Sleper Holland van Doeksen kwam bergingsvloot versterken Regerinc en Pom in Zwitserland HET NIEUWE BOEK Kort besproken -\ Flying Enterpi Vier vliegtuigongelukken tijdens het week-einde JIMMY BROWN AL AUTORENNER In de greep van de woestijn Kapp.it Socialisten s Verbinding werd gemaakt, maar de wind draaide Duizenden bevolkten de Hondsbossche Het Radioprogramma Sleeptros brak Elf doden bij boising op Brits vliegveld Sieraden van Sarah Bernhardt gevonden Spsf, rheumafiek AKKERTJE W-Berlijn herbergt reeds 170.000 vluchtelingen Ua-lttyUMkO-d frankrijk ve Rust keert wee Huissen Gedeelte van ladir in Amsterdam verze UAteA^fuclit MAANDAG 7 JANUARI 1952. Vierduizend paarden trokken aan muurvast liggende „Framegg (Van een onzer redacteuren) DE STERKSTE SLEEPBOOT van Doeksen, de „Holland II", is gisteren aan de bergingsvloot bij de „Frameggen" toegevoegd. Met het avondtij van Zater dag werd nadat men er inderdaad in was geslaagd de sleeptrossen naar de gestrande Noor over te brengen een eerste poging gedaan om het schip vlot te trekken. De kans op succes was echter gering, daar de wind naar het Oosten was gedraaid en het water uit de kust hield. Duizenden en nog eens duizenden mensen hebben op Zaterdag- en Zondagmiddag de „Frameggen" met een bezoek vereerd. Met eb viel het water zo laag, dat de dam waartegen het achterschip van de Noor rustte, geheel droog kwam te liggen. Duidelijk was nu de gebroken roerkoning van het gestrande schip te zien en men kon nauwkeurig de (kleine) lekkage in het kielvlak onder de voorsteven in ogenschouw nemen. FJE zee was heel wat rustiger gewor den, toen de nijdige grijze motor- vlet van het bergingsvaartuig „Texel" Zaterdagmorgen om tien uur een dunne lijnverbinding maakte tussen de „Texel" en de „Frameggen". Urenlang is het snelle, dartele scheepje bedrijvig in de weer geweest om berichten over te brengen en als een spin draden te we ven tussen de Noor en de bergings vloot. Op ongeveer vijfhonderd meter van de „Frameggen", in Zuidwestelijke richting, werd een anker van drie ton, dat door de „Texel" ter plaatse was gebracht, in zee neergelaten. Hieraan zou de winch van de Noor, die voort durend onder stoom lag, een stevig houvast hebben om de slepers een handje te helpen. De bergers hadden alle tijd, want zij konden Zaterdagavond pas na het in vallen van de duisternis toen de vloed opkwam met het sleepwerk beginnen. Het was een onbegonnen kar wei, want zelfs het avondtij bracht met Oostelijke wind nauwelijks drie voet water mee. Ook gistermorgen hebben de slepers het tij benut. De „Texel" ver liet het strijdtoneel om op Terschelling nieuwe vijf duims draden en blokken te halen. Vandaag zal zij zich met deze materialen weer bij de bergingsvloot voegen. Drukker dan 's zomers Wij overdrijven niet, als wij beweren, dat de Hondsbosse Zeewering nimmer in haar geschiedenis zoveel auto's aan haar voet heeft gezien als gistermid dag. Naar schatting stonden tweedui zend wagens op de langs de weg lo pende berm geparkeerd. Er kwamen op de smalle weg verkeersopstoppingen voor, welke langer dan een half uur duurden. Duizenden fietsers togen naar de plaats waar de „Frameggen" is ge strand en de autobussen van NACO en NHADO vervoerden drommen kijklus- tigen. De dijk vertoonde dan ook meer overeenkomst met een mierenhoop, dan met een zeewering. Zij ging als het ware schuil onder de mensenvloed. Verschillende hoteliers in Camperduin en Petten openden de deuren van hun hotels en restaurants en maakten za- HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.0C AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 „De Groenteman". 