig zal zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar elders in dit nummer. B en W komen met gewijzigde verordening De Raad heeft op 18 October de voorstellen regelende de schadevergoe ding als gevolg van stedebouwkundige maaregelen aangehouden. Er bestond n.l. bezwaar t.a.v. de uitsluiting van hypotheekhouders van het recht op schadevergoeding tegen de tijdslimiet van één jaar waarbinnen de aanvragen moeten worden inge diend en tevens werd verzocht nog nadrukkelijk de bedrijfsschade te noe men. B. en W. concluderen dat indien de eigenaar bij schade als gevolg van stedebouwkundige maatregelen een behoorlijke vergoeding krijgt, de rech ten van de hypotheekhouder niet ver kocht kunnen worden. In de practijk zou het ook heel moeilijk zijn de scha devergoeding voor de hypotheekhou ders vast te stellen daar deze afhangt van de gegoedheid van de debiteur en de lankmoedigheid van de hypotheek houder. Op de Provinciale Griffie waar de model-schadevergoedingsverorde ning is ontworpen meende men even eens dat in geen geval aan de hypo theekhouder een recht op schadever goeding kon worden toegestaan. Bij nader inzien menen B. en W. dat de tijdslimiet van één jaar waar binnen een verzoek om schadevergoe ding moet zijn ingediend, moet verval len. Het is billijk de schade te alle» tijde te vergoeden. Bedrijfsschade In vele gevallen zal de te lijden schade bedrijfsschade bevatten, waar mee in de practijk ook elke taxatie- commissie rekening houdt. Het is overbodig dat in een Verordening vast te stellen. VOETZOEKER LIET RUIT SNEUVELEN Zoals overal elders, werd ook in Alkmaar het' oude jaar met veel vuur werk, voetzoekers e.d. uitgeluid. Het vorige jaar werd de feestvreugde om streeks de jaarwisseling door enkele vrij ernstige ongevallen verstoord. Voetzoekers die in de (ondeskundige) handen van enkele stadgenoten ont ploften, ware i toen oorzaak dat in sommige familiekringen de animo om de gezellige avond voort te zetten, tot beneden het nulpunt daalde. Voor zover thans bekend hebben zich dit jaar geen ongevallen voorge daan. Alleen een ruit in het Ropjes- kuil sneuvelde toen een voetzoeker ontplofte. Een sneek van 18 pond en 3 ons Het was de heer J. 3okman te Heiloo, Zeeweg no. 13, die het oude jaar goed maakte, door met veel inspanning een snoek van ruim 18 pond aan zijn hengel op het droge te brengen. Met deze vangst staat hij aan de kop voor de hoofdprijs, die het bestuur van het Centraal Nederl. Verbond, afdeling Alkmaar, v,oor haar leden beschikbaar stelt voor de zwaarste snoek in het sei zoen 1951-'52. Behalve voor de zwaarste snoek zijn er nog kansen om voor een mooie prijs in aanmerking te komen, n.l. voor baars en karper. De heer P. de Moei, Laat nr 202, staat boven aan voor de zwaarste baars, n.l. 880 gram en de heer B. W. Boots, Nieuw- landersingel no. 31, staat aan de kop met een karper van 1750 gram. Gelegenheid tot weging is er bij de heer v. Moedt, Macl. Pontstraat no. 24. Er is nog tijd tot 15 Maart 1952 om bovenstaande gewichten te verbeteren. Weerspannige koe Op de iaatste marktdag van 1951 vond te Alkmaar een ongeval plaats met een koe. De melkgevende viervoeter was weerspannig bij het uitladen. Ten slot te reageerde zij volkomen verkeerd op de aansporingen en sprong vanaf de laadklep boven op een 62-jarige koop man. Dg man werd door omstanders naar zijn woning gebracht, waar later bleek dat het ongeval geen ernstige gevolgen had. Bloemen en een Alkmaars kaasje Zoals in het voornemen Nauwelijks had het nieuwe jaar ïjjn intrede gedaan en wees de kalender 1 Januari 1952, of de Alkmaarse Vrij