Bedrijfsleven in Noorderkwartier is tevreden over afgelopen jaar Middernachtelijkeaanrijding De Diesel werd feesttrein AGENDA Alkmaarse overleed Het huidige beeld geeft een goed Onvoldoende reserves zijn een groot gevaar vertrouwen voor de toekomst HET GENIE Luisterrijke ontvangst in Nieuv/ediep Flinke opkomst verwacht op Braderie-avond Er zijn nog wensen IJsclub „Omval" vierde zijn zilveren jubileum Liefde tot literal oorzaak van huv Woningbouwverer „Rochdale" WOENSDAG 9 JANUARI 1952. Voorzitter Kamer van Koophandel £)E heer Arntz verheelde echter niet, dat de uit de internationale toe stand voortvloeiende defensiemaat regelen steeds meer hun stempel druk ken op de wereld-economie en op het bedrijfsleven in ons land. Zo zijn de onlangs afgekondigde invoerrestricties door de Engelse regering een ernstige ontgoocheling, die de hoop, dat de ver beterde handelsbalans een ommekeer zou betekenen in de slechte financiële positie van ons land in het wereld bestel, sterk op de achtergrond heeft gedrongen. De defensieverplichtingen noopten ook onze regering tot het ne men van ingrijpende maatregelen, waaraan het bedrijfsleven in de vorm van hogere belastingen zijn tol moest betalen. Spr. toonde zich teleurgesteld over de extra-belasting boven een be- |N een uitvoerige rede, waarin geen enkel aspect van het economisch leven in de kop van Noord-Holland onbesproken bleef, heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, de heer S. W. Arntz, vanmiddag een beeld gegeven van de resultaten, die in de verschillende bedrijfstakken over 1951 zijn geboekt. Over het algemeen was dit beehl gustig en ook in zijn verwachtingen voor de toekomst toonde de spreker zich vrjj optimistisch. Hij baseerde dit vertrouwen op het feit, dat vele vooraan staande industrieën in het gewest nog voldoende van orders zijn voorzien, dat de uitkomsten van landbouw en veeteelt nog steeds uitstekend zijn te noemen en dat bovendien bij de detailhandel een stilstand in de teruggang van de omzetten valt naar te nemen. paald winstcijfer, uitsluitend van hen. die een bedrijf uitoefenen, over de ver hoging van de vennootschapsbelasting en over de verhoging van de omzet belasting voor luxe en semi-luxe arti kelen, waardoor een ernstige daling in de verkoop moet worden gevreesd. De belastingdruk maakte een reserve vorming voor uitbreidingen, investe ringen en voorraad vergroting prac- tisch onmogelijk en aan de daaruit voortkomende grotere vraag naar cre- dieten kon niet worden voldaan door de beperkende voorschriften van de Nederlandse Bank. De reeds eerder geconstateerde liquidatiemoeilijkheden spitsten zich in het afgelopen jaar dan ook toe., Geen opvolgers. De onvoldoende reserve- of kapitaal vorming leidt er vooral bij de midden stand toe, dat ambachtslieden en de taillisten, die wegens hun leeftyd him bedrijf moeten verlaten, geen kapitaal krachtige opvolgers kunnen vinden. Een andere handicap is, dat de toe latingseisen voor vakbekwaamheid veel hoger zijn dan vroeger. Het platteland wordt ontroofd van vele onontbeer lijke zelfstandige ambachtslieden en de taillisten, waardoor de weg wordt ge baand voor het grootbedrijf. Naar de mening van de heer Arntz zou een ver lichting van de vestigingseisen in de landelijke gemeenten een oplossing kunnen betekenen. Een stap in de goe de richting is de toezegging van de regering, dat zjj een regeling za] tref fen voor financiële hulp bij de vesti ging van jonge middenstanders. De heer Arntz sprak er zijn vol doening over uit, dat ook de regering thans de reeds lang bepleite vervan gingswaardeleer begint te onderschre ven, maar hij gaf daarentegen uiting aan de gemengde gevoelens waarmee hij de toekomstige wachtgeld- en werkloosheidsverzekering tegemoet zag. Hij