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram.muziek. 10.50 Voor dl kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 12.00 Orgel en accordeon 12.30 Land- en Tuinbouwmededellngen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Zwitsers en semble en soliste. 15.00 Gram.muziek 15.30 „Onze Amerikaanse Buren". 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 16.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. S. W. Tromp: „Enkele practi- sche aspecten van het Technische Hulp programma der Verenigde Naties aan min der ontwikkelde gebieden: Het technische hulpprogramma in Afghanistan". 19.03 Voor de kinderen. 19.05 Pianospel. 19.1a „Paris vous parle". 19.20 Koorconcert. 19.50 Militaire reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro grams. 21.15 Gram.muziek. 21.25 „In een lijstje", causerie. 21.30 Orkestconcert. 22.00 „Dit is Uw land. Uw volk", klank beeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.33 Gram.muziek. 9.45 „Lichtbaken", causerie 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.01 Metropole-orkest en solist. (12.3012.33 Land- Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Kamer orkest. 14.00 Gevarieerd programma 14.53 Gram.muziek. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 „Hier is vrij Euro pa", Vaudeville-programa.. 19.30 Gram. muziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solist. (Om 21.10 „De Radio- dokter", causerie. Daarna: Cello en piano Om 21.45 Actualiteiten.) 22.45 Avond- gebel en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25—24.00 Gram.muziek. ken, waarnaar in het zomerseizoen vaak tevergeefs is verlangd. Aan boord van de „Frameggen" zag men tot zijn vreugde, dat er gisteren een zesde sleepboot bij kwam. De „Hol land" in plaats van de „Texel", dat was geen slechte ruil. Als de vloed een beetje tvllde meehelpen zouden de ruim vierduizend paardckrachten, die de zes slepers gezamenlijk (maar verdeeld over drie sleeptrossen) in de strijd kon den werpen, het schip stellig vlot krij gen, temeer daar de „Frameggen" zelf aan het zware anker kon liggen trek ken. Het optimisme werd echter heden nacht nog niet beantwoord. Vannacht om twaalf lur bracht de vloed weer zo weinig water, dat het onbegonnen werk was het geboeide schip te verlossen. Zondag op zee De sleepbootbemanningen brachten him Zondag door op een vrij vlak zee tje. Aan boord van de „Hector" raakte de zoetwatertank zover leeg, dat haar gezagvoerder er wél graag even tussen uit wilde. Maar dan zou de „Stentor", die met de „Hector" aan dezelfde tros had liggen trekken en gistermiddag om één uur had losgegooid, de sleeptros moeten overnemen. Kapitein Moerman op de „Frameggen" gaf er de voorkeur aan, dat de „Stentor" met het opkomen van het avondtij maar weer aan de „Hector" zou vastmaken. Vanmorgen zou de „Hector" dan naar IJmuiden kunnen gaan om vers water en brand stof in te nemen. (Van een onzer redacteuren) JJ1T alle windstreken van Neder land kwamen Zaterdagmiddag en gisteren de auto's met belang stellenden naar de „Frameggen". Er heerste op en onder de Honds bossche een ontzaglijke drukte en de drie kramen deden uitsteken de zaken. Enkele Pettemers maak ten zich verdienstelijk door on der de duizendkoppige menigte te collecteren voor de Koninklij ke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij, die