willige Brandweer betuigde haar mede leven met het zilveren „ambtsjubi leum" van baar hoofdbrandmeester, de heer J. Th. v. d. Idsert. Een uur na middernacht verschenen reeds twee j brandmeesters voor de woning van do j populaire jubilaris. Zij overhandigden i hem namens de corpsen „Kracht en Vlugheid", „Burgerplicht" en het Lad dercorps een grote fruitmand. Werd deze snelle attentie reeds zeer op prijs gesteld, later op de dag kreeg de heer Van de Idsert nog ruimschoots gelegenheid te ontdekken welk een vooraanstaande plaats hij in de brand weer inneemt en hoe zijn persoon en werk worden gewaardeerd. In de och tenduren maakten de commandant, de heer J. v. Maarleveld en het corps „Kwiek" hun opwachting. In een har telijke speech heeft de commandant de grote verdiensten van zijn naaste mede werker belicht. Het corps „Kwiek", dat zich erop beroemen kan de huidige hoofdbrandmeester als brandweerman en adjunct-brandmeester in zijn gele deren te hebben gehad, bood bij mon de van de brandmeester, de heer J. J. Hartog, een bloemstuk, een vaas en een fraaie luxe sigarendoos aan. Ook het dagelijks bestuur van de A.V.B. bleef niet achterwege. Een deputatie kwam de heer Van de Idsert gelukwensen, bij welke gelegenheid de nestor van de hoofdlieden, de heer G. de Wit, een bloemstuk en een vulpen met inscriptie overhandigde. Dat het medeleven met het zilveren jubileum niet tot de kring van brand weerlieden beperkt bleef, bewees de komst van een delegatie van .het St. Dominicuskoor, waarvan de heer Van de Idsert lid is. De heer Moeskops, voorzitter van het koor, wenste zijn mede-lid van harte geluk met het brandweerjubileum en offreerde een bloemstuk. De hoofdbrandmeester gaf uiting aan zijn erkentelijkheid voor de vele har telijke woorden en de geschenken. lag, heeft het Gemeentelijk Slachthuis op de 70e verjaardag van oud-burgemeester Wen delaar voor een bijzondere gelukwens gezorgd. De directeur, de heer W. Voorthuijsen, is met twee kaasdragers, de heren Bierman en Ruiter, per auto naar Den Haag gegaan om de jarige persoonlijk de gelukwensen van Alk maar aan te bieden. Men arriveerde daar ongeveer kwart voor drie en de Alkmaarse deputatie had ruim een half uur gelegenheid in intieme kring met de familie Wende- laar oude herinneringen aan Alkmaar r»E prachtige oer-Hollandse watermolen „De Viaan", gelegen in het hart van de Bergermeer tussen de Bergerweg en het Noordhollands kanaal stond op Nieuwjaarsdag in de „mooi-stand". De aankomende roede was juist vóór het bereiken van het laagste punt tot stilstand gebracht en dat betekende een heuge lijke gebeurtenis in de polder, waar van de schaarse boerderijen de nationale driekleur wapperde evenals op de molen zelf. Feest dus in de Bergermeer, waar in „De Viaan" geheel afgelegen ligt en zelfs niet per rijwiel te bereiken is. Velen kwamen gelukwensen V/ANAF de Jan van Scorelkade, waar Kruseman van Eltenweg, Nic. Beets- kade en Jan van Scorelkade tezamen komen, juist tegenover de helaas aan de vernietiging overgegeven moten „De Eendracht" (waarover wij in ons num mer van 6 October 1950 uitvoerig schre- van) leidt een smal, kronkelig en in deze tijd drassig en glibberig dijkje langs de nu hoog staande Bergervaart naar de enig overgebleven reeds meer dan 3 y, eeuw oude molen van de Ber germeerpolder. Het dijkje wordt op talrijke plaatsen versperd door damhekken of prikkel draadafscheidingen, doch de laatste bleken thans alle stukgeknipt te zijn. Want op de Nieuwjaarsdag waren er gasten en goede, doch verre buren naar „De Viaan" gekomen en gasten kan men toch geen prikkeldraadversperrin