achtte het zeer de vraag of het thans wel het geschikte ogenblik is om deze nieuwe last op het bedrijfs leven te leggen. De toename van het aantal werklozen met 1.9% noemde spr. niet verontrustend. Goede kaashandel. ]\JA het algemene overzicht behan delde de voorzitter afzonderlijk de resultaten in de diverse bedrijfstakken. Het jaar 1951 was voor de kaashandel over het algemeen gunstig, dank zij do grotere afzet in het binnenland en de toegenomen export. De laatste had zelfs nog belangrijker groter kunnen zijn als Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten niet enkele belem merende maatregelen hadden geno men. Men vertrouwt er in zuivelkrin- gen op, dat deze restricties in 1952 zullen vervallen. De Alkmaarse kaas markt leverde weer een belangrijke bijdrage aan de onpersoonlijke reclame voor dit onvolprezen Hollandse pro duct. De aanvoer handhaafde zich op rond 1 millioen kg. Terwijl de afzet- van boter in het binnenland belangrijk beneden het voor-oorlogse peil bleef, nam het consumptiemelkverbruik toe. In zuivelkringen is men evenwel van oordeel, dat de kunstmatig laag ge houden melkprijs niet te verenigen is met de sterke stijging van de prijzen voor andere goederen. Tuinbouw. QE handel in vroege witte- en rode kooi was slecht. Doordat Duitsland het invoerrecht op rode-, witte- en gele kool verlaagde, werd het seizoen voor deze producten niet ongunstig af gesloten. De aanvankelijk onbevredi gende handel in uien leefde in de laat ste maanden van het jaar op. Met bieten en peen werden matige resul taten verkregen. Beter was het met de pootaardappelen, die vlot en tegen uitstekende prijzen werden verhandeld. De omzetten aan de groentenveilin- gen in het district beliepen ruim 16 millioen gulden tegen 17 millioen in 1950. Door de beperkte afzetmogelijk heden stegen de prijzen van de tuin- bouwzaden niet in verhouding tot de geringe oogsten. Voor de bloembollen- handel was 1951 daarentegen een bij zonder goed jaar. De inlandse granen, die met uitzondering van tarwe, vrij verhandeld mogen worden, ondervon den grote vraag ter aanvulling van 't tekort aan veevoeder, hetgeen zich afspiegelde in hoge prijzen. De visserij op de Noordzee is niet slecht geweest. Terwijl de omzet var. de visafslag te Den Helder ruim 50.000 hoger lag dan in 1950 vermin derde de aanvoer van Noordzeevis te Texel, tengevolge van de lagere be sommingen aldaar. Winkeliers en groothandel in levens middelen ondervonden geruime tijd de terugslag van de vrij grote hamster voorraden, die door het publiek in hel laatst van 1950 en begin 1951 werden "2JESMAAL per jaar worden we opge beld door Harmen Lelieknetter. Eén keer in verband met zijn nieuwjaars wens, tweemaal omdat hij geld wil lenen, maar steevast ook driemaal, om dat Harmen weer eens een uitvinding heeft gedaan. In de winter is hij het vruchtbaarst en dat verklaart, waarom we in het tijdsbestek van één maand tweemaal aan de telefoon werden ge roepen om Harmen het „Eureka" te horen uitkrijten. De eerste keer had Harmen een petroleumlamp gecon strueerd; en het had hem onsterfelijk kunnen maken, zo enkele sluwe voor gangers hem niet vóór waren geweest. Gisteren kon hij het mensdom echter verrassen met een geheel nieuw soort boenwas. „Je motte gauw komme", fluisterde hij in de telefoon, „en de grootste gehaimhouwing betrachte. D'r ben' vanzellef puur wat spionders op de daik, as je wat biezonders 'maakt hewwe. En wat ik nóu uit'von- den hew, is toch wel zo verskrikkelijk ampart'. Afain, je komme mar gauw!" Zo onopvallend mogelijk begaven wij ons naar Harmens stulp. Voor alle ze kerheid maakten we enkele omwegen, terwijl ze er nog over peinsden een maskertje voor ons gelaat te plaatsen. De deur van huize Lelieknetter week automatisch, hetgeen