r üadfyw-o-o-d De wagen in het Kloosterbos Fiin, Cam en Pom in Russen schreven niet in voor de Olympische Winterspelen HOEST U's NACHTS? ABDIJSIROOP De oud-internationals verloren hun haren, maar niet hun techniek JIMMY BROWN AUTORENNER Het doel der reis van Ds. Niemöller Het Radioprogramma Donner op laatste, Euwe op eerste plaats DE ENCELSE LEAGUE Luc van Dam in de ring tegen Milazzo Vitesse-lndisch elftal 42 Groninger brandweer had zware taak Twee branden binnen enkele uren WOENSDAG 2 JANUARI 1952 S2. Moeder Woeffie's nieuwsgierig heid was gewekt. De mist in het dal was langzamerhand weggetrokken, dus konden onze reizigers weer wal beter zien. „Wie zouden hier nog meer in die barre wildernis rondhup pelen?" „Wat kan ons dat nu schelen", antwoordde meneer Knorremans. „Dat is een zaak, die ons helemaal niet aangaat. Laten we liever zo spoedig mogelijk zien thuis te komen Ik ver lang naar de warme kachel" „Dan zult U toch alleen verder moeten gaan". Moeder's stem klonk kortaf Ze begon haar geduld met die oude mopperaar te verliezen. „Ik ben van plan om die sporen te volgen". Ze zijn nog zo klein, die afdrukken. Het kun nen wel verdwaalde kinderen zijn. Ik zie U dan straks wel in het hotel" Maar meneer Knorremans was veei te bang om alleen achter te blijven. Bovendien wist hij de weg niet. Nee, hij was vastbesloten om Moeder Woffie niet te verlaten. „Nee, mevrouw, ik blijf bij U. Samen uit, samen thuis, zeg ik maar". „Goed volg me dan maar". Gelukkig was het niet moei lijk om de voetsporen te volgen en plotseling hoorde Moeder twee stem metjes Het waren de stemmetjes, jullie raden het al, van Paul en Ins, die er stiekum alleen op uit getrok ken waren. „Weet jij welke kant we op moeten?" klonk Ina's stemmetje. „Nou, even geduld, het moet hier ergens zijn. Ik heb het Pap zelf horen zeggen". „Ja, maar als we ze nu niet eens vinden?" „Ach zeur niet, we vinden ze wel als we maar goed blijven zoeken". Dat hoeft al niet meer", klonk Moeder Woeffie's stem achter een denneboompje. „Hier zijn de zoekgeraakte reizigers. En vertel me eens, wie zijn jullie?" Happie, op weg naar 44. „Die zullen we voorlopig niet terugzien", merkte Kappie op, terwijl de Maat nog steeds stond te hijgen van alle opwinding en nauwelijks een ge luid kon voortbrengen. Doch plotseling zag hij uit het raam pje het andere rijtuig van het kabel baantje voorbijglijden, op weg naar bo ven. Ook Trol had het zien aankomen. Be- „Dat is mijn enige redding", mompel de hij, „als ik het maar haal!" Hij had inderdaad wel reden om daar hendig draaide hij om een stuk rots aan te gaan twijfelen, want het grom- heen en rende weer terug naar het mende dier achter hem, scheen te voe- plateau. len, dat zijn prooi hem dreigde te ont glippen. Het gebrul nam in hevigheid weer teruggleed naar het dal. Met een toe en het dier begon nog harder te wanhopige sprong wierp hij zich naar rennen. binnen, terwijl de beer een venijnigs Meer struikelend dan lopend bereik- uitval naar zijn rechterbeen deed. Doch te Trol het spoortje, juist toen het op reeds was de afstand te groet. Ook Trol het hoogste punt was aangeland en was op weg naar het dal. 1")E SOWJF.TUNIE heeft niet ingeschreven voor de Olympische Winterspelen, welke van 14 tot 25 Februari te Oslo worden gehouden. Op Oudejaarsavond te 12 uur was de termijn van inschrijving verstreken. Op dat ogenblik hadden acht en twintig nationale Olympische comité's bericht van deelneming gezonden, een even groot aantal als in 1948 te St. Moritz en in 1936 te Garmisch Parten- kirchen. Mocht er vandaag nog van Russische zijde bericht van deelneming bin nenkomen, dan zal het toelaten van de Russen tot de Spelen alsnog worden over wogen. De reden hiervan is, dat op Nieuwjaarsdag in Oslo geen post wordt be zorgd. Er heersi vrijwel geen vorst in Hamar DONDERDAG 3 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.0') AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muriek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.; Drs. W. A. Nell: „Zorg en liefde, wijsgerig beschouwd" 11.30 Piano recital. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Zigeunermuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Gram.muziek. 14.15 „De conferentie voor morele herbewapening" klankbeeld. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nederland zingt en danst! 