gen laten nemen! Dinsdagmorgen vroeg waren er al de voorzitter van het polderbestuur, de heer P. Boon, en enige zijner medebe stuurderen en 's middags waren er de buren en familie op bezoek, want de molenaar, de thans bijna 69-jarige heer L. Kruk, vierde zijn zilveren ambts jubileum. Een oude strijder Vijf en twintig jaar heeft de heer Kruk hier op een verre en eenzame post, midden in het vlakke Noordhol landse landschap waar altijd de wind waait en dikwijls de storm buldert, met zijn onafscheidelijke molen tegen het water gevochten en zijn bovenkruier op de wind gezet. In het kleine, doch gezellige molenaarshuisje, dat ook nog enige koeien herbergt, vertelde de be jaarde krasse jubilaris ons iets uit zijn leven. Zijn liefde voor de molens heeft hij reeds bij zijn geboorte in 1883 meege kregen, want hij werd zelf in een mo len, n.l. de in de Beemster gelegen Neckermolen, geboren. Het was ook in deze polder, dat hij in zijn jonge jaren molenaarsknecht werd, een niet zeer lucratieve functie. In die dagen was het salaris van de „molenaarsbaas" ne gentig gulden per jaar inclusief vrij wonen in de molen! Onnodig te zeg gen dat de jubilaris toen hij trouw plannen kreeg naar een betere positie uitzag. Hij kocht een kruidenierszaakje in Purmerend en wist dit op te wer ken en goed te verkopen. Vervolgens begon bij in Wijde Wormer een soort gelijke winkel en na ook die van de hand te hebben gedaan zette hij in Alkmaar in de Visscherslaan een melk- slijterij en ten slotte aan de Wester- weg hoek Westerhofje nogmaals een zaak in koloniale waren op. Weer naar de molen Maar wie als molenaar geboren is, kan niet zijn leven als kruidenier ein digen. En zo werd de heer Kruk na een proeftijd van 2 maanden op 1 Ja nuari 1927 officieel aangesteld als mo lenaar van de Bergermeer, de in 1565 door Heer Hendrik van Brederode in gedijkte en drooggelegde polder met een oppervlakte van circa 600 hectaren, waarvan alleen reeds het vroegere vliegveld meer dan 1/4 deel beslaat. Deze Heer Hendrik, één der trouwste aanhangers van de Prins van Oranje, was behalve Vrijheer van Bergen ook Heer van Vianen en bekleedde eens talrijke hoge functies. Het droogmalen van de Bergermeer vond door 3 molens plaats. Eén daar van was de z.g. „Dikke Molen" nabij het vroegere -tolhuis aan de Berger- weg, die in 1922 werd afgebroken en door een electrisch gemaal vervangen, terwijl de tweede eens in de nabijheid van „De Viaan" heeft gestaan. Ter her innering aan de Heer van Vianen, die voor Bergen zoveel heeft betekend, draagt de enig overgebleven molen nog zijn naam. Vroeger heeft „De Viaan" een scheprad gehad, dat in 1867 door een vijzel werd vervangen. Bezoekers Terwijl vele Alkmaarders en Berge- naren waarschijnlijk deze molen nim mer hebben bezichtigd, werd hij door Amerikaanse toeristan bezocht. Zij ver filmden hem van alle zijden en de op namen werden in de States vertoond. Maar „De Viaan" heeft ook andere be zoekers gehad. Toen op 7 December 1943 een Engels jachtvliegtuig in zijn nabijheid een noodlanding moest ma ken, diende de molen „enige dagen tot kwartier van een wacht van vier man van de voormalige „Luftwaffe". Doch het volgende jaar diende „De Viaan" als veilige schuilplaats voor stakende spoorwegmannen en aan de razzia's ontkomen onderduikers, waarvan er sommigen per kano arriveerden! De paar koeien van de stoere molenaar hebben in de hongerwinter nog meni ge zieke aan een litertje melk gehol pen. ,,'t Is altijd geen heldere lucht met een mooi zonnetje maar wel eens heel ander weer en 't scheelt veel, wie er op de molen zit" zegt de