eveneens te dan ken is aan een van tlarmens uitvindin gen. Hij ontving ons aan de deur van zijn kamer. Skrik niet", zei hij ernstig. „Je kenne me labbertorium niet meer terug. We hewwe d'r parrekèt in legge late. Voor de proefnemings, voel je? Strak zei je 't hille prosedee in wer- reking kenne zien. Ik zei hier efkes uit mekaar zette wat de betekenis van m'n uitvinding is. Harmen trok zijn gezicht in de plooi, die zo kenmerkend is voor Grote Geesten. „Main ontdek king betreft meer 'n verbetering", sprak hij. „Kaik. Iedereen moppert teugeswoordig, dat alles zo skoftige duur is. En we ben' nag niet an 't end van de praizeslag, as 'k dat zo mag zegge. Nou hew ik 'n prosedee 'vonde om heel goedkoop boenwas te make. En dat niet allienig, mar main boenwas is hil wat beter den die are troep, die je teugeswoordig kope kenne. Je hewwe van main product an ién vingerhoed genogt om 'n hille kamervloer glad te make. En niet zo'n béétje glad. Nee; dat-ie glumt as 'n kinderbil in de maneskain. En deerbai komt den nag. dat je op main vloere niet glaie ken. De vloer blaift evegoed stroef, hoe die ok glumt!" Begeesterd keek hij ons aan en open de de deur van zijn kamer. Een glan zende parketvloer strekte zich aan onze voeten uit. We traden binnen, gevolgd door de uitvinder. „De was is d'r op'brocht door me moeder", zet hij. alsof dit de zaak in een geheel ander licht zou stellen. Hij sloot de deur achter ons en deed een stap in de kamer. Tot onze grote ontsteltenis zagen we hem plotseling naast ons verdwijnen. Hij lag languit op de vloer, pijnlijk aan een heup wrij vend. ,,'k Ben op m'n bast 'gleejen!" zei hij verbouwereerd. Op dat moment betrad zijn moeder het vertrek. Hij voorkwam haar mede levende woorden. „Wat hew jai met main vloer uit'spookt", riep hij boos ,,'k Ben zopassies op m'n gat 'vallen. Over 't matje!" De moeder frummelde zenuwachtig aan haar mouwschor' onder de vorsende blik van het genie „Niet boos weze, Harm", zei ze. „Ik hew onder 't matje hillegcar gien boenwas 'smeerd. Aars wille ze zo gauw onder je biene vandaan skiete zie je!" TOM ingeslagen. Uit de sterk verminderde omzet sprak de gedaalde koopkracht. De duurder geworden grond- en hulp stoffen hadden op de omzet van de cacao- en chocolade-industrie een on gunstige invloed, maar de export gaf een gunstig beeld te zien. Spre kende over de rundveehouderij merk te de heer Arntz op, dat het buiten gewoon goede weide-seizoen en de stijging van de rundveeprijzen een gun stige invloed hebben gehad. De scha penhouderij was bijzonder lonend en ook bij de varkenshouderij waren de inkomsten niet onbevredigend, on danks de moeilijkheden veroorzaakt door de hoge voederprijzen. Nuchtere kalveren werden veel gezocht voor de export van vlees in blik naar Enge land. Slapte in bouwbedrijf. £JE moeilijkheden t.a.v. de financiering van de woningbouw waren oorzaak, dat in de tweede helft van het afgelo pen jaar minder woningen konden wor den aanbesteed. Ook de uitbreidings- en onderhoudswerken liepen in omvang terug, wat een grote slapte in het bouwbedrijf tengevolge had. In Den Helder kwamen 533 wonin gen gereed, in Alkmaar 107. In tegen stelling tot de kleine bedrijven waren de grotere machinefabrieken en con structiewerkplaatsen in 1951 goed van orders voorzien. Door defensie-op drachten zal ook het komende jaar niet ongunstig zijn, zo meende spr. De confectie-industrie, die in het begin van het jaar nog in het teken stond van de algemene prijsstijgingen, kreeg in het tweede kwartaal een onver wachte kentering als gevolg van een kopersstaking. De sterke omzetver- mindering in de detailhandel had haar onvermijdelijke terugslag op de con fectie-industrie, vooral van bedrijfs- en herenkleding. Het levensverzekeringsbedrijf