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. S. W. Tromp: „Enkele aspecten van de technische hulp der Verenigde Naties aan minder ontwikkelde gebieden: Alge mene beginselen en werkwijze van het technisch hulpprogramma". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Avro-allerlei. 19.15 Dans muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cul tuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solisten. 21.05 „Nationale vraagstukken", discussie. 21.35 Orkestconcert. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Voordracht. 22.45 Orkestconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30— 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.40 Maastrichts Stedelijk Orkest. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.25 Mezzo-sopraan en piano. 14.00 Promenade- Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 »,Op de stelling". 18.50 Leger des Heils- muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.1524.00 Gram.muziek. Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S - s Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie, Ing. Med.) Op Oudejaarsdag en op Nieuwjaars dag hebben de Nederlandse rijders, die dezer dagen onder leiding van Klaas Schenk naar Hamar waren vertrokken, voor de eerste maal op het ijs gestaan Wim van der Voort en Anton Huiskes, die reeds enige dagen eerder waren aan gekomen, hebben de overige leden van de KNSB-ploeg hartelijk ontvangen. Op het ijs van de bekende baan in het Noorse stadje viel het overigens niet mee. De jongens, die allen in prima lichamelijke conditie zijn, wilden ent housiast een baantje gaan trekken,maar dit was onmogelijk, omdat de vorst tot nu toe Hamar een beetje in de steek heeft gelaten en het ijs op de 400 meter baan daardoor wat gespaard moet wor den. Sneeuw is er in Hamar en omge ving helemaal niet gevallen, althans tot nu toe niet. Het is zulk „zacht" weer in dit gedeelte van Noorwegen, dat de Amerikaan Johnny Werket op Nieuwjaarsdag plotseling in Hamar kwam opdagen, omdat in zijn trainings kamp elders in Noorwegen geen ijs was. In de vijfde ronde van het schaak- tournooi te Hastings verloor Donner van de Engelsman Thomas. Onze land genoot neemt nog steeds de laatste plaats in. Gligoric (Zuid-Slavie) heeft met 4% punt de leiding, gevolgd door Schmidt (Duitsland) en Yanovski (Ca nada), beiden 3 '/- punt; 4 Thomas (Gr. Br.) 2y, punt, 5/8 Popel (Fr.), Abra hams (Gr. Br.). Golombek (Gr. Br.) en Hooper (Gr. Br.) allen 2 punten; 9 Barden (Gr. Br.) l'A punt, 10 Donner (Nederland) 1 punt. In het damestournooi won mevrouw Fenny Heemskerk haar eerste partij. Zij versloeg de Engelse Brocklesby. Dr. Max Euwe levert in Göthenborg betere prestaties dan Donner in Has tings. Zijn afgebroken partij uit de vierde ronde tegen de Zweed Johnson eindigde in remise, zodat Euwe thans met 4 y, punt de eerste plaats bezet. De uitslagen op Nieuwjaarsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrij den luiden: Manchester CityPorts mouth 01; Preston North End—Burn ley 12; SunderlandWolverhampton Wanderers 11. Corresponderende dammers Het zal de enthousiaste dammers in Nederland bekend zijn, dat de K> ninklijke Nederlandse Dambond een af deling heeft, welke als Nederlandse Cor. respondentie Club wedstrijden organi seert. Deze club gaat een wedstrijd or ganiseren om het wereldkampioenschap correspondentie dammen en een soort gelijke wedstrijd waarbij de titel van Nederlands kampioen correspondentie dammer op het spel staat. Alleen zij, die zijn gerechtigd uit te komen in het tournooi om de Neder landse titel „normaal" dammen, groot meesters en meesters en eventueel door het bestuur van de N. C. C. uit te no digen spelers zullen aan het wereld kampioenschap mogen deelnemen. Aan het tournooi om de nationale titel kan ieder lid van de N. C. C. deelnemen. Harry H. Hunter wenst de roker: ,,een Goed Nieuwjaar en 'n gevulde koker Maar. men dient dit als volgt te lezen: de inhoud, die moet Hunter wezen!" (Advertentie- Ing Med.) Fortuinlijk doelpunt deed HFC zegevieren IN HELSINKI WAPPERT DE VLAG MET DE RINGEN Op het grote stationsplein te Helsin ki waren op Nieuwjaarsdag duizenden tezamen gekomen, regen en storm trot serend, om getuige te zijn van een kleine plechtigheid, welke het Olym pisch jaar inwijdde. Terwijl fanfares weerklonken, werd de Olympische vlag gehesen. De traditionele voetbalwedstrijd tus sen