heer Kruk bij het afscheid. Millioenen liters water zijn in de vervlogen kwart eeuw uit de tocht sloten in de Bergerringvaart gemalen. Trouw hebben de molen en zijn mole naar bij nacht en dag hun plicht ge daan in de eenzaamheid van het Hol landse landschap van weide, water en lucht. En terwijl de grillig gevormde wolken in tomeloze vaart boven „De Viaan" voortijlen en de koude wind om de molen raast, begint de heer Kruk ondanks zijn klimmende leeftijd, aan zijn tweede kwart eeuw. op te halen. De heer en mevrouw Wen delaar verzekerden daarbij, dat hun Alkmaarse tijd een bijzonder gezellige en gelukkige was geweest. Juist in een betrekkelijk kleine provinciestad, waar allen elkaar kennen, voelt men zich meer thuis dan in een grote gemeente waar men elkaar buiten de eigen kring nauwelijks kent. De dochter van de heer en mevrouw Wendelaar kon zich nog goed herinneren, dat zij als meisje eens op de kaasmarkt op de grote schaal was gewogen. De oud-burgemeester deelde mede, dat hij uit Alkmaar zeer vele bewijzen van belangstelling had ontvangen. Hij dacht vaak nog met weemoed aan zijn burgemeesterstijd, in welke4 hoedanig heid hij in veel intiemere en gezelliger verhouding met de bevolking stond dan in elke andere functie mogelijk zou zijn. Om half vier nam de Alkmaarse de putatie afscheid. Dat de kaasdragers in Den Haag belangstelling trokken be wees wel de aanwezigheid van een ver tegenwoordiger van het A.N.P. De heer Bierman vertegenwoordigde het gele veem en de heer Ruiter het groene. Het meegenomen geschenk bestond uit een bloemstuk in de stadskleuren seringen en anjers waarin natuur lijk een Alkmaars kaasje was verbor gen. „De Ronde van Alkmaar Met het districtskampioenschap van Alkmaar en omgeving als inzet zal Vrijdag a.s., des avonds om half acht, in hotel „De Nachtegaal" in de Lange straat de eerste wedstrijd worden ge speeld in de zgn. „Ronde van Alk maar" onder leiding van de B.V. „Ex celsior". Aan deze en de komende wedstrijden zullen de sterkste spelers uit dit district deelnemen. Zij zullen elkaar bekampen in het zeer moei lijke, doch uitermate boeiende kader- spel F 38/2. De eerste partij zal worden gespeeld tussen J. Feeke (325 caramb.) en A. van Lingen (150 car.), de tweede tus sen G. Wcssels (175 car.) en j. Burger (125 car.) en de derde partij tussen J. Ligthart (140 car.) en J. Kramer (125 car.) De echte biljartliefhebbers zullen hun hart kunnen ophalen bij deze wedstrijden. De heer Joh. de Veer, provinciaal voedselcommissaris voor Noord-Holland, wordt opgevolgd door de heer Ir. J. K. Slim, provinciaal voedselcommissari* voor Utrecht, die op 5 Januari in func tie zal treden. Ir. Slim werd op 13 Feburari 1910 ge boren in Wildervank. Hij doorliep het gymnasium in Groningen en studeer de daarna te Wageningen. Vervolgens heeft hij enigs tijd practisch op een boerderij gewerkt. Hij was daarna verbonden aan de Landb.crisisorganisatie in Den Haag en werd in 1938 chef van de Akkerbouw- centrale daar ter stede. In 1939 werd hij voor korte tijd gemobiliseerd en in 1940 volgde zijn benoeming als Prov. voed selcommissaris voor Utrecht, welke standplaats hij in gelijke functie thans met Alkmaar als Prov. voedselcommis saris voor Noord-Holland zal verwisse len. AFSCHEID GENOMEN De heer P. Stokman. Wognumsebuurt 14, heeft od Oudejaarsdag na een dienst tijd van drie-en-dertig jaar afscheid ge nomen van het gemeentelijk slachthuis. Hernieuwd succes Voor de tweede maal in zeer kor ten tijd bedacht de klaverjasclub „In 't Klein" de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Verzorgden de „Klaverjassers" op