ont wikkelde zich bevredigend. Bij de brandverzekering kenmerkten de eer ste maanden zich door een aanhou dende stijging der verzekerde bedra gen, waarin later evenwel een radicale ommekeer kwam. Het vervoer te land en te water kon in het afgelopen jaar op gunstige resultaten bogen. De noodzaak van een snelle oeververbin ding over het Noordzeekanaal heeft onverminderd de aandacht van de Kamer, aldus de heer Arntz. Hij voeg de hier aan toe, dat het project van ir. Kaars Sijpesteijn tot het maken van een eenvoudiger tunnel bij Buitenhui zen de volle belangstelling geniet. Het vreemdelingenverkeer bleef wat de getalsverhouding betreft ongeveer gelijk aan 1950. Wel was er een gro tere vraag naar goedkope recreatie gelegenheden. Bij de Middenstand on dervonden vooral de textielzaken ern stige liquidatiemoeilijkheden door de grote terugslag in April en Mei. In de meeste branches zijn de voorraden in verhouding tot het bedrijfskapitaal te groot. Spreker wees er op, dat afle vering tegen contante betaling voor vele bedrijven noodzakelijk is daar cre- dieten moeilijk zijn te verkrijgen. Ver langend ziet de detailhandel uit naar de wijziging van de wet op de omzet belasting, die door de minister van financiën in het vooruitzicht is gesteld. Tot slot deelde de heer Arntz mede, dat in het Handelsregister op 1 Ja nuari 1952 stonden ingeschreven 8709 bestaande zaken tegen 8699 in het voorafgaande jaar. Oorlog in Wildemansstraat' De naam van hun straat waardig wa ren gistermiddag omstreeks 4.30 uur enkele tientallen jeugdige bewoners van de Wildemansstraat en omgeving met stokken en stenen oorlogje aan 't spelen. Van drie woningen sneuvelden enkele ruiten en er werd dan ook spoe dig een einde gemaakt aan het conflict ter voorkoming van verdere schade. (Van een onzer redacteuren) QP DE LAGERE SCHOOL leerden we al, dat in 1839 de eerste spoortrein reed in ons goede land. Iets van de sfeer, die toen dat rookbrakendc ijzeren paard moet hebben omgeven, nam gistermorgen de diesel mee, die het traject Alkmaa» Den Helder stormenderhand veroverde. Een nieuwe phase in de geschieden:» van het verkeer in de kop van Noord-Holland werd door deze feestelijke 'openingsrit ingeluid. Vreugde heerste op de tussenstations, vooral in Schagen, en in Den Helder was zelfs sprake van groot enthousiasme. Boven op de zand heuvels bij de Burgemeester Houwingsingel stonden al mensen vrolijk te zwaaien met Ievensgrpte vlaggen, voorboden van de honderden dundoeken die de passagiers van de baanbrekende dieseltrein zouden zien in de binnenstad van Den Helder. De spoorwegautoriteiten, die met een aantal genodigden deze eerste uur, 2e ronde biljartkampioenschap rit meemaakten, waren zichtbaar verrast over de oprechte vreugde, die de IIcl- van Alkmaar kader 38-2. DONDERDAG Cinema Atuerieain, 8 uur: Cyrano de Bergerac (Alle leeftijden). Victoria Theater, 3 uur: Dédée, de havenmeid (18 jaar). Rcx Theater, 2.30 en 3 uur: De leukste thuis (A'.le leeftijden). Har monie Theater, 8 uur: Hotel Sahara (Tot 10 jaar o. g.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 9 Jan. 2.07 vm 2 25 nm Donderdag 10 Jan. 2.55 vm 3.08 nm TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 2.07 14.25 8.07 20.25 Donderdag 2.55 15.03 8.55 21.08 WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Cy rano de Bergerac (alle leeftijden); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uur: Dédée de havenmeid (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De leukste thuis (alle leef tijden) Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Hotel Sahara (tot 10 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: Laurens Bogt- man en Felix de Nobel. A.B.B.