een derge lijk extraatje best kan gebruiken. Ook 's avonds bleef het druk. Maar het zal zelfs de oplettend- ste toeschouwers zijn ontgaan, dat de tros, die de „Stentor" met de „Hector" verbond, het tijdens de eerste sleeppoging begaf. Hierdoor ging een kostbaar uur verloren. Voor proviand voor de bergingsvloot moest de „Hulp in Nood" zorgen. Zij werd gistermiddag om half vijf langs de andere schepen gestuurd om de verlanglijstjes van de gezagvoerders op te halen. De marconist van de „Hol land" kondigde haar komst via de ra dio aan de andere slepers aan. Stuk voor stuk gaven zij een stoot op de fluit, ten teken dat zij de boodschap hadden begrepen. Gauw werden de lijstjes klaar gemaakt en even latei- deed de „Hulp in Nood", alvorens naar Den Helder te vertrekken, haar rondje langs de voor anker liggende sleep boten. Pomp onderweg Om kwart voor vijf deelde de „Hol land" aan de marconiste van de „Fra meggen" mede, dat de „Hulp in Nood" een nieuwe vierduims dieselmotorpomp met slangen, die de „Holland" voor de „Frameggen" had meegenomen, naar Den Helder zou brengen. Dit waarde volle werktuig is inmiddels per auto naar de „Frameggen" vervoerd. SATERDAG zijn op de luchtbasis Bur- ton Wood (Lancashire) elf Ameri kaanse vliegers om het leven gekomen, toen een landende „Neptune" van de Amerikaanse marine in botsing kwam met een op de startbaan voor vertrek gereed staande „Dakota" van de Ame rikaanse luchtmacht. Achttien perso nen zijn met verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Een hefschroefvlieguig van de Ame rikaanse marine verongelukte enige ogenblikken na het opstiigen voor een proefvlucht bij Fatuxent (Maryland). De twee bestuurders verloren het le ven. Op enige tientallen kilometers van Fairbanks (Alaska) zijn de resten ge vonden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat sinds 31 December werd vermist. De vier inzittenden hebben de dood gevonden. De directeur van het theatre Sarah Bernhardt, de heer A. M. Julien. heeft, toen hij de zolderverdieping en het dak dezer schouwburg inspec teerde, een merkwaardige vondst ge daan. Hij ontdekte daar namelijk onder stof en spinnewebben juwelen en tcneelsieraden, die Sarah Bernhardt placht te dragen in stukken, die haar beroemd maakten, zoals „La dame aux camelias", „La Gloire", „La Tosca" etc. De voorwerpen, zoals imitatieparels diamanten oorhangertjes, ringen, dia demen, broches, kroontjes en hals snoeren waren zorgvuldig ingepakt. De heer Julien raadpleegt nu oude ken nissen van Sarah Bernhardt en thea terbibliotheken om elk stuk van de toneelsieraden te identificeren. Bij kaap Negro (nabij Tetoean in Spaans Marokko) is een Spaans mili tair vliegtuig in zee gestort. Vier per sonen kwamen om het leven, een vijfde inzittende kon door een vaartuig van de marine worden gered. Hij is ernstig gewond. De Japanse stoomboot „Bingo Maru" berichtte Zondagavond, dat men een vliegboot in zee zag storten ongeveer 120 km ten westen van Singapore. In dit gebied patrouilleren Indonesische vliegboten om het smokkelen tegen te gaan. De kapitein liet koers zetten naar de plaats van het ongeluk, doch zag geen wrakstukken. Toen het toestel het water raakte, laaide even een vlam op. 37. In de hall overtuigden de twee mannen zich bij het schijnsel van een zaklantaarn of zij de goede enveloppe hadden weggegrist. „Ja, dat is de teke ning", zei Dorus Draadnagel beslist. „Wat een pak van m'n hart, dat we niet nog eens terug moeten „Wij niet", zei Antonio