uitmuntende wijze een zeer geslaagd St. Nicolaasfeest voor alle patiënten van de Lighallen en Zweedse Pavil joens, thans mocht het bestuur dezer instelling een bedrag van f 142.50 met grote dank in ontvangst nemen, zijnde het resultaat van een op Zaterdag 29 December 1951 gehouden klaverjastour- nooi met daaraan verbonden verloting in het „Wapen van Heemskerk". Weer wasgoed gestolen Op de laatste dag van 1951 maakten wij melding van het feit, dat in de De Ruyterstraat wasgoed was gestolen. Huisvrouwen let op uw saeek, want daarna hebben onverlaten zich mees ter gemaakt van wasgoed dat achter een perceel in de Jan van Galenstraat hing te drogen. Burgerlijke stand Geboren: Elisabeth, d. van J. Driessen en G. G. van der Lingen. Elizabeth, d. van K. de Jong en H. Assenberg. Petrus H. C.. z. van Kuiken en R. A. A. Woudstra. Getrouwd Jan Hoogeboom en Maria Boersen. Overleden Jurjen Pilon, 86 jaar, wed. van B. H. Ridderbos. H. N. synode oud-kath. kerk De Synode van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland zal te Utrecht ge houden worden op Dinsdag 29 April 1952. Vi De standen In d Holland hebben de nig veranderingen o te velden veroorzaa afkeuringen. In IC bereikte Fc ste voetbal-Zondag resultaat. SRC moe spel genoegen neme: betere prestatie dan vorige week Zonda Heilooërs nemen nu in, doch met een ei ze nog wel enkele komen. Alkmaar ma beste beentje voorzi wegbewoners dienen de twee laatste clu degraderen. De stanc 12 11 i 11 11 12 l 11 l ii 10 1 13 10 5 12—: YTOS SRC WGW Berdos N. Niedorp Hugo Boys Bchoorl Alkmaar Koedijk Kaagvogels Foresters »A. Dit is een zee deling. SSV heeft ei voorgestaan. In de I werden echter enk gpeeld, zodat de vo pen is. Zuiderwoude sproken zwakke zusj Bt. Adelbert SSV SDOB Ursem WVSV Kwadijk Oudendijk Oosthuizen Zuiderwoude De Alcmaria-jeugd, kend van start was vorm niet te handhai hier gebruik van en ten gebeuren om de de bovenste plaats ts Boys-junioren doen Y bescheiden. 12 9 11 7 10 5 12 5 9 4 11 4 10 4 8 1 9 0 Ji Het programma van i balcompetitie voor de ziet er als volgt uit: Dames: 2 Januari: girls, CentraDacota, 4 Januari: 't Hooge Hu IMilfleur, SOVA I/I PCB—IVA I, Dacota- girls—SOVA I. 11 Jam tra, Milfleur—'t Hooge IVA II. 16 Januari: 1 SOVA I—IVA II, SO 18 Januari: Krom—PCI —IVA I, Lastinagirls- Krom, VOVA I—PCB tinagirls. 25 Januari: IV IDacota, SOVA II'1 2 Januari: 't Hooge 1 kers. 4 Januari: SOVA vayRhodesia. 8 Janu; persDeneba, IVAE Nagengast, APSVCen desia. Zaterdagmiddag is i het jaarlijkse Gouden- vierd. Het eerst warer. van de kleuterschool at Sint trad omstreeks ééi binnen en onderhield zi met de kleinen. Onder dames De Haas en Pool deren verschillende Twee kleine pukken Jaar zongen geheel alleE vrees een liedje voor man. Toen luisterden all het verhaal van de Sint hoorzame vogeltje. Maa: punt van de feestelijkhe het uitdelen der geschen rijen. Daarna moesten de les lagere school voor Sinte: nen. Ook hier werd hi; juich ontvangen. Onder dames Westerhof en De deze kinderen zangspelh na de heer Rijnders, hoo en voorzitter van het comité, een welkomstwoi en zijn zwarte knecht ri De kinderen ontvinger deau en wat snoep. De i veel belangstelling en d moeders schoot werden De Sint belichtte in zijn tot de kinderen de drie feest: Vriendschap, liefde Sint Nicolaas heeft zi bijzonder tot het oude waarvan de heer P. Hart promotor is geweest. De mevrouw Schaak ontvin geschenk. De voorzitter s bij aan en dankte het oi mens de kinderen en de De heer Hart gaf uiting dankbaarheid voor het f< ditle wordt voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2