-gebouw (Koningsweg 1), 8 u.: Tweede Kamerlid J. de Kadt over „De vooruitzichten in 1952 en het plan van de arbeid". Café Te Bos, Luttik, Oudorp, 7.30 Inschrijving morgen geopend Zoals wij onlangs reeds uitvoerig meldden zal morgenavond om acht uur j in „Het Wapen van Heemskerk" een grote bijeenkomst voor alle Alkmaar- j se zakenlieden worden gehouden, waar- j bij de plannen voor de hier ter stede te houden „Braderie", het winkelfestijn in de openlucht, nader zullen worden toegelicht. Het is de afgelopen dagen gebleken, dat er van de zijde van de plaatselijke winkelstand grote belangstelling voor de Braderie bestaat en het is dus te verwachten, dat de opkomst morgen avond hieraan evenredig zal zijn. Er zullen in de zaal twee eenvoudige Bra- deviestands worden opgesteld; één waar men alle mogelijke inlichtingen over te organiseren winkelfeesten kan krij gen en één voor standverhuur. Het ligt namelijk in de bedoeling reeds op deze avond gelegenheid te geven standruim te te bespreken. Het ziet er naar uit dat de beste plaatsen dan al wel zullen worden verhuurd. Voor zover de ruim te dit toelaat, zal aan bedrijven, welke aan de detailhandel verkopen, gelegen heid worden gegeven tijdens de Brade rie een show-stand op te stellen, waar dan echter niet mag worden verkocht. Tijdens de bijeenkomst van morgen avond zal een film worden vertoond over de zo goed geslaagde Almelose Braderie. Een afdeling van de Koninklijke Marine stond gistermorgen aangetreden op het station in Den Helder toen de eerste Diesel-electrische trein daar bin nenreed. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, hield een toespraak tot de passagiers en de autoriteiten van de Nederlandse Spoorwegen, die waren meegereisd. Hiermede werd een aanzienlijke verbetering in de dienst tussen Alkmaar en Den Helder ingeluid. Van Dinsdag tot en met Vrijdag zullen thans vijf treinen heen en terug rijden en met Mei zal dit aantal nog worden opgevoerd. MEERVOUDIGE KAMER Vechtpartij met als resultaat een dichtgeslagen en gebroken kaak Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar stond gistermorgen terecht Petrus B. uit St. Pancras. De officier van justitie had hem ten laste gelegd, dat hy enige weken geleden tegen het middernachtelijk uur een aanrijding had veroorzaakt op de Kenncmerstraatweg te Alkmaar. Verdachte had met zyn vrouw in een restaurant aan de Kennemerstraatweg een kop koffie ge bruikt. Nadat zij beiden in de voor het restaurant geparkeerde wagen waren gestapt had B. vóór- en achteruit gekeken, zoals hy gistermorgen verklaar de, of de weg vry was. Daar hij geen enkel licht zag naderen stuurde hy de wagen van de verkeersstrook naar het rechter gedeelte van de rijweg, maar op dat moment botste een motorryifer tegen hem aan. Verdachte was van mening, dat de motorrijder geen licht had gevoerd, daar anders zijns inziens de aanrijding onverklaarbaar was. Ook de vrouw van verdachte, die eveneens achterom had gekeken, had geen lichten zien aankomen. De motor rijder beweerde echter dat hij zijn lich ten wel degelijk had ontstoken. Het leek de getuige waarschijnlijk, hoewel hij het niet onder ede durfde te beves tigen, dat verdachte niet achteruit had kunnen kijken omdat achter diens wa gen nog een andere auto stond gepar keerd. Volgens verdachte was het niet onmogelijk dat op de verkeersstrook nog een andere wagen had gestaan, maar dan op een afstand van ongeveer honderd meter. De officier meende niettemin dat verdachte strafbaar was geweest en eiste een boete van 60.subsidiair dertig dagen. Vechtpartij Een andere inwoner van St. Pancras, Pieter B„ moest zich voor zware mis handeling verantwoorden. Op een Zon dagavond was hij met enkele vrienden naar Alkmaar getogen waar zij met een hoeveelheid bier hun dorstige kelen hadden gespoeld. Pieter had zijn do st