Cardanolio met een vals lachje, „maar jij wel, want het lijkt mij het beste als jij die sleutel van die brandkast weer in de broekzak van Giebel stopt. Als hij die morgenochtend mist krijgt hij dadelijk argwaan, terwijl er alle kans is dat hij voorlopig niets merkt als hij de sleutel gewoon in zijn broekzak „aantreft". „Dat had je me ook wel wat eerder kunnen zeggen" gromde Dorus Draadnagel, die niet erg veel voor dat nieuwe baantje voelde. „Doe 't nou maar", commandeerde Cardanolio, „want Neem j (Advertentie. Ing. Med.) De burgemeester in West-Berlijn. Ernst Reuter, heeft verklaard, dat West-Berlijn op de lange duur niet in staat is de uit Oost-Berlijn afkomstige vluchtelingen te onderhouden. Sinds 1949 waren 170.000 vluchtelingen in West-Berlijn aangekomen. De stroom van vluchtelingen droeg er toe bij het aantal werklozen te vergroten. Thans waren er in West-Berlijn 270.000 werk lozen. Paraphrase Heilige Schrift van het boek: II Koningen door W. Tom; Leviticus door dr. C. J. Goslinga; Hosea en Joël door H. Veldkamp; Hooglied door prof. dr. J. H. Kroeze. Uitgever: T. Wever, Franeker. Reeds in vroegere recensies van de verschenen deeltjes hebben we de lof van deze paraphrase gezongen. En ook na kennismaking met de hierbovenge- noemde deeltjes blijven we er bij, dat we hierin een prachtig werk bezitten, dat ons de tekst van de Bijbel heel nabij brengt. De methode, een om- 36. „Nee, ik snapte er al niets van", zei meneer Waffl weer. „Het is niets voor Bernhard"Wat is niets voor Bernhard" klonk het achter hem en meteen vulde een reusachtige gestalte de hal van Hotel „Hoogtevrees". „Ha gelukkig, daar ben je eindelijk", riep meneer Waffl. „Maar er valt niets meer te redden hoor. Hier zijn de zoekge- raakten al!" „En wij óók Pappie", klon ken enige benauwde stemmetjes. „Wel, wat hebben we nou? Waar waren jullie gebleven?" En toen kreeg meneer Bern hard het hele verhaal te horen. „Het is me wat moois, dat moet ik zeggen" „Ja. dat zei deze meneer hier ook al. Hij wilde nog wel graag eens een har tig woordje met U spreken", riep Moe der Woi ffie lachend en wees op meneer Knorremans. „Ikik?" stotterde deze en ging alvast een pasje achteruit. „Nee, dat hebt U helemaal verkeerd be grepen, mevrouw Woeffie. Enals de heren me nu excusseren willen. Ik ben wat vermoeid van alle gebeurtenis sen en zou graag naar mijn kamer gaan". „Natuurlijk meneer Knorre mans", antwoordde Bernhard hartelijk. „Rust U maar wat uit. We kunnen la ter nog wel eens verder praten". Maar meneer Knorremans was al verdwenen. „Sta me dan toe mevr., dat ik U har telijk dank zeg. dat U de zorg voor mijn twee bengels op U hebt genomen". En hij drukte Moeder Woeffie stevig de poot. „En staat U mij dan toe, dat ik mijn drie bengels aan U voorstel", ant woordde Moeder. Nu dat wilden Pim, Pam en Pom wel. Ze moesten alleen op elkanders schouders gaan zitten om dat kunststuk te volbrengen. i) HOOFDSTUK I. Mara Denley legde het ochtendblad neer en fronste nadenkend de wenk brauwen. Wat een eigenaardige adver tentie! Toch zat er iets in dat haar intrigeerdeMara sloeg met haar slanke vingers een roffel op de tafel en er kwam een afwezige blik in haar ogen. Avonturen! Het woord zelf was als een koele zeebries, die alle spinne webben van wanhoop en depressie weg blies. En na al deze weken van ver geefse pogingen om een baan te vinden, was ze gedeprimeerd en wanhopig. Haar spaarpotje slonk zienderogen en haar kleren raakten met de dag meer versleten. Met