een elftal van oud-internationals en HFC is een 32 nederlaag geworden voor de oud-Oranje-mannen. Met de rust was de stand nog 22, maar in de laatste minuut van de tweede helft scoorde HFC het winnende doelpunt. De weersomstandigheden waren verre van ideaal. Een stormachtige wind maakte goed voetbal onmogelijk, maar de Oranjeploeg bleek zich het eerst te hebben aangepast en nam door Kick Smit vrij spoedig de leiding. De grotere snelheid van de jeugdige HFC-ploeg scheen toen de doorslag te zullen geven. De oranje-verdediging kreeg het zwaar te verantwoorden. Doelman Halle en de beide backs Vente en Caldenhove kon den zich moeilijk staande houden op het gladde veld en de 1—0 voorsprong der oranjemannen ging verloren door doelpunten van Corbeth en Hans Win ter. De betere technische kwaliteiten, alsmede het voordeel van de stevige wind, brachten de oranjeploeg in het laatste kwartier voor de rust in de meerderheid. Ten slotte kon met gelijke stand worden'"gedraaid, dank zij een doelpunt van Roozen na een goed aan gegeven bal van Pellikaan. In de tweede helft genoot HFC het voordeel van de wind, maar de techni sche en tactische vaardigheid alsmede 33. Meneer Giebel kwam vrij ver stoord in zijn werkplaats terug. „De één of andere sukkel probeerde mij een uitvinding die hij gedaan had te verkopen", zei hij tegen Jimmy, „maar bij mij heeft-ie bot gevangen. Als er wat uitgevonden moet worden, heb ik tegen hem gezegd, zal ik dat zelf wel doen. Nou, daar had-ie niet van terug. Je had moeten zien wat een rare snuit hij trok. Maar dacht je dat ik hem een-twee-drie kon overtuigen dat hij aan een verkeerd adres was? Ik heb hem er samen met Doris Draadnagel uit moeten werken en té- genstribbelen dat-ie nog deed!" Jim my Brown luisterde maar half naar het relaas van meneer Giebel. Hij lag op zijn rug onder het chassis van de nieuwe racewagen en was druk bezig met een kolossale Engelse sleutel moe ren vast te draaien. Ook meneer Gie bel ging met zijn werk voort. „Nog een weekje, Jimmy", zei hij opgewekt „en dan is onze eerste wagen zo ver, dat wij er een paar proefrondjes mee kunnen maken". Geen van beiden had er enig benul van dat zo juist een man het huis had verlaten, die hele maal niet onder de indruk was van de bejegening die hem ten deel was gevallen. Integendeel, hij stapte met zo'n triomfantelijk gezicht in zijn auto dat meneer Giebel er héél onrustig van geslapen zou hebben, als hij dat ge zien had het fraaie positiespel van de oud-inter nationals hielden de strijd volkomen in evenwicht. Het HFC-<toel verkeerde even zovele malen in gevaar als de Oranjeveste. Het uitstekende spel van Bas Pauwe en Stijger, de beide kant- halves, het geraffineerde combineren van de oranjevoorhoede, waarin Lagen- daal iets uit de toon viel, maar Van Gelder, Drager, Smit en Roozen zich kranig weerden, was een voortdurend gevaar voor de Haarlemse achterhoede. In de laatste minuut viel de beslissing, toen doelman Halle het uitzicht werd belemmerd bij een schot van De Nijs, zodat HFC ten slotte met 32 won. Caldenhove moet wel vreemd ge keken hebben, toen hij Leo Halle een vreugdedansje zag maken met een jeugdige H.F.C.-er De finale van de competitie der mid dengewichten om de Marcel Cerdan- gordel is door Claude Milazzo gewon nen. Aubigna was reeds in de tweed» ronde door de venijnige linkse van Mi lazzo murw geslagen. Hoogstwaarschijn lijk zal Luc van Dam, die de wedstrijd bijwoonde, 21 Januari te Luik tegen Mi lazzo uitkomen. Op Nieuwjaarsdag v, ad te Arnhem een wedstrijd gespeeld tussen een voor lopig Indisch elftal en Vitesse, welke ontmoeting door Vitesse met 42 werd gewonnen. Deze ontmoeting vormde 't begin van een serie wedstrijden van het Indische team in verschillende plaatsen van ons land. De baten zijn vdor het Centraal Comité voor gerepa- trieerden en de Ambonnese kampbe woners. Op weg naar Moskou, heeft ds. Nie möller te Berlijn verklaard, dat hij als particulier op uitnodiging van leden van de Russische orthodoxe kerk in Moskou besprekingen zal voeren over de toestand en de toekomst van Duitse krijgsgevangenen in de Sowjetunie, over de levensomstandigheden van Oostduftse arbeiders, die volgens Sow- jetrussische functionarissen vrijwillig in Rusland werken en over het vraag stuk van verbetering der betrekkingen tussen de internationale oecumenische raad van kerken en de Russische