beter met limonade 'of iets dergelijks kunnen lessen, daar hij zijn tong na al dat bier niet meer zo goed in be dwang had. Hij voelde zich namelijk geroepen om, toen het gezelschap over de Laat wandelde, één van de ge broeders A. een woord naar het hoofd te slingeren waarvoor geen enkele man zich graag hoort uitmaken. Op een of andere manier ontstond een handge meen op welke manier werd tijdens de zitting niet geheel duidelijk waarin Pieter en zijn vrienden tegen over de twee gebroeders kwamen te staan. Toen de kruitdamp was opge trokken bleek dat het linkeroog van de ene broer potdicht zat en de kaak van de andere was gebroken. Die gebroken kaak werd door de officier op rekening van Pieter gezet. Zelfs alg het waar is dat de eerste klap een daalder waard is, zal het voor Pieter, als de officier zijn zin krijgt, nog een dure klap wor den. Mr. Meischke eiste namelijk een boete van f 100 subs. 40 dagen en toe wijzing van de civiele vordering ad f 140. Diefstal onder invloed. De drank had ook Cornelis W. uit Purmerend parten gespeeld. Hij had in Graft een gezellig borreltje gedronken. Waarschijnlijk te veel, want nadat hij het café had verlaten, was hij op de fiets van een ander naar huis terug ge keerd. De officier iegde hem diefstal ten laste, maar hield rekening met het feit dat W. onder de invloed was geweest. De eis luidde f 50 of 25 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie proefjaren. Gelauwerd noordwaarts De i-f is van de eerste diesel-elec trische week in zoverre af van de dienstregeling, dat in Schagen tijd moest worden genomen voor een kleine plechtigheid. Namens de V.V.V. bood notaris P. de Boer een prachtige krans aan, die voor op de trein wérd bevestigd. Ge lauwerd heeft de trein toen het traject verder afgelegd in een be hoorlijk tempo, zodat de achter stand keurig werd ingehaald en men precies op tijd in Den Hel der arriveerde. derse bevolking bij de aankomst van de diesel aan de dag legde. Ook diesels met ce weekends.... Dat is een begnjpelijke en gerechtvaardig de wens, die men vooral in Nieuwediep nu nog gevoelt. De kapitein ter zee A. J. Quanjer. chef-staf Zeemacht Neder land, die de schout bij nacht C. W. Slot vertegenwoordigde en op het Helderse j perron de eerste diesel verwelkomde namens de Koninklijke Marine, heeft aan deze wens uiting gegeven naast de gevoelens van dankbaarheid en waar dering, die de Marine koestert voor de belangrijke verbetering op het boemel lijntje naar de kaasstad. Burgemeester mr. G. D. Rehorst ge tuigde namens het gemeentebestuur van Den Helder van zijn vreugde over het thans geopende nieuwe perspectief. De zes man sterke bemanning van onze eerste diesel werd bij deze fees telijke ontvangst betrokken, toen de heer K. Groenewegen hun namens de V.V.V. Den Helder sigaren aanbood. De heer W. R. Blanker', uitte zijn er kentelijkheid voor de wijze, waarop de kop van Noord-Holiand deze techni sche vooruitgang begroette. De direc tie der N.S. heeft een open oog voor de wensen, die ook thans nog leven. Zij is zich bewust van haar dienende taak en zal geen enkele verbetering achterwege laten, wanneer de techni sche en economische mogelijkheden daartoe aanwezig zijn. Ruimtelijke behoefte-spanningen Na de korte plechtigheid op het Hel derse perron, waar deputaties van de Koninklijke Marine het cachet van de gebeurtenis hadden verhoogd, werd de genodigden een lunch aangeboden in hotel „Bellevue". Daar vonden ver scheidene sprekers- gelegenheid, hun gelukwensen uit tc spreken. Namens de Alkmaarse Kamer van Koophandel constateerde mr. C. P. Eecen, dat de N.S. opnieuw hebben be wezen te doen hetgeen mogelijk is. De heer G. Th. J. de Munk sprak namens het gemeentebestuur van Alkmaar en burgemeester W. J. Wognum onder