een vastberaden blik in haar ogen nam Mara de krant weer op en bestudeerde de advertentie nogmaals langzaam en zorgvuldig, als trachtte ze tussen die geheimzinnige regels door te lezen. „Gevraagd. Een meisje met durf, door: MARJONIE VERNON ondernemingslust en zin voor avon tuur. Aanstellerige, opgemaakte nuffen met een hysterisch verlangen naar ro mantiek hoeven niet te reflecteren. Zich aan te melden tussen tien en elf aan Glenville Gardens no. 5". Mara glimlachte. Die nam geen blad voor de mond! Het klonk op de één of andere manier gezond. Maar „Het is idioot om er zelfs maar over te denken", dacht Mara eerlijk. „Serieuze baantjes en fatsoen lijke werkgevers hebben de verleiding van het woord „avontuur" niet nodig Neen, al zou ik graag anders denken, ik vrees toch dat er iets fout aan dat zaakje zit". Haar blik dwaalde naar het raam en het uitzicht dat het bood op zwart- rokende schoorstenen en natte glim mende daken. De regen sloeg in dikke sombere druppels tegen het glas. Onwillekeurig huiverde Maria en zij kroop dieper in haar mantel, die ze had aangetrokken om gas uit te sparen. O, wat zou ze graag dit alles ontvluch ten, deze armoede en dit troosteloze, haveloze gedoe! Opnieuw dwaalde haar blik naar de advertentie. Het klonk veel te mooi om waar te kunnen zijn. Maar toch „Maar wat heb ik eigenlijk te ver liezen?" vroeg ze zich plotseling af. „Geen baan, geen geld, geen speciale talentenIk kan nog wel tijden zon der werk zitten, want op het ogenblik is werk in dit dierbare Londen nu niet bepaald gemakkelijk te krijgen. Ik zou toch in ieder geval kunnen gaan kijken waar het over gaat en er achter trach ten te komen of het „echt" en fatsoen lijk is of niet.. Ik heb nog nooit zo'n onbenullig spreekwoord gehoord als dat van „Beidt uw Tijd". Al bleef ik hier nog 50 jaar wachten, dan zouden toch zeker noch een beeldige toverfee, noch een groot fortuin, noch een vette baan van een paar honderd gulden in de maand alle vier trappen van juffrouw Trevis opklimmen en zich in mijn schoot neervlijen. Daar gaat-ie dus!" Alleen al het vooruitzicht iets te kun nen doen, gaf haar nieuwe moed, en ze sprong overeind om haar mantelpakje uit te borstelen, haar schoenen te poet sen en haar enige nette jumper op te persen. (Wordt vervolgd) op weg naar 48. De brandmeester was plotseling opgesprongen. Met grote ogen keek hij naar de taxi in de verte, waar aan alle kanten de rookwolken uit de pijp van de Maat naar buiten drongen. „Brand!" schreeuwde hij. „Brand! Strafvervolging tegen auteur De uitgeverij de coöperatieve ver eniging „De Bezige Bij" heeft van de officier van justitie te Amsterdam be richt ontvangen, dat tegen de schrijver W. F. H. een strafvervolging zal wor den ingesteld terzake van het zich in beledigende zin uitlaten over een be paalde bevolkingsgroep in Nederland in het tijdschrift „Podium" van Mei— Juni 1951. ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN t Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN als de diefstal te vroegtijdig uitlek' be taal ik je geen cent uit. Als je dat maar beseft". Met deze woorden verliet hij het huis. Dorus Draadnagel tandenknersend van woede achterlatend. „Boef!" gromde hij. maar zuchtend sloop hij toch naar de slaapkamer van meneer Giebel. „Ik had me met dit duistere spelletje niet moeten inlaten", mompelde hjj. schrijving van de tekst te geven dit tevens verklaring is, is de beste me thode om de lezer de bedoeling van het Bijbelwoord te doen verstaan. Wie