ortho doxe kerk. Met de vrijwillig in de Sowjetunie werkende arbeiders bedoelde Niemöller XJOR 4ARJOR1E /ERNON 128) Maar als hij nu toch was vertrokken, vroeg ze zich met angst en beven af, als het bos nu eens leeg was en de woonwagen onbewoond en gesloten? Hij was nog niet weg geweest toen ze met boer Granger had gesproken, maar sindsdien kon hij best zijn weggegaan O, maar ze zou het niet kunnen ver dragen als hij weg was, hoewel ze na tuurlijk helemaal niet van plan was om het contact met hem weer op te nemen! Ze wilde alleen maar voor het laatst nog eens door het Kloosterbos lopen, en zich weer voor de geest ba len hoe hij haar in zijn armen had ge nomen, naar haar had gekeken en de dingen althans enkele daarvan die hij tegen haar had gezegd. Eindelijk klom Peta, haar sleep, die zwaar van dauw was, opnemend, over het hek van het bos. In de geheimzinnige stilte van het bos, waar de manestralen als zilver filigrain door de takken speelden, scheen het kraken van de twijgen on der haar voeten als pistoolschoten te klinken, hoe voorzichtig ze ook verder ging. Na een poosje echter werd het minder en was ze in staat stiller voort te gaan, maar haar hart klopte haar in de keel toen ze de open plek en de woonwagen naderde. Opeens stond ze als aan de grond ge nageld stil, haar zenuwen gespannen, haar vuisten gebald tot de nagels in de zachte palmen drongen. Door de bomen heen zag ze de gloed van een kampvuur, een kleine rode robijn ge vat in de zilveren nacht. Een kamp vuur. Dan moest Blake er dus nog zijn en was hij zelfs wakker. Een ogenblik lang stond ze stil met haar ogen op de rode gloed gevestigd. Maar hij kon toch slapen, natuurlijk kon dat. Hij wist genoeg van kampvuren af om te kunnen beoordelen of hij het veilig kon laten uitbranden of niet. Langzaam liep ze verder en toen de bomen dunner werden, stond haar hart stil. Het leek zo onwerkelijk, zo ongeloof lijk dat het zo heus kon zijn, maar diep in haar hart besefte ze dat ze al door had geweten dat het zo zcu ijn. Daar stond Blake Holdcroft in zijn geliefde houding met zijn rug tegen de woonwagen geleund en staarde met sombere blik naar ze dacht in het vuur, aan zijn voeten. De vlammen wierpen vreemde scha duwen op zijn donker wilskrachtig ge zicht, en maakten het ondoorgrondelij- ker dan ooit. Niettegenstaande zijn nonchalante houding was er echter toch iets ge spannens in de lijnen van zijn manne lijke, gespierde gestalte, een spanning alsof hij wachtte tot er iets zou gebeu ren, of er iemand zou komen. Ze bewoog zich even en er knapte een twijgje onder haar voeten. Holdcroft keek dadelijk op en aan de andere kant van de ópen plek, bo ven de gloed van het vuur, zag hij haar staan. De man sprak geen woord: hij scheen stil te wachten tot ze iets zou doen, dacht Peta. En toen verdween plotseling al haar twijfel en vrees en er kwam een vrede over haar zoals ze nog nooit van haar leven gekend had. „Ik ben bij je ge komen, Blake". sprak ze zacht en ging op lichte ugge voeten naar hem toe. Blake, hier ben ik". (Wordt vervolgd) hoofdzakelijk de Oostduitse geleerden en technici, die onmiddellijk na de oorlog naar Rusland zijn gereisd. (Hun aantal zou enige duizenden bedragen. In 1951 zijn twee groepen van honderd personen naar Duitsland teruggekeerd). Na zijn reis naar Moskou denkt ds. Niemöller in Londen besprekingen te voeren over kerkelijke aangelegenhe den en naar de Verenigde Staten door te reizen om een aantal lezingen te houden. De Groninger brandweer heeft op de eerste dag van het nieuwe jaar reeds een zware taak gehad. Zij moest in de vroege ochtend uitrukken voor ten zware brand in een perceel aan het Damsterdiep. Dit werd bewoond door het gezin Van der Spa en enkele in wonende families. Het huis brandde to taal uit. Van de inboedel werd vrijwel niets gered. Een aangrenzend graanpak- huis, een restaurant en enkele naast gelegen woningen liepen brand- en waterschade op. Toen men hier nog met de nablus sing bezig was, werd de brandweer op nieuw gealarmeerd, ditmaal voor een brand in de garage van een bouwma- terialenhandel aan de Paterswoldse weg. De garage brandde uit, een auto ging verloren. AMNESTIE IN JOEGOSLAVIË Bij decreet van de voorzitter van de Nationale Raad van Joegoslavië is aan 3800 personen amnestie verleend. Zij ,«ijn onmiddellijk vrijgelaten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5