streepte nogmaals namens de Schager bevolking de dankbare gevoelens, die reeds op het station te Schagen waren uitgesproken door notaris P. de Boer, voorzitter van de Schager V.V.V. „Al gemeen Belang". Namens de Federatie van VVV's, die in samenwerking met de helderse VVV (de initiatief-nèemster) en de VVV's te Alkmaar en Schagen, deze feestelijke dag had voorbereid, sprak C.e heer J. J. Dinkelreig vol bewonde ring over het omvangrijke herstel- en uitbreidingswerk, dat de Nederlandse Spoorwegen na de bevrijding in nog geen zeven jaar tijd hebben verricht. Tijdens de lunch, die door burge meester mr G. D. Rehorst werd ge presideerd, sprak de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D J. Scheffel, in zijn kwaliteit als voorzit ter van de Alkmaarse VVV. Na op geestige wijze de veronderstelling te hebben uitgesproken, dat de „Feeën- trein" op 14 December 1951 wellicht een toverfee had vervoerd, die de stoomlocomotief met haar staf had be loerd en in een dieseltrein had veran derd, bracht de heer Scheffel de in getreden en nog te verwachten verbe tering in de verbinding van Den Hel der met het „achterland" in verband met de positie van de middenstand. Nu er sneller en gerieflijker treinen lo pen, zal men er misschien gemakkelij ker toe komen, naar Alkmaar of Am sterdam te gaan om bepaalde inkopen te doen. De heer Scheffel adviseerde de middenstand, nog meer service en een nog beter assortiment te bieden, opdat het kopend publiek Den Helder trouw blijft. Hij haalde aan, dat men in Alkmaar met succes cursussen voor het winkelpersoneel heeft georgani seerd. De bijeenkomst werd door burge meester Rehorst gesloten. Penningmeester in de bloemen Maandagavond had de feestelijke her denking plaats van het 25-jarig bestaan der ijsclub „Omval". Bij het ontbreken van een openbare gelegenheid, was het pakhuis van de heer Wokke omgeto verd in een versierde feestzaal. De be langstelling was overweldigend. Behalve bestuur en leden waren vele genodig den opgekomen. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. De voorzitter, de heer C. Kaaij, opende de feestavond en zei dat de ijsclub is ont staan uit het kermiscomité, dat aan de Omval bestond. Toen de kermis werd opgeheven heeft zich de ijsclub „Om val" gevormd, aanvankelijk met de naam de „Quint". Ondanks vele moei lijkheden heeft deze vereniging thans 25 jaar bestaan wat voor een vereniging een hele prestatie is. Er werd nog een ander belangrijk feit herdacht. De heer C. Kluft vierde zijn 25-jarig jubileum als lid en penning meester van de ijsclub. Dat ook het hoofdbestuur zijn verdienste op hoge prijs stelt bleek uit het fg.it, dat aan hem de onderscheiding „de Gouden Schaats" werd uitgereikt. Namens de leden bood de heer Wokke de jubilaris zijn gelukwensen aan en ontving mevr. Kluft een bloemstuk. Namens de ijs club Oterleek sprak de heer Vierstra en bood de jubilerende vereniging een enveloppe met inhoud aan. De heer Metselaar sprak namens de ijsclub „Sint Pancras", waarbij als blijk van vriend schap een kistje sigaren werd aangebo den. De avond werd afgewisseld met voordracht, muziek en zang. De muziek werd verzorgd door de originele Volen- dammers, het toneel was o.l. van de heer Rober in goede handen, terwijl de heer Uitenboogaart met zijn goochel toeren de toeschouwers verbaasde. De avond, die buitengewoon geslaagd mag heten, werd met een dankwoord van de voorzitter cn de jubilaris gesloten. Voor de bewoners van de Omval met hun goed organisatievermogen is het wel teleurstellend, dat zij niet over een behoorlijke zaal beschikken. Een passende gelegenheid aan de Omval zou zeker wenselijk zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Dorothé K., d.v. C. A. Jan sen en C. C. Kops. Neeltje, d.v. D. Torenbeek