a! de keurig witte deeltjes van deze paraphrase bezit, bezit niet slechts een werk, dat in de boekenkast een lust voor de ogen Is, maar, wat méér waard is, een werk, dat de Bijbel weer voor hem maakt tot het boek der boeken. Dispereert niet. Twintig eeuwen historie van de Nederlanden door A. en H. Algra. Deel V „De Vrij» Zee"; Deel VI „Je Maintiendral". Uitgever: T. Wever, Franeker. Deze beide deeltjes van het geschie deniswerk van de Algra's, waarvan nu reeds 8 deeltjes verschenen zijn, be handelen één van de belangrijkste tijd perken uit onze geschiedenis, n.L het tijdperk van 1650 tot 1734. Wij kun nen niet anders dan met een gevoel van trots van dit belangrijke tijdperk uit onze Vaderlandse Geschiedenis kennis nemen. Wat was het kleine volk van Nederland toen groot! Wat heeft ona volk toen grote mannen voortge bracht! Het is een groot volk dat zijn waarlijk grote mannen eert. De Algra's hebben dit gedaan door deze figuren voor ons uit het verleden te doen her leven. Daarom is de verschijning van een werk als dit ook voor onze tijd van betekenis. En wij hopen dat dit veertiendelige werk in handen zal ko men van onze onderwijzers, die daarin rijke stof zullen vinden om onze roem- riike Vaderlandse geschiedenis op on derhoudende en objectieve wijze aan de jeugd te vertellen. „Nieuw-Zeelanid"' door W. Mooiman. Uitgeverij Hol land te Amsterdam. Met het oog op de steeds toenemende belangstelling voor Nieuw-Zeeland als emigratie-mogelijkheid is thans een boek verschenen, dat in kort bestek een beeld geeft van leven en werken in dit prachtige land. De auteur heeft getracht zo volledig mogelijk te zijn en geeft zowel een overzicht van de historie van het land, als de mogelijk heden, die het momenteel aan immi granten biedt. Het boek is in dit op zicht zeker niet eenzijdig. Practisch alle onderwerpen, de de adepirant- emigrant mogelijkerwijs kunnen inte resseren, worden op de meest objec tieve wijze aan een behandeling on derworpen. Het zijn de natuurlijke rijkdommen eu de juiste exploitatie hiervan, die de regering van Nieuw-Zeeland in staat stellen uitgebreide sociale voor zieningen te treffen en die een rijke toekomst waarborgen. Toch wordt er op gewezen, dat de emigrant geen gfe, baand pad zal vinden, maar met moed en doorzettingsvermogen veel zal kunnen bereiken. Dit prachtige boek wordt gecompleteerd door een unieke serie foto's en het zal door hen. die speciale belangstelling hebben voor Paddestoelen; P. Meyer Jr., N.V. Uitg.-Mij „Kosmos" te A'dam. In de nieuwe reeks uitgaven van de serie „Weten en Kunnen" is thans een boekje verschenen over het boeiende, doch raadselachtige paddenstoelenleven. De schrijver beoogt hiermede een tip op te lichten van de sluier, die hier over nog steeds geweven is. Hij slaagt daarin uitstekend door een eenvoudige en voor de leek alleszins begrijpelijke uiteenzetting, welke wordt Verduide lijkt door een uitvoerige illustratie. Na tuurlijk is hierbij ook een flinke plaats ingeruimd voor een bespreking van de giftige en eetbare paddestoelen en niet te vergeten een handeling over de juiste wijze van bereiden der laatstge noemden DE Franse coalitie-regering 1 vyf maanden, ten val geko voorgestelde bezuinigingsmaati bad verbonden, keerden de so Plevens laatste kans verkeken om het tekort van dc staatssj te beperken, verworpen. Plevei van de regerings-aanhangers, bieden. Reeds gisteravond is d( voor de vorming van een nieui zal duren. ■inmnmiHiHtiimiHiH'i'iiiiiHmHniimiiHiniiHHWiimBHiwlBlBW De gemoederen in Huissen thans wat tot rust. Een plaatse heeft de burgers vermaand, i optreden onaangename gevoli kunnen hebben. De bevolking ook niet opnieuw toe overge deur van de kerk open te brei een dergelijk plan nog wel ev wogen. Personen, die onbekend we blijven, hebben een bedrag 1 bracht waaruit toegebrachte kan worden vergoed. De pater ciaal der paters Dominicanen scherming van eigendommen der paters gevraagd. Er zai schijnlijk geen aanklacht wor gediend. Israëliërs overschrede Jordaanse grens Te Amman is officieel mede dat zes Arabieren onder wie tw wen en twee kinderen, Zond ten Noorden en Westen van Be1 ongeveer drie kilometer over daanse grens door Israëlische les zijn gedood. Twee huizer opgeblazen en een beschoten. T ten van Jeruzalem zoj een J< wacht door Israëliërs zwaar zijn. Generaal Raoul Salan jioemd tot tijdeiyk opperbeve van de Franse troepen in Inde Generaal De Lattre de Tassig dergaat thans in Frankrijk een kundige behandeling. GISTERMIDDAG was de Enterprise" nog 130 myi i Engelse haven Falmouth. Me wacht, dat de sleep morgenochi haven zal bereiken. Wanneer hi slechter wordt, is het mogeiyk, i een andere haven zai trachten te lopen. De „Enterprise" rolt onheils door de hevige deining. De s moest daardoor worden gemind drie knopen. De radio-batterijen van hei zijn bijna uitgeput, zodat de g ken met Carlsen tot een minim: beperkt. De heldhaftige vasthoudendhe kapitein Kurt Carlsen zal waai lijk tot gevolg hebben, dat hij v< rederij of de verzekeringsmaats een bedrag heeft verdiend, dat lijk een kwart van de geredde bedraagt, hetgeen gezien de tege dige zeer hoge kosten voor de van een schip een enorm bedra, er namelijk nog iemand aan boo een schip, dat wordt geborgei bedraagt het bergingsloon tien t< tien procent van hetgeen er schatting is gered. Wordt het echter geheel verlaten aangel dan blijft het weliswaar eigende de reders, maar het percentage gingsloon kan in dat geval oplo) veertig procent. Een gedeelte der lading v „Flying Enterprise", n.l. een ruwe ijzer, Is ter beurze van A dam verzekerd voor een bedrs circa f 450.000.—. Het schip zelf zekerd voor ongeveer 1.25 dollar. Een en zeventig verzek Brand! Eindelijk brand!" Hij begon ver- er in dit verwenste dorp iets brandt!" brandweerlieden aanzetten, die met een Doch inmiddels had ook het draaien d Ekro"1—te"() 15—21 45"Pl°gFoto^* or" woed de grote koperen bel van de auto juichte hij opgewonden. „Kom mee, we koene sprong op het reeds in beweging aan de slinger succes opgeleverd en op tage- 2.Film; 3. Kamnvuren langs d~e te lui klopte Trol vriendschappe- gaan erop af." Maar Trol zat al in de zijnde voertuig wipten. hetzelfde ogenblik, dat de brandweer Evenaar'; 4. Weéróverzicht. - Pauze. - I 'ijk °P c'e schouder. auto en terwijl de brandmeester de mo- Luid rinkelend en bellend stoof de wagen startte, zette ook de taxi zich 5 Theaterbureau T. le Fikaro. „Nou zal ik het toch meemaken, dat toi inschakelde kwamen er nog 'n paar brandweerwagen door het stille dorpje, weer langzaam in beweging. Verwachting tot hedenai Tot krachtig en aan de kus! hard of stormachtig Zuidwes ke wind. Zwaar bewolkt me' delijk enige regen, maar verspreide opklaringen. W verandering in temperatuur WOENSDAG: Zon op 8.46, 0 16.48; Maan op 13.50, onder In Hongarije zijn zes nieuwe ml- listeries ingesteld om te komen tot de centralisatie van de voornaamste de partementen. f

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6