en N. Langenberg. Overleden: Cornelis Blokker, 78 jr., wed. v. D. van Kleeff. BRAND IN DE PAN Gistermiddag omstreeks vijf uur kreeg de politie een brandmelding uit de Reguliersstraat. Er bleek een pan met vet in brand te zijn gevlogen. Het vuur werd door de bewoners met zand geblust. Voogden Gedichten v, Vandaag Is het tweehond heer Jacob van Veen is o dichtkunst aan de dag legd van de achttiende eeuw ger dat hij even was aangeraaki was om hem tot dichter in met woorden, het voegen ei sonnetten of kwatrijnen, m; heeft hjj het zelf ook bcschi een bundel in het licht gege neel en Mengel-poëzy". Noc een groot gedicht voor, dat we daarin „Koning Davids ontroeren door him vroomh Van Veen schreef al zijn ge en het zijn er veie in zijn uren". Hij heeft gedurende 1 openbare ambten in onze sta en uiteraard beschikte hij o\ weinig vrije tijd. Zo was hij ii 1746 en 1747 burgemeester var Daarvoor is hij verschiller Schepen geweest en van 173 bekleedde hij het ambt van S Er was steeds een grote kring rond Van Veen en zi. Johanna van Levulde. Het ecl vrolijk van aard. Jacobs vroi zich evenals haar map st< dichtkunst aangetrokken. In het de wederzijdse liefde tot tuur, die beiden tezamen had Op vijftienjarige leftijd had „Mintriomf" gedicht, op het van Johan George van Auer: Clara Maria van Oudensteyn las dit gedicht en kwam zo bekoring ervan, dat ze besloot ten met Jacob in contact te 1 Halve 1 Jacobs voogden (op drieja tijd overleed zijn moeder er jaar later zijn vader) zagen bloeien van de liefde tussen jongelui, met leden ogen aar Huurprijzen moeien ve, worden In de „Mededelingen" van ningbouwvereniging „Rochda: fen wij de volgende bijzon aan: Het gaat goed met de bout Huygenstraat en Coornhertk eerste huizen zijn bewoond en tweede blok aan de Huygensl het ook spoedig zo ver zyn. Anders staat het met de et aan de Coornhertkade. De oi daarvan zal nog wel even op z wachten en het wordt zeker w en dan moeten de weersom heden gunstig zijn. De in twee woningen t „Kofa"-magazijnen aangebrac ninginrichting is een succes gi Er kwam veel bezoek, en zo- de woningen zelve als over di ting daarvan, werd niets dan hoord. De wandversiering (i stukken en tekeningen) was schilder Henk Heertjes. Het ligt in de bedoeling om woningen zover gereed zijn, oc etagewoningen een dergelijke j stelling te houden. VERHOOGDE HUURPRIJi Een minder prettige mei moest worden gedaan aan de i stige bewoners van de in aanbo de woningen, n.l., dat de toch lage huurprijzen met 1.35 pi moesten worden verhoogd. De met dit bedrag verhoogd zullen nu zijn: Duplex bover duplex beneden 6.45, eengezin 9.25, drie slaapkamers benede drie slaapkamers le etage ƒ8, slaapkamers 2e etage ƒ8.35 slaapkamers beneden 8.30, slaapkamers le etage 8.1C slaapkamers 2e etage 7.90. De oorzaak daarvan is, dat van de geleende gelden van 31/2 verhoogd tot 4%, tenvijl voorl ning moet worden gehouden vaststelling van een correct door het stygen van de aanm boven het bedrag van inschryvi laatste houdt weer verband n duurder worden van diverse n len. FEDERATIENIEUWS Besloten werd om nieuwe gereed te laten maken. De b ders van de andere vereniging gen er mede accoord, dat dooi dale de volgende plannen zulle den ingediend: le. Voor 56 woningen aan c gerweg achter de school 1 LO, bestaande uit woning* bejaarden, eengezins- en woningen met twee woonl 2e. Voor 34 woningen bij de F straat en Coornhertkade, a der architectuur van Ir. C man zoals wij reeds in 1 meldden hiervoor gei maken. In de op 3 Januari 1952 ge ledenvergadering werd hiertoe tiging verleend, ook voor de aankoop. De bouw van 75 woningen 722.710.gegund aan de laa; schrijver de heer Bakker. De i en de financiering zijn goedgel

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2